Z.zee$che Nieuwsbode derde blad nieuwstijdingen. behoorende bij de ven VRIJDAG 22 MAART 1918, no. 10137. NEDERLAND. BENNEKOM. De drie kinderen van W., die bij grootvader op bezoek waren, vonden in een hoek van hel vertrek een geladen buks staan. Met dit gevaarlijke speelgoed schoot een achtjarig jongetje zijn zevenjarig zusje een kogel door het hoofd. De toestand van de kleine is hopeloos. ROTTERDAM. Een inspecteur •s an politi? van het hoofdbureau alhier heefttnet zijn agenten op den Lekdijk aangehouden een wagenwaarop onder stroo verborgen, in varkens- kooien vervoerd werd, ruim 500 K.G. gezouten spek. Men was juist bezig liet spek op een anderen wagen over te laden met bestemming naar hier. Zijn onderzoek ter plaatse voort zettende, met de hulp van te. Krimpen en Lekkerkerk gestationneerde rijks veldwachters, werd door dezen in specteur tusscken gemeente Lekker kerk (gemeente Bergambacht), aan den Lekdijk een geheime varkens slachterij van den varkeiiskoopnian B. B. ontdekt. In een kelder tegen den dijk -aan werden in twee cementen -putten een groote partij zijden spek en hammen gevonden, te zamen we gende 1548 K.G., afkomstig van var kens de vorige week geslacht, en twee kuipen met 186 K.G. gezouten kop pen en poóten, eveneens afkomstig van varkens, de vorige week, in strijd met het slachtverbod, geslacht. Al dit varkensvleesch is in beslag genomen. In de schoenmakerswerkplaats van G. van den H._, in den Nieuwen Vogelenzang alhier, bracht A. C. van den H., een schoenmaker uit de Ghrispijnlaan, een stiefbroer van G. v. d. H., een bezoek..Al spoedig kreeg A. G. v. d. H., die onder den invloed van drank verkeerde, in de werk plaats twist met den eveneens daar vertoevenden schoenmaker H. O., een gehuwd man van 49 jaar, uit die Noor derstraat. Van den H. gaf H. O. een slag in het gelaat, ging daarna achter de toonbank, greep er een schoen makersmes en stak dit H. O. ter hoogte van het hart in de borst. H. O. zakte in de werkplaats bewusteloos ineen, waar clr. De Ridder, wiens hulp werd ingeroepen, hem stervende vond. Onder het vervoer naar het zie kenhuis is de man overleden. A. C. van den H. verliet, toen H. O. in elkaar zakte, ijlings de werk plaats. doch is door twee burgers 'ge grepen. die hem aan een politie-agènt overleverden. Hij werd in het politie bureau in de Lange Torenstraat opge sloten. Voprloopig ontkent hij alle schuld. De magazijnbediende Gh. D. en zyn vriend, jóngens van 16 jaar, en de 20-jarige bakkersknecht en koop man J. van der H. zijn aangehouden als verdacht van diefstal en heling van een partij bukskin, garens en manufacturen, ter waarde van eenige duizenden guldens, ten nadeele van de firma B. jCo., fabrikante in damesblouses en costuumrokken in den Oppert alhier. De magazijnbe diende heeft bekend, de laatste acht -v maanden telkens goederen bij de firma B. Co., in wier dienst hij was, te hebben gestolen. DORDRECHT. Sedert ger.uimen tijd werden, op "booten, welke voor Dord recht en voor Papendrecht op stroom lagen, trossen en dekkleeden vermist. Na lang zoeken is het de Dordtschc politie in samenwerking met de maréchaussée te Papendrecht gelukt dev hand te leggen op het vaartuig, waarmede de diefstallen gepleegd werden, en toen men eenmaal 't vaar tuig hadvolgde het vinden vau de daders spoedig. Het bleken te zijn Rotterdammers en Tlordtenaars, die alles stalen, wat ze maar konden machtig worden. Zij trokken er des nachts met hun vaartuig op uit en roeiden dan met een kleine boot naar 't te berooven schip. Aan 't voorwerp