Z.zeesche Nieuwsbode 1 B IJ VOEGSEL k«h«ortnde bij de vu WOENSDAG 27 MAART 1918, no. 10139. te Zierikzee, op Maandag 26 Maart 's nam. 2 uro. Voorzitter: de burgemeester. Aan wezig, nadat de vergadering is ge opend, de heeren Polvlret, Ribbens, v. d. Bout, Panny, Timmerman, Den Boer, Van Nouhuys en Koopman. Onder de ingekomen stukken be haoren a Ja.: een missive van Ged. Staten, houdende goedkeuring totver- höoging van de aan te gane geldlee- ning voor de Brandstoffencominissie; idem op de heffing van den H. O., idem op de heffing der schoolgelden; de Kou. beslissing in zake den ver koop van het huis aan het haven hoofd, De beslissing luidt, dat het^ wenschelijk is, dat dit huis het eigendom moet blijven van het pu bliek rechterlijk lichaam. In ver band hiermee nemen B. en W. in overweging of geen andere maat regelen te treffen'zijn. Zij zullen bin nen korten tijd met een ander voor stel komen, n.l. om bedoeld nuis te verhuren. Voorts z-ijn nog ingekomen, een brief van mej. A. T. Bfeetvelt, waarin bericht wordt, dat zij hare benoeming lot onderwijzeres aan Schooi A aan neemt; van den heer J. K. v. Dijk, dat hij zijn benoeming tot onderwijzer niet aanneemt; van J. S. S. Bettink, houdende dankbetuiging voor de hem toegekende f 50 verhooging op zijn pensioen en idem van A. Cappon, van mej. J. v. Roon—Vooren, waarin mededeeling wordt gedaan van het Overlijden van haar echtgenoot J. L. van Roon, in leven onderwijzer aan de M. U. L. O. School alhier; en het verslag der Handelsavondschool over 1017. Alle stukken werden voor ken nisgeving aangenomen. De begrooting van- het burgerlijk armbestuur werd volgens de voorge stelde bedragen gewijzigd. Ook de begrooting der gasfabriek voor 1918 wordt gewijzigd door de onvoorziene uitgaven met f 325 te ver hoogen, in verband met de verhoo ging van den prijs van de kolen per tan, waar Ged. Staten op wijzen om in T vervolg financiëele moeilijkheden te voorkomen. Op het verzoek om herziening van de jaarwedden van de gemeente-amb tenaren P. D. de Vos, H. H. Prakke, H. A. Daamen, H. E. Beelaerts van Emmichoven, F. xNaerebout, P. 1 Wittermans, M. B. van Dorth en R Houtkamp, om verhooging van den hun toegekenden duur te toeslag, deelen Burgem. en Weth. meide, dat de herziening der jaarwedden met het oog op de reeds vastgestelde begroo ting 1918 thans niet gewenscht is, maar stellen voor den aan adressan ten toegekenden duurtetocslag over dit loopende jaar te brengen op 20 hunner resp. jaarwedden. Verder ad- viseeren Burgem. en "Weth. den Raad flm hun op te dragen, in den loop van dit jaar met een voorstel te komen tot herziening der jaarwedden van alle gemeente-ambtenaren, ten eTnde daarmee rekening te houden bij de vaststelling van de gemeente-begroo- ting 1918. De heer Panny kan geheel met het voorstel van B. en W. meegaan, doch ten aanzien van de gemeente-werk lieden vindt spr. dat met twee maten gemeten wordt In een vorige zitting van den Raad is de verhooging van de gemeente-werklieden, 'in zake duur- tetoeslag afgeketst, omdat die bijbaan tjes hadden en onder de ambtenaren flie nu duurte toeslagen vragen, zijn er ook die bijbaantjes hebben. Wanneer nu de gemeente-werklieden weer mochten komen om verhooging, wil spr. er op wijzen om bok die ambte naren 20 o/o duurtetoeslag te geven. De voorzitter merkt op, dat de lagere ambtenaren bijbaantjes ver richten „gedurende" hun arbeid in gemeentedienstterwijl de hoagere ambtenaren bijbaantjes hebben buiten hun diensturen. De heer Koopman meent den heer Panny er op te moeten wijzen, dat bij de lagere gemeente-ambtenaren, die bijslag hebben, die toeslag wel meer bedraagt dan 20 o/0. Het voorstel van B. ën W. werd