Zierikzeesche Nieuwsbode LI J N Z A AD. abonnement: Woensdag 20 Maart 1918. (zierikzeesche courant). jj8*.jdelk6' advertentiën: KAAS. Kennisgeving. Maximumprijzen oude Rijwielbanden. Bekendmaking. SCHULDVORDERINGEN Rijk, de Provincie en de Gemeente, De Regeeringsverklaring. NIEUWSTIJDINGEN. Uit Stad en Provincie. Prijs per 3 maanden 1,40, franco per post/1,70. Voor het buitenland per jaar 10, Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt Maandag, Woensdag en Vrijdag. van 1—3 regels 50 ets., van 4 regels en daarboven 15 ets. :per regel. Reclames 20 ets. p. regel, Nn inioc Pij contract belangrijke korting. WO. IJioo. Inzending op den dag van'uit- Uitg.-Hoofdr. A. FRANKEL. gave vóór 1,ure. Zij, die zich van af heden op ons blad abonneeren, ontvangen de tot f April a.s. verschijnende nummers GRATIS. Da BURGEMEESTER van Zibriszbe; Brengt tez kennis van belanghebbenden de navolgende beschikking van deo Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel van 14Maaitj.L, no. 22718, afdeeling Criaiszako»; De Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel, Gelet op artikel 8 der Dietribnti6wet 1916. Heeft goedgevonden te bepalen dat de detaillisten in kaas verplicht zjjn bp bet aansnjjden van kass er zorg voor te dragen dat bet gedeelte, dat bet kentesken van hot vetgehalte draagt, steeds bet laatste ■tuk is, dat wordt verkocht. Zierikzbe, deu 18 Maart 1918. De Burgemeester voornoemd, A. J. F. FOKKER VAN CRAYESTEYN VAN RSNGKRSKBRXE. De BURGEMEESTIR van Zierikzeb; Brengt ter kennis van belanghebbenden de navolgende beschikking van den Minister van Landbouw. Nijverheid en Handel van 13 Maart j.l., no. 785/46: DE MINISTER VAN LANDBOUW, NIJVER HEID EN HANDEL, Gezien artikel 8 van de Distributiewet ,19! 6 en artikel I van de Wet van 1 Sep tember 1917, Staatscourant no. 578, Heeft goedgevonden: den in zjjne beschikking van 11 Febrnati 1918, no. 30897/46," Rijksbureau voor de Distributie van Graan en Meel, Staatscourant no. 85 geetelden termijn te verlengen tot 1 April 1918, zoodat artikel VI moet worden gelezen Voor den export geschikt lijnzaad, waar voor vóór 1 April !9i8 geen vervoerbewjjs is afgegeven, moet onmiddellijk worden ingeleverd aan den Regeeriugs-commissaris •der provincie, waarin genoemd lijnzaad zich bevindt tegen een prijs, geschat mot inacht neming van den maximumprijs, vastgesteld voor Blagzaad bg beschikking van 6 October 197, no. 37824/7, Rijksbureau voor de Distributie van Graan en Meel, Staats courant no. 234. Zierikzbe, den 18 Maart 1918. De Burgemeester voornoemd, A. J. F. FOKKER VAN CRAYESTEYN - VAN BENGERKERKE. De BURGEMEESTER van Zierikzbe brengt ter kennis van de Ingezetenen,' dat er op Maandag, den 25 Maart a.s., des namid dags te 2 uur, op het Raadhuis, eene openbare vergadering van .den Gemeenteraad zal ge houden worden, waarin de navolgende punten zullen worden behandeld: 1. Vaststelling Notulen. Ingekomen stukken ea xaededeelingen. Wgziging begrooting Burgerlijk Arm bestuur 1917. Wijziging begrootiag Gasfabriek 1918. Vooratellen inzake, dnurtetoeslagen. Onderhandsche verhuur gemeentegrond. Primitief kohier hondenbelasting 1918. Wijziging der verordening op de heffing van havengeld. Wjjziging der begrooting 1917. Benoeming onderwijzeres in de nuttige handwerken aan de O. L. School A (buiten de gewone schooluren.) Benoeming onderwijzeres met akte Franach School voor L. en M. U. L. O, Zierikzxe, den 19 Maart 1918. De Burgemeester, A. J. F. FOKKER