Zierikzeesche 0 Nieuwsbode abonnement: Woensdag 3 April 1918. (zierikzeesche courant). ul,7»-f.:sl srss,-™. advertentiën: PUBLICATIE. Vervoervergunningen voor Manufacturen. Oorlogsovsrzicht. nieuwstijdingen. Uit Stad en Provincie. Prijs per 3 maanden 1,40, franco per post 1,70. Voor het buitenland per jaar 10, Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt Maandag, Woensdag en Vrijdag. van 13 regels 50 ets., van 4 regels en daarboven 15 ets. per regel. Reclames 20 ets. p. regel. Bij contract belangrijke korting. Inzending op den dag van uit- Gevonden op den openbaren weg: Een zilveren collier. zilveren ketting. zilveren broche. portemonnaie. bakkersschort. doos met gordijnen. dameshoed. Inlichtingen te bekomen aan 't Bureau van Politie te Zierikzee, van des mor gens 10 tot 12 en des namiddags van 2 tot 4 en van 8 tot 9 uur. De Commissaris van Politie, R. P. BRONS. Inrichtingen, welke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Zibrikzke b.rergen ter openbare kennis, dat ter gemeentesecretarie ter inzage ligt een verzoek met bglagen van W. P. VAN PAGE, wonende alhier, om VERGUNNING- tot het opriohten een er Brikettenfabriek op de per- ceclen gelegen aan de Pottebakkerstraat, kadastraal bekend in Sectie B, noa. 1952 en 1953. Op Woensdag den 17 April a.s., des mid dags 12 aur, zal ten Stadliuizfi gelegenheid bestaan om bezwaren togen de inwilliging van dtt verzoek in te brengen en doze mondeling en schriftelijk tce te lichten. Zoowel de verzoeker, als zg. die bewaren hebbeD, kunBen gedurende drie dagen, vóór het bovengemelde tijdstip, ter secretaire der gemeente kennis nemen van de ter zake ia gekomen schrifturen. De aandacht van belanghebbenden wordt er op gevestigd, dat volgens de bestaande jurisprudentie niet tot beroep, gerechtigd zijn zij, die niet overeenkomstig art. 7 der Hinderwet OP DEN BOVENBEPAALDEN DAG VOOR HET GEMEENTEBESTUUR ZIJN VERSCHENEN, TEN EINDE fiUN BEZWAREN MONDELING TOE TE LICHTEN. Zibrikzes, den 2 April 1918 Bnrgojseester en Wethouders voornoemd, A. J. F. FOKKER VAN CRAYE8TEYN VAN RÏNGSRSKSRSE, Burgemeester. P. F. WITTERMANS, Secretaris. De BURGEMEESTER der gemeente Ziebikzeb brengt bjj deze ter kennis van de Ingezetéaen, dat bg hem ontvangen en aan den Ontvanger der Directe belastingen ter invordering is verzonden, hot Kohier der Persorieele Belasting No. 8, voor het dienst jaar 1917, met nitnoodiging aan een iegeljjk wien zulks aangaat, om na bekomene kennis geving van zjjnen aanslag, ten spoedigste het door hem verschuldigde te kwgten, met herinnering tevens, dat de bezwaren, welke dienaangaande mochten bestaan, binnen drie maanden na heden behooren te worden in gediend. Zubxxzee, den 3 April 1918. De Burgemeester voornoemd, A. J. F. FOKKER VAN CRAYESTEYN VAN RENGERSKERKE. De BURGEMEESTER van Zierikzee maakt bekend, dat bg hei Rijksbureau voor Manu facturen zich iu voorbereiding bevindt eene regeling, waatbjj aan bonafidë-marktkoop- lieden en reizende venters in Manufacturen kaarten zullen worden verstrektwelke kaarten dienst zullen doen als vervoerbiljotten voor beperkte hoeveelheden manufacturen ("hoogstens 25 M. van eenzelfde soort stuk goed), uitsluitend voor verkoop aan parti culieren Een ieder, die voor de verstrekking van een dergelijke kaart in aanmerking meent te komen, wordt uitgenoodigd daarvan vóór Maandag 8 April 1918 mededeeliug te doen op de Secretarie dezer Gemeente. Zierikzee, den 8 April 1918. De