7.zeesclie Nieuwsbode v- B IJ VOEGSEL behoorende bij de van WOENSDAG 13 MAART 1918, no. 10133. Uit Stad en Provincie. OUD-VOSSEMEER. Per telegram werd gemeld, dat Vrijdag feest werd gevierd bij de installatie van deii Edel Achtb. Heer C. W. Snijder als burge meester van Oud-Vossemeer. Hoewel in den -morgen het weer zich niet van de beste zijde kenmerkte, werd later op den dag van een eclil feest- weer genoten. Door den voorzitter der feestcommissie, den heer F. W. O. Wiskerke, afgehaald, werd Z.E.A. in de onmiddellijke nabijheid van Tholen op de grens der gemeente door een ©erewacht van ruim 50 ruiters onder commando van de heeren Van der Riet en Corn, de Wit, ingehaald. De hoofdcommandant, de heer Van der Riet, verwelkomde Z.E.A. en verzocht in welgekozen woorden Z.E.A. het ge leide van de ©erewacht te willen aan vaarden. De burgemeester sprak zijn dank uit en aanvaardde gaarne het vereerende aanbod. Met een aantal rijtuigen, waarin de feestcommissie, ging de. tocht naar Oud-Vossemeer, waar op den dijk bij de „Zwaantjes" de verdere feeststoet, bestaande uit versierde wagens enz. zich aansloot bij het korps garde d'honneur. Een muziekgezelschap uit Bergen - op - Zoom stond mede aangetreden en nu ging het naar het dorp, waar op ver schillende plaatsen groenversiering was aangebracht en in bijna alle wo ningen de vlag uitstak. Voor het ge meentehuis werd halt gehouden en in de Raadszaal, waar behalve de Raadde familie van den burge meester en de feestcommissie en een talrijk publiek aanwezig waren, had de plechtige installatie plaats. De loco-burgemeester, de heer W. H. van Gorsel nam het woord, nadat de secretaris de officiëele kennis geving der benoeming had voorgelezen en zeide: M. de B. Het was niet alleen voor iden Raad, maar ook voor de gemeente Oud-Vossemeer een gelukkige tijding dat het H. M. Onze geëerbiedigd^ Koningin bij K. B. van 20 Febr. 1918 behaagd had, U te benoemen tot bur gemeester der gemeente. - Ik wensch U geluk mét deze onderscheiding" en hoop, dat U deze gewichtige betrekking vele jaren tot uw eigen voldoening en in 't belang der gemeente moogt bekleeden. Moge onderlinge samenwerking en goede harmonie, vereenigd met weder- zijdsche waardeering en de achting en liefde der gemeente-ambtenaren, itwe moeilijke taak verlichten waar wij ons in uw vriendschap aan bevelen, daar verzekeren wij U we- derkeerig van de onze. U met de teekenen uwer waardig heid bekleedende, verzoek ik U den voorzitterszetel in te nemen en ver klaar ik U geïnstalleerd als burge meester der gemeente Oud-Vossemeer. De burgemeester sprak daarop Mijneheeren, .mijnheer de loco-bur gemeester! Mijn hoogste en eerste plicht is* mijn dank van deze plaats te brengen aan onze geëerbiedigde Koningin voor mijn benoeming tot burgemeester van Oud-Vossemeer alsook aan de hooge autoriteiten, dié de benoeming hebben helpen bewer ken, mijn dank aan Z.Exc. den heer Commissaris der Koningin in Zeeland voor de voordracht en mijne beëecli- ging, waarvan ik U hier een afschrift heb overgelegd. U, mijnheer den loco-burgemeester, dank voor de zooeven gesproken woorden, het omhangen van 't waar- digheidsteeken en het aanbieden vau den voorzitterszetel. Het dagelijksch bestuur, de beide wethouders, en de secretaris, U kunt mij, bij uwe jarenlange routine in de gemeentezaken van groot nut zijn en vertrouw dan ook op uw volle mede werking in deze moeilijke en abnor male tijden. En heeren, Raadsleden, van U vraag ik een vriendelijk en tegemoèt- komende houding, waar ge als ver tegenwoordigers der gemeente