7.zee$clte Nieuwsbode B IJ VOEGSEL NIEUWSTIJDINGEN. Uit Stad en Provincie. behoorende bij de van MAANDAG 18 MAART 1918, no. 10135. CHINA De geallieerde en Amerikaansche kamers van koophandel seinden aan de gezanten harer regeeringen te Pe king een verzoek, de maatregelen tot herstel van den vrede in China te willen steunen. De Chineesche Ka mers van koophandel en de vakver- eenigingen verteenen haar medewer king op dat punt. De Japansche eerste minister verklaarde, dat de binnenlandsche onlusten in China een bron van ern stige bezorgdheid zijn voor de Japan sche belangen, daar een eensgezind China zeer wenschelijk is. Japan nam tot nu toe nog geen stappen ter be middeling. FRANKRIJK De bladen melden een ontzetten de ontploffing, die heeft plaats geliad !en die Parijs deed schudden als bij een aardbeving. Drie slagen volgden elkaar met een tusschenpoos van één, twee seconden op. Personen, die zich ver van de plaats van de ramp op straat bevonden, werden tegen de huis muren geworpen, terwijl door de luchtgolf in 20 arrondissementen van Parijs een enorme hoeveelheid ruiten braken. De Matin beschrijft de plaats des onheils zelf: midden op 'n uitgestrekt terrein schijnt een dichte rookzuil uit den bodem op te stijgen. Men ziet ver schillende voorwerpen over den grond verspreid en men hoort tal van ont ploffingen, die zonder ophouden voort duren. Op het terrein staat niets meer overeind. Een villaomringd door boerenhoeven, is op jammerlijke wijze in elkaar gestort. Ter linkerzijde is een koffiehuis geheel vernield. Nog iets verder ziet men de gestalten der brandweerlieden zich afteekenen op den zwarten rookpluim. Alles wat men hier ziet is verminkt of ver nield. De aanblik is dezelfde, als bij een verwoest dorp. Het scliynt zeker te zijn<-dat het ongeluk te wijten is aan het vallen van een kist met granaten, die een soldaat in een waggon laadde en die, bij het vallen, de ontploffing van een geheele opslagplaats veroorzaakte. Op 't oogenblik bedraagt het aantal doo- den 30 en het aantal voor 't meeren- deel licht gewonden 200. De materi- ëete schade is enorm. NEDERLAND. ARNHEM. De politie alhier heeft aangehouden F. Z. en F. A. K., ver dacht van diefstal van 20.000 mark, te Gendringen gepleegd. A. M. is aange houden als veniacht van medeplichtig heid aan dezen diefstal. ROTTERDAM. Een knecht van den heer L. J. M. E., fabrikant in chemi caliën en briketten, rond zijn patroon in zijn werkplaats aan den Beukelsdijk op den grond liggende, badende in zijn bloed. Hij waarschuwde aanstonds de politie, die een onderzoek in stelde en vermoedde, dat een aanslag had plaats gehad. Dit vemoeden werd bevestigd door het feit, dat hij naaat den heer E. dien» portefeuille vond welke geheel ledig was. De heer E. werd in bewusteloozen toestamd naar het gasthuis gebracht, en kon tot dusver niet verhoord worden. Vermoedelijk heeft de portefeuile een jjroote som geld» bevat, want de heer E. was steeds gewoon veel geld bij zich te dragen. In verband met dezen aanslag zijn twee werklieden, die men in de om geving van de schuur heeft gezien, ge arresteerd. ZEVENAAR. De landbouwersfamilie Heinz bewoomt tusschen Babberik en Elten eene hoeve, alwaar tijdens den oorlog honderden Nederlandsche en Duitsche smokkelaars meestal 's nachts een aankomst vinden. Daar worden de smokkelwaren afgeleverd. Zulks geschied de ook Woensdagnacht Het licht der eenzame gelegen woning schijnt een paar struikroovers getrokken te hebben,, want plotseling ging de deur open en dfongen twee jonge kerels, vermoedelijk Poolsche arbeiders, naar binnen, om de vrouw het geld te ontnemen. Zij werden daarin verhinderd en naar buiten gewerkt. Toen vrouw Heinz even later ging kijken of de ongenoode gasten vertrokken waren, hoorden de binnengebleven smokkelaars •een schot vallen. De vrouw was in de borst getroffen en is vannacht bezweken De laffe moordenaar» wisten te- ont vluchten. 