SANGUINOSE. Centrale Veiling Een netten Inboedel, ADVERTENTIEN. Strandvonderij. V. Z. 0. S. te Zierikzee. Veeverzekering^ „D. E. L." Coöperatieve Beetwortelsuikerlabriek „Puttershoek". armoede en Zenuwzwakte. ALGEMEENE VERGADERING Provinciale Geitenfokvereeniging. Openbare Verkooping. VflMMERMANS6EREE0SCHAP, PUBLIEKE VERKOOPING. Een perceel BOUWTERREIN, Geldersche Loopvarkens dat men voorshands nog zal moeten blij ven rantsoeneeren. Een valeohe munter-grappenmaker. Te^ Utrecht is op het bureau van politie gedeponeerd een valsche zilverbon, die zeer kunstig met de pen was nage- teekend. De bon droeg duidelijke sporen reeds' lang in omloop te zijn. Het vemakelijke is dat de bekende zinsnede over de straf bij namaking zelve ook vervalscht is en nu luidde: „Vervalsching of namaking wordt gestraft met negen maanden op sluiting in hotel de houten pollepel". Uit Engeland teruggekeerd. Met het stoomschip „Rijnstroom" zijn uit Huil te IJmuiden aangekomen de zes opvarenden van het ^Nederlandsche stoomvisschersvaartuig Goeree R.O. 33, welk vaartuig naar Engeland was op gebracht. Omtrent hun wedervaren, heeft schip per B. Roeleveld het volgende o. m. medegedeeld. We waren den 12 Febr. tusschen den Hoek en IJmuiden vis- schende, en hadden reeds een aardig schip visch, toen we vijf Engelsche torpedojagers zagen naderen. Een der oorlogsschepen kwam ons langs zijde en vroeg waarvan die groote hoeveelheid stoom kwam, die ze hadden zien op gaan. De schipper antwoordde, dat dit van het afblazen van den stoomwinch kwam en overtuigde den aan boord ge komen officier van de juistheid daarvan. Men nam dan pok met die verklaring genoegen en nadat wij hun op hun verzoek een zoodje visch hadden gegeven, werden wij met rust gelaten. Helaas slechts voor korten tijd. Korten tijd daarna zagen wij een boot van den Engelschen torpedojager F. 56 uitzetten en daarin eenige trossen brengen, waarop de boot naar ons toekwam. Een officier en twee manschappen kwamen bij ons aan boord en gelastten ons de trossen vast te maken. Dit weigerden wij, waarop zij het zelf deden. We werden door den torpedojager op sleep genomen en met een 10 mijls vaartje naar de overzijde getrokken. De kust genaderd zijnde liep de F. 56 aan den grond en verzocht men ons het oorlogschip vlot te slepen, wat we wederom weigerden. Bij hoog water kwam de jager op eigen kracht vlot en sleepte hij ons te Harwich binnen. Daar moesten we visch lossen, wat we wei gerden en de Engelschen waren niet zoo goed of ze moesten het zelf doen. De behandeling liet te wenschen. Niemand mocht van boord en zelfs werd mij niet toegestaan mij in verbinding te stellen met den Hollandschen consul. Den 14en Febr. in. Harwich aangekomen, werden we den 22en naar Ipswich op gebracht, waar ons schip thans nog ligt. Wij vertrokken vandaar door tusschen- komst van den consul naar Londen, vandaar naar jËull en keerden na on geveer 5 weken naar Holland terug. Op de vraag, waarom eigenlijk ons schip werd opgebracht, had de Engelscher officier aarzelend geantwoord, dat de gevangen visch voor Duitschland bestemd was. De eenheidsworst. Men schrijft aan het N. van den Dag. Een der weinige firma's in ons land door de regeering het eerst aangewezen om de zoogenaamde eenheidsworst te fabriceeren, zijn Pasmans slachterijen en fabrieken te Steen wijk. Deze week is men begonnen de eerste orders naar de verschillende gemeente besturen en lerensmiddelencommissies, beloopende duizenden K.G. uit te voeren. De nieuwe worst, die alleen in hygiënisch ingerichte fabrieken mag vervaardigd woi den, wordt, onder voort durend toezicht van ambtenaren van den veeartsenijkundigen dienst, uit negen deelen rund- en een deel varkensvleesch gemaakt. De daarvoor noodige runderen én varkens worden eerst levend, en daarna geslacht gekeurd. Het vleesch