adv¥rtentien. Openbare Gemeenteraadsvergadering H. H. Correspondenten, Amerlka's houding tegenover Nederland. De Amerikaansche legatie verstrekt de volgende mededeeling: Aangezien berichten uit Nederland Washington hebben bereikt, welke er op wijzen, dat misverstand bestaat omtrent den aard van de stappen, welke gedaan zijn krachtens de proclamatie van den president van 20 Maart, omtrent in Nederland geregistreerde schepen, welke zich binnen het Amerikaansche rechts gebied bevinden en uit die berichten blijkt, dat vrees bestaat dat deze scnepen blijvend verloren zullen zijn voor hun eigenaars en de Nederlandsche vlag, wordt aan de Amerikaansche legatie officieel medegedeeld, dat de Vereenigde Staten geen enkel Nederlandsch schip, krachtens de jongste proclamatie van den president, in beslag hebben genomen, maar alleen het tijdelijk gebruik er van overnemen. Ruime vrachtprijzen zullen worden betaald en de schepen zullen worden teruggegeven na afloop der tegenwoordige tijdsomstandigheden en niet later dan aan het einde van den oorlog. De Vereenigde Staten zullen alle oorlogs- en zee-risico's op zich nemen en in geval van verlies door het optreden van den vijand in de oorlogszöne, gelijk deze zijn omschreven op 1 Maart 1918, zal aan de eigenaars de keus worden gelaten om betaling te ontvangen van de waarde van het schip of het schip, zoo spoedig mogelijk vervangen te krijgen bij het einde van den oorlog, terwijl zij in den tusschentijd interest ontvangen naar de waarde van het verloren schip. De Nederlandsche bemanningen en officieren zullen op kosten der Vereenigde Staten worden onderhouden, totdat een geschikte gelegenheid voor terugkeer naar het vaderland zich voordoet. Levering van thee. De Minister heeft bepaald, dat de aanstaande levering van thee op bon ■No. 21 zal geschieden. De winkeliers moeten vóór 28 Maart bon No. 19 van particulieren in ontvangst nemen, zonder thee hier tegen af te leveren, en 't lichaam van die koffie- jen theekaart afteekenen als bewijs dat hij bon No. 19 heeft ontvangen en als bewijs dat hij de hoeveelheid thee zal leveren, welke later wordt vastgesteld. Winkeliers moeten vóór 2 April de bons No. 19 aairihun leverancier, in zenden met duidelijke opgave van de hoeveelheid bons, welke hij inzendt en tevens met opgaaf van den voor raad thee welke hij nog in zijn^bezil heeft. De datums waarop grossiers aan winkeliers mogen leverenworden later vastgesteld; eveneens zal later worden vastgesteld, welke hoeveel heid thee op bon No. 21, aan hen van wien bon No. 19 werd in ontvangst genomen, .mag geleverd worden. De tunnels onder Niemandsland. Een correspondent van de Man chester Guardian schrijft: „Ik ging naar Niemandsland, voor bij onze linies en was daar zoo vei lig als in de Strand thuis, ofschoon ik slechts een paar meter van de vijandelijke voorposten verwijderd was. Want deze wereld waarin' ik mij bevond, lag diep onder den grond en bestaat uit 'n reeks lange galerijen die 20 meter beneden de oppervlakte liggen en waarin men uren op uren zou kunnen wandelen zonder het einde te bereiken. Mijn gids was een van de officieren van de Australische tunnel-gravers compagnie, die gedurende de laatste jaren een groot deel van de goudvel den van 't westelijk Australië taaie, gespierde