VAN CRAYESTEYN VAN RINGIBSKERK1. De BURGEMEESTER van Zierikzbe; Brengt ter kennis van belanghebbenden de navolgende beschikking van den Minister van Landbouw, Ngverheid en Handel van 15 Maart j.l., No. 14497, afdeeling Crisiszaken. De Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel, Gezien ague beschikking van 17 October 1917, No. 192 C. Afd. Crisi«zaken, Bureau Nijverheid, betreffende maximumprijzen voor rijwielbanden gewijzigd en aangevuld bjj beschikking van 2 November 1917, No. 1248, van November 1917, No. 2640, van 10 Decomber 1917, No. 3323, van 19 December 1917, No. 3323 v, van 9 Januari 1918, No. 3853 en van 80 Januari 1918, No. 16, Afdeeling Crisis zaken, Bureau Ngverheid; gezien de distributieregelen g voor igwiel banden van 17 October 1917, No. 192; heeft goedgevonden te bepalen: 1°. dat rijwielhandelaren bg de levering van rijwielbanden niet mogen eischen, dst een oude band kosteloos worde afgestaan, dooh dat bg achterlating van den ouden band door den kooper de waarde van dien ouden band in mindering van den koopprijs zal dienen te worden gebracht; 2°. dat door hen zgn vastgesteld de vol» gende maximumprijzen voor: oomplete oude rgwiel-draadbuitenbandep, waarin beide staaldraden nog bruikbaar zgn f 0,40 per stuk; M losse brnikbare staaldraden voor rijwiel banden f 0,10 per stuk oude buitenbanden, zonder draden f 0,30 per kilo; oude. nog brnikbaTe ventiels f 0.30 per stnk 3°. dat bg de levering van rgwielbanden volgens de gestelde maximumprijzen in reke ning mag worden gebracht voor het mon- ~teeren op het voorwiel ten hoogste f 0,30 en voor het monteeren op het achterwiel ten hoogste f 0,50. Zieêikzbb, den 19 Maart 1918. De Burgemeester voornoemd, A. J. F. FOKKER VAN CRAYESTEYN VAN BENGERSKERKE. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Gemeente Zierikzbe; Gezien de circulaire van den Heer Com missaris der Koningin in deze Provincie van 12 Maait 1918, A No. 74, 1ste afdeeling; Herinneren bjj dezen de belanghebbenden aan de bepaiingen, vervat in da Wet van 8 November 28!5 (Staatsblad No. 51), art. 125 der Provinciale Wet en art. 228 der Gemeente wet, volgens weikealle"~" ten laste van het binnen zes maanden, volgende op het jaar waarover zg ioopen, zullen moeten worden ingediend bg het bestuur, het college, de autoriteit of den ambtenaar, die tot de uit voering van het werk of do levering last heóft g9geven, op straffe van te worden ge- honden voor verjaard en vernietigd; wordende mitidien een ieder uitgeuoodigdj om de schuldvorderingen, welke bij ten laste van het Rjjk, de Provincie of de Gemeenteover 1917 mocht hebben, zoo spoedig mogelgk in te dienen en daartoe den uitersten termjjn, bg de Wet vastgesteld, zgn de den laatsten Juni aanstaande, niet af te wachten. Oe vorderingen len laste «an het Departement «an Landbouw, Nijverheid en Handel, In te zenden vóór 15 APRIL a.s. Gedaan te Zierikzee, den 20 Maart 1918. Burgemeester en Wethouders voornoemd, L. KOOPMAN Cz., Weth., l.°-Burgem. De Seoretaris, P. F. WITTERMANS. zelfstandigheid geen schaduw zelfs overblijft. Dan kunnen- wij naar de pijpen dansen van de mogendheden, die beweren te strijden voor de réch ten van dé kleine naties. Wij wenschen geen verdere gevolg trekkingen te maken, die uit de capi tulatie van onze regeering kunnèn voortvloeien. Maar wij hopen vurig, dat het aan de geallieerden behagen moge de voor waarden te verwerpen, die ons gou vernement aan de inwilliging van "hun eischen verbonden heeft. In dat géval namelijk is van verder toegeven bij de huidige regeering, die verklaard heeft, dat zij niet kan noch mag verder gaan, geen sprake meer. Dan moge de Entente, gedachtig aan haar zinspreukmacht gaat boven •recht, onze Nederlandsche schepen zich loeëigenen en ons volk uithon geren. 