Zierikzeesche Nieuwsbode ABONNEMENT: advertentiën: Woensdag 13 Maart 1918. (zierikzeesche^courant). Dir. A. J. DE L00ZE Jr. Uitg.-Hoofdr. A. FRANKEL. gave vêór 1,—^ure. EERSTE BLADr S sneer-Olie. Koffie- en Thee-surrogaten. Maximumprijs Jam. Maximumprijzen Worstsoorten. Brandschouwing. Algemeens Brandschouwing Oorlogsoverzicht. nieuwstijdingen. Uit Stad en Provincie. Prijs per 3 maanden 1,40, franco per post 1,70. Voor het buitenland per jaar 10,—, Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt Maandag, Woensdag en Vrijdag. van 1—3 regels 50 ets., van 4 regels en daarboven 15 ets. per regel. Reclames 20 ets. p. regel. Bij contract belangrijke korting. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. De BURGEMEESTER van Zibrikzee; Brengt ter kennis van belanghebbenden de navolgende beschikking van den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel van 7 Maart j.l., no. 13448, afdeeling Crisiszaken De Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel, Gezien zijne beschikking van 1 Maart 1918, no. 12962 afdeeling Crisiizaken, Bureau Njj/erheid, betreffende het verbod van ver koop en aflevering en vervoer van Stueer-Olie; heeft goedgevonden te bepalen dat onder Sineer-Olie ook moet worden geacht te vallen con sinter; t vet, wagensmeer en dergelijke smeermiddelen. Verwijzende naar zjju oproep van 5 Maart j 1., no. 13276. afdeeling Crisiszakea, Bureau Nijverheid, worden ook verbruikers, produ centen, importeurs en handelaren van conws- tentvet, wagensmeer en dergelijke smeer middelen nitg6noodigd, uiterlijk 10 Maart opgave van hun nauwkeurig adres aan het Bureau Nijverheid, afdeeling Crisiszaken, Kneuterdijk 8, te doen: Nogmaals wordt nadrukkelijk de a&sdaoht gevestigd op de noodzakelijkheid, dat door allo belanghebbenden aan dezon oproep wordt gevolg gegeven. ZiEBiKzzE, den 12 Maart 1918. De Burgemeester voornoemd, A. J. F. FOKKER ^AN CRAYESTEYN VAN RENGERSRERKE. De BURGEMEESTER Tan Zieeikzeb Brengt ter kennis van belanghebbenden de na volgende beschikking van den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel, van 6 Maart j.l, no. 82, Afdeeling Crisiszaken. De Minister van Landbouw, Ng verheid en Handel, Gezien zgne beschikking van 19 Februari 1918, no. 70, Afdeeling Crisiszaken, Bureau A. Z., betreffende verkoop van thee- en koffie-surrogaten Heeft goedgevonden: aan de ia die regeling voorkomende over gangsbepalingen het volgebde toe te voegen: Tot een nader vast te stellen datum zgn de eischen, in vorenstaande regeling ge steld, voor inschrijving sub 10 a, c es d niet v$n toepassing op oichorei- en pee koffie, voor zoover deze sarrogaten onder eene reeds vóór den 19den Februari 1918 bestaande verpakking in den handel worden gebracht en op deze verpakking duidelijk is vermeld, dat de inhoud cichorei of peekoffie is., ZiEitfKZBZ, don 12 Maart 1818. De Burgemeester voornoemd, A. J. F. FOKKER VAN CRAYESTIYN VAN RENGERKEREE. De BURGEMEESTER van Zibrixzeb; Brengt tar kennis van belanghebbenden de navolgende beschikking van den Minister van Landbouw. Njjverheid en Handel van 6 Maart j 1-, No. 4390, afdeeling Crisiszaken. De Minister van Landbouw, Njjverheid en Handel, Gelet op artikel 8 der Diatributiewet 1916. Heeft goedgevonden: onder intrekking van zgne beschikking van 31 Januari 1918, Afdeeling Crisiszaken, Bureau Landbouw, No. 2383, vast te stellen de volgende maximumprijzen voor jam of marmelade A. Groothandelspigs voor jam of marme lade I®. verpakt in emmers, tubs of kistjes van meer dan 5 K.G. pruim appeljamf 0,75 per K.G., de andere soorten f 0,84 per K.G. 2°. verpakt iu emmers, tubs of kistjes van 5 K.G. en minder, prnim apppJjam: f 0,77 per K.G., de andere soorten f 0,86 per K.G. De vorenstaande prgzen