Zierikzeesche 0 Nieuwsbode ABONNEMENT: Maandag 4 Maart 1918. (zierikzeesche courant).k.HiSS'iüÏÏL ADVERTENTIËN: EERSTE BLAÖ7 SLACHTVERBOD. Oorlogsoverzicht. NIEUWSTIJDINGEN. Uit Stad en Provincie. Een praatje over evenredige vertegenwoordiging, Prijs per 3 maanden 1,40, franco per post ƒ1,70. Voor het buitenland per jaar 10, Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt Maandag, Woensdag en Vrijdag. van 1—3 regels 50 ets., van 4 regels en daarboven 15 ets. per regel. Reclames 20 ets. p. regel. Bij contract belangrijke korting. Inzending op den dag yan uit gave vóór 1,ure. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Inrichtingen, welke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken. BUReiMEÏ8T«R en WITBOÜDÏRS der gemeente Zibbixzsb brengen ter openbare kennii, dat ter gemeentesecretarie ter iuïiage ligt een verzook met bijlagen van A. ANKER alhier, om VERGUNNING tot het oprichten •ener metaalsmelterg op het erf van het perceel, kadastraal bekend in Sectie B, 110. 197. Op Zaterdag 16 Maart a.s., des namid dags twee nar, tal in het Gemeentehuis gelegenheid bestaan om bezwaren tegen de inwilliging van dit verzoek in te brengen en deze mondeling en achrifteljjk toe te lichten. Zoowel de verzoeker, als zij. die bezwaren hebben, kannen gedurende drie dagen, vóór het bovengemelde tijdstip, ter secretarie der gemeente kennis nemen van de terzake ingekomen schriftaren. De aandacht van belanghebbenden wordt er op gevestigd, dat volgens de bestaande jurisprudentie niet tot beroep gerechtigd zfln zij, die niet overeenkomstig art. 7 der Hinderwet OP DEN BOYENBEPAALDEN DAG VOOR HET GEMEENTEBESTUUR ZIJN VERSCHENEN, TENEINDE HUN BEZWAREN MONDELING TOE TE LICHTEN. Zibkikzbb, 2 Maart 1918. Burgemeester en Wethouders voornoemd, A. J. F. FOKKER VAN CRAYESTEYN VAN RENGERSKEBKE, Burgemeester. P. F. "WITTERMANS. Secretaris. De BURGEMEESTER van Zizbiizee; Gelet op de circulaire van den Minister van Landbonw, Ngverheid en Handel d.d. 2 Maart j 1. L.a A; Vestigt de aandacht van belanghebbenden op het navolgende: 1. dat het slachten van schapen en runderen voor eigen gebralk absoluut is verbaden; 3. dat het slachten van eigen gemeste varkens voor eigen gebruik zal worden toegestaan, doch men dit na reeds aan den Voorzitter van de Rijkscommissie van. Toezicht op de Vleeschvereenlglng moet opgeven met opgave van het aantal varkens, dat men in de volgende 12 maanden wil slachten; 3. dat men later voor het slachten weder eene vergunning van dien Voorzitter Tragen moet. A. dat, wie zl)n eigen varken slacht, het daarvan afkomstig vet en afval mag behouden. De Ingezetenen, die voor eigen gebruik een varken mesten in 1918, zorgen daarom zoo spoedig mogelijk dit op te geven aan den Voorzitter der Rijkscommissie van Toezicht op de Vleeschvereeniglng te 's-Graven- hage, anders krijgen zij vermoedelijk later geen vergunning tot slachten. Zibbikzbe, den 4 Maart 1918. Da Burgemeester van Zieriksaa, A. J. F. FOKKER VAN CRAYESTEYN VAN RENGERSKERKE. N.B. De genoemde circulaire ligt ter Secretarie ter iozage en zal a.s. Woensdag in haar geheel worden bekend gemaakt. Ook de Oostenrijksche troepen zijn op dringend verzoek van de regeering der volksrepubliek de Oekrainc haar grondgebied binnengerukt, ten einde de bevolking van de roode gardes te bevrijden. Zij hebben reeds L:\ckowsky Pnoskuran en Lipkonez bereikt. Twee Russische legercorpsen en iiifantcrie- divisiecommando's hebben zich zon der slag of stoot overgegeven, terwijl 300 kanonnen» 200 tenten en honder den voertuigen werden buitgemaakt. De Duitsche troepen hebben zich van Kief, hetwelk de roode gardes veroverd hadden, meester gemaakt In het geheel hebben de Centralen in de maand Februari 1066 officie ren en 30.944 manschappen gevan gen genomen, en werden 1353 kanon nen en 2145 machinegeweren buit gemaakt. Te Brest-Littowsk, waai- de ge