Zierikzeesche Nieuwsbode Emballage Manufacturen, Vervoer Pootaardappelen. ABONNEMENT: advertentiën: Maandag 25 Maart 1918. (zierikzeesche courant). Dir. A. J. DE LOOZE Jr. Uitg.-Hoofdr. A. FRANKEL. gave vóór' 1,— ure. 8 EERSTE BLAD. BE RICHT. PUBLICATIE. m i l i t i e. Kiezerslijst 1918-'19; DE OORLOG. nieuwstijdingen. Uit Stad en Provincie. Prijs per 3 maanden 1,40, franco per post 1,70. Voor het buitenland per jaar 10, Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt Maandag, Woensdag en Vrijdag. van 13 regels 50 ets., van 4 regels en daarboven 15 ets. per regel. Reclames 20 ets. p. regel. -7/1 lAADPAhir m iniQO Bij contract belangrijke korting. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Wegéns het Paaschfeestzalde „Nieuws bode" op Maandag 1 April niet worden uitgegeven. De Courant van Vrijdag zal Vrijdags avonds worden gedrukt en gepost en des Zaterdagsmorgens in de stad worden bezorgd. Dit nummer leent zich bijzonder tot .het daarin plaatsen van Advertentiën. Deze trekken dan nog meer dan anders de aandacht. H.H. Adverteerders en Correspondenten gelieven er rekening mede te houden dat Advertentiën en Copie voor dit nummer bestemd, uiterlijk Vrijdag middag 1 ure in ons bezit moeten zijn. DE DIRECTEUR. De BURGEMEESTER van Zibrikzbk; Brengt ter kennis van belanghebbenden de navolgende beschikking van den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel van 16 Maart j.l-, No. 14095, afdeeling Crisiszaken. De Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel, Gezien zgne beschikking d.d. 17 Februari 19.18, no. 39, af'-efliug Cri'iszaken, Bureau Nijverheid, houdende wjjzi*iog ten opzichte van de verbodsbepalingen ten opzichte van manufacturen Heeft goedgevonden te bepalen dat de sub E gestelde uitzondering voor ledige emballage, voor zoover uit den vraoht- brief blijkt dat het vervoer betrekking heeft op de terugzending van ledige verpakkings middelen, ook kan worden geacht van toe passing te zjju op ledige emballage, die ter vullig gaat. Zierikzee, den 21 Maart 1918. De Burgemeester voornoemd, L. KOOPMAN Cz., Weth., l.°-Burgem. De BURGEMEESTER van Zierikzee; Brengt ter kennis van belanghebbenden de navolgende beschikking van den Minister van Landbouw, Ngverheid en Handel ven den 19 Maart j.l., no. 7061, Afd. Crisiwaken. De Minister van Landbouw, Ng verheid en Handel, Gezien zgne beschikking van 24 September 1917, Afdeeling Crisiszaken, no. 501c, Bureau Algemeene Zaken; Heeft goedgevonden te bepalen: Het in die beschikking sub a gestelde verbod is niet van toepassing op het vervoer van pootaardappelen van de opslagplaats van den landbouwer naar het veld. woar de aardappelen zullen worden gepoot, mits_ het vervoer plaats vindt lan gs den kortst mogelgken weg en tnsschen 1 unr vóór zonsopgang en 1 uur na zonsondergang. Zierikzee, den 22 Maart 1918. De Burgemeester voornoemd, L. KOOPMAN Cz.. Weth1° -Bnrgem De BURGEMEESTER der gemeente Zierikzee Gelet op art. 20 der Militiowet 1912 (Staatsblad no. 21); Brengen bg deze ter kennis van belang hebbenden dat het register van de in dit jaar voor de Militie ingeschreveeen en het daaruit opgemaakte alphabetisoh register voor elk op de Secretarie ter lezing znllea neder- leggfn van den 25 Maart 1918 tot en met, 2 April d.a.v. dat tegen die registers, binnen den tgd der nederlegging, bezwaren kunnen worden ingebracht bg den Commissaris der Konin gin in de provincie. Dit bezwaarschrift moet, op straffe van niet ontvankelijkheid, met de noodiga be wijsstukken op ongezegeld papier ge schreven, tegen ontvangbewijs worden inge leverd bg den osdergeteekende Burgemeester. Zierikzee, den 23 Maart 1918. De Burgemeester voornoemd, A. J. F. FOKKÏR VAN CRAYESTEYN VAN RENGERSKERKE. