Zierikzees ABONNEMENT: Vrijdag 8 Maart 1918. (ZIERIKZEESCHE COURANT). A'j.StïFEEL. ADVERTENTIËN: EERSTE BLAD- SLACHTVERBOD. ZAND, GRINDZAND en GRIND. Oorlogsoverzicht. NIEUWSjjjDiNGENr l Prijs per 3 maant7en 1,40, franco per post 1,70. Voor het buitenland per jaar 10, Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt Maandag, Woehsdag en Vrijdag. van 13 regels 50 ets., van 4 regels en daarboven, 15 ets. per rege);. Reclames 20 ets. p. regel. Bij contract belangrijke korting. Inzending op den dag van uit gave vóór 1,ure. Dit nummer bestaat uit 3 bladen. De BURGKMKÊSTER van Zieeikzbe; Gelet op de circulaire van den Minister van Landbouw, Ng verheid en Handel dd. 2 Maait j.l., L.a A; vestigt de aar-dacht van belanghebbenden op het navolgende: 1. dat liet slachten van schapen en runderen voor eigen gebrnik absoluut ls verboden; 2. dat het slachten van el gen genieste varkens voor eigen gebrnik zal worden toegestaan, doch men dit nu reeds aan den Voorzitter van de Kflkscommissie van Toezicht op de Yleeschvereeniging moet opgeven met opgave van het aantal varkens, dat men in de volgende 12 maanden wil slachten; 3. dat men later voor hot slachten weder eeno vergunning van dien Voorzitter vragen moet; 4. dut, wie zfl a eigen varken slacht, het daarvan afkomstig vet en afval mag behouden. De ingezetenen, die voor eigen gebruik een vorken mesten in 1918, zorgen daarom zoo spoedig mogelijk dit op te geven aan den Voorzitter der Rijkscommissie van Toezicht op de Vleeschvereeniging te 's-Graven- hage, anders krijgen zij vermoedelijk later geen vergunning tot slachten. Ziebikzes, den 4 Maart 1918 De Burgemeester van Zierikeee, A. J. F. FOKKER VAN CRAYESTEYN VAN RKNGERSKERKE. N.B. De genoemde circulaire is in haar geheel bekend gemaakt in de Nieuws bode van Woensdag 6 Maart j.l. De BURGEMEESTER van Zibbikzee Brengt ter kennis van belanghebbenden de navolgende circulaire van don Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel, van 2 Maart j.lL.a A., AfcL Crisiszaken. DE MINISTER VAN LANDBOUW, NIJVER HEID EN HANDEL, Gezien artikel 8 der Distributie wet 1916 en Voorzoover betreft het hieronder te stel len verbod van vervoer, artikel I, 1 sub van de wet van 1 September 1917 (Staats blad no. 578); Heeft goedgevonden te bepalen I 1. Eet vervoer van zand, grindzand en grind nit eenig deal eener gemeente naat alle overige deelen des Rijks, hetzjj in of buiten die gemeente gelegeD, is verboden. 2. De aflevering van zand, grindzand en grind is verboden. II. 1. Het sob I (1) gestelde verbod vau ver voer is niet van toepassing a *oor zoover het vervoer plaats vindt in hoeveelheden van niet meer dan 25 M3. b. indien het vervoer strekt ten behoeve van weiken behoorende tot het Nederland-' sche Leger of de Nederlandshhe Marine en geschiedt in opdracht van daartoe bevoegde autoriteiten van het Leger of 4® Marine onder kadergeleide c indien het vervoer is gedekt door een in het buitenland afgegeven vrachtbrief of connosBemeot. 2. Hei sub I (2) gastelde verbod van afle vering is niot van toepassing, voor zoover de aflevsiing plaats «iudt in hoeveelheden van niet meer dan 25 M*., bestemd voor. één en hetzelfde werk. III. 1. Van het sub I, (1) en (2) gestelde ver bod kan op daartoe strekkend tchrifteljjk verzoek ontheffing weiden verleend door den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel. 2. Verzoeken, al* in het voorgaande lid bedoeld, worden toegezonden aan de Afdee ling Crisiszaken van het Depaitement van Landbouw, Np verheid en