zgn gesteld franco laatste veer of spoorwegstation plaats van bestemming in verpakkingen (emmers, tubs, kistjes) van 5 of 10 K.G. netto inhoud. Bjj Fflevering eener bestelling van minder dan 12 verpakkingen mag door den fabrikant f 0,01 per K G. meer, bjj minder dan 6 ver pakkingen f 0,02 per K.G. meer inrekeniBg worden gebracht. Voor de verpakking mogen geen kosten in rekeniüg worden gebracht- B. Kleinhandelsprijs voor uitgewogen jam •f marmelade. Praim appeljam 92 cent per K.G,, 10 oent per 1/10 K.G. frambozenjam frambozen- en bessenjam j kersecjam I 1>02 per K.G. nardbeieDjam. |J cent per roode bessenjam .1 i/<n u-n reine-claude jam 1/10 oranje marmelade C. De prgzen sub A. en B zgn te ver staan voor jam of marmelades, welker samen stelling voldoet aan de voorwaarden van het z.g. „Rotterdamsch keur" voor hnifhondjam bepaald (voorwaarden vastgesteld door het College van Directeuren van Stedelijke Keu ringsdiensten). Zierikzee, den 12 Maart 1918. De Burgemeester van voornoemd, A. J. F. FOKKER VAN CRAYESTEYN VAN RENGERSKERKE. De BURGEMEESTER van Ziebikzib; Brengt ter kennis van belanghebbenden de navolgende beschikking van den Minister van Landbouw, Ng verheid en Handel van 7 Maart j.l., no. 5324, Afdeeling Crisiszaken: De Minister van Landbouw, Njjverheid en Handel, Gezien Artt. 2 en 8 van de Distributie- wet 1916; Gsezien zgne besch>kkiog van 8 Januaii 19'8 Afd. Crisiszakea, Bureau A. Z. No. 4128/5; heeft goedgevonden - Vast te stellen de volgende maxiinum- .prjjzen voor nlle-woistaoorien, zonder uit zondering: a max'mum-groothandelspTgs f 0,95 per k g. b. maxiainm.-tusscheuh p jjs f 0,98-p,èr k.g. c. meximum-kleinhandoJapigs f 1,10 per k.g. 2°. te bepalen, d*t deze beschikking in werking tree.it op 25 Maart 1918. Ztbrikzbb, den 12 Maart 1918. De Burgemeester voornoemd, A. J. F. FOKKER VAN CRAYESTEYN VAN RKNGXRSKKRKK. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Ziebikzbe brengen ter kennis van de in gezetenen, dat "de Directie dsr Brandwer op Maandag den 18 Maart eerstkomende en volgende dagen eene in do woningen der ingezetenen zal honden, overeenkomstig de bepalingen der Ver ordening tot voorkoming en blnssching van brand in deze gemeente. ZiEBiBz2B, den 13 Maart 1918. De Burgemeester en Wethouders voornoemd, A. J F. FOKKER VAN CRAYESTEYN VAN RENGERSKERKE. Burgemeester. P. F. W1TTERMANS, Secretaris. 'Stilte op het westelijk oorlogsfront. Is het cle stilte, die den aanval voorafgaat? iWie zal het zeggen? Wij zullen er ons niet in verdiepen of en waar de Duitschers zich op een geweldig offensief voorbereiden. Plet schijnt, dat zij door een hevig artille rievuur op verschillende punten van het. uitgestrekte front de Franschen en Engelschen in het-onzekere laten, waar de door hen verwachte aanval zal loskoTnen. Gisteren zijn te Moskou de ver tegenwoordigers van de Sovjets, de Raden van arbeiders én soldaten bijeengekomen om te heslissen over de hun voorgelegde vraag, of de met den"Vierbond gesloten vrede al of niet geratificeerd zal worden. Er heerscht bij de maximalisten, Bolsjewikr; en hoe verder deze heeren heeten mo gen, ten opzichte van dit punt geen eenstemmigheid. Trotzky, de man, die te Brest-Litlowsk de onderhandelin gen wilde slepend houden en die meer propagandeerend voor zijn prin cipes, dan delibereerend over den vrede optrad, is tegen de bekrachtiging van 't vredesverdrag. Hij zal dan ook, naar bericht wordt, in dien geest liet woord voeren. Lenin daarentegen, die gesteund wordt, door de Petersburger Sovjet, welke zich met een groote meerderheid voor de aanneming van het vredesverdrag verklaard heeft, is van 'n tegenovergesteld gevoelen. Deze revolutionnaire leider ziet wegens den toestand van 't leger, duidelijk