Zierikzeesche Nieuwsbode abonnement: Maandag 18 Maart 1918. (zierikzeesche courant). advertentiën: EERSTE BLAÖ7 Strandvonderij. Maximumprijzen voor Slachtvee. De Entente en onze Handelsvloot. Aan de Belgen. NIEUWSTIJDINGEN. Uit Stad en Provincie. Prijs per 3 maanden 1,40, franco per post 1,70. Voor het buitenland per jaar 10,—. Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt Maandag, Woensd ig en Vrijdag. 74ste JAARGANG. No. 10135. Dir. A. J. DE LOOZE Jr. Uitg.-Hoofdr. A. FRANKEL. gave vóór 1,— ure. van 1—3 regels .50'ets., van 4 regels en daarboven 15 ets. per regel. Reclames 20 ets. p. regel. Bij contract belangrijke korting. Inzending op den dag van uit- Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Zij, die zich van af heden op ons blad abonneren, ontvangen de tot I April a.s. verschijnende nummers GRATIS. - Gevonden op den openbaren weg: - Een heerenhoed. s portemonnaie. broche. dames-handschoen. Rozenkrans. Twee handtaschjes. Inlichtingen te bekomen aan 't Bureau van Politie te Zierikzee, van des mor gens 10 tot 12 en des namiddags van 2 tot 4 en van 8 tot 9 uur. De Commissaris van Politie, R. P. BRONS. RECHTHEBBENDEN op vier stuks grenen Balken, respectievelijk van de volgende afmetingen 1 lang 6,M. zwaar 36 X 42 c.M. 1 8,40 40X35 1 plm. 10 30 X 30 1 8 13 X 8 alle gevischt bij den zeedijk van Borren- damme, worden voor de derde maal opgeroepen, om zich aan te melden bij den BURGEMEESTER van Zierikzee, bij wien dit strandgoed is aangebracht. De BURGEMEESTIR van Ziebikzeb; Brengt ter keani* van belanghebbenden do navolgende beschikking, van den Minister van Landbouw. Ngverheid en Handel van 12 Maart j.lno. 90, Afdeeling Crisiszaken De Minister van Laadboüw, Ngverheid en Handel, Gezien artikel 8 der Distributiewèt 1916; heeft goedgevonden met ingang van heden voor slachtvee vast te stellen de navolgende meximnmprgzen in den groothandel en den taseohenhandel: Maximumprijs Maximumprijs op. markt per k.g. op stal per k g levend gewicht. geschat levend gewicht. I. Klasse A. Ossen en Vaarzen 96 ets. Koeien en Stieren 93 Klasse 5. Ossen en Vaarzen 77 ets. Koeien en Stieren 74 Klasse C. Ossen en Vaarzen 63 ets. Koeien en Stieren 60 93 ots. per k.g. 80 74 ets per k.g. 71 57 I ets. per k,g. Klasse D. Ossen en Vaarzen 50 ets. 50 ets. per k.g. Koeien en Stieren 50 50 II. a. te bepalen dat onder slachtvee der klasse A is te verstaan slachtvee, waarvan de verhouding van levend gewioht tot slaohtgewicht is als 100 kg? tot ongeveer 60 k.g.; b. te bepalen dat onder slaohtvee der klasse B is te verstaan slachtvee, waarvan de verhouding van levead gewicht tot slachtgewioht is als 100 k.g. tot ongeveer 55 kg. c. te bepalen dat onder slachtvee der klasse C is te verstaan slachtvee, waarvan de verhouding van levend gewicht tot slachtgewicht is als van 100 k.g. tot onge veer 50 k.g.; d. te bepalen, dat onder slaohtvee der klasse D is te verstaan slachtvee, waarvan de verhouding van levend gewioht tot slachtgewicht is als van 100 k.g. tot onge veer 45 kg.; e te bepalen, dat de maximumprijzen op stal per k.g. geschat levend gewicht voor de klassen A, B eb C zullen worden betaald onder aftrek van de gebruikelijke korting. Zibbiksïb, den 15 Maart 1918. De Bnrgemeestez voornoemd, A. J. F. FOKKER VAN CRAYESTIYN VAN RENGÏRSKIRKE. doorbrengenzullen hunne RQksonder- stfcunlng