Z^eescbe Nieuwsbode Openbare Gemeenteraadsvergadering BIJVOEGSEL behoorende bij de van MAANDAG II MAART 1918, no. 10182. Uit Stad en Provincie. Staatspenslonneerlng, ZIERIKZEE. Zaterdagavond, verga derde in liet „Huis van Nassau" de afd. Zierikzee van den Bond voor Slaatspensionneering. De vergadering "die slecht bezocht was, werd dooi den waarnenienden voorzitter, mr. H. Polvliet, geopend. Nadat door den secretaris, den heer Van der Valk, de notulen gelezen waren, werd de re kening door een commissie, bestaande uit de heeren Klok en Schippers, na gezien en in orde bevonden, waarop zij werd goedgekeurd in ontvangst en uilgaaf tot een bedrag van f 217,16. Er was een batig slot van f 39,34. De voorzitter deelde mede, dat te 's-Hage op Maandag den lsten April het 3de congres v,oór Staatspensian- neering zal gehouden worden, waar zes sprekers van verschillende poli tieke richting 't woord zullen voeren. Door den secretaris werd het jaar verslag uitgebracht, waarvoor hem door den voorzitter dank betuigd werd. Ter voorzining in de vacature in het bestuur werden aanbevolen de heeren A. Geluk, J. Enzlin en Naere- bo.ut. De heer Enzlin werd gekozen. De. periodiek aftredende bestuurs leden, de heeren Bierinasz, Kramer en Bossaert werden herkozen. Hierop werd de-vergadering geslo ten. POORTVLIET. Op het'eiland Tho- len en omgeving is de politieke actie in vollen gang. De volgende week treedt te St.-Filipslaiid, Anna-Jacoba- polder en Stavenisse ds. Van Lummel van Zuidland op tot het houden eener politieke rede. Dezelfde heer zal in Maart ook in Noord-Bevel and op ver schillende plaatsen optreden, en mr. De Wilde uit Den Haag zal eerlang te St.-Maartensdijk en alhier spreken, terwijl men voor Tholen en Vosmeer nog aan het onderhandelen is. pred. alhier,herdacht Zondag zijn50-jarige ambtsvervulling,- waarvan 22 jaren te Amsterdam. De jubilaris ontving vele blijken van Landbouw en veeteelt Pootaardappelen. De Minister van Landbouw, Nijver heid en Handel heeft enkele wijzigin gen gebracht in zijn beschikking van 4 dezer, betreffende de vaststelling van maximumprijzen voor pootaard appelen. De prijzen der kleipoters van 70 Gr. maximum gewicht van te velde niet goedgekeurde gewassen zijn res pect. geworden f 9, f 10,50 en f 11; die van kleipoters van afwijkende grootte van te velde goedgekeurde- ge wassen, ook op afstamming, f 9,50 f 11 en f 11,50 en van te velde niet goedgekeurde gewassen f 8,50, f 10 en f 10,50: De max. prijzen van poters van zand- en veengrond zijn: voor poters van max. gewicht 70 Gr. resp. f 10,50, f 12, f 12,50, f 9, f 10,50 en f 11- voor poters van afwijkende grootte resp. f 10, f 11,50, f 12, f 8, f 9.50 en f 10 boord of waggon, die bij den land bouwer-afnemer franco spoorweg station plaats van bestemmiQg of laat ste veer, beide exclusief emballage. Voorts is bepaald, dat de houders van klei pootaardappelen in de pro vinciën Friesland, Zuid-Holland eli Zeeland verplicht zijn, vóór 20 dezer opgave van hun voorraden te doen. Rechtzaken Onlangs heeft de rechtbank te Ara hom een doode veroordeeld. In het proces-verbaal, opgemaakt wegens smokkelarijwas een vergis sing in de namen gemaakt, zoodat de verdachte was aangeduid met de voor namen van zijn broer, die reeds over leden was. Op de dagvaarding verscheen nie mand, zoodat de rechtbank bij ver stek den doode veroordeelde. Eenigen tijd daarna kwam de advo-' caat van den werkelij ken schuldige aan de rechtbank overleggen een uit treksel uit het register van overlijden, waaruit bleekdat de veroordeelde overleden is. Daar geen twee personen voor een zelfde feit