Zierikzeesche 0 Nieuwsbode bonnement: Maandag 15 April 1918. czierikzeesche courant). advertentiën: EERSTE BLADT Strandvonderij. Vleeschverstrekking. SMEEROLIE. Maximumprijzen Leder en Zooileder. KOFFIE. D ankw e t Oorlogsoverzicht. BRANDWEER. NIEUWSTIJDINGEN. Uit Stad en Provincie. 'rijs per 3 maanden 1,40, ranco per post ƒ1,70. Voor het raitenland per jaar 10, izonderlijke nummers 5 cent, ferschijat Maandag, Woensdag q Vrijdag. van 13 regels 50 ets., van 4 regels en daarboven 15 ets.; per regel. Reclames 20 ets. p. regel. Bij contract belangrijke korting. Inzending op den dag van uit- Dit nummer bestaat uit 2 bladen. RECHTHEBBENDEN op vier stuks grenen Balken, respectievelijk van de volgende afmetingen 1 lang 6,M. zwaar 36X43 c.M. 1 9,40 40 X 85 1 plm. 10 30X 30 1 8 13 X 8 alle gevischt bij den zeedijk van Borren- demrne, worden voor de vierde maai opgeroepen, om zich aan-te melden bij den BURGEMEESTER van Zierikzee, bij wien dit strandgoed is aangebracht. De BURGKMEISTIR van Ziebikeb; Brengt ter kennis van belanghebbenden de navolgende beschikking van den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel van 9 April j.L, no. 25471, Afdeeling Crisiszaken De Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel, Gezien artikel 1 der Distribntiewet 1916, Heeft goedgevonden: aan de ljjst der ingevolge dit artikel aan gewezen goederen toe te voegen vleesch van nnohtere kalveren. De Minister van Landbouw, Ngverheid en Handel, - Heeft goedgevonden: 1. ingevolge art. S der Distribntiewet 1916 voor de gemeenten vast te stellen een maximum-inkoopprijs, voor vleesch van nuch tere kolveren van 80 ets. per k.g. in het been 2. aan de gemeentebesturen in overweging te geven, vleesch van nuchtere kalveren aan slagers voor distributie te verstrekken tegen den prjjs van 55 ets. per k.g. in het been; 3. ingevolge art. 2 en art. 8 der Distribntie wet 1916 voor nnchter kalfsvleesch vast te stellen een maximnm-kleinhandelprgs van 70 cfc«. per k.g. in hst been en van f 1 per k.g. uitgebeend; 4. te bepalen, dat in de gemeenten, waar kalfsvleesch wordt verkocht in het been, geen verkoop zal mogen plaats vinden van uitgebeend kalfsvleesch; evenzoo zal iu eene gemeente, waar uitgebeend vleesch verkocht wordt, geen verkoop van vleesch in het been mogen plaats vinden. De Minister van Landbouw, Ng verheid en Handel, Gezien artikel 8 der Distributiewet 1916; heeft goedgevonden voor nuchtere kalveren, voor consumptie door het Rundveekantoor aangewezenvast te stellen een maximnm-groothandelpTgs van 60 ct3. per k.g. levend gewicht, onder aftrek van een bedrag van 50 cis. per kalf. Zibbikzbb, den 11 April 1918. De Burgemeester voornoemd, A. J. F. FOKKER VAN CRAYI8TIYN VAN RENGIRSKERKE. De BURGEMEESTER van Zibbikzbb; Brengt ter kennis van belanghebbenden de navolgende beschikking van den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel van 9 April j.l., No. 16621, Afd. Crisiszaken: De Minister van Landbouw, Ng verheid en Handel, Gezien artikel I, 1 sub B vau de Wet van 1 September 1917 Staatsblad no. 578) en artikel 8 der Distributiewet 1916 Gezien zjjne beschikking van 1 Maart 1928, no. 12962, Afdeeling Crisiszaken, Bnrean Nijverheid, betreffende vervoer, verkoop en aflevering van Smeerolie; Heeft goedgevonden te bepalen: dat de verbodsbepalingen sub 1 en 2 gesteld niet van toepassing zjjn op hoeveelheden van niet meer dan 10 k.g. en op het vervoer van rijwiel- en naaimachine-olie in iedere hoeveel heid, wanneer die is verpakt in flesohjes van niet meer dan 150 gr. inbond. Zibbikzbb, den 13 April 1918. De Burgemeester voornoemd, A. J. F. FOKKER VAN