Zierikzeesche Nieuwsbode Eerste blapT ABONNEMENT: Vrijdag 12 April 1918. (zierikzeesche courant). ADVERTENTIËN: Oorlogsoverzicht. NIEUWSTIJDINGEN. Uit Stad en Provincie. Openbare Gemeenteraadsvergadering Prijs per 3 maanden 1,40, franco per post 1,70. Voor het buitenland per jaar 10, Afzonderlijke nummers cent. Verschijnt Maandag, Woensdag en Vrijdag. van 1—3 regels 50, ets., van 4 regels -én daarboven 15 cts.! per regel. Reclames 20 ets. p. regel. Bij contract belangrijke korting. Inzending op den dag van uit gave vóór 1,ure. Dit nummer bestaat uit 3 bladen. De eindbeslissing van dezen we reldoorlog wordt nu op liet .Westelijk gevechtsfrdnt uitgevochten. Ilél; is daar nu een worsteling op -leven en waardiging van de hand op 'n oogen- blik, dat de 'Oostenrijksche kanonnen gerrïeenschappelijk niet de Duilcjqhe aari hel Westelijk front bulderen. Het Behoeft irauwelijks tfetoog, dat ik voor Uw provinciën juist zoo strijd en be reid ben vercfer'te strijden, alsof hét de verdediging van mijn eigen land gold. Ik stel er prijs op U'bij deze gelegenheid de hernieuwde vérzeke ring te geven van de volkomen eens gezindheid, die tussehen 'U en mij. dood. Duitschland -Beeft zich nVet t«?schen onze rieken bestaat Geen in- kranht on de uit zoovele hetero- I tn«es> geen pog'ogcu, Ypn wen ook, wegel op hol, doordat do zaalriem brak en de burrie op straat viel. Het paard holde met do kar achter zich het dorp in. Aan het Armenslop werd de 80-jarige J. Joppe door den dem der kar aan gereden waardoor hij tegen de straat werd geworpen. Bewusteloos werd de oude man in zijn woning gedragen. Dr. Polderman, uie onmiddellijk ter plaatse was, verleende genééskundige hulp. Onze vroegere dorpsgenoot D. L. van Houdt, thans buitengewoon kom mies, gestationneerd te Hulst, werd hoden afgekeurd als adapirant-kommies. zijn kracht op.de uit zóóvele hetero- geene bestanddeelen samengestelde legers der geallieerden geworpen. Op verschillende punten valt hij hen aan. Er woedt thans een geweldige slag bij Armentières, een stad, die ver moedelijk door de Engelsche troepen reeds ontruimd is. De Engelsche en Portugeesche stellingen werden door de Duitsche troepen genomen. Neuve Chapelle werd door hen bestormd. En de overgang over de rivier de Lys werd door hen geforceerd. Hollebeke is bezet en de hoogte van Meessen is in storm door hen veroverd. Meer dan 10.000 gevangenen zijn gemaakt en over de honderd kanonnen wer den buit gemaakt. Het Engelsche blad, de Manchester Guardianerkent in een hoofdartikel, dat de Duitsche winst van zedelijk en militair belang is. De Britsche Minis ter Llöyd George heeft in zijn jong ste in het Lagerhuis gehoudene rede met beteekenisvolle openhartigheid den toestand zorgwekkend genoemd en verklaard, dat het meest kritieke stadium van den verschrikkelijken oorlog thans is aangebroken. Wanneer Lloyd George, die steeds een hooge borst opzette, zoo spreekt, dan kan men veilig aannemen, dat de positie der Entente op''t Westelijk gevechts front verre van gunstig is. Evenals een schipbreukeling zich aan een op zee ronddrijvend stuk hout angstig vastklampt, teneinde zij fi^ leven te redden, zoo klampt zich-Engeland aan Amerika vast, hopende en vertrou wende, dat dit zijn millioenenleger spoedig naai* Frankrijks kusten zal zenden. Maar die hulp, zoo die al werkelijk mocht opdagen, komt veel te laat. En evenmin is redding