's-HEERENBERG. Alhier hebben de kommiezen 12 soldaatkommiezen ge arresteerd, die behulpzaam waren bij een smok keizaak. Insulaire Hypotheekbank. ZIERIKZEE. In de Zaterdag gehouden aandeelhoudersvergadering is het divi dend over 1917 bepaald op 10 De periodiek aftredende commissarissen, de heeren Mr. A. J. F. Fokker, H. G. Hammacher en Jhr. J. F. Schuurbeque Boeije werden herkozen. Tot commissarissen zijn,.benoemd de heeren A. C. van der Vliet én J. S. L. Korteweg, beiden te Zierikzee. Aan den directeur Mr. D. J. Jongeneel, is op zijn verzoek eervol ontslag ver leend, met ingang van 1 Mei a.s. Mr. W. 1M. G. Jolles, rechter in de rechtbank alhier, is benoemd tot rech ter-commissaris belast met de in structie van strafzaken in 't arrondis sement Zierikzee, ter vervanging van mr. dr. B. I. Zijlstra. RENESSE. Ingaande 16 Maart is de kommies der directe belastingen 3e klasse C. Koster, verplaatst van Oostburg naar hier. DREISCHOR. In een Zaterdagavond gehouden vergadering in de zaal van dhr. Slager, werd door tal van aan wezigen in beginsel besloten tot aan sluiting bij den Nederl. Bond van Land en Tuinbouwarbeidors. De bond stelt zich ten doel om te trachten, wanneer het eindelijk nog een vrede wordt, te voorkoipen dat te veel arbeidskrachten aan den landbouw onttrokken worden. Staande de verga dering traden 86 leden toe. De nieuw opgerichte vereeniging zal den naam aannemen van „Door Een dracht Sterk". Het bestuur bestaat uit de heeren H. v. d. Doe, A. M. v. Burg, D. v. d. Berge, J. v. d. Berge en J. W. v. d. Linde. Vrijdagavond werden in de Open bare Lagere School alhier, de diploma's uitgereikt aan de leerlingen van den landbouwwintercursus, in tegenwoordig heid van den heer C. Stevens, Rijks- landbouwleeraar, de Commissie van Toezicht en eenige belangstellenden. De cursisten gaven blijk de genoten lessen van den heer van Staalen, goed te hebben onthouden en een der leerlingen dankte hun leeraar voor het gegeven onderwijs. ZONNEMAIRE. Aan den zeedijk van den Borrenbroodpolder onder deze. gemeente is een lijk' aangespoeld in verren staat van ontbinding. Ver moedelijk is het van een* Engelsch matroos, te oordeelen naar het geld dat bij hem gevonden werd, alsmede uitn briefje, vermoedelijk 'n wasch- iijst. Het is op de algemeene begraaf plaats dezer gemeente ter harde be steld. STAVENISSE. In de 1.1. Zaterdag alhier gehouden vergadering van den Dijkraad der Waterkeering van de Calam. Polders Oud-Kern penshofstede en Moggershil werd vastgesteld het dijkgeschot, dienst 18/19, voor O. K. H. is het f-8192,63* (v. j. f7802,51), voor de aangrenzende polders is het als volgt Waterschap Stavenisse, f 1157,23; Bree- denvliet, f43,22 en Anna-Vosdij k, f149,54 Het vorige jaar was het voor deze pol ders niets, voor den Moggershilpoldèr is het dijkgeschot f 1543,69. (v. j. i 2695,16'. De aangrenzende polder Anna-Vosdijk moet betalen f 260,79 (v. j. f 394,95). De begrooting voor 18/19 wijst aan Polder O. K. H ontvangsten f 