Zierikzeesche Nieuwsbode ABONNEMENT: Woensdag 27 Febr. 1918. (zierikzeesche^courant). JS?j.jd{SSKp8' advertentiën: Strandvonderij. uitbetalingbommensghade. Oorlogsoverzicht. nieuwstijdingen. Uit Stad en Provincie. Prijs per 3 maanden 1,40, franco per post/ij-70. Voor het buitenland per jaar 10, Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt Maandag, Woensdag en Vrijdag. van 1—3 regels 50 ets., van 4 regels en daarboven 15 ets. per regel. "Reclames 20 ets. p. regel. N 11)197 Bij contract belangrijke korting. NO. IUI2.1. Inzending op den dag van uit- Uitg.-Hoofdr. A. FRANKEL. gave vóór 1,— ure. RECHTHEBBENDEN op een vat motor-olie, zonder leesbare merken, ge- vischt aan den Zuidelijken zeedijk van Schouwen, worden voor de eerste maal opgeroepen om zich aan te melden bij den Burgemeester van Zierikzee, bij wien dit strandgoed is aangebracht. De BURGIMEISTIR van Ziekikzee; Maakt bekend: dat de bomwienschade zal worden uitbetaald op Zaterdag 2 Maart n.s. en volgende werkdagen, telkens van 10 tot 1 uur, ten kantore der Nationale Bankvereeniging te Zierikzee en dat zg, die recht op uitkeering hebben eerst op dezelfde dagen en nren ten zijnen kantore de qnitantie moeten komen teekenen. Zibbïkee, 26 Februari 1918. De Burgemeester voornoemd, A. J. F. FOKKER VAN CRA.YESTEYN VAN RENGERSKERKE. Maximum-prijzen Gedroogde AARDAPPELEN. Do BURGEMEESTER .an Zieeieiïb; BreDgt ter kennis van belanghebbenden de navolgende circulaire van den Minister van Landbouw, Ngverbeid en Handel van 20 Februari 1918, no. 40826/7. De Minister vtn Landbouw, Ngverheid en Handel, Gelet op artikel 8 lid 3 van de Distri- butiewet 1916; Heeft goedgevonden te bepalen: dat met ingang van beden de volgende maximumprijs wordt vastgesteld voor gedroogde aardappelen, geschikt voor menscbelgke consumptie, gedroogd vóór 1 Jannari 1918, f 35.— per 100 K.G. netto, exolnsief baal, vrg boord plaats van levering; gedroogde aardappelen, geschikt voor veevoeder, gedroogd vóór 1 Januari 1918, f 15,per 100 K.G. netto, exclusief baal, vrg boord plaats van levering. Ziebikzee, 27 Februari 1918. De Burgemeester voornoemd, A. J. F. FOKKER VAN CRAYESTEYN VAN RENGERSKERKE. Op het Westelijk oorlogsterrein is tot nu toe het aangekondigd offensief van Duitsche zijde nog niet losgeko men. Cf het wel loskomen zal, is de groove vraag. Misschien wenschen dé Duitschers op liet Westelijk front teneinde menschenlevens te sparen, in het geheel niet aggressief op te treden, eri. willen zij zich slechts tot liet defensieve bepalen. Mochten dan de geallieerden, liet wachten moede, tot den aanval overgaan, dan is de aangevallene veelal in een gunstigere positie dan de aanvaller. Wat heL Oostelijk gevechtsterrein betreft, de Duitsche troepen rukken met versnelde marschen steeds dieper Rusland in. Het laatste bericht meldt, dat zij de hoofdstad v,an Estland, namelijk de sterke vesting Reval, ge legen tegenover Helsingfore, aan den ingang van de Golf van Finland, bezet hebben. Ook hebben zij Pskof geno men, een stad, die aan de provincie Lijfland en op 200 K.M. afstand van Petersburg verwijderd ligt. Het za) dan ook niet lang meer duren, of de Duitsche troepen hebben zich van geheel Estland en Lijfland meester gemaakt. De bevolking van liet ver overde gebied ontvangt de Duitschers jals haar verlossers met open armen. Geen wonder, want wanneer men leest de ontzettende gruwelen, waar aan de roode gardes zich schuldjig maken, die, roovend en moordend,,' (als ware bandieten optreden, dan ver baast men zich niet, dat de bewo ners de Duitsche soldaten als hun bevrijders begroeten. Zondagnacht heeft het Uitvoerend Comité van- de Bolsjewiki te Peters burg 'n spoedeischende vergadering gehouden, waarin na een levendige 'discussie met 126 stemmen tegen 58 en 26 onthoudingen besloten werd de Duitsche vredesvoorwaarden, zooals die door Von Kühlmann waren aan gevuld, ,aan te nemen. Terstond na den uitslag iu den vroegen ochtend werd een draadloos telegram aan de respectievelijke regeeringen te Berlijn, Weenen, Sofia en Constantinopel af gezonden, waarin het besluit der aanneming van de vredesvoorwaarden werd medegedeeld en gemeld werd, dat een delegatievoor de ondiertee- kening van het vredesverdrag naar Brest-Littowsk zou gezonden worden. JEen en- ander is door den rijkskan selier, Graaf Hertling, in den Duit- schen Rijksdag uitvoerig medegedeeld en daaraan toegevoegd, dat de Duit sche regeering bereid was de afge broken vredesonderhandelingen te hervatten 'en voor dit doel Duitsche gedelegeerden reeds naar Brest-Lit towsk zijn vertrokken. In verband hiermede zeide hij nog, dat na het afbreken der Vredesonderhandelingen op 10 Februari door de Russische delegatie de Centralen de vrije hand tegenover Rusland verkregen hadden. 