te ver wachten van het door de regeering ingediende en door het Lagerhuis in tweede lezing aangenomen wetsont werp tot uitbreiding van .'het leger. iWant het nieuw te vormen leger moet toch eerst nog geoefend en gedrild worden alvorens 't voor den oorlog af gericht is. En daarmede is veel tijd gemoeid. Het geeft dus niéts, dat men den dienstplichtigen leeftijd al ver hoogt en dat men tegen den ziri der Ieren den dienstplicht voor Ierland invoert. De Ieren, die lang door de Engelschen stiefmoederlijk behan deld zijn, willen niet voor 'hun onder drukkers vechten. Zij zijn schier een parig tegen de conscriptie gekant. En hun afgevaardigden in het Lagerhuis hebben dan ook bij de tweede lezing unaniem tegen het regeeringsontwerp gestemd. Dillon zeide, dat wordt in Ierland dienstplicht ingevoerd, in elke stad, in elk' dorp daartegen ver zet zal komen. Des |te feller zal dat verzet wezen, omdat men in^ersche kringen zeer goed weet, dat de En- gèlschen gewoon zijn de Iersche troepen naar de brandpunten van het gevecht te zenden. In Rumenië is bericht ontvangen, dat de Landraad van Bessarabië met bijkans algèmeene stemmen de ver- eeniging van Bessarabië met Rumenië heeft bewilligd. De vereeniging is on der een niet te beschrijven geestdrift der bevolking afgekondigd. In 1812 werd Bessarabië door Rusland aan Rumenië ontnomen. De Fransche Min.-President, Clé- menceau, die met zijn Eng. collega Lloyd George de noodelooze verlen ging van dezen oorlog op Zij n (geweten heeft, heeft beweerd, dat de Oosten rijksche Keizer Karei Frankrijks aan spraken op Elz as-Lotharingen ge rechtvaardigd acht. Vermoedelijk is Clémenceau er in geloopen om zoo iets zots te durven beweren. Keizer Karei heeft in verband daarmede het volgend telegram aan den Duitschen Keizer gezonden: „De Fransche Mi nister-President, in het nauw gedre ven, tracht 't net van leugens, waarin !hij; zelf verward is geraakt, te ver breken door steeds meer onwaar heden op te stapelen, en schuwt zelfs niet om thans de geheel onjuiste en onware verklaring te doen, dat ik eenigerlei rechtvaardige aanspraken van Frankrijk op de teruggave van ■Elzas-Lotharingen zou hebben erkend. Ik wijs deze bewering' met veropt- zullen onze trouwe wapenbroeder-, schap in gevaar vermogen te bren gen. Gemeenschappelijk zullen wij* deil eervollen vrede bevechten. NEDERLAND. ASSEN. Te Norg is aangehouden de arbeider D., dader van de onlangs aldaar gepleegde inbraak met moord óp den landbouwer Ti ems. De ver dachte heeft reeds bekend. PUTTEN. Alhier is een ernstige misdaad gepUegd. Twee boerenknechts G. D. en G., begaven zich, onder den invloed van sterken drank, van do markt huiswaarts. Nabij den Brjnk kregen zij oneenigheid met een daar passé erend jongmensch, J. Priem, die met zijn vader op het land bezig was aardappelen te poten, waarschuwde de boerenknechts. Het bedoelde jongmensch vluchtte en D. pakte den vader van Priem aan. Toen zijn» zoon hem te hulp snelde, trok G. zijn mes, waarmede hij J. P. eenige malen inden buik stak. Onmiddellijk toegeschoten politie stelde de beide onverlaten ih arrest. Nadat dr. Groeneveld een voorloopig verband had gelegd, is het slachtoffer per rijtuig naar Harderwijk vervoerd, waar hij aan de gevolgen is overleden. De verslagene, die bekend stond als een oppassend man, was bijna 50 jaar, was gehuwd, doch heeft geen kinderen. BRUNSSUM. Een 