wordt machinaal gemalen, met kruiden ge mengd en daarna gestopt. Daarna wordt de worst eenige dagen gedroogd en vervolgens gerookt. Vóór de aflevering wordt iedere worst voorzien van een loodje met den naam van den fabrikant. Wij hebben bedoelde slachterijen en fabrieken persoonlijk bezocht en ons van 't bovenstaande en van de zorgen voor de deugdelijkheid van de worst over tuigd. Vóór de worst gebruikt wordt, dient men ze eerst te koken. Smokkelen. „De Grondwetdeelt mede, dat het smokkelen aan de Belgische grens thans zóó algemeen en driest geschiedt, dat zelfs de ambtenaren er versteld van ■taan. Dagelijks worden zij bij heele troepen afgeslagen en opgebracht, doch de gevangenis te Breda zit zóó vol, dat men ze daar weigert te ontvangen, zoodat men daardoor verplicht is ze weer op vrije voeten te laten. Zeep, chocolade en karwij, dat zijn de meest gewenschte en naar 't schijnt ook voordeeligste smokkelartikelen. Wat echter tot nu toe niet of zelden voorkwam, d. i. dat men thans ook overdag brutaalweg treepsgewijze naar de grens trekt, beladen met vrachten smokkelwaar. Politie en ambtenaren zijn het er dan ook algemeen over eens, dat ondanks alle maatregelen en strafbepalingen het smokkelen niet alleen niet verminderd, maar dagelijks sterk in omvang toe neemt en dat de durf en driestheid der smokkelaars elke beschrijving te boven gaat. Uit de Vereenigde Staten. De overheid van den staat New-York heeft een begin gemaakt met een onderzoek om uit te maken of zekere handelaren in wol alhier een poging hebben gedaan om een monopolie te verwerven in de voorradige wol. Forstmann, een wolfabrikant, legde de verklaring af, dat hij, indertijd, dat de Ver. Staten nog neutraal waren, in structies had ontvangen van den toen- maligen Duitschen gezant Bernstorff, om de orders uit te voerenpdie Albert, een Duilsche officieels agent, „hem in alle zaken van wol verzendingen" zou geven. De getuige geloofde toentertijd, dat bij eveneens handelde in'het belang van de Ver. Staten.; Hij had naar hij meedeelde een brief gezien van Bryan, den toenm'Migen minister van Staat, waarin verklaard werd dat deze gaarne zou zien, dat de Duitschers aan textielwaren werden geholpen, wijl men daarvoor in ruil kleurstoffen zou kunnen krijgen. Hier maakte de ambtenaar van het O.M. de opmerking, dat hij niet in twijfel trok dat; beklaagde op zich had genomen wol naar Duitschland te zenden op gezag van 't departement van Staat, maar dat hij (ambt. O.M.) zou aan- toonen, dat die machtiging was ver kregen onder valsche voorwendsels. Maxlmumvraohtprljzen In Beurtvaart De minister van Landbouw enz. heeft bepaald, dat hij de vrachtprijzen vast stelt, welke door de ondernemers van beurtbootdiensten in de stoom- en motorvaart ten hoogste zullen mogen worden berekend voor het vervoer van met na te noemen artikelen en over met name te noemen trajecten. Eene lijst, houdende de vastgestelde maximum-vrachtprijzen, zal op of n& 15 April 1918 verkrijgbaar zijn bij de afd. Crisiszaken, bureau Vervoer. Brandstoffen en al wat ten behoeve van de beurt vaart van rijkswege ge distribueerd zal worden, zullen niet worden toegewezen dan aan beurtdienst- ondernemingen. Het verzoek tot inschrijving Van een vaartuig in de beurtvaart wordt door den eigenaar gericht tot de afdeeling Crisiszaken, buraau Vervoer. TELEGRAMMEN. DEN HAAG, 18 Maart. Tiueedg Kamer. De heer Van Doorn krijgt verlof tot het houden van een inter pellatie over het tijdstip der verkiezin gen. 