in, dat vrede voor het Russische volk thans dringend noodig is. Hij wil in de plaats jyan het oude, gedemoraliseerde leger een nieuw leger van roode vrij willigers vormen, en met behulp hier van de roode vaan in geheel Europa ontplooien. In Frankrijk en Engeland is men daarvan in regeeringskringen blijkbaar niet erg gediend. Want al daar wordt door toongevende staats lieden het denkbeeld overwogen den gevangen Czar op zijn troon te her stellen. -Dat zal echter zoo gemakkelijk niet gaan. De regeering maakt toebereidselen om van Petersburg naar Moskou te verhuizen, Petersburg als hoofdstad te onttroonen en Moskou tot hoofd stad van Rusland te verheffen. Dat zou zeker niet verstandig wezen, want Moskou moet volgens een telegram van het Engelsche blad de Morning Post, in handen van de anarchisten wezen. In Wladiwostock toeven, naar be richt wordt, 6000 Russische officieren die zich, zoodra de Japanners den verwachten inval in Siberië doen, deze in hun strijd tegen de Bolsjewiki krachtig zullen bijstaan. De geheele Russische Oostzeevloot ligt voor Helsingfore ten anker. De bemanning er van heeft de schepen verlaten. Alleen zijn wachtposten ach tergelaten. Aan de Duitschers zullen deze schepen zeker niet onwelkom wezen. ZWITSERLAND Eene algemeene gas- en electrici- teitsrantsoeneering is hog in bewer king, maar zal wel- spoedig verschij nen. Volgens 'n telegram aan de Franlc- furter Zeitnng uit 'Bern, heeft in een bespreking, die de Zwitsersche regee- •riug' met de verleg-nwoordigers van de partijen in de cantonale raden heeft gehad, dr. Wettsleiri, regeerings- president, zeer ernstige mededeelingen gedaan over cle voorbereiding van so cialistische acties. Volgens inlichtin gen, die de regeering had ontvangen, zal in het midden van deze maand worden beslist, of men al dan niet de algemeene staking ^:al afkondigen. Wettstein zeide, dat de revolulion- naire beweging aan anarchistische in vloeden toe te schrijven was. Wel is waar wilden de leiders van de socialisten niet met deze anarchisten te maken hebben, naar hun invloed op de massa was 'reeds diepgewor teld. De biiitenlandnche toestand van Zwitserland liep door de bedreiging van binnen uit gevaar. Van sociaal-democratische zijde werd ter vergadering opgemerkt, dat het al haast te laat was, de dreigende uitbarsting te voorkomen. Men sprak over een proclamatie van de regeering en andere maatregelen om de men- schen tot kalmte te manen. In het kanton Zurich schijnt de levensmid- delennood ernstig te zijn. Inmiddels is er 'n schip met graan voor Zwitserland uil Amerika te Cette binnengeloopèn. Volgens de F rank fur ter zullen van de tachtig Nederlandsche schepen, die Amerika heeft gecharterd, drie, met te zamen 18000 ton inhoud, graan voor Zwitserland vervoeren. Langzamerhand komen uit de ver schillende streken en afgelegen dalen de berichten in, van Vaantal ongelukken, dat door den plotselingen. zwaren sneeuw val van Zondag j.l. veroorzaakt is. Op sommige plaatsen viel de sneeuw in een nacht van één tot twee en een halven meter dik en veroorzaakte in alle berg streken groote lawines. Het aantal dooden zoover nu bekend, kan geschat op tien, terwijl velen ernstig gewond werden. Zeker een veertigtal huizen werden op verschillende plaatsen geheel verwoest, terwijl een *nog grooter aantal hetzelfde lot onderster, waardoor ook reel vee verloren ging. Zondag stond het spoorwegverkeer bijna overal geheel stil. Benige treinen werden ingesneeuwd en konden eerst twee dagen daarna hun weg vervolgen. OOSTENRIJK. WEENEN. Zondagvoormiddag is de keizerin voorspoedig van een prins be vallen. Moeder en kind bevinden zich wel. Keizer Karl had tot nog toe vier kinderen: aartshertog Franz Jozef Otto, geboren 20 