verliezen. Teven* worden de werkgevers, die Belgen in dienst hebben of nemen, verzocht, daarvan mededeeliug te doen aan ondergeteekende De Burgemeester van Zibrikzeb, A J F F05KF.R VAN CR^YESTEYN VAN FENGERSÏÏERVE. De G'emeente Zierikzee zal de navolgende goederen, in gebruik geweest'zgude bi) deu dienst der Schutterij, bg openbare inschrijving verkoopen, t. w. 123 Jassen, 35 Broeken, 131 Sjako's en eenig Koperwerk. Insohvg vingsbiljetten worden franco in gewacht bg den Burgemeester uiterlijk 3 April a.s. Gelegenheid tot bezichtiging der goederen bestaat van af 19 t/m. 30 Maart a.s,, van 9—12 v.m. en van 2—4 n.m. Aan te melden Concierge Gemeentehuis, Zierikzee, 18 Maart 1918 De Regeeringscommissaris voor de vluchte lingen in Noord-Brabant en Zeeland deelt mg mede, dat, nu met den veldarbeid een aanvang wordt gemaakt, ook de Belgische vluchtelingen die van Rijkswege onderstand genieten, zich ernstig moeten beg veren om zelf in hun onderhond en dat van hun gezin te voorzien. Zfl, die In staat en in de gelegenheid zQn door arbeid in hnn onderhoud te voor alen, doch lieve» hun tgd ln ledigheid In dezen wereldoorlog is de Necler- landsche natie dank zij liet wijs en oorzichtig beleid onzer regeering tot nu toe neutraal gebleven, zoodat ons volk voor de verschrikkelijke ram pen van den oorlog tot nu toe beliced is geworden. Maar dit is niet naar den zin der Enlentestaten geweest. Deze warep er voortdurend op uil om de neutrale staten, inzonderheid Nederland, in den oorlog te betrekken. Wie niet met ons is, is tegen ons, was haar standpunt. Wie niet aan onze zijde medestrijdt dien zullen wij wel daartoe noodza ken, gelijk.dit ons met Griekenland reeds gelukt is. Een eerste gevolg van dit standpunt was, dat zij het uitvaren van onze schepen, die in hun havens gemeerd lagen, door de weigering van bunker- kolen verhinderden, zoodat geen gra nen én andere levensbenodigdheden naar Nederland konden worden uitge voerd, die in die schepen reeds waren ingeklaard, maar nu lagen te bederven. Ons volk leed daaronder zwaar, maar het verdroeg dit lijden gedwee, omdat daardoor een oorlog met onzen machtigen oostelijken nabuur voor komen werd. Wij behielden den vrede, al moesten wij ons dan pok' in vele opzichtén zeer behelpen, al moesten wij ook wegens de schaarschte van véle be- noodigdheden hooge prijzen betalen, en al moesten ook vele fabrieken we gens gebrek aan grondstoffen gesloten worden. Nu hebben echter de Entente-staten de duimschroeven wat nauwer toege haald. Zij hebben tot onze regeering ge zegd: wij verlangen, van U, dat gij de schepen, die in onze havens liggen', en wier uitvaren wij belet hebben, aan ons, zoolang deze oorlog duurt, vrijwillig in bruikleen afslaat. Wij zullen met die schepen onze bond,- genooten van alles' voorzien, niet al leen van levensbenoodigdheden, maar bovenal van krijgsbenoodigdheden. Wij hebben, nu de verscherpte duik bootoorlog ons van zoovele kostbare schepen beroofd beeft, dringend be hoefte aan uw schepen, die, 't is geen kleinigheid, een millioen tonnenmaat inhouden. Voldoet U aan ons vriende lijk verlangen, dan zullen wij voor de ingebruikneming van uw schepen U een behoorlijke vracht betalen, en die schepen U na afloop v,an den oor log eerlijk teruggeven. Ook zullen wij U wat graan mondjesmaat altijd doen toekomen. Maar dan moet Gij ook ons