7 dagen na deze afbreking begon de opmarsch van onze troepen, die alleen ten doel had de vruchten van den met de Oekraine gesloten vrede te ver- zékeren. Veroveringsplannen hadden wij niet. Daarbij k\yam, dat de regee ring der Oekraine onze hulp had ingeroepen, teneinde paal en perk te stellen aan de door de Bolsjewiki ondernomen verwoestingen. Ook in andere streken had men onze hulp gevraagd, zoodat onze militaire ope-, ralies hoegenaamd geen veroverings doeleinden ^beoogden en uitsluitend geschieddcn~op dringend verzoek dei- bevolking 0111 haar tegen de geweldda den der Roode Garde te beschermen. Nadrukkelijk verklaarde de Rijkskan selier, dat Duitschland er niet aan denkt zich in Lijfland of Estland te nestelen. Welk succes de hervatte krijgsoperaties gehad hebben, bleek uit de bereidverklaring der Russische regeering de gestelde vredesvoorwaar den aan te nemen. Een landere belang rijke verklaring werd door den rijks kanselier ten opzichte van België af gelegd. Hij zeide namelijk, dat de regeering er niet aan dacht België tot een bestanddeel van liet DuitSche rijk te malcen, maar wel wenscht zij zich tegen het gevaar te beschermen, dat het land, waarmede wij jia den oorlog weer in vrede en vrienclschap willen leven, een opmarschgebied van den vijand wordt. Over de middelen om dit doel te bereiken moet onder handeld worden. Komt er in die rich ting 'n voorstel, b.v. van de Belgische regeering te Havre, dan zullen wij het niet afwijzen. ZUID-AFRIKA. Telegramnlüi in de -Engelsche bla den maken melding van geweldige regens, die in de -helft van deze maand in Transvaal, Natal en 'Mo zambique zijn gevallen. Te Johannesburg viel in een nacht 35 c.M. regen en meer dan 50 milli- oen ton water in het gebied van die gemeente. Te Watervalboven vielen rotsblok ken op 'n trein met naturellen, waar door 14 zwarten gedood werden. In Natal overstroomde een dal waarna 63 blanken vermist werden. Men vreest ook, dat tal van Indiërs en naturellen omgekomen zijn. In Zoeloeland zijn 300 niepschen bij de overstroomingen verdronken. Twintig mensclien, die 'n toevlucht zochten op het dak van een hotel, werden weggespoeld, anderen, die op een molen de wijk genomen hadden verdronken. NED.-INDIË Een bandjir te. Batavia heeft do Eurqpeesche wijken geteisterd. De ge deelten Rijswijk, Noord wijk, het Kor ningsplein en het Waterlooplein staan ondier water. In vele huizen staat het water een voet hoog. De gouverneur-generaal bezocht dé ondergeloopen streken te Batavia en te Weltevreden. Filantropen en de regeering doen al het mogelijke om de vijfduizend slachtoffers van de overstrooming van voedsel en onderdak te voorzien. Rijke Ghineezen eh Arabieren helpen ook door geld en woonruimte beschikbaar te stellen, waar inlandsche organisa ties niet helpen. Het water in de rivieren te Batavia wast nog steeds. DUITSCHLAND Plotseling en onverwacht is Groot hertog Adolf Frederik VI van Meck- lenburg-Strelitz uit dit leven geschei den. Hij was geboren in 1882 en aanvaardde het bewind in 1914. 