door den volkswil gekozen, hare belangen voorstaat, hoop ik, dat een geest van eensgezindheid in de gemeenteraads vergaderingen zalblijven heerschen, dat wijze besluiten door ILzullen wor den genomen in het werkelijk belang der gemeente. Van de ambtenaren hoop en ver trouw ik, dat de ijver en werkzaam heid, die hen altijd bezielden, ook on der mijn bestuur zal blijven bestaan, dan twijfel ik niet of de moeilijke ,taak die mij wacht, zal daardoor verlicht worden. En hiermede, Mijneheeren, aan vaard ik het burgemeesterschap der gemeente Oud-Vossemeer. Na de gebruikelijke rondvraag wordt de vergadering gesloten. Onmiddellijk na 't verlaten van liet gemeentehuis wordt Z.E.A. door den voorzitter der feestcommissie toege sproken met -de woorden: Mijnheer de Burgemeester! Het is mij een groote eer namens de feestcommissie, die de feestvierende ingezetenen vertegenwoordigt, U har telijk geluk te wenschen met de aan vaarding van Uw ambt. Hoewel de nood der lijden niet uit lokte tol feestvieren en vele bezwaren moesten overwonnen worden voor de commissie tot uitvoering besloot meenden Jal van ingezetenen, dat dezé gelegenheid niet ongemerkt mócht voorbij gaan. Dit, M. de B., is bemoe digend voor U. Het wijst er op, dat met groot vertrouwen Uwe leiding der gemeentezaken wordt begroet. En werkelijk mag dit vertrouwen op goe den grond worden uitgesproken. Tot heden werd door U wel niet deel ge nomen aan 't besturen der gemeente, maar het is voor de ingezetenen een hekend feit, dat U in polderbesturen en tal van vereenigingen, vergaderin gen, commissies, enz. met hart werk zaam waart voor «de belangen van anderen en dat uw'optreden steeds getuigde van een stuwkracht in de goede richting. Vandaar het vertrouwen, dat U wordt gesteld in de toekomst voor de richtige vervulling der verplich tingen, verbonden aan het hooge ambt door H. M. Onze geëerbiedigde Ko ningin U toevertrouwd. De taak thans op Uwe schouders gelegd^ is zwaar in deze buitenge wone tijden, waarin veel, verbazend, veel gevorderd wordt van den burge meester in het algemeen, zal ook al uwe werkkrachten eischen, en als straks de vrede komt, wat spoedig moge zijn, ook dan nog zal veel ge schikt en geplooid moeten worden, om weer in den ouden gang van zaken van voor den oorlog te geraken. Maar wij stellen ons voor, dat Vos- semeer's ingezetenensteunende op Uwe welwillendheid om de belangen der gemeente te bevorderen, belangen van allen zonder onderscheid van wat rang en stand ook, U steun zullen geren bij het werk aan Uw ambt verbonden. Mijnheer de Burgemeester! Moge het geluk U beschoren zijn een reeks van jaren aan het hoofd onzer ge meente te staan, en komt ook voor U eenmaal de dag, dat de taak is afge- loopen, dat hel dan algemeen moge klinken: Ons vertrouwen in zijn be leid is niet beschaamd geworden; hij heeft door zijn werk getoond de rechte man op de rechte plaats te zijn geweest! Een daverende: „Lang leve de burgemeester", volgde daarop van de honderden buitenstaanden. De burgemeester zeide daarop Mijnheer de voorzitter der feest commissie! - Ik dank U voor de mij toegespro ken woorden, ik dank U en Uwe medeleden en allen, die hebben mede gewerkt om zoo'n feest te organisee- ren, ik zie in dit feest een huldeblijk mij door de burgerij aangeboden, een bewijs van instemming met mijn be noeming tot burgemeester. Ik hoop, dat dit feest een waar feest zal zijn en dat door de vriendschappelijke sa menwerking door de geheele burgerij dit feest tot stand gebracht, in orde geen enkele maal verstoord zal wor den. Geachte