hierna aangeno men. De ambtenaren J. Kramer, J. C. Lunenberg en P. J. Schülling, ver zoeken met ingang van 1 Januari 1918 hun duurtetoeslag met f 1 per week te verhaogen. B. en W. stellen voor hierop gunstig te beschikken en de kosten te vinden uit „buitengewone inkomsten". Conförm dit voorstel werd besloten. Voorts stellen B. en W. voor, met ingang van 1 April 1918 voorloopig tot zoolang dat- noodzakelijk zal blij ken ter beoordeeling van den Raad, doch uiterlijk tot en met 31 Dec. 1918, tenzij de Raad anders mocht besluiten, aan P. J. Bossaert, H. Haze en J. Manni, f 3 toeslag per week toe te kennen, vermeerderd met f 0,25 per week. voor ieder inwonend ge zinslid beneden den leeftijd van 14 jaar; aan C. D. Padmos en J. J. v. d. Have en aan de agenten van politie idem; aan J. Zoeter, J. M. in den Bosch, W. Roskam en J. Berk- houdt f 2 per week en J. G. Verschuur, W. Juijn én F. v. d. Houten f 1 per week. De heer Panny wenscht de groep van f 2 tot f 3 per week te verhoogen. De heer Koopman wil den heer Panny er op wijzen, dal de zaak in de Commissie van Fabricage is ter sprake gebracht en toen de heer Panny toch ook aan dat voorstel heeft medegewerkt. Thans" komt laatstge noemde met de meening alsof de eene groep verongelijkt was. Bij de vast stelling toch is er geen stem tegen opgegaan. De juistheid hiervan wordt door den heer Panny erkendmaar spr. wijst er op, dat rekening dient gehou den te worden niet wie we te doen hebben en later uitbreiding aan de toeslagen te geven. De heer Koopman memoreert wat hij in een vorige Raadszitting tegen den heer v. d. Kwasl volhield, n.l. dat enkele gemeente-werklieden nog al aardig verdienen in den diensttijd der gemeente. Bij nadere informatie is hem gebleken, dat de heer v. d. Kwast ge lijk had, wat deze gezegd heeft over den ontsmettingsdienst. (De heer Doe- leman verschijnt ter vergadering). Spr. spijt het echter, dat het amendement Panny geen betrekking heeft op de brugwachters. De voorzitter vindt dat ook niet billijk om dan de brugwachters uit te sluiten. Hel standpunt waarvan men'is uit gegaan, aldus de heer Panny, was om „vaste" werklieden te verhoogen, geen menschen, die bijbaantjes hebban. Het zou een algemeene maatregel'moeten zijn werklieden evenveel toeslag te geven, die in vasten dienst zijn. Wat U daar zegt, kan ik niet mee medegaan, zegt de voorzitter, want bij het Rijk wordt wel degelijk reke ning gehouden hoeveel tpeslag aan iedere groep ambtenaren wordt toe gestaan en wel onderscheid gemaakt. De Raad is z. i. volkomen correct ge weest bij het vaststellen 'cler duurte- toeslagen en heeft rekening gehouden met de verschillende levensomstan digheden der werklieden. Het amendement-Panny, bepalende om aan J. Berkhoudt, J. Zoeter, J. M. in den Bosch en W. Roskam ook f 3 loontoeslag toe te kennen, wordt met 8 tegen 1 stem verworpen. Van mej, J. Ridder is een verzoek ingekomen om duurtetoeslag op het haar toegekend wachtgeld. B. en W. stellen voor adressante te adviseeren zich tot den minister van binnenlandsche zaken te wenden en zich opnieuw met dit verzoek tot den Raad te wenden, wanneer de minis ter afwijzend beschikt De heer Den Boer verzoekt hierover nadere inlichtingen. Een op dit ver zoek betrekking hebbende circulaire van den minister wordt door den voorzitter voorgelezen, waaruit blijkt dat in een kort geleden gehouden ver gadering van de Tweede Kamer een voorstel van den heer Ketelaar is aangenomen, behelzende, dat ook op x wachtgeld gestelde ambtenaren duur tetoeslag zullen ontvangen. Aan M. de Jonge wordt onderhands verpacht een strook grond, nabij de Zwemhaven voor f 12 per jaar. Het kohier van de Hondenbelasting