'Hij was ongehuwd. De groothertog had Zaterdagmid dag zijn kasteel verlaten om met zijn hond te gaan wandelen. Men heeft hem langs het kanaal zien gaan. Zon dagochtend werd hij vermist. Des middags vond hem een lijf jager. Hij lag dood in het water, een schot wond in de borst. Vermoedelijk heeft liij zich zei ven van 't leven beroofd. NEDERLAND LEEUWARDEN. Zaterdagavond zijn drie gemaskerde en met scherp ge laden revolvers gewapende jonge mannen binnengedrongen in de wo ning' van mevr. de weduwe De Boer die met haar dochter woont aan' de Spanjaardslaan. D.e dochter des hui zes werd in de gang overvallen en met touwen gebonden; een prop werd haar in den mond gestopt, waarbij zij eenigszins aan het gelaat werd gewond. Vervolgens werden 3 vuur wapens op het meisje gericht om haar geld af te persen. Nadat de tou wen losgemaakt waren, gaf 't meisje eenig bankpapier, doch 't drietal was daarmede niet tevreden; zij eischten 'thans deii sleutel van de brandkast. Het meisje ging toen zoogenaamd een sleutel zoeken. Terwijl een der inbre kers op den uitkijk ging staan, 'snuf felden de twee anderen inmiddels in verschillende vertrekken rond en maakten sieraden buit. Ook werd ge probeerd de bra'iidkast te forceeren. De dochter dés Huizes was inlusschen in de voorkamer gekomen. Zij heeft daar een raam opgeschoven en is in den tuin gesprongen, om hulp te roe pen. Twee daar in de buurt surveil- leerende agenten snelden op haar ge roep toe. De op den uitkijk staande inbreker nam de vlucht en de agenten konden hem niet achterhalen. Er kwam spoedig meer politie, en ria een uur zoeken vond men eindelijk een der inbrekers, verborgen onder hees ters in een nabijgelegen tuin. tiet was een loodgietersknecht. Bij zijn ver hoor liet hij niets uit over zijn mede daders, maar Zondagavond zijn als zoodanig aangehouden de 18-jarige J. I. en de 18-jarige D. P., beiden ook loodjgietersknecht. - AMSTERDAM. De bij het opstootje gewonde deserteur is in het Binnen gasthuis aan de gevolgen overleden. De toestand van L., die den deserteur wilde ontzetten, is nog zorgelijk. De overige gewonden maken het redelijk goed. In een zeer druk bezochte ver gadering van de Amsterdamscheslagers- patroons ia besloten de staking voor onbepaalden tijd te laten voortduren. BARNEVELD. Een vechtpartij heeft plaats gehad tusschen bewoners van een woonwagen en boeren. De 27-jarige landbouwer S. K. heeft daar bij een geweerschot in een schouder blad gekregen. BLOEMENDAAL. Zaterdag is bij de hotelhouders alhier alle nog in voorraad' zijnde thee in beslag ge nomen, op last van den burgemeester. SANTPOORT. In den huize Apa- renberg is Zondagnacht, tijdens af wezigheid van de bewoonster, inge broken. Zondagmorgen 6 uur werd de tuinbaas, dié in een der kamers sliep, vyakker, toen een man met een brandende kaars in de hand voor zijn bed stond. De tuinbaas maakte alarm, waarop dé man vluchtte. Waarschijn lijk zij a er meer personen bij de in braak betrokken geweest. In de. villa waren allé kamers overhoop gehaald en alle kassen opengebroken. Een groote hoeveelheid kostbaarheden en antiquiteiten was "verzameld-en stond klaar om meegenomen te worden. GÓR1NCHEM. Omtrent den moord aanslag op -den reserve-luitenant der infanterie vernemen wij nader, dat de landstormplichtige Nijs op schild wacht stond voor de militaire gebou wen te Almkerk p- oen senpt op vijf passen afstand met zijn geweer lostté op den per rijwiel passeerenden luite nant, die nederstorttede kogel had den officier aan hals en kaak ge troffen. Daarna zette 'de dader de kolf van zijn geweer pp eten. grond en trok met zijn voet deii trekker over. Deze lcogel was heinde borst ingegaan en heeft den rug verlaten. Onmiddellijk was de groepscom mandant tqr plaatse, alsmede genees kundige hulp. Nadat liet eerste verband gelegd was, werden beiden getroffenen per brancard naar het' ziekenhuis ver voerd. De verwonding van den luitenant is vermoedelijk niet levensgevaarlijk. Nijsdie poging tot zelfmoord pleegde, zijn de sacrementen der ster venden toegediend. Luit. Amos' fungeerende als com pagnies-commandant, staat bekend als een alleszins humaan mensch en goed Officier. De dader van dezen moordaanslag moet zich kort té voren op de cham- brée er over uitgelaten hebben, dat hij 't misdadig plan wilde volvoeren; hij heeft reeds vele straffen ondergaan. Toen men den heer W. B>, boek handelaar, en diens echtgenoote 1.1. Maandagmorgen wekte, kreeg men geen gehoor. Men heeft zich daarna toegang verschaft tot de slaapkamer len 't bleekj dat 't echtpaar tenge volge van de slechte kwaliteit anthra- ciet, door kolendamp, voortkomende uit een kachel in de aangrenzende kamer bedwelmd was. De spoedig ingeroepen geneesheer heeft