November 1912, aartshertogin Adelaide, geboren 3 Januari 1914, aarts hertog Robert, geboren 8 Februari 1915 en aartshertog Felix, geboren 31 Maart 1916. NEDERLAND. DELFZIJL. Zaterdagnacht is luitenant B. Gunnink, toen bij militaire passen ging controleeren, door de duisternis misleid tusscben de zeesluisdeuren te water geraakt en verdronken. HARDERWIJK. Vannacht is er in de Oranje-kazerne alhier diefstal met braak gepleegd. Er zijn vermoedelijk met een bajonet, twee kisten, staande in de kamer van den administrateur, open gebroken. Een bedrag van ongeveer f 300 wordt daaruit vermist. ZUTPHEN. Het 5-jarig [zoontje van den bakker V. te Brammen was met eenige kinderen een Paascbvuurtje aan 't stoken, toen bet jongetje door zijn speelgenooten gedwongen werd door het vuur te loopen, met bet gevolg, dat de kleine in brand geraakte en onmidde- lijk naar bet ziekenhuis moest worden overgebracht. Een~tweetal toegeschoten personen bluschten de vlammen, waarbij zij zichzelf verwondden. Het joDgetje is thans aan de bekomen brandwonden overleden. GENNEP. In verband met eene kort geleden plaats gehad hebbende smokke larij van rubber, is onder verdenking van in die zaak betrokken te zijn ge weest gevankeiijk naar het buis van bewaring te 's-Hertogenbosch gebracht, de beer J. M. Kofflard, gemeenteraadslid. VENLO. Alhier is aangehouden en naar de gevangenis te Roermond over gebracht G. J. de H., commies der belastingen, tevens waarnemend ont vanger, wonende te Venlo, verdacht van het als ambtenaar aannemen van een gift, wetende, dat zij hem gedaan werd. teneinde hem te bewegen, om in strijd met zijn plicht, in zijn be diening iets te doen of te laten. MAASTRICHT. In het naburige St.- Pieter werd Zondagmiddag door een paar visschers in de Maas drijvende ge vonden, bet lijk van een jeugdig persoon. Uit de by hem gevonden papieren bleek, dat bij Leon Delcourt heette, 18 jaar oud was en afkomstig van Visé. Een paar opgepompte oude fietsbanden bad bij kruislings over de borst ge bonden, waarschijnlijk om zich drijvende te houden bij zijn poging om over de Maas uit België te ontvluchten. ZIERIKZEE. Van bet personeel der firma Jongmans en Zoon albiei ont vingen wij de mededeeling, dat bet ons toegezonden bericht in ons blad van j.l. Maandag, onjuist is. Door bet ministerieële vervoerverbod van ruwe tabak, .zou betkunnen gebeuren dat een kleine stagnatie in bet bedrijf ont stond, wat voor eenige werklieden schade zou kunnen beteekenen, doch dat bun is aangezegd dat 16 17 personen zullen ontslagen en daarom werkeloos worden, hiervan is geen sprake. Op de Dinsdagmorgen gehouden paardenkeuring alhier, is een befngst verkocht voor de kapitale som van f 25.000. - De Afd. Duireland van bet Centraal Genootschap voor Kinderberstellings- en vacantie-kolonies hield Vrijdagavond bare gewone jaarlijksche vergadering onder leiding van den voorz. den heer C. de Kok te Oosterland. De secretaris de beer Oudsboorn bracht bet jaarverslag uit en als Penningmeester deed bij ook rekening en verantwoording van zijn beheer. Tot commissieleden om de rekeniog na te zien werden be noemd de heeren J. C. Beije en G. Boot. De ontvangsten bedroegen f374,13 en de uitgaven f 93,236, batig saldo f 280,895. De voorzitter dankte den beer Oudsboorn voor zijn keurig jaarverslag en accuraat beheer. Als bestuurslid werd herkozen de beer Wandel van Nieuwerkerk. Besloten werd te trachten dit jaar 5 kinderen uit te zenden voor wie een in een koloniebuis gewönscht isvan elk der dorpen een. De vergadering was zeer schaars bezocht. OUWERKERK, Dindagavond ver gaderde de afd. van Staatpensioen. Tot afgevaardigde naar bet congres op den 2en- Paascbdag werd de heer C. Bakker benoemd. De beer Swenne werd tot