NIEUWSTIJDINGEN. Uit Stad en Provjncie. (volksvertegenwoordiging) de Minis ter-President Radoslavof mededeelde. Rumenië zich verbond tot afstand van de Dobroedsja en tot wijziging van de Rumeensche-Hongaarsche grens. De Duitscixe gezant heeft te Stock holm in opdracht van zijn regeering aan den Minister van Buitenlandsche Zaken medegedeeld, dat Duitschland op verlangen van Finland van plan was om ter onderdrukking van den iopstand troepen naar dit land te zen den en dat die troepen ook van de Alandseilanden zouden gebruik ma ken. Tevens werd verklaard, dat Duitschland bij die eilanden geen terri toriaal belang heeft, maar dat inet het oog op het groote belang, hetwelk Zweden bij die eilanden heeft, nader overleg met Zweden zal worden ge pleegd. In Griekenland is een sterke stroo ming ontstaan, die de afzetting der dictatuur van Venizelos verlangt. Door het sluiten van den vrede met de Oekraine en Rusland is de positie van het kabinet Venizelos onhoudbaar ge worden. Leiden nu de onderhandelin gen in Buckarest tot ,'n vrede tusschen den Vierbond enRumenië,dan. zal Ihet voor Venizelos zeer moeilijk we zen weerstand te bieden aan de hen) vijandig gezinde volksstemming. De verbittering toch tegen hem en zijn regeering neemt met den dag toe. Alle draconische maatregelen der Atlieen- sche regeering zijn niet in staat de groeiende beweging voor den terug keer van Koning Constantijn naar Griekenland te onderdrukken. AMERIKA Bij den Amerikaanschen Senaat zijn rapporten ingediend betreffende de plannen om soldaten en matrozen, die in den oorlog zwaar gewond zijn, weder geschikt te maken voor ver schillende werkkringen. Men heeft daarbij rekening gehouden met het voornemen, om dit jaar nog één mil- tioen soldaten naar Europa te zenden. NEDERLAND. VLIELAND. Een marinesloep, waar mede men een bezuiden het dorp liggende mijn wilde wegsleepen, is door den storm en lagen waterstand aan den grond geraakt en raakte bij het invallen der duisternis uit zicht. Eerst laat in den nacht gelukte hel de plaats te vinden, waar zich de sloep, die, door den opkomenden vloed afgcdi-cvon vrfto, bovond. "A.all 'L lüUllb- personeel, bijgestaan door twee ma trozen, is het met behulp van een vlet gelukt tegen vier uur 's nachts de sloep te bereiken. Twee der inzittenden waren door een verblijf van bijna 12 uren in de open sloep, blootgesteld aan de n Oos- terstorm, geheel verstijfd en moesten uit de vlet aan wal gedragen worden, waar zij bij particulieren onder dak werden gebracht en onder dokters behandeling gesteld. Zij schijnen allen de doorgestane ellende weer vrijwel te boven te zijn. AMSTERDAM. Maandag j.l. is al hier een betooging gehouden tegen de duurte. Het aantal deelnemers be droeg ongeveer 35.000, zoodat dit.de grootste betooging was, die tot nu toe in Amsterdam gehouden is. In het „Stadion" waren de meetinggan- gers verzameld, waar verschillende sprekers, o. a. Polak en Wibaut, toe spraken hielden. De geheele betoo ging had een kalm en ordelijk ver loop. ARNHEM. Alhier is aangehouden de handelsreiziger K., uit Amsterdam, verdacht van verduistering van f 48000, ten nadeele van een Arnhemsche firma. 