Z.zeesche Nieuwsbode B IJ VOEGSEL behoorende bij de van MAANDAG 25 MAART 1918, no. 10188. Uit Stad en Provincie. BROUWERSHAVEN. Het zal op Maandag 1 April aanstaande voor den heer J. L. Smits, adjunct-commies bij de posterijen en telegrafie alhier een gedenkwaardigen dag zijn. Immers hoopt hij dan het feit te herdenken, dat hij 35 jaren bij dien dienst werk zaam is. Het is te hopen, dal het den jubi laris dien dag niet aan belangstelling zal ontbreken. Het publiek heeft hem "Steeds als 'n humaan en hulpvaardig ambtenaar leeren kennen.'Moge het hem gegeven zijn, dat hij nog vele jaren in gezondheid en kracht zijn werkzaamheden met denzelfden lust en hulpvaardigheid zal verrichten. HAAMSTEDE. In de op Vrijdag gehouden vergadering van de vereeni- ging tot bevordering van het Vreem delingenverkeer in de gemeente Haam stede en Burgh bracht de secretaris verslag uit van de werkzaamheden over 1917; de rekening van dqn pen ningmeester sloot met een goed slot van f 32,375. De aftredende bestuurs leden werden bij acclamatie herkozen. De begrooting voor 1918 werd vast gesteld. Besloten werd bij de betrekkelijke besturen te rekwestreeren ïn zake zandverstuiving en verbetering te-vra gen van het Duin weeg je onder Haam stede en een gedeelte van den Mocr- weg onder Burgh. SEROOSKERKE. Gekozen tot lid van den gemeenteraad, vacature M. van Damme, de heer Liza Padmos. DREISCHOR. Zaterdagavond trad alhier voor de afd. S. D. A. P. op de heer Lindeijer van Vliasingen. Nadat hij door den voorzitter, den heer v. d. Doe, was ingeleid, begon spr. zijn rede met een algemeen overzicht te geven van den op handen zijnden politieken strijd en het nieuwe kiesstelsel, dat aan ongeveer een half millioen arbeiderskiezers het stemrecht geeft, die onder de Kieswet- Tan Houten van hun eerste burger schapsrechten waren buitengesloten. Spr. schetste de houding van het ministerie Heemskerk in 1911, toen het bekende volkpetitionnement werd aangeboden. De smaad de arbeidersklasse aaDgeclaan heeft zieh bij den stembusstrijd ge wroken, getuige het aantal zetels, dat door de S. D.A. P. veroverd werd. Spr. huldigde het tegenwoordig ministerie, dat, ondanks de moeilijke regeerings- periode, getrouw bleef aan haar gegeven woord en het kiesrecht-vraagstuk op loste en nog meer deed dan van haar gevraagd werd, n.l. dat zij de school strijd trachtte op te lossen, waardoor aan de verfoeilijke anti-thesen, waar de kerkelijke partijen hebben medege- schermd, een «inde zal komen. Toch meende spr., dat uit de tegenwoordige debatten in de Tweede Kamer bij de behandeling van het levensmiddelen- Teorzieningsontwerp blijkt, dat ook dit ministerie haar tijd gekomen ziet om heen te gaan. De arbeidersklasse zal, volgens spr. dan een nieuwe toekomst tegemoet gaan, als die klasse harè be langen begrijpt, want door de E. V. zal do S. D. A. P. niet alleen in het, Staatslichaam en in de Prov. Staten, maar ook in de gemeenteraden grooten invloed krijgen. Ook de Eerste Kamer, die spr. de rem noemde voor de Tweede Kamer, dient volgens het nieuwe kies stelsel samengesteld te worden. Uit voerig stond de spr. stil bij de tegen woordige Kamerdebatten en bij de houding door de voormannen der vrijz. partijen daarbij aan den dag gelegd. Het aangekondigde stelsel van minister Treub bestempelde spr. als een bedeeling, hetwelk bovendien nog fraude in de hand dreigt te werken De internatio nale arbeidersbeweging moet na dezen volkerenstrijd met kracht worden aan gepakt, opdat de oorloggeesel, die vooral ook de arbeiders zoo fel striemt, voor de toekomst heeft uitgediend. Na de pauze behandelde spr. de ■ooiale wetgeving, zooals de ziekte- en