CRAYESTEYN VAN RENGIRSKERKE. De BURGEMEESTER Tan Zibbikzbb; Brengt ter kennis dat voor belangheb benden ter Gemeente-Seoretarie ter inzage ligt, de beschikking van den Minister van Landbonw, Nijverheid en Handel van 9 April j.l., no. 21852, afdeeling Crisiszaken, betreffende Maximumprijzen voor Leder en Zooileder. Zibbikzbb, 13 April 1918. De Burgemeester voornoemd, A. J. F. FOKKER VAN CRAYESTEYN VAN RENGERSKERKE. Artikel 1. Het is verboden gemalen koffie af te leveren, tenzjj voldaan is aan de voorsohriften, in do hierna volgende artikelen vervat. Artikel 2. De aflevering van gemalen koffie is toe- gestaau, wanneer zg is verpakt door die handelaars, welke door het Rgks Thee- en Koffiedistributiekantoor als verpakkers van gemalen koffie zullen zgn ingeschreven en de origineele vezpakking nog onbeschadigd is. Artikel 3. Het Rgks Thee- en Koffiediatiibutiekantoor zal aan dezo inschrijving de volgende voor waarden verbinden: 1°. De verpakking moet een dusdanige zgn, dat zg niet geopend.kan worden zonder zichtbaar te worden besohadigd. 2®. De verpakking moet duidelgk lees baar de woorden „Gemalen Koffie" dragen, zoomede de saam en de woonplaats van den verpakker. 3°. De verpakking moet alle verdere aan duidingen drager, die door het Rgks Thee- en Koffiedistributiekantoor zullen worden voorgeschreven. Artikel 4. In ongesloten verpakking is de aflevering vau gemalen koffie slechts toegelaten: 1°. Door den detaillist aan den consument indien de koffie gemalen is in tegenwoordig heid van den kooper dier koffie. 2®. Indien voor de aflevering van ge malen koffie een algemeene of bizondere ontheffing van het in artikel 1 omschreven verbod verleend is door het Rgks Thee- en Koffiedistributiekantoor. Artikel 5. Detaillisten zjjn verplicht zich te onthouden van welke wijziging ook, ia de verpakking van gemalen koffie; de aflevering van znlke koffie in geschonden verpakking, zoowel als de aflevering in eene verpakking, welke niet meer is de origineble verpakking van den ingeschreven leverancier, is verboden. Artikel 6. Een insohrjjving als in art. 3 omschreven, kau tjjdeljjk of voor goed door het Rgks thee- en koffiedistributiekantoor worden doorgehaald, behoudens beroep op den Minister van Landbouw, Ng verheid en Hande). Artikel 7. Onverminderd de'straf, waarmede de Distri butiewet 1916 dreigt, zal overtreding van bovenvermelde voorschriften kannen leiden tot uitsluiting tijdelijk of voor goed van de distributie van thee en koffie. Artikel 8. Deze besohikking treedt in werking op I Mei 1918. Zibbikzbb, den 13 April 1918. De Burgemeester voornoemd, A. J. F. FOKKER VAN CRAYESTEYN VAN RENGERSKERKE. De BURGEMEESTER van Zibbikzbb; Brengt ter kennis van belanghebbenden de navolgende besohikking van den Minister van Landbonw, Ng verheid en Handel van 9 April j.l., No. 21853, Afd. Crisiszaken DE MINISTER VAN LANDBOUW, NIJVER HEID EN HANDEL, Gezien artikel 8 der Distribntiewet 1916, Gezien zjjne besohikking d.d. 16 Febrnari 1918, No. 61, Afdeeling Crisiszaken, Bureau A. Z. houdende voorsohriften, volgens welke de aflevering van gemalen koffie wordt toe gelaten; Heeft goedgevonden: A. in te trekken vorengenoemde be sohikking. B. te bepalen: BURGEMEESTIR en WETHOUDERS ?an Zibbikzbb; Gelet op artikel 21 der Drankwet; Brengen ter kennis van de vergunning houders, dat zg, die zich met hunnen aanslag in het vergunningsrecht bezwaard gevoelen, zich binnen veertien dagen, nadat de aanslag te hunner kennis is gebracht, tot_ den Gemeenteraad kunnen wenden, doch niette min, op straffe van het vervallen der ver gunning, verplicht zgn, den aanslag vóór 1 Mel a.s. in zgn geheel