11475,93* en uitgaven f 41039,03 en voor den polder Moggershil, ontvangsten f 2306,716 en uitgaven f 19000,27. RILLAND-BATH. Vrijdagmiddag brak door onbekende oorzaak brand uit in de schuur van M. Wabeke in den Mariepolder te Rilland-Bath. Binnen korten tijd was de schuur afgebrand; aan blusschen viel, hoewel de spuiten van Rilland en van Krab- bendijke aanwezig waren niet to denken. Vijf paarden konden gered worden, twee 2-jarige paarden, een 2-jarige vaars, een 1-jarige vaars, drie 1-jarige stieren, een geit en een bok en veel landbouwmateriaal, graan en aard appelen werden een prooi der vlam men. Schuur en inboedel waren laag ver zekerd. (M.Qrt.) Onderwijs Door den commissaris der Koningin in Zeeland is bepaald, dat het mondeling gedeelte van de eindexames der Hoogere Burgerscholen in Zeeland voor 1918 zal worden, afgenomen te Middelburg en zijn in de commissie benoemd tot lid en voorzitter de heer C. D .A. Zimmerman, directeur der R. H.-B .S. te Middelburg tot lid en plaatsvervangend-voorzitter de heer dr. H. G. ten Bruggencate, directeur der Hoogere Burgerschool te Teraeuzen tot leden de heeren J. A—de Bruijne, dricteur van, en A. J. van der .Molen, J. G. Roest Crollius, A. Verhage en D. Veersema, leeraren aan de R. H. B. S. te Zierikzee; A, K. Zweede, W. J. Noordhoek en M. van Brfcen, leeraren aan de R. H. B. S. te Goes; P. C. van der Wolk, C.A.W. van der Corput, dr. K. Kooiman, en J. de Koning, leeraren aan de R.» H. B. S. te Middelburg; W. Estor, en dr. W. S. Unger, leeraren aan de H. B. School te Terneuzen. Verkoopingen, enz. ZIERIKZEE, 15 Maart. Ten over- slaan van notaris Jespers werden ai- hiev publiek verkocht ongeveer 14 Ge meten 223 R.^(6.14.50 H.A.) bouwland te Ellemeet aan den Schelpweg, voor gemiddeld f 1590 per Gem. (41 A. 68 c.A. (ongeveer 21 Gem. 292 R. (9.15.40 H.A.) weiland te Ellemeet, aan Westmoerweg, voor gemiddeld f 851 per Gem. (41 A. 68 c.A.) gecom bineerd voor 1' 1150 per gemelde grootte,' liehalve toebedingen. Kerknieuws Ned. Herv. Kerk. Beroepen: Te JVIoerkapelle K. P. Datema te Muidente Doorn E. WarmoUs te Nunspeet. Bedankt: Voor Leiden K. H. E. Gravemeijer te Voorburg; voor Har derwijk B. G. C. Steenbeek te Dinteloord voor Wilsum W. Wesseldijk te Wapenveld. Het aantal vacaturen in de Ned. Herv. Kerk, dat 1 JaD. 154 bedroeg, is nu 163; in Gelderland 14, Z -Holland 35, N.-Holland 31, Zeeland 13, Utrecht 8, Friesland 23, Overijssel 10, Groningen 19, N.-Brabant 3, Limburg en Drente 6. Gerei Kerk. Beroepen: Te Vreewijk W. van 't Sant te Voorthuizen; te Genemuiden R. J. Schoemaker te Heemse; te Deventer J. Ozinga te Hasselt; te Vrijhoeve-Capelle A. G. Wolf, cand. te Velp. Chr. Geref. Kerk. Beroepen: Te Steenwijk L. H. Beeken kamp te Amersfoort. Bedankt: Voor Barendrecht, J. A. Riekel te Veenendaal. 0e zomertijd. Geen invoering van den mldzomertijd. Blijkens de nota,, naar aanleiding het versaag over het wetsontwerp tot tijdelijke afwijking van de wet van 23 Juli 1908 tot invoering van een wetlè- 1 ij ken* tijd, was het den minister van Binnenlandsche Zaken aangenaam te vernemen, dat men zich vrij alge meen ingenomen verklaarde met dit ontwerp. L 'I 1 i Het gaat niet aan voor het platte land een andere regeling te treffen dan voor -de steden, te minder omdat in vele gevallen beide in nauwe be trekking tot elkander staan. Het oogenblik van definitief te be sluiten tot de invoering'van den zo mertijd schijnt den minister eerst ge