Handel. Ziebikzeb, 7 Maart 1918. De Burgemeester voornoemd, A. J. F. FOKKER VAN CRAYESTEYN VAN RKNGERSKERKE. Rumenië en Finland hebben nu ook met den Vierbond vrede ge sloten. De Dobroedsja tot den Do- nau moet Rumenië aan Bulgarije af staan. Het verkrijgt evenwel een handelsweg, zoowel te land van Tsjer- navoda tot Konstantinopel als ter zee van Konstantza over de Zwarte Zee, zoodat "lïet zich in vreedzamen ar beid van de rampen des oorlogs her stellen kan. Teneinde een verraderlij ken aanval v,an-Rumenië in Hongarije ten tweedén male te voorkomen, zijn de grenzen van Zevenburger gewij zigd. Die wijziging heeft ten doel de bescherming van de IJzeren poort en van de mijnen van Petroszene. Ook moet Rumenië bevorderen de troe pentransporten der Centrale Staten naar Odessa!, noodzakelijk ter ver zekering van het vervoer der groote voor Odessa op de Wioiga en op de Dnieper liggende hoeveelheid graan over de Donau naai' de Centrale Mo gendheden. Niet alleen met Rumenië te Buckarest, maar ook met Finland is te Berlijn een vredesverdrag ge sloten geworden. Nadat het verdrag" ge teekend was, hebben de Finsche lieeren bij den rijkskanselier gede jeuneerd. De oorlog in het oosten niet den Vierbond kan men nu wel als ge ëindigd beschouwen, want het laat zich met 't oog op 't vurig verlangen naar vrede, 't welk de Russische natie bezielt, aanzien, dat de vergadering, die te Moskou zal bijeen komen, haar goedkeuring aan liet vredesverdrag niet onthouden zal. Reeds heeft het Centraal Uitvoerend Comité der Sov jets zich met groote meerderheid voor de aanneming van het vredesverdrag verklaard. Rusland, hetwelk eeii bevolking heeft van 180 millioen menschen, heeft door het vredesverdrag zich een aderlating van 50 millioen inwoners moeten laten welgevallen.. De buit, die de Centrale Staten in de laatste maanden in Rusland behaald hebben, bedraagt 3633 ka nonnen, 7103 machinegeweren, 128000 geweren, 47 pantserbooten, 22 vlieg tuigen, 500 automobielen, 800 loco motieven, 8000 spoorwegwaggons, die meerendeels met levensmiddelen be vracht waren en 2 millioen granaten. In liet Oosten is deze wereldoorlog door de Centrale Staten gewonnen ge worden. Zij hebben nu nog in het Westen den wereldstrijd uit te vech ten. O ogenblikkelijk bepalen zich de gevechten slechts tot verkenningen en schermutselingen.Een beteekenis- volle beslissende veldslag op 't Wes telijk front is tot nu toe niet geleverd geworden. Het is in het belang van de menschheid te hopendat de Vredeszon, die in het Oosten is opge gaan, ook in het Westen door het wolkenfloers doorbreekt. Zoowel in Frankrijk als in Engeland begeert reeds lang een aanzienlijk deel der bevolking den vrede. Lord Landes- down, de vroegere .Britsche Minister van Buitenlandsche Zaken heeft in een tweeden brief, afgedrukt in een der Engelsche bladen, te kennen ge geven, dat liet tijd is om met den vijand aan de groene tafel "plaats te uomoa. En in hot Ei^golschc Parle ment neen rrir. fioit aan het antwoord op de Troonrede het volgend amen dement willen toevoegen: „Het La gerhuis betreurt, dat overeenkomstig „de beslissing van den Oorlogsraad te „Versailles de voortzetting van den „militairen oorlog op dit oogenblik „de eenige taak van de Engelsche „regeering schijnt te zijn". Een ander lid zeide, dat er geenenkel docu ment van de 2 laatste jaren bestaat, waarbij de geallieerden hun vredes voorwaarden vaststellen. Lord La- vendisch Bentinck zeide, dal 't lijd is, dat de gealliëerden een gezamen lijke categorische