Zierikzeesche 9 Nieuwsbode iivsTjTï en7 abonnement: Woensdag 10 April 1918. (zierikzeesche courant). d^Vd^ÏooS advertentiën: Maximumprijzen Calcium-Cariiid. BEENDEREN. Zwavelzuur. Kaarten voor Manufacturen. Ooricgsoverzicht. nieuwstijdingen. Prijs per 3 maanden 1,40, franco per post 1,70. Voor het buitenland per jaar 10, Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt Maandag, Woensdag en Vrijdag. van 13 regels 50 ets., van 4 regels e'n daarboven 15 ctB.j per regel. Reclames 20 ets. p. regel. Nn IfllAA contract belangrijke korting. FiO. Inzending op den dag van uit- Uitg.-Hoofdr. A. FRANKEL. gave vóór 1,ure. Toelating leerlingen School voor L. en 1W. U. L. O. met ingang van 1 Mei 1918. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Ziehikzee maken bekend; dat de aangiften voor toelating van leer lingen op de openbare school voor lager en meer uitgebreid lager onderwijs in deze Gemeente kan plaats hebben op Donderdag 11 April 1918 bp bet Hoofd dier School aan het schoolgebouw In de Nieawe Boogerd- straat, tusschen des voormiddags 9 tot 12 nar en des namiddags 2 tot 4 nor. De leerlingen moeten op 1 Mei a.s. een leeftpd hebben van minstens 5 jaar en 6 maanden; zfl moeten dus geboren zQn vóór of op 1 November 1912. Zibbikzbe, den 6 April 1918. De Burgemeester en Wethouders van Ziebikzbb, A. J. F. FOKKER VAN CRAYESTEYN VAN RENGERSKERKE, Burgemeester. P. F. WITTERMANS, Secretaris. De BURGEMEESTER van Zibbikzeb Brengt ter kennis van belanghebbenden, de navolgende beschikking van den Mimiter van Landbouw, Ng verbeid en Handel van 3 April j.l. no. 15452, afdeeling Crisiszaken De Minister van Landbouw, Ng verbeid en Handel, Gezien artikel 8 der Distributiewet 1916; Gezien zgne beschikking van 14 Febraari 1918, No. 55, Afdeeling Crisiszaken, Bureau Ng verbeid, Heeft goedgevonden: Vast te stellen, ter aanvalling zgner bovengenoemde beschikking, de volgende maximum-kleinhandelsprijzen voor Calcium- earbid: f 1,65 per K.G. netto, exclusief bus. f 2,05 per K.G. netto, inclusief bus. f 1,85 per K.G. bruto, inclusief bus (inhoud 0,85 K.G). Zibbikzeb, den 8 April 1918. De Burgemeester voornoemd, J F. FOKKER VAN CRAYESTEYN VAN RENGERSKERFE. De BURGEMEESTER van Zibbikzbe; Brengt ter kennis van belanghebbenden de navolgende beschikking van den Minister van 'Landbouw, Nijverheid en Handel van 4 April j.l,, No. 15368, Afd. Crisiszaken: De Minister van Landbouw, Ng verbeid en Handel, Overwegende, dat bet in bet algemeen belang wenscheljjk is, dat de bier te lande vallende beenderen op zoo eoonomiacb mogeljjke wijze tot alle daaruit te verkrijgen producten worden verwerkt; Waarschuwt hoofden en bestuurders van bedrijven, waarin beenderen op andere wgze worden verwerkt en opkoopers van beenderen, ten behoeve van die bedrgven, niet tot bet aankoopen van beenderen over te gaan, daar geen ontheffing van verbodsbepalingen ten opzichte van beendermeel gesteld en even tueel ten opzichte van andere beender- producten te stellen, aan zoodanige bedrgven zal worden verleend en dat zoo noodig tot inbezitneming van voorraden zal worden overgegaan. Zibbikzbe, deu 8 April 1918. De Burgemeester voornoemd, A. J. F. FOKKER VAN CRAYESTEYN VAN RENGERSKERKE. hebbenden in overweging wordt gegeven zich te wenden tot het Rijks-Bureau voor Manu facturen, ^s-Gravenbage, Willemstraat 54. Zibbikzbe, den 8 April 1918. De Burgemeester voornoemd, A. J. F. FOKKER VAN CRAYESTEYN VAN BENGERKERKE. De BURGEMEESTER van Zibbikzeb; vestigt de aandaoht