Z.zeesclie Nieuwsbode TWEEDE BLAD Uit Stad en Provincie. behooretide bij de van VRIJDAG IS MAART 1918, no. 10134. ZIERIKZEE. Bij Kon. besluit is ongegrond verklaard het beroep van den Raad dezer gemeente tegen het besluit van Gedep. Staten van Zeeland, waarbij goedkeuring werd onthouden opnieuw aan een besluit van deze gemeente tot onderhandschen ver koop van een lichtwachterswoning met grond op den Westhavendijk nabij het Westhavenhoofd alhier. Overwogen is te dezer zake o. a., dat het wenschelijk is dat het op de hierbedoelde plaats gelegen huis eigen dom blijft van een publiekrechterlijk lichaam. Insulaire Hypotheekbank te Zierikzee. Aan het verslag over 1917, het 13de boekjaar, uit te brengen in de morgén te houden algemeene vergadering van aandeelhouders, ontleenen wij het vol gende: In 1917 werden behandeld 99 aan vragen voor hypotheek tot een bedrag van f 3.362125,, welke aanleiding gaven tot het sluiten van 81 leeningen groot f 2.686150, makende met de vóór 1917 gesloten posten een totaal van f 11.343765. Hierop was tot 31 De cember 1916 terugbetaald f 3.062815, terwijl in 1917 voor f 1.261297,50 werd afgelost, waarna op 31 December j.l. op hypotheek uitstond een bedrag Vap f 7.019652,50 (v. j. f 5.594800) ver deeld over 445 (422) leeningen. Executies hadden ook in 1917 niet plaats. De betalingen der hypothe caire debiteuren geschiedden gere geld. Verschillende debiteuren losten meer af dan bij akte was overeenge komen. Op 31 December j.l. was er geenerlei achterstand van rente. Op 31 December 1916 was aan pandbrieven gecreëerd voor f 7.167500. In 1917 werden gecreëerd f 950000 41/a pCts. en f 730000 5 pCts. pand brieven. In 1917'werd voor f 1.632450 pandbrieven verkocht, voor f 278850 teruggekocht en voor f 31900 omge wisseld, zoodat de netto-vermeerde ring f 1.321700 heeft bedragen tegen f 758150 in 1916, en het afgeloopen jaar is afgesloten met een bedrag aan in omloop zijnde .pandbrieven groot f 6.90S050 (v. j. f 5.586350). De winst- en verliesrekening toont aan dat na afschrijving van f 788,83 op de effecten van het,Belegd Reser vefonds de netto-winst f 39234,145 be draagt. Hiervan komt niet minder dan f 20126,40 ten goede aan het Re servefonds, dat hierna f 45315,04 be draagt. Aandeelhouders krijgen 10 (v. j. 8 0/0) dividend. Aan het verslag is toegevoegd een verhandeling, getiteld: Over de belan gen van pandbrief houders. Uitvoerig wordt hierin gewezen op de ver schillende bij de hier te lande wer kende Hypotheekbanken in gebruik zijnde wijzen van terugkoop, uitlo ting en conversie, en op de maatrege len, door die Banken toegepast tot het op koers en courant houden van hare pandbrieven. Achtereenvolgens wordt stilgestaan bij drie punten: I. De belegging moet soliede zijn. II. De pandbrief moet hoewel een papier voor langdurige belegging bestemd niet een ten eenemale onverhandelbaar of onreali seerbaar effect zijn. III. De pand briefhouders moeten hun bezit niet iangzamerehand in waarde zien ach teruitgaan, zonder dat voor hen uit zicht op verbetering of aflossing k pari bestaat, tenzij zij de pandbrie ven kochten op voorwaarden, waarbij de betrokken Banken en zij gelijke lijk voor- of nadeelen kunnen heb ben. Aan het slot wordt een overzicht gegeven van een aantal stelsels, door de verschillende Banken toegepast en de aandacht gevraagd voor de wijze, waarop deze aangelegenheid bij de Insulaire is geregeld. De St.Crt. no. 61 bevat de wij zigingen der statuten van de Insulaire Hypotheekbank, alhier. BROUWERSHAVEN. Donderdag vergaderden ten