'Wetsontwerp Zomertijd. De heer Gerritsen acht'het blijvend invoe ren van den Zomertijd gewenscht De heer Ketelaar vraagt in verhand met het ontwerp om na 1 Mei de verstrekking van petroleum op het platteland te doen eindigen. De heer Teenstra wijst op de be zwaren van het platteland tegen den Zomertijd. Minister Gort v. d. Linde kan niet voldoen aan het verlangen, van den heer Gerritsen tot invoering van den mid-zomertijd. Het amendement-Van Doorn om den Zolnertijd definitief in te voeren wordt met 32 tegen 23 stemmen aan genomen. Manufacturen. Da minister van landbouw heeft ten opzichte van de verbodsbepalingen ten opzichte van manufacturen bepaald, dat de sub E gestelde uitzondering voor ledige emballage, voor zoover uit den vrachtbrief blijkt, dat het vervoer be trekking heeft op de terugzending van ledige verpakkingsmiddelen, ook kan worden geacht van toepassing te zijn op ledige emballage die ter vulling gaat. Het Goudsche Vluchtoordschandaal. Bij de Tweede Kamer is ingekomen een missive van den Minister van Binnenlandsche Zaken, houdende mede- deeling, dat het hem wenschelijk voor komt de voldoening aan het verzoek der Kamer om inlichtingen te ontvangen op het adres van I. IJesel de Schepper op te schorten, totdat de commissie in zake de verhouding van het Rijk tegen over de Snijgroenkweekerij rapport zal hebben uitgebracht. Vrouwen In oommissles Het bestuur van de Vereeniging tot verbetering van den maatschappe- lijken- en den rechtstoestand der vrouw in Nederland heeft tot den Minister j van Landbouw enz. een adres gericht, waarin er op wordt gewezen, dat het j aantal"' vrouwen, hetwelk door de Re- f geering tot deelnerhing aan den zoo - moeilijken maar nuttigen arbeid van regeling en uitvoering van rantsoen- j neering en distributie iB geroepen, uiterst gering is. Van samenwerking van mannen en vrouwen, verwacht de Vereeniging ook in dezen voor de gemeenschap veel nut. Daarom vraagt zij in het algemeen be lang, dat de Regeering niet langer de werkkracht van zooveel vrouwen onge bruikt late, dat zij vrouwen in de gelegenheid stelle van practischen zin en kennis Van huishoudelijke zaken te doen blijken. 't Wetsontwerp wordt z. h. s. aan genomen. Minister Loudon legt hierna de vol gende regeeringsverklaring af De geassociéerde regeeringen hadden toegestemd 100.000 ton tarwe aan Ne derland te doen toekomen, als voor schot op de 400.000 ton, die Neder land bij definitief agreement zou krij gen, mits voorloopig het gedeelte on zer scheepsruimte, dat bij defini tieve regeling ter beschikking der ge associeerde belangen zou komen, reeds aanstonds daarvoor zou worden afge staan. Antwoord werd gevraagd vóór 'is Maart. De regeering stond gereed hierop in te gaan. Toen kwam van ge associeerde zijde plotseling den eisch dat bedoelde tonnage ook in de zooge naamde gevaarlijke zone zou varen. De Nederlandsche regeering gaf te kennen, dat uit een politiek cn eco nomisch oogpunt zij ernstige bezwa ren tegen den gestelden eisch had, doch schortten 'een definitief ant woord op. Op een vraag aan de Duit- sche regeering of op de levering bin- (nen '2 maapden van minstens 100.000 ton tarwe kon worden gerekend, was het antwoord beslist ontkennend. In die omstandigheden achtte de regee ring zich gedwongen den eisch te aan vaarden, daar de geassocieerde regee- 'ringen verbonden zijn aan de levering van 100.000 ton tarwe op 15 April, mits Nederland kan rekenen op ver deeling Van Nederlandsche scheeps ruimte en voorziening des lands naar den maatstaf van de Londensche basis en op bunkerkolen voor vervoer naar Nederland. Voorts moet door de ge associeerden gegarandeerd worden dat onze schepen in het gevaarlijke gebied geen troepen of oorlogsbehoef ten behoeven te vervoeren, niet be wapend zullen zijn en de bemanningen geheel vrij blijven, al dan iiiet aan de vaart deel te hemen en dal eventueel vernietigde schepen terstond na 'den oorlog door andere vervangen zullen worden. Verder kan, noch mag 'de regeering gaan. Spr. voegt er aan toe zoodra het antwoord is ontvangen van de geassocieerden daarvan mededee- ling te zullen 'doen aan de Kamer. De voorzitter