Gemeentenaren van Oud-Vossemeer! Zooevèn ben ik geïnstalleerd als burgemeester Uwer gemeente, ik ge voel mij zeer vereerd door Uwe on dubbelzinnige wijze van sympathie bij die benoeming aan den dag gelegd; ik gevoel zeer goed het gewicht van deze betrekking, doch hoop, dat door Uwe welwillende medewerkingmij die taak in deze abnormale tijden zal worden verlicht. Vragen is uw recht, doch eischt niet het onmogelijke, ik van mijn kant, beloof al 't mogelijke te doen U ter wille te zijn, zooals ik steeds getoond heb altijd te doen. Mocht er hier of daar eens iets hape ren, dan verwacht ik van U hulp, maai* geen critiek. Als we samen wer ken zal het blijken, dat vele moeilijk heden te overwinnen zullen zijn cn dat dan de gemeente zal groeien en bloeien; dat is de wensch van Uwen burgemeester. Daarna werd'de feestelijke optocht door het geheele dorp voortgezet, om stuwd door de feestvierenden, en een woord van lof mag niet onthouden worden aan hen, die in eenige dagen, in den winter, zonder groen haast, alles bij elkaar brachten. De „am bachtswagen" met zijn wagenmaker, schilder, metselaar, timmerman, rij wielhersteller, smid," slager bakker, schoenmaker in volle actie, was zeer belangwekkend en de heeren, die in hun bool-wageu, 't schippersbedrijf karakteriseerden had ieders bewonde ring. De dames, welke voor de groen- versiering hadden gezorgd, hadden plaatsgenomen op een versierden wa gen. Alles opgeluisterd door muziek en prachtig „zomersch" weer, door vro lijken geest on.der deelnemers en pu bliek, kon het niet anders of de op tocht moest slagen. Na afloop van den tocht werd de stoet voor het gemeentehuis door den voorzitter ontbonden en mede na mens Z.E.A. werd door, den voorzitter der commissie dank gebracht aan de heeren commandanten der garde d' honneur, aan de verschillende func- tïebekleeders daarbij en aan de man schappen van het korps, vooral om dat het aan de organisaties der garde wel veel moeite moet gekost hebben in enkele dagen zoo'n orde en regel maat in ongeschoolde paarden en rui ters te brengen. Ook de medewerkers aan de „wagens" werd dezelfde lof gebracht. Half drie begonnen de volksspelen, bestaande in wielrijdèn per fiets; tal van liefhebbers namea daaraan deel; uitslag: le pr. J. D. Quist, 2e pr. M. Timmerman Lz., 3e pr. G. v. Dier- rot, benevens een aantal troostprijzen aan allen, die voldoende punten be haalden. Bij het mastklimmen bleek wel, dat hier niet een schippers- of vis- schersbevolking woont en luid ap plaus klonk, ioen een der kleinste en jongste klimmers de ouderen de baas bleek; Math. Bevelander behaalde dan ook de hoofdprijzen, terwijl ook J. van Dijke Jz. een echte klimmer bleek; ook Vital van Gelder, een ge vluchte Belg, die reeds sedert den Antwerpschen uittocht hier verblijft, erlangde prijzen. Het mastklimmen schonk aan het publiek heel wat ver maak. Het zakloopen had tot uitslag: le prijs Vital van Gelder; 2e pr. „Jantje" Geuze; 3e pr. A. Jansen; ook hierbij eenige troostprijzen. Het hardloopen met hindernissen: le pr. J. Duine, 2e pr. C. Aarnoudse en verder troostprijzen aan de ver dere deelnemers. Voor de feestelijkheden des mor gens begonnen, werden de versierde rijwielen gekeurd door een jury, be staande uit de heeren A. Rijnberg, A. H. Gelok en A. J. Engelvaart. Deel nemers 9. le pr. Domus Vermet, 2e pr. Anton van den-Ende, 3e pr. J. VVeraart, terwijl in volgorde verder werden genoteerd M. Timmermans, Jann. Feleus, M. v. d. Zande, P. Steijns, A. Ampt en J. Berkkeij, die ook allen een prijs kregen. De prijs- winners gaven