Zierikzeesche mNieuwsbode Achtste Duitsche Oorlogsleening ABONNEMENT: ADVERTENTIËN: Vrijdag 5 April 1918. (riEraKZEESCHE~couRANT).£.?1!^S-u,-^^ EERSTE BLAD. Rantsoen Koffie. Kadaster en Grondbelasting. Oorlogsoverzicht. NIEUWSTIJDINGEN. Uit Stad en Provincie. Ingezonden Mededeelingen. 5 Duitsche Rijksleening. 4% Duitsche Schatkistbiljetten Prijs per 3 maanden 1,40, franco per post 1,70. Voorliet buitenland per jaar 10, Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt Maandag, Woensdag en Vrijdag. van 1—3 regels 50 ets., van 4 regels en daarboven 15 ets. per regel. Reclames 20 ets. p. regel. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. De BURGEMEESTER van Zierikzee, Herinnert er aan: dat de Slagers niet meer vleesch mogen verkoopen dan twee ons per hoofd per week, aan wien ook. A. J. F. FOKKER VAN CRAYESTEYN VAN BENGERSKSRKE. De BURGEMEESTER van Zibbikee Brengt ter kennia van belanghebbenden de navolgende circulaire van den Minister van Landbouw, Ng verheid en Handel van den 28 Maart j.J., l.a A, Afd CriBisaaken. De Minister van Landbouw, Ng verheid en Handel, Gezien artikel 8 der Distributiewet 1916 en artt. 5 en 7 van da Distributieregeling voor Thee en Koffie, d d. 5 October 1917, no. 808 B., Afd. Crisiszakon, Bureau A. Z. Heeft goedgevonden te bepalen 1. De leveranciers van koffie aan detail" listen sullen in het tgdvak van 1 tot en met 27 April Ï918 aan detaillisten mogen afleveren en wel op een hun door een detaillist over te leggdn: bon no. 20 eener thee- of koffiekaart 0,125 KG. koffie; bon no. 22 eener thee- en koffiekaart 0,1 KG. koffie; geldende deze hoeveelheden als vooiziemng in de behoeften vaa den detaillist voor de geheele maand; 2. Gedurende het tgdvak, aanvangende 1 April en eindigende op 15 April 1918 zal door detaillisten aan verbruikers mogen wor den afgeleverd op bon do. 24 eener thee- en koffiekaart 0,1 KG. koffie; 3. Gedurende het tgdvakaanvangende 1 April en eindigende op 30 April 1918 zal door detaillisten aan verbruikers mogen wor den afgeleverd op bon no. 27 eener thee- of koffiekaart 0,1 KG. koffie. 4. Bons nos 24 en 27 door detaillisten van verbruikers in ontvangst genomen, mogen door den betreffendon detaillist desgewenscht dadelgk aan zgn leverancier worden afge geven; nader zal worden bekend gemaakt, welke hoeveelheden de leverancier op deze bons na 30 April zal mogen aflovéren aan den detaillist Zikbixzeb, den 3 April 1918. De Burgemeester voornoemd, A. J. F. FOKKER VAN CRAYESTEYN VAN RENGERKERKE. De BURGEMEESTER van Zibbikbb; Gelet op art. 25 der wet vaa 26 Mei 1870 (Staatsblad no. 82), betrekkelgk de Grond belasting. Maakt bekend: dat de Staten no 75, houdende opgaven der uitkomsten van de kadastrale meting ec schatting dezer gemeente over het dienstjaar 1918 van heden af, op de uren dat de secretarie geopend is, gedurende dertig dagen voor belanghebbenden ter secretarie dezer gemeente ter inzage zgn nedergelegd en dat ingevolge art. 16 der bovenaangehaalde wet, binnen dertig dagen na den dag dezer afkondi- giog, door belanghebbenden, ten koste van ongelijk, in een aan de Gedeputeerde Stater gericht verzoekschrift (^p on gezegeld papier) hermeting en herschatting kan worden gevorderd. Zizbikzbe, den 5 April 1918. De Bnrgemeeoter voornoemd, A. J. F. FOKKER VAN CRAYESTEYN VAN RENGERSKER*E 1878 was in het verdrag te Berlijn^ waarbij de onafhankelijkheid van ttu- menië erkend werd, hiervoor als voor waarde gesteld, dat Üe Joden niet de andere staatsburgers zouden vyqrdeiïf gelijkgesteld. Maar