van. belanghebbenden er op, dat onlangs nabjj de Nederlandscbe territoriale watoren een mjjnenveld is ontdekt, waarop een be wakingsvaartuig voor bet Oostgat is ver ongelukt, de kans is niet uitgesloten, dat elders ook mjjnen aanwezig zjjn, zoodat de schippers in bun eigen belang worden ge waarschuwd alle voorzichtigheid in acht te netren. Tevens doet ondergeteekende een dringend beroep op de medewerking van alle vissohers om bij eventueel zien van mgnen, welke den indruk maken verankerd te zjjn, onmiddellijk hem, dan wel eenige Marine Autoriteiten te waarschuweneventueele door de betrok kenen te maken onkosten worden inderaard vergoed. Zibbikzeb, 10 April 1918. De Burgemeester voornoemd, L. KOOPMAN Cz., Weth,, 1°.-Burgem. De BURGEMEESTER van Zibbikzbe; Brengt ter kennis van belanghebbenden de navolgende beschikking van den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel van 4 April j.l,, no. 15735, Afd. Crisiszaken, De Minister van Landbouw, Ngverheid en Handel, Gezien artikel 8 der Distributiewet 1916]en artikel I, 1 sub B van de wet van 1 Sept. 1917 (Staatsblad no. 578) Gezien zgne beschikking van 18 Februari 1918, no. 67, 1 Maart 1918, no. 13087, Afdeeling Crisiszaken, Bureau Ngverheid Heeft goedgevonden te bepalen: dat bet verbod van aflevering van vervoer van zwavelzuur met ingaug van 1 April niet van toepassing zal zgn op de hoeveelheden van niet meer dan 25 K.G. bg levering aan zuivelfabrieken, klein-indstrieën en particu lieren door tussohenbandelaren. Zibbikzeb, den 8 April 1918. De Burgemeester voornoemd, A. J. F. FOKKER VAN CRAYESTEYN VAN RENGERSKERKE. De BURGEMEESTER van Zibbikzbe Brengt ter kennis van belanghebbenden de navolgende beschikking van den Minister van Landbouw, Ngverheid en Handel van 3 April j.l., No. 15829, Afd. Crisiszaken DE MINISTER VAN LANDBOUW, NIJVER' HEID EN HANDEL, Maakt bekend: dat bij bet Rgks-Bnreau voor Manufacturen eene regeling in voorbereiding is, waarb j aan bonafide Behangers, Stoffeerders, Menbe - makers, Kleermakers en Winkeliers in manu- faoturen kaarten zullen worden verstrekt, welke dienst zullen doen als vervoer-biljetten voor manufaotoren, uitsluitend voor afleverin gen aan en voor zichtzendingen aan en van particulieren- Behangers, Stoffeerders en Meubelmakers, die voor dergelijke kaarten wensoben in aanmerking te komen, kunnen hunne aanvragen daartoe zenden aan den Nederlandscben Bond van Behangers, enz., Parklaan 19, Haarlem, terwijl andere belang De Duitschers hebben op bet Wes telijk gevechtsfront bij Chauny een belangrijk voordeel behaald. De Fran- sche troepen zijn namelijk door bet Duitsche artillerievuur genoodzaakt geworden zich achter de Ailette terug te trekken. Deze terugtrekking had tengevolge, dat de dorpen Amigny, Barisis, Autreville, Bichancourt, Pier- remande, Folembray en Verneuil door de Duitschers- bezet werden. Deze staan nu op twaalf K.M. afstand van Amiens. Het door hen in Frank rijk sedert de hervatting van 't offen sief gewonnen terrein beslaat een oppervlakte zoo groot als Noord- Holland en Utrecht samen. Van de geallieerden zijn 100.000 man ge vangen genomen, terwijl 300.000 man van hen buiten gevecht werden ge steld. Parijs wordt nog dagelijks door het vèrdragend Duitsche geschut bescho ten. De uitwerking er van is grooter, dan men in de officiëele Fransclie kringen wil weten. Al de schouw burgen zijn gesloten. En dit wil voor den levenslustigen Parijzenaar wat zeggen. In het Engelsche Lagerhuis is om in