16-jarig meisje alhier, met smokkelwaar geladen, wilde met klaarlichten dag de grens oversteken. Na 4 maal gesommeerd, te zijn om te blijven staan, schoot een ambtenaar haar dwars door de borst. Na eenige uren smartelijk lij den is de ongelukkige bezweken. Voor het gevechtshof te 's Gravenhage 'is Woensdag behandeld de zaak van de Oost-Souburgsche vrouw 0. van der K., die een meisje met vitriool had ge worpen omdat zij de verkeeriügdie dit meisje met haar zoon hadniet wenschte. Zij was door de rechtbank alhier veroordeeld tot een jaar gevan genisstraf. De eisch was verzwaring der straf tot 2 jaar. ZIERIKZEE. Hedennacht tussehen twaalf en eenen werd een zoo hevig kanongebulder vernomen, dat de huizen' op hun grondvesten trilden. Verschrikt is een groot gedeelte der bevolking uit zijn eerste slaap wakker geschud. Velen hebben zich naar de Nieuwe Haven gespoed. Maar daar was niets te zien. Of het aan een veldslag voorafgaand kanongebulder was, dan wel of het éen zeeslag nabij de kust was, wij weten het niet. Wij hadden het bovenstaande reeds geschreven, tóen ons gemeld werd, dat heden nacht door de geallieerden een vlieger-aanval op Zeebrugge is onder nomen. Scheldebank te Zierikzee. Woensdag had in het hótel „Juliana' de vergadering van aandeelhouders plaats, welke geleid werd door den voorzitter, den heer A. M. dé Reus, directeur van de Incasso-Bank 's-Gravenhage. De balans en winst- en verliesrekening werden goedgekeurd, waaruit blijkt, dat de bruto-winst 'over het afgeloopen half jaar ruim 9 be draagt. Nadat hiertegen de onkosten gedekt zijn welke rekening uiteraard })ij een -begin zwaarder belast is zijn de oprichtingskosten afgeschreven en is op het-nieuwe jaar f 203,08 over gebracht. De voorzitter deed uitkomen, dat het vertrouwen in de Bank het best weergegeven wordt door het gezamenlijk bedrag van creditgelden, deposito's en spaarkasgelden, hetwelk circa f 160000 is. De verschijnselen voor een gezonden groei aanwezig achtend, zal overgegaan worden tot uitgifte van meerder kapitaal. Aangenomen mag worden dat over het' loopende volle boekjaar een behoorlijk dividend uitgekeerd zal kunnen worden. ST.-ANNALAND. Bij besluit van den Minister van L. H. en N. van 28 Maart is de heer J. W. Elenbaas alhier benoemd tot ambtenaar, bedoeld in art. 19 der Distributiewet. Zijn werk bestaat in het nauwkeurig controleeien der zaai- plannen en zijn werkkring omvat de gemeenten St.-AnnalandSt.-Maartens- dijk, Stavenisse en Oud-Vossemeer. ST,-MAARTENSDIJK. Bij kon. besluit d.d. 14 Maart is aan de Vereeniging tot aanmoediging der paardenmarkt alhier vergunning verleend, evenals in vorige jaren, een verloting van paarden enz. te houden. Het aantal uit te geyeh loten bedraagt 8000: de verloting zal plaats hebben op Donderdag 13 Juni. SCHERPENISSÏÏ. Heden sloeg het Rechtzaken. Onderwijs. NOORDGOUWE. De afdeeling O.- Schouwen van 't „N. O. G." heeft tot —„.vaardigde naar de eerstdaags te Middelburg te houden'Provinciale Ver gadering ter bespreking van de salaris actie met 't oog op de herziening der salarissen der onderwijzers vóór 1 Januari 1919 benoemd den heer J. Vijverberg h. d. b. alhier. Kerknieuws Ned. Herv. Kerk. Beroepen: Te Ouddorp, N. C. Bakker te Schoonrewoerd. Te Garderen, P. Kruyt te Nieuwe-Toage. Te Tricht (toez.) E. A. Lazonder te Everdingen. Te Franeker, F. E. Gerritzen te Donker broek. Bedankt: Voor