de* Rumeenschc regeering kwam die voorwaarde niet na. Zij beschouwde de 250.000 Joden als vreemdelingen, die geen rechten,- maar wel plichten hadden te ver vullen: Hun toestand was dan ook niet minder erg dan die van hun ge- loofsgenooten in het groote Czaren- •ïjk. Thans heeft Graaf Czernin bij i de vredesonderhandelingen de voor waarde der gelijkstelling gesteld. Het is te hopen, dat Ru menie die voor waarde niet alleen zal aannemen maar ook naleven. Duitsche troepen zijn op Finland geland. De voormalige Boerengeneraal en Staats-Procureur der Zuid-Afrik aan- sche Republiek, Jan Smuts, die in Engeland in openbare redevoeringen zoo voor de zaak van Engeland ijvert, en alle volken aanspoort de zijde der geallieerden te kiezen^ heeft in 't door hem geschreven werk over Transvaal: Een Eeuw van Onrust" o. a. wt vol gende geschreven„Uit de geschiedenis ,zal 't voldoende blijken-, dat |de bewe gingen van humaniteit, beschaving ,en gelijke rechten, waarop de Brit- sche regeering haar handelwijze ba seert, niet anders zijn dan een ver bloeming van dien huichelachtigen „annexatie- en rooversgeest, die ze „steeds in alle tijden en alle relaties „met ons volk hebben gekenmerkt". Wij hebben meer sympathie voor den toenmaligen, dan voor den huidigen Jan Smuts. De Britsche en Fransche troepen hebben in Italië de door hen bij Mon- tello en Monte-Grapspa bezette stel lingen verlaten. De uittocht uit Parijs sedert derTVal van Noyon heeft groote afmetingen aangenomen. De. treinen naar Orleans liet Zuiden rijden op dubbele sterkte. De kaartjes moeten vooruit besteld, de bagage ten minste 12 uur vóór het vertrek worden afgegeven. Bordeaux en de plaatsen aan de Ri viera zijn boordevol. Het _Parijsche gemeentebestuur 'treft -maatregelen om in 't ergste geval grijsaards, kinderen en zieken te kunnen wegzenden. In de straten in de omgeving van liet Noorder-station staan gansche rijen vluchtelingen uit het weder door de Duitschers bezette Somme-gebied. Pa rijs leeft in een voortdurénden alarm- toestand. Op sommige dagen wordt tot viermaal toe alarm geslagen. In het proces tegen de Fransche pacifiste Helène Brion verklaarde de beklaagde, dat zij de meening weer gaf van een aanzienlijk deel der be volking van Frankrijk. Zij bekende, dat de vredesorganisatie- geschriften had verspreid me"t 't opschrift; „Ge noeg bloed vergoten, sluit vrede". - Van het Westelijk oorlogsfront valt Op het oogenblik, waarop wij dit over zicht schrijven, niets nieuws mede te deelen. Blijkbaar rust men zich van beide zijden voor een geweldigen be- slissenden veldslag toe. De Duitschers maken zich deze pauze ten nutte om hun zwaar geschut meer naar voren te brengen. De Fransche hoofdstad wordt noj; dagelijks met het vèrdragend gesciiu' van de Centralen 'beschoten. 'De Oostenrijksche Minister van Buitenlandsche Zaken, graaf Czernin. heeft ,'n redevoering gehouden, waarin hij o. a. zeide, dat door den 'Franschen Minister-President aan de Oostenrijk sche regeering de vraag was gedaan, of zij bereid was over den vrede te onderhandelen. Deze liet, na te Berlijn de regeering gepolst te hebben, weten, dat elke poging zou afstuiten op deii Franschen eisch om teruggave van i Elzas-Lotharingen. Havas ontkent, dat Clémenceau de .bewuste vraag gedaan heeft. Van "de Fransche regeering "ech ter is geen oïficiëele logenstraffing tot nu toe vernomen. XJit de redevoe ring van Graaf Czernin blijkt nog. dat bij de besprekingen ever het vre desverdrag mét Rumenië de eisch is gesteld, dat voortaan de Joden in