invaliditeitswet, het premie vrjje staats pensioen, het woningvraagstuk en de economische maatregelen. Aan het slot van zijn met aandacht aangehoorde rede, wekte hij de aan wezigen op zich bij de hier bestaande afdeeling aan te sluiten, waarvan maar enkelen gebruik maakten. BRUINISSE. In de Zaterdagavond gehouden vergadering „Schippers- en Visschersbelang" werd na voorlezing en goedkeuring der notulen door den secre taris ook het jaarverslag uitgebracht. Hieruit bleek, dat ook in het afgeloopen jaar H. M. de Koningin wederom f 50 had geschonken. Uit de rekening en verantwoording van den penningmeester bleek, dat met de gift van de Koningin f 181,87 was ontvangen. De uitgaven bedroegen f 74,60. Het bezit van de reddingboot had een nadeelig saldo van f 32,50 opgeleverd. Daarom werd besloten om die boot zoo „Schuttevaer" die wilde hebben,, aan deze vereenigiug af te staan. Het wordt toch voor Schippers- en Visschersbelang" to zwaar om de on kosten, die aan het behoud van de boot verbonden zijn te betalen. Bij de verkiezing van drie bestuurs leden werden de aftredenden, de heeren M. Vijverberg, Joh. de Waal en W. Otte Wz.. herkozen. Besproken werd een brief van de Visscherij-inspectie te Amsterdam, be treffende een conferentie over het zaad- visschen in de Zuiderzee. Door een der leden werd het voorstel gedaan om het huisje op den ha vendam aan de coöpe ratief te geven, terwijl een ander lid de wenschelijkheid uitsprak om aan de heeren, belast met de distributiete vragen om de kolen te ontvangen voor de hoogaarzen op de bons, die op de kaarten zijn en om tevens te verzoeken ook thee of koffie te mogen ontvangen voor die bootèn. Daar er verder niets te behandelen viel, sloot de voorzitter daarna de ver gadering. St.-FILIPSLAND. Vrijdag j.l. was ons dorp in rep en roer. Den heelen dag zag j men groepjes raenschen druk staan j babbelen. Men zag vreemde heeren, politie j en militairen rondloopen. Wat was er j aan de hand? De inspecteur van' de belastingen bij gestaan door een luitenant, 2 kommiezen j en een rijksveldwachter deden bij enkele j ingezetenen huiszoeking. Weldra bleek dat hun reis niet vergeefsch was. Ver- I soheidene artikelen werden in beslag genomen o.a. 200 K.G-. zeep, 36 dozijn klossen garen, eenige kisten chocolade van allerlei soort, eenige zakken tarwe- bloem en tarwe. Des namiddags had een nieuwe huiszoeking plaats door den-; burgemeester en een brigadier derrijks- veldwacht. Bij vele personen werd hout in beslag genomen, waarschijnlijk af- kom8tig van de verdwenen boomen op j der Oostdijk. Op dezen tocht werden hier en daar ook meer of minder groote voorraden tarwe ontdekt Op allerlei plaatsen was het koren verstopt, zelf onder de steenkolen. Den geheelen dag reden volgeladen karretjes naar ge meentehuis en distributiekantoor. Niet te verwonderen is het, dat hier en daar minder beschaafde uitdrukkingen gebe zigd werden, die nog op vrij grooten afstand weerklonken. Kerknieuws Ned. Herv. Kerk. BeroepenTe Maassluis, H. v. Weasel te Alblasserdam. Te Zutphen, J. L. Faber te Boxem (bij Leeuwarden). Te Giesendam Nederhardinxveld en te Ooltgensplaat, J. J. van de Pol te Rouveen. Te Wüsum (bij Kampen), M. Niemeijer Ph.Szn te 't Woud (bij Delft). Bedankt: Voor Ouddorp, J. Severijn te Wileis. Voor Ter Aar, N. van der Snoèk te Ameide. NIEUWERKERK. Tot kerkvoogd is in de vacature D. A. Labrijn gekozen, de heer P. N. van Nieuwenhuijzen. Geref, Kerk. BeroepenTe Alblasserdam, C. J. de Kruyter te Oostkapelle. Te Zeven hoven (Z-H.), dr. J. G. Ubbink te Monnikendam. Te Hoofddorp (2e maal), C. C. Bouma te Schoonebeek. Aangenomen: Naar Loenen-Vreeland (U), A. G. Wolff, cand. te Velp (G.). Clir. Geref. Kerk. BedanktVoor Rijnsburg, J. O. Barth te Harderwijk. Rechtzaken ZIERIKZEE, 25 Maart. Door N. P. S., oud 20 jaar, dienstbode, thans gedetineerd in net Huis van Bewaring alhier, is hooger beroep aangetee kend tegen het vonnis der arrond.