's-GRAVENHAGE. Een 31-jarige brievenbesteller heeft aan de politie kennis gegeven, dat hij is aangevallen, mishandeld en beroofd van een porte feuille, inhoudende ruim' f 30Ó aan bankpapier. ROTTERDAM. De melkbezorger M. K. uit de Doedestraat alhier is aan gehouden als verdacht van zware mishandeling van zijn 7-jarig zoontje, welke mishandeling van dien aard is geweest, dat de dood er op volgde. Het kind is door den ontaarden vader gegooid, op het hoofd getrapt en jn een kelder geworpen. In bewusteloo- zen toestand naar het ziekenhuis ge bracht, overleed het daar enkele uren later. Ook zijn beide andere kinderen, waaronder een meisje van'10 jaren, vertoonen aan hun lichaam overal de sporen van de mishandelingen, die zij van hun vader ondervinden. De moe der der kinderen is overleden. Maatregelen zijn genomen, in over leg met den voogdijraad, om dezen melkbezorger uit het ouderlijk gezag te ontzetten en de beide kinderen elders onder te brengen. Het lijkje van den 7-jarigen jongen is in het ziekenhuis gerechtelijk geschouwd. 's-HERTOGENBOSCH. Zaterdag avond hebben inbrekers zich door middel van valsche sleutels toegang weten te verschaffen tot de kamel en 't bureau van den luitenant-kwar tiermeester in de nieuwe Isabella- kazerne. Zij hebben vermoedelijk eerst de kas't doorzocht en daarna den lessenaar, waarvan zij twee deurtjes met geweld hebben geopend. In een van deze laadjes lag een bedrag van ongeveer f 15.000 aan bankpapier, welk bedrag zij hebben meegeno men. Van de daders nog geen spoor. DINTELOORD. Zaterdag j.l. had op initiatief der heeren ds. Steenbeek, A Bom en C. Vricns Jr. in de consis toriekamer 'n bijeenkomst plaats vaii heeren kerkvoogden, kcrkeraadsleden en verdere belangstellenden om de stichting eener bewaarschool te tic- spreken. Door alle aanwezigen werd de noodzakelijkheid van een derge lijke inl ichting ingezien. Er werd be paald, dal de school het eigendom zou worden der Herv. Kerk, terwijl er een bestuur werd benoemd, üat binnen enkele weken met 'n ontwerp voor den dag zal komen. ZIER1KZEF- Benoemd tot agent van politic alhier A. J. Hordijk van Strijen. Insulaire Hypotheekbank. In aansluiting aan ons bericht in ■het no. van Maandag j.l., kunnen wij nog mededeelen, dat Commissarissen der Insulaire Hypotheekbank aan de op 10 dezer te houden algemeene ver gadering van aandeelhouders in dc plaats van den heer S. J. W. van Buuren te Amsterdam die zich niet herkiesbaar stelt als Commissaris aanbevelen den heer A. C. van dei Vliet lid der Firma R. Koole Zoon, te Zierikzcc, en in de plaats van den heer H. de Mol van Otterloo te s-Cra- venhage die. ontslag heeft genomen - den heer J. S. L. Korteweg, notaris te Zierikzee. Maandagavond trad in 't „Huis van Nassau" voor de Schoenmakers- Patroonsvereeniging „Schouwen en Duiveland" als spreker op de heer W Donker'van Rotterdam, voorzitter van den Nederl. Bond van Schoen makers-Patroons- en Winkeliers- vereeniging. De voorzitter, de heei Heuseveldt opende de vergadering met een welkomstgroet en leidde hierop den spreker in. Deze hield 'n icdc over ,vNut der Organisatie waarin hij. niet het minst met het oog op de benarde tijden, liet groot belang van het vcreenigingsleven deed uitkomen, 't welk de schoenmakerij daarbij heeft. Het schoenmakersvak- is nu gedrukt*. Van het hooge aanzien, waarin het oude gilde van Chrispijn eertijds stond, is nu niets meer te zien. Voorheen waardeerde men de vak kennis van den schoenmaker. Maai toen later de machines den handen arbeid vervingen, was er van 't hand werk weinig sprake meer. De fa briek kon de schoenen fijner en ster ker geheel afwerken. In ons vak kwam de tering. Het kwam zelfs zoo ver dat als iemand zeide schoen maker te zijn, men den neus voor hem optrok. Men heeft dit eerst over zich heen laten gaan. Maai- later is te Utrecht door den drang der oin standigheden de Nederl. Bond gesticht om betere bestaansvoorwaarden voor het schoenmakersvak