ten kantore van den Gemeente-Ontvanger te voldoen, zul lende zoo noodig later teruggave van het te veel betaalde plaats vinden. Zibbikzbb, den 15 April 1918. Burgemeester en Wethouders voornoemd, A. J. F. FOKKER VAN CRAYESTEYN VAN RENGIRSKERKE, Burgom. P. F. W1TTKRMANS, Secretaris. en van litl. c met hechtenis van tea hoogste zes dagen of geldboete van ten hoogste vjjf-en-twintig gulden. Zibbikzbb, den 25 April 1918. Burgemee>tor en Wethouders voornoemd, A. J. F FOKKER VAN CRAYESTEYN VAN RENGERSKERKE, Burgemeester. P. F. "WITTERMANS, Secretaris. Benoeming Keurmeesters. BURGESlEESTER en WETHOUDERS van Zibbikzbb; Gelet op do bepalingen der Verordening tot voorkoming en blnssching van brand in deze gemeente; Gelezen het voorstel van de Direotie der brandweer Hebben goedgevonden: 1*. Tot keurmeesters over het opgeslagen hooi of de veldgewassen in deze gemeente te benoemen de Heeren: 1. C. J. VAN DEN BOUT, 2. W. KOOMAN, S. S. BEIJE, 4. J. J. HENDR1KSE, aan welke keurmeesters bg deze de zorg wordt opgedragen om, naar aanleiding van art. 17 der Verordening, tegen het broeien van opgeslagen hooi behoorljjk te waken en zich omtrent de vereischte rondgangen tot inspeotie bjj de ingezetenen te verstaan met de Direotie der brandweer. 2'. De ingezetenen te herinveren aan de voorschriften van gemeld art. 17 en de over treding daarop gesteld, luidende: „De eigenaars en bewaarders van hooi en andere veldgewassen, onaangezien waar deze opgeslagen zgn, zgn verplicht: a. „te gedoogen, dat de brandmeesters der „wjjk, als hnn dat noodig voorkomt, één of „meer gzers in de stapels steken; b. „te zorgen, dat de gzers zonder toe stemming dier brandmeesters, er niet nit „verwijderd worden en te allen tg do voor „hen toegankelijk zgn; c. „indien er, bg broeiing, volgen» uitspraak „der brandmeesters, gevaar voor brand be staat, onmiddellijk, overeenkomstig hunne „bevelen de stapels te verwerken, of op „andere doelmatige wjjze in het gevaar te „voorzien". De overtreding van dit artikel wordt gestraft van litt. a en met erene geldboete van ten hoogste vgf-eu-twintig galden; In een nota tracht de Amerikaan- sche regeering den roof van de helft onzer handelsvloot te verdedigen. Roof blijft echter roof, al poogt men dien ook door de scherpzinnigste ver dediging tot een rechtmatige daad te stempelen. Als een doekje voor het bloeden zal het nobele Amerika om ons toch niet geheel te laten ver hongeren aan een 3-tal schepen jverlof verleer en 14000 ton broodkoren naar Nederland te vervoeren. Veertien dui zend Ion, het iseen -peulschilletje. Geeft ons liever het graan, dat Neder land in Amerika gekocht en betaald heeft, geeft ons de 100.000 ton brood koren, die gij onze regeering toege zegd hebt, toen gij onze schepen U wederrechtelijk hebt toegeëigend Maar Wilson wil ons volk bestraffen met honger, omdat het weigerde zich aan de zijde der Entente te scharen en den vrede boven de rampen van den oorlog verkoos. Wilson was, voior- dat hij President der. republiek werd, professor, en in deze kwaliteit heeft hij een boek „De Staat" geschreven. In dit boek staat hij geheel andere denkbeelden voor als nu. Thans is hij een vurig aanhanger van Engeland en Frankrijk, terwijl hij vroeger een even vurig bewonderaar was van Pruisen. Onder anderen schrijft hij in genoemd boek: „De schitterende successen van Pruisen in den oorlog van 1870-71, die in het belang van het Duitsche vaderland legen Fran- sche onbeschaamdheid gevoerd werd maakten 'n einde aan de koele terug houding der overige Duitsche staten tegenover hun grooten buurman in het Noorden". Gelijk men weet po seert de president