Burgemeester voornoemd, A. J. F. FOKKER VAN CRAYESTEYN VAN RENGERSKERKE. Aller oogen zijn thans op 't .Weste lijk front gericht, waar millioenen sol daten van allerhande naties elkander verbitterd bevechten. De geallieerden, levendig beseffend, waar het thans om gaat, begrijpend, dat voor hen de beslissing nu is gekomen, spannen alle krachten in, teneinde den zege vierenden opmarscli der Duitschers tot staan te brengen. Dit heeft tenge volge gehad, dat de Centr,alen in de laatste dagen slechts langzaam op schieten. .Wel naderen zij allèngs Amie,ns, maar feller en verwoeder wordt met den dag ook de tegenstand der Engelschen en Franschen, die nu in den persoon van den Franschen generaal Foch een opperste leiding ontvangen hebben. De talrijke reser ves, worden thans in 't vuur gebracht om het verder doordringen der Duit schers te beletten. Of dit aan de reser ves zal gelukken, zal de toekomst ieeren. Mislukt het, dan zullen de Engelschen zich genoodzaakt zien zich op Calais terug tc trekken. De veld slag, die nu in het Westen woedt, en die over het lot van Europa beslissen zal, is de langdurigste en belangrijk ste veldslag in de geschiedenis der volken. Parijs wordt nog steeds dagelijks om de twintig minuten door het ver dragend Duitsche geschut beschoten. Daar de Franscbe bladen niet vrij in hun uitingenmeer zijn, en slechts schrijven mogen, wat aan de leger leiding en aan de regeering welge vallig is, zoo, komen wij de juiste uitwerking van diL bombardement niet te weten. Alleen vernamen wij, dat een kerk tijdens de godsdienstoefening door een granaat zoodanig getroffen is geworden, dat vele bezoekers ge dood en vele gekwetst zijn geworden. De rijken hebben de hoofdstad- ver laten. De middenstanders en arbei- dei-s zijn gebleven. Gevreesd wordt, dat, als het bombardement nog langer aanhoudt, ongeregeldheden niet zullen uitblijven. Want nu reeds heerscht er bij de Parijsche bevolking een groote ontevredenheid. Amerika zal aan de geallieerden te hulp komen. Reeds worden de ge stolen- Hollandsche schepentegen wier diefstal onze regeering op zoo waardige wijze geprotesteerd heeft, voor het troepentransport gereedge maakt. Wij hebben nooit veel van die Amerikaansche hulp verwacht, en ge- looven, dat, als zij werkelijk komt, zij veei te laat zal komen, want dat dan het pleit reeds" beslist is. NEDERLAND HENDRIK-IDO-AMBACHT. Zaterdag kreeg F. van B. twist met T. den Hartog, die in beschonken toestand verkeerde, v. B. gaf den H. een slag op het hoofd, waardoor hij^bewusteloos werd. Den H. is gisteren aan den gevolgen overleden. DINTELOORD. Dat op politiek ge bied ook hier zich teekenen van leven beginnen te vertooner^-blijkt hieruit, dat de heer C. E. van Koetsveld van Hedel een spreekbeurt heeft vervuld, teneinde hier een Chr. Hist. Kiesver- eeniging op te richten. Na te zijn bin nengeleid door de heeren A. Breure Hz. en J. van Sliedregt, stelde eerst genoemde den heer Koefsveld aan de aanwezigen voor. Na een schoone peroratie en aansporing tot 't aanslui ten bij de Chr.