in het leven te roepen. Spreker, besprekend het nut dezer organisatie, stelt in het licht het verschil tusschen- de schoen makers, die georganiseerd zijn en hen, die in isolement leven. Als men alleen staat kan men niet bereiken, wat men wil. Door den oorlog is een ge voel vgn samenhoorigheid tusschen de schoenmakers ontstaan. De Bond telt nu over de 3000 leden, en is bij de re- geering de vertegenwoordigingwaar mede rekening wordt gehouden. Het nut der organisatie werd door spr. op heldere wijze uiteengezet ten op zichte van het distributicleer. En als straks de ranlsoeneering komt, zal dit nog sterker uitkomen. In de Midden- standsvereeniging te Groningen heeft ook de Minister gezegd, dal men zich moet organiseeren. Als geheel kan men w%t bereiken, als enkeling niets. Vak kennis moet worden aangekweekt. Vakonderwijs is noodig. Voor 'n wan- delleeraar heeft het Rijk, dank zij on zen Bond een subsidie toegezegd. Hoe meer vraag naar een wandelleeraar. hoe meer er zullen komen. Met een krachtige aansporing toe te treden tot den Bond besluit spreker zijn toegejuichte rede. De voorzitter dankte den spreker voor zijn gehaltvolle rede. De heer Knaap vroeg inlichtingen, die hem welwillend verstrekt werden, waarop de vergadering door iden voor zitter gesloten werd. ST.-MAARTENSDIJK. Door de sla gers hier werd het rundvleesch gis teren verkocht geheel buiten de maxi mum-prijzen door den Minister ge steld. Bij de politie is hiervan aan gifte gedaan., - Ter aanvulling van bovenstaand bericht wordt, nog gemeld, dat die afwijking o. a. ook hierin bestond, dat een slager aan het verkoopen van een hoeveelheid vleesch van goedkoope soort de voorwaarde verbond, dat de kooper een gelijke hoeveelheid van een dure vleeschsoort daarbij moest koopen, wat uitdrukkelijk verboden is en derhalve in strijd met de voor schriften van den Minister. Doch be halve dat hier 'n justitieel onderzoek is in te stellen, kan de zaak ook langs administratieven weg berecht worden. De burgemeester heeft in deze de bevoegdheid tot onthouding van slachtvergunning of inbeslag name, En moeilijk zal de burgemeester onzijdig kunnen blijven, wanneer bij herhaling door de slagers legen de voorschriften van den Minister wordt gehandeld. Verkoopingen, enz. ZIERIKZEE, 5 Maart. Ten over staan van notaris Korteweg werden heden alhier voor de erven van wijlen mej. de wed. Moermond-Leeuw, pu bliek verkocht: paarden voor f 1181, f 1411, f 1345, f 1265, f 620 cn f 755; koeien voor f 509 en f 210; een os voor f 201; vaarzen voor f 235, f180, f 191, f 180, f 191, f 180, f 150, f 105 en f 45. Onderwijs. DREISCHOR. Voor de vaoeerende betrekkingen ran onderwijzer en onder wijzeres aan tie openbare school alhier hebben zich 22 sollicitanten aangemeld. De moord te Tilburg Omtrent den. aan een der politie posten in Den Haag aangemelden ge- pensionneerd Oost-Indischen militair, die voorgaf den geruchtmakenden moord op de 12-jarige Maria Kes sels te Tilburg te hebben gepleegd, verneemt men nader: Hij heet II. B., was vroeger van beroep barbier, nam jaren geleden dienst bij het Indische leger en keerde na voleindiging van zijn diensttijd hier te lande terug. Hij vertoefde eenigeu tijd in Bronbeek, 't Zwer versleven trok liem echter zóó aan, dat hij op zijn verzoek uit Bronbeek ontslagen werd. Als rondreizend koopman trok hij toen het land door én op een zijner zwerftochten vertoefde hij 'ri^halven dag te Tilburg. Daar heeft hij, volgens zijn verklaring, in een kerkgebouw op het koor, zich schuldig gemaakt aan onzedelijke handelingen