kerels, die er wat disci pline en werk betreft een bizondere code op na houden, maar voor hun taak uitmuntend berekend en er trotscli op zijn, en bezield met een moed, die den duivel zelf bevreesd zou maken als hij ze in het donker ontmoette. Het is een huiverig werkje, in deze ondergrondsche wereld te loopen. Hier en daar was de tunnel over een lengte van een halve kilometer zoo laag, dat men er gebukt moet loopen en zelfs dan nog dikwijls zijn'hoofd stoot tegen de mijnstutten. Een kaars gedragen door den man die voorop liep, was het eenige licht in de duisternis. Maar soms werd deze ondergrondsche wereld weer wat rlii- mer en lichter. Aan beide zijden wa ren kamers uitgehouwen in de kalk. In die kamers vindt «men houten tafels waaraan de mijnwerkers op banken zaten kaart te spelen. Door galen in de kalkmuren zag ik ruimten, waar mannen* in kooien lagen te slapen. Verderop na een heel eind loopen hoorde ik een vreemd suizend geluid len zag in een groot gewelf een ma chinegebouw met drie electrische ma chines, die het licht leverden voor de galerijen. Iets verder weer was een ruimte, waar het zeer heet was en lekker rook. Dat was 'de keuken, met groote fornuizen en ovens, waar de spijzen bereid worden op eenige meters af- stands van de voorste loopgraven- linie. Electrische ventilatoren kunnen in een oogwenk de heete lucht weg blazen. In andere kamers zag ik verband- plaatsen. Er is ook een spoorlijntje, waarmede de gewonden van 't .slag veld daarboven vervoerd worden. Wij daalden nog steeds dieper en dieper, steeds verder. In een'der ka mers zaten mannen te luisteren aan toestellen, die op telefoons geleken. Maar zij luisterden naar andere gelui den dan men daarin gewoonlijk hoort. Zij letten opmerkzaam op de klan ken uit de Duitsche tunnels van de zelfde soort, het gepraat en geloop van mannen enz. De luisteraars zijn zoo geoefend, dat zij uit de gelujden precies kunnen opmaken, wal de vij and achter een dikke kalklaag doel. te Zierikzee, op Maandag 25 Maart 's nam. 2 ure. De notulen werden onveranderd vast gesteld. De begrooting van het Burgerl. Arm bestuur 1917 werd gewijzigd, evenals de 4>egrooting der Gasfabriek 1918. Het voorstel van Burgm. en Weth. betreffende duurtetoeslagen van verscheidene ge meenteambtenaren, werd na verwerping van een amendement van den heer Panny, bepalende dat ook aan de ge meentewerklieden J. Zoeter, J. M. In den Bosch, W. Roskam en J. Berkhout, drie gulden toeslag worden toegekend i.p.v. twee, aangenomen. Op een verzoek van mej. J. Ridder, om toeslag op haar toegekend wachtgeld, werd afwijzend beschikt. Een strook grond aan de Zwemhavert werd onderhands verpacht aan M. de Jonge. Het primitief kohier op de honden belasting werd vastgesteld. Een voorstel van den heer Panny om de heffing van do havengelden te wijzigen, n.l. om den ligtermijn op 14 dagen te stellen en schepen die na gelost te hebben, een nieuwe lading innemen, opnieuw haven geld moeten betalen, werd na gehouden stemming aangenomen. De begrooting 1917 werd volgens de voorgestelde bedragen gewijzigd. Tot onderwijzeres in de nuttige hand werken, buiten de gewone schooluren, werd benoemd mej. A. T. BreetveJt. Benoemd werden voorts, mej. H. S. Schoenmaker te Ekam, tot onderwijzeres met acte Fransch aan de M. U. L. O. School