vraag stellen ,aan de Centralen, of zij bereid zijn België en de andere bezette gebieden te ont ruimen. Verlangd werd voortzetting van onderhandelingen in allerlei vormten eerste door openbare redevoeringen, maar ook door de di plomatie. Runciman deed een drin gend beroep op de regeering om de deur niet te sluiten voor besprekin gen als in den geest van Stockholm. Sir Parrat zeide nadrukkelijk: Eens zullen er onderhandelingen moeten plaats hebben, 't Eerste wat wij daar om moeten doen is den vijand in de vergaderzaal te brengen en door per soonlijke gedachtenwisseling te ont dekken, of er een zekere grondslag voor onderhandelingen aanwezig is. Algemeen werd in het Lagerhuis be toogd, dat er een nieuwe stemming onder het Engelsche volk begint te komen. Lord Bentinck zeide: „Er be staat niet alleen een algemeen vredes- verlangen, maar er is in het algemeen een nieuwe geestesrichting in de we reld ontstaan, die hoog boven alle oude militaire en diplomatieke metho den uitgaat. Gevreesd werd, dat de Engelsche regeering deze nieuwe strooming niet voldoende opmerkt. Mr. Trevelyan zeide: Gij moogt la chen over de Boisjewiki, maar vergeet niet, dat de massa der arbeiders in stemming gevoelt voor diezelfde be ginselen, die de Boisjewiki hebben getracht in internationale toepassing te ^brengen. Weest er van overtuigd. dafHe inslemming met de Russische beginselen zal groeien en dat, tenzij de regeering zal trachten vrede te makenmen revolutionnaire stroo mingen zal zien opkomen,'die men niet gemakkelijk zal onderdrukken. De regeering stelde de kabinetscrisis, waarop het amendement, verworpen werd. Maar er blijkt toch uit, dat ook in het Engelsche Parlement het verlangen naar vrede diep heeft wor tel geschoten. De leider der Iersche partij, John Redmond, is overleden. In de Fransche Kamer van Afge vaardigden werd door een der afge vaardigden een amendement voorge steld om de 300.000 fr., die voor de reizen van den President Poincaré zijn uitgetrokken, van dp begrooting te schrappen, als zijnde die' reizen onnoodig.. Van bovenaf moet 't voor dbeeld van besparing in deze lijden worden gegeven. Die reizen naar het front stichten geen nuL Een lid her innerde aan de fatale reizen, die Poin caré in Juli 1914 naar Stockholm en Rusland heeft ondernomen. Het amendement wend hierop verworpen. In het hoenderhof der Entente is over de plannen van*'Japan ten op zichte van Siberië een groot gekakel.. NEDERLAND ASSEN. Woensdagmorgen is het parket van Assen naar We^tervelde (gem. Norg) vertrokken om een- on derzoek in te stellen naar een aldaar gepleegde inbraak. Dinsdagavond on geveer 9 uur, terwijl de bewoners, R. Tiems en echtgenoote, reeds te bed waren, is in de woning' inge broken. Het aanwezige zilvergeld is ontyreemd, doch de inbrekers heb ben liet papiergeld niet gevonden. Tjems,en zijn vrouw zijn door de daders vreeselijk mishandeld gewor den en zijn later door de buren be wusteloos op bed gevonden. Beiden zijn naar 'het ziekenhuis te Gronin gen vervoerd. De toestand van. Tiems is hopeloos7 doch men hoopt de vrouw in het leven te bphoiiden. Men is een der daders op het spoor. TERHORNE. De vrachtr en pas sagiersboot, varende van Gorredijk op Sneek, is in het Sneekernieer gezon ken. De bemanning en eenige passa giers klommen op den bovenlast en hebben in-, dezen toestand een angsti- gen nacht doorgebracht. Zij werden den» volgden ochtend door 'n schip- "rvpt* 1cj AMSTERDAM. Toen mej. W., wo nende Kloveniersburgwal thuis kwam, is zij, naar boven