Ru menië met de andere staatsburgers zullen worden gelijk gesteld. Reeds in NEDERLAND. MAASTRICHT. Woensdagavond trok een groote menigte volk al schreeuwende „honger" door de stad naar het huis van den Burgemeester in het Villapark. De propagandist van de S.D.A.P. met een drietal anderen werden bij den Burgemeester toegelaten. Na eenige be sprekingen maakte de Burgemeester bekend, dat vannacht 12 wagons aard appelen zouden aankomen, welke door de Paaschdagen niet op tijd hadden kun nen arriveeren. Voor de mijnwerkers zou direct raad worden geschaft, opdat die aan het werk zouden kunnen blij ven. De propagandist maakte den Burge meester er op attënt, dat nog wel 20 karren aardappels uit den omtrek der stad waren weggezonden naar elders. De Burgemeester wist daar niets van; vanaf het balcon van het volkshuis werd het volk nog toegesproken en tot kalmte aangemaand. ZIERIKZEE. Aan het verslag dier Gezondheidscommissie, zetelende te Zierikzee, over het jaar 1917, ontlee- nien wij het volgende In den Ipop van het verslagjaar hadden een tweetal veranderingen in de samenstelling der commissie plaats in de eerste plaats verloor zij door den dood haar voorzitter, welke op 8 Februari, enkele uren, nadat hij een vergadering der commissie had geleid, op zeer tragische wijze het leven verlqor; zijn verdiensten in het belang der volksgezondheid werden in de eerstvolgende vergadering her dacht, en zullen zijn krachtige lei ding en aangename samenwerking bij ■de commissie in langdurige herinne ring blijven. In de tweede plaats ver loor de commissie haar lid, den lieer Th. Lange, welke als zoodanig ont slag verzocht en verkreeg; ook diens adviezen waren de commissie meer malen van nut, en betreurdje zij alleen dat door den grooten afstand en de drukke beroepsbezigheden genoemde lieer niet dikwijls in de vergaderingen der commissie aanwezig kon zijn. In beide vacatures werd na eenige maanden voorzien door de benoeming van den heer W. H. Ittmann, arts te Brouwershaven, tot voorzitter, en van den heer W. J. Kapteyn, burgemeester van evengenoemde gemeente, tot lid. De heeren De Looze en Pol vliet, welke respectievelijk als lid en als secre taris moesten altreden, werden herbe noemd, zoodat de commissie aan het eiiide van het verslagjaar bestond uit de volgende heeren: A. v. d. Weijde, B. Giljam, A. van Róoyen, C. L. de (Vós-tot Nederveen Cappel, W. J. Ivap- teyn, C. de Looze, W. H. Ittmann. Als secretaris bleef werkzaam mr. IJ. Polvliet te Zierikzee. De algemeene gezondheidstoestand was over liet algemeen gedurende het verslagjaar niet ongunstig; besmette lijke ziekten kwamen weliswaar dit jaar in grooteren getale voor dan in vorige jaren (88 legen 67 in 1916, en 35 in 1915), doch bleef 't sterftecijfer te dien aanzien ook thans laag. De abnormale omstandigheden, waarin ons geheele land tengevolge van den wereldoorlog verkeert, enwelke een zeer ongunstigen invloed op de hoe veelheid en hoedanigheid van ver schillende levensbehoeften uitoefenen, zullen niet hebben nagelaten ook voor den ambtskring der commissie een ongunstige werking op den algemee- nen gezondheidstoestand te weeg te brengen, al is dit uit den aard dei- zaak niet met absolute zekerheid te bepalen, veel minder met getallen te staven. Door een ingekomen en bij onder zoek gegrond gebleken klacht werd de aandacht der commissie gevestigd op het feit, dat in die gemeente Noordgouwe gedurende eenigen lijd een garnalendrogerij in werking is geweest, waarvan o. a. het nabijge legen ziekenhuis ernstige n