stadhuize van Zie rikzee de afgevaardigden van de af- deelingen op Schouwen en Duive- land van de Prov. Zeeuwsche ver- eeniging „Het Groene Kruis", onder voorzitterschap van den heer W. J. Kapteijn, burgemeester van Brou wershaven. Opgemaakt werd de voor dracht voor de door het hoofdbestuur te benoemen leden van de districts commissie. Voorts werd een reglement voor die districts-commissie vastge steld en werd bepaald, dat 't centraal magazijn te Noordgouwe gevestigd zal worden. Ten slotte werden eenige be schouwingen gehouden over de door de commissie aan te schaffen verple- gings artikelen, welke besprekingen door de nieuwe commissie verder zullen worden uitgewerkt. De na men der leden van de districts-com missie zullen zoo spoedig mógelijk worden gepubliceerd. De heer S, PIage, lid van 't hoofdbestuur, woonde deze vergadering bij. Rechtzaken Aan het postkantoor te Ploorn kwamen herhaaldelijk klachten in over het ontvreemden van brieven, waarin de afzenders zilverbons had den ingesloten. De verdenking viel op den kan toorknecht. Verschillende bestellers hadden ge constateerd, dat deze herhaaldelijk'11a het sorteeren van de brieven' naar de Wl C. ging en dan, terugkomende, vele malen verkeerd gesorteerde brie ven toonde. Bij niemand kwam het zoo dikwijls voor, dat de brieven ver keerd gesorteerd waren. Op 22 December hadden een paar bestellers een brief voor de wed. Dapper, afkomstig uit Amsterdam, en een brief aan den koopman Christi- aan Plolman bij de brieven gezien. De eene brief moet een_ zilverbon van f 2,50 bevat hebben en de andere twee. Ze zijn nooit bezorgd gewor den. Op 28 December is een brief aan mej. Weder, verpleegster uit Gouda, tijdelijk te Blokker, inhoudende een broodkaart en een brief aan den mili tair„Johs. C., schilder te Hoorn, in- hoüclende een tientje, zoek geraakt. De bestellers hadden elkaar op deze brieven, die ook weer verkeerd la gen, opmerkzaam gemaakt. De direc teur werd gewaarschuwd en de ver dachte gevisiteerd, maar niets op hem bevonden, hoewel ook deze brieven spoorloos waren verdwenen. De verdachte sfond Woensdag voor de arrond.-rechtbank te Alkmaar te recht. De behandeling van deze zaak waarin 13 getuigen werden gehoord, duurde 3 uur. De beklaagde verklaarde onschul dig te zijn en tegen hem ontbrak dan ook elk bewijs. De officier van justitie voerde óp grond van aanwijzingen, met 't oog op den ernst van 't delict, beklaagdes veroordeeling voor den tijd van 1 jaar en 6 maanden en vroeg boven dien beklaagdes onmiddellijke ge vangenneming; Landbouw en veeteelt. NOORDGOUWE. De Landbouw- vereeniging alhier heeft met alge meene stemmen besloten zich als afdeeling aan te sluiten bij de ge reorganiseerde. Zeeuwsche Landbouw- Maatschappij. Onderwijs. Bij het dezer dagen te Rotterdam gehouden examen voor de nuttige handwerken, slaagde o. a. mej. M. H. Bijl te Tholen. ZIERIKZEE. De voordracht ter be noeming van een onderwijzeres aan de M. U. L. O. School alhier, bestaat uit de dames PI. Schoenmaker te Ekam, K. J. v. d. Putte te St.-Laurens ten G. H. Beers te* Voorburg. Visscherijberichten. BRU1NISSE. Gedurende de vorige week werden van hier verzonden naar België 1800 tonnen mosselen, ad f 2,20—f 3,40 per ton naar kwaliteit. Naar Holland werden verzonden 50 balen mpsselen ad f 2,50—f 3,50 per baal alsvoren. Marine en Leger. Verloven aan landstormplichtigen, gewezen vrijwilligers bij den landstorm. Bepaald ia, dat dienstplichtigen bij den landstorm, die tevoren gedurende twee jaren of langer hebben deel uitgemaakt van den, vrij willigen landstorm, in aan merking kunnen komen voor bizonder verlof, zoodra zij ter beoordeeling door hun korpscommandant, hebben aange toond, voldoende geoefend te zijn in hun positie of rang, c q. hun opleiding tot kader is volbracht, en zij tenminste één maand in den eventueel door hen be- kleeden rang bij een korps hebben ge diend. PREDIKBEURTEN. Zondag 17 Maart. Zfoikiee. Geref. Kérk. Va. 10 en av. 5.30 ure, de heer Van Vollenhoven, Thool. candidaat te Am»terdam. Qhr. Gnref. Kerk. V». 