Zierikzeesche wNieuwsbode ABONNEMENT: Woensdag 17 April 1918. (zierikzeesche courant).^.ïtes" advertentiën: Kostelooze Koepokinenting 'en herinënting W o I afval I e n. Maximumprijzen Kaas 20 Vervoervergunningen voor Manufacturen. Maximumprijzen IJzer en Staal. Maximumprijzen Afvalproducten. Oorlogsovorzicht. nieuwstijdingen. Uit Stad en Provincie. Prijs per 3 maanden 1,40, franco per post 1,70. Voor het buitenland per jaar 10, Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt Maandag, Woensdag en Vrijdag. van 1—3 regels 50 ets., van 4 regels en daarboven 15 ets. per regel. Reclames 20 ets. p. regel. Bij contract belangrijke korting. Inzending op den dag van uit- Uitg.-Hoofdr. A. FRANKEL. gave vóór 1,ure. No. 10147. op Zaterdag 20 April a.s.des na middags te 2 uur, in een beneden lokaal van het Stadhuis. De geneeskundige, met de vacci natie belast, verzoekt met aandrang zorg te dragen, dat de beide boven armen van de in te enten kinderen en volwassenen goed gewasschen zijn. De BURGEMEESTER van Ziebikzee Brengt ter kennis van belanghebbenden de navolgende beschikking van den Minister van Landbonw, Ngverheid en Handel van 8 April j.l., No. 16382, Afd. Crisiszaken; De Minister van Landbouw, Ngverheid en Handel, Gezien artikel 8 der Distribatiewet 1916 - Gezien artikel I, 1 sub B, van de wet van 1 September 1917 (Staatsblad No. 578) Heeft goedgevonden te bepalen: 1°. De verkoop en de aflevering van alle wolafvallen, kammeling bieronder begrepen, is verboden 2°. Het vervoer nit eenig deel eener ge* meente naar alle overige des Rgks, hetzg in of boiten die gemeente gelegen, is verboden van alle wolafvallen, kammeling bieronder begrepen 3°. Ontheffing van de verbodsbepalingen sub 1 en 2 gesteld, wordt verleend door den Minister van Landbonw, Ng verheid en Handel 4°. Aanvragen om ontheffing zgn schrifte lijk in te dienen bg de Afdeeling Crisiszaken (Bureau Ng verheid), van bet Departement van Landbouw, Ng verheid en Handel, onder nauwkeurige vermelding van de hoeveelheid en soort wolafval, die men wensobt te ver- koopen, af te leveren of te vervoeren, de plaats van afzending, benevens naam woonplaats van geadresseerde, den prgs waartoe men deze levering wensebt te doen plaats vinden, de herkomst der wolafval (leverancier, enz) en den prgs voor welken deze wolafval door aanvrager werd gekocht. Ziebikzee, den 15 April 1918. De Burgemeester voornoemd, A. J. F. FOKKER VAN CRAYESTEYN VAN RENGIRSKIRKE. De BURGEMEESTER van Ziebikzee; Brengt ter kennis van belanghebbenden de navolgende beschikking van den Minister van Landbonw, Ng verbeid en Handel van 9 April j.l., No. 25279, Afd. Crisiszaken: De Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel, Gezien artikelen 2 en 8 der Distributie- wet 1913; 1 Heeft goedgevonden: onder intrekking van bet terzake be paalde bg zgne beschikkingen van 27 Deo. 1917, no. 1034 en van 31 December 1917, no. 1034, afdeeling Crisiszaken, Bureau Volks voeding; I. vast te stellen de navolgende maximum prijzen voor jonge en belegen Gouda- Edammer kaas 20 a. in den groothandel f30,per 50 k.g.; b. in den tusscbenbandel f 31,per 50 k g. c. in den kleinhandel f0,375 per l/i k.g., f0,08 per 0,1 k.g, f 0,04 per 0,05 k.g.; II. te bepalen, dat vorenvermelde maximum groothandel- en tussohenhandelprjjzen zgn te verstaan franco station van bestemming, spoor, boot of laatste veer, respectievelijk af pakhuis grossier; III. te bepalen, dat de centrale pakhuizen, respectievelijk