hinder had ondervonden, voor welkq inrichting geen vergunning verleend, noch zelfs aangevraagd was. hoewel deze onder de bepalingen der Hinderwet viel; aangezien het bedrijf reeds was ge ëindigd, toen bedoelde klacht inkwam, kon alleen aan het gemeentebestuur worden voorgesteld, om, indien het bedrijf weder in werking mocht ko men, toe te zien, dat behoorlijk ver gunning wordt aangevraagd en hij het verleenen daarvan de noodige voor waarden te stellen in het belang der gezondheid, waaromtrent de commis sie alsdan gaarne van advies zal dienen. In de maand Juli van het verslag jaar verliet liet definitief rapport in zake de waterleiding het rijksbureau en door lusschenkomst van het comité dat zich de tot stand koming der wa terleiding ten doel stelt, werd het in grooten getale aan belanghebbenden en belangstellenden toegezonden. Daarop werd door den directeur van het Rijksbureau en een ingenieur bij dat bureau werkzaam, in een 6-tal gemeenten in een openbare bijeen komst dit rapport nader mondeling toegelicht, terwijl ruimschoots ge legenheid werd gegeven, inlichtingen te vragen en eventueele opmerkingen te, berde te brengen. Nadat alle gemeente- en polderbe sturen en de leden der gemeenteraden van Schouwen en Duiveland zoowel hoor lezing van liet' rapport, als door bijwoning der vergaderingen in de ge legenheid waren gesteld, zich een oor deel te vormen omtrent de wijze waarop voorgesteld wordt, tot op richting der waterleiding te geraken, meende het comité zich te moeten wenden tot de gemeenteraden met een rekwest, waarin na een korte uit eenzetting omtrent de wijze, waarop de gemeenten tot de oprichting naar het oordeel van het comité behoorden mede te werken, voorgesteld werd. medewerking te verleènen door deel neming in het kapitaal der op te rich ten vennootschap voor een bedrag, berekend naar verhouding, van de be volking der verschillende gemeenten tot de totale bevolking van Schouwen en Duiveland. Hoewel met het oog op de abnor male tijdsomstandigheden en de daar door veroorzaakte enorme prijsstij ging der materialen, vooralsnog niet to,t den aanleg der waterleiding zal (Onder verantwoordelfflch. van den inzender). Van 1-3 regels 65 ets.; elke regel meer 20 ets KOERS VAN UITGIFTE 98 pCt. Het Rijk mag de obligaties OP ZIJN VROEGST TEGEN DEN l*»»" OCTOBER 1924 opzeggen en kan, in verband daar mede, ook den rentevoet daarvan niet van te voren verlagen. Mocht het Rijk na dien datum voor nemens zijn, den rentevoet te verlagen, dan moet het de obligaties opzeggen en de houders de terugbetaling daarvan tegen de volle nominale waarde aan bieden. KOERS VAN UITGIFTE 98 pCt. Uitlootbaar tegen 110 pCt. tot 120 pCt. Wendt U voor verdere inlichtingen tot Uwen Bankier. De termijn van inschrijving sluit op Donderdag den 18en April, des nam. ten 1 ure. kunnen worden overgegaan, achtte het comité niettemin gewenscht, met het pog op de vele voorbereidende werk zaamheden in verband met de noodige medewerking van Rijk en Provincie en teneinde zoodra de prijzen der materialen weder tot het normale zullen zijn teruggekeerd, met den aanleg te kunnen beginnenreeds thans in beginsel tot de oprichting der vennootschap te besluiten, waar óm verzocht werd vóór 1 Januari 1918 mededeeling te willen dóen van de genomen besluiten. Hoewel nog niet van alle gemeenten antwoord inkwam, kan reeds worden vastgesteld, dat van de 15 gemeenten, welke deze aangelegenheid behandel den. 13 onvoorwaardelijk liunne mede werking toezegden terwijl 2 deze af hankelijk stelden van