- rechtbank, waarbij zij wegens oplich ting is veroordeeld tot een gevangenis straf van één jaar. Door- den officier van justitie is reeds hooger beroep aange teekend. De beklaagde is heden naar het Huis van Bewaring te 's-Grayenhagc overgebracht, ten einde in hooger be roep voor het Gerechtshof aldaar -te recht te staan. Voor het gerechtshof te Arnhem is opnieuw behandeld de zaak tegen E. J. Roelofs, aldaar gedetineerd wegens den moord op den jachtopziener Van Beek te Wolfheze. Nadat voor eenige weken door den advocaat-generaal tegen den beklaagde levenslange gevangenisstraf was geëischt, werd de zaak geschorst om nog een nader onderzeek in te stellen. Thans werd nog als getuige gehoord W. C. de Koek, bediende bij het Neder- landsche wapenmagazijn te Arnhem, die verklaarde, dat beklaagde eenige dagen voor den moord met nog een jongen bij hem in den winkel is geweest en een geweer heeft gekocht, hetzelfde waarmede de moord is gepleegd. Ook kocht hij een revolver van het zwaarste kaliber. Beklaagde, die geenszins den indruk maakte abnormaal te zijn, ver telde dat hij ging jagen. Getuige heeft hem ook een hoeveelheid patronen geleverd. Beklaagde nam dezelfde houding aan als de eerste maal, blijvende bij zijn verklaring, dat hij zich van het voor gevallene niets meer herinnert. Hij weet ook niet meer waar hij het geweer gekocht heeft. De advocaat handhaafde zijn eisch om den beklaagde te veroordeelen tot levenslange gevangenisstraf. Onderwijs. Bij het Vrijdag j.l. te 's-Gravciihage gehouden examen voor de akte nut tige handwerken slaagden o. a. de dames C. M. Klaasse te Dreischor, J. M. Poulusse te Nieuwerkerk en A. Bakker le Zierikzee. ELLEMEET. Door den Raad van Slate voor geschillen van bestuur is behandeld hel beroep van J. Spek, H. d. s. en J. de Jonge, onderwijzer al hier, tegen hel besluit van Gedep. Staten van Zeeland van 23 November 1917, waarbij goedkeuring is verleend aan het besluit van den raad der ge meente Ellemeet van 13 November 1917, tot vaststelling van een verorde ning, regelende de ja ar weclden van dc hoofden en het verdere personeel der openbare school in deze gemeente. Rapporteur hierover was staatsraad mr. De Vries. De heer Ekering, lid van hel hoofdbestuur van het N, O. G. lichtte het beroep toe en voerde aan dat 'de verordening geen voldoende verbetering geeft. RENESSE. In een gehouden ver gadering van de onderwijzers der af deeling Westelijk Schouwen van het N. O. G. werd tot afgevaardigde naar de op het laatst van April te houden vergadering le Middelburg, in zake de -herziening tegen 1 Januari 1919 der onderwijzerssalarissen de heer J. de Keijzer benoemd en tot diens plaats vervanger de heer J. de Jonge. De heer G. Barentsen van Serooskerkc hield een zeer interessante beschou wing over het boek: „De geschiedenis van het Amerikaansche Volk", door dr. C. te Lintum. Met groote belang stelling werd spreker gevolgd, die de moeite aan zijn onderhoudende le zing beloond zag "niet den welverdien den dank der vergadering. De vol gende vergadering zal gehouden wor den op 20 April e.k. Landbouw en veeteelt. Zaterdagavond liep de cursus in bedrijfscontröle, te Zierikzee gehou den door den heer Waale, landbouw- onderwijzer te Nieuwerkerk, ten einde. Vanwege het bestuur der afd. Zierikzee van de Maatschappij van Landbouw konden noch de 'voorzitter noch de secretaris wegens vergaderin- gC'n tegenwoordig zijn. Tien jonge lieden hebben den cursus gevolgd, n.l. J. Romeijn C.Oz., Joh. van Hoeve, M. M. Hanse, J. L. Vis, J. R. v. d. Wekken, R. J. v. d. Wekken, W. P. Beije, M. v. 