-H. Kies vereeniging be sloot spreker zijn rede. TILBURG. Het drie-jarig zoontje van den heer G. is onder het eten gestikt, doordien, het een pruimepit in de keel kreeg. Buitengewone uitvoering van „Kunst en Eer". ZIERIKZEE. Wanneer het Harmo nie-gezelschap „Kunst en Eer" in de Concertzaal een uitvoering geeft, dan kan-men er staat op maken, dat de toevloed zóó groot—is, dat de zaal veel te klein is om allen te kunnen bevatten, die de uitvoering wenschen bij te wonen. Dit bleek ook Maandag bij de plaatsbespreking. Velen moes ten onverrichter zake heengaan, wijl geen plaats meer te verkrijgen was. Gelukkig is voor hen de teleurstelling van slechts tijdelijken aard geweest want a.s. Vrijdagavond zal „Kunst' en Eer" de uitvoering herhalen, en deze ook met een bal besluiten. Maandagavond was, gelijk te ver wachten was de Concertzaal zoowel beneden als op de galerijen eivol. „Kunst en Eer" zou ouder leiding van zijn directeur, den heer S. Klim merboom, opvoeren „Martha of de markt te Richmond", een opera in vier bedrijven, terwijl voor 't .orebest hun welwillende medewerking zou den verleenen mej, II. Klimmerboom (piano), de heeren L. D. C. Lomars en H. de Vrieze (viool) en de heer S. Olivier (contrabas). Dit orchest kweet zich den geheelen avond op uitne mende wijze van zijn taak. Hel schonk ons waar kunstgenot, zoodat een woord van hulde aan hen, die er deel van uitmaakten, hier zeker niet misplaatst is. Wat de uitvoering van de opera betreft, deze is schitterend geslaagd. De hoofdpersonen, de da mes L. S. Jacohi en L. M. van der Valk—Willemsen, en de heeren F. A. Theewis, A. van den Houten J.Jz. J. C. Lunenberg en.G. Koevoets, droe gen, keurig gecostumeerd, daartoe het hunne niet weinig bij. Hun spel en zang boeiden in hooge mate het tal rijke publiek. Zij wérden in hun moeilijke taak door 'n koor van pach ters, pachteressen, hofdames en zan geressen krachtig bijgestaan. Schoon en onberispelijk was 't koorgezang. Ook de monteering van het stuk liet niets te wenschen over. In één woord het was een genotvolle, welgeslaagde avond, waarop „Kunst eri Eer" terecht mag trotsch zijn. Met een zeer geanimeerd- bal, onder leiding van den heer Joh. F. A. Thee- wis, werd de uitvoering, tot het wel slagen waarvan ook de regisseur, de Sheer A. C. J. Buijze, heeft medege werkt, op aangename wijze besloten. Hedenvoormiddag viel de geheele muur achter 't plein van „Leviticus" om. Paard en kar van O., benevens een kind kwamen onder het neer stortende puin terecht. De kar werd geheel vernield. Het kind van O. be kwam gelukkig weinig letsel. In den nacht van Maandag op Dinsdag hebben dieven de mooie ko peren deurknop bij den heer v. d. E. op de Oude Haven van 'de voordeur gestolen. Op de zware voordeuren der oude koopmanshuizen' onzer stad prij ken nog enkele van dfe knoppen. Men zij op zijn hoede! RENESSE. Den lsten April gaf de Rederijkerskamer „De Watergeus" te Renesse, haar 2de en laatste uitvoering in dit seizoen en wel in de zaal van den heer Bienefelt aldaar. Gegeven werden twee tooneelstükken „De Ontknooping", drama in één bedrijf van Martin Liket en „DeKilometervreter", kluchtspel in drie bedrijven naar het Duitsoh van Kurt Kraatz. De inhoud van die stukken weer te geven, zou te veel van uw ruimte vor deren. Ik bepaal mij dus alleen tot het spel der dilettanten. De uitvoering van beide stukken gaven blijk van ernstige studie en toe wijding en de weergave der verschil lende personen, zoomede de aankleeding van bet tooneel was zeer goed, vooral in het eerste stuk, waar de zieke tooneelspeler een zware rol had te vervullen. Jammer dat bij zoo'n ernstig stuk enkele jongeren onder het publiek hun lachlust niet konden bedwingen, iets wat voor meer ernstige luisteraars en voor de spelende bepaald hinderlijk was. De belangstelling was overgroot, zoo dat verscheidene