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van zllbikzkk, maken bekend: dat de ingevolge artikel X der Additioneele Artikelen der Grondwet op don SOsten Januari 1918 vastgestelde kiezerslijst voor het jaar 1918-1919. zooals deze thans luidt, van heden tot 15 Mei vau het volgende jaar vau kracht blgft, behoudens de wijzi gingen daarin ten gevolge an rechterlijke uitspraken, welke wijziging der Ijjst bevelen, te brengen. De kiezerslijst blijft voor eon ieder op de ■eoretarie dor gemeente ter inzage neder- gélegd en in afschrift of afdrnk, tegen betaling der kosten, verkrijgbaar. Zierikzee, den 25 Maart 1918. Bnrgeneesttfr en Wethouders voornoemd, A. J. F. FOKKER VAN CRAYESTEYN VAN RING1R8K1RKE, Burgemeester. F. F. WITTERMANS, Secretaris. Het offensief aan het westelijk front. (Duitsch stafbericht). Onder lei ding van den Keizer is de aanvals- slag tegen het Engelsche front bij Atrecht, Kaïnerijk en 'St.-Quentin se dert twee dagen aan den gang. Sterke Engelsfche 'tegenaanvallen zijn mislukt Verbitlerd was de strijd tegen de heuvels van Epehv. Van het noorden en zuiden af omvat, moest de vijand die aan onze troepen overlaten. De Engelschen trachtten tevergeefs in sterke tegenaanvallen onze troepen I tot staan te brengen. Wij hebben hem overal teruggeworpen. Wij staan voor de derde vijandelijke stelling. Onder den druk van deze voordee- ien heeft de vijand zijn stellingen in een boog ten zuidwesten van Kame- rijk ontruimd. De corpsen van het leger van den kroonprins dringen de derde vijande lijke stelling binnen. Ten zuiden van de Somrae braken divisies door de vijandelijke linies heen en wierpen in een onweerstaan- baren aandrang den vijand over het Crozat-kanaal naar het westen terug. Jager-bataljons forceerden den over tocht over de Oise. In vereeriiging met de hen volgende divisie bestormden zij de met de permanente verdedi gingswerken van La Fère bekroonde heuvels 'ten noordwesten van de stad. Tot dusver is gerapporteerd, dat het leger van prins Ruprecht 15000 gevangenen- en 250 kanonnen nam, het leger van den kroonprins 10.000 gevangenen, 150 kanonnen en 300 machinegeweren. Op het overige westelijk front duurden de artilleriegevechten voort Engelsch stafbericht: De hevige gevechten duurden tot laat in den nacht aan het geheele gevechtsfront voort, 's Middags deed de vijand krach tige aanvallen met een groote macht van infanterie en artillerie en 'brak hij 'door ons verdedigingssysteeem ten westen van St.-Quentin. Onze troepèn trekken daar in goede orde door het verwoeste gebied terug om meer wes telijk gelegen stellingen in le richten. Onze troepen aan het noordelijk deel van 't gevechtsfront hielden hun stellingen bezet. Zeer hevige gevech ten met vefsche vijandelijke troepen zijn aan den gang. LONDEN. Reuters correspondent in het Britsche hoofdkwartier seint d.d. 23 Maart: Vermoedelijk hebben reeds 50 Duitsche divisies aan den strijd deelgenomenterwijl waar schijnlijk de helft van dit aantal in reserve wordt gehouden. Het Duit sche leger herhaalt zijn gewone tac tiek om tot elke prijs een doorbraak te forceeren. Onze troepen trokken langzaam en in goede orde terug, op verschillende