hunner keuze, gewoonlijk een staal- tros, soms een dekkleed of een groot scheepstouw, maakten zij een ander touw vast, roeiden dan naar het een paar honderd meter verder liggende vaartuig en trokken vandaar den buit over boord en door liet water naar hunne schuilplaats. Zoo hebben ze voor ruim 10.000 gestolen. Rechtzaken. ZJEHIKZEE 20 Maart. Door den kantonrechter zijn lieden veroordeeld wegens 1°. IJ/civetovertreding: J. J. van 't H., 49 jaar, wonende te Ooslerland, tot 9 geldboeten* elk van f 1, subs. 2 dagen hechtenis voor elke,'boete; 2°. J. D., weduwe II. S., 61 jaac, winke lierster te Oosterland, tot 3 geldboeten, elk van f 3, subs. 3 dagen hechtenis voor elke boete; 3°. ~A. F., 58 jaar, koopman te Dreischor, tot f 3 boete, subs. 3 dagen hechtenis, voor allen met verbeurdverklaring van de in be- "slag genomen maten of gewichten; 4°. Overtreding motor- en rijwiel- wet: P. J. B., 33 jaar, landbouwer te •Dreischor, tot f 3 boète, subs. 3 dagen hechtenis; 5°. Zonder daartoe gerechtigd te zijnschapen laten loop,en in e'enig wei land: L. A. R., 23 jaar, schaapherder- te Zierikzee, tot f 1 boete, subs. 1 dag hechtenis; 6°. Zonder daartoe gerechtigd te zijn vee laten loop en in eenig wei land: L. A. R., 23 jaar, schaapherder te Zierikzee, tot f 3 boete, subs. 2 da gen hechtenis; - 7°. Het in staat van dronkenschap verkeerend, in het openbaar dp orde verstoren: W. K. S., 23 jaar, schip persknecht te Zierikzee, tot f 10 boete, subs. 10 dagen hechtenis; 8°. Buiten toestemming van de be heerders van den dienst of van lien, wien dit dpojr de beheerders is opge dragen, toppen op de eigen baan aan gelegde gedpelte van een spoorweg voor welks het vertegenwoordigd Locaalspoorwegreglement 1902 geldt: H. H., 32 jaar, sigarenmaker te Zie rikzee, H. A. van D., 32 jaar, sigaren maker te Zierikzee, S. S., 23 jaar arbeider te Zierikzee, en P. V., 21 jaar, arbeider te Zierikzee, ieder tot f 1 boete, subs. 1 dag hechtenis. Ontslagen van alle rechtsvervol ging: J. de R., 35 jaar, herbergier en winkelier te Sirjansland, beklaagd ge weest van overtreding der ijkwet. Overtreding distributie-wet. Voor 'l kantongerecht te Wage- ningen stonden Maandag 'n twintigtal landbouwers terecht, beklaagd van 't achterhouden van rogge, boekweiten haver. Zij gebruikten deze voor eigen voedsel en als veevoeder. De ambte naar van het 0.>M. herinnerde er aan, dat Minister Posthuma bij de jongste Kamerdebatten een beroep gedaan heeft op de rechterlijke macht om tegen overtredingen van de Distributie- wet gestreng op te treden, verklaarde hiermede in zijn requisitoir rekening te willen houdeu, en eischte tegen de overtreders tot maximum 200 gul den boete, subsidiair 100 dagen hech tenis. Uit Stad en Proyincïe HAAMSTEDE. Haamstede's Zang koor" mag zich dezen winter zeker niet. beklagen over geringe belangstelling bij de uitvoeringen. Een talrijk publiek volgde met aandacht do uitvoering deze week van 't programma en gaf na menig ■nummer op duidelijke wijze de tevreden heid te kennen. Op een enkele uitzon dering na, viel er slechts te loven! Het bal na afloop, afgewisseld door voordrach ten^ die dikwijls de lachspieren in be weging brachten hield de bezoekers langen tijd bijeen. De uitvoering op 19 Maart j.l. zal bij de Vereenigitig en de bezoekeré in aangename berinnering blijven. ST.