kunnen veroordeeld wor den, zal dus de werkelijke schuldige vrij uit gaan. Kerknieuws Ned. Herv. Kerk. Beroepen: Te Gameren, H. Ewoldt te Aalburg. Te Elburg P. Zandt te Ede. (G.). Aangenomen: Naar Maasdam, H. J. Hak, cand. te Oegatgeest. AMSTERDAM. Ds. P. J. Komijn, Namens de Commissie uit de' Ge meente werd ds. Komijn door Mr. E. van Lennep gelukgewenscht, Ds. T. Doevendans deed dit namens den Kerkeraad, Namens de lidmaten werd een geschenk in portefeuille aangeboden. Gere?. Kerk. Bedankt Voor Naarden, J. A. Ver hoog te Reeuwijk. BRUINISSE, Woensdag 13 Maart. Geref. Kerkl Vm. 9,30 da De Vries van Zaandamnam 2 ure idem. Geref Gemeente. Vm. 9 ureLeeskerk; nam 2 en av. 5 ure idem. Oud-Geref Kerk. Vm. 9 ure Leeskerk nam 2 en ay. 5 ure idem. Onderwijs POORTVLIET. Benoemd tot hoofd der O. L. School te Hellevoetsluis de heer G. Gebraad, thans eerste on derwijzer aldaar, geboren alhier. te Nieuwerkerk, gehouden op Vrijdag 8 Maart 1918. Aanwezig alleleden; één vaca ture. Voorzitter de Burgemeester. De voorzitter opend de vergadering. Hij zegt, dat hij dit doet met een dank baar gemoed, omdat hij Gode zij dank, weer is hersteld, ziende op zooveel anderen, die in de kracht des levens zijn weggenomen. Hij daarentegen die voor de tweede maal uit het midden van den Raad is weggeweest, is met dankbaarheid Vervuld; in de eerste plaats zijn dank aan den Heere, ten tweede aan Z.Exc. den Commissaris der Koningin voor zijn welwillend heid, aan de wethouders, inzonder heid aan den oudsten wethouder, die heeft getoond in deze moeilijke tij den de rechte inan te zij n op de rechte plaats, aan den secretaris, de leden van dén Raad met huil huisgezinnen en aan de burgerij voor de betoonde sympathie; dat zij voor ramp en leed verschoond mogen blijven. Hij verzoekt alsnu den secretaris de notulen van de vorige vergadering te lezen, die onveranderd worden vast gesteld. De voorzitter deelt mede, dat wegens de groote uitgaven een wijzi ging der begrooting van'den hoofdei, omslag noodzakelijk is. De secretaris leest.het proces-verbaal vqsw* van het onderzoek der kas van den gemeente ontvanger, waaruit blijkt, dat alles in orde is bevonden, wat voor kennis geving wordt aangenomen. De voorz. zegt, dat hij de rekeningen der am bachtslieden over 1917 heeft nagezien; hij vindt die verbazend lioog. Wel is hij zich den duren tijd bewust, maar meent, dat zij in enkele opzichten overdreven zijn. Hij noemt een post, waarop de heer Flikweert vraagt, of daarmee niet meer in verband staat; het tegendeel blijkt echter. De voorz. meent, dat we daarom in 1918 slechts de noodzakelijkste reparation moeten doen uitvoeren. Een schrijven is inge komen van den telefoonhouder J. den Boer, waarin hij verzoekt om verhoo ging van salarjs. Hij wijst op 't aantal telegrammen en op een naburige ge meente en acht het verschil met het salaris, dat daar genoten wordt, le groot. De heer Gaanderse zegt, dat hij in de bewuste gemeente geïnformeerd heeft, waardoor hem bleek, dat daar telefoonhouder en telegrambesteller dezelfde persoon is. Wel moet de lieer Gaanderse toegeven, dat onze gemeente grooter in omvang is. De heer Flik weert wenscht hierop thans nog niet in te gaan. Hij! stelt voor in de nabu rige gemeenten nader onderzoek te doen, welk voorstel met 4 stemmen vdor wordt aangenomen. Tegen stem den de heeren ,v. ,*4 Zande en v. Poort vliet. Aangenomen wordt dit schrijven - tot de volgende vergadering aan le houden. Verder is ingekomen een schrijven van den gemeente-veldwachter, waarin hij verhooging van zijn traktement verzoekt. Hij wijst er op, dat hij al den tijd, dat