Wilson gaarne als de kampioen voor de demokratie, en treedt hij daarom fel tegen Pruisen op. Maar .in 't aangehaalde boek schrijft professor Wilson: „Pruisen "beeft er met succes naar gestreefcj een groeitere volmaaktheid in zijn bestuur te verkrijgen dan eenige an dere staat van Europa". De denk beelden van professor Wilson in dit boek zijn blijkbaar in flagrante tegen spraak met de redevoeringen en da den van president Wilson. Verander lijk is de mensch, maar dat men zóó veranderen kan als Wilson, is ons een raadsel. De Duitsche troepen hebben op het Westelijk front Armentières, 't welk door de Engelsclien gedeeltelijk ont ruimd was, bezet. Drieduizend En- gelsche soldaten en vijftig officieren gaven zich na dapperen tegenstand te hebben geboden, aan de Duitschers over, toen zij zagen, dat hun de terugtochtsweg was afgesneden. Voor waarts -rukkend werd door de zege vierende troepen van de Centralen de vierde Engelsche linie genomen, en werden de Engelschen in de rich ting Bailleul en Merville teruggesla gen. Laatstgenoemde plaats werd hierop bezet. In de streek tussclien Hangard en Hourges werden Ilan- :gard en 'Santerre door de Duitsche 'troepen stormenderhand veroverd. De beschieting van Parijs neemt bet karakter van een geregeld borm bardement aam Parijs is een zeer sterke vesting, die toen de oorlog was uitgebrokennog aanzienlijk ver sterkt is. Nu de bevolking bemerkt, dat de beschieting voortduurt, en dagelijks tal van offers maakt, ver keert zij in verklaarbare onrust. Een ieder wiens middelen het slechts eenigszins veroorloventracht Parijs thans te verlaten. De aandrang van vluchtelingen aan de stations is zóó groot, dat liet getal waggons niet toe reikend is oni hen te vervoeren. Aan de grensstations is bekend gemaakt, dat tot nader order geen kaartjes naar Parijs zullen worden afge geven. Clémenceau, de president van het Franschen Ministerie, heeft beweerd, dat de liuidige Oostenrijksche Keizer een brief geschreven had, waarin hij de teruggave van Elzas-Lotharingen aati Frankrijk een billijken eisch noemde. Toen dit door den Oosten- rij kschen keizer in een telegram aan den Duitsclien Keizer beslist werd tegengesprokenheeft Clémenceau den brief gepubliceerd. Hierop werd Wit iWeenen officieel bericht, dat die brief valsch is. De keizer-heeft n.l. in het voorjaar van 1917 aan zijn zwa ger, den Franschen Prins Sixtus van Bourbon, een brief geschreven, die evenwel geen opdracht aan dezen bevatte tot bemiddeling bij den Pre sident der Fransche republiek. In dien brief stond wat de kwestie El zas-Lotharingen betreft, liet volgende: „Ik zou gaarne mijn geheelen per soonlijken invloed ten gunste der „Fransche eischen tot teruggave van Elzas-Lotharingen hebben aange wend, als die aanspraken rechtvaar dig waren. Zij zijn het echter niet". Den dienstplicht voor Ierland heeft het Engelsche Lagerhuis met 281 stemmen- voor en 116 tegen aangeno men. Men zal in Ierland beginnen met eerst de jonge, ongehuwde man nen op te roepen. Volgens de Daily Telegraph wor den besprekingen gehouden over in krimping van de Engelsche munitie- industrie en sluiting van munitie fabrieken. Reeds zijn 8000 munitie arbeidsters ontslagen. De oorzaken van die inkrimping moet men zoeken "in het gebrek aan scheepsruim te. En geland kan niet meer zooveel grond stoffen voortbrengen en nïet zooveel ijzererts aanvoeren om zijn munitie industrie in haar tot dusver bereikten omvang te handhaven. Ter besparing van scheepsruimte is men voornemens liever afgewerkte granaten uit Ame rika te betrekken dan de grondstof fen er voor, wier aanvoer veel meer scheepsruimte