-FILIPSLAND. Schipper L. F. van hier, die dezer dagen met zijn schip nabij Rossum lag, kwam op een morgen tot de ontdekking, dat zijn roeiboot verdwenen was. Alle nasporingen- bleven vruchteloos. Den laatsten tijd komt het herhaaldelijk voor, dat schippers, die in dezelfde omgeving vertoeven, een of ander van hun tuigage vermissen. Waakzaamheid zij daarom aanbevolen'. In verband met de nieuwe rege ling van de kolendistributie heeft "de Brandstoffencommissie alhier weder een dringend schrijven gericht tot het Rijks-Kólencjistributiebureau en -den Minister van L., N. en II., waarin zij verzoekt ,het rantsoen voor de klassen I en II óp 25 eenheden te brengen. ST.-MAARTENSDIJK. Woensdag werd hier door Rijksambtenaren in beslag genomen bij de beide koren molenaars ongeveer 3000 K.G. graan en meel. THOLEN. Door 'l Veilingsbestuur „De Eendracht" alhier is uit een 12- tal sollicitanten benoemd tot afsla ger de heer C. M. van der Stel. Vanwege de -regeering is ook alhier de vordering van vee in vollen gang. Reeds zijn een paar veebooten vertrokken. Door deze maatregel komt er ten slotte nog overschot van gewoon 'voeder, als hooi, bieten, pulp enz. Spoorweglijnen in Zeeland, In de memorie van antwoord nopens het wetsontwerp tot bevor-s» dering van den aanleg en het in exploitatie brengen en regeling van de exploitatie van spoorweglijnen van Goes over 's Ileer-Areudskerke, Bors- sélen en Hoedekenskerke naar Goes, van Goes over *s Heer-Arendskerke naar het Wolphaartsdijksche veer en van Goes naar Wemeldinge zegt de regeering o. a. het volgende De in de V. V. geuite meening, dat het vervoer van de Zeeuwsche bie ten naar de suikerfabrieken, die jleze zoowel per spoor als te water kunnen ontvangen, in het algemeen slechts dan per spoorweg zou geschieden, als de vorst den waterweg heeft gestremd, schijnt met de feiten niet in over eenstemming— Aan den Minister van Waterstaat zijn globale ontwerpen voorgelegd be treffende aansluiting van, de niéuwe lijnen aan eenige havens. Deze in overleg met den rijkswaterstaat op gemaakte ontwerpen geven, naai-een heidsprijzen van vóór 1 Augustus 1914 als eindcijfer voor Borssele f 81.000, voor Wemeldinge f 120.000, voor Hoe- dekenskerke f 143.000, voor Wol- phaartsdijk f 214.000. Deze cijfers zouden thans aanmerkelijk honger gesteld moeten worden, doch niette min tot onbevredigende oplossingen leiden, omdat de lesruimte en overige inrichting der bestaande havens onvol doende is. Slechts aanleg van nieuwe havens met genoegzame lesruimte boven storm vloedpeil schijnt in aan merking te moeten komen, doch voor zoodanige kostbare oplossingen die nen betere tijden te worden afgewacht. Raad van State. De afdeeling van den Raad van State voor de geschillen van bestuur heeft behandeld: Het beroep vau J. Spek, hoofd, en* J. de Jonge, onderwijzer aan de open bare lagere school te Ellemeet, tegen het besluit van Gedeputeerde Staten van Zeeland van 23 November 1917. waarbij goedkeuring is verleend aan het besluit van den raad der gemeente^ Ellemeet van 13 November 1917, tot vaststelling van een verordening, rege lende de jaarwedden van de hoofden en fyet verder onderwijzend, personeel der openbare lagere scholen in die ge meente. Rapporteur hierover was Staats raad mr. De Vries. De heer Ekering, lid van het hoofd bestuur van het Nederl. Onderwijzers- Genootschap, lichtte het beroep toe en voerde aan, dat de verordening geen voldoende verbetering geeft „Zwijntjesjagers". Door de politie te Utrecht is aan het wielrijdende publiek een niet on aardig lesje gegeven. Dagelijks komen te Utrecht rijwiel- diéfstallen voor, somtijds wél vijf op één dag, meestal met het resultaat, dal men van den „zwijntjesjager" of het „zwijntje" nooit meer iets be merkt. De