stelt voor de discus sies uit te stellen tot na ontvangst van het antwoord. De heer Lohman wil slechts uit stel tot morgen. Als het Nederland sche volk er anders over denkt dan de regeering, kan het van belang zijn dat de geassocieerden clat vernemen. De heer Nolens is 't daarmede eens. Hij protesteert nu reeds met een enkel woord tegen de z.g. beschermers van de kleine naties. Besloten wordt de discussies uit Jie stellen tót morgen na de pauze. BERLIJN, 18 Maart In tegenspraak met een in 'n aantal bladen verkon digde meening, dat Duitschland de Nederlandsche regeering in het geval dat deze zich noodgedwongen^ voor den wil der Entente zou buigen, met de scherpste vergeldingsmaatrege len en zelfs met openlijke vijand schap bedreigen zou, verneemt men uit goed ingelichte kringen, dat het ingekomen ultimatum van Engeland aan Nederland geen wijziging in de goede verstandhouding tusschen Duitschland en "Nederland tengevolge zal "hebben. Men beseft, dat Neder land slechts voor het geweld zou wij ken en het aan den Engelschen druk zou toegeven en dat zelfs in dit uiter ste geval middelen en wegen gevonden zullen worden om de Nederlandsch- Duitsche betrekkingen in hun oude verhouding te handhaven. PARIJS, 18 Maart. Ten N. van de Chemin des Dames heerscht groote bedrijvigheid der wederzijdsche artil lerie. Op den linkeroever van de Maas deden de Franse hen een fnVal in de Duitsche stellingen, die volkomen slaagde. Onder dekking van hun ar tillerie drongen de Fransche troepen over een front van 800 M. en tot een diepte van 300 M. in de vijandelijke loopgraven door. Na vernieling van alle onderkomens, blokhuizen en veld werken van den vijand keerden de Fransche afdeelingen met een aantal gevangenen naar hun linies terug, als mede met 7 machinegeweren. De ver liezen der Franschen waren gering. LONDEN, 18 Maart. AVij voerden in den loop van den nacht vele ope raties uit en drongen een vijandelijke overval ten N. van Lens terug. De laatste dagen heerscht een opvallend groote werkzaamheid der vijande lijke artillerie ten Z.-W: van Kamerijk alsmede langs het geheele front van het La "Basséekanaal tot den weg van Meenèn. MADRID, 18 Maart. De Spaansche regeering heeft alle ambtenaren van den post-en telegraafdienst als zooda nig ontslagen en onder de krijgswet gesteld. De regeering neemt verder krachtige maatregelen om de orde te herstellen. De toestand is overigêhs nog zeer verward. Marktberichten. THOLEN, 16 Maart 1918. Tarwe f 18 f 19, haver f 17 f 13, wintergerst f 17 f 17,50, per 100 K.G. rogge f 18 f 19, bruine boonen f 29 4 f 31, witte boenen f 29 f 31, kook- erwtem f 23 i f 29, kroonerwten f 23 tL f 29. aardappelen f 4,20 per H.L. Eieren f 9,75 pér 100 stuks. Boter f 1,626 per halve K.G. ROTTERDAM, 18 Maart. GRANEN. Buitenlandsche stil. Meel} prijshoudend. Mosterdzaad, (bruin), f 105 f 106, (geel), f 58 f 60. Vlas. Aanvoer 8620 steen schoon blauw f7 J f8,75, 400 steen vuil f2,50 f 3, 3240 steen schoon Groninger f 8 f 9,50, 1060 steen schoon geel f 7 8 75,^2580 steen schoon wit f 6,50 it f 7.50, handel niet levendig, veel vraag, prima soorten grootendeeli opgeruimd. Eieren, Zeeuwsche f 10,50 £l f 12. Over- maassche f 10,50 f 12.25. VEE. Aanvoer 193 Runderen, prijzen niet genoteerd. 159 Kalveren, f 1 4 f 1,60, zeer matig. 160 Schapen of Lammeren, 36 55 ets.Lammeren geen noteering, zeer matig. 167 Varkens, enkele genoteerd van f 1,50 tot f 1,70, matigen handel. Telegrafisch Weerbericht, medegedeeld door het Kon. Ned. Meteor. Instituut te De Bilt, naar waarnemingen verricht in dén morgen van 18 Maart 1918. Verwacht tot den avond van 19 Maart zwakke tot matigen wind uit zuidelijke richtingen, meest licht tot half bewolkt, waarschijnlijk droog weer, kans op nachtvorst, vooral in het oosten, iets zachter over dag. Z 1888. 