Waddinxveen, G. Benes té Dolft. Voor Hekelingen T. A. van der Vlies, te Poortugaal; Voor Papen- drecht, N. van der Snoek te Ameide. AangenomenNaar Zetten c.a., N. van der Snoek te Ameide. Geref. Kerk. Beroepen: Te Terwispel, W. de Roos, cand. te Rinsümageest. Te Schettens J. Ubëls, cand. te Assen. Bedankt: Voor Dwingeloo, A. J. de Boer te Garrelsweer. SCHERPENISSE. Gisterenavond werd door de manslidmaten der Geref Kerk alhier een vergadering gehouden over het beroepen van bén dominé. Bij de gehouden stemming verkreeg ds. Roe- loffsen van Zeist 3 en ds. Fraanje uit Goes 62 stemmen, zoodat op laatstge noemde een beroep zal worden uitge bracht. zelf en 30.000 voor de omliggende ge meenten. Tegenover deze regeeringszorg dient men zich te doordringen van 't feit, dat Nederland zich thans met het strikt 'noodige voor de volksvoe ding tevreden moet stellen en dat door herrie en relletjes men de 'beschik bare levensmiddelenvoor raad niet kan vermeerderen. Relletjes te Rotterdam. Woensdagavond hebben op tal van plaatsen in de stad oploopjes en rel letjes plaats gehad. Het is liegen izeven uur begonnen met kinderen die blijk baar de straat opgestuurd werden om honger te roepen. Die troepjes groei den aan en zijn later op den avond vervangen door opgeschoten jongens en anderen. De relletjes, zijn gepaard gegaan met baldadigheden en het in werpen van ruiten voornamelijk in bakkerswinkels. Geplunderd is er voor zoover be kend nérgens, trouwens in de bak kerswinkels was geen. brood uitge stald om de menschen niet te prik kelen. De politie, die op straat onmiddel lijk versterkt werd met bereden po litie en tal van rechercheurs, trad dadelijk met gestrengheid op. De bak kers werden aangezegd te sluiten, zoo mogelijk met blinden, indien zij die in bun winkels hadden. Hier en daar zijn troepen van 200 tot 300 jongens en mannen uiteen gedreven en een enkele maal werd een charge uitgevoerd. Na tienen luwden de relletjes, vooral door het forsche ingrijpen en iom' elf uur was de rust overal her steld. paar schepen had zich aan boord van deze Lloydboot moeten verzame len, waarop de marine-officier er zijn spijt over uitsprak genoodzaakt te zijn tot den maatregel over te gaan. Hij- verzocht daarop den kapitein de vlag neer te halen, wat deze wei gerde. Daarop deed de Amerikaan het zelf en overhandigde den Hol- landschen zeeman" zijn driekleur. Geen enkel o og-ble ef droog tij dens deze plechtigheid, verzekerde iemand, die het neerhalen der vlag had bijge woond,. Het Amerikaansche gouvernement moet aan de bemanningen der Hol- landsche schepen voorstellen hebben gedaan, vooral aan de stuurlieden en machinisten, die onze zegsman quali- ficeerde als koeien met gouden ho rens, doch één voor één hebben ze geweigerd. Twee dagen vóór de binnenkomst heeft onze afgetreden gezant, Ridder Rappard, de verzamelde equi pages toegesproken en hen bedankt voor dó door hen aangenomen hou ding tegenover de aanbiedingen van de Amerikaansche regeering. de te St.