karretjes worden verkocht of ook Veelal gedemonteerd en de stukken gaan her en derwaarts. De politie* geeft een en ander de handen vol werk en meestentijds met weinig resultaat. En dat alles omdat Jan Pu bliek in de meeste gevallen onvoor zichtig of nonchalant met z'n kar retje omspringt. Want niettegen staande de talrijke fietsendiefstallen laten de wielrijders toch heel kalm hun fiets onbeheerd op straat staan. Meestal met het bekende gevolg. De hoofdcommissaris van politie, van meening, dat aan het publiek in deze eens een lesje diende gegeven te worden, liet 's morgens om 7 uur ccn tiental rechercheurs er op uittrekken met de opdracht om alle op straat onbeheerd staande fietsen eenvoudig mede te nemen en naar het hoofd bureau te brengen. De stad was daar toe in 10 Wijken verdeeld en dé jacht zou van 7 uur v.m. tol 3 uur n.in. duren. In de morgenuren wérden 'reeds 37 fietsen naar hel hoofdbureau ge bracht, welk aantal in den middag aangroeide tot 86. Natuurlijk gaf deze jacht groote consternatie in de stad. Tal van per sonen kwamen zich op het politie bureau beklagen, dat hun fiets gegapt was, waarbij dan bleek, hoe weinig waarde er veelal te hechten is aan verklaringen omtrent den tijd, dal men de fiets, had builen laten staan. Grappige incidenten hebben zich bij de jacht eveneens voorgedaan. Zoo werd een 'der rechercheurs, die er inet een karretje vandoor ging een voudig van de fiets afgeschopt, „zoo dat hij een ferme buiteling maakte, waarop de kranige eigenaar onmid dellijk zijn fiets terug kreeg. Het leqjcste was evenwel, dat een der rechercheurs, die een fiets had in gepikt en daarop gesprongen, door het jpubliek achterna gezeten werd •Onder geroep: „Houdt den dief!" Hij werd ten slotte gegrepen en door eeni ge burgers met het gekaapte karretje uaar het hoofdbureau gebracht De rechercheur liet evenwel niets merken, ging kalm mede, totdat de burgers met hun arrestant op het hoofdbureau gearriveerd ware», al waar een daverend gelach opklonk. De flinke dievenvangers werden voor hun moeite bedankt en hadden eveneens, schik in 't geval. Van de verzameling karretjes is een kiek gemaakt, waarna tal van eigenaars en eigenaressen hun eigen dom kwamen terughalen. Vermoedelijk zal deze les haar uit werking niet missen en zal 't publiek wel wat voorzichtiger worden. Voor de politie is deze „zwijntjes- jacht" een aardig succes geweest. Herkeuring van afgekeurden. De Tweede Kamer heeft het ont werp tot herkeuring van afgekeur den behandeld en in meer dan één opzicht belangrijk gewijzigd. Er zijn drie belangrijke verande ringen- in gekomen. In de eerste plaats werd, door aan neming van een amendement der Commissie van Rapporteurs, beslist dat het ontwerp alleen betrekking-zal hebben op personen beneden de 25 jaar. Alle vroegere afgekeurden dus, die 25 jaar of ouder zijn, vallen bui ten de wet en behoeven niet te wor den herkeurd. Zij zijn absoluut vrij. In de tweede plaats nam de mi nister van Oorlog een amendement Ter Laan over, behelzend, dat zij, die in en door den dienst ongeschikt werden bevonden, zich evenmin aan herkeuring behoeven te onderwerpen. En in de derde plaats werd, even eens door een amendement-Ter Laan uitgemaakt, dat ook zij, die in dienst zijn afgekeurd en langer dan 6 maan den hebben gediend, buiten de wet zullen vallen. Zoodat ten slotte 't ontwerp alleen betrekking heeft op die afgekeurden, die jonger zijn dan 25 jaar. Door een en ander is de werking van de wet zeer beperkt. De minister heeft bovendien mede gedeeld, dat hij