de groote gapingen, die op het Westelijk front in hel Britsche leger ontstaan zijn, te voorzien, door de regeering een wetsontwerp ingediend lot verhooging van den dienstplichti gen leeftijd tot vijftig jaar. Voorts zal de dienstplicht tot Ierland (wat zullen de Ieren daarmee in hun nopjes wezen), uitgebreid worden. Ook zal de vrijstelling van den dienstplicht voor heeren geestelijken worden op geheven. Zij zullen echter niet in de vuurlinie komen (wat een geluk!) maar achter het front militaire werk zaamheden moeten verrichten, waar bij' echter hun leven niet het minste gevaar loopt. De Japanners en Engelschen heb ben te Wladiwostock, de belangrijke Siberische havenstad, troepen geland. Wat zullen de Amerikanen zuur kijken! Zij hebben de aangekondigde bezetting zoolang mogelijk tegenge houden. Deze is natuurlijk een doorn in liun oog. Zij vreezen niet ten on rechte, dat deze bezetting vooreerst een blijvend karakter zal dragen en ten tweede zal leiden tot de verdee ling van geheel Siberië tusschen En geland en Japan. Het commissariaat van buitenlandsche zaken te Moskou heeft bij de vertegenwoordigers der gealliëerden legen die bezetting ten krachtigste geprotesteerd. In dat protest werd ernstig leedwezen be tuigd, dat 'de Mogendheden het bin nendringen van vreemde troepen in Siberië niet hebben afgekeurd. De vertegenwoordigers der gealliëerden zullen van dit papieren protest aan hun regeering kennis geven en bij die kennisgeving zal het vermoedelijk wel blijven. Alleen de vertegenwoordiger der Vereenigde Staten van Ameriki heeft verklaard, daf zijn regeering tegen 't optreden van Japan en Enge land gekant is. Nu, dat wisten zij zonder die verklaring ook. De Russische regeering heeft be sloten met de Oekraine vredesonder handelingen te openen. Een detachement der Duitsche troe- 'pen is over het ijs van de Aland,s- 'eilanden naar Abo, de oude hoofdstad van Finland, overgestoken. Aldaar bevindt zich een aanzienlijke krijgs macht van de Roode Garde. De regeering der Bolsjewiki heeft Helsingfore, de hoofdstad van Fin land, ontruimd. Al de fabrieken zijn er gesloten, teneinde aan de werklie den gelegenheid te geven zich bij de roode garde aan te sluiten. Of deze van die gelegenheid zullen gebruik maken, betwijfelen wij. In het demokratische en republie- keinsche Amerika is de Eerwaarde Heer Ciarcncc W. Ladrow, een pa cifistische Baptisten dominé lot 15 aar gevangenisstraf veroordeeld, om dat hij oppositie had gevoerd tegen de recruteeringswet, en wijl hij het gebruik van de kerk voor patrioli- sche bijeenkomsten geweigerd had. Aldus eerbiedigt men in Amerika de vrijheid van het woord. De Engelschen, die in Duitsche krijgsgevangenschap zich bevinden, krijgen in de laatste maanden niet meer zooveel pakjes en liefdegaven uit Engeland, als vroeger. Het getal der pakketten is in zes maanden tijds van een gemiddelde zending per dag van 1590 tot 398 geslonken, en dit in weerwil dat het aantal gevangenen in dien tijd aanmerkelijk is gestegen. Dit is wel een bewijs, dat ook in Groot-Brittannië tengevolge van den verscherpten duikbootoorlog in toe nemende mate gebrek aan levens middelen komt. NEDERLAND. GRONINGEN. Op den jongsten tweeden Paaschdag ontstond er in het logement van Visser in de Raam straat een hooggaande ruzie tusschen den 35-jarigen Van der Leij en B. Ages. Ages, die in kennelijken staat van dronkenschap verkeerde, heeft daarbij aan Van der Leij een zoo hardhandige klap in liet gezicht ge geven, dat