werd vastgesteld op een bedrag van f 655. In de vorige vergadering is door den lieer Panny ingediend een ver- zoe"k om de verordening op de hef fing van de havengelden te wijzigen als volgt: „van alle schepen wordt opnieuw havengeld geheven, wanneer zij, na een lading gelost te hebben, weer een lading innemen", bij art 6 te bepalen, dat den ligtijd van dertig dagen gebracht wordt op 14 dagen. Burgem. en Wetli. stellen voor genoemde wijzigingen aan te brengen. De heer Koopman wil niet te straf te werk gaan bij de heffing en hij gelooft niet dat er één haven in Ne derland is, die een zoodanige heffing eischt; wel weet hij dat in som mige havens de helft moet betaald worden, wanneer ciaar een nieuwe •lading ingenomen wordt. De heer Panny licht zijn voorstel nader toe, Van de enorme vrachtprij zen, die tegenwoordig door de schip pers gemaakt worden, kan wel een deel ten goede komen aan onze ge meente voor de onderhoudswerken van de haven. De heer Ribbens meent, dat ge noemde wijzigingen niet bezwaarlijk zullen blijken te zijn voor de scheep vaart. In deze abnormale tijdsomstandig heden acht de heer Den Boer het niet gewenscht deze wijzigingen aan te brengen. Spr. is van oordeel, dat zulks bij het bevracüten van schepen moeilijkheden zal' opleveren en wan neer de turfgeschiedenis klaar is, zal het lossen en weer innemen wel weer ophouden. Het lijkt spr. meer ge wenscht de vrachtprijs per ton iets op te slaan; de ligtijd kan wel wat korter gemaakt worden... De voorzitter meent, dat niet alléén in dezen abnormalen tijd, maar ook na den oorlog de vrachten nog enorm zullen stijgen. De schippers maken thans het dubbele van voorheen van hun vracht. Spreker meent, clat in bedoelde wijzigingen geen bezwaren gelegen zijn en mocht het een tijd van malaise worden voor de scheepvaart, welnu dan is een kleine wijziging vol doende om den prijs terug te brengen. De heer Doeleman kan zich niet het denkbeeld van den lieer Den Boer niet vereenigen., ook wat betreft de vrachtverhooging per ton. Spr. acht het voor de schippers geen bezwaar, bij extra-winst enkele guldens te moe ten afslaan voor meerder havengeld. De heer Koopman meent, dat een regeling zooals wórdt voorgesteld i sporadisch in ons land zal voorko- men, terwijl de heer Panny nogmaals zijn voorstellen ter zake verduidelijkt ien wijst op de enorme sommen' die door de scheepvaart worden ver- diend. De heer Den Boer meent, dat de voorgestelde wijzigingen vooral ook beoogen de bevrachting met pulp ën suikerbieten. Hij persisteert bij zijn geuite meening om liever den prijs per ton te verhoogen. De discussies worden nu gesloten en de voorstellen in stemming gebracht. Beide wijzigin- gen werden aangenomen. I (De heer Gelderman verschijnt ter vergadering). De wijziging der begrooting 1917 wordt ter onderzoek in handen ge steld van een commissie, beslaande uit de heeren Panny, Ribbens en Den Boer en 'tijdens dit onderzoek de ver gadering geschorst. 'Zij werd heropend toen de commissie met haar taak gereed was, die bij monde van haren rapporteur, den heer Den. Boer, ad- viseerde tot wijziging volgens de voor- gestelde cijfers. Conform dit advies werd besloten. Mej. A. T. Breetvelt werd hierna benoemd tot onderwijzeres in de nut- tige handwerken aan School A (bui- ten de gewone schooluren); mej. PI. S. Schoenmaker te Ekam, werd be- noemd tot onderwijzeres met akte Fransch aan de M. IJ? L. O. School en de heer L. W. de Graaf, alhier, tot onderwijzer aan de O. L. School A. De agenda is hiermede afgeloopen en bij de* nu gedane rondvraag ves- tigl de heer van den 'Bout de aan- I dacht op den toestand van het Ze-lke- j terrein en vraagt hoe die huur gere- j