2. 3. 10, 11. .Wanneer hef oude Romeinsche volk door een nationale ramp getroffen werd, dan werd de dag, waarop zij plaats had, een dies ater genoemd. Een dergelijke dies ater had de Nederlandsche natie "Maandag, toen Minister Loudon aan de Tweede Ka mer de mededeeling deed, dat onze regeering aan de eischen der Entente betreffende onze in Amerikaansche en Engelsche havens wederrechterlijk vastgehoüdene schepen in hoofdzaak had toegegeven. In de geheele "pers, met uitzonde- ring natuurlijk van de anti-nationale De Telegraaf, ging daarover een kreet van verontwaardiging op. Geen wonder! Niet alleen toch dat wij door het verhuren van onze schepen aan de gealliëerden een materieel nadeel lijden, omdat wij trots de'vergoeding, die ons geboden wordt, deze voor het handelsverkeer en personenvervoer zoo hoog noodige schepen vermoede lijk in de eerste jaren niet zullen terugkrijgen, maar ook het moreel, onherstelbaar verlies aan naam en prestige hebben wij te dragen. De Nederl. Maagd toch, op wiej; borst de. Entente zonder den minsten rechtsgrond haar pistool dreigend had gericht, deed hoewel voorwaardelijk, wat van haar verlangd werd. Dat had zij niet moeten doen. Dat had zij moeten weigeren om ideëele en om praktische redenen. Om ideëele, omdat geen slaat zijn waardigheid mag opofferen, zijn pres tige mag prijsgeven. Om praktische, wijl: I. Wij onzen machtigen Duitschen nabuur in hooge mate jegens ons zullen ontstemmen, omdat wij door het verhuren van onze schepen aan de gealliëerden, deze, zij het ook on vrijwillig, helpen in den strijd tegen de Centrale Staten. II. Wij wegens de duikbooten tien tegen één de groote kans Ioopen het van de gealliëerden bedongen graan niet uit Amerika te zullen ont vangen. zoodat wij toch gebrek aan broodkoren zullen krijgen. III. Wij niet weten, of met hét oog op den steun, dien wij door 't afstaan van onze schepen aan de gealliëerde staten verleenen, Duitschland ons ver der van kolen, ijzer en staal zal blij ven voorzien. IV. Wij ons óp het hellend vlak der concessies bevinden, zoodat afglij den naar het punt, waar de Entente ons hebben wil, niet is uitgesloten. Met .andere woorden de Entente, ziende, dat wij haar eischen, hoe on redelijk ook, hebben ingewilligd, zal, als zij het in haar belang noodig acht, geen oogenblik aarzelen nieuwe te formuleeren en deze onder bedreigin gen ons kenbaar maken. En dan leert ons het voorbeeld van Griekenland, dat er van onze onafhankelijkheid en AMERIKA De Tzmes-correspondent te Was hington meldt een van de merkwaar digste oplich tings trucs, die ooit zijn toegepast. De zoogenaamde „Yellow-Kid"- bende, die in het Westen „opereerde", had aan de voornaamste bankiers voor millioen dollar nagemaakte staal- waarden verkocht. Toen veranderde zij van tactiek. De leider van de bende poseerde als kapitalist en kwam overeen, van een bankier, Albert Charles te Ivokomo (indiania) en zijn associë's 'n staal fabriek te koopen voor de somma van 8.500.000 dollar. Hij drong er echter op aan dat Charles, alvorens de koop gesloten werd, zijn inkomsten belasting zou betalen. De bendew had naast het bureau van