komen, wanneer omstandigheden het vormen van een zuiver oordeel mo gelijk zullen maken. Toen de memorie van toelichting tot het aanhangig wetsontwerp werd gesteld, had den minister nog niet be reikt 't oordeel van zijn ambtgenoot van Landbouw over de invoering van een zoogenaamden mid-zomertijd. Vandaar, dal dienaangaande het stil zwijgen werd bewaard. Thans heeft de minister van Landbouw medege deeld, in aansluiting aan het gevoelen van het Nederlandsch Landbouw- Comité, dat de landbouwbelangen zich ten sterkste tegen de verwezenlijking van dit denkbeeld verzetten. Het- wil den Minister van Binnenlandsche Za ken voorkomen, dat vooral in de tegen woordige omstandigheden daaraan een onoverkomelijk beletsel is te ont- leenen tegen de invoering van den zoogenaamden imidzomertijd. De spoorwegmaatschappijen heb ben tegen de data 1 April en 1 Oct. geen bedenkingen geopperd. Over de ten slotte gedane vraag in zake de verstrekking van petroleum ten plattelande, zal de minister mei zijn ambtgenoot vair Landbouw, Nij verheid en Handel in overleg treden. Diefstal van Juweolen. De politie heeft aangehouden den 22-jarigen A. P., die Zondagavond in gebroken heeft ten huize van me). A. ter Schouw te Groningen. Deze dame, die alleen met een huishoudster woont,was Zondagavond uitgegaan; de huishoudster eveneens. De laatste kwam tegen elf uur thuis, zag aan vankelijk niets bizonders, maar be merkte na eenigen lijd, dat een slaap kamerdeur open stond, een kast open was gebroken en het beddegoed over den vloer lag. Zij schrok hevig en veronderstel lende, dat mej. Ter Schouw onder het beddegoed bedolven lag, ging zij naar een broer van genoemde juffrouw om hulp te halen. Het bleek evenwel, dat mej. Ter Schouw nog niet thuis was. Men ontdekte echter, dat een kast jn de voorkamer was openge broken en talrijke sieradeno. a. eenige ringen met juweelen, een dito broche en een zware,gouden schakel armband werden vermist De dader is de verloofde van een vroeger dienstmeisje van mej. Ter Schouw. Nieuwe regeling betreffende suikerbletenpulp. De Minister van Landbouw enz. heeft bepaald, dat het aan ieder ver boden is te verkoopen, te vervreem den of af te leveren suikerbietenpulp, afkomstig van eene inrichting, ten doel hebbende het trekken van suiker uit beetwortelen .of andere plantaar dige zelfstandigheden, terzij deze in richting tot zoodanigen verkoop, ver vreemding of aflevering vergunning van den Minister van Landbouw; Nijverheid en Handel heeft. Van de dagteekening af van dit be sluit wordt pulp in Nederland slechts afgeleverd hetzij als contractpulp hetzij als negotiepulp. Contractpulp mag slechts afge leverd worden aan de bietencontrac tanten, die bij hunne overeenkomst tot levering van suikerbieten voor zich teruglevering van pulp bedongen heb ben, mits' en voor zoover de overeen komst betreffende die pulp ter re gistratie is aangeboden aan de Toe wijzingscommissie uiterlijk op 15 Juni 1918 en door deze is geregistreerd uiter lijk 15 Augustus 1918. Negotiepulp mag slechts afgeleverd worden aan hen, die als daartoe ge rechtigd door het Veevoederbureau hunner woonplaats zijn erkend ge worden uiterlijk op 15 Juni 1918 en te wier behoeve vervolgens een toe wijzingsbiljet is uitgeschreven door of vanwege de Toewijzingscommissie uiterlijk op 16 September 1918. Een idres van veehandelaren. In een adres aan den minister van Landbouw, Nijverheid en Handel geeft de secretaris van den. Nederlandschen