en de heer L. W. de Graaf, tot onderwijzer aan School A. „Angaria". Wilt ge bij een zwakken buurman Stelen, wat ge zelf niet hebt, Luister-dan naar wat ik voorschrijf, 'tls een welbeproefd recept: Eerst begint ge te vertellen, Dat ge zooveel van hem houdt, Dat ge steeds hem zult beschermen Als men in den hoek hem douwt. Doe dit in de fraaiste termen. Spreek van onbaatzuchtigheid, Var bescherming van de kleintjes En van trouw en eerlijkheid. •Zeg, dat heel uw rijk verleden Waarborg is voor uw fatsoen, Dat men u bij menschenweten Nooit iets leelijks heeft zien doen. Klop u op de trouwe borstkas En bazuin het luide uit, Dat uw naam in heel de wereld, Slechts Rechtschapenheid beduidt. Neem vooral ook vlijtig 't airgaan, Dat ge voor de zwakken waakt En dat, wie hen durft genaken Kennis met uw vuisten maakt. Promoveer tot kampioen u Van het schoon begrip „fair play", Zeg brutaalweg, dat van j ongaaf Gij reeds waart vergroeid daarmee. Colporteer, niet te bescheiden, Dat in gansch het wereldrond Grooter hulp-in-nood men nimmer, Noch een beter buurman vond. Hebt ge zoo het pad geëffend, Steel dan vlotweg, een, twee, drie, Al uw buurman's goed en have Onder 't motto „Angarie". H. P. Verhooging der 0.-W.-be!a8ting. Minister Treub ziet er groot bezwaar in de O.-W.-belasting (thans 30 pCt. bedragende) aanmerkelijk te verhoogen en zal, naar hij reeds Maandag in de Kamer meedeelde, in geen geval zoover gaan als andere landen, waar de fiscus reeds 80 pCt. van de O.-W. opvordert.' Toch zal de minister met het Qog op den nood van de schatkist ten deele over zijn bezwaren heenstappen en weldra een wetsvoorstel indienen tot verhooging dier belasting tot 50 pCt., naar in antwoord op een vraag van het Kamerlid v. d. Tempel is meegedeeld. De minister heeft tevens op diens verlangen een lijst verstrekt van de bedragen, die aan O.W.-belasting zijn ontvangen tot 1 Febr. j.l. Dlphterlti8 te Arnhem. Eenigen tijd geleden deden zich onder leerlingen van de bijzondere Meisjesschool aan de Marktstraat te Arnhem, hoofd mej. Bueoinck, twee gevallen van diphteritis voor. Dit gaf aanleiding tot een op verzoek van het gemeentebestuur door den Ge neesheer-Directeur van het Gemeente ziekenhuis dr. Van Os bacteriologisch onderzoek, dat zich over het geheele onderwijzend personeel en alle leer lingen uitstrekte en waarbij bleek, dat drie onderwijzeressen en zes leerlingen bacillendraagsters waren. Twee onderwijzeressen en drie leerlingen werden in de barak van het gemeente-ziekenhuis opgenomen en de ^erigen thuis geisoleerd. Een der onderwijzeressen werd toen zij in de ziekenbarak was opgenomen in lichten graad lijdende aan diphteritis. De school is in verband met deze ge vallen eenigen tijd gesloten, doch later weer geopend. Een vrijwel analoog geval, heeft zich nu voorgedaan op de Kweekschool voor onderwijzers aan do V/everstraat. Daar is op verzoek van het Genees kundig Staatstoezicht een, onderzoek ingesteld naar draagsters van diphterie- bacillen. Het bacteriologisch onderzoek, dat te Utrecht plaats vindt, heeft thans aan het licht gebracht, dat van de 60 onderzochte leerlingen 22 bacillen draagsters zijn. Bovendien heeft zich bij een der onderwijzeressen diphteritis voorgedaan. Enkele bacillendraagsters zijn in de ziekenbarak