gaande, door een inbreker van de trappen geworpen. Deze was vermoedelijk door haar thuiskomst gestoord en^zag nu kans te ontvluchten. Later is hij in een der belendende perceelen door de politie gevonden. De juffrouw heeft eenige verwondingen opgeloopen. Liüt Stad en Provincie. ten worden afgemaakt, terwijl de materiëele schade aan klikkar en het huis van den heer Van Loon groot is. Gelukkig dat de scholen aan waren en 't paard juist bij het begin van onze stad reeds in de ruiten vloog, waardoor verdere Onheilen voorko men werden. VLISSINGEN. Door Burg; en Weth. dezer gemeente wordt den raad geadvi seerd niet te vóldoen aan het verzoek van de afdeeling van het Nederlandsch- onderwijzersgenootschap om een school arts aan te stellen, Wel is het college voor het instituut, maar acht het om j finantieelo redenen niet wel doenlijk op het oogenblik. De commissie van finan- tien adviseert echter om nog eens nader te ondozneken of het niet mogelijk is. Burg. en Weth. hebben aan den raad rapport uitgebracht naar aanleiding van een rteds in September 1916 inge komen verzoek van de afdeeling van den Bond van Ned«rlandsche onderwijzers om het houden van schoolvergaderingen verplichtend te stellen. Zij adviseeren over te gaan tot de instelling daarvan, maar alleen adviseerende kracht aan de instelling toe te kennen. Burg. en Weth. stellen den raad voor van gemeentewege te doen bouwen 15 woningen, verdeeld in boven en be nedenwoning en 3 dubbele villa's, waar van de huurprijzen zullen loopen van f 400 tot f500. De kosten van het bouwen worden geraamd op f 227.000, waarvan het Konv Nat. steuncomraité 25 °f f 56750 ,zal betalen. Nut en Genoegen. ZIERIKZEE. Gisteren avond verga derde in de sociëteit „Concordia" Nut en Genoegen. De voorzitter, do heer J. van der Vliet, opende de vergadering met een welkomstgroet. Nadat door den secretaris, cle heer Ribbens, de notulen gelezen waren, werd door dezen rekening en verantwoording gedaan van het door hem als penningmeester ge houden beheer. Een commissie, bestaande uit de heeren Berrevoets en Klok, die de rekening onderzocht en adviseerde tot haar goedkeuring in ontvang tot een bedrag van f 456.73 en in uitgaaf tot een som van f 79,69, sluitende alzoo met een batig slot van f 877,04. Con form het advies werd besloten, terwijl aan den penningmeester dank betuigd, werd voor zijn uitnemend beheer. De voorzitter deelde mede, waarom in het verstreken jaar het gebruikelijke Zomer feest achterwege bleef. De stafmuziek van Breda, die geëngageerd was, kon wijl zij op manoeuvre was, niet komen. En in den nazomer "kon men noch voor Parklust noch voor de Concertzaal de zoo noodige verlichting bekomen. Dezen zomer zal echter het traditioneele feest gevierd worden. Mocht de stafmuziek wederom verhinderd wordendan zal in de Concertzaal aan de leden een operette worden aangeboden. Hierop werd door den voorzitter de vergadering gesloten. Staatspensionneerlng. Wij herinneren er aan, dat morgen (Zaterdag)avond om acht uur, de Afd, Zierikzee van den Bond voor Staats- pensionneering, in 't „Huis van Nassau" een algemeene vergadering zal houden. TIIOLEN. Woensdagmorgen te half tien uur sloeg van den landbou wer M. Gorselen alhier een bespan nen paard met kar op hol. In woeste vaart rende het de Oud-Vossemeeri sche poort in, en vloog tegen 't huis van den oud-majoor Van Loon, zóó, dat het gesloten venster indrukte met het gevolg, dat venster en raam in de kamer terecht kwam. Het paard is zoodanig gewond, dat het zal