diens neusbeen brak. In- tusschen bleek de klap nog ernstiger aangekomen te zijn, want Van der 'Leij, die zich na de ruzie nog naar zijn logement kon begeven, heeft het logement sedert dien niet weer kun nen verlaten. Zondagmorgen vond men zijn lijk in den gang van het logement. Op grond van verklaringen door een geneeskundige aan 'n broer van den overledene gedaan, heeft deze de gemeente-politie verzocht, Ages te vervolgen wegens doodslag. Ages, die Zaterdagavond bij een kloppartij met geïnterneerden klappen gekregen heeft, was kreupel en lag ziek le bed. Per politie-brancard is de ver dachte daarop naar het hoofdbureau van politie overgebracht. DINTELOORD. Maandagavond had in de zaal van den heer C. van de Merbel een bijeenkomst plaats om tot de op richting van een afdeeling van het Groene Kruis te geraken. Na een inleidend woord van den Edelachtbaren Heer van Campen, Burgemeester alhier, werd door ruim 200 ingezetenen tot de vorming van een vereeniging besloten. Na stem ming werden als voorzitter, secretaris en penningmeester, respectievelijk aan gewezen de heeren C. Molendijk, A. Kooiman en M. Verbrnggen. De mini mum-contributie werd bepaald op 50 cents, terwijl ieder vrij was zijn jaar- lijksche bijdrage hooger te bepalen. Onder dankbetuiging voor de krachtige mede werking der aanwezigen en met een woord van opwekking tot verdere aan sluiting sloot de voorzitter de vergadering. Brandstoffenprijzen. Naar aanleiding van het in ons vorig nummer opgenomen bericht be treffende de brandstoffenprijzen van de nieuwe regeling April 1918April 1919, deelt men ons van zeer bevoegde zijde mede, dat de in dat bericht genoemde prijzen onjuist zijn. In de circulaire van dg rijks-kolendistributie inzake de prijsregeling voor huisbrand worden de volgende prijzen vastgesteld: voor anthraciet f 35 per ton, eierbriketten - 28 stukkolen - 28 mijncokes - 50 alles locomijn en voorts nog gascokes, f 2,per H.L. loco-gasfabriek. Anthraciet, (per eenheid van 75 K.G.), komt op f 2,62B per H.L., de overige brandstollen op f 2,10, 3,75, enz., doch bij deze prijzen komt dan nog ten 1ste de spoorvracht, tram- of scheepsvracht, lossingskosten, thuisbezorgen, adm. kosten B. C. en de winst voor de handelaren, zoodat het van zelf spreekt dat de prijzen hooger zuilenrijn, dan die in ons bericht van j.l. Maandag avond genoemd. BRUIN1SSE. Onder veel blijken van belangstelling mochten de heer M. Krijger 'en echtgenoote Maandag hun vijftigjarig huwelijk herdenken. Door de meisjes-leerlingen der Zondagschool, die van den heer Krijger Zondagschool- onderwijs ontvangen, werden het echt paar een geschenk als bewijs van dankbaarheid en erkentelijkheid aan geboden voor bet onderwijs, dat dooi den heer Krijger reeds zoovele jaren belangeloos wordt gegeven. Ook van oud-leerlingen en anderen ontving bij stoffelijke bewijzen van hoogachting en toegenegenheid. In den namiddag werden de feestvierenden met de meisjes-leer lingen gephotografeerd, terwijl in den vooravond door de meisjes in den tuin van dr. de Koek het echtpaar toege zongen werd. Behalve een toepasselijk loflied' werden verzen van Ps. 121 en gezang 160 en 180 aangeheven. Zeker zal deze dag voor het feest vierend echtpaar onvergetelijk blijven. STAVENISSE. Dinsdagavond trad alhier voor een tamelijk groot en dank baar publiek op als spreker, de heer Jhr. R. de Muralt, Lid der 2e Kamer. In een gloedrijke rede, met de meeste aandacht aangehoord, verduidelijkte de spreker de beginselen