voorzitter herkozen, terwijl in de plaats van den beer P. Lonke, die niet her kiesbaar was de beer P. Hoogenhuis tot bestuurslid werd gekozen. Voorts was de propaganda van dezen winter en die voor de toekomst besproken. BRUINISSE. Maandagavond werd in de Consistorie der Ned. Herv. Kerk een vergadering gehouden van de bier bestaande afdeeling van bet „Groene Kruis", Ongeveer 30 leden waren aan wezig. Verschillende factoren werkten er toe mede', dat bet getal niet grooter as. Nadat door den voorzitter, ds. C. Waar denburg, de vergadezing met gebed was geopend heette deze de opgekomenen welkom. Medegedeeld werd aan de ver gadering, dat door de Provinciale Ver- eeniging aan de' districtsvereeniging op dit eiland f 200 toegestaan was tot* aanschaffing van hulpmiddelen, die dan voor bet geheele eiland beschikbaar zijn en in Noordgouwe geplaatst worden. In de eerste plaats zal men trachten een goed ziekentransportmiddel te ver krijgen. Voor 't oogenblik zijn echter de daarvoor beschikbare gelden nog niet voldoende. Door den secretaris, den beer Jac. de Waal, werden de notulen voorgelezen der vorige vergadering, terwijl ook het jaarverslag werd uitgebracht. De secre taris werd door den voorzitter voor zijn nauwkeurige notulen en voor bet uitge brachte verslag, namens de vergaderden bedankt. Daarna deed de penning meester, de beer S. Hage, rekening en verantwoording van zijn gehouden beheer. Daaruit bleek, dat de inkomsten hebben bedragen f600,08 en de uitgaven f 179,56, zoodat bet goed slot f 420,52 bedraagt. Nadat de rekening door een commissie onderzocht en in orde bevonden was, werd de penningmeester gedechargeerd met bartelijken dank voor zijn uitnemend en nauwgezet beheer. Door den voorzitter werd meegedeeld, dat bet bestuur besloten bad den maga zijnmeester en bode J. Reijnhoud, in plaats van f 20 toe te kennen f 30 per jaar. Het bestuur was daartoe over gegaan in 't bizonder wegens den grooten ijver en de uitstekende wijze, waarop de beer Reijnhoud steeds zijn betrekking vervult. De vergadering kon zich met de toegestane verbooging vereenigen en keurde bet ook goed, dat daaraan terug werkende kracht over 1917 werd gegeven. Bij de gehouden bestuursverkiezing werden de aftredende heeren S, Hage, Jac. de Waal en B. van Oeveren met zoo goed als algemeene stemmen her kozen. Zij namen onder dankbetuiging bunue herbenoeming aan. Ingekomen was een dankbetuiging van de Algemeene Yereeniging bet „Groene Kruis", voor de toetreding der afdeeling als contribuant voor bet Centraal Bureau in den Haag. Nu werd door den voorzitter gelegen heid gegeven om in bet belang der Afdeeling voorstellen te doen, vooral met bet oog er op, óf bet soms wenscbelijk was nog een en ander voor de zieken verpleging aan te schaffen. Op voorstel van een der leden werd beslóten een gemakkelijken stoel aan te koopen, met veeren, overdekt met zeildoek en met beweegbaren rug. De beer G. de Waal Rz. deelde de vergadering mede, dat de Erven De Waal. besloten hadden bet gemakkelijke ziekenwagentjewaaraan wijlen bun vader de beer R. de Waal slechts weinig gebruik gemaakt bad, aan de Afdeeling aan te bieden.' De voorzitter dankte in hartelijke bewoordingen voor het kost bare geschenk en verzocht dien dank ook aan de familie over te brengen. De burgemeester, de beer S. Hage deelde nu mede, dat bij-insgelijks een ziekenwagentje, dat indertijd voor een onbemiddeld ingezeten door inzameling onder de inwoners der gemeente, was gekocht en waarover bij nog steeds de administratie bad, aan de Afdeeling wensebt over te dragen. De voorzitter dankte ook voor dit aanbod. Besloten wordt nog twee closets, in gericht als leuningstoel, aan te schaffen. Door een der leden werd de vraag gesteld of er behoorlijk gezorgd wordt voor reiniging en ontsmetting der ge bruikte verplegingsmiddelen. Hierop geeft de beer dr. De Koek de noodig# inlichtingen, waaruit blijkt dat voor reiniging en ontsmetting zorg wordt gedragen. Nog woidt medegedeeld, dat de verplegingsartikelen behoorlijk ver- assureerd zijn. Alsnu dankt de voorzitter de opge komenen voor hunne aanwezigheid en sluit de vergadering daarna met dank zegging. ST.