moe Kerknieuws Ned. Herv. Kerk. Beroepen: 'Te Den Ham (O.), J. Bus te Enter. Te Oude Niedorp, H. J. Barnouw te Wieringer waard; te Hoogeveen J. C. v. Apeldoorn te Wou- terswoude. Te Ter Aar (toez), N. van der Snoek te Ameide;. te Berk hout M. W. J. van Kinschoten te Rhenoy; te Koedijk J. J. v. Meurs te West- zaan; te Terkaple W. J. van Elden te Zoelmond; te Hagestein (bij Vianen) S. Govers te Ottoland; te Oude 'en Nyehorne, G. We&tmijse te Wildervank; te Oosterwolde, B. ter Haar, cand. te Leeuwardente Tholen (toez.) ds. v. Lutterveld te Driesum. (Fr.) Bedankt: Voor Ooitgftnsplaa.ti S O. Voor Franeker G. West mij se te Wilder vank. Aangenomen naar Ooslzaan IJ. v. Dijk te Lutjebroek Naar Gouderak, W. L. Mulder te Arnemuiden. Naar Lippenhuizen, H. G. Cannegieter Wz. te Dongjum. ST.-MAARTENSDIJK. Door 'I be stuur der kerk alhiër is een accoord getroffen met de weduwe van den overleden predikantds. Broekers. Daardoor is het mogelijk geworden, te trachten de predikants-vacature weder spoedig vervuld te krijgen. Een gouden predikants-jubileum. Ds. P. J. Romijn, predikant te Am sterdam viert neden (Vrijdag) zijn 50-jarig jubileum. De jubilaris, in 1841 geboren, werd in 1868 te Meerkerk beroepen. Achter eenvolgens stond hij te Nij broek, Ridderkerk Zierikzee Leeuwarden Scharnegoutum en Amsterdam (sinds September 1896). Geref. Kerk. Beroepen: To Koudum, O. Boersma te Lutten a. d. Dedemsvaarte Te Spijkenisse, P. Nomes te Fijnaart. Aangenomen: Naar Beekbergen, G. van Setten Jr. te Bergambacht. Naar Tweede Exloërmond, W. Fokkens te Hollandscheveld. BedanktVoor Spijkenisse, R. Sy brandy te Zegwaard. Voor De Klim (O.), ÏJ. van der Zee te Zwagerveen. ZONNEMAIRE. Dinsdag 5 Maart was voor de gemeente een schoon©, een onvergetelijke dag. Haar zeer geachte en beminde Herder en Leeraar, ds. Z. Hoek mocht op dien dag het feit herdenken, hoe hij vóór 25 jaren in Zuidland's- ge r eente in de bediening des Woords werd bevestigd. Reeds vroeg in den morgen stroomden van alle zijden de bewijzen van achting en waardeering in velerlei vorm toe. Des avonds ten 7 ure zou in het. kerk gebouw dit heerlijk feit feestelijk worden herdacht. Reeds lang voor den ge- stelden tijd was geen plaatsje m^er te bekomen. Wanneer de geachte jubilaris met fapailie, binnengeleid door twee leden der feestcommissiehet kerkgebouw binnentreedtklinkt het plechtig indrukwekkend„Dat 's Heeren zegen op u daal". De leider van deze samen komst, de heer L. Bunschoten, hoofd der Chr. school, opent deze samenkomst met het lezen van een gedeelte uit Gods Woordroept alle aanwezigen, waaronder afgevaardigden van Classis, Zusterkerken en vroegere gemeente, het hartelijk welkom toe en gaat voor in gebed. Na het zingen van Ps. 33 1, spreekt hij jubilaris en familie hartelijk toe en biedt als offer van liefde en waardeering der gansche gemeente een enveloppe met 'inhoud aan. Na hem voerde ouderling J. J. van der Bijl het woord, terwijl ook de voorzitter der Geref. J. V. zijn beste wenschen namens deze Vereeniging aanboodwier «ere voorzitter' de jubilaris is. Verder kwamen aan het woord ds. Brouwer van Haamstede, namens de classis, ds. Tollenaar als afgevaardigde van Brouwershaven, de heer Bastmeijer als afgevaardigde van Bruinisse en d© heer Mulder als afgevaardigde van de Kerk van Zierikzee. Ook de Zangver- eeniging zong eenige schoone en toe passelijke liederen. Namens de kerk van Zevenhoven, de vroegere standplaats van den jubilaris, sprak ds. Huisman van Zevenhoven, onder aanbieding van