voorstel, hetwelk toch-ook in uw belang is, grif aannemen. Want neemt gij het niét aan, dan kapen wij de schepen weg, en gij krijgt geen rooden duit vergoeding. Wij strijden wel voor de rechten der kleine naties, zoolang dit in ons belang is, maar eischt ons eigenbelang, dat boven alles gaat, een schending van die rechten, dan mogen en zullen wij daarvoor niet terugdeinzen. Wij verzoeken U beleefd ons voor den 19 dezer uw gewaardeerd lantwoord te doen toe komen. Dit is zoo ongeveer en in andere bewoordingen de zakelijke in houd van den aan onze regeering dooi- de Enlentestaten gestelden eisch. Onze regeering bevindt zich tenge volge van dien eisch in een zeer moei lijk parket. Voldoet zij daaraan, dan doet zij iets, wat kwalijk strookt met de Nederlandsche waardigheid en zij geeft tévens aan de geallieerden den moed oim telkens nieuwe eischen baar te stellen, totdat ook hier het resul taat verkregen is, wat de Entente in Griekenland reeds bereikt heeft. Daar bij komt, dat Duitschland in 't afstaan van onze schepen aan de 'geallieer den zal zién een zeer onvriendelijke daad, want wij verleenen daardoor steun aan staten, waarmede het in oorlog 'Is. Het zal zeggen, gij schendt daarmede de neutraliteit. En uit die schennis kunnen zeer ernstige gevol gen voor ons land voortvloeien. Wij hopen, dat het aan onze re geering, aan wie het mes thans op de keel is gezet, gelukken moge, het gevaar laf te wenden^ hetwelk ons vaderland ,aan twee kanten bedreigt. RUSLAND Aan de Daily Mail wordt uit Petro- grad gemeld: Er worden krasse gevolgen ge meld van de uitwerking der Bolsje- wikische wetgeving in de provincie. Te Voronesj is de doodstraf voor in brekers weder ingesteld. In het district Kazan werden vier boeren door andere landbouwers schuldig geacht aan een niet nader astgestelde misdaad en veroordeeld om levend té worden verbrand, en bij de tenuitvoerlegging dezep straf keek het geheele dorp toe. In de Siberische stad Bar nap ol werden vier jeugdige misdadigers we gens stelen ter dood veroordeeld. Drie hunner werden in het openéaar ont hoofd, de vierde weijd eerst gemar teld en daarna werden hem de hersens ingeslagen. Te Zmievo, in liet gouvernement Kharhof, werden de kooplieden ver oordeeld om ieder 100.000 roebel af te geven. Hij, die weigerachtig bleef, lcreég e'enige steenen om den hals ge bonden en werd in de rivier gewor pen. ZIERIKZEE. Nadrukkelijk wordt de aandacht gevestigd op de adverten tie der Brandstoffencommissie alhier voorkomende in ons nummer van Vrijdag j.l., waarbij genoemde com missie dringend verzoekt de 'aanvra gen voor extra-kaarten voor de nieuwe brandstoffenregeling vóór den 24sten Maart te mogen ontvangen. Toor op gaven,. die den 2isten deze? nay niet ingekomen zijnwordt yf-sn-1 extra- kaart beschikbaar gesteld.- Tengevolge van -de omstandig heid, dat toevoer van tabak achter wege blijft, ziet zich de bekende firma Hogerheide Go., sigarenfabrikanten, alhier, genoodzaakt zijn bedrijf tijde lijk stop te zetten. Bij eenige ingezetenen, alhier is een groote voorraad tliee^.. mi bloem in beslag genomen. Tot directeur van de mossel- controle is benoemd de heer Iz. Jume- let Wz., terwijl ook de heer L. de Waal Fz. daarbij als controleur is aange steld. Heden werd het stoffelijk over schot van den heer J. L. van Roon. -onderwijzer aan de openbare school en leeraar