9 30, d«. Wisse (Voor- ber. tot het H. A.), nu. 2, Leeskerk en av. 6 ure, ds. Wisse. Oud-Geref. Geja., Breestraat. Ve. 9.30, na. 2 en av. 6 ure, Leeskerk. Lath. Kerk. Vm. 10 are, ds. De Jongh. Kvang lisatie Nobelsfraat (tgdeljjk in het lokaal Jeruë Av 6 30 nre, Geen dienst. Evangelisatie JernSl. Vm. 10 ure, Gewone dien at. Leger des Heil* Vm. J0, nu. 8 en av 7 30 ure, de heer Feenstra uit Botterdam. Kcvkwewe. Nu. 2 ure, ds. Van Doorn van Nodrd gouwe. 8«nooske?ko. Vm. 10. prof Van Nes (Be vestiging dn. Diederios) en nm. 2 uce, ds. Diederios (Iutree-rede). Rasffh. Vm. 9 30, ds. Van Maan en en av. 6 30 nre, idem (Bijbellezing). Haamstede. Fiers. Kerk. Vm. 9.30, ds. Japchon en a7. 7 ure, idem (Bijbellezing in de consiütoiie). Geref, Kerk. Vm. 9.30 en nm. 2 nre, d* Brouwer. Oud-Geref. Kerk. Vm. 9.30 en nm. 2 ure, Leeskerk. EÏJrsnrof). H8rv. -Kerk. Vm. 9 30 ure, ds. Beornink. Geref. Kerk. Vm. 9.30 en nm. 2 ure, ds. Bruinsraa. Brouwershaven. Herv. Kerk. Vm. 10 ure, dr. Proost. Geref. Kerk. Vm. 9.30 en nm. 2 ure, ds. Tollenaar. Zonsesnatre* Qerv. Kerk. Vm. 9.30 ure, ds. De Leur. Geref. Kork. Vm. 9.30 en nm. 2 ure, ds. Hoek. Noovdfouwe. Vm. 9 30 urs, ds. Van Doorn. Rralsaho*. Vm. 9.30 ure, ds. v. d. Griend. Guwevkevk. Vsn. 10 nre, ds. Waardenburg. Flenwetkavk. Herv. Kerk. Vm. 9.30, Geen dienst 'on nm 2 ure, ds -v. d. Linden. Goref. Kerk. Geen opgaaf ontvangen. Oud-Geref. Kerk. V» 9, na. 2 en av. 5.30 ure, Leeskerk. Oostovland. Horv. Kerk. Vm. 9.30, dr. Weeda (Bev. nieuwe lidmaten) en nm. 2 ure, idea (Voorber. H. A) Geref Kerk. V». 9,30, nm. 2 en av. 5.30 nre, Leeskerk. Slrjaneland. Vra. 9.30, ds Peter en nm. 2 ure, Geen dienst wegens vacaturebourt. Bsatafsoe. Herv. Kerk. Vm. 9 30, Leeskerk en nm. 2 ure, da. Waardenburg. Geref. Kerk. Vm. 9.30 en cm. 2 ure, Leeskerk. Gerot'. Gem. Vm. 9, nm. 2 en av. 5 are, Oud-Geref. Kerk. Vm. 9, nm. 2 en av. 5 ore, Lee*kerk. ST.-FI LIPS LAND en THOLEN. Tholen. Herv. Kerk. Vm. 9.30 en nm. 2 ure. ds. Enklaar (Beide beurten coll. kerkgeb Woensdag 20 Maart. Av. 6.30 ure, ds. Van Lutterveld, beroepeu pred. Geref. Kerk Vm. 9 30 en nm. 2 are, da heer Van Heeg. Woensdag 20. Maart (Biddag). Vm. 9.30 en nm- 2 nre; d«. Oosterseen. Geref. Gesi. Vm. 9.30, nm. 2 en av. 6 ure, Leeskerk. Woensdag 20 Maart. Vm. 9 30, nm. 2 en av. 6 ure, ds. Karaten van Ierseke. St.-M«a*teasdfk. Qerv. Kerk. Vm. 9.30, Leeskerk en nm. 2 ure, ds. Kamsteeg van Stavenisse. Oud-Geref. Gem. Vua 9 30. nm. 2 en av 5 36 ure, de beer v. d Garde va a Opbeusden. Oai-VoDsemeeB. Her», Kerk. Vm. 9 30. ds. Van Grietbugzen en nm. 2 ure, ds. De Mol Moncouft. Geref. Kerk, Vm. 9.30 en nm. 2 ure, Leeskerk. PooeivU®*. Hprv. Ker^ Vm. 9.30 en nm. 2 ure, ds. Verschoor. Goref Kerk. Vm 9 30 en nm. 2, de heer De Graaffav. 6 ure, Leeskerk. Seherpenisse. Herv. Kerk. Vm. 9 30 en nm. 2 ure, ds Steenbeek. Oud-Geref. Kerk. Vm. 9.30, nm. 2 en av. 5.30 ure, Loeskerk. Stftvcnlflse. Herv. Kerk. Vm. 9 30, ds. Kam steeg en nm. 2 ure, Leeskerk. Oud-Geref. Kerk. Vm. 9.30, nm. 2 en av. 5.30 ure, Leeskeik. Rt.