iSü Zierikzeesche m Nieuwsbode a EERSTE BLAD. Oorlogsovsrzicht. VerscHjat Maandag, Woensdag VrjiHafl IR Moorf 1Q1Q r7|rD|K7rrerur 74ste ,AARGANG No. 10134. Inzending op den dag van uil en Vrijdag. VtlJUdlJ 10 IVIddll 1910. (ZIERIKZEESCHE COURANT). Dir. A. J. DE LOOZE Jr. Uitg.-Hoofdr. A. FRANKEL. gave vóór 1,ure. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Zij, die zich van af heden op ons blad abonneeren, ontvangen de tot I April a.s. verschijnende nummers GRATIS. Verkenningen op groote schaal, schermutselingen en luchtgevechten, op het Oostelijk front. Het groote offensief moet nog komen. He Engel- schen en Franschen schijnen daar mede te wachten totdat hun 'Ameri- kaanschê bondgenoot, die wel reeds troepen over den Oceaan naar Frank rijk heeft overgebracht, maar niet in die mate, dat zij reeds groot gewicht in de oorlogsschaal kunnen leggen, met een behoorlijk toegerust leger op het oorlogsterrein is aangekomen. Fn wat de Centralen betreft, deze bren gen tengevolge van den vrede met Rusland van de vrijgekomen soldaten velen naar Frankrijk óver, en voor zien hun uitgestrekt front op die wijze van nieuwe troepen en de noo- dige kanonnen. De Centrale Staten hebben bij het met de volksrepubliek de Oekraine gesloten vredéstractaat zich verbon den de nieuwe republiek te zuiveren van de Bolsjewiki of roode gardes. Zich kwijtend van die taak hebben de Duitsche en Oostenrijksche troe pen thans Odessa bezet. In deze Zuid- Russische stad zijn groote graanvoor raden 'opgestapeld en aan deze heb ben de Centralen juist Igroóte behoefte. De Oekrainers, voor wie het groote gevaar hun pas verworvene onaf hankelijkheid te zullen verliezen, thans zoo goed als geweken is, zijn, wanneer cfe laatste berichten 'juist zijn, met Rusland over een te sluiten vrede in onderhandeling. In het congres der Alrussische S-ow- jets, hetwelk gisteren te Moskou bij eengekomen is, om te beraadslagen over de vraag, of het al of niet het met den Vierbond gesloten vredéstrac taat zal ratificeeren, is de overgroote meerderheid voor de goedkeuring van dat tractaat. Aanvankelijk was in dat congres _een zeer sterke strooming om dat verdrag te verwerpen. Maar Le nin, van wie een groote kracht schijnt hit te gaan, heeft de meerderheid, weten te overtuigen, dat voor Rusland in de gegevene omstandigheden de vrede 't beste i£, en dat bijaldien het Congres dien verwerpt, de Duitsche troepen, die op korten afstand van Petersburg zich bevindengereed staan Rusland's hoofdstad binnen te trekken. Ook hebben van de 125 Pro vinciale Sovjets, die over de ratifi catie van het vredesverdrag telegra fisch geraadpleegd zijn, zich 110 voor het bekrachtigen van den vrede ver klaard. Vermoedelijk zal het Congres ook besluiten tot verlegging van den zetel der regeering naar Moskou, zoo dat Petersburg zal ophouden de hoofdstad van het Russische rijk te zijn. Een commissie uit den Koerland- schen Landraad, die te Berlijn is aan gekomen, zal aan den Duitschen Kei zer de hertogskroon van Koerland aanbieden, en tevens den wensch te kennen geven, dat het geheele Balti- sche gebied als staatseenheid zal wor den vereenigd en bij het Duitsche rijk wordt aangesloten. De Frankforter Zeitung waarschuwt voor overijling in deze. Men streve er naar, zegt dit blad, de goede verstandhouding met Rusland te herstellen. Nu heersciit in Rusland van wege den afstand