den ontvanger een kantoor gehuurd en er een medeplichtige in geplaatst Toen het belastingkantoor gesloten was, werden de bordjes van beide kantoren verhangen. De advocaat van Charles had nog laat zitten werken om de belasting na te rekenen en haastte- zich te be- t:den. ten .einde-koop af te sluiten. Op het door de oplichters genuuruc kantoor zag hij „Ontvanger van de Inkomstenbelasting" staan. Hij stapte er binnen en betaalde 180.000 dollar contant. NEDERLAND. AMSTERDAM. Alhier zijn gearres teerd 2 redacteuren van een geïllus treerd Duitsch politiek satiriek "week blad, getiteld „Michel im Sumpff" verdacht van spïonnage ten nadeele van Duitschland. Duitsche luchtschepen. KATWIJK-AAN-ZEE. De militaire kustwacht heeft Maandag een aantal luchtschepen, die binnen het territo riaal gebied kruisten, hevig beschoten. Langs de geheele kust hoort men voortdurend schieten. De kustwacht stelde vast, dat deze luchtschepen van Duitsche nationaliteit waren. OLDENZAAL. Een hevige bosch- heidebrand heeft Zondag bij het buiten goed Boerskotten nabij deze Gemeente ge woed. De groote bosschen op het buiten- goed,eigendom van mevr. de wed. Eesink- van Berckel te Oldenzaal, zijn behouden, De verbrande perceelen zijn eigendommen van Mevr. Essink, den heer G. Bloesaen te Oldenzaal ep den heer Blijdenstein te Enschede. Er wordt branstichting vermoed. EINDHOVEN. Zondagmiddag ont stond in den winkel van Timmermans te Gestel een woordenwisseling tus- schen dezen en twee bezoekers, de arbeiders Harks en Van de Laar over eeh nog niet voldane betaling. De woordenwisseling werd al spoedig ge volgd door een vechtpartij. Harks zou n.l. met een bierfleschje Timmermans fc>p het hoofd hebben jgeslagen, waarop laatstgenoemde zijn (militair) geweer nam en dit h bout portant losbrandde op zijn aanvallers, met het gevolg, dat hij Harks dwars door 't lichaam schoot en diens longen doorboorde, terwijl bij v. d. Laan den kogel door een arm ging. Hevig bloedend werd H. naar het Eindhovensche zieken huis getransporteerd, waar hij even later aan de verwonding overleed. H. stond niet gunstig bekend. Tim mermans is een oppassend man. Door zijn paard verraden. ZEVENAAR. De vorige week wer den nabij de grens een tweetal paar den behangen met smokkelwaren in beslaggenomen. De eigenaar der paar den was niet bekend en ten eind© nu dezen te kunnen opsporen c.q. te. bekeuren, pasten ide kommiezen een prachtige truc toe. Zij lieten n.l. één der paarden vrij Ioopen en volgden zijn spoor. Het dier begaf zich naar dc op een uur gaans gelegen boer derij van den landbouwer R., waar het in den stal ging staan. De rest van het raadsel was toen spoedig op gelost. DINTELOORD. Op de gehouden algemeene vergadering der coöpera tieve Boerenleenbank alhier heeft de winst- en verliesrekening over 1917 en de balans op 31 December goed gekeurd. De heeren A. J. Bom en A. Breure, respèctievelijk directeur en secretaris van den raad van toezicht 'erden herkozen. Hét jaar 1917 is voor de bank we derom gunstig geweest; het ledental ïs gestegen tot 60. De omzet bedroeg 1.200.000 togen 800.000 over 1916. Aan spaargelden werd ontvangen 96170,23 en terugbetaald f79525,83; de saldo's der kasgelden bedroegen 65005,98. In bekening-courant werd ontvangen f 481805,73 en uitgegeven 494010,83. De netto-winst over 1917 bedroeg f 559,26; de reserve steeg daardoor tot f 1033,81. ZIERIKZEE. Door Ged. Staten is aan den heer Mr. B. I. Zijlstra alhier zijn verzoek