aan de handelsschool al hier aan den schoot der aarde toever trouwd. Groot was de belangstelling op de Begraafplaats. In de aller eerste plaats merkten wij qp zijn leer lingen, die hun onderwijzer de laatste eer wilden bewijzen. Voorts het hoofd der Muloschool, de heer De Graaf, de onderwijzers en onderwijzeressen aan genoemde school verbonden, het bestuur van den Bond van Onderwij zers, de directeur van de Handels school, de heer Verhage, en de School commissie. Een zwager van den ont slapene, de heer J. Vooren, sprak aan de geopende groeve. Hij haalde aan de woorden, die de overledene eenige dagen voor zijn scheiden gesproken heeft: „het lichaam gaat wel heen^ maar de geest blijft". Die woorden hadden tweederlei beteekenis. Zij be wezen zijn sterk geloof, en zij druk ken uit zijn hóóp, dat zijn geest zal blijven leven ook onder hen, met wie hij dagelijks gewerkt heeft. In ver band biermede dankte spreker den heer De Graaf, het hoofd der school, en den directeur der Handelsschool, den heer Verhage, voor de vele blij ken van sympathie, die zij den heer Van Roon geschonken hebben. Moge de groote belangstelling het ontzet tende leed verzachten, dat de weduwe getroffen heeft. Een broeder van den overledene dankte voor de laatste eer dezen be wezen. Van Roon was ook ons een sym pathieke man, wiens heengaan wij ten zeerste betreuren. DREISCHOR. Vorige week slaagde te Middelburg bij 't vergelijkend exa men voor de rijkskweekschool te Middelburg N. M. v. d. Velde alhier. BRUINISSE. Van een vaartuig uit deze gemeente is de fok, die onder liet opvangen op den schouw lag in brand geraakt en zoo goed als geheel verbrand. Bij de schipperij alhier is bericht, ontvangen, dat de pacht vooralsnog niet behoeft betaald te worden, daar eerst'de uitslag van een advies, dat omtrent de pachtbelaling door het Visscherijbestuur is uitgebracht, kan worden afgewacht. STi-ANNALAND. In de Donder dag gehouden vergadering van den dijkraad der waterkeering van den Calamiteuzen Suzannapolder werd het dijkgeschot door dezen polder inden dienst 4918/19 op te brengen vastge steld op f 2334,055. De bijdragen der aangrenzende pol ders of waterschappen werden be paald op f 1289,11, t. w. voor den pol der Anna-vosdijk op f 29,91: van den polder Oudeland op f 991 en van den polder Breedenvliet op f 29,91. De begrooting dienst 1918/19 werd vastgesteld in f ontvang op f 3921,565 en in uitgaaf cjp f 24.718,495. Besloten wérd verder aan den wa terbouwkundigen ambtenaar en aai^ den bode een bijslag op hunne jaar wedden te geven respectievelijk van f 100 ep f 10 en zulks over den dienst 1917/18. MIDDELBURG. De politie alhier heeft wecterom de hand gelegd op een dievenbende van vier personen die door inklimming uit een pakhuis oud koper en eveneens na een gevaar lijke klimpartij lood van een dak weg haalden. Onder hen bevindt zich o. a. een soldaat. De politie alhier vond bij een bakker reeds Zaterdag heele vellen opgeplakte broodbons van het 44ste tijdvak, hetwelk eerst Dinsdag be gint. Ook had deze bakker broodkaar ten van klanten in bewaring. Van een en ander is proces-verbaal opge maakt. Oe tabaksnood. De stopzetting der fabrieken. Niet alleen te Eindhoven en Val- kenswaard, maar in de dorpen Veld hoven, Reusel, Hapert, Bladel enz. zullen heden (Maandag) sigarenfabrie ken stop staan wegens gebrek aan