Z,zeesche Nieuwsbode TWEEDE BLAD NIEUWSTIJDINGEN. Uit Stad en Provincie. behoorende bij de van VRIJDAG 5 APRIL 1918, no. 10142. Postkantoor te Zierikzee. Lijst van onbestelbare brieven en briefkaarten, waarvan de afzenders on bekend zijn. Terugontvangen in de 2e helft van Maart 1918:1 1. Schipper M. Faasse, schip „Broe dertrouw", sluismeester Delftshaven. 2. Regeringscommissaris in zake Rij ksgraanverzameling in Zeeland te Hontenisse. 3. Rademakers Meco fabriek. P.S. Gelieve aan de achterzijde de; te verzenden stukken naam en woon plaats van den afzender te vermelden, opdat deze bij onbestelbaarheid kunnen worden teruggegeven. .NEDERLAND Uitingen van ontevredenheid. DEVENTER. Het is hier ter stede tot ernstige- relletjes gekomen. De oorzaak is voornamelijk gelegen in het feit, dat de gemeente Deventer reeds dagen zonder aardappelen is. Het begon in den loop van den dag met samenscholingen van groepen vrouwen; de ontevredenheid steeg bij de minuut en het duurde niet lang, of op verschil lende punten der stad werden bakkers wagens geplunderd, ten deele tegen be taling. Des middags schoolde een groot© menigte samen voor een pakhuis. Van een drietal daar staande zakken erwten werd er een medegenomen, terwijl twee andere werden stukgesneden, waardoor de groene erwten en cupucijners over .de straat rolden. Een klein gedeelte er van - wisten een aantal vrouwen in hun boezelaars enz. mede te nemen, doch het grootste gedeelte werd vertrapt en ging verloren. Een aanwezige politie agent werd gemolesteerdhij stond mach teloos tegen de menigte, die langzaam uiteen ging, toen er versterking was gekomen. Groote stoeten van vrouwen trokken verder demonstreerende door de stad; o. m. trok men naar het stadhuis en de woning van den burgemeester. Wanneer niet zeer spoedig op afdoende wijze in de eerste plaats in den aard- appelnood wordt voorzien, zijn nog ern stiger incidenten elk oogenblik te vreezen; de stemming onder het volk is zeer verbitterd. Aan den minister van Landbouw is het volgende telegram verzonden: „Bestuur en geneesheeren van het Ziekenfonds voor den Arbeidenden Stand alhier, vertegenwoordigende ruim 17000 inwonersverzoeken Uwe Excellentie beleefd doch dringend, spoedig-in den nijpenden nood aan levensmiddelen te voorzien. AMSTERDAM. Het filiaal van de broodfabriek „Ceres" is door vrouwen leeggeplunderd. De brooden, die in den winkel in voorraad waren, werden groo- tendeels niet betaald; overal schoolden groepjes menschen samen. Woensdagavond ontstond om half 9 in de Kleine Wittenburgerstraat een relletje voor een kruidenierswinkel. Een uit de volkshoop sloeg de winkelruit in. Maar vóór iemand zijn hand kon uit steken naar de uitgestalde waren, was er reeds politie van het bureau Katten burg aanwezig. Een oogenblik daarna werd de menigte door een paar bereden agenten en een brigadier met twaalf agenten verstrooid. De toestand op de eilanden was overigens rustig. Evenwel is de politie op haar hoede voor het plunderen van winkels. PETTEN. Alhier is een sleepbootje