eervol ontslag verleend lid van het hoofdstembureau ter verkiezing van leden der Provinciale Staten in den kieskring Zierikzee en in diens plaats voor 4 jaar ingaande 1 dezer, benoemd de heer M. Smits alhier. Gisterenavond gaf de nog kort bestaande vereeniging „Onderling Kunstgenot" haar tweede uitvoering in de zaai van café „Juliana". Het bestuur, hetwelk bestaat uit de heeren O. J. Hendrikse, voorzitter, J. A. de Rijke, secretaris-penningmeester, M. Hansevice-voorzitterJ. Deïst en J. Romeijn, commissarissen, bood aan de vele bezoeksters en bezoekers een uitvoerig programma aan. De bijeenkomst werd geopend door -den voorzitter met een hartelijk welkom, en met het uitspreken der verwach ting dat allen zich dezen avond goed luden aiiiuoooï-ovn. Een blijspel in 2 bedrijven: „Wie zal hem zijn?" werd opgevoerd en verschillende voordrachten werden ten beste gegeven. Hoewél wij 't doel dezer jonge vereeniging niet anders clan hoogst lofwaardig achten, zoo veroorloven wij ons deze bescheidene opmerking, dat wanneer mén in het publiek optreedt, men in de aller eerste plaats zorgen moet zijn rol of voordracht te kennen. Dit is een eerste vereischte. Voldoet men daaraan, dan zal bij een degelijke oefening het spel allengs beter worden. Er zijn onder hen, die wij hoordenvoorzeker goede krachten. Het grootendeels jeugdig publiek heeft zich blijkens 't levendig applaus uitstekend geamuseerd, waartoe ook de muziek van den heer P. A. Jong- mans het zijne bijdroeg. Een groot deel van den avond werd aan den dans gewijd. SEROOSKERKE. Vrijdagavond ver gaderde de Liberale Kiesvereeniging tot het stellen van candidaten in de vacatures, ontstaan door 't overlijden van de heeren Van. Damine en Goe- mans. Voor wijlem den heer Van Damme werd gekozen ,de heer iLi Padmos, en voor wijlen dén 'heer Goe- mans, de heer P. Goemans. STAVENISSE. In de Woensdag al hier gehouden gemeenteraadszitting werd, tengevolge van ziekte van den heer L. Hage, benoemd als tijdelijk wet houder de heer C. Broodman. SCHERPENISSE. Verr/adering van den Gemeentèmadi op Dinsdag '19 Maart j.l. De notulen werden onver anderd vastgesteld. Ingekomen waren o. a. een mededeeling van den ingéni eur der telegraphie, dat voorloopig aan de aanvrage om telegraphische aansluiting van het gemeentehuis geen gevolg kan worden gegeven wegens groot gebrek aan toestellen en andere materialen; een missive van Gedcp. Staten betr. goedkeuring van een uit treksel K. B. in zake goedgekeurde verhooging van den maximum H. O.; een missive van Gedep. Staten, mel dende dat de rijksbijdrage in zake het onderwijs voor 1918 bedraagt f4'310; een missive betr. goedkeuring van het besluit regelende de onder wijzers jaar wedden; een missive van Gedep. Staten betr. goedkeuring van een geldleéning v,O|0r kasgeld; proces-verbaal van kas opname bij deu gemeente-ontvanger op 12 Maart j.l.; er was in kas f 3760,32machtiging beschikking ontvangsten en uitgaven begrooting 1917, tot een bedrag van f 18,10; ge wijzigde begrooting 1917 vermeerde ring van ontvangsten en uitgaven van f 571,475; kohier hondenbelasting voor 1918 werd vastgesteld op f. 100; de havengeul werd voor 7 opeenvolgende jaren onderhands verpacht aan J. v. de Velde Zz. alhier, voor f 10 pei; jaar. WISSEKERKE. De Raad verga derde Maandag 18 dezer. Behalve dc heer Schippers, die wegens ongesteld heid afwezig was en de heer Buijze waren, na de installatie van het nieuwe lid A. C. van Nieuwenhuijzen, alle