eerst de geheele mili tielichting 1919 oproept De eerste ploeg herkeurden, die goedgekeurd worden, zal dus in geen geval voor het volgend jaar behoeven op te ko men. En ook de lichting 1920 wordt in den loop van het volgend jaar ver vroegd opgeroepen. Het ontwerp werd ten slotte met 44 tegen "13 stemmen aangenomen. Tegen waren de socialisten en de uni- liberalen Otto, Van Raalte, Eerdmans en De Muralt De Kamerverkiezingen. De Tweede Kamer heeft behan deld dc interpellatie van den heer Van Doorn in zake het tijdstip der verkiezingen. De interpellant wilde oni allerlei redenen de verkiezingen uitstellen tot het najaar en diende daartoe een motie in, maar na verzet van minister Cort van der Linden en verschillende leden, hééft hij haai' weer ingetrokken. De verkiezingen zullen dus dezen zomer plaats hebben en wel zeer vermoedelijk op Woensdag 3 Juli. De candidaatstelling is eind Mei. Zomertijd In de Vereenigde Staten. President Wilson bekrachtigde een wet, waarbij bepaald wordt, dat de klokken voor de periode 31 Maart— 31 Oct. een uur. vóór geplaatst moeten worden. De Romanoffs. Parijsche bladen vernemen uit Pe- trograd: Alle leden van de familie Romanoff, die boven de 16 jaar oud zijn, hebben bevel ontvangen zich binnen 3 dagen bij de politie op te geven. De toestand in het Tabaksbedrijf. Door een aantal sigarenfabrikanten is aan den Minister van Landbouw enz. een adres gezonden, waarin zij er op wijzen, dat de huidige toestand in den labakshandel het hun vrijwel onmogelijk maakt, hun bedrijf in stand te houden. Het meer dan schandelijk opdrij ven der tabaksprijzen aldus adres santen, zoowel door den kettinghan- del,' als door de groote gevestigde tabakshandelaars, heeft tengevolge" ge had, dat op de laatste N. O. T.-tabaks- veilingen, zoowel te Rotterdam als te Amsterdam, resp. gehouden 19 en 22 Febr. j.l., de prijzen een hoogte heb ben bereikt, welke gevaarlijk wordt voor de gansche industrie en in eer ste instantie, vooral voor de klein en middelbedrijven. Bij dergelijke ta baksprijzen toch, kunnen geen siga ren worden gefabriceerd, voor het groote publiek in prijs bereikbaar, waarvan 't gevolg is, dat adressanten en zeer velen met hen, indien #van regeeringswege niet spoedig wordt in gegrepen, verplicht zullen zijn, de een na langer, de ander na korter tijd hun bedrijf stop te zqjten en de bij hun werkzame arbeiders te ontslaan. Zij verzoeken den Minister spoedig tot regeling der tabaksprijzen, of tot andere maatregelen, welke hetzelfde resultaat kunnen hebben, te willen overgaan. De stad Groningen als O.W.-er. Groningen verheugt zich in een aanzienlijk grondbezit. Het vorige jaar mocht op dit bedrijf, groot 194 H.A., niet minder dan 45 H.A., d\ i. ongeveer 24 pCt. met handelsgewassen worden beteeld. Dit jaar nam de stad nog een boerderij van 121 H.A., die tot dusver verpacht was, in eigen exploitatie. De bedrijfsboer vroeg ook op dit land een even groot percentage handelsgewas sen te mogen verbouwen. De betrok ken cultuurcommissie stelde het ge val in handen van minister Posthuma deze deelde het thans in de Tweede Kamer mee en de minister deed toen een beroep op het gemeentebe stuur, om in dezen een goed voor beeld te geven. De stad antwoordde daarop den minister, „dat er wel han delsgewassen moeten worden gezaaid, om het onkruid te bestrijden". Daar voor kunnen er echter, volgens Men minister, evengoed aardappelen, paar- denboonen of erwten gebruikt wor den. De minister kwalificeerde, naast de Groninger kleiboeren, ook de sta,d Groningen tot de W.