-Aunalaad. Herv. Kerk. Vm. 9.30, Lees kerk on nm. 2 ure, ds. Van Grietbogzen van Oad-Vosseceer. Geref. Kerk. Vm. 9.30, nm. 2 en av. 5 are, Leeskerk. De „Atlas". Met het stoomschip „Ella" is uit Engeland te Rotterdam-.aangekomen de geheele bemanning, 26 personen, yan het stoomschip „Atlas" van de Konink lijke Ned. Stoomboot-Maatschappij uit Amsterdam, kapitein Th. G. Schenk uit Bussum. Den 10 Januari j.l. werd het stoom schip op ongeveer 30 mijlen van de Canarische eilanden door een Duitsche duikboot aangevallen. Met een sloep en de scheepspapieren begaf men zich naar de duikboot. Men kreeg verlof om zich weder aan boord van dë „Atlas" te begeven, waar de geheele bemanning bleef tot 's avonds 10V8 uur, op welk tijdstip van de duikboot het bevel ge geven werd om het schip te verlaten. De „Atlas" was geladen met grond- noten, kwam van Portugeesch Genua en was bestemd voor Rotterdam. De geheele bemanning begaf zich in de sloepen en roeide weg. Wat er met het schip gebeurd is, weet men niet. Men landde op de Canarische eilanden en braclït den eersten nacht in een kameelenstal door. Den volgenden dag vertrok men op kameelen naar Porto Gabra en van daar vijf dagen later met een bootje naar Las Palmas. Daar bleef men twee weken. Een stoomschip bracht de bemanning verder naar Cadix, van waar men na een verblijf van 10 dagen per spoor naar Madrid vertrok. Hier had men weder een week oponthoud en toen ging het per spoor over Parijs naar Havre. Van daar bereikte men per stoomschip Southampton en vervolgens per spoor Londen, waar men nog 16 dagen vertoefde. De geheele bemanning hoort grooten- deels te Amsterdam en in Den Haag thuis. De militaire tractementen. Naar Het Volk meldt, werkt de Staats commissie voor de militaire tractemènten met grooten spoed om nog tegelijk met de Staatscommissie voor de burgerlijke salarissen, d. i. in April, gereed te komen met hare vooratellen, opdat die nog vóór de a.s. algemeene verkiezingen door de regeering ingediend en door de volks vertegenwoordiging afgehandeld zullen kunnen worden. De commissie houdt nagenoeg iederen dag langdurige ver gaderingen. Maximumprijzen voor slachtvee. De Minister van Landbouw beeft met ingang van heden voor slachtvee vast gesteld de navolgende maximumprijzen in den groothandel en den tueschen- handel I. Klasse A, maximumprijs op markt per K.G. levend gewicht: ossen en vaarzen 96 ets., koeien en stieren 93 ets. maximumprijs op stal per K.G. geschat levend gewichtossen en vaarzen 93 cti. koeien en stieren 90 ets. Klasse B, maximumprijs op markt per K.G. levend gewicht: ossen en vaarzen 77 ets., koeien en stieren ^4 ets. maximumprijs op stal per K.G. geschat levend gewichtossen en vaarzen 74 ets koeien en stieren 71 ets. Klasse C, maximumprijs op markt per K.G. levend gewicht: ossen en vaarzen 63 ets., koeien en stieren 60 ets.; maxi mumprijs op stal per K.G. geschat levend gewichtossen en vaarzen 60 cis., koeien en stieren 57 ets. Klasse D, maximumprijs op markt per K.G. levend gewicht: ossen en vaarzen 50 ets., koeien en stieren 50 ets. maximumprijs op stal per K.G. geschat levend gewichtossen en vaarzen 50 ets., koeien en stieren 50 ets. II. a. Bepaald, dat onder slachtvee der klasse A is te verstaan slachtvee, waarvan de verhoudiDg van levend ge wicht tot slachtvee is als 100 K.G. tot ongeveer 60 K.G. b. Bepaald, dat onder slachtvee der klasse B is te verstaan slachtvee, waar van de verhoudiDg van levend gewicht tot slachtgewicht is als 100 K.G. tot ongeveer 55 K.G. c. Bepaald, dat onder slachtvee der klasse C is te verstaan