van zooveel grondgebied een hevige ver- bitlering tegen Duitschlahd. Wijkt die verbittering niet, dan zal Rusland gretig de bondgenoot worden van eiken staat, die Duitschland vijandig gezind is. Een dergelijke erfenis den nakomelingen na te laten zou een hoogst onverstandige daad wezen. De Duitsche regeering moge zich die waarschuwing ter harte nemen. De inlijving van Elzas en Lotharingen zij haar tot afschrikwekkend voor beeld. Wanneer in 1870 de militaire partij niet gezegevierd had, wanneer men den vooruitzienden staatsman, Von Bismarck, gevolgd had, die ge noemde provincies aan Frankrijk wilde laten, dan ware Duitschland althans niet met Frankrijk thans in oorlog. Bovendien heeft men van de zijde van den Vierbond volledige in stemming betuigd met het door Rus land vooropgestelde grondbeginsel bij het aanknoopen van de vredesonder handelingen, dat men af zou zien van annexaties en schadevergoeding. Men verlieze toch niet uit het oog, dat de kracht van een staat niet ligt in de uitgebreidheid van zijn grondgebied, maar in zijn zedelijken grondslag. Villain, de moordenaar van Jaurès, den leider der Fransche socialisten, zal, nadal men de berechting van deze strafzaak bijkans vier jaren lang heeft slepende gehouden, thans voor het. Assisenhof terecht staan. Fr zijn nu drie doktoren benoemd, die een onderzoek naar zijn geestvermogens zullen instellen. Men wil .hem om begrijpelijke redenen ontoerekenbaar verklaren. Men is, als voor "het* Assi senhof het gordijn omhoog gaat, be vreesd, dat de auctores inlellectuales, zij die den moordenaar gehuurd en betaald hebben, ontdekt worden. Om dit te voorkomen, moet Villain door de doktoren voor iiripos mentis krankzinnigworden verklaard. Maai* de man is helder van geestge lijk uit een brief, dien hij in de ge- 'vangenis geschreven heeft, duidelijk blijkt. In het Amerikaansche leger, het welk voor het Westfront bestemd is, zijn 5000 Indianen ingelijfd. Hiermede wordt het aantal .gekleurde tegenstan ders van Duitschland weder met één vermeerderd en tevens de uitsterving van hét oude Indianen-ras 'n 'schrede nader .gebracht. De Indianen zullen ongetwijfeld den Yankees zeer dank baar wezen voor de- hun bewezene eer om' of door de haaien te worden opgepeuzeld of als kanonnenvoedsel te mogen dienen. NIEUWSTIJDINGEN. NEDERLAND. ROTTERDAM. Te Bolnes heeft een geweldige brand gewoed op de werf van de firma Gebr. Pot, scheepsbouw meesters. Omstreeks half acht werd de brand in een groote timmerloods ontdekt. De loods, waarin 25 tot 30 kub. M. timmerhout opgeslagen was, is met den geheelen inhoud en de zich daarin bevindende door electriciteit gedreven machines totaal afgebrand. De arbeiderswoning van den ijzer- werker tegen die loods gebouwd brandde eveneens uit, terwijl mede in de vlammen zijn opgegaan een loods dienende tot berging-van schildersbe- noodigdheden, een partij steenkolen, een sloep en houten deelen op de werf aanwezig. De werf zelf heeft niet bizonder geleden. De brandweer van Bolnes, Ridderkerk en IJsselnionde uitgerukt op het zien van de vuurzee en later bijgestaan door een stoomboot van den Rotterd. Havendienst hebbenden brand gebluscht. Uit Stad en Provincie. ZIERIKZEE. Reeds eenige malen werden in onze gemeente rijwielen ontvreemd, zonder, den dader te kun nen ontdekken. Maandagavondwerd weer een rijwiel ontvreemd vóór het café Juliana". Naar wij vernemen, ïs de dader, een Belgisch vluchteling, hier ter stede verblijf houdende,in Bergen-op-Zoom aangehouden, waar hij de fiets trachtte te verkoopen. In de j.l. Zaterdag gehouden ver gadering der Vrijz.