delegeerden van,den Vierbond en van Rusland zijn te zamen gekomen, is een algemeene vergadering gehouden, die door den Duitsclien gezant, Von Rosenburg, gepresideerd werd. In die vergadering werden de voorwaarden van den Vierbond aan de Russische delegatie medegedeeld. Deze delega tie heeft, wijl de Duitschers weigeren de militaire operaties te staken, alvo rens het verdrag is geteekend, beslo ten het verdrag te teekenen zonder de verschillende artikelen aan een nader onderzoek te onderwerpen. De door Trotzky bij de eerste onderhan delingen over den vrede aangenomene houding noopte de Duitsche regeering thans tot een krachtiger optreden. Zij wilde niet, dat evenals door Trotzky door 'n anderen Russisclien bemidde laar de vredesonderhandelingen opzet- lijk slepende werden gehouden. Zij had genoeg van de propaganda-rede- voeringen van-Trotzky, die beter pro pagandist dan staatsman is. Kühl- mann had den 9den Februari te Brest- Littowsk den categorischen eisch ge steld, dat Polen, Koerland en Lithauen voortaan niet meer deel van het Rus sische rijk zouden uitmaken. Over het toekomstig lot van deze gebieden zou in overeenstemming met haar volken worden beslist Hij verzocht op dien 'eisch den volgenden dag een beslist antwoord. Trotzky verklaarde den volgenden dag dien eisch niet te kun nen inwilligen. Een vredesverdrag met dergelijke bepalingen kon hij niet onderteekenen. Maar ook niet willend den oorlog voortzetten, ver klaarde hij den oorlogstoestand voor geëindigd, zullend het bevel igeven de Russische legers te demobiliseeren. Deze advokatenzet werd door de echter onmiddellijk Duitsche regeering beantwoord met de verklaring, dat de wapenstilstand geëindigd was, en met het inrukken van de Duitsche troepen in Est land en Lijfland, zoodat deze thans op eenige uren afstand van St.-Pe- lersburg staan. Toen de Bolsjewiki in Petersburg inzagen, dat de toe stand voor hen dreigend werd, sein den zij naar Berlijn, dat zij thans be reid waren - den vrede te teekenen. De Duitsche regeering.stelde thans ech ter hoogere eischen. Zij verlangde, dat Rusland afstand zou doen van Polen, Lithauen, Koerland, Lijfland en Estland en dat de roode gardes en andere Russische troepen Finland en de Oekraine zouden ontruimen. Die eischen zijn thans ingewilligd. Rus land heeft te Brest-Littowsk den vrede geteekend. Nu Rusland machteloos is, meent de slimme Japannees 't gunstig oogen- blik gekomen in Siberië en Mantsjou- trije zijn slag te slaan. Onder voor wendsel hulp te verleeneh aan de gealliëerden, die bonne mine moeten maken a mauvais jeu, maakt hij zich gereed den gewonden en ter nederliggenden ijsbeer te bespringen, teneinde een stuk uit zijn vleesch te kunnen rukken. Of de Bolsjewiki met hel oog hierop dJe Duitsche en Oosten- rijksche krijgsgevangenen in Siberië van wapenen voorzien hebben dan wel of dit gebeurt om de troepen te bevechten, die in Mantsjoerije bijeen gebracht worden door Semenof, den leider der Kozakken, zal nader moeten blijken. Door den vrede met Rusland is de voortgang der Russische revolutie ge- sluit. Het was, dit is thans duidelijk, den Bolsjewiki er om te doen een wereldrevolutie te ontketenen, en overal den verre van benijdenswaar- digen toestand te scheppen, dié thans in Rusland heerscht. Duitschland heeft dat plan verijdeld. NEDERLAND. AMSTERDAM. Terwijl in de Iial- verstraat de gewone volte van voorbij gangers heerschte, werd bij de Tak- steeg de menigte opgeschrikt door 2 zware slagen en het gerinkel van bre kend glas. Men zag, dat een man met een hamer de spiegelruit van een der uitstalkasteiLvan den juweliers winkel Joaillerie franeaise had ingeslagen, in de uitstalling een haastige greep deed en zich daarna uit de voeten wilde maken. Twee militairen volgden hem en grepen hem. Het bleek, dat hij een standaardje uit de uitstalkast had weggenomen, waar op een