geld is. De heer Koopman zegt, dat door den huurder gevraagd^ is het Zeike terrein onder te verhuren voor "de turf. Spr. ergert zich er ook dagelijks aan. Het mooie terrein is nu gewoon een mestput, voor wandeling heele- maal weg en de geheele omgeving is ontsierd. Onbepaalde vergunning van ver huren acht de heer Van den Bout niet zooals liet behoort; 'l kan wel drie jaar duren. De voorzitter zegt toe nieuwe maat regelen te beramen en speciale voor waarden vast te stellen ten opzichte der -verhuring van genoemd terrein- De vergadering werd hierna geslo ten. lijke zal zijn, dat de kiezers zich niet voor hem behoeven te schamen. Hierna wordt voorlezing gedaan der ingekomen stukken, waaronder de uit spraak van Gedeputeerde Statat inzake reclame tegen den H. O. 1917 van J. Stoel, waarin deze van de 26e klasse tot de 23e klasse is teruggebracht. De Gegtèenterekening over 1916 is goedge keurd. Een schrijven van 8. van Wouwe, waarin deze verzoekt de boomen voor zijn eigendommen in de Nieuwstad te mogen rooien voor eigen rekening tegen betaling van 50 gulden per stuk is ingekomen Met algemeene stemmen hecht de raad hieraan zijne goedkeuring. Een schrijven van den directeur van het Museum te Leiden inzak» het photografeeren of restaureeren eener schilderij van historische waarde wordt ter beoordeeling aan B. en W. overge laten. Als waarnemend voorzitter van het stembureau, volgens de nieuwe kieswet voor leden der Tweede Kamer, wordt de heer J. M. v. d. Bout gekozen en als leden de heeren N. van Sluis, J. L. Smits en J. D. de Kater. Als plaats- ver vangers de overige leden van den Raad. Verder deelt de Burgemeester mede, dat door hem maatregelen zijn genomen verband met den noodtoestand, waarin zich op 't oogeoblik 3 gezinnen bevinden, die 1 Mei zonder woning zijn, dat van bouwen van houten wonin gen is afgezien wegens de duurte der grondstoffen, hoewel het Nationaal Steuncomité 40 pCt. ter dekking der kosten had toegezegd. Thans stellen B. en W. voor het Ziekenhuis, de Waag en het Gesticht voor huisvesting zoo danig in orde te brengen, opdat die gebouwen tegen 1 Mei bewoonbaar zijn. De Waag en het Ziekenhuis tegen één gulden per week en de rest 50 cents. Aldus wordt besloten. Bij de rondvraag zegt de heer Smits niet bevredigd te zijn inzake de uit voering der rioleering en licht zulks nader toe. Ook de heer van Schelven is niet tevreden, wat ook door hem nader wordt toegelicht. Het is echter niet zijne bedoeling, zegt de heer van Schel ven, den Burgemeester eenig verwijt te maken in deze kwestie, daar 5t toch niet gevergd kon worden, dat hij met technische en plaatselijke toestanden voldoende bekend is. Het rooien der boomen wordt even eens nader besproken evenals het bedelven der slooten, waarbij blijkt, dat voor dhr. P. Krijger van gemeente wege is gedolven en door de andere glootbezitters zelf de kosten zijn betaald. Naar aanleiding van bovenstaande discussies, zegt de heer Smits, nogmaals niet bevredigd te zijn en stelt de volgende motie voor De raad in zijne vergadering van 25 Maart van oordeel, dat zoowel de uit voering der rioleering als het rooien der boomen is geschied op een wijze, die niet aantoont het beleid van het Dafelijksch Bestuur; dat de rioleering niet is zooals de Raad zich dit had voorgesteld, in het belang der volkegezondheid" en_ het gedeeltelijk rooien der boomen niet is ter verfraaiing of in het belaDg tot het verschaffen van werk of het verstrekken van brandstof aan de ingezetenen; geeft zijne verontwaardiging over deze beide zaken te kennen en gaat over tot de orde van den dag. Voor deze motie stemmen de heeren C. Braam, C van Schelven en J. L. Smits; tegen de