-Dem. KiesvereenL 'ging Zierikzeè ïs in de Raadsvacature Van Os candidaat gesteld de heer G. J. Lunenberg Jr.,cand.-notaris. Van dit besluit is mededeeling gedaan aan alle kiesvereenigingen hier ter stede. Verder werd o.. m. besloten, de Vrijz.-Dem. Kamerfractie te -wijzen op onbillijkheden inzake de kolendistri- butie. BROUWERSHAVEN. De afdeeling Brouwershaven van den Bond voor Staatspensionneering hield Dinsdag een algemeene vergadering in hotel Ringelberg. Na opening door den voorzitter en voorlezing der notulen van de vorige vergadering wordt be sproken, of een afgevaardigde naar het nationaal congres voor Staatspen- ^sionneering, te houden Maandag 1 April te 's-Gravenhage, zal gezonden worden. Als zoodanig wordt aange wezen de heer P. Provoost. Tot- afge vaardigde naar de algemeene vergade ring te 's-Gravenhage, die gehouden zal worden 14 Mei, wordt benoemd de heer W. H. Ittmann en tot diens plaatsvervanger de heer P. Ringel berg. Den afgevaardigde wordt vrij mandaat gegeven. Daarna wordt de vergadering gesloten. Kerknieuws Ned. Herv. Kerk. Beroepen: Te Harlingen W. A. P. F. L. Jörg te Obergum c. a. Te Wade- noyen, G. J. G. de Bel te Vuren en Dalem. Te Franeker (tóez.) Borgman te Wier. Te Zegveld B. Batelaan te De Bilt (U.) Te Leerdam, J. Severijn te Wilnis. Zondagmorgen herdacht in de Koepelkerk ds. P. J. Romijn, predikant te Amsterdam, den dag waarop hij voor vijftig jaren in het predikantsambt werd bevestigd. Nadat reeds velen gebruik gemaakt hadden van de gelegenheid, den jubi leerenden predikant in zijn woning op Vrijdag j.l. te complimer.teeren, had zich thans een breede schare opgemaakt om deze godsdienstoefening bij te wonen. Ds. Romijn had tot tekst gekozen: Romeinen 1 16: „want ik schaam mij des Evangelies van Christus niet, want het is een kracht Gods i.ofc zaligheid een iegelijk die gelooft, eerst den Jood en ook den Griek". Na afloop van den dienst werd den predikant door het talrijk gehoor een lied toegezongen, waarna gelegenheid werd gegeven den jubilaris in het kerk gebouw geluk te'wensohen „Aan pakken". Voor het fonds tot verbetering van predikantstraktementen in de Ned. Herv. Kerk „Aanpakken", is van de bijeen te brengen 1.000,000 gulden tot heden 137886,08 gld, ontvangen. NOORDGOUWE. Voor het fonds „Aanpakken" is alhier bijeenge bracht f 368,50. Geref. Kerk. Beroepen te Herwij uen, J. B. Jansen te Zevenhuizen (Z.-H); te IJmuiden G. H. A. van der Vegte te Groningen; te Krimpen a/d. Lek, Z. Hoek te Zonnemaire; te Hijlaard, J. G. Feenstra te Di'rkshornte Kruiningen A. G. Wolff, cand. te Velp. Chr. Geref. Kerk. Aangenomen naar Utrecht, A. M. Berkhoff te Zwolle. Landbouw en veeteelt. BRUINISSE. Door de vereeniging „Landbouwbelang" alhier werd Don derdagavond in het hotel „Storm" een vergadering gehouden, waarin als spreker optrad de heër" Van Dijk, hoofd-ambtenaar der Z. L. M. met het onderwerp „Aansluiting bij de Z. L. M. Nadat de vergadering 'door den 'voorzitter, den lieer Iz. Hage met een enkel woord was geopend en' den spreker welkom geheeten was, nam deze het woord. Hij wees er in de eerste plaats op, dat 't verenigingsleven bij den land bouw in Zeeland