fietsen te zien, die uit muntten dooi* prachtige bewerking of allegorische beteekenis. Op verschillende plaatsen hadden ook particulieren nog versieringen aangebracht, die de aandacht trokken o. m. aan de Buurt en het Veer, „het Rechthuis", zooals het Gemeentehuis in den volksmond heet, was namens de commissie versierd door de heeren Hub. Ridderhof en sergeant Wiskerke. trouw bijgestaan door de dames. Dc commissieleden Anth. J. Gelok, Jobs. Rijstenbil Pz„ Math, de Graaft' komen een woord van lof toe voor de inrichting der deelnemende wa gens; de heeren Hub. Ridderhof, C. Ridderhof, D. J. Ampt Mz. en Math, de Graaff voor de volksspelen; de heer C. D. Ampt M.Jz. als geleider van dc muziek en de heeren A. de Rijke, J. L. van Gorsel, A. Buis en C. Hanse als bizöhdere commissie d' honneur, zonder daarbij eenig woord te kort te doen aan de medewerking der andere commissieleden, die om het hardst gewerkt hebben om het feest te doen slagen; het zijn de hee ren Wiskerke voornoemd, D. J. Ampt Gz., secretaris-penningmeester, G. M. v. d. Ende, E. H. Verhees, M. M. Romp aart, M. A. Vermel, P. v. d. Riet en Corn.s de Wit, reeds voor noemd en A. A. Rijstenbil. Geen^ wanklanken werden verno men, prettig werd feest gevierd en Z.E.A., onze nieuwe burgemeester, heeft niet nagelaten zijn hoogsten lof en liartelijken dank- uit le spreken over alles wat ter zijner eere werd gedaan; Vossemeer's ingezetenen heb ben getoond, naar den wensch van hun burgemeester, op waardige wijze feest te kunnen vieren. Een ernstig incident heeft zich nog tijdens den optocht voorgedaan. Een tweetal matrozen van den bootwagen werden door de Rijks- en gemeente politie geboeid naar den bootwagen ge bracht, omdat zij gedurende de instal latie waren gedeserteerd en deze poli tie-maatregelen hebben nog meer be teekenis gekregen, omdat, naar wij vernamen, velen uit het publiek den indruk hadden gekregen, dat men niet met... een grap te doen had. De nieuwe brandstoffenregellng. Hel bureau voor mededeèlingen in zake de voedselvoorziening meldt: De Rijkskolendistributie heeft voor het tijdvak van 1 April 1918 tot 1 April 1919 de distributie- en rantsoe- neeringsregelen vastgesteld. In het al gemeen is daarbij hetzelfde systeem gevolgd als in de voorafgaande peri ode, zoodat wij duidelijkshalve zullen volstaan met een overzicht van de aangebrachte wijzigingen. In de eerste plaats dient er dan op gewezen te worden, dat de regeling nu een geheel jaar betreft; het vorige jaar liep zij slechts van November tot April. In verband daarmede zijn ook dé rantsoenen eenigermate ver hoogd, zoodat nu, wat groep A be- treft, voor woningen met gasaanslui- liug, 't minimum rantsoen is bepaald op 11 (vorige jaar 10) eenheden. Gelijk reeds vroeger werd mede gedeeld, zullen de hoeveelheden brand stoffen, die de verbruikers op 1 April nog in voorraad hebben van hun rant soen 1917/18, niet in mindering wor den gebracht op de rantsoenen voor 1918/19. De rantsoenen worden aldus: kl. woriigen met 1 kaarlet., 11 rent. 2 14 3 18 4 22 5 26 I II. III. IV, *1. VII 7 en meer 34 VIII, a centr. verw. 50 pot. van de zoo zuinig mogelijk vastge stelde normale behoefte. Woningen, die geen gasaansluiting hebben, kunnen voor koken bovendien ten hoogste vijf eenheden ontvangen voor het zomerseizoen. De nadruk wordt gelegd op de vraag niet of de verbruiker verklaart alsdan niet op gas te koken, maar of de woning gasaansluiting heeft. In dien dit het geval is, wordt als regel aangenomen, dat ook op gas wordt gekookt. Wanneer er gasaansluiting is, maar het eten