gemeentebesturen en grossiers, de kratten en kisten, waarin zg kaas ver zenden, aan hunne afnemers in rekening zullen kunnen brengen, met dien verstande dat de afnemers, welke binnen 8 dagen na den dag van ontvangst de ledige kisten of kratten franco pakhnis van verzending terug zenden, voor de ^desbetreffende bedragen zullen worden gecrediteerd. Ziebikzee, den 15 April 1918. De Burgemeester voornoemd, A. J. F. FOKKER VAN CRAYESTEYN VAN RENGERSKIRKE. De BURGEMEESTER van Ziebikzee brengt ter kennis van de manufacturiers, dat zg de door hen aangevraagde vervoerbiljetten voor manufacturen dezer dagen tegen betaling der kosten ter Gemeente-Secretarie kunnen afhalen. Daar bet vervoerbiljet voorzien moet zgn van een portret van den houder, noodigt hg belanghebbenden uit, bg de af baling van bet biljet hun portret (bg voorkeur tip-top- formaat) mede te brengen. - Ziebikzee, 16 April 1918. De Burgemeester van Zierikzee, L. KOOPMAN Ce., Weth., l'.-Burgem. De BURGEMEESTER van Ziebikzee; Brengt ter kennis van belanghebbenden de navolgende besohikking van den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel van 10 April j.l., no. 16386, afdeeling Crisiszaken- De Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel, Gezien art. 8 van de Distiibutiewet 1916: Gezien zgne besohikking van 28 Februari 1918, no, 12591, Afdeeling Crisiszaken, Bureau Ngverheid (Staatscourant No. 51), aangevuld bg zgne beschikking van 7 Maart 1918, no. 13271, Afdeeling Crisiszaken, Bureau Ngverheid (Staatsconrant no. 56) en 9 Maart 1918, no. 14093, Afdeeling Crisiszaken, Bureau Ngverheid, Heeft goedgevonden: de volgende wijzigingen aan te brengen in de bg bovengenoemde beschikking vast gestelde lijst van maximumprijzen en prjjs- verhoogingen de maximumprijs onder „b" voor vloeijjzer, plat-, rond-, vieikaDt-, balk en U-ijzer beneden 80 m.M. hoogte, L, T ep Z wordtf 5 05 voor boefjjzer en wietberlag wordt. -5,15 voor welgzer, Duitsch en Belgisch wordt - 5,05 voor Strippen 150 m.M. en breeder, 8—30 m.M. dik, wordt - 5,05 voor Greybalken- 5,15 Uit de lijst van prgi verboogingen No. 3 vervalt de bepaling over de prgsverhooging voor geringe hoeveelheden voor gegalvani seerd bandjjzer. Ziebikzee, den 15 Apiil 1918. De Burgemeester voorntösttl, A. J. F. FOKKER VAN CRAYESTEYN VAN RENGERSKERRE. De BURGEMEESTER van Ziebikzee; Brengt ter kennis van belanghebbenden de navolgende beschikking van den Minister van Landbouw, Ngverheid en Handel van 11 April j.l., no. 7699, Afdeeling Crisiszaken: De Minister van Landbouw, Ngverheid en Handel, Gezien artikel 8 der Distributiewet 1916; Gezien zgne beschikking van 5 April 1918, no. 7472; Heeft goedgevonden: vast te stellen de navolgende maximumprjjzan voor de bieronder volgende afvallen, geleverd binnen de grenzen eener gemeente, en, zoo deze bestaat, aan eene, door bet gemeente bestuur aangewezen opslagplaats: voor viscbafvallen f 1,50 per 100 K.G.; b. voor vistcherjjafvallen, bet zoogenaamde „nest" of „stuf", f 2,50 per 100 K.G. Ziebikzee, dén 16 April 1918. De Bnrgemeester voornoemd, L KOOPMAN Cz, Weth., 1°.