eischt dan het afge werkte materiaal. Bovendien wil men 't aanwezige staal in de eerste plaats ter beschikking stellen voor de scheepswerven voor den bouw van schepen. NEDERLAND. ALKMAAR. Alhier zijn aangehouden de gebroeders K., uit Zaandam en Wormer, die 20 Maart 11. uit de fabriek de Prins, te Koog aan de Zaan, hebben ontvreemd 6 electro-motoren, een waarde vertegen woordigende van f 9000. Na de aanhou ding bleek, dat zij tevens uit een tegenover liggende fabriek hadden ont vreemd 1000 kg. copalgom. Demotoren zijn te Zuid-Scharwoude en te Amsterdam in beelag genomen. Bovendien staan deze aangehoudenen onder verdenking van groote diefstallen, aan de Zaanstreek gepleegd van effecten, thee. spijkers, enz. ROTTERDAM. Zaterdagnacht om streeks half één gaf de arrestatie van een man, die de bevelen der politie niet opvolgde, een agent te lijf ging en mis handelde, bet sein tot een hevige vecht partij. Tal van malen zijn door een sterke politiemacht charges gemaakt. Op het Roode Zand en in de Zandstraat werd uit de ramen met glazen flesschen blikken vuil naar de politie gegooid. Herhaaldelijk vielen revolverschoten. Twee mannen werden door sabelhouwen ,n den hals en aan de hoofden verwond. Of er menschen door de revolverschoten verwond zijn geraakt, ia .niet bekend. Kwart over èèn uur was de rust hersteld. ROERMOND. Naar de gevangenis alhier is overgebracht P. J. de Mkommies bij 's Rijks belastingen, wonende te Gemert, verdacht van het als ambtenaar een gift aannemen, wetende dat zij hem gedaan werd om in strijd met zijn plicht in zijn bediening iets te doen of te laten. Draineerbuizen. ZIERIKZEE. Bij de Firma F. de Leeuw te Halsteren is in het licht verschenen een geschrift, hetwelk het nut van de draineerbuizen op hel dere bevattelijke wijze, uiteenzet. Het is een bekende waarheid, dat een le hooge stand van het grondwater na- deelig is voor den groei der gewassen en dat daarin alleen door een behoor lijke afwatering verbetering kan ge bracht worden. In dit geschift nu wordt uitvoerig het draineeren met aarden buizen besproken, en aange toond, hoe ontzettend veel meer de bodem opbrengt, als gezorgd wordt, dat opper- en grondwater langs den vlugsten weg uit het land verdwijnt. Het boekske, een leiddraad om op praktische wijze te draineeren, is voor heeren landbouwers bij de hee- !ren C. J. Beije te Zonnemaire en M. Otte te Oosterland gratis le bekomen. Bij kon. besluit zijn benoemd tot Slv. dijkgraaf van den Willempolder e heer P. Vogelaar te St.-Phllipsland en tot gezworen te St.-Maartensdijk, de heer ,J. L. Mol aldaar. SEROOSKERKE. Toestemming van het militair gezag is ontvangen om de kermis alhier als naar gewoonte begin Juli te houden. BROUWERSHAVEN. Het bestuur van de afdeeling van 't Groene Kruis alhier heeft een circulaire rondgezon den bij de niet-leden, met het doel alsnog te bewegen toe te treden als lid der vereeniging. Het resultaat is geweest, dat 54 nieuwe leden zich hebben opgegeven. ST.-PHILIPSLAND. In het raads- verslag van 9 dezer was door onnauw keurigheid weggelaten „De voorzitter brengt in stemming het voorstel van de meerderheid van B. en W., beoogende verhooging van het salaris van den heer P. C. Clausse van f 400 tot f 600. Voor stemden de heeren v. Eldik, Aarnoudse en Rijstenbil, tegen de overige heeren. Het voorstel was dus verworpen". Vrijdag j.l. hadden de bakkers van deze gemeente een bijeenkomst met den burgemeester ten gemeentehuize. De bakkers hadden n.l. bezwaar gemaakt tegen den bpogen prijs van het regeerings- meel. Zij moesten f 9 per 100 K.G. be talen, terwijl zij beweerden, dat die prijs in andere plaatsen