punten zelfs vrij willig, teneinde een ongebroken front te houden. Vrijdag en Zaterdag breidde het ge vechtsfront zich in zuidelijke rich ting uit en naar ik van morgen hoor de, is het Fransche legér op onzen rechtervleugel: ook in den strijd be trokken. Het hevigst schijnt gevochten te zijn bij Roisel en Tinoourt, waar onze troepen den vijand eiken voet grond betwistten. Onze vliegers verschoten telkens hun' heele munitievoorraad op de dichte grijze massa's en moesten dan terugkeeren om nieuwen voorraad te halen. De vijand drong des nachts Mory binnen, maar moest voor 'een tegenaanval wijken. Een groote afdee ling werd omsingeld en is waar schijnlijk gevangen genomen. De meening van Clemenceau. Een oud-minister heeft in de wan delgangen van de Fransche Kamer Glemenceau gevraagdde geheele waarheid te zeggen. Olemenceau drukte hem de hand en antwoordde Ik ben volkomen tevreden; alles gaat goed. De Engelschen weerstaan den vijand en zullen hem blijven weer staan. Tegen een ander zeide de mi nister-president: de Engelschen kun nen tevreden zijn over de bereikte resultaten. "Met een bewonderings- waardige volharding bieden zij tegen stand en richten een bloedbad onder den vijand aan. Beschieting van Parijs. De Duitschers hebben van Za terdagmorgen acht uur ,af met een vèrdragend stuk om het kwartier een granaat van 240 m.M. op Parijs afge vuurd. De projectielen bereikten de stad en de voorsteden. Er werden 10 menschen gedood en 15 gewond. NEDERLAND ROTTERDAM. Schipper T. Kruid- hof, van. 't in de Maashaven liggende lichterschip „Wullher, stak met zijn beide zoons van 17 en 23 jaar, in een roeiboot, van de Parkhaven af die Maas over, om zich naar de Maasha ven le begeven. Op de rivier is hun roeiboot over varen door liet uit de Maashaven ko mende lichterschip „Siegfried", dat gesleept werd door de sleepboot „Mer- wede". Schipper Kruidhof geraakte met zijn beide zoons te water en verdween met zijn jongsten zoon 'in de diepte; beide zijn verdronken. De oudste zoon wist een ladder te grij pen, die hem toegeworpen werd, en is door twee visschers met 'een roei boot gered. Tevergeefs is naar de lijken van de verdronken menschen gevischt. DORDRECHT. Alhier is gearres teerd de 25-jarige vrouw C. M., geb. te Tilburg, gedomicilieerd te Gorin- chem, die een paar weken geleden haar 2-jarig jongetje, dat half ver lamd was, moet hebben verdronken. Als haar medeplichtige noemde ze een zekere L. B., oud 34 jaar, lom penkoopman, gedomicilieerd te Gorin- chem, die door de politie ook in verzekerde bewaring is genomen. BERGEN-OP-ZOOM. Dezer dagen maakten wij melding van de arresta tie-der onderofficieren, verbonden aan de handgranatenschool in deze streek. Thans vernemen wij, dat zij zich niet alleen hebben toegelegd op het smok kelen van diverse ten uitvoer verboden goederen, doch zich ook hebben schul dig gemaakt aan diefstal van koperen afsluiters der handgranaten. Na een streng verhoor door den commandant der Kon. Marine alhier afgenomen, hebben zij bekend den diefstal te heb ben bedreven. Verschillende hoeveel heden dezer afsluiters en andere hulp stukken van deze handgranatenschool afkomstig, zijn bij opkoopers hier ter stede in beslag genomen. Nog meer dere personen moeten in deze zaak betrokken zijn, doch het onderzoek is zeer lastig, omclaL de thans in ar rest "gesteldeonderofficieren, waar van niet 1 dóch 2 gehuwd zijn, zeer achterhoudend zijn in hunne-mede- deelingen. ZIERIKZEE. Aan