heeren J. Lopse Hocke en Nic. van Sluis en blanco de heeren J. M. v. d, Bout en J. D. de Kater. De heer Smits vraagt nog, of het niet wenschelijk is, dat de gemeente zich aansluit bij den postchèque en girodienst. De voorzitter zegt, dat dit wachten moet op èen regeling van Gedeputeerde Staten. Daarna wordt de vergadering gesloten Coöp. Beetwortelsuikerfabriek Roosen daal 42 000.000 K.G. Art. 2. De gecontracteerde H.A. worden door de fabrieken tijdens het contrac teeren wekelijks opgegeven aan het be stuur der S. V. op nominatieve lijsten, waarvan haar exemplaren worden toe- Openbare vergadering van don Gemeenteraad te Brouwershaven, op Maandag 25 Maart 1918. Aanwezig alle leden. De voorzitter opent de vergadering, waarna de notulen der vorige vergade ring worden voorgelezen. De heer van Schelven maakt hierop aanmerking naar aanleiding zijner vraag in de vorige vergadering aan den ■waar- nemenden voorzitter gedaan, „wie het schrijven tot zijn zoon heeft gericht inzake de rioleering van af zijn woning naar den achterweg". Na opneming en goedkeuring dezer clausule, legt het nieuw gekozen lid, de heer J. D. de Kater, na door den heer Smits te zijn binnengeleid de vereischte eeden af, waarna de Burgemeester den wensch uitspr&kt, dat de heer de Kater in het belang van Brouwershaven veel tot stand zal mogen brengen. D§ heer de Kater brengt den Burge meester dank voor deze woorden en hoopt, hoewel zijn taak geen gemakke De fabrieken mogen voor de ontvangen bieten niet meer besteden, beloven of betalen dan de hierna te noemen prijzen: In district I, omvattende: de Zeeuwsche Eilanden, geleverd aan spoor f 27, ge leverd aan vaarwater f 27, geleverd aan tramstation f 26,50. In district H, omvattende: de Zuid- Hollandsche Eilandengeleverd aan vaarwater f 27, geleverd aan tramstation "27,25. In districtIII, omvattende: Westelijk Noord-Brabant, begrensd ten Oosten door de spoorlijn Baarle-Nassau-Tilburg, ten Noorden door de spoorlijn Tilburg- BrecU, de Mark, tot aan het snijpunt van de spoorlijn Breda-Lage-Zwaluwe, en van daar door die spoorlijn tot de Moerdijk-brug met inbegrip van Lage- Zwaluwe-haven f 27,50, voor levering aan de tram Bergen-op-Zoom-Belgische grens f 27, voor levering franco fabriek f 28,20, voor levering op gehalte basis 14 pCt. f 27,50. Overtreding van den beetwortelprijs en van de agentenbelooning, zoomede afwijking van den prijs der zoogenaamde contractpulp en van het bepaalde in artikel 4, ter beoordeeling van het be stuur der S. V. na den betrokkene in de' gelegenheid gesteld te hebben zich te verantwoorden en zoo noodig na onderzoek der boeken wordt gestraft met eene boete van f 10 per 1000 K G. bieten over de hoeveelheid waarmede de overtreding is begaan, onverschillig of de overtreding heeft plaats gehad vóór of na het tot stand komen dezer regeling. Van deze beslissing van het bestuur der S. V. is binnen 14 dagen beroep op de Rijkscommissie van Toezicht, die in hoogste instantie beslist. De boete wordt binnen eene maand nadat de beslissing van het bestuur resp. die van de Rijkscommissie van Toezicht onherroepelijk geworden is, in de kas der S. V. gestort. Het hiervoien bepaalde is niet van toepassing op bieten geleverd op koop contracten, wel echter op bieten gekocht door eene coöperatieve suikerfabriek van een derde, hetzij voor de coöperatie, hetzij voor eejrlid 'of eene combinatie van leden. Voor nadere bizonderheden verwijzen wij naar Stcrt. 