1018. Z i Op Donderdag 21 Maart a.s. hopen onze geliefde Ouders, ADRIAAN DE VIN J en t WILLEMINA DE RONDE, Z 5 hunne 30-Jarlge Eohtvereeniglng te herdenken. Rottebdam, 18 Maart 1918. Bënthem8traat 5 B. J Hunne dankbare J Kinderen, t E. B. DE VIN. 1 M. A. DE VIN—DE Jonge. B. J. DE VIN. M. A. DE VIN—Beije en Kind. X Z w. DE VIN. A. P. DE VIN. K. M. DE VIN. - Op 22 Maart hoopt mijn Oom, JAN JOHANNIS TUIJNMAN Czn., zijn 70sten Geboortedag te herdenken. Dat hij nog vele jaren gespaard^moge blijven is de wensch van zijn Nicht WILLEMINA DEN BOER. Schutje, gem. Kerkwerve, 18 Mrt. 1918 Onzen hartolijken dank voor de betoonde belangstelling op 15 dezer. Nieuwerkerk. W. S1ES en Echtgenoote. De Burgemeester-Strandvonder Van St.-Annaland roept voor de vierde maal ter reclame op, rechthebbenden op een sloep ongemerkt. St.-Annaland, 18 Maart 1918. De Burgemeester-Strandvonder, A. J. BIERENS. Betaling Chili, Zwavelzure Ammoniak en Ammoniak Super, op DONDERDAG 21 MAART, van 12 2 Va uur, bij VERWER. Tweede Zitdag, ook ter ont- vangst inleg nieuwe leden. Omslag 80 cent voor paarden en 40 cent voor vee. J. W. VAN 0EVEREN, eecr.-penn. Leden op Schouwen-Duiveland worden verzocht voor hun benoodigd zaad zakken met duidelijk adres deze week te zenden aan W. DEN BOER te Zierikzee. Sanguinose is een zuiver plant aardig tonicum; en een degelijk versterkingsmiddel voor zwakken en herstellenden. Het wordt met vrucht toegepast bij bloedarmen, bij zenuwhoofdpijn en zenuw zwakte, bij jonge moeders, bij klier achtige kinderen, bij herstellenden van typheuse koortsen en in alle die gevallen waarde normale bloed- vorming geleden heeft. Zij werkt degelijk en geleidelijk H en zonder schadelijke bijwerking. De Sangui nose is ,.h e t" middel voor alle gevallen .van uitputting en alge meen© verslappingstoestahden. Prijs per fiesch met gebruiks aanwijzing f 1,65; 6 fl. f 8,90; 12 fl. f 16,80. Verkrijgbaar bij Apothekers en Drogisten. VAJS DAM Co., de Riemerstraat 2c/4. Den Haag. ZIERIKZEE. Donderdag 21 Maart om één uur zal er gelegenheid gegeven worden tot het veilen van HERFSTRAPEN, monsters en opgave hoeveelheid worden ten 12 ure ingewacht. leder die nog gelden te vorderen heeft, wordt verzocht dit Donderdag a.s. te komen afhalen. HET BESTUUR. Ondersteuningsfonds bij ziekte en ongevallen te Ellemeet, Eikerzee en Duivendijke. op VRIJDAG 22 MAART a.a., des avonds 7nre, bij P. Hahse te Eikerzee. HET BESTUUR. Alle Geitenhouders en belangstellenden te Nieuwerkerk worden uitgenoodigd tot een VERGADERING, op VRIJDAG 22 MAART 1918, 's avonds 7 uur, in café „De Wereld", teneinde te trachten een afdeeling op te richten van bovengenoemde vereeniging. Doel en werking dezer vereeniging zal nader worden uiteengezet door den Heer VIJVERBERG, Hoofd der School te Noordgouwe. HET VOORLOOPIG BESTUUR. De Notaris H. J. VAN NOUHUYS te Zierikzee zal, Dinsdag 19 Maart te 1 ure te Brouwershaven, aan de Haven, Wijk A NoT 40 Openbaar Verkoopen Atfte» als Chiffonnière, Linnén- BEH kast, 2 Veeren-Bedden met I wHsif toebehooren, Bureau, Regu- lateurklok, Pendule met Coupes, Spiegels, Mahonyhouten en andere Tafels, Schilderijen, Porcelein en Glaswerk, Koperen Ketels, Banken, Tobben, Tonnen, Kleeden, Matten, Gordijnen, Lampen, Kookhaard, Wasch- en Schuurgerief, Brandhout enz. alsSchaafbank, Engelsche Trekzaag, Waterpas, Koperen Schietlood, Schaven, Punthamer, Breek-IJzers, Zagen, Dissels, Beitels, Ladders, verschillende maten, Kruiwagen enz. Notaris BIERMASZ te Zierikzee zal, Dinsdag 26 Maart a.s., des voormiddags elf uur in het Hotel „Juliana", aan de Nobelstraat te Zierikzee, ten verzoeke van de Erven LEIJDEKKERHa ge, PUBLIEK VERKOOPEN: aan de Sint Domusstraat te Zierikzee. Van af Woensdag beste zware te koop, bij M. DE JONGE, Zzee.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1918 | | pagina 2