nog niet krachtig genoeg was. Wel waren er een hon derd Dorpsvereenigingen, 2 Boeren bonden en de Zeeuwsche Landbouw- Maatschappij, maar door de versnip pering in zoovele vereenigingen was er geen eenheid en kon er niet een drachtig genoeg opgetreden worden. Vooral in deze dagen nu er zooveel belangrijke ministriëele beschikkin gen op landbouwgebied worden ge nomen, was aansluiting gewenscht. Het was toch zeer moeilijk vóór den minister iedere vereeniging afzonder lijk om inlichtingen te vragen. "Zoo er ééne groote vereeniging was die de overgroote meerderheid der land- 'bouwers in zich vereenigde, zou dit gemakkelijker zijn en zouden de wenschen van den landbouwersstand beter tót hun recht komen. Dan kon het hoofdbestuur met kracht optre den, sterk door de overtuiging, dat het al de landbouwers achter zich had. De organisatie zou van onder af opgebouwd moeten worden. De dorps vereenigingen zouden zich als afdee- lirigen van de Z. L. M. kunnen aanslui ten, Deze zouden dan hun eigenbe- stuur behouden. De afdeelingen zou den zich kunnen vereenigen tot krin gen. De vorming van deze laatste zou vooral van belang zijn voor den ge- zamenlijken inkoop van kunstmest stoffen, veevoer, enz. Die kringen vormden dan weer de Z. L. M. Door het zenden van afgevaardigden, waar toe een bepaald aantal leden het récht zal hebben, krijgt men dan invloed op de samenstelling van het hoofd bestuur der Maatschappij, dat daar door een afspiegeling zal worden van wat in die maatschappij leeft. Uit het hoofdbestuur wordt dan het dage lij ksch bestuur gekozen. Uit 't hoofd bestuur worden weer afgevaardigden naar het Kon. Nederl. L.andbouw- Comité gezonden, dat daardoor ook weer beter óp de hoogte wordt ge steld van wat voor den Zeeüwschen Landbouw wenschelijk is. Zoo zal door eendrachtig optreden verkregen worden, dat weer gehandeld wordt bij den boer door den boer. De con tributie zal geregeld worden naar draagkracht naar het aantal H.A. be nevens 0,3 pCt van den omzet van kunstmeststoffen enz. Daarvoor krijgt ieder lid de Land bouwcourant, die, wordt de vereeni ging sterker, en is deze crisistijd voorbij, beter verzorgd kan worden en inlichtingen op allerlei gebied kan geven. Met een aansporing tot aansluiting eindigde spreker zijn rede. Alsnu werd gelegenheid gegeven tot het doen van vragen. Daarvan werd een ruim gebruik gemaakt door ver schillende aanwezigen, 't Bleek daar bij, dat de 0,3 o/o van den omzet .aan kunstmeststoffen, enz., die boven con tributie geëischt zou worden, nog al tegenkanting uitlokte, omdat de Z. L. M. als zoodanig zich niet met de coöperatie zou bezig houden. Men zou dan liever verhooging van con tributie per H.A. zien. De spreker beantwoordde de gedane vragen en opmerkingen, waarna de. voorzitter de vergadering sloot met een woord van hartelijken dank aan den spreker voor zijn moeite en aan de opgeko- menen, die vrij talrijk waren, voor hunne tegenwoordigheid. Bommen op Parijs. In de Kölnisclie Zeitung schrijft een Duitsch vlieger, die bommen op Parijs geworpen heeft, o. m.: „Helder licht ons als wegwijzer het sterrenbeeld van Orion voor. Boven het front is door den nevel slechts weinig van de aarde te zien, maar verderop ligt het land helder in den maneschijn. Alleen de rivieren lijken op witte nevelbanden, waaruit het maanlicht schittert. Schijnwerpers blinken beneden in de diepte. Roode vuren gloeien op.