hij bode is, nog geen saia- risverhooging heeft ontvangen en legt een staat bij zijn schrijven over, be helzende de salarissen van alle ge meente-veldwachters van Schouwen en Duiveland. De voorzitter zegt, dat dé veldwachter is een man van ge-- Irouwe plichtsvervulling. Wel is hij een ïpan met gebreken, maar wie heeft die niet? De voorzitber wil flink voor den dag komen en stelt namens B. en W!. voor 't tractement met f 120 te verhoogen. De heer Flikweert zag liever het bodeloon met 20 en 'l veld- wachterstraclement met f 100 ver hoogd. Na eenige besprekingen wordt het voorstel van B. en W. met alge- meene stemmen aangenomen. Aan de orde komt nu het onderzoek der in gekomen geloofsbrieven van hel-ge kozen raadslid, de beer D. A. de Brüijn. De voorzitter benoemt een commissie van onderzoek, bestaande uil de hee ren Flikweert, Gaanderse en De Rëiis. Bij monde van den heer Gaanderse rapporteert de commissie, dat de ge loofsbrieven in orde zijn lie vonden en wordt tol toelating geadviseerd,, waartoe met aïgem. stemmen wordt besloten. In de vacature van wijlen den heer Labrijn wordt als ambte naar van den burgerlijken stand ge kozen de heer v. d. Zande; mede aanbevolen was de heer Van Poort vliet. Benoemd wordt voor den lijd van een jaar als gemeente-geneesheer en voor het burgerlijk armbestuur-de heer Vleugels Schutter, arts te Ooster- land. De voorzitter doet mededeeling van de groote uitgaven in 1917 wegens distributie e. a. en stelt voor de be grooting 1918 te wijzigen. Daarna wordt vastgesteld liet kohier van de hondenbelasting: 45 houden lot een bedrag van f 135. Daarop gaat de ver gadering in ge.heimc zitting lol het vaststellen van den II. O. Vergadering van den Gemeenteraad te Oud-Vos8emeer, gehoudon den 8 Maart 1918. Aanwezig alle leden, uitgezonderd de heer F. J. Ampt. Na opening der ver gadering worden de notulen gelezen en onveranderd vastgesteld. Hierop geschiedt voorlezing van een brief van den Commissaris der Koningin, houdende mededeeling dat tot burge meester van Oud-Vossemeer is benoemd de heer C. W. Snijder. Naar aanleiding hiervan richt de voorzitter zich tot den in de zaal aan wezigen burgemeester en zegt dat het een blijde tijding was toen vernomen werd, dat U door Hare Majesteit de Koningin benoemd was tot hoofd van de gemeente, hij wenscht hem geluk met deze hem ten deel gevallen onder scheiding en hoopt dat deze gewichtige betrekking moge bekleed worden tot eigen voldoening, daarbij» de liefde en achting Van de ingezetenen winnende. Daarna wordt het waardigheidsteeken omgehangen en neemt de burgemeester het woord. In de eerste plaats acht -hij het zijn plicht hier zijn dank te betuigen aan H. M. de Koningin voor zijn benoeming en andere hooge autoriteiten voor hun medewerking. Hij hoopt in deze moei lijke tijden verzekerd te zijn van den steun van de wethouders en secretaris, en zag gaarne dat de vriendelijke en tegemoetkomende houding van de raads leden, benevens de geest van eensgezind heid ook onder zijn bestuur aanwezig moge zijn.. Zal deze "blijven heerschen dan toch zal zijn taak zeker minder zwaar zijn. Hiermede verklaarde bij zijn ambt te aanvaarden en vraagt, wie der leden nog iet» te zeggen of mede te deelen. Niemand het woord verlan gende wordt de vergadering gesloten. Geen theenood. Geen mensch behoeft zijn kopje thee te missenals hij maar niet China-, of Java- of Ceylonthee eischt. Die is haast niet meer te krijgen, en straks in het geheel niet, maar er is andere thee, tot dusver totaal veronachtzaamd, hoewel ze voor millioenen menschen jaen geliefkoosde volksdrank is. Nu de