een mijl uit den wal pp een mijn geloopen en gezonken. De redding^ boot van Petten is vertrokken, maar evenals uitgetrokken vletterlieden, on ver rich terzake teruggekeerd. Vermoedelijk is de bemanning van het sleepbootje omgekomen. AMSTERDAM. Een conducteur van lijn 5 is op dien wagen bewusteloos ineengezakt. Op het Centraalstation djeed zich hetzelfde voor met een 16- jarigen' jongen*. Beiden zijn naar het Binnengasthuis gebracht en daar op genomen. Als vermoedelijke oorzaak werd ondervoeding aangenomen. HAARLEM. Alhier heeft een bot sing plaats gehad tusschen de sta kende transportarbeiders en de politie in de Koningstraat. De stakers tracht ten een wagen van de Rolterdamsche Rijtuig-Maatschappij aan te houden. Het politiebegeleide bleek niet vol doende. Nadat meer politie was ge- requireerd, maakte deze een charge met de sabel, waardoor verschillende personen bloedend gewond werden. Een adj.-inspecteur van politie loste een revolverschot in de lucht. Een patrouille onder bevel van een luite nant moest te hulp komen om de stakers te verdrijven. MAASTRICHT. Als bergplaats van de munitie van het garnizoen alhier, wordt een oude kasemat gebruikt Vroeger was daarin een wacht geves tigd, maar nu al eenige jaren niet meer. Een 5-tal jongens van 10 tot 12 jaren is het gelukt in dat oude bouwvallige magazijn in te breken en daaruit een paar tuben met bus kruit te ontvreemden. Onbewust van het gevaar slaken zij een der bussen, buiten de kasemat, in brand, met een geweldige vlam brandde 't kruit plot seling op, zonder bepaald te ontplof fen. Gelukkig, dat zij door de Recher che werden verrast, want het kruit van de andere bus, wilden zij pp andere wijze ontsteken, die waar schijnlijk groolere onheilen zou heb ben verwekt. Allen zijn naar het poli tiebureau gebracht. De in de nabij heid gelegen schietbanen worden door een militaire post bewaakt; ook als er niet geschoten wordt, doch hel gebouw, waar het gevaarlijke kruit en de patronen in wordt bewaard, is zonder militair toezicht. SEROOSKERKE. Gekozen tot lid van den gemeenteraad, vacature H. Gqemans, de heer P. Goemans. HAAMSTEDE. Naar wij uit de beste bron vernemen, zal dr. J. A.' Groenman alhier geen gevolg geven aan zijn voornemen om dieze gemeente te verlaten. Z.Ed; blijft dus de prak tijk waarnemen. De vele patiënten van den heer. Groenman zullen dit bericht ongetwijfeld met veel genoe gen vernemen. DREISCHOR. Zaterdag- en Maan dagavond werd door de rederijkers kamer „Kunst na den Arbeid" een uitvoering gegeven, welke uitstekend geslaagd is. Opgevoerd werden „Arm moedertje", dram. schets in één be drijf, „De broek van Mahomet", kluch tige vaudeville in één bedrijf, en de „Poppeukast", blijspel met zang in één bedrijf. Was de zaal Zaterdag avond maar matig bezet, Maandag avond was zij zoo vol, als sinds de oprichting (1900) nog nooit gebeurd was. Na afloop dankte de voorzitter, de heer C. v. d. Velde, de leden en vooral de oud-leden, voor hun belan- gelooze medewerking, waarna de heer A. P. der Weduwen zijn dank bracht aan het gezelschap voor. hun aange naam spel. BRUINISSE. Een smid, die op een hooge ladder eenige werkzaamheden verrichtte, had het ongeluk door het uitglijden van de ladder op den grond te storten. Hij bezeerde, zich zoodanig dat hij per wagentje van het Groene Kruis naar zijn woning moest ver voerd worden. Onmiddellijk werd ge neeskundige hulp ingeroepen, waar bij bleek, dat de schouder ontwricht was. Rechtzaken. 