niet op gas wordt bereid, zal dit ten genoege van de Brandstoffencommissie moeten wor den aangetoond, in welk geval het zelfde rantsoen wordt verstrekt, alsof er geen gasaansluiting bestond. Geheel nieuw is de bepaling, dat buiten het stookseizoen voor kook- doeleinden als minimum 20 M3. gas per maand zal worden beschikbaar gesteld, vermeerderd met 2 M3. voor eiken bewoner der aangesloten wo ning. Voor klasse I wordt het dus in het algemeen zóó Woning met gasaansluiting: zomer maanden 1 eenheid -f- ten hoogste 5 eenheden voor koken; wintermaanden 10> eenheden. Voor vertrekken van kamerbewo ners zal per kamerbewoner 'n rant soen van 6 eenheden worden ver strekt, indien in het betreffend ver trek een vaste stookplaats aanwezig is. Onder kamerbewoners worden ver staan personen, die in de betreffende woning een afzonderlijke zitkamer of wel 'n afzonderlijke zit-slaapkamer in huur hebben en geen deel uitmaken van het gezin van den kamerverhuur der, noch daarin zijn opgenomen. Van dezelfde kamer zal slechts één per soon als huurder kunnen worden aan gemerkt. Het aanvullingsrantsoen van den verhuurder zal met 4 eenheden worden verminderd voor elk verhuurd ver trek, waarvoor pp deze extra-ver strekking kan worden aanspraak ge maakt. blijveü zitten. Dit beantwoordt natuurlijk niet aan de bedoeling, die bg het stellen der maximumprijzen heeft voorgezeten en het publiek zal goed doen zich tegen deze praktijken te verzetten- De noodtoestand In het bakkersbedrijf. Het volgende telegram ia tot den minister, van Landbouw, enz. gericht: De besturen van de navolgende ver- eenigingenNederlandsche Vereeniging van Werkgevers in het Bakkersbedrijf, Nederlandsche Bakkersbond, R.-K Bak- kersbond, Provinciale Friesche Bakkers- bond, O verijschelsch-Geldersche Bakkers- Vereeniging, Haagsche Coöp. Bestuur- dersbond, combinatie van Nederlandsche Koekfabrikanten, achten het hun plicht. Uwe Excellentie mede te deelen, dat de stemming onder de bakkerij van zoo- danigen aard is, dat het dringerfd nood zakelijk is dat hetzij nog deze week een beslissing op het aan Uwe Excellentie ingediend adres wórdt genomen, hetzij de besturen nog deze week door of van wege Uwe Exellentie,worden ontvangen, opdat aan de leden der vereeniging definitief kan worden medegedeeld, welke verbeteringen in den onhoudbaren toe stand der bakkerij in uitzicht kunnen worden gesteld." Beperking der distrlbutiekosten. Minister' Posthuma heeft gevolg ge geven aan zijn voornemen, in de Memorie van Antwoord bij het levensmiddelen- ontwerp geuit, om een commissie te benoemen, die hem binnen korten tijd van advies zal hebben te dienen over j de vraag, in hoeverre de kosten van distributie kunnen worden beperkt door individualiseering ofgroepeering. Oorlogsgevaren. Naar men algemeen hoort, aldus dej Vorwart8, en door de artsen bevestigd wordt, heerschen er in Duitschland huidziekten op een wijze, als men die vroeger nooit gekend heeft. In hoofdzaak ontstaan deze door het gebrek aan zeep en desinfectie-middolen De niet goed schoongehouden badinrichtingen worden j op deze wijze ware broedplaatsen; aan bevolen wordt maar zooveel mogelijk douche-baden te gebruiken. Duitsohe beslagneming op onze Rijnschepen 7 Naar wij vernemen, schrijft de Tel heeft de Minister van Landbouw den eigenaars van Rijnschepen in overweging gegeven, hun vaartuigen, die in het buitenland zijn, zoo spoedig mogelijk terug te doen komen, hetzij geladen of ongeladen. Naar belanghebbenden mededeelen moet het in de bedoeling van Duitsch land liggen beslag op deze