personen niet konden worden toegelaten, daar de zaal meer dan vol was. Het publiek liet zich niet onbetuigd aan zijn waardeering uiting te geren. De leden van „De Watergeus" kun nen met groote voldoening op deze uitvoering terug zien. Een uit het publiek dankte de leden roor het genotene, wat zeer verdiend was. WESTELIJK SCHOUWEN. Hya- cinthen en narcissen staan deze week in vollen bloei. Het loont zeer de moeite een kijkje te komen nemen in onze bloembollenstreek. OUWERKERK. Maandag' j.l. over leed op hoogen leeftijd ide heer A. v. d. Stolpe, een 'der meest bekende figuren uit Ouwerkerksch geschie denis der laatste 50 jaar. Tot zijn laat ste dagen begaafd met een helder oordeel heeft hij verscheidene ver antwoordelijke betrekkingen bekleed. Langen tijd was hij wethouder en heeft als zoodanig het belang der ge meente trouw gediend. Ook was hij als notabele een der steunpilaren van de kerk. In vele andere betrekkingen was hij een vraagbaak voor velen. Hij ruste in vrede! BRUINISSE. De heer L. Okkerse Jz. is met ingang van 15 April a.s. benoemd tot buitengewoon opzichter bij de Rijkswerken op den Amer. BRUINISSE. Door de Onderlinge Varkens verzekering alhier, die ruim 200 leden telt, is tot den Minister van Landbouw een adres gericht behelzende het verzoek om terug te komen op de bepaling bij de rantsoeneering van vleesch waarin geen rantsoenen beschikbaar wor den gesteld voor gezinnen, die na 1 April toestemming voor huisslachting zullen ontvangen. De Vereeniging wijst er op, dat de huisslachtingen meestal in 't laatst van Oct. of begin Nov. plaats hebben en dus tot winter-comsumptie dienen en nu voor het meerendeel reeds zijn verbruikt. Die gezinnen zouden tot eene volgende huisslachting moeten wachten welke niet voor genoemde huisslachting plaats heeft, zoo zij niet reeds eerder door gebrek aan voldoende voeding zullen genoodzaakt zijn hunne varkens voor dien tijd te slachten. Daarom verzoeken, zij om voornoemde gezinnen alsnog op te nemen onder degenen, die roor vleeschrantsoeneering in aanmerking komen, daar zijanders den geheelen komenden zomer het hoog- noodige vleesch moeten missen. Zeker zal het wenschelijk zijn, dat ook andere Varkensbonden dit adres steunen, daar samenwerking zeer nood zakelijk is. ST.-ANNALAND. De vereeniging „Landbouwbelang" vergaderde Don derdagavond - teneinde een besluit te •nemén in zake de )aansluiting dei: vereeniging bij de Zeeuwsche L and- Louw-Maatschappij. De vprige maal toen de heer Snijder van Bergen-op- Zoom de voordeelen der aansluiting had in 't licht gesteld, waren zooveel leden afwezig, dat het bestuur het raadzaam vond met het nemen van een besluit te wachten tot een beter bezochte vergadering. Nadat de secre taris den hoofdinhoud van de rede van genoemden spreker had weer gegeven en een stuk van gelijke strek- king uit het Landbouwblad had voor gelezen, werd overgegaan tot stem ming. De uitslag daarvan was, dat van de 66 aanwezige leden 62 er zich voor verklaarden en 4 tegen, zoo- dat „Landbouwbelang" nu een afdee- iing-vormt van de Z. L. M. ANNA-JACOBA-POLDER. De afd. der Chr. L andarbeidersbond hield Donderdag j.l. alhier een algemeene ledenvergadering. De voorzitter opende de vergade ring met de teleurstellende mededee- ling, dat juist een telegram was inge komen, dat de heer Knecht verhin derd was om voor de af deeling op te- treden, maar hoopte dit Donderdag 4 April a.s. te doen. Vervolgens deelde de voorzitter mede, dat was ingeko men een gewijzigde loonstaat van den werkgeversbond, Over dit hoofdpunt van de agenda werd lang en breed gedisputeerd en ten slotte werd be sloten, niet van hun voorstel af te wijken. Na nog eenige kleine onder werpen te hebben behandeld én nie mand het woord meer verlangende, sloot de voorzitter de vergadering met dank aan de leden voor hun trouwe opkomst. Vier nieuwe Leden sloten zich bij den bond aan, zoodat die nu 100 bedraagt ST.