28 Maart 1918. Door het kantongerecht alhier zijn heden veroordeeld wegens: StraatschenderijA. H. te St.-Maar- tensdijk, tot f2 b. of een week tucht school. JachtovertredjnglJ. V. te Poort vliet, tot f 10 b. of 5 dagen h.; M. C. U. te Poortvliet, tot 2 boeten van f 10, elk of 5 d,agen h. voor iedere boete; J. C. B. te Oud-Vossemeer, tot f 5 b. (of 5 dagen h.; J. B. en M. P., beiden te Scherpenisse, ieder tot f 3 boete of 2 d'. h. voor ieder hunner; B..K. en Bw J. v. D., beiden te St.-Annaland, ieder tot f20 b. of 7 d,agen h. voor ieder hunner. Overtreding, militaire verordening: G. B. Tl. te ELten, tot f 25 b. of 25 d. fy Overtreding der distributiewet: H. v. N. te St.-Maartensdijk, tot f 50 b. of 50 d'. li.; L. d. F. te SI},-Maartens dijk, tot f50 b. of 50 d. h.; E. W. te. Oud-Vossemeer, tot f 200 b. of 100 d. h. en f 100 b. of 100 d|. h.F. dH B. fen M. N., beiden te St.-Philipsland, ieder tot f 25. b. of 25 d. li. voor ieder hun ner; G. K. te St.-Philipsland, totf50 b. of 25. d'. h.T. |M. te St|.-Pliilipsland; tot f 15 b. of 15. d. h.; A. V. te Stt-Thi- lipsland', tot f 1000 b. of zes maanden h.; M. G. te St.-Philipsland, tot f25 b. of 25 d'. h.; C. G. te SL-Annaland^ tpt f 5 b. of 3 d. 'h.; C. S. te SL-Anna- land, tpt f25 b. of 25. d. h.; A. R. te Scherpenisse, tot f25. b. of 25 d. h.; C. P. S. te St.-Philipsland, tot f 50 b. of 25 dr. h.; W. ML te St.-Philipsland tot f 25. b. of 25 d'. h. Overtredingi der petitie-verorde ning: A. G. te St.-Philipsland, tot f 3 |b. pf 3 d'. h.; D. L. H. te St -Maartens dijk, tot f 3 b. of 2 d'. h.; L. v. d. 'B. te Stavenisse, tot f 1 b. of 1 d. li.; A. D. te Stavenisse, tot f 1 b. of 1 w. tuchtschool. Nachtvumpet of burengerucht: J. M. en I. J. DL, beiden te Scherpe- jnisse, ieder tpt f 3 b. of 2 d. li. Overtreding] motor- en rijwiehvet: M. J. R. te Scherpenisse; J. A., M. B. en J, K., allen ie St.-Philipslaud ieder tpt fl b. of l d. h. voor ieder hunner. Nachtrumoer of burengerucht: T. A. P. te St.-Maartensdijk, tot f 5 b. of 3 d. h. Vee laten loepen op bezaaiden grond.: C. O. te Poortvliet, tot f5 b. of 5 dagen hechtenis. Nachtrumoer of burengerucht: M. J. H. te Scherpenisse, tot f 3 b. of 2 dagen hechtenis. Vee laten leppen op bezaaiden grond: P. v. H. te'.Slayenisse, tot f 3 b. of 2 d. h.M. G. te Poortvliet, tot if 3 b. of 2.di. h. Loepen op bezaaiden grond: G. J. M. te St.-Philipsland, tot f3 b. of 2 d. h. StraatschenderijM. F. te St.-Maar tensdijk, tot f 3 b. of 2 d. h. Niet voldoende zorgdragen vóórhel onschadelijk houden van een onder zijn hoede slaand gevaarlijk dier: P. J. te Oud-Vossemeer, tot f 1 b. of 1 d. h. en te betalen aan de civiele partij f 2,50. Leopen over groiM waarvan de das- gang verboden is: S. v. W.; H. B. A en H. B. Q., allen te St.