der groote partijen en ried ieder aan lid te worden der „Liberale Unie". Spreker had de vol doening, dat er zich verscheidenen als lid opgaven, zoodat er thans ook een afdeeling „Stavenisse" is. Hierdoor bestaat er thans op iedere gemeente van dit eiland een afdeeling van de „Liberale Unie". Dinsdagmiddag overleed alhier in den ouderdom van bijna 90 jaar, de heer L. Hage, sinds een groot aantal jaren lid van den gemeenteraad en 2e wethouder alhier. OUD-VOSSEMEER. Dezer dagen is alhier een meisjes vereeniging opgericht onder den naam „Dorcas", welke zich ten doel stelt aan behoeftigen in de gemeente kleedingstukken te verstrekken Er circuleert een lijst, waarop giften worden verzameld om de noodige grond stoffen aan te koopen, waarvan gratis door de dames kleedingstukken genaaid zullen worden. Kerknieuws Uit Stad en Provincie. ZIERIKZEE. Naar wij vernemen werd dezer dagen op initiatief van eenige vooraanstaande landbouwers van Schouwen en Duiveland in combinatie met de eigenaren van de drogerij en malerij „De Kapel" te Zierikzee-Kapelle een naamlooze vennootschap opgericht. Deze vennootschap stelt zich ten doel de exploitatie in den ruimsten zin op coöperatieven grondslag van de drogerij en malerij voornoemd. Zij geeft aan- deelen uit, welke hoofdzakelijk op Schouwen en Duiveland onder de lanc bouwer worden geplaatst. Daar de inrichting ondervde tegenwoordige ener gieke leiding uitstekend werkt en ren deert en zoozeer bijdraagt tot den ver bouw van verschillende vroeger weinig bekende handelsgewassen, twijfelen wij niet of de stichting van de vennootschap zal over het geheele eiland worden toegejuicht. De uit te geven aandeelen schijnen reeds op enkele na geplaatst te zijn en blijkt daaruit dat de ziens wijze van de oprichters, om tot stichting van deze vennootschap over te gaan, zeer juist is geweest. Door het steunen van deze vennoot schap wordt ons eiland weder een vereeniging voor de welvaart der land bouwers rijker. Ned. Herv. Kerk. Beroepen: Te Schoondijke T. A. v. d. Vlies te Poortugaal. Te Anke veen, D. J. Lazonder te Giessen-Nieuw- kerk. Te Norg, H. T. A. J. Westrik te Surhuisterveen. Aangenomen: Naar De Waal en Koog (op,Texel), H. J. Pijnacker Hor dijk, cand. te Nijmegen. Bedankt: Voor Zegveld B. Bate laan te De Bilt (U.) Voor Mijdrecht, S. C. van Wijngaarden te Wijngaarden. Voor Giessen-Oudkerk c.a., J. A. van Voorthuizen te Vriezen veen. Voor Doorn, E. Warmolts te Nunspeet. Voor Meliskerke, B. Bruins te Stadskanaal. Voor Maassluis, H. v. Wessel te Al- blasserdara. Voor Harderwijk, B. C, G. Steenbeek te Dinteloord. Geen animo. Het aantal studenten in de Ned. Herv. Kerk vermindert voortdurend. Waren er in 1910 nog 240, in den cursus 1916-T7 was dit aantal ge slonken tot 139; voor den cursus 1917-'18 verminderde dit weer tot 129. Te Utrecht studeeren 76 jongelui in de theologie, onder wie 23 „eerste jaars" en te Groningen 18, onder wie 6 „eerste-jaars". In 1917 werden slechts 16 candi- daten toegelaten tot den dienst des 'WiQords. Geref. Kerk. Beroepen: Te Nieuw-Vennep, IJ. van der Zee te Westergeest. Te Randwijk en Heter en, Dr. C. Veltenaar te Suawoude. Te Bolnes, J. de Wolf, cand. te Gouda. Te Dronrijp, W. de Roos, cand. te Rinsumageest. Aangenomen: Naar Winsum- Obergum (Gr.), P. Bos te Delfzijl. Bedankt: Voor Deventer (A). J. Ozinga te Hasselt. Voor De Krim (O.), W. Steunenberg te Blokzijl. Voor Ga meren, J. Tholen te Nunspeet. Voor Uithuizermeeden, J. G. Feenstra te Dirkshorn. Voor