tegen over hel bovengenoemde meisje en daarna heeft hij, uit vrees, dat deze daad aan het licht zou komen, het kind geworgd en verwondingen tóe- gebracht. Hij zegt, na het plagen van de misdaad onmiddellijk per trein naar 's-Hertogenbosch te zijn gegaan. Bij de politie moet men door zijn verklaringen den- indruk hebben ge kregen, dat de man inderdaad de da der is vaii het misdrijf, waarvoor indertijd een onschuldige geruimen tijd in voorloopige hechtenis heeft doorgebracht. De man, die den indruk maakt van een zeer ondermijnd lichaamsgestel te hebben, zal ter beschikking van den commissaris van politie te Til burg worden gesteld. In verband met deze zaak doet de commissaris van politie nog de volgende bekendinaking Zaterdagnamiddag is in Den Haag eeu zwerver in gesprek geweest inct een man, die zich aan "hem bekend maakte als van beroep schrijnwerker te zijn, zeide hem te kennen en hem ontmoet te hëbib'en in een herberg te Tilburg op den dag, dat aldaar In een der katholieke kerken Maria Kes- sels is vermoord. Samen hadden zij aldaar in die herberg cenige verlering gemaakt. Dc schrijnwerker noemde zijn naam niet, doch zeide in Den Haag woonachtig te zijn. De zwerver beweert Maria Kessels te hebben vermoord. Het is van zeer groot belang, den schrijnwerker als getuige over deze zaak te hooren. De commissaris ver zoekt bedoelden schrijnwerker mits dien dringend, zicli bij hem aan te melden. Tc Tilburg wordt gemeld, dat de heer Kessels heeft verklaard, dat in dertijd ook de aandacht op een ge- pensionneerd Indisch militair als den vermoedelijken dader van den moord is gevestigd. Een detectieve uit Sin gapore zou in die richting 't onder zoek hebben willen geleid zien en dit toen ook aan den lieer Kes sels hebben meegedeeld. Er moet ook toen sprake geweest zijn van een ver dachte, die gepensionneerd Indisch militair en uit Luxemburg afkomstig was. Intusschen zouden de autori teiten toen gemeend hebljen, dat er geen aanleiding was, verder in die richting stappen te doen. Naar uit Tilburg wordt verno men, heeft de commissaris van politie aldaar zich op telegrafisch verzoek van den commissaris van politic in de 2e afdeeling te 's-Gnivenhage, naar Den Haag begeven. Daarop hebben beide commissarissen den man, die zich als dader van den moord heeft aangemeld, opnieuw een langdurig verhoor afgenomen. Zijn mededeelin gen bleken toen echter op verschil lende punten sterk af te wijken van de indertijd gebleken feiten, zoodat ernstige twijfel is gerezen, of hij indertijd het misdrijf wel lieeft ge pleegd. Hij is thans ter beschikking ge steld van den officier van justitie te Breda., De schrijnwerker, dien hij beweert j.l. Zaterdag in de Wagenstraat te hebben gesprokenheeft zich nog steeds niet bij de politie aangemeld, Diens verklaringen worden van belang geacht, waarom indien het gesprek werkelijk heeft plaats gehad er bij dien man op wordt aangedrongen, dal hij zich alsnog ten spoedigste zal aanmelden. Het Nbld. v. k. Zuiden meldt dat koster Van Isterdaal (ook beschul digd van den moord) sedert geruimen tijd en waarschijnlijk ook thans nog, te 's-Gravenhage woonachtig is, en dat koster Van Isterdaal werkzaam is in het houtbewerkersbedrijf. De „Hertog Hendrik". De sleepbooten „Witte Zee" en „Thames" zijn van Den Helder naar Thorshavn vertrokken om de „Her tog Hendrik" te halen. Zij hebben ook vijf sloepen voor het geteisterde oorlogsschip meegenomen. Hot rantsoen der geïnterneerden. Met ingang van Maandag is liet rantsoen van levensmiddelen, welke aan de geïnterneerden wordt