garnituur, bestaande uit een gouden ring met grooten briljant, en twee briljanten oorknoppen, ter ge zamenlijke waarde van f 7500. jjDe ring en een der knoppen is onmiddellijk teruggevonden, de andepe knop is echter zoek gebleven, ook nadat in middels- telefonisch ontboden politie den dader gefouilleerd had. De man is later geboeid naar het politiebureau gebracht. ROTTERDAM. De koffiehuishou der A. L. V., uit de Weste Wagen straat alhier, en zijn vrouw, die eenige weken geleden van zich deden spreken, toen aan het licht kwam, dat tientallen van inwoners aan deze kasteleines geldsommen, waaronder groote bedragen tegen hooge interest geleend hebben en welke kasteleines, na gedurende eenige dageii spoorloos verdwenen te zijn geweest, zich on machtig verklaarde, deze geldsom men op staanden voet terug te be talen, zijn gearresteerd. De gearresteerde koffiehuishou der en zijn vrouw worden verdacht van bedriegelijke bankbreuk. Eenige crediteuren ,die te vergeefs alles hebben aangewend om de vrouw te bewegen het geleende geld terug te betalen, hebben in Januari haar fail lissement bij de rechtbank aange vraagd. BODEGRAVEN. Eenige opgescho ten jongens hebben Woensdag een zekeren H., die niet wel bij 't. hoofd is, zooveel jenever te drinken ge geven, dat hij daarin is gestikt. OLDENZAAL. De douane aan het station te Oldenzaal heeft in beslag genomen een partij goudgeld en gou den voorwerpen met eenige edelge steenten ter waarde van ongeveer f 100.000, hetwelk een Duitscher^ af komstig uit Berlijn, - trachtte uit te voeren. De dader werd gearresteerd en gevankelijk naar Almelo overge bracht. EINDHOVEN. De slager S. van hier is van Valkenswaard per fiets naar huis térugkeerendtusschen Waalre en Aalst d(oor twee kerels^aan- gevallen, door een slag op het hoofd bewusteloos geslagen en beroofd van zijn portefeuille met f 1200—f 1300. Luctor et Emergo. ZIERIKZEE; 'De mannenzaugver- eeniging „Luctor et Emergo", die ten gevolge van den oorlogstoestand en de daarmede gepaard gaande mobili satie, waardoor vele goede krachten aan haar onttrokken werden, langen tijd sluimerde, is tot nieuw leven thans ontwaakt, gelijk uit de uitvoe ring, die zij Zaterdagavond onder lei ding van haar verdienstelijken direc teur, den heer A. v. d. Houten J.Jz., in het café „Juliana" voor een stamp volle zaal gaf, ten duidelijkste bleek. Met welwillende medewerking van het zoo gunstig bekende Zierikzee sche Strijk or chest verschafte zij aan het talrijke publiek een hoogst genot- vollen avond. De zangstukken, die zij ten beste gaf, werdén fraai en zuiver gezongen en vielen blijkens 't leven dig applaus in den algemeenen smaak. Ook liet Zierikzeesche Strijkorchest droeg zoowel door de keuze van het geen ten gehoore gebracht werd als door de voortreffelijke uitvoering er van niet weinig bij tot -het welslagen van den met een geanimeerd bal be sloten avond. Wij hopen, dat.„Luc- tor et Emergo" in de toejuichingen van 't publiek een krachtigen prikkel moge vinden ijverig voort te gaan op den ingeslagen weg, gedachtig aan de waarheid, dat beoefening van den zang den mensch verheft. Inbeslagneming van vee. Gisterenavond zijn twee officieren met-een taxateur alhier aangekomen, die heden een tocht door het eiland ondernamen, teneinde bij de land bouwers vee in beslag te nemen. Een boot ligt voor het vervoer van het vee in de haven gemeerd. Naar men ons mededeelt is te Rot terdam hedennacht om twee uur al het in de stallen aanwezige vee in beslag genomen. Het Zierikzeesch Tooneelisten-Ensemble. Ten bate der „Tuberciilose-Vereeni- ging" werd gisterenavond in de dicht- bezelte Concertzaal dooi* bove nge- noemd gezelschap, hetwelk het vorig jaar met veel succes „De nieuwe methode" heeft opgevoerd, gespeeld „De Student thuis", een in drie be- drijven door Frederik Van Eeden ge schreven blijspel. Wij kunnen nu juist niet zeggen, dat de keuze van liet stuk een geluk kige geweest is. Alhoewel wij in gee- nen deele voorstanders zijn van het vaderlijk gezag, gelijk zich dit bij de Romeinen ojpenbaarde, zoo meenen wij toch, dat een optreden tegenover ouders, zooals dit blijspel ;ons voor namelijk aan het slot te zien-geeft, weerzinwekkend is. Er kan dan ook van een dergelijk stuk, al zou men geneigd wezen de door M. C. BLANKERT, St.