de Zierikzeesche Bad- en Zwemvereeniging Zeebad „Het Stelletje" werd per 16 Maart j 1. de Koninklijke goedkeuring op hare statuten verleend. De St. Crt. no. 69 bevat de statuten der „Zierikzeesche Bouwvereeniging". J. Sipkes, leerling der ambachts school te Zierikzee, is toegelaten tot het 4e leerjaar, afd. machinebaDkwerken, der ambachtsschool te Middelburg en als leerling der zeevaartschool te Vlissingen. om te worden opgeleid voor machinist der Koninklij ke Paketvaart-Maatschappij Door den Commissaris der Konin gin i» benoerild tot zetter voor 's Rijks Directe Belastingen in de gemeente Serooskerke (gehouwen), de heer P. A. Legemate," ter vervanging van wijlen den heer H. Goemans. Y. V. V. De Vereeniging tot bevordering van het Vreemdelingenverkeer te Zierik zee hield j.l. Vrijdag in de sociëteit „Ons Genoegen" haar j aarlij ksche al gemeene vergadering. Uit het jaarverslag bleek, dat het ledental bedraagt 188, dat is 15 meer, dan waarmee 1917 begon. De rekening van den penningmees ter sloot met een batig saldo van f 186,795. Nu reclame in 't buitenland geheel nutteloos is, heeft het bestuur deze in het binnenland meer uitgebreid. Een zeer groot aantal vragen om inlichtingen, waaronder 43 die nauw keurig vroegen naar hotels en pensi ons, werd door liet secretariaat be antwoord. Te betreuren is het, dat vele van deze aanvragers hunne plannen om Schouwen en Duiveland te bezoeken moesten opgeven wegens groot 'ge brek aan hotelruimten en totaal ge mis aan pensions. Aan werkzaamheden in het be lang van de leden heeft het in 1917 niet ontbroken. Onder meer organi seerde het bestuur een liitvoering van het Middelburgsche Mannenkoor en in September een groot opgezet Zo merfeest. Zeer terecht blijkt het bestuur van deze vereeniging te begrjjpen, dat men om het doel te bereiken, zich niet alleen met personen moet bezig hou den, maar ook zakelijke belangstel ling moet toonen. Worden er plannen bekend om natuurschoon te vernie tigen, idilische plekjes te doen ver dwijnen, nieuwe wegen aangelegd of spoorwegverbindingen ontworpen, dan tracht het' bestuur bij deskundi gen inlichtingen le bekomen en biedt dezen- den betrokken personen of lichamen ter inzage aan en hoopt daardoor mede te werken tot behou den, verbeteren-en verfraaien. NIEUWERKERK. Vrijdagavond 1.1. werd alhier in café „de Wereld" een vergadering van geitenhouders gehou den met het doel ook hier een aidec- ling op te richten van de Provinciale Geitenfokvereèniging. De vergadering dié door een der bestuursleden van de afdeeling Oosierland werd geleid, was druk bezocht. De heer Vijverberg, hoofd der school te Noordgouwe, die reeds in verschillende gemeenten van ons eiland dergelijke véreenigingen hielp tot stand brengen, verleende ook hier zijn medewerking. Door hem werd een lezing gehouden, die met aan dacht werd gevölgcL en waaruit veel te leeren viel in het belang van de geitenhouderij en waarin hij vooral deed uitkomen in welke richting dient te worden gefokt. Ook hier werd zijn moeite met een goeden uitslag bekroond, daar staande de vergadering een afdeeling werd opgericht met 34 leden. Als bestuursleden werden gekozen de heeren J. den Boer .voorzitter; M. Kluit, secr.-penningm.M. 