Zierikzeesche Nieuwsbode abonnement: ADVERTENTiËN: Vrijdag 22 Maart 1018. (zierikzeesche courant). Dir. A. J. DE L00ZE Jr. Uitg.-Hoofdr. A. FRANKEL. gave vóó? 1,— ure. 8 ÊERSTÊTBLAIX Emballage Manufacturen. Onze schepen door Amerika in beslag genomen. H. H. Correspondenten, ADVERTENTIEN. Prijs per -3 maanden 1,40, franco per post 1,70. Voor het buitenland per jaar 10, Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt f en Vrijdag. van 13 regels 50 ets., van 4 regels en daarboven 15 ets. per regel. Reclames "20 ets. p. regel. -Mo»„ tnnarnur u„ inio-7 Bij contract belangrijke korting. Dit nummer bestaat uit 3 bladen. Zij, die zich van af heden op ons blad abonneeren, ontvangen de tot I April a.s. .verschijnende nummers GRATIS. Da BURGEMEESTER van Zzskikzkb; Brengt ter kennis van belanghebbenden de navolgende beschikking van den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel van den 16 Maart j.l., no. 14095, Afd. Crisiszaken. De Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel: Gezien zjjne beschikking d.d. 17 Februari 1918, No. 89, afdeeliug Crisiszaka», Bureau Nijverheid, houdende wgziging ten opzichte Van de verbodsbepalingen ton opzichte van manufacturen.; Heeft goedgevonden te bepalen dat de sub E geitelde uitzondering voor ledige pmballage, voor zoover uit den vracht brief bljjkt, dat het vervoer betrekking heeft op de terugzending van ledige verpakkings middelen, ook kan worden geacht van too- passing te zjjn op ledige emballage, die tor vulling gaat. Zierikzbs, den 21 Maart 1918. De Burgemeester voornoemd, L. KOOPMAN Cz., Weth1°.-Bargem. Blijkbaar hebben de geallieerden niet de voorwaarden, die onze regee- iring aan de inwilliging van hun eischen verbonden heeft, geen genoe gen genomen, zoodat zij namen wat hun'niet onvoorwaardelijk werd toe gestaan. Hel Nederlandsche volk, het welk op het behoud van de nationale eer en waardigheid den hoogsten prijs stelt, zal ongetwijfeld .aan het'bruut geweld, hetwelk Amerika door deze daad v,an root gepleegd heeft, de voor keur- geven, hoven de door onze regee ring met weerzin gegeven en door ons volk met "verontwaardiging ont vangen oplossing. Van 't afgedwongen verschacheren van onze schepen aan de geallieer den wil geen Nederlander die zijn vaderland oprecht lief heeft, iets weten. De geallieerden, niet tevreden met deze door niets gemotiveerde rol, zul- ilen voortgaan om het in dezen oorlog neutraal gebleven volk uit te hongeren. Aan broodkoren voornamelijk zal gebrek komen. Even moedig als onze Oostelijke naburen zullen wij' als dat tijdstip aanbreekt ons in het onvermijdelijke weten te schikken, maar zij die ons volk trachten uit te hongeren, omdat het trouw bleef aan zijn neutraliteit, kunnen voor God en hun geweten, noch hun gewelddaad noch hun uit- liongeringstaktiek rechtvaardigen. Uit Stad en Provincie. ZIERIKZEE. Maandag 1 April e.k. zaI het Harmoniegezelschap „Kunst en Eer'?, direct, de heer S. Klimmerboom, in de Concertzaal opvoeren de opera, „Martha", van F. von Flotow. Een opwekking om deze opera bij te wonen, lijkt ons overbodig, gezien het groote succes, dat „Kunst en Eer" ten deel viel bij de 't vorig jaar opgevoerde opera „Rose Marie". De toeloop zal zeker heel groot zijn. Met het oog op het temperen van het licht in de zaal gedurende het spel, verdient het aan beveling zich vooruit tekstboekje# aan te schaffen, ten einde van alles een goed overzicht te hebben. Naar on# werd medegedeeld, vangt de uitvoering precies 7Vs uur (Nieuwe Tijd) aan, ook de 2e uitvoering, op Vrijdag 5 April, vooral met het oog op de uitgebreidheid der opera. Tijdig aanwezig te zijn is drin gend gewenscht, daar 7y3 uur de zaal deuren worden gesloten. Men