-Filipsland. Vervolg Hebben we een vorigen keer nage- gegaan op welke manier het Centraal stembureau aan elke lijst het aantal zetels toewijst, waarop .zij rechtheeft, nu is aan de orde om te bepalen, welke candidaten er gekozen zijn. Zoo spannend als vroeger zal. men" niet op dien uitslag wachten. Als men heeft nagegaan hoeveel zetels elke lijst ver overde, kan men al met vrij groote waarschijnlijkheid vermoeden, wie de gelukkigen zijn zullen. Natuurlijk kunnen kleine verrassingen niet uit blijven. Bovendien zullen vele kie zers reeds tevreden zijn, als ze weten, hoeveel afgevaardigden hun partij telt. Immers, onwaardige leden komen toch niet op een lijst voor. Het zijn allen mannen of vrouwen, van wie de partij verwacht, dat zij haar met eere zullen vertegenwoordigen. Nemen we als voorbeeld een lijst van de Unie-Liberalen. Er staan 10 namen op, die we voor 't gemak zullen aan duiden door letters van het alfabet. Op die lijst zijn in het geheel uitge bracht 55000 stemmen, verdeeld over de candidaten als volgt: A 13000 stemmen. B 12000 9000 4300 2900 2300 4500 2600 2800 1600 Samen 55000 stemmen. Aan deze lijst waren 4 zetels toe gewezen, terwijl de kiesdeeler 14000 bedroeg. Gaat men het rijtje getallen na, dan merkt men al spoedig op, dat geen enkele candidaat het tot den kiesdeeler heeft kunnen brengen. Wat nu te doen? Wel nu zijn die heeren of dames gekozen, die de 4 hoogste getallen hebben bereikt, in dit geval dus A, B, C .en G. Als 2de voorbeeld nemen we een lijst der.A.-R. partij, waarop totaal 64000 stemmen zijn uitgebracht, ver deeld over 10 candidaten, als volgt: K 16000 stemmen. L 15500 M 14300 N 12000 O 4800 P 400 Q 200 R 100 S 500 T 200 SameD -64000 stemmen. Aan deze lijst zijn 5 zetels toege wezen. Daar de kiesdeeler 14000 is, zien we terstond, dat drie candidaten gekozen zijn, n.l. K, L en M. K. heeft 2000 stemmen over, L 1500 en M 300 stemmen. Die resten worden geteld bij de stemmen op den vol genden candidaat uitgebracht, d. i. op N. Deze krijgt dus daardoor 12000 -f- 2000 -f 15004- 300 15800 stem men. Hij heeft dus glansrijk een zetel veroverd en geeft de stemmen, die hij boven den kiesdeeler had, dat zijn er dus 1800, door aan zijn buurman O, die er daardoor 4800 -{- 1800 6600 krijgt. Daar geen andere candi daat nu meer stemmen op zich heeft vereenigd dan O, is deze als No. 5 gekozen, hoewel hij niet aan den kies deeler kwam. Als laatste voorbeeld geven we een lijst van de S. D. A. P., waar het mee- rendeel der kiezers op den boven sten candidaat stemde. NeéTh aan, 'dat die lijst 8 candidaten telt en met 32000 stemmen recht op 4 zetels heeft. Laten de stemmen als volgt verdeeld zijn; U 48100 stemmen. 700 680 840 450 820 200 V W X IJ Z A A B B 210 Samen 52000 stemmen. U is gekpzen, maar heeft 34100 stemmen over. Die komen bij de 700 van V. Daardoor heeft deze er 34800 en is ook gekozen; zijn rest is 20800 en komt bij de 680 stemmen van W., die er daardoor 21480 krijgt en even eens gekozen is. Zijn overschot, dat 7480 bedraagt, doet hij cadeau aan X, die het op die manier brengt tot 840 -J- 7480 8320 stemmen. De overigen hebben allen minder, dus X is de-4de uitverkorene. Uit de laat ste verdeeling ziet men, dat iemand, die minder stemmen krijgt dan een ander toch gekozen wordt. Verge lijk b.v. W. met 680 stemmen tegen Z met 820. Hieruit blijkt dan ook dui delijk, dat de volgorde van de namen der candidaten óp de lijsten geen geringen invloed heeft op den uitslag der