aanmerkelijk lager is. De meerderheid stelde een bedrag van f7,50 als hoogst mogelijke prijs voor, terwijl één van hen wel f 8 wilde geven. De burgemeester deed toezegging aan den Minister van L., N. en H. voor te stellen den meelprijs te verlagen. Boven dien bracht hij hen tot het eenparig besluit om voortaan op Dinsdag >n Donderdag niet meer te bakken, dit laatste ook in verband met bezuiniging van brandstof. In den laatsten tijd verscheen nu en dan een schip de „Ierseke 50" ge naamd voor den wal. Langzamerhand rees bij de politie het vermoeden, dat er iets bijzonders met het vaartuig aan de hand was. Het gelukte haar echter niet iets te ontdekken. Vrijdagnacht evenwel had de politie onder leiding van den burge meester zich ergens verdekt opgesteld. Na lang wachten hoorde men eindelijk verdachte geluiden. Nu duurde het niet lang of de dader werd betrapt. De zoon van den schipper P. V. had n.l. 3 H.L. bravo's aan boord laten brengen. Hij bekende, dat hij ze voor zijn moeder had gekocht van een zoon van den molenaar M. Ze waren evenwel nog niet betaald. De aardappelen zijn in beslag genomen en tegen den vervoerder is proces-verbaal opgemaakt. Toen schipper v. Nieuwenhuijzen uit Ierseke met zijn 35-jarigen zoon verleden week met een schuit briketten en steenkolen in A.-J.-polder lag, blijk baar met het doel om ze te verkoopen, heeft de burgemeester als hulpofficier van justitie telegrafisch aan zijn ambt genoot uit Ierseke verzocht tot aanhouding van genoemden schipper. Daar de burge meester van Ierseke evenwel niet spoedig tot aanhouding wenscht over te gaan, is hem dit nogmaals telegrafisch verzocht. Op het schoolplein en voor het raadhuis zijn eenige rozenperken aangebracht. De planten zijn een ge schenk van de N. V. „Walcheren", directeur de heer Hansen. Daar onze gemeente niet verwend is op 't punt van aesthetische ontwikkeling, mag deze maatregel ten zeerste worden toegejuicht. Een beroep op' 't publiek om mede te werken tegen beschadi ging is geenszins misplaatst. ANNA-JACOBA-POLDER. Alhier is in den nacht van Vrijdag op Zaterdag, bij de wed. H. twee H.L. aardappelen ontvreemd en van Zaterdag op Zondag bij den timmerman P. een vaatje teer. Van daderB geen spoorook de pogingen met den politiehond van den rijksveld wachter tot opsporing daarvan, had geen resultaat. De roeiboot, die de vorige week door de rijkspolitie alhier inbeslagge- nomen werd, en aan een ketting in de haven vastgemeerd lag, is deze week op onbekende wijze verdwenen. OUD-VOSSEMEER. De hond, welke de vorige week Zaterdag tengevolge van vergiftigingverschijnselen döod ging, is aan de Rijksserum-inrichting te Rotter dam onderzocht en bij het maagonder- zoek van het cadaver is gebleken, dat strychine-vergiftiging oorzaak van den dood is. Een landbouwer, die deze week zijn hoeve betrok, bevond dat zijn regen waterbak onbruikbaar was gemankt door het inwerpen van petroleum. THOLÉN. Als bewijs hoe duur hier het melkvee is, diene dat Vrijda op publieke verkooping alhier gehouden door Notaris Van de Velde, voor aoht melkkoeien de som van ruim f 4000,— werd besteed. Een enkele werd verkocht voor f 640 in de roep de opcenten. Hoe gevaarlijk het is om met .een roeiboot aan de Pont passagiers op te nemen, bleek Zaterdagmorgen weer. Een dochtertje van den heer P. Mol zette haar fiets eerst in de boot op de voor plecht en wilde zoo op de boot stappen, toen ook de veerknecht tegelijk opstapte. Daardoor verloor het meisje haar even wicht en viel in de Eendracht. De veer knecht had het geluk het mèisje te

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1918 | | pagina 1