-Annaland, op Woensdag 10 April, vm. 11 ure. Voorzitter de heer A. J. Bierens. Afwezig de heer Quakkelaar. De 110 tulen worden goedgekeurd. Tot de Ingekomen stukken behoorde 't proces verbaal van opname der gemeentekas; idem van de kas der weezen-armen beide waren in orde bevonden. Van de Gedeputeerde Staten was ontvangen de goedkeuring van de vérordening op de kaai- en havengelden en op de ver vroegde winkelsluiting. Van de gezond heidscommissie te Tholen was ingeko men de rekening van ontvangsten en uitgaven, benevens het jaarverslag over 1917. Het verslag van de commissie tot wering van schoolverzuim over 1917 was ook ingekomenhet werd den leden voorgelezen. Een adres "van 7 winkeliers in chocolade en suikerwerk, verzoekende om een wijziging van de verordening op de winkelsluiting zal in een volgende vergadering behandeld worden. Een ander adres, dat vroeger ingekomen was, werd nu behandeld, 't Was een verzoek van de familie Stols, om plaatsiDg voor gemeenterekening van Janna Stols jn een inrichting voor lijders aan epilepsie. Met alg9meene stemmen werd dit ver zoek ingewilligd. Het gemeenteverslag is gereed om aan de leden ter inzage rondgezonden te worden. Daarna volgde sluiting. Relletjes. Te Schoten kwam Woensdag een groote menigte op-de been. De krui deniers en bakkers werden gedwon gen hun winkels leeg te verkoopen zonder bóns te krijgen. Bij eenige broodbakkers, die niet wilden geven werd de winkelvoorraad zoo maar -meegenomen. Omstreeks 8 uur werd de hulp van militairengevraagd200 man zetten de straten af en patrouil leerden. - Ook te Haarlem zijn hier en daar winkeliers lastig gevallen, zoa dat militairen assistentie moesten ver leenen. Reeds vroeg in den ochtend werden op tal van plaatsen de bak kers gedwongen hun winkels leeg te verkoopen, zonder bons te ontvangen. In verschillende straten werden de bakkerskarren aangevallen door vrou wen, die met dit doel door de ötad trokken. Telkens moest de politie op treden. Op de Groote Markt werd een menigte vrouwen met den gummistok uiteengeslagen. Groote groepen man nen en vrouwen trokken verder door de stad. Gisterenochtend heeft een groep' vrouwen een onderhoud met den burgemeester gehad, die echter geen toezeggingen kon doen. paard géspannen voor een kar van den landbouwer P. Kleppe Do Ieven8middolenvoorzienlng. Het Nederl. Correspondentie-Bu reau in Den Haag meldt: Naar wij vernemen, is de regee ring in alle opzichten diligent om de bevolking van het noodige te voorzien. J.l. Maandag is de distri butie van nuchtere kalveren tegelijk met het slachtverbod in gang gezet. Voorts is thans een aanvang gemaakt met de verstrekking van de extra kaas, ter aanvulling van het vermin derde broodrantsoen. Zoo is naar Amsterdam 80.000 tK.G. kaas afgezonden, waarvan 'in "hersiuis" j 50.fi.Q0 K.G. bestemd zijn voor de stad Ee „Nieuw-Amsterdam". De „Nieuw-Amsterdam is Woens dagavond in den Nieuwen Waterweg binnengekomen en Donderdagochtend vroeg tijdens mist even boven Maas sluis aan den Noordwal aan den grond gevaren. Het schip komt met hoog water weer vlpt. Sleepbooten verleenen assistentie aan het schip, Een passagiersboot van de firma J. A. v. dk Schuy'fcf heeft '300 400 passagiers overgenomen. De „Stad Kampen", ook van de firma Van der Schuyt, is vertrokken om 3de klasse passagiers en bagage over te nemen, Te halfdrie kwam' de „Colum bus", de tender der, Holland-Amerika- lijn, met een vierhonderdtal passa giers van de „Nieuw-Amsterdam" aan de Wilhelminakade te Rotterdam aan. Het volkslied en gejuich weerklon ken, toen- het bootje in zicht kwam. Even daarna legde de „Stad Kampen' van de firma Van der Schuyt aan. op dezelfde wijze begroet. De „Nieuw-Amsterdam" had 288 passagiers eerste klas, 442 tweede en 1228 derde klas. Onder