verkiezing. De vruchten van het voorbereidende werk der kiesvereeni- gingen worden eerst dan geplukt. Men stelle dus met"zorg de ranglijsten vast. Dan is het voornaamste werk ver richt. Wij kunnen uit de laatste verdeeling tevens1- zien, dat hoe meer stemmen men op den bovensten candidaat van zijn partij uitbrengt', hoe zekerder men er van is, dat de candidaten ge kozen worden in dezelfde volgorde als ze op de lijst voorkomen. Bij het verbinden van lijsten is de vraag gerezenWelk nut steekt daarin? Eerst verdeelt men de zetels over de groep en dan over de lijsten, die sa men die groep vormen. Kan men dan niet veel eenvoudiger onmiddellijk de zetels over de lijsten verdeelen? Dat geeft toch hetzelfde resultaat en het werk is minder. Om hierop antwoord te geven, zijn weer een paar voor beelden noodzakelijk. Daaruit zal blij ken, dat men niet steeds hetzelfde resultaat krijgt. Nu eens zal verbin ding voordeel aanbrengen, dan weer nadeel. De cijfers, die we in de voor beelden zullen gebruiken, ontleenen We aan de verdeeïing der zetels, die we de vorige week gaven. Ik wil even herhalen, dat de 4 grootste res ten daarbij waren: 1°. die der land bouwers 12900 20. die der A.-R. 12200; 3°. die der S. D.A. P. 12000; 4 die d^r C.-S. 7200. Nemen we de Christelijk-Histori- sche groep met 84100 stemmen er hit. Die had recht op 6 zetels. Neem nu eens aan, dat die partij 5 lijsten had ingediend en ze niet verbonden had. We kunnen ons nu gemakke lijk den volgenden uitslag der stem ming denken: Lijst I 18700 at. 1 X kiesd. 4700 Lijst H 18300 st. 1 X - -f 4300 Lijst III 17700 st. 1 X 3700 Lijst IV 14800 st. 1 X 4- 800 Lijst V 14600 st. 1 x -f 600 Samen 84100 stemmen 6 kiesdeeler. Deze partij zou dus 5 zetels krij gen, maar dan zijn er slechts 95 ver deeld en moet er een 5de groote rest zijn. Die heeft juist lijst I, want de 6900 stemmen der S.-P. tellen niet mee, aangezien dit minder dan de kiesdeeler is. Op deze manier krijgt de C.-H. partij een Gdenr zetel. Dat is juist zooveel als bij de verbinding der lijsten tot een groep. De partij der Unie-Liberalen had met 168500 stemmen recht op 12 zetels. Indien die partij eens 10 lijsten had ingele verd en deze niet verbonden en als de uitslag der stemming als volgt was geweest: I 15459 st. II 29458 st. III 15457 st. IV 15456 st. V 15455 st. VI15444 st. VII 15443 st. VIII 15442 st. IX 15441 st. X 15445 st. 1 X kiesd. -}-1459 O I 1 ,1KQ 2X 1 X 1 X 1 X IX 1 X ?1X 1 X 1 X 1458 1457 -f-1456 -f 1455 1444 1443 4- 1442 4- 1441 4- 1445 Samen 168500 st. 11 X kiesdeeler, dan zouden de Unie-Liberalen maar 11 zetels veroverd hebben. De Vrij- Liberalen kregen dan met hun rest van 1500 een zetel meer. In dit geval was verbinding van lijsten dus voor- deelig voor de partij. Ten slotte een voorbeeld, dat de bedoelde verbinding nadeelig werkt. De landbouwers hadden met 40900 stemmen^ 3 zetels verworven. Stel, dat zij 4 lijsten afzonderlijk hadden inge leverd. Nemen we verder aan, dat de stemming daarop de volgende cijfers bracht: Lijst I 13900 0 X kiesd. 4- 13900 II 10000 0 X 10000 III 9000 0 X 4- 9000 IV 8000 0 X -h 8000 Samen 40900 stemmen. Er werd hun dan direct geen enke len zetel toegewezen. Dan waren er bij het begin maai* 94 zetels verdeeld Bleven 6over voor de grootste resten. De landbouwers hadden 4 van die 6 groote resten en kregen dus 4 zetels, d. i. 1 meer dan bij verbinding der lijsten. De C. S. kregen er daardoor geen enkelen. Hieruit blijkt,, dat verbinding van lijsten zoowel voordeelig als schade lijk kan zijn. Van te voren is dat niet na te gaan. Het zou een heel moei lijke kansberekening zijn om te dezen opzichte een besluit te nemen. Ge middeld genomen zal het voordeel wel tegen het nadeel opwegen en komt het er feitelijk weinig op aan of men lijsten verbindt of niet. Slpt volgt.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1918 | | pagina 1