geisoleerd, de overigen naar huis gezonden. Het onderzoek wordt nog voortgezet en moet nog ten aanzien van 44 leerlingen plaats vinden. De school is gesloten; juist heden begon de vacantie. De ramp te Courneuve. Omtrent de ontploffing in de muni- iiewerkplaatsen te Courneuve, vinden wij in de Fransche pers de volgende bizondierheden Het was precies kwart vóór tweeën toen drie vreeselijke ontploffingen plaats hadden. Vlammen Stegen uil de .gehouwen op, terwijl dichte rook wolken de lucht zwart kleurden. De menschen vluchtten van de plaats des onheils. Uit de huizen in de nabij heid, die voor een gedeelte, door de.' onti 'f.tfing vernield werden, kwamen ia wilde vlucht mannen, vrouwen en kinderen aangeloopenblootgesteld aan het gevaar door allerlei voorwer pen, die door de lucht werden geslin gerd, getroffen te worden. Nadat de eerste slagen hadden weerklonken, kwam er reeds hulp. De eersten, die naar t terrein van de ramp waren gesneld, waren Ameri kaansche automobielen, die de eerste zwaar gewonde slachtoffers naar het station van Courneuve brachten. Ook van het hospitaal van Aubervilliers zernes van Parijs waren ook spoedig werd onmiddellijk hulp geboden. De brandweerlieden uit de meeste ka ter plaatse, maar den brand bedwin gen, terwijl de granaten nog ontplof ten, was onmogelijk. Er konden dan ook slechts maatregelen worden ge nomen om le voorkomen, dat de brand zich uitbreidde. De gendarmes van de politie uil de streek en de soldaten uit de voor steden zétten het terrein af, om al te nieuwsgierige personen op 'n afstand te houden. De materiale schade was zeer ern stig. In een'kring van drie kilométer zijn verschillende daken van dë hui zen vernield Muren zijn hier en daar 'gescheurd en blinden losgerukt. Vooral de naastbij gelegen fabrieken zijn ge teisterd. Tot op grooten afstand zijn een ^groot aanlal ruiten gesprongen. Verschillende autoriteiten hebben een bezoek gebracht aan de plaats van de ramp. President Poincaréging de zwaar gewonden in de omliggende hospitalen bezoeken. Verschillende gezinnen, wier hui zen waren vernield, zijn door de zor gen van de overheid elders onder dak gebracht. Het aantal slachtoffers bedoeg vol gens de opgave 30 dooden en 200 ge wonden. TELEGRAMMEN. DEN JrJAAG, 25 Maart. Het verbod van uitvaart van de binnenschepen naar Duitschland is opgeheven. Wij vernemen, dat het pantser schip „Hertog Hendrik'' uit Bergen naar Nederland wordt gebracht óm te worden gerepareerd. Een telegram uit Melbourne bij het departement van huilenlandscne zaken ontvangen, meldt, dat liet s.s. „Tasman" te Brisbane wordt aange houden. Volgens bij liet departement van builenlandsche zaken ontvangen tele gram uit Washington, behooren de s.s. „Zeelandia" en „Adonis" tot de in beslag genomen schepen. De „Nieuw Amsterdam" zal blijkens het zelfde bericht vermoedelijk alleen be laden met de lading rijst uit de „Sa- marinda" hier te lande aankomen. Volgens telegram van onzen con sul-generaal te Londen hadden de kapiteins van de verschillende Ned. j in Engeland liggende schepen order j ontvangen hunne ladingen te lossen t cu de schepen Ier beschikking le stellen in den ochtend van 25 Maart. Op zijn desbetreffend verzoek is door liet departement van huitenlandscbe zaken aan den consul-generaal ^©rder gegeven