- Waarschuwings signalen? Misschien afwëervuur? Al tijd recht vooruit! Donker en gewél dig van omtrek verheft het bosch van Compiègne zich uit de scheme ring. Het uitzicht wordt iedere minuut beter. De motoren loopen zeker. Scherper zoeken de oogen aan den horizon. Daar een zwak licht schijnsel in den nevel: Parijs. Hebben wij het allen tegelijk gezien? Vlie gen wij niet sneller? Altijd nog 50 K.M.! Maar wij komen nader. Het eene licht na het andere stijgt •uit het donker op en voegt zich bij de andere als parels aan een snoer. Of ze beneden thans alarm zonden blazen? En ik stel me voor hoe ze naar hun afweerkaiionnen, naar hun vliegtuigen rennen, hoe in den wir war het verkeer stilstaat, hoe ze uit hun nachtcafé's, uit hun bedden de koude kelders in snellen. En thans ligt zij onder mij, de Seinestad. Een zee van lichten, een oceaan van huizen. Ik zie alles heel duidelijk: Montmartre, de bonte sig naal-lantaarns vah het Gare du Nord, de Seine met haar bruggen, het Gare de l'Est, den krans van lichten van de Place de Triomphe. En de hand grijpt naar het toestel om de bom men te laten vallen. „Dat is voor Freiburg, dat voor Mannheim en dat voor Heidelberg, mijn oude,"Muzen- stad en dat laatste voor uw verblind heid". Ik zie de ontploffingen alsof murw hout en steen in vuur uit el kaar vliegen. Daar beneden gaan de 'lichten bij massa's tegelijk pit. Parijs hult zich in het donker. Op de vrije plaatsen in de stad bliksemt afweer- vuur omhoog. Een paar schijn-wer pers zoeken. Ons werk is gedaan. Naar huis! Voor mij langs den vestinggordel, de spervuur-zóne. Lichtschermen han gen in de lucht als gloeiwormpjes In een Meinacht. Nog geen vijandelijke vlieger? Niets te zien. Het afweer- vuur ligt achter ons. Nog eenmaal kijk ik om tusschen shrapnells en lichtschermen. Dan gaat het rechtuit naar huis". Hij greep er naast. Men schrijft uit Nieu\verkerk aan den IJsex aan Het Volk: In een onlangs gehouden raads vergadering las de burgemeester een circulaire voor van Gedep. Staten, in houdend dat zijn salaris van f 1100 op f 1500 moest gebracht worden en dat ook de salarissen van secretaris én gemeente-ontvanger werden opge voerd, omdat het zielental van de gemeente de 3000 te boven ging. De Raad berustte en keurde de verhooging goed. Dezer dagen kwam echter aan het licht, dat de Commissaris der Konin gin in Zuid-Holland zoodanige circu laire niet verzonden had. Drie raads leden waren bij den" commissaris op bezoek geweest en deze bleek van niets- af te weten. Maar bleek, dat het een circulaire van den Noord- Hollandschen commissaris w;as. Het is in den Raad na deze ontdek king zeer iieet toegegaan. En 't eind van de historie was, dat de burge meester zijn verhooging niet kreeg. Ook de ontvanger en de secretaris moeten het nu zonder doen hóe- wel de laatste reeds een dankbetui ging aan den Raad had ingezonden. Mengsels van cacao, melkpoeder er suiker. Het Bureau voor Mededeelingen in zake de Voedselvoorziening vestigt de aandacht op de hier volgende waar schuwing, ontleend aan de Haagsclrt Crisiscourant: Er zijn in den laatsten tijd een aantal winkeliers, die mengsels ver koopen van cacao, melkpoeder en suiker, waarschijnlijk met de bedoe ling hunne afnemers de bereiding van melkchocolade te vergemakkelijken. Waar, zooals ieder weet, cacao langen tijd kan worden bewaard zonder tot