'd. Wekken, G. v. Slüijs Pz. en "C. J. van Bloois. De rijksmiddelen. De raming is ditmaal bijzonder raak geweesthet V12 verschilt slecnts zeer weinig met de opbrengst over Februari, welke ruim f 18.000.000 heeft bedragen of ruim f 4.000.000 meer dan over Februari 1917. Het was dus een zeer voordeelige maand. Niet alleen leverden de suc cessierechten welhaast een millioen meer op, maar ook de meer bereken bare posten geven mooie cijfers te zien. Voor 't eerst sedert de oorlog zijn zij niet achteruitgegaan, en zelfs iets toegenomen. Veel beleekent dat evenwel niet; er kon niet veel meer af. Gunstig vergelijkt de opbrengst van al dc directe belastingen met die van 1917. Wat -'t- eerste middel betreft moet de oorzaak dezer verbetering in de nieuwe beursbelasting worden ge zocht, welke in de afgeloopen maand reeds bijna f 207.000 heeft opgele verd, ten deele dank zij eenige groote emissies. De belasting op gouden en zilveren werken heeft liaar stijging hervaL De invoerrechten blijven ondanks de stijging der prijzen opnieuw achter. Over de beide maanden zijn wij 1917 reeds f 5.482.000 vooruit. De crisisbelastingen hebben bovendien in deze beide maanden rond 40 milli oen in de schatkist gebracht en de opcenten ten 'bate van het Leening- fonds ruim 5 millioen. Vleeschdlstributie en rantsoeneering. Het Bureau voor mededeelingen in zake de voedselvoorziening meldt: Nu de vaststelling van maximum prijzen voor vee er niet toe heeft ge leid, dat verbetering is gekomen in de afleveringvan rundvleesch acht de minister van landbouw het .oogenblik gekomen om tot een distributie van rundvee over te gaan. Het vee zal worden verschaft door tusschenkomst der Rundvee-vereeniging, die daartoe met 's ministers goedkeuring '11 rund veekantoor heeft ingesteld. Het be- noodigde rundvee zal worden ver kregen door aankoop op de markt, door overneming van dieren, aan- .geboden door organisaties van vee houders of door inbezitneming. Het spreekt vanzelf, d£t het voor alle be trokkenen het beste is, wanneer van het laatste middel zoo min mogelijk behoeft te worden gebruik gemaakt. Daarom heeft de minister de burge meesters uitgenoodigd de houders van rundvee in hun gemeenten aan te spo ren slachtvee af te leveren. Aan alle gemeenten aanstonds vee te leveren zal uit den aard der zaak ondoenlijk zijn, te minder, omdat ook de militaire leveringen met het oóg op de noodzakelijke gelijkvormigheid in de aanschaffing van vee, mede door het rundvee-kantoor zullen geschie den. In verschillende gemeenten zul len dus de slagers voorloopig nog zélf voor slachtrunderen moeten zorgen. IntusscUen zijn de gemeenten in haar aanvragen beperkt, doordat met de distributie gepaard zal gaan een rantsoeneering van vleeschgebruik die volstrekt noodzakelijk is gewor den door den achteruitgang van den veestapel. Er is dus noodig 'n rantsoeneering. Deze zal alle vleesch omvatten, dus niet alleen van runderen (kalveren hieronder begrepen), maar ook van schapen en varkens en alle daarvan bereide producten. De minister stelt zich voor "'t rant soen te bepalen per '4 weken, waarbij aan de gemeenten eenige vrijheid van verdeeling wordt gelaten, met dien verstande, dat de hoeveelheid die een gemeente in een vierweeksche peri ode te veel heeft gebruikt,'in de vol gende periode zal moeten worden be spaard. Uit hetgeen hierboven werd mede gedeeld over den toestand van den veestapel en met name de hoeveel heid slachtrijp vee volgt