bordjes verhangen zijn en de Hollander op het punt staat 's morgens, 's middags en 's avonds zijn kop thee te missen, kon het wel zijn dat men meer aandacht aan die andere thee ging wijden. Men kon althans beginnen er eens proef mee te nemen. Die andere thee dan is de Zuid- Amerikaansche Mate. Zij groeit daar in het wild, maar de goede soorten wor den in Paraguay op plantages gekweekt. Van deze thee is er hier te lande heel wat, en de prijs steekt gunstig af bij dien van de gewone thee. De ondervinding leert dat ze beat te gebruiken ia, als men een weinig ge wend ia aan het verschil in smaak. Om te beginnen kan men ze mengen met een weinig gewone thee, maar ook zonder die bijvoeging gaat het zeer goed. Een weinig suiker, smaakt er goed bijmelk minder. De huisvrouw zal er vreemd van opkijken dat men de thee meer dan eens kan opzetten en dat het tweede treksel zelfa krachtiger is dan het eerste. Uit Limburg. De gezondheidscommissie te Roermond vermeldt in haar jaarverslag, dat schurft veel meer is voorgekomen dan in nor male tijden; een gevolg eensdeels van overbrenging ui}- Duitschland en ander deels van de inkwartieringen. Wat Duitschland betreft, is het begrijpelijk, dat door het groote gebrek aan zeep de zindelijkheid aldaar veel te wenschen overlaat. De mogelijkheid bestond dau ook, dat genoemde ziekte werd over gebracht met lijfgoeddat van oiize 'oostelijke naburen hier gewasschen zou worden. Na onderzoek en inlichtingen bij den inspecteur der directe belastingen is gebleken, dat geen godragen goed de grens overkomt, om in Limburg ge wasschen te worden. De schurft neemt om twee redenen een abnormaal grooten omvang aan. Ten eersten stellen zich yele patiënten te laat onder medische behandeling, zoo dat zij geruimen tijd kans hebben, om verschillende andere personen te be smetten. Ten tweede verzuimen vele lijders, die zich wel laten behandelen, hun lijf- en beddengoed te laten ont smetten, waardoor de kwaal telkens terugkomt. Herkeuring van afgekeurden. De minister van Oorlog heeft, blijken» de verschenen stukken, een wijziging gebracht in het wetsontwerp tot ner- keuring van afgekeurden. Het ontwerp luidt nu aldus, dat aan de herkeuring zullen worden onderworpen de na 1885 geboren personen, di$ vroeger voor den dienst ongeschikt zijn verklaard, maar dat van de nu weer goedgekeurden alleen zij, die hoogstens 25 jaar zijn, voor de aflossing der onder de wapenen zijnde troepen zullen worden opgeroepen. De goedgekeurden echter, die ouder zijn dan 25 jaar, zullen alleen worden opgeroepen wanneer alle verloven worden ingetrokken, dus feitelijk alleen bij oorlogstoestand. De situatie is door deze wijziging voor zeer velen, die worden goedgekeurd, gunstiger geworden, te meer, daar de regeering eerst de lichting'1919 zal op roepen, zoodat de eerste ploeg van hen, die. bij de herkeuring worden goed gekeurd, zeer vermoedelijk pas het volgend jaar behoeft op te komen. De torpedeering van het Zwiteersche graanschip. De Zwitsersche pers eischt eenstem mig weder vergeldingsmaatregelen tegen Duitschland wegens het torpedeeren van het Spaansche stoomschip Sardinero dat onder Zwitsersche vlag- voer en tarwe voor het Zwitsersche volk geladen had. Men laat uitkomen, dat zulke maatregelen gemakkelijk uitvoerbaar zouden zijn voor het verlies van 3855 ton graan, gezien het feit dat er op het oogenblik 130.000 Duitschers in Zwitserland zijn, die dagelijks vele duizenden kilogram brood verbruiken. Men stelt voor hun rantsoen to't de helft te verminderen, tot het "verlies goedgemaakt is. Ook dringt men aan op inbeslagneming van de