ger de heer M. C. Stecndijk. Men een contributie van f 2,50 per jaar vsloot de afdeeling zich aan bij het Bureau van ^dvies enz. te Middelburg. Ver scheidene personen in deze gemeente hebben er dit jaar reeds met succes gebruik van gemaakt. Relletje te Groningen. In de buurt van het bureau van ge meente werken aan het Gedempte Zui- derdiep te Grooningen, waar Donder dag ongeveer 1000 personen zich voor sneeuwopruiming wilden aanmelden en van wie slechts 300 in dienst kon den worden genomen, hebben dienten gevolge relletjes plaats gehad. Daar bij is wethouder H. J. Sissingh gemo lesteerd en aan hoofd en handen ver wond, terwijl zijn hoed vernield werd. Hij vluchtte in een kapperswin kel, waarvan de spiegelruit door de oproerige bende vernield werd. Nadat een der agenten een paar revolver schoten had gelost, ging de menigte [uiteen. Vier personen, herkend als mededaders der molestatie, zijn ge arresteerd. Onder politiegeleide ging ide heer. Sissingh naar huis. schaal te Giave teekent thans-10.68 M. pl.m. N. A. P. D ij kversc huiving. Te Ouderkerk a/d. Amstel is de dijk langs de molentocht achter het stoom gemaal van de Bullewijker polders over een afstand van ongeveer 60 M. ver schoven. Even te voren was nog een rijtuig den over den dijk loopenden weg gepasseerd. De molentocht is over de halve breedte versperd. Ruim 10 jaar geleden heeft $ich, kort na den bouw van het sta omgemaal, een dergelijk geval voorgedaan. Toen heeft men de tocht aan weerszijden geschoeid en tusschen deze schoeiïngen stutbalken geplaatst om den drang van den grond te weer staan. Sommige van deze balken zijn thans als rietjes doorgebroken, andere een heel eind in de aarde gedrukt. De bemaling van den polder De Nieuwe Bullewijk -kan nu niet plaats hebben, hoezeer die na den overvloedigen sneeuw val en den sterken dooi ook noodig is, want men vreest nog meer verschuivingen, indien de waterstand in de tocht wordt verlaagd. Uitvoer van 6igaren. Clemenceau. Terwijl allé volken vurig naar vrede verlangden, kwam Clemenceau, minister-president woedend, alle hoop verstoren, schrijft men in het Jour nal der Perepleen het is opmerke lijk, dat de censor zulks doorlaat. Deze tachtigjarige grijsaard staat koel tegenover den dood van millioenen jonge mannen. Toen hij door den mond vaii Pichon, zijn minister van buitenlandsche 'zaken elke onderhan deling over den vrede afwees, vielen er 400 Kamerleden in koor in, maar slechts in de vergaderzaal en niet in de wandelgangen. Bij deze methode zou de oorlog eerst eindigen, wanneer er niemand meer is om te vechten. iWil men misschien dat? De vechters thuis roepen nu, dat het misdadig is, van vrede te spreken. Wij doen eeu beroep op de strijders aan het front, die naar mijn mening eerder recht hebben over ons te oordeelen. Zij, die aan de menschen-slachting schuld hebben, blijven er van verschoond. Wanneer de Duitsche voorstellen een valstrik zwijn, zullen de diplomaten zien, zoo ze dat niet doen, zijn 't dom- ooren en moeten zij weggaan. Zoo men thans zou onderliaudelen, zou de vrede zeker dichtbij en ons geen ver nedering brengen. Hij zou aan de schandelijke slachterij een einde ma ken en ook aap de moedige redenaars en journalistendie anderen lot hel dendaden opwekken ,die zij zelf niet in staat zijn te doen. Met den vrede zou dat alles ophouden. Om zulk een katastrofe te vermijden, verlan gen thans de belanghebbenden, dat de vredesvrienden in hechtenis wor den genomen. Het is blijkbaar 'n mis daad, een menschelijk hart te heb ben, een misdaad, die eerst in de cel, dan voor den krijgsraad en ten slotte op het schavot geboet moet worden. Hoog water. Uit Grave: De vesting-artillerie heeft het waarschuwingsschot gelost, dat de Beersche Maas begint te stroomen. De Maas is nog 6 c.M. gewassen, zoodat de Beersche overlaat thans werkt over een lengte van 3000 M. met een gemiddelde diepte van 25 c.M. De peil In den laatsten tijd hebben belang hebbenden bij den binnanlandschen sigarenverkoop zich ongerust gemaakt over den nogal belangrijken uitvoer van sigaren, voornamelijk naar Skandinavië. Een onderneming, die binnenlandsche filialen exploiteert, heeft zich dienten gevolge tot den minister gewend, met het verzoek den uitvoer van sigaren tegen te gaan. De minister heeft daarop het advies van alle betrokken partijen (fabrikanten, winkeliers en arbeiders organisaties) ingewonnen. De minister heeft zich naar aanleiding daarvan voorgesteld, een regeling te treffen, waarbij de uitvoer van een vast gestelde hoeveelheid sigaren wordt toe gestaan, terwijl dan de vergunningen tot uitvoer, aan als exporteurs, bekend staande fabrikanten en handelaren, naar verhouding van hun omzet, zullen wor den verleend. Over deze ministerieele opvatting zijn besprekingen in 't kabinet van den