-MAARTENSDIJK. Nog is het ontslag aan den tegenwoordigen bur gemeester niet verleend én men is reeds druk bezig om voor verschil lende candidaten lijsten ter teekening te laten circuleeren ter ondersteuning van de sollicitatie als opvolger in aan merking te mogen komen. SCHERPENISSE. Vergadering vaii d\en dijkraad van het calam.iteU.ze wa terschap. Scherpenisse} óp Dinsdag 2 April. Tegenwoordig alle leden, behalve C. Hartog A.Az. De notulen der laatste vergadering van 4 Decem ber 1.1. werden onveranderd vastge steld. Onder de ingekomen stukken, welke alle voor kennisgeving werden aangenomen, was een missive van Gedep. Staten, - méldende, 'dat zij niet konden goedkeuren, dat dé tijdelijk niet noodige kasgelden geplaatst worden in de Boerenleenbank alhier. Door het bestuur werd overgelegd een berekening van het dijkgeschot voor 1918/19, welke werd vastgesteld pp een bedrag van f 23972,255, en geen bijdragende heffen van aangrenzende polders. Verder werd voorgelegd de begrooting voor 1918/19, welke werd vastgesteld op f 39514,Ql5 in ontvangst en uitgaaf. De begrooting 1917/18 werd gewijzigd met f 725,75 meerdere ont vangsten en uitgaven. Aan den veld wachter P. Jobse werd de gewone .gratificatie van f 50 toegekend voor het houden van politietoezicht op de werken. Aan den waterb. ambtenaar J. van der Velde werd een tijdelijke salarisverhooging toegekend van f200 per jaar, ingaande 1 Mei a.s. THOLEN. Den 2den Paaschdag had alhier een treurig ongeluk plaats. Een meisje van 3 jaren had het onge luk spelende in den watergang te iraken. Eer toegesnelde hulp ter red ding opdaagde, bleken de levens geesten reeds geweken. Het is voor dé ouders een droeve slag, hun kind zóó smartelijk te zien ontnomen. ST.-ANNALAND. De tachtigste ver jaardag van den gemeentebode F. iWeijler is niet onopgemerkt voorbij gegaan. Tal van felicitaties, ook van buiten de gemeente, mocht hij ont vangen. Van wege het bestuur der ge meente werd hem een geschenk in geld gebracht, 't Personeel der school presenteerde lijsten aan de ingezete nen, waarop algemeen goed geteekend werd, zoodat een aanmerkelijk be drag bijeen kwam. Een en jander toont ten duidelijkste aan, dat de heer Weij- ier zich in de algemeene achting der St.-Annalanders verheugen mag. Moge dat nog vele jaren zoo blijven! Het overzetveer alhier, dat sedert het verongelukken van den veerman A. van Schouwen niet geregeld be diend werd, is dezer dagen in han den .gekomen van den schipper P. van den B oogaart Pz. foonnet onder No. 115, de heer J. Enzlin, Scheepstimmerdijk, Zierikzee. Aanbestedingen. STAVENISSE. Op Woensdag 3 April is door het Bestuur der waterkeering van de calamiteuse polders jOud-Kem- penshofstede en Moggershil, volgens 1 der Algem. Bep. aanbesteed: het ver dedigen van den onderzeeschen oever door steenbestortingaan het dijkvak Oud-Kempenshofstede. Raming f 27457. Minste inschrijver de heer J. W. Roeloffs te Papendrecht voor f 28.480. Onderwijs. ZIERIKZEE. Bij