-Bnrgem. De geallieerden, levendig beseffend, wat op het Westelijk gevechtsfront thans op het spel staat, bieden aan de nog steeds voorwaarts dringende troepen der Duitschers taaien en dap peren tegenstand. De plaatsen Nieuw- kerke, Bailleul, Merris en Vieux Ber- quin werden eerst na hardnekkigen verwoeden strijd door deze genomen. Inziende het groote gevaar, hetwelk de Entente nu bedreigt, hebben de Engelsche en Fransche regeeringden Franschen generaal Fock tot opper bevelhebber over de troepen der ge allieerden aan het Westelijk front be noemd, zoodat Pétain en de Engel sche veldheer Douglas Haïg zijn be velen hebben op te volgen. Het komt ons voor, dat in deze de Engelschen wegens de dagel. voor hen toenemende moeilijkheden hun eigenliefde heb ben ten offer gebracht. Want de Duit schers maken, zij het ook 'langzaam en na verloop van pauzes toch steeds vorderingen en brengen daardoor de Engelsche troepen hoe langer hoe meer in de knel. De pauzes zijn noo- dig. Het vereischt namelijk tijd en inspanning de artillerie naar het tel kens veroverd terrein te brengen. Daarbij neme men in aanmerking, dat de wegen door den regen door weekt zijn, zoodat deze eerst door een leger van werklieden in dien toe stand moeten gebracht worden, dat zij geschikt zijn voor het transport van kanonnen, krijgsbenodigdheden en levensmiddelen. Blijkbaar hebben de Duitschers het op Duinkerken en Calais gèmunt. De Engelschen schij nen dit niet zoo erg te vinden. Zij be weren namelijk, dat zij onbevreesd zijn, want zij kunnen zich in het ergste geval op Calais terugtrekken en verder dan Calais kunnen de Duit schers tóch niet komen. Dan hebben de Britten nog althans de zee om zich te dekken. Uit die bewering blijkt, dat de Engelschen er -reeds aan denken het verwoeste Frankrijk te verlaten. Helsingfore, de hoofdstad van Fin land, die door de roode garde bezet werd" gehouden, is thans door de Duitsche troepen veroverd. Een Duitsch eskader drong tot bij" Hel singfore door. Het had een Russisch oorlogsschip, dat op weg naar Kroon stad was, ontmoet. Dit oorlogsschip, dat ten teeken van zijn neutraliteit de wit-roode vlag géheschen had, salu eerde met die vlag het Duitsche eska der. Op het bericht der, nadering van de Duitsche oorlogsbodems had men drie Engelsche duikhooten in de lucht laten vliegen. Na aankomst van het Duitsche eskader werd nog in den laten avond een landingscorps ont scheept, hetwelk echter door een automobiel der Roode garde met een machinegeweer duchtig beschoten dit landingscorps en een in de nabij heid der haven aangekomen compag nie Duitsche jagers hevige straatge vechten. 't Resultaat daarvan_was, dat de roode garde zich overgaf. De aan hangers der witte garde stroomden toe, werden gewapend en hielpen de stad zuiveren van de ongure, plunde rende scharen. In_dcn loop van den dag verschenen weer de dagbladen, waarin zij geestdriftig Duitschland voor de redding dank brachten. Van al de openbare en van vele particu liere woningen wapperde, als uiting van vreugde, de nationale vlag. Graaf Czernin, de Oostenrijksche Minister van Buiten] andsche Zalven, heeft zijn waardigheid neergelegd. Vermoedelijk staat dit bedanken in verband met den Keizerlijken brief, waarvan de inhoud aan den Minister onbekend schijnt geweest te zijn. Vreemd is het, dat de Fransche Minister-President Clémenceau van dien brief niet veel vroeger gebruik gemaakt heeft. Hij was toch' een kos telijk wapen tegen Duitschland. Uit het ongebruikt laten liggen van dit wapen valt af te leiden, dat de zin sneden betrekking hebbende op Elzas-Lotharingen, door Clémenceau zelf in twijfel zijn getrokken. Want men bedenke wel, dat de Fransche regeering niet den origineelen brief, maar slechts 'n afschrift er van bezit. NEDERLAND. ARNHEM. Terwijl de electrische tram de sterk hellende Paul