-PHILI PSL AND. Maandag 11 dezer trad voor de nieuwe Anti-Revolution- naire kiesvereeniging als spreker op ds. Van Lummel, van Zuidland. Als onderwerp bad bij gekozen: „De Werkman en de Politiek". Vroeger, nog niet zoo heel lang ge leden, vond men het dwaas om den werkman invloed in de politiek toe te kennen. Langzamerhand is echter de toestand veranderd. Vóór de Fransche Revolutie hadden alleen adel- en geeste lijkheid wat te zeggen. De Groote Omwenteling wilde vrijheid, gelijkheid en broederschap brengen. Daarvan is echter niets gekomen. Napoleon I-was nog harder meester dan voorbeen. Evenwel was de vrijheids-idee niet dood. De Diberale Partij was daarvan de vertegenwoordiging: De anderen noemden zich conservatieven. Men zou verwacht hebben, dat die Liberalen, nu ook algemeen stemrecht zouden brengen. De groote leider Tborbeeke vond bet al noodzakelijk. Toch hebben de Liberalen bet niet gedaan. Integendeel, ze werkten bet steeds tegen. De eyxinente voor ganger der A;-R partij, Groen van Prinsterer, wilde meer kiesrecht. Zijn partij liet altijd niet-kiezers in kiesver- eenigingen toe. De Liberalen deden niets voor den werkman, de A.-R. wel. De S. D A. P.ers maken veel drukte, organi- seeren optochtenmaar werken ook niet veel uit. De Liberale partijen draaien met de S. D. A. P mee. Spreker weet ï.iets anders dan de Kinderwet Van Houten, die de Liberalen voor de arbeiders hebben gemaakt. Elke arbeider, die op een_ Liberaal stemt, slaat zijn eigen glazen in. Ongeloovige arbeiders moeten een S. D. A. P.er stemmen, geloovigen een A.-R. De S. D. A. P. beschouwt den werk man als een troetelkind, de A. R. als een gezond kind. De A. R. wil langs den weg van orde door wetten den arbeider een mensebwaardig bestaan verzekeren, de S. D. A. P. wil bet met geweld doen. Waartoe de maatregelen der S. D. A- P. kunnen leiden, ziet men aan de Bolsjewiki in Rusland. Als op tochten meer brood gaven, dan waren ze goed. Maar ze geven niets. De A. R. wil den werkman een behoorlijk loon verzekeren, eveneens pensioen op den ouden dag en voor weduwen en weezen. De Liberalen vertrappen het de wetten van Talma uit te voeren. Ze willen meer, .maar doen niets. D6 S. D. A. P. zegt, dat de A. R. haar navolgt. Maar reeds voor de S. D. A. P. bestond, zei Dr. Kuyper, dat een wetgeving bet recht van den arbeid moest regelen. Toen werd bij uitgelachen 1 Do S. D. A. P. zet arbeiders ep tegen kapitalisten. Verscheidene S. D. A. P'ers echter hebben meergeld dan zooge naamde kapitalisten. De A. R. willen geen klassenstrijd. Onder de Liberalen kunnen w§l Christenen zijn, maar wauneer zij God wel in buis en in de kerk, maar niet in de politiek erkennen, zijn ze inconse quent- De Bijbel geeft veel lessen voor bet dagelijksch leven. Zie de spreuken en de brieven van Paulus. Na de pauze, waarin niemand zich voor debat opgaf, ging. spreker nog even in op een paar vragen, hem van terzijde gedaan. Staatspensionneering noemde bij een vorm van armenzorg. Leerplicht veroordeelde bij uit het oogpunt van dwang. Toch. is bet de plicht van alle ouders bun kinderen goed te doen onderwijzen, zelfs tot hun 14e jaar. Een arbeider moet dan echter in bet onderhoud van zich en de zijnen voorzienkinderexploitatie is verder-

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1918 | | pagina 1