Bond van Veehandelaren namens dien bond o. a. te kénnen, dat het bestuur van dien bond van oordeel is, dat ten gevolge van.de regeeringsmaatregelen, i die in de naaste toekomst wellicht genomen zullen worden, om de vleeschvoorziening te regelen, de vee handel al meer en meer in de knel zal geraken; dat de veehandelaren, die tot nog toe een onmisbaren keten vorm den tusschen producent en consument zooveel mogelijk ook in de toekomst in hun bedrijf dienen te worden ge handhaafd; dat de Nederl. Bond van Veehandelarennn de moeilijke taak, die de regeering zal hebben te ver vullen in zake de vleeschvoorziening allen gewenschten steun als korps van vakkundigen wil verleenen; dat voornoemde organisatie van den Ne derlandschen veehandel, verdeeld in elf provinciale afdeelingen, het aange wezen lichaam kan zijn, om in dezen de regeering te steunen; dat de bond voornoemd alle trachten wenscht te geven tot medewerking, waardoor de iregeering het benoodigde kwantum vee kan verkrijgen zonder dat ook tot ont eigening behoeft te worden overgegaan en dat de vleeschvoorziening zoowel ten behoeve van de burgerlijke bevol king als van die der militairen daar mede ten zeerste gebaat zal zijn. In eene bijgevoegde memorie van toelichting wordt o. a. nog; het vol gende aangevoerd. Door 't onoordeelkundig optreden bij het vorderen van vee in Zeeland' is den veestapel aldaar onnoodig groote schade toegebracht, hetgeen zich wreken zal op de vet- en vleesch- productie in. de toekomst. In Fries land is dit ook het geval, i Smakelijk eten. De politie te Vlissingen heeft een katten slachterij ontdekt, waar reeds menig den iaatsten tijd ontvreemd poesje gestroopt en voor de con sumptie geschikt is gemaakt, Ondervoeding van bet vee. In de omgeving van Zevenaar doet zich het geval voor, dat het sterfte cijfer van rundvee op onrustbarende wijze toeneemt. Enorm veel runderen hebben te lijden van ondervoeding. Nagenoeg de geheele veestapel onder vindt daarvan de nadeeligè gevolgen. Hetzelfde openbaart zich, schoon in mindere male, onder de schapen. Kamerverkiezingen. Men meldt uit Den Haag aan het 11 bid., dat de datuin van de stemming «voor de Tweede Kamer voorloopig is bepaald op Woensdag 3 Juli. Zooals men weet, heeft de candidaatstelling, ingevolge de Kieswet, plaats op Dins dag 21 Mei. De broodvoorziening. Het Centr. verneemt, dat er proe ven «-zijn genomen met bijmenging in ons brood van lijnzaad. Voorloopig waren de resultaten bevredigend. Leve Minister OrtI Laat ons thans een loflied zingen Op ons aller schutspatroon; Dief te zijn is enkel vreugde, Och, Vat is het leven schoon. Wat voor misdrijf wij begaan ook, Niemand die gekerkerd wordt, Dank zij onzen energieken Schutspatroon, Minister Ort. Tuchthuis, preventieve cellen Zitten sedert jaar en dag Tot; de nok toe vol collega's, Die het openbaar gezag Beter vond wat op te bergen Chronisch komt men plaats te kort, Dank zij onzen enérgieken Schutspatroon, Minister Orfc. Lukt het de justitie soms al Ons te snappen voor een feit, In 't gevang is toch geen ruimte En zij moet ons dra weer kwijt. Niemand onzer kan 't wat sohelen Of hij ingerekend wordt, Dank zij onzen energieken Schutspatroon, Minister Ort. Welig tiert als nooit te voren Tegenwoordig, ons bedrijf, Nu wij van de vrees bevrijd zijn Voor 't gevangenis-ver blijf; Alles is van onze gading: Rijwiel, brandkast, uithangbord, En wij loven onzen braven Sohutspatroon, Minister