de. scheepspapieren achter te houden. Voorts, is hem medegedeeld dal waar de schepen op arbitraire wijze zijn in beslag genomen, zij na tuurlijk niet verder de Nederlandsche vlag kunnen blijven voeren; dat de bemanningen vrij zijn'te kiezen aan boord te blijven of het schip te ver laten. Herbenoemd Lol kantonrechler- plaatsvervanger te Zierikzee de heer H. E. Beelaerts van Emmichoven. PARIJS, 25 Maart. Het bombarde ment van Parijs hiel een verdragend geschut, dat over een afstand van meer dan 150 K.M. schiet, is heden ochtend met gelijke lusschenpoozeu zooals gisteren hervat. Er zijn oen aantal slachtoffers. BERLIJN^ 25 Maart. De slag bij Monchy—Sint Qucntin Kamerijk—- La Fère duurt voorl. Het Engelsctie 3e en 5e leger en een gedeelte van de Amerikaansche reserves zijn ver slagen en onder dc zwaarste verlie zen teruggeworpen achter de Som- me, tusschen Pcronnc en Ham. Hel leger van generaal Von Below heeft de hoogten van Monchy stormcndci- hand veroverd en ten Z. daarvan dën aanval naar het W. voortgezet. Ten N.-W. van Baupaumc gaat 'l gevecht om de 3e Engelsche stelling. Krach tige Engelsche tegenaanvallen zijn af geslagen. De Duitsche troepen blijven den verslagen vijand op de hicien zillen en rukken tot krachtige achter volging tot aan dc 3e Engelsche stel lingen door. Gisterenmorgen vielen c:e Duitschers de Engelschen verwoed aan en versloegen den vijand ondanks diens wanhopigen tegenstand. De ver- eeniging van "de linkera an valfcvleugel Van het leger 'van Von Below werd tot stand gebracht. Tusschen Monchy en .Peronne hebben de troepen den overgang over den Forlillesector vol bracht. Peronne is gevallen. Andere divisies drongen daarop tol aan de Sonune door. In een rustelooze ach tervolging hebben de Duitsche legers de Somme bereikt. Ham viel na een verbitterd gevecht in ouzo handen. Engelsche reserves, die wanhopige tegenaanvallen deden, leden zware verliezen. De Duitsche légers hebben verder na een heeten strijd het Crozat- kanaal overschreden. Zij wierpen de snel uit het Z.-W. oprukkende Fran sche, Engelsche en Amerikaansche regimenten terug. Het aanlal door de Duitschers gemaakte krijgsgevange nen beloopt thans 30.000 en is sedert gisteren met 5000 gestegen, terwijl 600 stukken geschut, w. o. niet alleen kanonnen, maar ook ander artillerie materiaal is begrepen. Dè geweldige strijd woedt om Baupaume en ten Z. daarvan. Tus schen Peronne en Ham werd de Som- me op verscheidene plaatsen over getrokken. Tusschen Oise en Somme rukken onze troepen al strijdende voorwaarts. Chauvy is veroverd. De buit aau oorlogsmateriaal is reusach tig. De Engélschen staken op Juin terugtocht de Fransche dorpen en steden in brand. Marktberichten. THOLEN, 23 Maait 1918. Tarwe f 18 h f 19, haver f 17 i f 18, tfintergerst f 17 a f 17,50, zomergerst f 17,50 a f 18, rogge f 18 f 19, bruine boonen f 29 f 31, witte boonen f 29 f 31, kookerwten f 23 ft f 30, kroonerwten f 23 S, f 30, per 100 K.G. aardappelen f 4,20 per HL. Ajuin f 8 ft f 9,25, per 60 K.G- Eieren f 10,— per 100 stuks,c Boter f 1,66 ft f 1,75 per halve K.G. ROTTERDAM, 25 Maart. GRANEN. Buitenlandsche prijshou dend. Meel, lusteloos. Mosterdzaad[bruinf 103,ft f 104, (geel), f 57,— f 58.