-Philipsland, ieder lot f 1 b. of 1 d. h. voor ieder hunner. Openbare dronkenschap: A. P., J. d. W. en T. A. P., allen te Stf.-Maar- tensdïjk, ieder Lot f 5 b.; C. P. d. H. te St.-Maartensdijk, tot twee "weken h.; M. J. HL te Scherpenisse en C. M, te Bergen-op-Zoom, ieder tot f5 b. of 3 d. h.; J. H'. te St.-Maartensdijk, itpt f 10 b. of 5 d. h. Aanbestedingen. STAVENISSE. Bij de alhier gehou den aanlfesteding van de steenhestor- ting aan het dijkvak Oud-Kempens- hofstede was ook nog ingeschreven door den heer JRoskam Cz. te Slie- drecht, voor f 29736. Landbouw en veeteelt. NIEUWERKERK. Woensdagavond werd de Landbouwcursus alhier ge sloten met een openbare les. Behalve de waarnemend-rijkslandbouwleeraar de heer Hofstra en de commissie van toezicht, waren nog ©enige ouders en belangstellenden aanwezig. Aan 12 jongelieden kon het diploma worden uitgereikt, n.l. Adr. den Boer Wz. te Zierikzee, Jacob Rentier, Jacob v. Klinken en J. W'. Lievense te Nieu- werkerk, Corn.s v. d. Sluijs. te Brui- nisse, Adr. Hendrikse, W. Ganzeman, Jac. v. Driel, J. v. d. Weele en J. de Visser te Odsterland, Corn.s Bolijn en Corn.s Kuijper te Ouwerkerk. Bij monde van J. de Visser werd den onderwijzer dank gebracht en hem een souvenir aangeboden. Onderwijs Benoemd tot onderwijzer aan de school voor g. 1. o. 3e kl. No. 75 te Rotterdam, de heer A. H. v. Daalen te Dreischor. Kerknieuws Ned. Herv. Kerk. Beroepen: Te Blauwkapel, J. G. R. Langhout te Den Bommel. Te Brielle K. de Bel te Heerjansdam. Te B ovens mil die, J. J. Woldendorp te Molkwerum. Te Nijkerkerveeu (toez.) B. C. Koolhaas te Zuidlanfli. Bedankt: Voor Moerkapelle, K. P. Datema te Muiden. Geref. Kerk. Beroepen: Te .Waarder (bij Woer den), R. de Jager te Kamerik. Te Gees (Dr.), J. Ubels, cand. te Assen. Te Wijckel en Balk, W. de Roos, cand. te Rinsumageest. Aangenomen: Naar Exmorra H. de Lange te Raard c.a. Bedankt: Voor IJmuiden, G. H. A. van den Vegte Ie, Groningen. Voor Herwijnen, J. B. Jansen te Zeven huizen (Z.-H.) Voor Genemuiden, R. J. Schoemaker, te Heemse. Chr. "Geref. Kerk. Beroepen: Te Urk, J. A. Riekel te Veenendaai. Geref. Gemeenten. Bedankt: Voor Ridderkerk, B. van Neerbos te Meliskerke. PREDIKBEURTEN. Zondag 7 April. Zletlkiee. Geref. Kerk. Vm. 10 en av. 6 ure, Leesdienst. Chr. Geref. Kerk. Vm. da. Wisse, nm. Leeakerk en av. da. Wiaae (Op den ge wonen tgd). Ond-Geref. Gem., BreeatraaL Vm. 9.30, dm. 2 en av. 6 ure, Leeakerk. Luth. Kerk. Geen dienst. Evangelisatie Nobelstraat (tgdelpk in het lokaal Jeraël). Av. 6.30 are, Geen dienst. Evangelisatie Jeraöl. Vm. 10 en av. 7 me, Gewone dienst. KeikWMTt. Vm. 10.30 ure, da. Blankert. Seiooskeik». Nm. 3 are, ds. Diederios (Doopsbed. en Bidstond voor 't gewas). Bnifh. Vm. 9.30, da. Van Maanen en av. 6.30 ure, idem (Ëgbelleung). Renesae. Nm. 3 ure, Geen dienst. Nooatwelle» Vm. 10 30 ure, de. De Roode. Haamstede. Resv. Kerk- Vm. 