Den Ham (Ov.), 3. H. A. Bosch te Andel. Voor Olde- hove, J. Hoekstra te Vries. Chr. Geref. Kerk. Beroepen: Te Vlaardingen, J. Jongeleen te Noordeloos. ESAang e n o m e nNaar Almelo, (2de beroep), J. W. Polman te Hoogeveen. Geref. Gemeenten. Tweetal: Te Bruinisse, ds. Neer bos en ds. Fraanje. Verkoopingen, enz. NIEUWERKERK 10 April. Ten overstaan van notaris Korteweg wer den heden alhier voor den heer J. P. van Driel publiek verkocht: Een woonhuis en erf in de 'Kerk straat voor f 1600; een woonhuis, erf en tuin aan Stevensluis yoor f 880; een tuin bij het postkantoor [voor; f 817. Post- en Telegrafie Benoemd tot kantoorbediende 2e kl. te Zierikzee, de heer L. C. v. Dalsen v,an Serooskerke (W.) Onderwijs Bij hel gehouden vergelijkend exa men voor de Rijks-kweekschool voor onderwijzers te Middelburg, slaag den o. a. N. M. v. d. Velde van Drei- schor en A. C. de Jonge te Brou wershaven. BRUINISSE. Door den districts schoolopziener is goedgekeurd, dat gedurende den zomertijd de school tijden aan de openbare school zullen zijn van 91/2 uur lot 12 uur en van half drie tot half vijf. Benoemd in de commissie be last met het afnemen van de akte examens M. O. in het teekenen en boetseeren voor 1918, de lieer P. II. Pomes, directeur der ambachtsschool en burgeravondschool te Schiedam, vroeger in gelijke betrekking te Zie rikzee. Vanwege de Amsterdamsclie afdee ling van den Revolutionnairen Socia- listischen Vrouwenbond was in de anarchistische bladen een oproep tot de bevolking geplaatst om Maandag middag twee uur op het Beursplein samen te komen. Na eenige woorden over den honger en uitdrukkingen als „front maken tegen de kapitalis tische bende", werd aan het slot van den oproep gezegd, dat op 't Beurs plein het parool zou worden gegeven, wat er gedaan moest worden. Als een gevolg daarvan was het bizonder rumoerig op het Damrak, Beursplein en in de omliggende stra ten. De politie was natuurlijk op haar hoede en had maatregelen genomen om het Beursplein vrij te houden en .daarop niemand toe te laten, die er niet noodig had. Maar d^it is in zoo'n volle buurt gemakkelijker gezegd dan gedaan. Herhaalde malen hebben hu zaren, maréchausséeës en bereden agenten daar charges moeten uitvoe ren, al kort nadat het uur van tweeën geslagen had. Reeds eenige dagen, te voren waren de vrouwen en de werkloozen ook in strooibiljetten opgeroepen voor een demonstratie tegen de levensmidde lenvoorziening, in het bizonder in verband met de vermindering van het broodrantsoen. Uit de volksbuur ten waren vele vrouwen en mannen naar het centrum van de stad getrok ken, waarbij natuurlijk het gewone aanvulsel van nieuwsgierigen, leeg- loopers en opgeschoten jongens, zoo dat het tegen het aangaan van de Beurs op het Damrak en op 't plein tje vóór de Beurs zwart van de men- schen stond. Aanvankelijk reden de ruiters tusschen de menigte door, steeds aanmanend 0111 door te loopen. Zooveel het mogelijk was„ werden het Damrak en het Beursplein schoon gehouden, maar telkens kwamen be- loogers en nieuwsgierigen opnieuw, opzetten uit de vele steegjes en dwarsstraten. Op een gegeven oogen- blik trok een huzaren-luitenant de sabel en onmiddellijk vlogen de sa bels uit de schede bij maréchaus sees, agenten en cavaleristen. Naar alle richtingen werd gechargeerd, en de menscbeu stoven uiteen. Een groot aantal rechercheurs deelden met den gummistok gevoelige klappen uit. Een

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1918 | | pagina 1