—. Vlas. Aanvoer 9070 steen schoon blauw f 6,ft f 8,751000 steen vuil, onver kocht; 2750 steen schoon Groninger f 7,ft f 9,50; 3665 steen scHóon wit f 6,— tl f 7,50; 400 steen schoon geel f7,f 9,25; handel ongeanimeerd door hoogen vraagprijs, grootendeels onverkocht, alleen prima soorten af- Eieren, Zeeuwsche f 31.ft f 12, Overmaassche f 11^- a f f 12,50. VEE. Aanvoer 29 Runderen, 11 Kal keren, 109 Schapen of Lammeren, geen handel wegens slachtverbod 73 Varkens, verkocht voor f 1,36 ft f 1,40; handel loom. Telegrafisch Weerbericht. medegedeeld door het Kon. Ned. Meteor. Instituut te De Bilt, naar waarnemingen verricht in den morgen van 25 Maart 1918. Verwacht tot den avond van 26 Maart: matige tot krachtigen, later wellicht afneineiïden wind uit noordelijke rich tingen, meest zwaar bewolkt, waar schijnlijk eenige regen of sneeuw, aan vankelijk iets kouder. die ons opgaaf verstrekken der predik beurten worden verzocht die voor den Gooden Vrijdag en de beide Paasch- tfagen in te zenden uiterlijk" voor Woensdagmorgen 9 ure. Men gelieve voor spoedige inzending te zorgen, opdat alle opgaven tijdig in ons bezit zijn. DE REDACTIE. Zij, die zich van af heden op ons blad abonneeren, entvangen de tot I April a.e. verschijnende nummers GRATIS. Zaterdag 30 Maart hopen onze geliefde Ouders: A. J. v. 'T N00RDENDE MAATJE B00GERT, hunne 30-jarige Echtvereeniging te herdenken. Lobitu, 25 Maart 1938. Namens mijne Broeders, Zuster en Ve t loofde, P. DOLK. M. DOLK—van 't Noordende. Heden werd ons hart diep ge troffen, door het overlijden in het Ziekenhuis te Noordgouwe, ha een kortstondig geduldig lijden van óns geliefd Kleinzoontje en Neefje, JACOB CLEMENT RIJNBERG, in den aanvalligen leeftijd van ruim acht jaar. Zwaar valt ons dit verlies. Noordgouwe, 21 Maart 1918. A. J. DEN ENGELS MAN. J. H. DEN ENGELS MAN—Geluk. J. DEN ENGELSMAN. A. W. DEN ENGELS MANBij de Vate. J. H. DEN ENGELS MAN. C. DEN ENGELSMAN'. CORNELIA DEN Koord- 1 ENGELSMAN gouwe. 1 CLEMENTA DEN St -Maar tensdijk. Noord gouwe. St.-Maar- tens dijk. ENGELSxMAN. Heden ontvingen wij de treurige tijding, Jdat na een langdurig, doch geduldig gedragen lijden, in het Gemeente-Ziekenhuis (Bergweg Rotterdam) is overleden; onze ge liefde Zuster, Behuwdzuster en Tante, Cornelia Adriana Louwerse, geb. GAANDERSE, in den leeftijd van 38 jaren. Drkihchor, 23 Maart 1918. Uit aller naam, J. GAANDERSE. J. P. GAANDERSEHagebos. In plaats van brióven. Heden overleeÜna een kort stondig, doch hevig lijden, in den ouderdom van ruim 66 jaar, onze geliefde Echtgenoote, Moeder, Be huwd- en Grootmoeder. Mej. Adriana Maria Verjaal, g«b. v. d. Linde. 24 Maart 1918. Dreischor. Zonnemaire. Dreischor. N. VERJAAL. C. L. VERJAAL. H. VERJAAL— Viergever en Dochtertje. M. A. VERJAAL. S. VERJAAL- van Staalén. Heden overleed, na een kort stondig lijden, onze geliefde Vader, Behuwd-, Groot- en Overgrootvader, Christoffel Slager, in den ouderdom van 84 jaar en 11 maanden. Brouwershaven, 24 Maart 1918. Namens de Familie SLAGER. Heden overleed, zacht en kalm, onze geliefde Vader, Behuwd-, Groot- en Overgrootvader, Christoffel Slager, in den ouderdom van bijna 35 jaar. Brouwershaven, 24 Maart 1918. De Familie SLAGER. Mijnen dank aan die mij ge dachten den 22 Maart. Noordwelle, 25 Maart 1918. M. LOCKER DE BRUIJNE,

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1918 | | pagina 2