reeds, dat 't rantsoen in den eersten tijd slechts gering zal kunnen zijn. Het is door den minister aanvanke lijk bepaald op 200 K.G. per week per 1000 inwoners, waarbij kinderen beneden het jaar niet worden mede- gerekend. Wellicht kan 't verbruik eener beperkte hoeveelheid ten hoogste 10 procent) boven het ge meentelijk rantsoen worden toege staan ten behoeve van restaurants, centr. keukens e. d. Daarentegen wor den geen rantsoenen beschikbaar ge steld voor gezinnen aan wie na 1 April toestemming voor huisslachting zal worden verleend. De aflevering voor de militaire intendance valt bui- ten deze rantsoeneering. De gemeentebesturen behooren dus nu vóór 31 Maart hunne aanvragen om vee in te zenden, berekend naar dit rantsoen van 200 K.G. vleesch per 1000 inwoners per week. Zij ontvan gen dan .runderen en hebben zelf te zorgen voor de distributie onder hare ingezetenen. Deze regeling treedt in werking met ingang van 25 dezer. Vrouwencomité voor de distributie. Bij Kon. besluit is ingesteld een „Vrouwencomité voor de distributie" hetwelk tot taak zal hebben om zich, gebruik makende van de gegevens der verschillende distributiebureaux, een overzicht te verschaffen van de be schikbare voorraden levensbehoeften en om aan de hand daarvan de Né- derl. huisvrouwen zoo volledig moge lijk in te lichten en bij haar telkens, wanneer dit noodig blijkt, een dóeL- matige aanwending en een zuinig ver bruik der verschillende artikelen te bevorderen. Het Zulderzee-beslult. Het is Donderdag iu en buiten de Kamer een mooi oogenblik geweest, toen het wetsontwerp tot afsluiting en droogmaling der Zuiderzee was aange nomen. In 's lands vergaderzaal ging luide een hoera-geroep op. Alle aan wezige Kamerleden snelden naar den minister van waterstaat dr. Lely, zich verdringende om hem de hand te druk ken. Zichtbaar aangedaan ontving de minister na dit besluit tot het geven van uitvoering aan zijn levenswerk, deze hulde. Ook de ministers Cort van der Linden en de Jong werden geluk- gewenscht. Op het binnenhof waren een groot aantal menschen samengeloopen, die een luid gejuich aanhieven toen het bericht van de aanneming van het ont werp zich verspreidde. Het was een historisch moment, in en buiten de Kamer. Scheuren van Grasland. De Min. van Landb. brengt ter kennis, dat houders van vee en paarden, die niet in staat zijn tot hun bedrijf be- hoorend grasland te scheuren, doch wel de gelegenheid hebben voor dit doel de beschikking te krijgen over grasland dat -niet tot hun bedrijf behoort, daar van opgave kunnen doen aan de Cul tuurcommissie in hunne provincie, onder vermelding van de kadastrale grootte, met nummor en secties der te scheuren peroeelen. Zoodra zij van deze commissie daar toe schriftelijk vergunning hebben ont vangen, kunnen zij tot het scheuren overgaan. Worden op die perceelen voederbieten, haver, koolrapen of paardenboonen ver bouwd, dan zullen zij tegen afgifte op een later bekend te maken wijze, van de Cultuurcommissie een vergunnings bewijs kunnen verkrijgen voor het ver voer van deze op de gescheurde per oeelen verbouwde producten naar hunne bedrijfsgebouwen. Voor het verkrijgen van een scheurpremie, gelden de ge wone bepalingen. De aanslag op het kruithuis. Naar wij vernemen, zal de zaak tegen de beklaagden, beschuldigd den aanslag op het kruithuis nabij den Haarlem merweg gepleegd te hebben, binnenkort voor de Amsterdamsche rechtbank wor den behandeld. Vergadering van den Gemeenteraad te Dreischor, op Zaterdag 23 Maart j.l., 's voorm. 