-makers. Over de grens gekomen. Te Enschedé zijn met 'n waggon cement, waarin zij zich hadden ver borgen, drie ontvluchte krijgsgevan genen aangekomen, twee Belgen en een Franschman, ontvlucht uit Zelle, vanwaar de cement was verzonden met bestemming naar Rotterdam. Onze vi8Scher8vloot. Men schrijft uit Katwijk a. Zee: Een vreeselij ke ramp heeft ons dorp getroffen door het verongelukken der logger» IJm. 242, waarvan de bemanning uit Katwijkers bestond en de K.W. 23, 73,81,101,125,140, waardoor 45 visschers het leven verloren. Hierbij komt nog, dat de K.W. 66 van de reederij B. Dijk- drenth reeds eenige dagen over tijd is en men zich over het lot der opvarenden enrstig ongerust maakt, zoodat het getal omgekomenen 'op 50 wordt gerekend. Op zee drijven, volgens berichten van binnengekomen visschersschepen, ver schillende goederen, van loggers afkom stig, rond. Smokkelen. Dezer dagen ontving de commandant van de Granatenschool te Bergen op Zoom bericht dat er aan zijn adres verschillende kisten ten behoeve dier inrichting waren aangekomen. Daar hij niets verwachtte, leek hem die zending ietwat verdacht. Daarom liet hij de kisten openen en nu bleek dat alleen het boven- laagje materialen voor de school bevatte en daaronder Kwatta-reepen en dergelijke artikelen verborgen .waren. Een en ander moet het werk zijn van enkele onder officieren, die reeds eenige tijd op deze wijze aan het smokkelen zijn geweest en dit vrij gemakkelijk hebben kunnen doen, omdat.de douane-ambtenaren kis- ten van rijksmodel en met een dergelijk adres steeds ongevisiteerd lieten doorgaan. Nu is echter aan dat bedrijf voor goed een einde gekomen en hebben er in betrekking daarmee reeds enkele arrestra- ties plaats gehad. Pootaardappelen. De minister van Landbouw, nijverheid en handel, gezien zijn béscbikking van 24 September 1917, beeft bepaald, dat het in die beschikking sub a. gestelde verbod niet van toepassing is op bet vervoer van pootaardappelen van de opslagplaats van den landbouwer naar bet veld, waar de aardappelen zullen worden gepoot, mits bet vervoer plaats vindt langs den kortstmogelijken weg en tus8chen 1 uur vóór zonsopgang en 1 uur na zonsondergang. Het graf van Napoleon. Het graf van Napoleon in den Dóme des Invalides te Parijs moet beveiligd worden tegen de bommen der Gotba's: niet minder dan 25.000 zakken zand wa- ren noodig voor dit beveiligingsomhulsel. Ingezonden stukken. Moeilijkheden bij het Blnnenlandsoh vervoer te water. Manheer de Redacteur f Met opname dezer regelen aalt U mg zeer verplichten en zeg U bg voorbaat dank. Br heeracht thans groote ont-temming, bijna algemeene, ia den handel, over de wjjze waarop de Regeering he-ft gemeeld to moeten en te mogen ingrgpen voor dit vervoer. Zjj die met de scheepvaart te maken hebban zjjn daar voldoende mee op de hoogte, zoo niet dan zal de ondervinding hen dit wol spoedig lee'en. Thans is een Commissie benoemd, die zich ten doel stelt de grieven, welke tegen de tegenwoordige regeling bestaan, in ontvangit te nemen en ook te Oodersoekeu, teneinde te traohtea aan dezen onhoudbaren toeBtand een einde te maken, in ieder geval te verbeteren. Zjj, en die zjja er velen in Schouwen en Daiveland; die interesse hebben by deze aangelegenheid, knnnea zich schrift-Ijjk wenden tot Mr, G. H. B. VAN DEN BOOM, Wgnhaven 87, Rotterdam, hoe meer zioh opgeven, des te beter ia de kans, dat de te «oeren actie zaPslagen. Zzu, 20-3-'18. Hoogachtend, DE BROESERT.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1918 | | pagina 9