10.30 ure, ds. Japchen (Voorbsr. H. A Geref. Kerk. Vm. 9.30 en nm. 2 ure; ds- Bronwer van Sohoondgke. Oud-Goref. Kerk. Vm. 10.30 en nm. 3 are, Leeskerk. Klkertee. Herv. Kerk. Vm. 10.30, ds. Beer- nink en av. 7 ure, idem (Biduur voor het gewas). Geref. Kerk. Vm. 10.30 en nm. 3 nre, ds. Bruinsma. ïïffOtswfeahaYes. Hêtv. Kerk. Vm. 10 ure, ds. v. d. Brook. Geref. Kerk. Vm. 9.30 en nm. 2 ure, Leesdienst. Zennemafvo- Herv. Kerk. Vm. 9.30 uie, ds. De Leur (Voorber. H. A.) Geref. Kerk. Vm. 9.30 en nm. 2 ure, da. Hoek. Nooa&ffouvre. Nm. 3 ure, ds. Blankert van Karkwerve (Doopsbediening). Dveiaehos. Vm. 9 80 nre, da. v. d. Griend (3. Avondmaal). Giiwerkeffk. Vm. 10.80 ure, da. v. d. Linden van Nieuwerkerk. Hieaweikeik. Herv. Kerk. Geen opgaaf ontvangen. Geref. Kerk. Vm. 9 30. ds. Klamper, nm. 2, Leesdienst en av. 5.30 ure, da. Klamper. Ood-Geref. Kerk. Vm. 9, cm. 2 en av, 5 30 ure, LeesdieAst. Oonievia&d. Herv. Kerk. Vm. 10, ds. Poter van Sirjansland en nm. 2 30 nre, Geen dienst. Geref. Kerk. Vm- 10 30, nm. 3 en av. 6.30 ure, Leeskerk. Slvlanalend. Vm. 10.30,^Geen dionst en nm. 3 ure, ds. Peter. BBolniaae* Herv. Kerk. Vsb.9.55, ds. Waar denburg (Voorb9r. H. A.) en nm. 2.15 nre, idem (Bev. lidmaten). Geref. Kurk. Vm. 9.30 en nm. 2 ure, ds. Hoek van Zonnemaire. Geref. Gem. Vm. 9, cm. 2 on av. 5 ure, Qud-Geref. Kerk. Vm. 10, nm. 3 en av. 6 ure, Leeskerk. ST.-FILIPSLAND en THOLEN. Sè.-Flïipaland. Herv. Kerk. Vm. 10, ds. Loran en nm. 3 ure, Geen dienst. Oud-Geref. Kerk. Vm. 10, nm. 3 en av. 6 are, Leeskerk. £holen* Herv. Kerk. Vm. *0, ds. Enklaar (H. Avondmaal) en nm. 2.30 are, idem (Afscheid). Geref. Kerk. Vm. 10 en nn. 2,30 ure, cand. Hoek van Schiedam. Geref. Gem. Vm. 10, nm, 2.80 en av. 6.30 ure, Leeskerk. Sfc.-Maaftenofljjik. Herv. Kerk. Vm. 10 30, ds. Steenbeek (Bev. nieuwe lidmaten) en nm. 3 ure, ds. Kamsteeg (Voorber. H. A. oc Doop«bed) Oud-Geref. Gem. Vm. 10.30, nm. 3 en av. 6.30 ure, Leeskerk. Ond-Voseemeo». Herv. Kerk. Vm. 10 en av. 6 30 ure, ds. Van Griethugzen. Geref. Kerk. Vm. 10.30 en nm. 3 ure, ds. Staal. Poostvllet. Herv. Kerk. Vm. 10.30, ds. Ver schoor en nm. 3 ure, Leeskerk. Geref. Kerk. Vm. 10 30 en nm. 3 ure, de heer De Graaff; av. 7 ure, Leeskerk. Seherpenlase. Herv. Kerk. Vm. 9.30, Lees kerk en*nm. 2 ure, ds. Steenbeek (Voorber. H. A. en Doopsbed.) Ond-Geref. Kerk. Vm. 9.30, nm. 2 en av. 5.30 nre, Leeskerk. StRveniiso. Herv. Kerk. Vm. 10.30, da. Kamsteeg en nm. 3 ure, Leeskerk. Oud-Geref. Kerk. Vm. 10 30, nm. 3 en av. 6.30 nre, Leeskerk. Bt.-Annsland. Herv. Kerk. Vm. 10 30. Lee«kerk en nm. 3 uie, ds. Loran van St.