levensmiddelen, die op winstbejag beluste Duitschers in Zwitserland, ten gebruike na den oorlog, hebben opgestapeld. Bewaring van militaire gelden. Naar het Hdbl. verneemt, zijn er plannen in bewerking om een andere administratie 'van de militaire gelden mogeiijk te maken. Overwogen wordt aansluiting te zoe ken bij den postchè.que- en girodienst. Reeds hebben verschillends contro leurs van de inwendige administratie der administratie der korpsen schriftelijk hun advies, dat doorgaans gunstig-luide, over die aansluiting uitgebracht. De moord op Jaurès. -De Parijsche bladen melden, dat de zaak tegen Villain, den moordenaar van Jaurès, den 26en dezer voor assisen der Seine zal dienen. De Militaire Kas. Onze brave militairen Staan in 't teeken van het pech: Hoe zorgvuldig zij ook waken, Telkens steelt hun geld men weg. Wat voor listen zij verzinnen, 't Helpt tot nu toe niemendal, Ja, het wordt voor deze heeren, Maar een netelig geval. In" de eerste oorlogsjaren Sloten zij hun losse geld In een brandkast en een schildwaoht Werd YÓór 't huis op wacht gesteld. Doch 't gewikste dievengilde Sloop toen zulk geboefte toch I Door de achterdeur naar binnen En... de schildwacht schildert nog! Weer wat later zond als bode Een soldaat men naar de stad, Die, om kleingeld te gaan halen, Tien mille grootgeld bij zioh had. Als de raan na 2, 3 uren Zonder sou weer huiswaarts komt, Blijkt het... dat het heerschap vroeger Al eens vijf "maand heeft gebromd. Als een brandkast wordt geplunderd En een ordonnans „verliest" Is 't geen wonder, dat men daarna Veiliger methodes kiest Uit een vurenhouten laatje Van een simpel schrijfbureau Steelt opnieuw men vijftien duizend Met een penneme» of zoo. Zóó ver zal het nog wel komen Met de militaire kas, Dat men die eenvoudig neerlegt Ergens buiten in het gras; Want een safe-loket te huren, Wat een burger altijd doet, Die methode is te practisch, Te modern en ookte goed. H. P. Mr. Troeistra over de vredeskansen. In de Tweede Kamer heeft de heer Troeistra, bij het distributiedbat het volgende gezegd: De algemeene toestand is niet gunstig. De vrede tusschen de volkeren is veel verder af dan een jaar geleden. De vrede door de Centralen met Rusland en Roe menië gesloten is niets anders dan een oorlogsdaad, die de kans op een alge- meenen vrede aanzienlijk heeft vermin derd, en wanneer de toestand, die thans in het Oosten is ontstaan, bestendigd blijft, dan beklaag ik het arme Europa. De jaren^ die thans de oorlog kan voort duren, zijn misschien niet te benaderen. Een onontplofte granaat Onder Sluis is in de nabijheid van het jongenspensionnaat, waar de mili tairen ingekwartierd liggen, een onont plofte granaat opgegraven, die reeds geruimen tüd in den grond gelegen schijnt te hebben. Het projectiel is een brisantgranaat van het afweergesohut en lag 31/» Meter diep onder den grond. Ingezonden Stukken Opvordering van Vee door de militairen. Ieder zal wel weten, dat op laat van het Ministerie van Oorlog, vee in onze eilanden wordt opgevorderd voor de voeding van den Nederlandsohen soldaat. Zoodra de commissie met den aankoop va nvee belast, in Zierikzee was aangekomen, waren vele veehouders be reid om als 't ware voor eiken prijs hun vet vee te verkoopen, buiten de militaire oommissie em, misschien wel in de gedachte verkeerende, alt ik geen vet vee heb, kan er bg mg niet gevorderd worden. Dit is eeu dwaling. Ieder veehouder, die nog vee heeft dat hg vet mest zouden wtf willen zeggm, biedt dat aan de Militaire Commissie aan, dus houdt dat en verkoopt dat niet voor uitvoer. Slachtvoorziening in onze Afdeeling