zie voor nadere bizonderheden de advertentie.in dit nummer. Blijkens een in dit nummer voor tkomende advertentie, spreekt hier Zon dag 24 Maart G. F. Lindeijer in het hótel „De Faam", fvoor de afdeeling S. D. A. P. OUWERKERK. Donderdagavond hield de heer-Swenne een rede over „Evenredige Vertegenwoordiging". Hij deed dit, omdat hij zich als onder wijzer eenigszins aangewezen achtte het volk hieromtrent voor te lichten. Het mocht hem gelukken dit saaie onderwerp op, onderhoudende wijze te behandelen. Enkele vragen beantwoordde hij nog, waarna de heer Van Langeraad hem dank zegde voor de genomen moeite. STAVEN1SSE. Donderdag werd onze gemeente bezocht door eenige fiscale ambtenaren, met het gevolg, dal, naar men verneemt, hij enkele ingezetenen diverse stoffen en voor raden zijn opgenomen. OUD-V0SSEMEER. De Feestcom missie hield haar eind-vergadering; liet goede slot zal gestort worden in de. kas van de vereeniging T Groene Kruis alhier. Verkoopingen, enz. ZIERIKZEE, 21.Maart. Tea-over- staan van deurwaarder De Regt wer den heden alhier in het openbaar ver kocht: kalf koe voor 1' '500 en melk koeien voor f 491, f 474, f 425 en f 362. OUD-VOSSEMEER. In 'l openbaar werd voor de erven J. C. Braher ver kocht een woonhuis met timmermans werkplaats ad f 3000, aan W. Bosters te Nieuw-Vosmeer. Onderwijs SCHEKPENISSE. Benoemd tot tijdelijk onderwijzer te Stellendam de heer J. J. van der Graaff alhier. POORTVLIET. Bendemd met in gang van 1 April 1918 tot onderwijze res (volontaire) aan'de Chr. School alhier, mej. Flesch uit Amsterdam. Landbouw en veeteelt. STAVENISSE. Zooals reeds met enkele woorden gemeld is, zal alhier een drogerij van land- en tuinbouw producten gevestigd worden. De N. V. „Enérgie" heeft ruim 20 'aandeelhouders. De fabriek zal gebouwd worden op een stuk grond, beneden den Veerdijk, in den Margarsthapolder. Eén H.A. grond is daarvoor aangekocht. Na boring is gebleken, dat 'er voldoende en goed water is en dat de grondslag voor den bouw ook gunstig is. Het maatschap pelijk kapitaal ad f 150,000 is geheel geplaatst, terwijl het bedrijfskapitaal f' 100,000 bedraagt. De machinerieën zijn reeds gedeeltelijk aangekocht. Spoe dig zal de aanbesteding van den bouw plaats hebben, want men wil ongeveer Augustus a.s. reeds beginnen te werken. De inrichting zal volgens het nieuwste systeem zijn. De flinke ruime fabriek zal gebouwd worden onder leiding van den heer Van Doorn, archif^t te Scheve- ningen. Als bestuursleden zijn benoemd de heeren W. Kloet (voorz), A. D. van, Kooten (secr.) en de heeren D. Vermaas, Anth. v. Luyk, Abr. v. d. Slikke en L. J. Groenewege (commissarissen). Post- en Telegrafie In April 1918 zal een vergelijkend onderzoek worden gehouden voor de betrekking van adsp.-eleetro-téchnisch ambtenaar der telegrafie, waarvoor ten hoogste 10 plaatsen worden opengesteld. Aanmelding behoort te geschieden bij het Hoofdbestuur der Posterijen en Telegrafie te 's Gravenhage, vóór 1 April 1918. Inlichtingen zijn te verkrijgen bij den directeur van het post- en telegraaf kantoor te dezer plaatse. Een zeldzamë prijs. Hoe miserabel de tijdsomstandigheden ook mogen zijn, er zijn nog altijd men- schen, die enorme bedragen over hebben voor rariteiten. Zoo werd dezer dagen in een venduhuis te Utrecht een Amstel- eetservies verkocht voor.f 126,000. Sigarenfabrieken gesloten. De sigarenfabrieken van de firma's Hoeks en Maas, v. d. Heiden, v. Velt- hoven te Valkenswaard zijn genoodzaakt geheel te sluiten. Ongeveer 500 sigaren makers zijn hierdoor werkeloos geworden. Rantsoeneering van vleesch? Van betrouwbare zijde meldt men aan den Veehandel, dat een rantsoeneering van vleesch wordt voorbereid. Een kleinzoon tot medeplichtige gemaakt. Sinds September van het vorige jaar vermiste de landbouwer A. van Beusekom te Lienden geregeld geld uit ?ijn kast. Het vermiste was al gestegen tot een bedrag van f 3000. De justitie heeft thans licht in deze zaak gebracht. 