de eerste klas waren 72 kapiteins en slechts een tal passagiers niet behoorende tot gerequireerde schepen. Omtrent de inbeslagneming der schepen vertelde men, dat een dug iof drie vóór de requireering enkele matrozen aan boord kwamen, die zich reeds als heer en' meester gedroegen. Daarna kwam een marine-officier met de nieuwe bemanning. Alleen van de „Samarinda" en nog een ander schip is de vlag door de Amerikaansche officieren neergehaald. Volk van een Graan voor Duitsche geïnterneerden. Naar het Centr. verneemt, heeft Duitsche regeering besloten ten behoeve van de broodvoorziening van Duitsche geïnterneerden in ons land, graan uit Duitschland te zenden. De desbetreffende bizonderheden zul len in overleg met de Nederlandsche regeering nog nader worden geregeld. Voor de mijnwerkers. Teneinde de inlandsche kolenpro- ductie zooveel mogelijk op peil te houden, heeft de .minister van land bouw, na gepleegd overleg 'met de leiders der Zuid-Limburgsche distri- butie-vereeniging en den dirècteur der Rijkskolenvoorzieningtoestemming verleend tot het verkrijgbaar stellen van extra weekrantsoenen aardappe len, spek, vleesch, boter of vet, kaas en peulvruchten, voor de mijn- en bruinkoolwerkers in Zuid-Limburg. De verstrekking van een extra-koffie- rantsoen en een hoeveelheid zachte zeep voor deze bevolkingsgroepen zal zoo eenigszins mogelijk worden be vorderd'. Luchtverkeer. Een luentpostverkeer Windau— Oesel is voor den duur der scheep- vaartstremming door ijs door 't Duit sche legerbestuur ingericht om de Duitsche strijdkrachten, die op liet eiland Oesel gestationneerd zijn, van post te voorzien. Een vliegpostverkeer Londen— Parijs wordt voor den vrede voorbe reid. Het nieuwe Engelsche luchtmi- nisterie leidt de voorbereidingen. Een dagelijksche luchtpostdienst Zweden—Finland is ingericht. De be kende Zweedsche vlieger Dahlbeck staat aan het hoofd der onderneming. Luchtpostlij nen zijn ontworpen op de trajecten Kopenhagen—O dense— Fredericia—EsbjergKopenhagen— Kallundborg—Aarhus, Kopenhagen-— Aalborg, evenals Kopenhagen—Go thenburgKristiania. De moord in de Alexander-kazerne. Voor den Ilaagschen krijgsraad sLond Woensdag terecht de 33-jarige wachtmeester der veldartillerie L. v. d. B., beklaagdln Maart 1917 in de Alexander-kazerne le 's-Gravenhage den adj.-onderofficier Galle van het leven te hebben beroofd door dezen met zijn (beklaagdes) dienstrevolver het voorhoofdsbeen en schedel stuk te slaan en met een mes een snedie in den hals toe te brengen. Subs, is bekl. ten laste gelegd het opzettelijk Toebrengen van zwaar lichamelijk letsel. Verschillende getuigen werden gehoord. Velen legden bezwarende verklaringen af en schetsten v. d. B. als een hoogst ongunstig persoon. Een hoofdpunt in 't getuigenverhoor was het feit, dat de dienstrevolver van bekl. volgens verschillende getui gen na den moord sterk gebogen was, waartegenover bekl., die trouwens alle schuld ontkende, beweerde, dat dezé getuigen zich vergisten, zeggende dat zijn revolvergeruimen tijd vóór den moord bekneld was geraakt tussehen leen wagen en een muur, waardoor |dié revolver gebogen was geraakt. De auditeur-militair eischte ten slotte vrijspraak.. Schending van geheimen. Naar het Hdbl. verneemt, over weegt de burgemeester van Amster dam: het doen instellen van een straf-

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1918 | | pagina 1