dient te worden mogelijk gemaakt, want daardoor vrgwaart ge U om uw weide-vee, hetzij geheel of gedeeltelijk te moeten missen. Zeker wg geven het toe, dat opvordering, gedwongen worden om iets te moeten af staan, een zaak is, die er niet bg de menschen zoo maar in wil. Het brengt ontstemming te weeg, bg den veehouder, èn ook bg den veehandelaar, dia sinds jaren zgn menschen kent, waar hg vrijwillig van koopt dat vee wat geschikt is voor de markt. Er is wel al gezegd, ia daar niets tegen te doen? Moeten wg daar nn maar zoo goedwillig genoegen mee nemen? Waarom krggt Sohouwen nn eerst de benrt Moeten nn andore deelen des lands niet evengoed hun aandeel leveren? Als een gedeelte van mgn vee wordt weggehaald, wat moet ik daa doen met mgn man gelwortelen die ik te veel heb? Al deze vragen zgn besproken en bekeken aan alle kanten door de Commissie nit de Afdeeling der Z. L. M. met de Militaire Commissie. Ook zal getracht worden gedaan te krggen dat Bieta nog mangels komt afnemen waar nu te veel is. Ons lgkt het best dat wg dezen door den nood opgelegden last over ons laten heengaan. Tegenstand bieden zou de zaak verergeren absoluut zeker. Als wg door samenwerking van onze zgde met de militairen het gedaan kannen krggen dat fok- en draohtig- en melkvee gespaard blijft - dat ook zooveel mogelgk meivee wordt gelaten naar den aard der boerderg, ook met het oog op de ligging der peroeelen of zjj voor hooiwinning gesohikt zgn al dan niet, dan geldof ik dat wg. bg al de beperkende bepalingen en wettelijke voorschriften die de boeren reeds zgn te dragen gegeven ook deze nog dient te worden medegenomen ofsohoon, wg verklaren het rondnit, het niet van harte kan gaan. Wij zien liever de opvordering vandaag in getrokken dan morgen. Tot één ding zal het moeten komen om den Nederlandschen veestapel niet in hope- loozen toestand van achteruitgang te brengen èn dat is rantsoeneering van vleesch, militair en burger. Hoe eerder dit gebeurt hoe beter het voor 't behoud vau onzen veestapel is. COR.s VAN WISTEN Pz.,. Voorz. Afd. Zzee der Z. L. M. Zzke, U Maart 1918. Liefdadigheid. DIAKENEN der Ned. Herv. gemeente te Zierikzee geven, onder vriendelijken dank aan den milden gever of geefster kennis, dat in de voormiddag godsdienst oefening in de Nieuwe Kerk van Zondag 10 Maart j.l., voor de Armen der Ge meente werd gecollecteerd een bankbiljet van f 40,—. A. VERHAGE, Voorzitter. J. DE REGT, Secretaris. Burgerlijke Stand. Over de maand Februari 1918. POORTVLIET. Geboren: Mattheus, z. van Marinus Mattheus Jacob Oostdijk en Willemina Cornelia van de Graaf; Cornelia Rachel, d. van Nelewarfc Poot en Maria Cornelia Slootmaker; Geer- truida Cornelia, d. van Gerard Boogert en Cornelia Adriana Bierens. Gehuwd: Barend Wouter de Graaft', 61 j., weduwnaar yan Berendina Spiek man en Boude wij na Jobje Krijger, 31 j. Tijd van Hoogwater en van Laagwater. Over de maand Maart 1918. HoogwaterLaagwater M. llv.m. 1,21 n.m. 1,55 v.m. 7,02n.m. 7.19 D. 12 2,10 2,42 7,41 7.56 W. 13 2,53 3,29 8 28 8,84 D. 14 3,88 4 09 9,05 9,14 V. 15 4,19 4,50 9 49 9,55 Z. 16 5,01 5,27 10,82 10 41 Z. 17 5,45 6,10 11,16 11,83 Tgd van H.W. te Dordreoht 8,15 uur later. L.W. 5,80 Telegrafisch Weerbericht, medegedeeld door het Kon. Ned. Meteór. Instituut te De Bilt, naar waarnemingen verricht in den morgen van 11 Maart 191S. Verwacht tot deh avond van 12 Maart zwakke tot matige winden uit zuidelijke richtingen, nevelig tot half of licht bewolkt, weinig of geen neerslag, waar schijnlijk nachtvorst, iets zachter over dag.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1918 | | pagina 5