ver strekt, in overeenstemming gebracht met dat der burgerlijke bevolking. Vermoedelijk zal dit rantsoen door andere artikelen, die niet onder de distributie vallen worden aangevuld» De Nederl. militairen behouden nog hun uitgebreid rantsoen. Vervoer te water. De Minister van Landbouw enz, beeft bepaald, dat, indien bij het tot stand komen van een l)evrachtings- overeenkomst de den scheepsbevrach ter toekomende provisie niet door den schipper wordt betaald, de vracht van den schipper wordt verminderd met een bedrag, hetwelk overeenkomt met bedoelde provisie. Distributie van kunstmest. De Kunstmest-commissie maakt be kend, dat een aanvang zal worden gemaakt met de distributie van de aan de bestellers bij den kleinverkoop (gebruikers van minder dan 2 H.A. land) toegewezen hoeveelheden Chili- salpeter, superfosfaat en zwavelzure ammoniak; dat de aflevering zal ge schieden door den verkooper bij wien.de bestelkaarten zijn ingediend; dat de prijzen door bestellers te be talen zijn vastgesteld op f 35 voor Chilisalpeter, f 10 voor superfosfaat en f 46 voor zwavelzure ammoniak, alles per 100 K.G. netto, zonder bij- levering van zak, k contant, afge haald aan 't pakhuis van den verkoo per, dat jn deze prijzen alle pro- visiën, vrachten en vergoedingen zijn begrepen, zoodat aan de bestellers geenerlei onkosten, behalve de zak ken, in rekening mogen worden ge bracht, dat de ter beschikking ge stelde meststoffen ten spoedigste in ontvangst moeten worden genomen, aangezien de .aflevering op 'n nader vast te slellen datum zal worden ge staakt. Beetgenomen. Te Monster werd aan de politie kennis gegeven, dat op den wagen van den heer v. d. E. een kist met spek enz. zou vervoerd worden. Toen de bewuste wagen het dorp inkwam, hield de politie voor liet gemeente huis hel paard tegen. Met behulp van al de agenten werd een groote kist opengebroken, die dicht gespijkerd en met prikkeldraad omwoeld was. Heel het dorp liep leeg Om dal gade te slaan. Toen eindelijk dc kist open gebroken was, sprongen daaruit twee jongelui, onder gelach der (omstan ders. Onderwijl waren de kisten waar het spek enz. van drie ge slachte varkens werkelijk inzat, reeds getransporteerd. De Vlee8ohvoorzienlng. Het Bureau voor mededeelingen inzake de voedselvoorziening meldt: De oplossing der moeilijkheden, die zich voordoen bil de voorziening met rundvleesch, wordt niet gezocht in ver andering der maxi muin-prq zen op rund vleesch, maar wel in het vaststellen van maximum-prijzen op vee. Daarvoor is, met medewerking aer Rundveever- eeniging, een plan opgemaakt, Er komen verschillende maximum-prijzen voor verschillende qualiteiten vee en ook wordt een onderscheid gemaakt tusschen vee op stal en op de markt, zoodat het voor de boeren voordeeliger zal zijn met hun beesten op de markt te komen. De prijzen zullen berekend worden naar levend gewicht en zullen den slagers een voldoende wistmarge laten. He; ligt in de bedoeling, dat ook de voorziening voor logersbehoeften onder de regeling valt. Wat de eenheidsworst betreft, ook daarvoor heeft men moeilijkheden on dervonden door het gebrek aan slaoht- vee, maar men hoopt toch in de week yan 11 dezer met de aflevering te kun nen beginnen. De runderen, met de Zierikzeesche stoomboot te Rotterdam aangevoerd yoor de. veemarkt, zijn bq aankomst van de boot aan de Oosterkads voor den etappendienst opgevorderd. De toestand te Petrograd. De correspondent van de Koln. Ztg. in Finland heeft verschillende Finnen gesproken, die juist uit Petrograd waren teruggekeerd. Ontzettend is