grondstoffen. Naar wijvan bevoegde zijde ver namen, zal een 50-tal fabrieken wor den stopgezet. Onder zand bedolven. Te Nieuwe Pekela was een arbei der bezig met een zandheuvel van den landbouwer Kunst te ondergra ven, toen de heuvel ineenstortte. Na dat dé man onder het zand was weg gehaald bleek bij reeds overleden te zijn. Huisslachtingen. Het Bureau voor Mededeelingen in zake de Voedselvoorziening meldt: Gelijk vroeger is medegedeeld, moeten verzoeken en ontheffing van het slacht verbod van varkens voor huisslachtingen worden gericht tot den voorzitter der Rijkscommissie van Toezicht op de Vleesch voorziening. Dergelijke verzoeken behooren echter niet gezonden te worden aan het particu lier adres vanden voorzitterdaarvan is vertraging in de afdoening het gevolg. Men zende dus zoodanige verzoeken aan den voorzitter der Rijkscommissie van Toezicht op de Vleeschvereeniging. Hoogewal 16c 's-Gravenhage. De groei onzer steden. Den laatsten tijd is er in ons land steeds een verhuizing waar te nemen van de plattelandsbevolking naar de steden, in 't bizonder naar de groote steden. Een vergelijking tusschen de aanwas van dé 'bevolking der groote.steden en die van de plattelandsgemeenten toont dit duidelijk aan. De voornaamste oor zaak hiervan is wel de snelle opkomst van onzen handel en onze industrie ge durende de laatste have eeuw. Hoezeer wij ook gevorderd zijn op het gebied van landbouw en véeteelt, handel en industrie hebben nog hoogere vlucht genomen. Uit den aard van de zaak zijn deze twee laatste takken van bedrijf vooral aan de steden gehouden, die van ouds, door hare ligging de beste ver keerswegen bezitten. Ook naar verhouding nemen deze het snelst in inwonertal toe, Nederland en de geassocieerde regeeringen, De ministerraad hield Zaterdagavond een buitengewone bijeenkomst in ver band met de quaestie der onder handelingen met de geassocieerde re geeringen. Gevaarlijke inbrekers. Vrijdagmorgen te half zes trof de nachtwaker D. van de Dominiale mijn in den tuin van een der directeuren twee mannen aan. Een daarvan bracht D. met een mes een diepe snede in de linkerwang toe. D. greep den aanrander, die zich losrukte, waardoor de ander ook in de gelegenheid kwami een mes te trekken, waarmee hij D. een steek gaf door de linkerpols. Hier op ontstond een worsteling tusschen D. en dezen laatsten aanvaller, terwijl de ander vluchtte. D. slaagde erin den aanrander het mes te ontnemen, doch kon ten gevolge van het vele bloedverlies niet meer dan de jas, waarin verschillende papieren en de achtergelaten smokkel waar bemachtigen. Uit de papieren bleek deze F. Z. te zijn, een Oostenrijker, te Kerkrade woonachtig. Hij nam de vlucht naar Duitschland en werd daar op last van een Duitsch officier der grenswacht aangeschoten. Dienzelfden ochtend is hij in het hospitaal te Bardenberg overleden, tengevolge van een schot in het onderlijf. D. is naar het hospitaal te Kerkrade overgebracht. Zijn toestand is ernstig maar niet levensgevaarlijk. De moord op Maria Kessels. Naar men aan de Nieuwe Tilb. Crt. mededeelt, is de persoon, die zich de Haagsche politie aanmeldde als de dader van den mpord op Maria Kessels en tengevolge daarvan ter be schikking gesteld werd van de justi tie te Breda, bij zijn verboor door den rechter-commissaris op zijn eerst afgelegde verklaringen teruggekomen. Graan