vaartuigéh te leggen, hetgeen in strijd is met de Rijnvaartakte. De Vleesohprljzen. De regeling der maximumvleesch- prijzen schijnt op het oogenblik nog een wasBen neus te zijn. In zeer vele slagerswinkels wordt het publiek gedwongen bij de runderlappen, die natuurlijk tegen maximumprijzen worden verkocht, stukken vleesch te nemen, tegen veel hooger prijzen. Op die manier dekt zich de slager tegen eventueel verlies, doordat hij anders met het overschietende vleesch zoi\ De zakkenrollers en de Jaarbeurs. De Tweede Nederlandsche jaarbeurs heeft voor de zakkenrollers geen winst gevend bedrijf opgeleverd. Verleden jaar tijdens de jaarbeurs werd in de eerste week reeds ongeveer f 40.000 gerold, zonder dat de daders gesnapt konden worden. Doch ditmaal werd den heeren geen kans gegeven. Door den hoofdcommisaris van politie, waren thans zeer krachtige maatregelen genomen, met als gevolg, dat een groot aantal zakkenrollers, die van elders kwamen, onmiddellijk bij het verlaten van den trein werden ingepikt en vast gehouden, om dan later zónder gelegen heid te hebben gehad om zaken te doen, naar hun woonplaats teruggezonden té worden. Gemengd Nieuws. Tegenwoordigheid van geest. On der allerlei moeilijkheden, zoo ver telt De Tijd haddeii 28 Belgische vrouwen de reis naar Nederland aan vaard. Ze hielden zorgvuldig de werk tuigen verborgen, waarmee ze zouden trachten den electrischen draad aan de grens door te knippen. Reeds wa ren ze zóó ver, de draad was al aï- geknapt. Terwijl de moeidege vrou wen wilden overwippen, werd haar plotseling de schrik aangejaagd door het roepen van de grenswacht Naar haar passen gevraagd, wisten ze niet wat te antwoorden, doch eene „goed hij liaar stukken", nam een houding aan, alsof zij en hare gezel linnen uit Holland waren afgereisd en vroeg smeekend om doorgelaten te worden, want ze wilden haar fami lies gaan bezoeken. „Zonder passen? Terug!" was het I kort bescheid. Hals over kop haastte de saamge drongen troep zich over de grens. De tegenwoordigheid van geest dier eene had de vrouwen door die benarde oQgenblikken heen geholpen en vei lig haar stoute onderneming doen slagen. I j j i 5 Marktberichten. ROTTERDAM, 12 Maart. Ter veemarkt waren heden aangevoerd: 133 paarden, 8 reulens, 861 magere runderen, 50 vette runderen, 200 vette kalveren, 1329 nuch tere kalveren, 114 graskalveren, 9 schapen of lammeren, 147 varkens en biggen, 37 bokken of geiten. Prijzen per stuk van mager vee: melkkoeien f250—600. kalf koeien f225— 550. pinken f 150—200, vaarzen f 160— 240, biggen (overloopers) f30—70, biggen per week f 3—3,20, slachtpaarden f 176— 325, hitten f 200—400, fok nuchtere kal veren f 2538, slacht dito f 1420. Rotterdamsche Kierenveiling Wee- naplein 9 (gedeponeerd handelsblad R.C.V.): gegarandeerd versohe kipeieren f 10.50 f 11.89, dito eendeneieren f 11.77 f 12.02 ganzeneieren f 21 si f28, alles per 100 stuks. Aanvoer 138.725 stuks. Rotterdamsche Eierenveiling (in exploitatie bij de V.P.N.)kippeneieren f 10.70 12,eendeneieren f 11.20 f 11.80, ganzeneieren f 25 f 27. kipeieren yan handelaren f 11.15 f 11.20, alles per 100 stuks. Aanvoer 155,856 eieren. Vlugge handel. Telegrafisch Weerbericht, medegedeeld door het Kon. Ned. Meteor. Instituut te De Bilt, naar waarnemingen verricht in den morgen van 13 Maart 1918. Verwacht tot den avond van 14 Maart zwakke veranderlijke wind, nevelig tot licht bewolkt, droog weer, kans op nachtvorst, vooral in het oosten, zelfde temperatuur over dag.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1918 | | pagina 5