Kruger- straat afreed, zakte plotseling de be stuurder bewusteloos ineen. Doordat het ongeval door de passagiers werd opgemerkt, werd een onheil op die gevaarlijke plaats voorkomen. Een zelfde geval heeft zich voorgedaan op de lijn Oosterbeek-Arnhem. Beide gevallen worden geweten aan onder voeding. LEIDEN. Het is der politie gelukt de hand te leggen op eenige duizen den «broodkaarten, die door eenige militairen werden verhandeld. De broodkaarten zijn vermoedelijk ont vreemd bij het distributiekantoor te 's-Gravenhage. De politie heeft de militairen, die in garnizoen liggen te Noord wijk, reeds opgespoord. DINTELOORD. Zaterdagavond had het gebouw der op te richten be waarschool eene bijeenkomst plaats van stemgerechtigde ingezetenen. Bij monde van den heer A. Breure Hz. werden de aanwezigen welkom geheeten en hun het plan meêgedeeld eene afdeeling te vormen van de Christelijk Historische Unie. Alle opgekomenen, 48 in get konden zich hiermeê vereenigèn, voor zoo verre het de verkiezing voor Tweede Kamer en Provinciale Staten gold. Er werd een voorloopig bestuur gevormd, dat een Concept-reglement zou vaststellen, om binnen enkele weken op een algemeene vergadering het een en ander definitief vast te stellen. Onder deze gemeente zijn wederom een paar proefballons neergekomen. Deze ballonnetjes dienen om de wind richting te bepalenze zijn van Duitsch maaksel. ANNA-JACOBA-POLDER. Van Za terdag op Zondag zijn ook bij den landbouwer v. S. 'alhier drie konij nen ontvreemd. Dader(s) ook onbe kend. THOLEN. Dinsdag was het 40 jaar geleden, dat de heer P. J. Waale, directeur van het post- en telegraafkantoor alhier, in dienst trad bij de administratie der posterijen en telegrafie. Door de ambte naren en beambten was het kantoorlocaal feestelijk versierd met bloemen en planten, welwillend afgestaan door den heer jhr. J. v. Vredenburch. 's Morgens half negen werd de heer Waale door het personeel bij monde van den heer van Nieuwen- huijze op de volgende wijze geluk ge- wenscht: Heer directeur. Heden is het de dag waarop u voor 40 jaar bij de administratie in dienst trad. Namens het geheele personeel wensch ik u hier mede van harte geluk en spreek de hoop uit, dat u nog tal van jaren met lust en opgewektheid uw werkzaamheden zal mogen verrichten. Waar wij steeds aan genaam en genoegelijk samenwerkten, zouden wij wel willen, dat u voor goed in ons midden bleef, maar dat mogen wij niet verlangenhet zoude egoïstisch zijn. Wij hopen dan ook, dat u mettertijd nog eens een flinke directie in een aan gename omgeving te beurt zal vallen. Als bewijs van onze hoogachting en waardeering en tevens als een herinnering aan dezen dag, bied ik u pamens allen dezen stoel aan, die wij hopen door u 1 worden aanvaard. De heer Waale ontving van de inge zetenen veel blijken van belangstelling. Voorzeker zal deze dag den heer Waale hebben doen zien, hoe goed de Tholenaars het met hun directeur kunnen vinden. ZIERIKZEE. Gisterenavond trad in café „Juliana" 'voor de vereniging „Algemeene Ontwikkeling" als spreker op de heer W. A. C. van der Pluijm, architect te Amsterdam. Na ingeleid ie zijn door den voorzitter, mr. H. Polvliet die de schrale opkomst betreurde en toeschreef aan het late seizoen, werd door spreker het functioneele in de schilderkunst behandeld en met wel- lichtbeelden toegelicht. Hij Tiet ons de schilderkunst van den oertijd, van de middeleeuwen, van de Italiaan- sche, van de Vlaamsche School en van den