leden aanwezig. Het jongste lid werd door den voorzitter met eèn ge past woord welkom geheeten. Daarna was de secretaris ongeveer een half uur aan 't woord met de lezing van de notulen dér vorige ver gadering, op welke notulen, ondanks de uitvoerige bewerking, niemand iets had aan te merken. Toen volgden een dertiental ingekomen stukken, waar van het leeuwendeel bestond uit dank betuigingen van alle.gemeente-ambte naren, wier jaarwedde in de vorige vergadering verhoogd was. Daarna werd overgelegd de rekening van het burgerlijk armbestüur over 1917, in ontvang f 1320,13, in uitgaaf f 1225,645 bedragende. Zij werd nagezien, met toelichting van den penningmeester van het armbestuur, door de raads leden Joh. v. d. Maas en Abrahamse, die tot goedkeuring adviseerden, welke goedkeuring door dén Raad verleend werd. In de vacature van het burgerlijk armbestuur werd voorzien u door de herbenoeming van den heer Iz. Ver hulst met 5 van de 9 stemmen en 2 blanco's. Het was noodzakelijk gebleken, ten gevolge van hoogere dan de geraamde kosten van allerlei gemeentelijke kar weitjes- in 1917 de begrooting voor c^at jaar alsnog te wijzigen en de be grooting voor 1918 met f 1000 in ont vang te verhoogen door den hoofdeL omslag van f 21000 op f 22000 te brengen, 'waartoe besloten werd. Hierbij deelde de voorzitter mede, dat na uv.L wi,,a '.riuan vorigen raad in beginsel genomen een jonge politie hond was aangeschaft, dié wordt af- -gericht door den veldwachter v. d. Vreugde te Camperland. Het lid De Regt vroeg nog eenige inlichtingen omtrent voornoemde hoo gere uitgaven, maar was voor de pers onverstaanbaar. Machtiging voor B. en W. werd ge vraagd tot verpachting voor 10-jaar van den door demping aan den Oost- Achterweg verkregen gemeentegrond en voor 5 jaar van het nog onge bruikte deel van het kerkhof te Camperland. Naar aanleiding van dat voorstel richtte één der leden weer een vraag tot den voorzitter, doch het was uw correspondent niet mo gelijk uit le maken, wie de vrager of wat de vraag was. Elke raads-,agenda bestaat uit drie verschillende onderdoe len1°. notu len en i ugekomen stukken, die nie mand meer intéresseeren; 2°; de nieu we zaken, die altijd- belangstelling wekken, en 3°. de omvraag, waarbij vooral het initiatief .'der raadsleden uitkomt. Dat eerste deel heeft uw correspondent geduldig over zich/heen laten gaan, in de hoop op 't geen volgen zou. En toen de belangwek kende zaken 'aan de orde waren, kwam het tot tweemaal tóe voor, dat de raadslid-spreker niet te verstaan was. Toen is de correspondent heen gegaan. 't Was toch al erg genoeg, dat het iniddagzohnetje schitterde in de hartversterkingen op de raadstafel, terwijl het perstafeltje kurkdroog bleef; maar de onverstaanbaarheid der sprekers deed de deur toe, of lie ver open. Later werd nog vernomen, dat aan B. en W. machtiging verleend werd tot het zoeken van een érediet, bij de gemeentelijke credietbank, noodig tol dekking der voorschotskosten door de Brandstóffencommissie te maken. Daarna verliet de voorzitter de vergadering, wijl zijn aanwezig heid elders geëischt werd. De raad benoemde toen 2 stem- bureaux voor de a.s. Kamerverkie zing. Voor Wissenkerke zijn aange wezen de heeren Verhorst, voorzitter, A. v. d. Maas, S. J. de Regt en W. de Jonge; plaatsvervangers de léden Joh. v. d. Maas, Abrahamée en De Ridder. Voor Camperland: Rottier, voor-

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1918 | | pagina 1