een schoon cadeau. Ds. Hoek sprak een kort slotwoord. Zeer had hij tégen dezen dag opgezien, maar hij was voor hem geworden een dag van heerlijke verkwikking. Na afloop van dit meer officieel gedeelte, begaven de belang stellenden zich naar de Chr. school, ten einde jubilaris en familie geluk te wenschen. Zoo velen waren zij die hiervan gebruik maakten, dat de beide versierde lokalen slechts nauwelijks de aanwezigen konden bevatten. De leiding was hier in" de handen van den heer Henkemans uit Rotterdam, zwager van den jubilaris. Meug schoon woord werd ook hier nog gesproken. Met dank in het hart aan den Koning der Kerk togen de-feestvierenden huiswaarts. Zijn gedachtenisrede zal zijn Weleerw. D. V. Zondag a.s. uitspreken. Chr. Geref. Kerk. Beroepen te Urk, J. J. van der Schuit te Amsterdam; té Rijnsburg, J. D. Barth te Harderwijk. Bedankt: Voor Steenwijk, H. Visser te Leeuwarden. Geref. Gem. Beroepen te Giessendam-Hardioxveld, J. Fraanje te Goes. Bedankt voor Barneveld, J. R. van Oordt te Middelburg. Verkoopingen, enz. Ten -overstaan van den deurwaai der G. Ileijboer le Kortgene, zijn Woensdag 6 Maart voor den heer K. W. v. d. Stolpe te Wissekerke, ver kocht: Werkpaarden van f 1140 f - - - 00 o IJlT iéo", jong vee van f 32 tot f 335, varkens van f 74 tot f 120. De 13 geveilde paarden brachten in totaal op f 14.495. De kippen .werden geveild in par tijtjes van 9 kippen en 1 liaan, waar voor prijzen werden gemaakt van f 26 tot f 34. Aanbestedingen. ST.-MAARTENSDIJK. Door 't bc- stuur van het waterschap St.-Maar- tensdijk werd Donderdag aanbesteed: a. de levering per M3. van 1400 M3. grint, franco op dén wal. Inschrijvers waren J. P. Greijs, alhier, voor f5,50; G. M. Larooij, Dordrecht, voor f 5,24. Laatstgenoemde gegund. b. Levering van 200 M3. keislag. Onderhands gegund aan Joh.s van Damme, voor f 13 per M3., franco op den wal. c. Levering van 100 M3. brikken. Inschrijvers waren: A. Prins, Slie- drecht, voor 4 5,60 per M3. vóór den wal; Firma Frits van Emden, Arn hem, voor f 3,50 per M3., scheepsb- fabriek. Niet gegund. d. Het vervoer van 1100 M3. grint en 200 M3. keislag. Ingeschreven werd door J. Polderman, alhier, voor de grint f 2,-50 per M3.; voor de keislag f 2,75 per M3. De gunning is aange houden. Japan, de eenige 0 W.-er. De Economist Ev.ropêen wijst er in een artikel over den economischen toestand van Japan op, dat de eenige staat, die met belangrijke winsten en voordeeie::; uit den oorlog zal komen, Japan is. Dit land toch heeft alle kansen, die de oorlog bood, benut. Het is niet alleen bevrijd van da Europeesche concurrentie, maar het is er bovendien in geslaagd, de En gelsche, Fransche en Nederlandsche koloniale bezittingen en andere uitge strekte gebieden van Azië te voorzien van zijn eigen producten. De Japansche in- en uitvoer is tijdens den ooriog op ongekende wijze toegeno men. Vooral is het voor Japan een groot voordeel geweest, dat het zijn handels balans actief heeft kunnen maken. De belangrijke winsten echter zijn Japan toegevloeid uit den gunstigen toestand van zijn scheepvaart Het heeft heel verstandig zijn handelsvloot bijna uitsluitend in den Stillen Oceaan ge bruikt en op deze routes enorme vracht prijzen gemaakt, zonder de risico teloopen, zijn schepeu door torpedeering te verliezen. Dientengevolge heeft de Japansche scheepvaart zich in den Stillen Oceaan een zoo geduchte machtspositie verwor ven, dat de Amerikaansche regeering

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1918 | | pagina 1