hedendaagschen' tijd zien en deed daarbij de scherpe verschilpunten duide lijk uitkomen. Wat wij te hooren en te zien kregen werd door het kleine auditorium met groote aandacht gevolgd, aanschouwd en toegejuicht. De voor zitter dankte spreker voor zijn leerzame en onderhoudende rede. Doou. den Commissaris der Ko ningin is beno.emd tot zetter voor 's rijks directe belastingen in de ge meente Ouwerkerk de heer J. C. Ver straate, ter vervanging van den lieer A. van de Stolp e, die overleden is en in de gemeenth Hoek de heer J. D: de Feijter, ter vervanging van wijlen den heer P. Riemers. DUIVENDIJKE. Naar wij vernemen, heeft de heer C. Boogerd, sedert meer dan dertig jaren raadslid, wethouder, ambtenaar van den burgerlijken stand, lid van het burgerlijk armbestuur, enz in deze gemeente als zoodanig ontslag genomen. RENESSE. Met het oog op het broodrantsoen hebben de bakkers be- Onderwijs. Bij de Dinsdag te Middelburg gehou den akte-exames L. O. slaagden o.a. de heeren J. C. de Bruijne te Scherpe- nisse, C. M. Cristiaanse en J. van Elsacker te Tholen en H. A. Mosselman te Poortvliet. Benoemd tot onderw. teKloetinge, de heer J. W. van Houdt, thans tijde lijk te Poortvliet. III. 1°. E. B., 25 jaar, veldarbeid ster en 2°. A. C. M. P., 16 jaar, zonder beroep, beiden wonende te St.-Ma.ar- tensdijk, no. 1 tot f 5 boete, subs. 1 week hechtenis, no. 2 tot f 3- boete, (subs. 1 week tuchtschool, wegens dief stal. Eisch voor ieder f 5 boete. IV. D. II., 18 jaar, boerenknecht, wonende te Nieuwerkerktot 'f 5 boete, subs. 1 week hechtenis, we gens diefstal. Eisch f 5. Overtreding Distributiewei 1916. N. K.j 61 jaar, landbouwer te St- Annaland, bij verstek, lot f 25 boete, subs. 1 maand hechtenis, wegens op zettelijk een maatregel, door dcu Minister van L., N. en II. genöiiicn in het belang der Distributie van goe deren, verijdelen. Eisch f 25. VI. J. van den B., 29 jaar, landbou wer te Bruinisse, tot f 15 boete, 1 maand hechtenis, wegens gelijk mis drijf. Eisch f 23. VII. A. K., 4S jaar, landbouwer te Ouwerkerk, tot f 25 boete, subs. 1 maand hechtenis, wegens gelijk mis drijf. Eisch f 25. VIII. J. M. van de V., 40 jaar, land bouwer te Duivendijke, tot f 10 boete, subs. 14 dagen hechtenis, wegens ge lijk misdrijf. Eisch f 10. IX. A. van der W., 57 ja.ar, jlandbou- wer te Eikerzce, tot f 25 boete, subs. 1 maand hechtenis, wegens gelijk mis drijf. Eisch f 25. X. C. P., 33 jaar, landbouwer te Eikerzee, tot 1' 25 boete, subs, één maand hechtenis, wegens gelijk mis drijf. Eisch f 25. XI. S. J. II., 44 jaar, molenaar te Burgh, (in hooger beroep), tot f 5 boete, subs. 1 week hechtenis, we gens als molenaar maalproducten van graan in voorraad hebben, welke niet tevens gedekt zijn door 'n factuur hls bedoeld iu art. 3 of welke jniet zijn ingeschreven in het anolenaarsregister als bedoeld in art. 4 der beschikking van den Minister van Landbouw Nijverheid en Handel van IS Septem- ber 1917. Eisch f 25. Post en Telegrafie. aan het Rijkslocale telefoonnet onder no. 48, C. C. Timmer man, in bouwmaterialen, St.