Ort. Blijft de toestand zoo idyllisch Als tot nu toe in ons vak, Bouwt men voor „gesjochte" jongens Niet te gauw een onderdak, Wellicht, dat hij dan nog eenmaal Voor ons zelfs een afgod wordt, Onze brave energieke Schutspatroon, Minister Ort. P. „De jong ent van de vlakteH. P. „De Nieuw-Amsterdam". In overeenstemming met de met Nederland getroffen schikking heeft het oorloghamdelsdepartement der Ver. Staten toestemming verleend tot het vertrek van de „Nieuw-Amsterdam", van de Holland-Am erikalijn, die zich thans, met passagiers voor Nederland, in een Amerikaansche haven bevindt. Het schip zal een lading levensmiddelen met zich voeren van twee Nederlandsche schepen, die verhinderd zijn om naar Nedeiland te vertrekken, tengevolge van de weigering van -Duitschland om Nederland toe te staan de „modus vivendi" toe te passen met de. Vereenigde Staten en hun ge associeerden. In deze omstandigheden heeft het oorlogshandelsdephrtement machtiging verleend tot het overladen van de voedselladingen, in hoofdzaak rijst, van de vastgehoudèn schepen in de „Nieuw-^ Amsterdam" om het buiten twijfel te- stellen, dat zo Nederland tijdig zullen bereiken. De groep ambtenaren van de Nederlandsche koloniën in Oost-Indië, die met de „Nieuw-Amsterdam" mee kwamen, zetten hun reis naar Oost-Iodië van een haven aan de Stille Zuidzee uit op het Nederlandsche schip „Oranje" voort, waarvan het vertrek eveneens vergemakkelijkt is. Rijwielbanden. De minister van landbouw heeft: 1®. bepaald, dat rij wiehandeLaren bij de levering van rijwielbanden niet mogen eischen, dat een oude band kosteloos worde afgestaan, doch dat bij achterlating van den ouden band door den kooper de waarde van dien ouden band in mindering van den koopprijs, zal dienen te worden gebracht; 2®. vastgesteld de volgende maximum prijzen voor: complete oude rijwiel- draadbuitenbanden, waarin .beide staal draden nog bruikbaar zijn, f 0,40 per ■tuk; losse bruikbare staaldraden voor rijwielbanden f 0,10 per stuk; oude buitenbanden zonder draden f 0,30 per stuk; 3°. bij de levering van rijwielbanden volgens de gestelde maximumprijzen mag In rekening gebracht worden voor het monteeren op het voorwiel ten hoogste f 0,80 en voor het monteeren op het achterwiel ten hoogste f 0,50* Huuropzegglngswet Zónder hoofdelijke stemming heeft de Tweede Kamer de Huuropzeggingswet aangenomen, die door de amendementen der commissie van rapporteurs in dier voege gewijzigd is, dat voortaan ook de allerhoogste huishuren aan het oordeel der huurcommissies kunnen worden onderworpen en dat do huurcommissies ook de werkzaamheden der Huurop zeggingswet in eerstsn aanleg zullen ver richten (met beroep op den kantonrech ter). Niet van belang ontbloot is het over genomen amendement-De Geer, dat in den overgangstijd de rechten van „derden" tracht te beschermen. Indien de huurder eener woning voor de inwerktreding der Huuropzeggingswet de huur heeft opge zegd, omdat hij een andere woning te zkper beschikking zou verkrijgen en ig deze woning niet kan betrekken, pmdat de oude huurder een beroep op de Huuropzeggingswet doet, kan hij alsnog met succes op behoud van zijn oude woning aandringen, ware het amende ment-de Geer niet aangenomen, dan zou dit alleen het geval zijn geweest ten aanzien van huurders, die voor 1 Januari 1918 de huur hebben opgezegd, hetgeen een verschil van eenige maanden maakt

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1918 | | pagina 5