'Overbeeke, Joh. Lemson en C, Heule. Nieuwe leden kunnen zich alsnog bij het bestuur aanmelden, terwijl ge tracht zal worden zoo mogelijk dona teurs en begunstigers te werven. Moge deze jonge vereeniging spoe dig groeien en bloeien en zoodoende veel kunnen doen ter verbetering van ,4le koe van den kleinen man", wier nut bij de tegenwoordige voedsel- en melkschaarsckte meer en meer wordt ingezien. STAVENISSE. Als directeur van de alhier op te richten drogerij „De Energie" is benoemd de heer C. van 't Hof te Stavenisse. In het vorig relaas werden vergeten als commissaris-bestuursleden te vermelden de heeren M. C. Sonke (voorl. boekhouden)dr. J. Tazelaar, P. J. Noom (de laatste drie te Sint- Maartensdijk). De omnibusdienst (de eenigste communicatiedienst op ons eiland) tusschen Tholen en St.-Maartensdijk houdt, na ruim 25 jaren in een groote behoefte voorzien te hebben, tengevolge van de tijdsomstandigheden, met 31 Maart as. op. Het isolement van ons eiland zal nu weer des te sterker ge voeld worden daar ook de stoomboot verbindingen thans zeer gering zijn. een ander diende te worden vervan gen, werd met 42 tegen 16 stemmen verworpen. De -geheele regeering, minis ter Treub inbegrepen, blijft dus aan bet bewind. Rechtzaken. Een dure postzegel. De rechtbank.te Middelburg veroor deelde een winkelier, die twee gebruikte postzegels doorknipte en de stukken op een briefkaart plakte, tot f 10 boete of 10 dagen hechtenis. Rantsoen van peulvruchten- Het Bureau van Mededeelingen in zake de voedselvoorziening meldt: Ten einde den voorraad peulvruchten zoo lang mogelijk te doen strekken, is voor bet eerstkomende vierweeksche tijdvak bet rantsoen dat aan de gemeenten zal worden verstrekt, bepaald op een half K .g. per hoofd der bevolking. Een nieuw distributie-stelsel. In de Tweede Kamer beeft minister Cort van der Linden Vrijdagmiddag namens de geheele regeering een ver klaring afgelegd in zake levensmiddelen- politiek. Uit deze verklaring blijkt, dat minis ter Treub met bet kabinet tot overeen stemming is gekomen. Het bestaande distributie-stelsel zal worden herzien en uitgebreid. Verschil lende nieuwe organen zullen worden benoemd. De organisatie wordt geheel gewijzigd. De commissies van bijstand, de commissies van toezicht en de ver- eenigingen zullen verdwijnen en door ambtelijke colleges worden vervangen. Het aangevraagde crediet zal worden verleend tot 1 Oct. a. s. Er komen wettelijke maatregelen tegen den kettingbandel. De rantsoenen zullen algemeen gaan werken. Bij dit alles zullen de belangen der voedselvoorziening voorop staan. Na de uitvoerige uiteenzetting van deze plannen, werden de meeste voor gestelde moties ingetrokken. De motie-Otto, waarin werd uitge sproken, dat minister Postbuma door Een Nota van Engeland. De Engelscbe legatie beeft den minis ter van buitenlandscbe zaken een nota doen toekomen, waarin o. m. ook onze graanvoorzieniDg ter sprake komt, welke passage we hier laten volgen: Daar de Geassocieerde regeeringen ervan onderricht zijn, dat, tenzij de voorraad broodkoren, welke zich thans in Nederland bevindt, tijdig wordt aan gevuld, Holland gedurende bet derde kwartaal vanjiit jaar met een ernstige schaarscbte wordt bedreigd, zullen er dadelijk ter beschikking van Nederland 50,000 ton tarwe stellen (of een daarmede overeenkomende hoeveelheid bloem of ander broodmateriaal) in een Noord* Amerikaanscbe haven en 50,000 ton in een Zuid-Amerikaanschehaven. Verwacht wordt dat de Nederlandscbe regeering onmiddellijk een zoodanig gedeelte van de in Nederland overgebleven scbeeps- ruimte zal uitzenden als noodig is om dit koren in te nemen. De Geassocieerde