de richting, waarin de buisleiding zou worden ge legd; zoodra van alle gemeentebestu ren bericht is ontvangen, zal 't comité der waterleiding hare taak hervatten; teneinde daarop niet vooruit te loo- pen, moet met liet doen van verdere meedeelingen tot het volgend verslag worden gewacht, al kan thans veilig wordeti geconstateerd, dat de tot stand koming menschelijkerwijze gesproken thans nog slechts een kwestie van tijd is, en deze totstandkoming in de eerste plaats wachten moet op het einde van den oorlog, die evenals in zoovele gevallen, ook Iliër den regel- matigen vooruitgang en bevordering van algemeene belangen belemmert en onmogelijk maakt. Door de afdeeling Zierikzee van het genootschap tot zedelijke verbetering der gevangenen werd verzocht adhac- sie le betuigen ;aan een dpor die afdee ling aan den Raad van Zierikzee ge richt adres, houdende verzoek tol Opneming in de Politieverordening van een bepaling, waarbij liet ge bruiken, toedienen of verstrekken van sterken drank bij het laden of lossen van voer- of vaartuigen ve rboden werd; aangezien een dergelijk voor schrift naar het oordeel der commis sie niet anders kon strekken dan in het belang der volksgezondheid meende de commissie het adres le moeten ondersteunen, en gunstig te adviseeren'óp het eenigen tijd daarna van B. en W. ontvangen concept- Raadsbesluit tot vaststelling eener be paling in bovenbehandelden geest welke daarop door den Raad werd vastgesteld'. Aangezien een dergelijk voorschrift, waardoor misbruik van sterken drank in het openbaar kon worden voor komen, ook voor de andere gemeen ten van den ambtskring van groot belang werd geacht, stelde de com missie voor, de Politieverordening dier gemeenten met een soortgelijk voor schrift aan te vullen; hoewel nog slechts van een aantal gemeentebestu ren antwoord werd ontvangen, bleek reeds, dat over het algemeen weinig neiging bestond, om tot. vaststelling over te gaan, daar algemeen het nut van een dergelijke bepaling niet werd ingezien, en drankmisbruik niet voor kwam; hoewel de commissie dit laatste met groote belangstelling ver nam, betwijfelt zij niettemin eenigs- zins, óf werkelijk in het ressort 'op Öit gebied voorschriften recten van bestaan zouden missen. De hoold-inspecteur der Volksge zondheid zond een circulaire toe, waarin werd gewezen op het gevaar, verbonden aan het pellen, koken en zouten van- mosselen, *en het pellen van garnalen in huisindustrie, terwijl de medewerking der commissié werd ingeroepen, ten einde deze bedrijven als huisindustrie bij gemeenteverorde ning te doen verbieden; aangezien ten tijde van het ontvangen dezer circu laire het mosselkoken was afgeloo- pen, meende de commissie aanvanke lijk met meedeeling van dit feit te kunnen volstaan ter motiveering va:. het feit, waarom dezerzijds aan de gemeentebesturen geen adviezen waren of zouden worden uitgebracht, daar gelaten, dat het ons in aanmerking nemende het zeer groot aantal gezin nen, dat daaraan deelneemt', practiseh onmogelijk voorkwam, bedoeld idrijf als huisindustrie te verbieden^ ;en uitsluitend in daartoe ingerichte loca- liteiten te doen plaats hebben. Toen evenwel spoedig daarop ge noemd bedrijf slechts tijdelijk stop gezet bleek, en andermaal ter hand werd genomen, meende dé commissie zich te moeten wenden tot de be sturen van eenige gemeenten, waar dit bedrijf uitgeoefend werd (Brouwers haven, Bruinisse, Haamstede en Zie rikzee), met verzoek te willen mee-

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1918 | | pagina 1