bederf over te gaan, kan ditzelfde niet gezegd worden van mengsels van cacao met melkpoeder, zoodat het in voorraad houden van dergelijke mengsels geen aanbeveling, verdient Bederf zal, zoo deze mengsels, wat veelal het geval is, onder onvoldoende voorzorgen worden bewaard, vooral in het warme jaargetijde, spoedig in treden, waardoor niet alleen de melk poeder, doch ook de cacao voor de consumptie verloren gaat. Daarbij komt nog, dat voor deze mengsels veelal te hooge prijzen worden ge vraagd en ook betaald. Een mengsel van 125 gram melk poeder, 30 gram cacao en 70 gram suiker geeft aangemengd met L. warm water, een goed smakende cho colademelk. De prijs van 125 gram melkpoeder is 21,5 cent (maximum prijs 17 cent per 100 gram), van 30 gram cacao: 12 cent (maximumprijs 40 cent per 100 gram) en van 70 gram suiker: 4 cent (maximumprijs 2S cent per half K.G.); zoodat 225 gram van dit mengsel 37,5 cent of 100 gram (1 ons) nog geen 17 cënt kost Weet men voorts, dat dergelijke meng sels vaak minder van de beide, duur ste bestanddeClen, n.l. melkpoeder en cacao, daarentegen meer suiker be vatten dan hierboven is aangegeven, terwijl in andere ten verkoop aange boden producten in plaats van melk poeder uit volle melk bereid, de goed- koopere taptemelkpoeder wordt aan getroffen, dan is het ieder duidelijk -dat het koopen van mengsels cacao, melkpoeder en suiker geen aanbeve ling verdient. De ontploffing te Halifax. Rogers, voorzitter van tiet Steun comité, denkt volgens een officiëele schatting, "dat tusscheji de 1800 èn 2000 menschen bij de ontploffing van liet munitieschip om het leven zijn gekomen en dat de schade 22.500.000 dollar te boven gaat. Hij raamt, dat er 13 millioen noodig is Om de menschen die daarbij schade leden, bij te staan afgescheiden van de 7.000.000, die de regeering van het gewest bijdraagt Ingezonden stukken. Manheer de Redacteur l Vergun ons de gelegenheid te antwoorden op de in 't openbaar door den heer D. Veer- soraa gestelde vraag of de Vereeniging tot Bevordering van het Vreemdelingenverkeer niet vond, dat het op haren weg li g hare aandacht te rchenken aan den woningbouw in de gemeente Zierikzee Zeer zeker rekent de Vereeniging het tot hare voornaamste bemoeiingen om te doen- wat kan strekken tot behond van datgene wat de stad aantrekkelijk maakt, of tot wering van hetgeen haar zou ontsieren, Hat zou ons dan ook erwonderen indien de heer V. dit niet wi«t on wjj zien in zfin vraag eene nsar deb bakenden weg. welke slechts ten doel heeft onze pen en daarmede de gemoederen der lezers in beweging te brengen. In-iien dit succes »ag hebben zyo wfi hem daarvoor ten zeerste onzen dank verschuldigd. Tal van onze jaarverslagen toch getuigan van onze bemoeiingen in deze riohting; in het afgrioopen jaar nog sto»,den wjj naast Heemsohut, waa»- het gold het behoud der boomen om den St.-Lievens Monatertoren, en staken wij evenmin onze m9ening omtrent de Driekoningenstraat onder stoelen of banken. Bovendien werd voor 't onderhavige geval bjj monde van onzen voorzitter reeds eene lans gebroken in de raadvergadering van 22 Februari. Te Zierikzeesohe Nieuwsbode noteerde m haar erdag hier-an het navolgende: De heer öelderman vraagt inlichtingen over het voornemen der Bouwvereenig^ug eenige huisen in 't Vrge te bouwen K$

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1918 | | pagina 1