minister met vertegenwoordi gers der industrie gehouden; verdere overwegingen en uitwerking van de aangelegenheid zal nader onder de oogen worden gezien. Worst. Zooals uit de verschenen memorie van antwoor dvan minister Posthu- ma nopens het wetsontwerp betref fende de beschikbaarstelling van levens middelen blijkt, is het 's ^ministers voornemen, een deel der vrijgekomen varkens ter beschikking te stellen van de vleeschwarenfabrieken voor de worst- fabricage en wel voor het doen maken van z.g. eenheidsworst, samengesteld uit 10 pet. varkensvleesch en 90 pet. rund- vleesch. Het Nederl. Correspondentiebureau in Den Haag verneemt, dat van hooger- hand alle noodige maatregelen zijn beraamd om er voor te zorgen, dat deze worst een zuiver voedingsmiddel uit maakt. Het veeartsenij kundig staatstoe zicht zal met de controle op de deug delijkheid van samenstelling belast zijn. Iedere worst zal voorzien zijn van een loodje, aangevende de fabriek, waaruit de worst afkomstig is, en bovendien zal van de fabrieken, waar de worsten bereid worden, een lijst worden aan gelegd, ten einde er aldus voor te zorgen, dat alleen gunstig bekend staande fabri kanten met de vervaardiging ervan zich bezig houden. Alleen de fabrikanten, op bedoelde lijst voorkomende, zullen deze worst mogen maken. Ingezonden stukken. Da polders met stoombemaling hebben de volgende oircnlaire ontvangen van de Rjjks Kolen distributie Polderbestuur Is aansluiting aan mgne ciroulaixe d.d. 27 December 1917, Afd. A, No. 221, deel ik n het volgende mede: Tot uog toe heb ik steeds de versohillende poldergemalen geregeld van steenkolen voor zien en gezorgd, dat voldoende brand*tof aanweaig was voor 't winterseizoen, omdat ik niet de verantwoordelijkheid wilde dragen van een mogelgk onder water loopen der polders door gebrek aan brandstof. In verband even wel mot het groote gebrek aan bran dstoffon, waardoor verschillende industriën belangiyke stagnatie ondervinden, meen ik er met den meesten nadruk op te moeten wjjzen, dat door uw Waterschap de uiterste zuinigheid in brandstoffen verbruik moet worden betracht. In verband daarmede geef ik n dringend in overweging al datgene te doen, wat tot desa besparing zal knnnen leiden, Zoo zal het in vele gevallen mogelijk zga den waterstand in dr polders hooger te honden dan ia nor male tjjden. Vooral in den winter zal dit vaak weinig bezwaar opleveren. Er zjjn pol derbesturen, die bij een geringe verhooging van den waterstand van 5 tot 10 o.M. onmid dellijk de gemalen in werkingstellen, zonder af ta wachten of £oor verdamping, gewone sluizenafvoer of door andere omstandigheden do waterstand soms weder op peil komt Dit zoogenaamde plurken" verslindt zeer veel kolen. Verder is het van groot belang, dat de toevoerkanalen tot de watergemalen vol doende op diepte en schoongehouden wor den, opdat het weg te malen water vrgeljjk kan toestroomen en de opvoerhoogte niet uoodeJoo8 vergroot worde. Waar van myu kant de grootst mogelijke tegemoetkomende houding is aangenomen in de voorziening van «teenkolen aan de water schappen, meen ik van nw bestuur te mogen verwachten, dat met de meeste energie ge streefd worde naar een uiterst zuinig brand- sfcoffenverbruik. Mocht bjj de contrdle bljjken, dat zulks niet het geval zon zgn geweest, dan zon ik in den vervolge niet voor uw watorsohap een geregelde kolenvoorzioning kannen waar borgen. De Directeur van de Rjjks-Kolendistributie, BULTMAN. Manheer de Redacteur! Wil onderstaand stukje een plaatsje in Uw blad geven De gem. St -Fiiipsland zal dus een nieuwen veldwachter krjjgen. Heel best, want sommige burgers hebben een rare manier van doen en een rare opvatting van één dei Tien boden Maar ook de gemeenteraad heeft zoo'n rare maaier van doon. En daar kjjkt geen mensch naar. Oordeel zelf, lezer: De nieuwe veldwachter krjjgt een salaris van f 800 plus f 100 (.minder kan 't niet", zei ééa der raadsleden). Maar een onderwijzer voor f 600 kan nog wel, en had men den zin van datzelfde raadslid gedaan, dan zon dat nog wel voor f 500 knnnen. St.-Filipsland, 17 Jan. S. VAN WKBLB. Marktberichten. ZIERIKZEE, 18 Jan. Op de klein# veiling werden heden de volgende prijzen besteed: Divers# soorten appels 20—26 et, Bellefleur 16—31 ct., Goudreinetten 18—25 ct., Ermgaard 20—26 ct., Huis- manszoet 16—21 ct., Kleiperen IS IS ct., alles per K.G. THOLEN, 19 Januari. Tarwe f 18 a f 19Haver f 17 it f 18; Wintergerst f 17 it f 18Zomergerst f 18 it f 18,50; Rogge f 18 f19; Bruint» boonen 29 f 31; Witte boonen f 29 ft f 31Kookerwten f 20 f 29Kroon- erwten f 20 f 29, alles per 100 K.G. Aardappelen f 4,20 per H.L. Ajuin f 8 it f 9,— per 60 K.G. Eieren f 11jp»r 100 stuks. Boter f 1,62s per halve K.G.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1918 | | pagina 8