het beeld, dat deze ooggetuigen hem gaven van den toestand in de hoofdstad. Op de markten hebben de Joden die daar vroeger stonden, plaats gemaakt voor soldaten, bij wie men alles koopen kan tegen woekerprijzen, voornamelijk brood en allerlei soort wapenen. De wijken der burgers zijn eilanden op zich zelf, waar zich nauwelïjks een mensch buitenshuis waagt. De huizen zijn in vestingen veranderd, want nog steeds vreest men voor een bloedbad en een ieder wil dan zijn leven zoo duur mogelijk verkoopen. Ieder oogenblik worden er onschuldige voorbijgangers neergeschoten; hun lijken worden een voudig in de Newa of in de kanalen geworpen. De openbare gebouwen en het Smolny-instituut maken den indruk, alsof zij in geen jaren zijn schoongemaakt. De Newski-Piospekt is geheel kapot gereden, zoodat hij onbegaanbaar is ge worden. Tengevolge van de dagelijks toenemen- den hongersnood is de verbittering tegen de Bolsjewiki zóó groot, dat hun heer schappij zeer wankel staat. Ned. stoomschip getorpedeerd. Bij het Departement van Buitenland sche Zaken is van den Nederlandschen gezant te Londen berioht ontvangen, dat 't stoomschip „Heenvliet", eigenares de Nationale Stoomvaartmaatschappij te Rotterdam, directie Soetermeer Fekkes Co., getorpedeerd is. De helft van de bemanning, waaronder do le stuurman, ia veilig geland. De andere helft evenwel, waarbij ook de kapitein is, wordt nog vermist Smeerolie. Tusschen de directie van de N. U. M. en de comm. van advies van de N. O. T. afdeeling oliën en vetten heeft een be spreking plaats gevonden over de aan te voeren smeerolie uit Oostenrijk- Hongarije. Wanneer de olie in het land zal zijn, zal de N. O. T. de distributie ter hand nemen en te zijner tijd bekend maken, wanneer de bestellingen in ge wacht kunnen worden, onder mededee- ling van kwaliteit en prqa. Rekening zal worden gehouden met de bij de verbruikers aanwezige voorraden. Prins Mlrke van Montenegro f Prins Mirko van Montengro, die zieh wegens een ernstige ziekte twee jaar geleden in een sanatorium te Weenen in behandeling gesteld had, is daar aan een longbloeding bezweken. Prins Mirko was op een na de jongste zoon van den koning. Mirko heeft, toen hij na de vlucht van het hof uit Montenegro, ia zijn land achterbleef, van zich doen spreken toea hij met de Oostenrijkers een vrede sloot, die echter door zijn vader en diens regeering niet erkend werd. Officlerstrsotemintsn. Naar aanleiding van de steeds toene mende ongerustheid- in duizenden offi ciers- en onderofficiersgezinnen over het lange uitblijven der broodnoodige trao- tementsverhoogingen, wordt van beyoegde zijde medegedeeld, dat de voorstellen daartoe in de maand Haart door de Kamers zullen worden behandeld en dat het de bedoeling is terugwerkende kracht te verleenen van 1 Januari 191$ af. De vrees van sommigen, dat men die dringende zaak op de lange baan zou schuiven, gezien de nieuwe verkie zingen in Juni a s., is geheel ongegrond. Rijst. De Samarinda, géi aden met ruim 7700 ton rijst, en sedert half September in Amerika opgehouden, zal haar lading overladen ia de Nieuw Amsterdam. Een tweede brief van Lansdowne. De Daily Telegraph publiceert een tweeden brief van lord Lansdowne, waarin bij o.m. verklaart, dat Hertling met de door hem verlangde bijeenkomst van verantwoordelijke vertegenwoordigers be doelt een kleine informeele bijeenkomst van personen zonder volmacht, die echter de bevoegdheid hebben om over de Belgisohe kwestie te spreken. Hij atfht

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1918 | | pagina 2