slachtvee, waar van de verhoudiDg van levend gewicht tot slachtgewicht is als van 100 K.G. tot' ongeveer 50 K.G. d. Bepaald, dat onder slachtvee der klasse D is te verstaan slachtvee, waar van de verhouding van levend gewicht tot slachtgewicht is als van 100 K.G. tot ongeveer 45 K.G. e. Bepaald, dat de maximumprijzen op stal per K.G. geschat levend gewicht voor de klassen A, B en C zullen worden betaald onder aftrek van de gebruike lijke korting. Een Duitsch vliegtoestel. Woensdagmiddag is in Oudenpolder, bij Hulst, een Duitsch vliegtoestel met 2 officieren neergekomen. Kamerontbinding in 't zicht? Uit parlementairen kring verneemt de Nieuwe Ctdat minister Cort van der Linden ^zicli zeer stellig heeftjiitgelaten Kamer bij het levensmiddelendebat aan een voorstel of motie haar goedkeuring mocht schepken, welke den minister van landbouw tot aftreden zou nopen, voornemens ia aan de Koningin in over weging te geven de Kamer te ontbinden. Brood tot I Augustus. Minister Posthuma heeft in de Tweede Kamer medegedeeld, dat volgens de re- geeringscommissarissen voor de graan- inzameling er vermoedelijk graan zal zijn niet tot 1 Juli maar tot 1 Aug a.s. Wijziging van de Boterwet. In de Tweede Kamer heeft minister Posthuma medegedeeld, dat er spoedig een wijziging van de Boterwet zal worden voorgesteld. Als deze is aangenomen, kan de boter worden vermengd met margarine en zullen er vier verschillende soorten worden beschikbaar gesteld, respectieve lijk tegen den prijs van 50 ct.,.85 ct., f 1,25 en f 1,75 per pond. Zwendel met geneesmiddelon. De eigenaar van het hotel „Belle- vue", de heer H. Jansen, te Apel doorn, kocht kort geleden een par tijtje, groot 2000 tubes, van prof. Ehrlich's middel Hata 606. Eenigen tijd later verkocht hij deze partij aan den heer Helder, die zijn intrek had genomen in een hotel aan de Loolaan, voor f 9000, die op zijn beurt het goed van de hand deed aan zekeren Los, afkomstig uit Leiden, voor f 15.000. De laatste kooper, wien ter oore kwam, dat de heer Helder er sléchts f 9000 voor had betaald, stelde zich in verbinding met Jansen, van wien hij de partij tegen koopbrief je nam voor f 10.000. Twee hier te lande vertoevende Duitsche deserteurs wa ren ook in liet complot betrokken en zouden trachten de geneesmiddelen over de grens te smokkelen, waarom zij L. een winst van f 30.000 boden. Te Amsterdam zou de zaak verder worden afgewikkeld en te dien einde vertrokken L.Heldereen 'andere Apeldoorner, Boerop en de Duitsche deserteurs naar de hoofdstad. In een der café's werd stevig gedineerd. Boe rop en Helder maakten bezwaar de partij te dragen, daar zij bevreesd waren zich in gevaarlijke avonturen te hegeven. Na het diner, er was in- tusschen een aardig glas gedronken, zou de betaling plaats hebben. Op den Dam zou men de tram pakken, L. en de twee deserteurs sprongen op een reeds rijdenden wa gen,, doch toen Helder en Boer óp hen wilden volgen, hielden L. em.de dc serteurs hen tegen, zoodat zij niet konden meekomen. Alarm durfdenozfij niet maken, uit vrees, dat de zaak niet zuiver was. Zonder geld en zon der Hata 606 keerden zij daarop.naar Apeldoorn terug, waar zij de maré chaussee met de toedracht der zaak in kennis stelden, die onmiddellijk een uitgebreid onderzoek instelde. De eigenlijke dader, L., werd alras i, te Botterdam opgespoord en te Apel doorn in verzekerde bewaring ge steld. Uit het verhoor kwam aan het licht, dat de partij geneesmiddelen te Amsterdam was achtergebleven, waar zij dan ook spoedig werd terug gevonden en in beslag