'tl2-jarig kleinzoontje van den bestolene bood een bedrag van f 24 ter inschrijving in de schoolspaarbank te Lienden aan. Dit groote bedrag verwekte achterdocht. Bij onderzoek vertelde de knaap, dat hij dit geld van den buur man van A. v. B. had gekregen, omdat hij dien den sleutel van grootvaders kast bezorgde, als deze niet thuis was. Het gevolg van het onderzoek heeft geleid tot voorloopige aanhouding van den buurman die uit de kazerne te Amersfoort, waar hij als landstorm man vertoefde, naar het Huis van Be waring te Tiel is overgebracht. Voederbieten. Van welingelichte zijde meldt men ons d.d. heden, dat voederbieten nog niet vrij verhandeld mogen worden. Binnen een paar dagen komt de rege ling lot stand. Zoodra telegrafisch be richt komt, zal dit worden bekend gemaakt. Y TELEGRAMMEN. MIDDELBURG, 22 Maart. Heden middag is de 65-jarige T. op de Markt» alhier onder de tram geraakt en later aan de bekomen verwondingen over leden. DEN IIAAG, 22 Maart. Officieel Blijkens een op 21 dezer 's avonds aan het Ministerie van Buitenlandsche Zaken ontvangen telegram van onzen gezant te Londen, heeil">de Britsche regeering in antwoord op de inede- deeling der Nederlandsche regeering, houdende voorwaarden waaronderzij bereid is aan Nederlandsche schepen vergunning te verleenen om ten be hoeve der geassocieerde landen te varen in de gevaarzöne, te kennen gegeven, dat de verbonden regeeringen onmiddellijk zullen beginnen met in beslagneming der schepen. Eerste Kamter. Minister Lou don deelde mede ook van 'den gezant te Washington bericht te hebben ont vangen ,dat de Amerikaansche regee ring besloot tot inbeslagneming onzer schepen en dat besluit reeds ten uit voer bracht. De juiste tekst van de proclamatie van Wilson is spr. niet bekend. Onder schijn* van recht is tot dezen maatregel overgegaan. Een luidt protest van de regeering zal weerklank vinden in beide takken der volksvertegenwoordiging en 't geheele land. Als 't volk uit de beproevingen, die ongetwijfeld het gevolg zullen zijn van het gebeurde, zal zijn opgestaan, zal het de regeering niet kunnen ver wijten, dat zij niet alles deed om het volk die beproevingen» te besparen. De'heer Cremer stemde in mét het protest der regeering. Hij onthield zich aan de kritiek over wat vooraf ging. De minister heeft misschien een fout begaan om bij beide partijen evenveel eergevoel te veronderstellen. Spr. raadt de regeering aan kwaad te vergelden met goed, tegenover de hier verblijvende slachtoffers van den oor log". Wij moeten toonen te behooren tot de laatste gentlemen van Europa. De heer Van 'der Does Willebois sprak in gelijken geest. De heer 't Hooft sprak namens de A.-R. en de C.-H. Spr. -betreurde cfe houding der regeering, die bij de onder handelingen niet blijk gaf van vooruit ziendheid, die van hun mocht wor den verwacht. Hij begrijpt niet, dat de regeering thans volhardt bij de meening goed te hebben gehandeld* Een groote fout van de regeering is, dat zij wist van het ultimatum en tpoh nog onderhandelde. De ^aak zou niet een schaamtevolle loop hebben genomen, als de Staten-Generaal te voren was geraadpleegd. De heer Van Kol noemde de daad van de geassocieerden, een brutale broodroof in wanhoop gedaaji. Hij is overtuigd dat het Amerikaansche volk verkeerd werd ingelicht. De heer Goiijn vroèg welke stappen de regeering voornemens is te doen en of een officieel protest zal worden ge zonden. Minister Loudon zegt met instem