-Philipaland (Doopsbed Geref. Kerk. Vm. i0.30, nm. 8 en av. 6 ure, Leeakerk- Nederland en de Vereenigde Staten. Reuter seint uit Washington, dat de Amerikaansche regeering heeft besloten, de Nederlandsche schepen, die uit Ne derland onderweg waren naar de Ver eenigde Staten, ten tijde dat de Neder landsche schepen in de Amerikaansche havens werden in beslag genomen, niet op te vorderen, wanneer zij in de Ver. Staten zullen zijn aangekomen. Het verminderde broodrantsoen. Woensdagmorgen is een aantal vrou wen uit de Jordaan te Amsterdam ge zamenlijk de stad ingetrokken, met de bedoeling om boven het rantsoen brood machtig te worden. Uit enkele bakkers winkels in de omgeving van de Nieuw- markt hebben zij het aanwezige brood weggehaald, waarvoor zij h6t verschul digde geld op de toonbank wierpen, doch geen broodbons afgaven. Daar de vrouwen bij de verschillende bakkerswinkels na tuurlijk geheel onverwacht kwamen op dagen, was er niet onmiddellijk politie bij de hand, om haar pogingen te ver ijdelen. Zij zijn daarna naar Kattenburg getrokken, waar zij ook eenige brood winkels leeggehaald hebben. Spoedig patrouilleerde er voldoende politie dooi de binnenstad en in de eilanden, om verder optreden der vrouwen te beletten. Op de Kattenburger gracht hebben zij gepoogd een broodkar leeg te halen, maar hier was onmiddellijk voldoende politie bescherming. Banketbakkerijen en Beschuitfabrieken. Het Bureau voor Mededeelingen inzake de voedselvoorziening meldt: In verschillende bladen is het commu niqué inzake de vermindering van het broodrantsoen onvolledig genoemd ten opzichte van het besluit om de banket bakkerijen en biscuitfabrieken niet stop te zetten, en het dienaangaande uitge bracht advies der gemeentebesturen „die" „van meening waren, dat dit de voedselvoorziening, van breede lagen dei- bevolking nog verder zou bemoeilijken". Deze mededeeling is* nochtans volko men juist. Het advies der gemeentebe sturen, van wie slechts één de stopzetting noodig achtte, was inderdaad, dat die stopzetting zou leiden tot groote werk loosheid met alle daarna voor de be langhebbenden verbonden gevolgen, en dat dit nadeel zwaarder moest wegen dan het voordeel van enkele dagen meer brood, wanneer aan deze bedrijven verder geen grondstoffen werden verstrekt, en dit temeer, omdat de producten van banketbakkerijen en biscuitfabrieken nog eenigermale als aanvullend voedsel dienst doen, onder alle klassen der bevolking. Een nekslag voor de bakkerij. De verlenging van dei> broodkaarts- duur, wordt door de „Bakkers-bonds courant" „de nekslag" genoemd. Betoogd wordt, dat door deze ramp wederom de toestand der bakkers zeer verslechterd is. Aan het slot der beschouwing lezen wij. „En, wat is de reden, dat de brood kaart sduur verlengd wordt? Er is geen graan. Goed, dat was bekend; doch er was een aanbod van Amerika om ons graan te leveren, in ruil voor onze sche pen. Toen het Amerika wat lang duurde en toen men daar de knoop maar wilde doorhakken, zijn onze schepen eenvou digweg in beslag genomen. Doch ook toen nog heeft Amerika ons graan aan geboden. Dit schijnt de regeering gewei gerd te hebben. -De noodzakelijkheid of wenschelijkheid dezer weigering is ons nog niet geheel duidelijk, doch wij willen gaarne aan nemen, dat de regeering voor zijne weigering hoogst-ernstige motieven heeft gehad. Te betreuren blijft het, dat wij dit graan niet krijgen, want met dio 100.000 ton, die in eerste instantie ge boden werd, zouden wij het, ook