regeeringen stemmen erin toe dat deze schepen, voor zooverre bet in hunne macht ligt, geen vertragiüg zullen ondervinden en niet zullen worden vastgehouden en alle faciliteiten om te bunkeren zullen krijgen. Een protest van Engelsche officieren. Het door de geassocieerde mogend- beden genomen besluit, om onze schepen in beslag te nemen, beeft niet alleen groote ontroering gewekt in ons land en daarbuiten, niet alleen aanleiding gegeven tot scherpe protesten onzerzijds fel-hatelijke beschouwingen in de bladen der centrale rijken, maar hoeft zelfs geleid tot een protest van de zich ons land bevindende onderdanen der entente-mogendbeden. Naar men meedeelt, hebben de te 'x-Gravenhage vertoevende Engelscbe officieren, gezamenlijk met de elders vertoevende collega's een scherp protest gericht tegen de regeeringen der geasso cieerde mogendheden, in verband met haar optreden tegenover het neutrale Holland. Met een beroep op de groote welwil lendheid, die de Engelscbe onderdanen in ons land allerwege ondervinden, de vriendschappelijke verhouding, die er bestaat tusschen bet Nederlandscbe volk en de geïnterneerden van alle geassoci eerde rijken,- spreken de Engelsche officieren bun verontwaardiging uit over dé daad van Engeland en Amerika. Dit protest is aan de Engelsche en Amerikaansche regeeringen toegezonden. Manufacturen. De minister van landbouw, nij verbeid en handel maakt bekeud, dat bij bet Rijksbureau voor manufacturen zich in voorbereiding bevindt een regeling, waar bij aan bona fide marktkooplieden en reizende venters iu manufacturen kaarten zullen worden verstrekt, welke kaarten dienst zullen doen als vervoorbiljetten voor beperkte hoeveelheden manufactu ren, uitsluitend voor verkoop aan par- ticulieren. Onder beperkte hoeveelheden zal in leze zijn te verstaan geen grootere boe veelheid dan 25 meter van een zelfde I soort stukgoed. Uit Rusland. Aau een brief van den correspondent van d6 Daily Neios in Rusland ontleenen wij bet volgende: - Het landbouwbedrijf, waarvan Rusland bestaat, is bijna geheel stopgezet door bet absoluut ontbreken van werktuigen. Op de spoorwegen ziet men niets dan een krioelende massa gedemobiliseerde soldaten, van wie verschillenden niet eens van plan zijn naar buis terug te keeren, maar een halfbewust nomaden bestaan voeren. In tusschen is ieder.ander verkeer onmogelijk. Mijn persoonlijke opinie is, dat bet vele jaren zal duren, vóórdat de demobilisatie van bet Rus sische leger is afgeloopen en de grijze massa, die doelloos rondzwerft, eindelijk tot rust komt. Inmiddels is de toestand wanhopig. De Duitschers drijven te zamen met de aanhangers van de Rada den aanhang van de sovjets uit de Oekrajiensche korenschuur. Dat Beteekent niet alleen, dat groote graanvoorraden in handen van Duitschland vallen, maar vernietigt ook bet laatste beetje hoop, dat er nog graan zou kunnen worden verkregen voor bet verhongerend Ruland. De dui zenden die thans Petrograd verlaten en bereid zijn bun leven te wagen door 500 tot 1000 mijlen op bet dak van een waggon of op de buffers te reizen, doen dit meer om voedsel te vinden dan om aan de Duitschers te ontkomen. De correspondent zegt ten slotte dat een optreden van Japan in Siberië gebrek aan vleescb zou voegen bij bet absoluut ontbreken van graan. Het zou de nationale catastrophe niet alleen onvermijdelijk, maar ook onherstelbaar maken.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1918 | | pagina 1