ming de uitingen van verontwaardi ging te hebben vernomen. Onmiddellijk zal ..worden geprotesteerd tegen de in beslagneming. Wat vérder *zal worden gedaan, wordt overwogen. Onjuist is de bewering dat onze schepen nutte loos in de Amerikaansche havens lagen. De meeste waren varende. Het debat .werd hiermede gesloten. Tweede Kamer. Besloten wordt de Kamer na het Paaschreges op 9 April weder bijeen te roepen. De voor zitter is voornemens de Kaïner. op zijn laatst 20 Mei te laten uiteen gaan. Het debat .over de levensmiddelen- voorziening wordt voortgezet meteen rede van den heer Van Best, die ver klaarde pijnlijk getroffen te zijn, door de campagne in de pers en in de Kamer tegen hem. Voorts dat hij na zfyn verdediging en nadat de minister heeft gesproken, zal heengaan. Hij betoogt voorts, dat in vermenging van functies voor hem enkele voordeelen lagen. Hij protesteert tegen de fantas tische verhalen omtrent zijn winst. Hij gebruikte den titel van regeerings- commissaris alleen, wijl deze korter was dan voorzitter der Commissie voor behartiging van de Nederland sche belangen in België. Hij erkent onjuist gehandeld te hebben, maar dat is geen fraude. Hij laat zich niet uit over dc vraag of hij na de ontslagne ming of bij de -groote verkiezingen zich weer herkiesbaar stelt. De heer Kooien handhaaft de mee ning, dat de graanverbouw het minst loonend product is. Hij kan met He motie Marchant groolendeels mee- gaaii. In de Tweede Kamer heeft na de pauze Minister Cort v. d. Linden krachtig geprotesteerd tegen het feit, dat de geassocieerden tot inbeslagne ming onzer schepen overgingen, niet tegenstaande wij onder voorwaarden bereid waren in te gaan op hun voor stel, dat de regeering nooit als ultima tum heeft beschouwd. Ons volk is hierdoor gesmaad en onrechtmatigen dwang opgelegd. Onder luid bravo en hoerageroep betuigde de Minister dat onze zelfstandigheid ons ineer waard is dan brood en vloot en wij daaraan tot aan 'den bedelstaf trouw willen blijven of zullen blijven. Zijner zijds heeft de voorzitter der Kamer, mr. Fock, onder krachtigen bijval zich aangesloten bij het protest onder be tuiging dat de regeering in deze moei lijke tijden verzekerd kan zijn van den steun der Kamer en het geheele volk. De Minister van Oorlog heeft pp de vragen van den heer Van Bere- steijn geantwoord, dat de heer Collot d'Escury, sedert de oproeping als landstormplichtige op verzoek van den ^Minister van Landbouw, alsnog eenig uitstel van opkomst verleend is, opdat maatregelen kunnen getroffen worden om naar wensch te voorzien in zijn vervanging als regeringscommissaris. De oproeping is geschied na 't advies van den Raad van Toezicht op de Spoorwegdiensten, die oordeelde, dat de heer Gollot zonder bezwaar voor den stoomtram Hulst—Walsoorden als plaatsvervangend administrateur kon worden gemist en \#lk advies de minister oVerlegl. Inschrijving van den landstorm groep waartoe de heer Col- lot behoort, moest 1 November 1916 geschied zijn. Dé landstorm jaarklasse 1908, waartoe hij behoort, is voor den werkelijken dienst opgeroepen lusschen 20 Maart-en 16 Juli 1917, in werkelijken dienst gesteld, deels om streeks begin Juni, deels half Juli 1917. Eerst ua 12 Februari deed de burgemeester van. Iiontenisse de voor geschreven kennisgeving aan den Min. van Oorlog van voorloopig buiten de oproepingJlaten voor de landstorm-, plicbtigeii loekomën. Indien 't advies van den Raad van Toez. op de spoor wegdiensten tijdig had kunnen inge wonnen worden, zou deze landstorm plichtige reeds 1 Juli 1917 in werke lijken dienst zijn gesteld. WASHINGTON, 21 Maart. Woens dagavond heeft de Minister van Ma rine, Daniels, tengevolge der procla matie van