10 uur. Met den voorzitter alle leden aanwezig. De notulen der laatste vergadering werden ongewijzigd goedgekeurd. In verband met de besprekingen over den woningnood in de vorige raadszitting gedaan, deelen B. en W. mede, dat hun deze zaak onoplosbaar voorkomt. Na breedvoerig overleg kwam men tot dl" conclusie dat zulks aan de gemeente een te groot bedrag zou 'kosten, terwijl het algemeen gevoelen was, dat na demobilisatie dit bezwaar wel zal zijn opgelost. Door den heer v. d. Doe werd de vraag naar voren gebracht of de ge meenschap niet voor den woningnood dient te "zorgen? Besloten werd een afwachtende houding aan te nemen tot andere tijden aanbreken. Het door den Raad genomen besluit, om onderwijzers of onderwijzeressen voor hun benoeming aan een geneeskundig onderzoek te onderwerpen, wordt, nadat de voor - en nadeelen van intrekking van die beslissing zijn overwogen, ge handhaafd. Ingekomen zijn 0. a. twee verzoeken, n.l. van mej. N. P. Bijlo en den heer A. H. van Dalen, onderwijzeres en onderwijzer aan de openbare lagere school alhier om ontslag-aanvrage, resp. tegen 1 April en 1 Mei e.k. Het gevraagde ontslag wordt op genoemde datums verleend. Voorts zijn ingekomen een dankbe tuiging van de wed. A- Bijlo, voor den haar toegekenden toeslag op haar pensi oen; idem van M. v. d. Velde, gemeente veldwachter, voor den hem toegekenden duurtetoeslag en idem van A. Kasten, kantoorhouder, voor de hem toegekende salari8verhooging. Voör kennisgeving werden aangenomen: de rekening van het harmoniegezelschap „Crescendo"; ai- en overschrijving van de begrooting van het Burgerl. Armbe stuur; een adres van den bond van ge meenteveldwachters in Zeeland om salarisherziening. B. en W. stellen voor dit laatste aan te houden tot de bpgrooting voor het volgend dienstjaar. Aldus werd besloten. Van den gemeentewerkman, M. de Waal, is ingekomen een verzoek, om ook hem een'toeslag op zijn salaris te willen toestaan. „De positie van den gemeentewerk man is nog veel moeilijker dan die van den veldwachter", "aldus de heer van der Doe en de heer der Weduwen voegt er aan toe, „de gemeentewerkman heeft het beter noodig dan van dei- Velde, die verdient veel aan de distri butie 1" De heer Padmos zou f 50 voldoende achten, dan komt het loon op gelijk Êeil van anaere arbeiders. Ook de eeren J. M. E lompe en J. J. Klompe spreken in gelijken geest. Met 4 tegen 3 stemmen wordt besloten aan den gemeentewerkman een duurtetoeslag yan f 75,toe te kennen. Van Ged. Staten is teruggekomen de verordening op de heffing van den H. O., in verband met de regeling der onderwijzersjaar wedden. Ged. Staten wenschen dat alle onderwijskrachten in het genot van hun volle dienstjaren komen. De Raad besloot echter haar besluit te handhaven, daar zij van meening is, dat een zoodanige regeling haar niet billijk voorkomt. Ged. Staten hebben evenwel de bevoegdheid een zoodanige regeling te gelasten. Bij de rondvraag bracht de heer Doeleman den dank over aan B. en W. en den Raad, namens den Rijksland- bouwleeraar voor het gebruik, gedurende den cursus, van een schoollokaal. Medegedeeld werd nog door den voorzitter, dat, naar hij van den Ge meente-Ontvanger vernam, op 1 April wellicht geen genoeg kasgeld aanwezig zal zijn. B. en W. worden daarop door den Raad gemachtigd tot opname van het benoodigde kasgeld. De Raad ging hierna in geheime ver gadering. T|jd van Hoogwater en van Laagwater. Over de maand Maart 1918. HoogwaterLaagwater M 25 v.m. 1.38 n.m. 2,06 v.m. 7.27 n.m. 7 83 D. 26 2.17 2.45 7.57 8 07 W. 27 2,49 8.16 8 25 8,83 D. 28 3 20 8 46 8.55 8,59 V. 29 3.49 4.15 9 25 9,27 Z. 80 4,17 4,41 9 54 9.55 Z. 31 4 45 5,10 10.24 10 25 Tijd vao H W. te Dordraolit 8,15 uur later. L.W. 5,80

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1918 | | pagina 5