met de 11 daagsche broodkaart, wel Lobben kunnen uithouden tot den nieuwen oogst. Laten wij hopen, dat er nog redding komt, en dat er eeu midde' - vonden worde om toch van het An ,A- kaansche aanbod van 100.000 ton gebruik te maken, zoodat fie broodkaart periode weer op 11 dagen kan worden gebracht. Inbezitneming oogst 1918. De minister van landbouw, nijver heid en handel brengt ter algemeene kennis, dat het in de bedoeling ligt, van den oogst 1918 niet alleen die gewassen in bezit te nemen, welke in het vorige jaar reeds werden gevorderd, of waarvoor reeds maximum-prijzen of garantie-prijzen zijn vastgesteld, doch ook alle andere producten, die voor inbezitneming geschikt zijn. Met name zal dat o.a. gelden van alle soorten land- en tuinbouwzaden, tabak en hennep. Bij deze inbezitneming zal een rede lijke prijs -worden vergoed. Met abnor maal hooge productiekosten als te hooge landhuren, buitengewone arbeids kosten, enz. zal echter geen rekening worden gehouden. Garantieprijzen zomergerst 1918. De minister van landbouw, nijverheid en handel brengt ter algemeene kennis, dat tengevolge van misstelling de garantie-prijzen van tweerijige en vier- rijige gerst in de Stct. van 25 September 1917 onjuist zijn weergegeven. Deze zullen bedragen voor tweerijige zomergerst f 19,50 per 100 K.G. voor vierrijige zomergerst f 18,50 psr 100 K.G. Bizonder landbouwverlof. Het Tweede Kamerlid de heer Duy- maer van Twist heeft, naar de Telegr. meldt, aan den minister van landbouw, nijverheid en handel de volgende vrageij gericht 1. Is het juist, dat vele aanvragen om bizonder landbouwverlof worden afgewezen, ondanks het feit, dat in cle adviezen der •bemiddelingscommissies voor eene behoorlijke bewerking en be bouwing van den grond op de nood zakelijkheid van het verlof wordt ge wezen 2. Zoo deze vraag bevestigend moet beantwoord worden, is de minister dan bereid, met zijn ambtgenoot van oorlog overleg te plegen, opdat alle noodzake lijke arbeidskrachten voor de bewerking en de bebouwing van den grond be schikbaar komen? 3. Is de minister bereid het resultaat van het overleg aan de Kamer mede te deelen? Voor het geval de minister van oor log op de eerste vraag bevestigend antwoordt, stelt de heer Duymaer van Twist tot dezen minister nog de vol gende vragen: 1. Kunnen ten aanzien van deze af wijzingen cijfers verstrekt worden? 2. En is er een regeling te verwach ten, waarbij bizonder verlof gegeven wordt aan allen, die voor htfc land bouwbedrijf onmisbaar zijn? De „Lombok" De directie der Stoomv. Mij. „Nedc land" ontving van den gezagvoerder telegrafisch bericht dd. 28 Maart j.l,, dat het stoomschip „Lombok", dat zich sedert begin-Januari te Freetown bevindt, al daar door de Engelsche regeering in beslag is genomen. Tot de lading van de „Lombok" behooren o.m. 10,000 kisten Javathee en vreezen dat de Nederlandsche huismoe ders geen gelegenheid zullen krijgen van deze partij, zij 't ook slechti één bakje te zetten.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1918 | | pagina 5