President Wilson, onmid dellijk aan de scheepvaartautoriteiten iii alle Amerikaansche havens gelast de daar liggende Nederlandsche sche pen in beslag te nemen. President Wilson sprak als zijn ernstigen wensch uit, dat de belangen van. Nederland en van de Nederland sche onderdanen volkomen zullen worden gewaarborgd. Wilson verklaarde, dat Amerika door in deze crisis gebruik te maken van het geoorloofde recht om con trole uit te oefenen over alle eigen dommen op Amerikaansch gebied, niet onrechtmatig jegensNederland op treedt, terwijl de wijze waarop van dit recht gebruik wordt gemaakt, blijk geelt van den ernst van de vriend schap, die Amerika voor Nederland koestert. LONDEN, 22 Maart. Gisteren pm 8 uur werd, na een hevig bombarde ment met uiterst krachtig ontplof fende granaten op de voorste stellin gen en achterwaarts gelegen gebieden een krachtige infanterieaaftval door de Duitschers* ondernomen over een front van $0 K.M., zich uitstrekkende van de Disc. tot aan 5e Sensee. Duit- sche artillerie-demonstraties hadden iplaats over een breed front ten N. van het La Bassée-kanaal en in het vak bij Ieperen. Met groote kracht en vastbeslotenheid braken de Duit- schers door in de buitenste Engelsche |j loopgraven en slaagden er in op ver- 'j schillende deelen van het front door !j te dringen in de britsche stellingen, j De aanval werd gedaan met groote troepenmassa's en is uiterst kostbaar geweest voor de -betrokken Duitsche troepen. De verliezen zijn buitenge woon zwaar voor hen geweest. De hevige 'gevechten duren langs het ge heele front voort. Burgerlijke Stand van Zierikzee. 6 o b oï e u1 14 Mhatt. Leendtrt, zoon van Leendert Jonker on Mariha Willemina Stoutjeedgt. 18 Richard Fianoiicre, zoon van Buronrd Couwjjzer en Be t'oa Fian- cisca Cfjjfsj Overladen-: "tl iTavt. J 'hannes Leor-ardus Boon. 30 j, echtgenoot v-kii Johanna Alberdina Vooren 17 s WlFraina étrloo 4 w. 17 a Carolina Margaretha van Gees- bergen, 21 m. Telegrafisch Weerbericht, medegedeeld door het Kon. Ned. Meteor. Instituut _te De Bilt, naar waarnemingen verricht in den morgen van 22 Maart 1918. Verwacht tot den avond van 23 Maart zwakke tot matige winden uit "westelijke richtingen, nevelig tot half bewolkt, weinig of geen regen, zelfde tempera tuur. Marktberichten ZIERIKZEE 21 Maart. Ruime aa": voer van granen en peulvruchten alles werd tot regeeringsprijzen ver handeld. die ons opgaaf verstrekken der predik beurten worden verzocht die voor den Goeden Vrijdag en de beide Paasch- dagen in te zenden uiterlijk voor Woensdagmorgen 9 ure. Men gelieve voor spoedige inzending te zorgen, opdat alle opgaven tijdig in ons bezit zijn, DE REDACTIE. ONDERTROUWD: LEENDERT BERREVOETS Jz. en GRIETJE BEIJE JD. Zierikzee, Maart 1918. Strekkende tot eenige en algemeens kennisgeving. GETROUWD: JOH.s- M. OTTE Wzn. en AALTJE E. BOOGERT, die, namens wederzijdsche Familie, hartelijk dank zeggen voer de belang stelling, bij hun Huwelijk ondervonden. Bruinisse, 21 Maart 191§. Donderdag 28 Maart a.2., hopen onze geliefde Ouders t LEENDERT VAN DER HAVE Tz. en MARIA VAN 'T H0FF Md hunne 25-Jarige Echtvereniging te herdenken. Oosterland, Maart 1918. Hunne dankbare Kinderen en Kleinkinderen. J Zoo de Heere wil en zij leven, hopen onze geliefde Ouders. WILLEM EERLAND en CORNELIA VAN WELZEN, op Zondag 31 Maart a.s. hunne 25-jarigo Eohtvereeniging te her denken. Dat zij nog vele jaren in ons midden mogen zijn, is ons aller wensch. Stavenisse, 21 Maart 1918. Hunne dankbare Kinderen, JAN EERLAND Wz. JANNA GAAKEER Cd. en Verloofde. J MARINUS EERLAND Wz. I KLAZINA EERLAND Wd. LEENDERTEERLANDWz. ♦♦♦->♦ t -Safe

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1918 | | pagina 1