bouwen, veel meer graan bouwen! Premies uitloven voor het scheuren van grasland, om er graan op te bouwen, uitstekend zegt de H. P. Maar waarom tegelijk een premie uitgeloofd, als op zulken grond geen graan maar aard appelen worden verbouwd? Die komen er anders reeds genoeg. Nu kunnen we, als we overschot van aardappelen krijgen, ze wel drogen en het aardappelmeel door ons broodgraan mengen, maar als we er evengoed graan voor hadden kunnen krijgen, ware het toch beter Maar we weten wel waar het mangelt, zegt het blad. Onze landbouwminister staat niet met twee voeten op den grond, maar nu op het eene, dan op 't andere been. Het zijn de „influisteraars", die ons de dampen aandoen. Het gevaar gaat uit van de „vereenigingen" of com- missiën van deskundigen, die wel steeds belanghebbenden zijn. We hadden vóór alles op meer graan bouw bedacht moeten zijn geweest. Want_wat moe.t het worden, als we niets uit Amerika,- niets van waar ook krijgen? En tot nog toe zit het niet glad. Onze graanvoorraad strekt ten langste tot einde Juni. Dan kunnen we op een houtje bijten, tot de nieuwe oogst er zijn zal. En die zal dan al weer ver van toereikend zijn. En stel, dat we een hal ven oogst krijgen of misgewas! Het wreekt zich, dat de minister de cultuur van granen en peulvruchten niet even loonend gemaakt heeft, als die van aardappels. Had hij de boeren maar wat meer laten verdienenDe hoofdzaak is toch, dat er graan in het land zal zijn. Prijs is bijzaak. Konden wij graan uit Amerika krijgen, wij zouden het nemen tot eiken prijs, zoo goed als wij de Duitsche steenkolen voor buitensporige prijzen genomen hebben. Wat heeft het graan, dat zoo lang in Amerika voor ons verladen in de schepen heeft gelegen, ons niet gekost zonder dat wij er nog één korrel van te zien hebben gekregen I Hadden wij onzen boeren den prijs geboden, dien het geïmporteerde graan ons kost, zij zouden zich niet onbetuigd hebben ge laten en het voor dat graan uitgegeven geld zou in ons land gebleven zijn en oorlogswiustbelastinginkomstenbelas ting, hoofdelijken omslag en later zelf» vermogensbelasting hebben opgebracht, terwijl het nu, althans voor een deel naar het 't buitenland is gegaan of wij moeten het helaas, hopen nog zal- gaan. Waar de scheepvaart-maatschappijen enorme sommen aan graanvrachten hebben geïnd, waar groote bedrage li voor molest moesten worden uitgegeveu of groote risico's moesten worden ge- loopen, had men evengoed hoogere graanprijzen in ons land kunnen besteden. Intusschen, gedane zaken nemen geen keer en waar sommigen zeker lichaams deel gebrand hebben, kunnen wij allen op de blaren zitten. De melkproduotie. Het Bureau voor Mededeelingen inzake ■de Voedselvoorziening meldt. De melkproductie is op dit oogenblik weer stijgende. Het laagste punt werd bereikt in de week van 1723 Febr., toen de productie 77.05 percent bedroeg van dit in de laatste week van 1917. In de week van 24 Februari tot 2 Maart bedroeg dat percentage 81.8 en aangenomen mag worden dat er nu eene voortdurende stijging zal komen. Daar mede zijn echter de moeilijkheden van de melk voorziening nog lang niet over wonnen. Het is mogelijk dat men in de kleine steden gaandeweg met rantsoe neeren kan ophouden, doch in groote steden bestaat nog een zoodanig tekort,

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1918 | | pagina 1