-Joostmeet. Verkoopingen, enz. HAAMSTEDE. Ten overstaan van Notaris F. J. H. Jespers werd publiek verkocht de hofstede „De Molen hoeve", bewoond door M. J. de Vrieze onder Renesse. De hoeve is groot 138 gemeten 22 roeden (55.46.55 H.A Totale som f27256. Toebeding f1385. Kerknieuws Aanbestedingen. BURGH, 16 April. Heden werd al hier aanbesteed -liet herstel, de ver nieuwing en het onderhoud lot 30 April 1919 van de aarde-, kram-, rijs- en steenglooiingwerken aan de water- keering van den calamiteuzen polder Burgh en Westland. Begrooting f 4260,62. Ingeschreven werd door de heeren J. J. Steur te Kerkwerve, voor 15800; Ph. van der Linde te Eikerzee, voor f 5720; P. Romeijn te Burgh, voor f 5430. Onder nadere goedkeuring ge gund aan den laagsten inschrijver. Marine en Leger. Dé minister van marine heeft be paald, dat de tweede ploeg der lich ting 1915 van de zeemilitie met 3 Juni a.s. in het genot van onbepaald (klein) verlof zal worden gesteld, buitengewone omstandigheden voor behouden. Ned. Herv. Kerk. Beroepen: Te Ouddorp (Z.-H.), N. C. Bakker te Schoonrewoerd. Te Gar deren. P. Kruijt te Nieuwe Tonge. Te Raamsdonk, P. Zandt te Ede (G.). Te Waarder bij Woerden (toez.), P. Zandt te Ede (G.). Te Dooru (toez.), G. Bolkestein tö Katwijk aan Zee. Bedankt voor St.-Annaland A. Oskam te Benthuizen. Voor Giessendam Nederhardinxveld, J. J. v. d. Pol te Rouveen. Voor Schoonhoven J. H. Koster, te 's-Grev. Capelle. Voor Brakel, J. Severijn te Wilnia c.a. Voor Schoondijke," T. A. van der Vlies te Poortu'gaal. Voor Vlissingen, H. W. te Winkel te Nijehaske. AangenomenNaar Hindeloopen (toez.), A. N. Tonsbeek, cand. te Roswinkel. Naar Wilsum M. Niemeijer te 't Woud bij Delft. Naar Zutfen J. L. Faberte Boxum en Blessum. Geref. Kerk. Beroepen: Te Nieuwerbjug a. d. Rijn, D. Ligter te Pieterburen. TePijnacker- Nooddorp, te Leidschendam te Haas trecht, te Willemstad, te Bolnes en te Westzaan, J. L van der Wolf, cand. te Gouda. Te Knijpe, W. de Roos te RinsumageesL Aangenomen: Nanr Zevenhoven(Z-H.), dr. J. G. Ubbink te Monnikendam. Naar Waardhuizen c.a., C. Dekker te Ooltgensplaat. Bedankt voor Krimpen a/d. Lek L. Hoek te Zonnemaire. Voor Heinkens- zand, P. Nomes te Fijnaart' Voor Veere, B. Meijer te Ierseke. Voor Oud-Loosdrecht, A. H. Nieboer te Krabbendijke. Chr. Geref. Kerk. Bedankt: Voor IJmuideD, K. Zuider- sma te Nieuwe-Pekela. Geref. Gem. Beroepen te Scherpenisse J. Fraanje te Goes. Rechtzaken. sloten behalve Donderdags ook Dinsdags werd. Den volgenden dag leverden I niet te bakken. ZIERIKZEE, 16 April. Door de arrpnd.-rechtbank zijn heden veroor deeld: I. A. P. der W., 60 jaar, zonder beroep, lid van den Raad der gemeenlc Dreischor, wonende aldaar, lot f 25 boete, subs. 1 maand hechtenis, we gens eenvoudige beleediging aange daan aan een ambtenaar gedurende de rechtmatige uitoefening zijner be diening. Eisch f 25. II. 1°. W. S., 15 jaar, schippers knecht en 2°. J. S., 13 jaar, schippers knecht, gedomicilieerd te Amsterdam, werd de teruggave aan de ouders be volen, zonder toepassing van eenige straf, wegens diefstal door twee of meer vereenigde personen. Eisch voor ieder f 3 boete. Leviticus. In het oude Zierikzee staat een pakhuis, den naam dragende van „Leviticus". De eigenaardige naam van dit Zeeuwsche pakhuis hoe menigen typischen naam schonk men indertijd niet aan onze pakhuizen! geeft het blad de Nederlander aanlei ding de geschiedenis van dit „Levjtt- cus"-pakhuis te vertellen. In 1870 stond, op de Oude Haven, tusschen de veie monumentale koop mansgebouwen, welke aan den bloei tijd van deze tweede handelsstad der provincie Zeeland herinneren, aan de zoogenaamde „Kraan", vlak tegenover de plek, waar vroeger een kraan had gestaan tot het lossen der rijk bevrachte koopvaardijschepen, een groot, rustiek gebouw, dat door zijn

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1918 | | pagina 1