71. Contingenteering van suikerbieten. De minister van landbouw heeft vast gesteld de volgende bepalingen be treffende de contingenteering van,suiker bieten voor de campagne 1918—1919. Art. 1. De hieronder genoemde beet wortelsuikerfabrieken mogen in de cam pagne 1918—1919 niet meer beetwortelen ontvangeh dan de hieronder genoemde hoeveelheden. Voor het geval het verbod tot uitvoer van beetwortelen naar het buitenland gehandhaafd blijft ën de door of voor buitenlandsche fabrieken gecontracteerde beetwortelen door Nederland scbe fa brieken ontvaDgen en verwerkt mogen worden, zullen deze bieten uitsluitend komen aan de 8. V., teneinde te worden toegewezen aan die fabrieken, welke de voor elk harer genoemde^ hoeveelheden niet mochten bereiken en zulks voor zooverre deze hoeveelheden daardoor niet worden overschreden. Het daarna resteerende zal voor ge zamenlijke rekening en risico van de hieronder genoemde fabrieken worden verwerkt door een of meer daartoe door liet bestuur der S. V. aan te wijzen fabrieken. Gastelsche Beetwortelsuikerfabr. samen 228 080.000 K.G.Van Loon Co. 56120.000 K.G.Beetwortelsuikerfabriek Standdaarbuiten 34.160.000 K G Beet wortelsuikerfabriek St.-Antoine 69.280 000 Coöp. Beetwortelsuikerfabr. Dinteloord 108.000.000 K.G.Coöp. Beetwortelsuiker fabriek Puttershoek 101.520000 K.G Coöp. Beetwortel suikerfabriek Zeven bergen 53.800.000 K.G.Coöp Beetwortel- suikerfabriek Zeeland 61.700.000 K.G. Geen protest van Engelsche officieren. Generaal A. Graham Thomson, hoofd van het Britsche krijgsgevangenen-de partement, meldt het volgende: Het bericht van De Nederlander, volgens hetwelk de Britscbe geïnterneerde offi cieren een protest hadden gezonden aan de Britsch Amerikaansche regeeringen tegen haar optreder tegenóver het on zijdige Nederland, is van allen grond ontbloot. J ~- Welke ook zijn particuliere meening moge zijn, aan geen Britsch offioier of soldaat wordt door de legervoorschriften des konings toegestaan, in het openbaar deel te nemen aan politieke gedachten- wisseling, en het zou volslagen onmogelijk zijn, dat het zenden van eenig protest, als vermeld in het bedoelde bericht, zou hebben kunnen plaats gehad of zelfs in overweging genomen zou ^kunnen zijn. Huisslachtingen. Het bureau voor mededeelingen inzake de voedselvoorziening meldt Het.aantal aanvragen om vergunningen voor het doen van huisslachtingeri, dat bij den voorzitter der Rijkscommissie van Toezicht op de Vleesvereenigiog inkomt, is buitengewoon groot; er zijn dagen, waarop de aanvragen bij duizen den inkomen Over de aanvragen moeten dan eerst inlichtingen worden ingewon nen, alvorens een beslissing kan worden genomen. Het is dus begrijpelijk, dat de beslissingen niet zóó spoedig kunnen worden tegemoetgezien als buitenstanders wellicht mogelijk achten. Onnoodige vertraging wordt uit <|en aard der zaak vermeden. Marktberichten ROTTERDAM, 26 Maart. Ter veemarkt waren heden aangevoerd: 85 paarden, 6 veulens, 828 magere runderen, 50 vette runderen, 41 vette kalveren, 792 nuchtere kajveren, 59 graskalverén, 6 schapen of lammeren, 170 varkens en biggen, 3 bokken of geiten. Prijzen per stuk van mager vee: melkkoeien f250600^ kalfkoeien f225 575, pinken f 150200. vafirzen f 360 240, paarden f 400—800, slachtpaarden f 400—600, hitten f 300—500, biggen (overloopers) f4080, per week f3,10 3,40, fok nuchtere kalveren f 35—45, slacht nuchtere kalveren f 20—35. Rotterdamsche N.V. Cons-veiling Weenaplein (gedeponeerd handelsmerk: R.C. V.)gegarandeerd versche kipeieren f 11.f 12 62, dito eendeneieren f 11,25 f 11,95, .ganzeneieren f 25 f 31, alles per 100 stuks. Aanvoer 187,500 stuks. Rotterdamsche Eierenveiling (in exploitatie bij de V-PN.): kippeneieren f 11.65 f 12.50, eendeneieren f 11. f 12.40, ganzeneieren f 29 f 30 alles per 100 stuk». Aanvoer 208,187 stuks,

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1918 | | pagina 5