het de vorige week te Amsterdam gehouden examen voor stenograaf in de Duitsche taal, systeem-Groote, slaagde o. a. mej. M. P. J. Geluk, geb. alhier. BURGH. De schoolopziener in het district Goes heeft de verzetting van de uren der lessen aan de openbare lagere school in deze gemeente, in verband met de invoering van den zomertijd, goedgekeurd. NIEUWERKERK. Bij de laatst te Amsterdam gehouden examens voor stenografiesysteem-Grooteslaagde o. a. de heer J. N. Flikweert, alhier, voor kantoor- en dictaatstenograaf. BRUINISSE. Mej, C. Zoeter, geb. alhier, komt als no. 1 voor op de voordracht voor onderwijzeres aan de openbare school te Lisserbroek. Landbouw en veeteelt. ST.-ANNALAND. Als een bizonder- heid uit de geitenwereld zij meege deeld, dat hier een geit de -eerste maal na het lammeren de buitenge wone hoeveelheid melk gaf van 6.1 L. Het beest bracht 4 jongen ter we reld, wat echter meermalen voor komt. liet bokje is bestemd voor het fokstation te Serooskerke (W.) Post- en Telegrafie Aangeri,o,ten aan het Rijkslocaaltele- Staatspensionneering. In Den Haag is Maandag het derde congres voor staatspensionneering ge houden, onder voorzitterschap van den heer D. A. van Krevelen. Ruim 100 bonden en vereenigingen uit aller lei politieke partijen en 77 bondsaf- dcelingen waren vertegenwoordigd. De voorzitter deelde mee,, dat het aantal leden van den Bond voor Staatspensionneering in één maand met bijna 1000 leden was toegenomen. Als sprekers waren aangekondigd personen uit den Economischen Bond en de Algemeene Staatspartij. Verte genwoordigd waren lieden uit alle politieke partijen, van links, uitgeno men de vrije liberalen. Onder de aanwezigen waren de Kamerleden Rink, Smeenge en Teen stra. Als eerste spreker trad op het Kamerlid" mr. Mar chant. Deze gaf een weerlegging van twee groote begin- selbezwaren tegen het staatspensioen gemaakt: 1°. dat er geen rechtsgrond voor is, en .2°. dat het staatspensioen leidt tot verslapping van de persoon lijkheid bij degenen, die het genieten. Het Kamerlid nu*. Ileeres uit Lei den, als tweede spreker optredende, verklaarde overtuigd voorstander van staatspensionneering te zijn* gewor den, gezien o. ,a. het levensgenot, dat véle ouden van dagen nu reeds genie ten krachtens een artikel van de wet- Talma en gezien de wenschelijkheid dat een uitkeering voor de ouden van dagen moet zijn een recht. De Libe rale Unie had zich, zoo zeide hij', vele beperkingen getroost om te ver krijgen, dat het beginsel van staats pensioen in de wet kome. Om het kostelooze, premievrije staatspensioen te kunnen verkrijgen, is die partij zeer bescheiden geweest in haar wenschen, in haar program neerge- ilegd. De heer Posthuma van Leeuwarden (de vader van minister Posthima) sprak den wensch uit, dat de bei' e genoemde sprekersdie hij be schouwde als „Saulussen" (bekeer den), niet zullen verslappen, maar volharden in den strijd voor staats pensioen als goede „Paulussen". Een tweede debater wenschte L ijveren voor een liooger bedrag dan thans genoemd is voor pensioenf 2 iof f 3 per week acht hij te weinig. Als derde spreker trad óp de heer Duys, lid van de Tweede Kamer. Deze hield een pleidooi voor de toepassing van het Bijbelwoord: draagt elkan ders lasten, en deed uitkomen, dat hierbij niet gesproken behoeft te wor den van een bedeeling. Op. verschillende gronden be-

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1918 | | pagina 1