genomen. Te vens bleek, dat L. zich op een der gelijke manier reeds meer aan op lichting had schuldig ..gemaakt, rede nen waarom hij Maandag ter beschik king van de justitie te Zutphen is ge steld. Ook de heide deserteurs zijn te Am sterdam opgespoord en naar Apel doorn overgebracht. Zomertijd. Blijkens het verslag nopens het wetsontwerp tot tijdelijke afwijking van de wet van 28 Juli 1908, tot invoering van een wettelijken tijd, verklaarde men zich bij het afdee- lingsonderzoek vrij algemeen ingeno men met het wetsontwerp, al waren er ook leden, die meenden, <lat voor de landelijke, bevolking de zomertijd bezwaren medebrengt. Deze laatste leden meenden echter, dat over die bezwaren moet worden heengestapt; de voordeelen, die de zomertijd voor de stedelijke bevolking medebrengt, moeten geacht worden tegen de 'be zwaren ruimschoots op teN wegen. Intusschen werd van deze zijde op de wenschelijklieid gewezen, dat. het platteland vrij blijve in de regeling der dagverdeeling en dat het met name vrij blijve in de regeling der school uren. Op vele plaatsen ter plattelande zal toch, ondanks den wettelijken zomertijd, het uur van opstaan en naar bed gaan bepaald blijven naar den zomertijd. Vele leden meenden, dat 't tijdstip gekomen is om de invoering van den zomertijd niet langer als een maat regel geboden door 'de bizondere om standigheden in verband met den oor log te beschouwen, maar bij de wét te bepalen, dat steeds des zomers een zomertijd zal_gelden. 't Nut was vol- tief te besluiten. Zij stelden zich een definitieve regeling voor in dezen geest dat dc Kroon wordt gemachtigd een zomertijdregeling in te voeren voor een tijdperk van het jaar, gelegen tus- schen 1 .-April—1 October. Voorts werd het denkbeeld vanee^ „midden-zomertijd" ter sprake ge bracht. De regeering heeft, zoo werd opgemerkt, onlangs, in antwoord o-11 vragen van de heeren Van Doorn cn Gerretson gezegd, dat deze kwestie !te zijner tijd zou kunnen worden over wogen. Thans is die tijd gekomen. Met bevreemding had men daarom ontwaard, dat de regeering dit punt in de toelichting geheel ^onbesproken laat Voorgesteld wordt den zomertijd te doen ingaan op 1 April en te doen eindigen 1 October. Eindelijk vestigden eenige leden er de aandacht op, dat de distributie van petroleum ten plattelande i tegen 1 April geheel zal worden stopgezet in verband met de invoering van deü zomertijd. De gerstmelde. Bij de opening der Landbouw- hoogeschool te Wageningen is den mi nister van Landbouw aan een lunch gelegenheid gegeven kennis te maken met het nieuwe voedsel, dat thans in Duitschland in zoo hooge mate de aandacht trektde gerstmelde, Chenop odium Ouinoa, waarvan het zaad in kleine hoeveelheden thans kosteloos voor proefnemingen door liet Rijksproefstation voor Zaadcoa- trole te Wageningen wordt verspreid. Om voor menschelijke spijste kun nen dienen, worden de zaden op zeer eenvoudige, en door een elk gemakke lijk toe 'te passen wijze ontbitterd en dan gekookt. Zij kunnen verder op/ verschillende wijze worden toe bereid. In dit geval was de bereiding zoo eenvoudig mogelijk gekozen. De voor- gewerkte en ontbitterde zaden waren met een weinig melk en zeer weinig boter gestoofd, onder toevoeging van een beetje suiker. Een eenvoudige brij dus. Het meest gelijken de.smaak en de geur op die van havermout, maar de smaak is wat pittiger. Eigenlijk hebben we hier met een zeer oude cultuurplant te doen, want zij was bij de Inca's (Peru) in gebruik.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1918 | | pagina 5