met nehulp van een koolzuur- apparaat, na geruimen tijd, de levens geesten weder opgewekt. ROTTERDAM. Op de Kipstraat vertoefde alhier een man, die de mensclien in zijn omgeving uit alle macht toeschreeuwde hen te laten zien, hoe men tegenwoordig in Rus^ land optreedt, waarna hij 2 étalage- ramen en een achter een der ramen bevindende etalagekast van een bak kerij en de beide deuren van den Fixmsclic Bazar insloeg. Hij werd door een agent van politie overge bracht naar het politiebureau Lange Torenstraut, alwaar hij tol; nog toe halsstarrig weigert zijn naam op te geven. De petlenmaakstcr R. F., wo nende op de Gedempte Binnenrotte, en vrouw G. V., uit Den Haag, heb ben op de Hoogstraat alhier een poli tieagent aangesproken en hem mede gedeeld, dat aan den Hang een man eriistig verwond was. - De agent vond in een voorkamer op de eerste verdieping van een huis op den vloer eén man liggen, die een steek in de rechterborst had, en naast hem geknield den koopman L. de L., in hetzelfde pand woonachtig, die bezig was de wond dicht te drukken. De man leefde nog, doch bij aankomst in het ziekenhuis, waarheen men hem zoo spoedig mogelijk bracht, was hij overleden., Bij het onderzoek van de politie bleek, dat de verslagene, die met de pettenmaakster R. F. leefde, en vrouw G. V., ©en zuster van den verslagene, die met den koopman L. de L. leeft, op den trap van bedoeld huis in den Hang twist hebben gehad, waaruit een vechtpartij is ontstaan. Bij die gelegenheid heeft de versla gene de steekwond Qpgeloopen. Het lijk is in het ziekenhuis ge rechtelijk geschouwd. STRATUM. Zondagnacht riep de nachtwaker v. E. de hulp der agen ten van politie B. en N. in bij de arres tatie van een twintigtal houtdieven aan den Tongelschen weg. Bij de po ging de dieven te arresteeren boden dezen heftig verzet en door de duister nis was het niet mogelijk de daders te herkennen. De agenten bleken het legen de meerderheid dra te kwaad te krijgen en waren verplicht van hun wapenen gebruik te maken. De onverlaten zwaaiden met hunne - messen, sloe gen en schopten, en overmanden de agenten. Den nachtwaker v. E. werd nage noeg de hand afgesneden, terwijl de agent v. B., die inlusschen zijn re volver had genomen, door een drietal werd besprongen, waarvan een hem van achteren aanviel. Uit zelfverdedi ging loste daarop de agent met efcn achterwaartsclié beweging van zijn arm ©eu schot op den bandiet, die hem in den rug besprongen had, waardoor deze ter aarde neerplofte. Hij werd door de anderen weggedra gen. Nadat het schot was gevallen, namen vele der dieven de vlucht; enkelen werden aangehouden. De persoon, die was aangeschoten is niet teruggevonden; de man die dén nachtwaker v. E. de zware ver wondingen toebracht, is gearresteerd. De politie met behulp der maréchaus- sée stelt thans een uitgebreid onder zoek- in. ZIERIKZEE. Wij ontvingen van de firma Blom-Sens een keurig uitge voerd boekje, waarin op onderhou dende wijze de oorsprong en de vervaardiging v,an het tegenwoordig zoo gezochte Delftsch aardewerk van Joost Tliooft en Labouchere bespro ken wordt. Gezien de in dit blad,' voorkomende advertentie, kan elk be langstellende een dergelijk boekje aan genoemde firma aanvragen, waarna gratis toezending volgt. ELKERZEE. Gisterenavond verga derde bij Iianse de vereeniging „Het Groene Kruis". Uit de uitgebrachte verslagen bleek, dat er 160 leden zijn, dat van de hulpmiddelen een ruim gebruik wordt gemaakt en dat er een batig saldo was van f 91,82. Aan de magazijnhoudster wordt jaarlijks f30 voor haar véle zorgen toegekend. Tot bestuursleden worden herkozen de heeren M. de Glopper, J. de Keijzer en W. J. Boogerd, terwijl tot voor zitter gekozen wordt ds. Beernink, en tot onder-voorzitter ds. Brtiinsma. De heer Postema hield een overtui gend en warm pleidooi voor het aan stellen van een wijkverpleegster. NOORDWELLE. De VOrige week vergaderden alhier de leden* van de Onderl. Brandwaarb.-Mij. „Eendracht maakt Macht. De rekening vanden secretaris-penningmeester wees aan een ontvang van f 7701,96, bij een uit gaaf van f 1162,20, zoodat het goed slot over het boekjaar 1917 bedroeg f 6539,76. Uit de rekening bleek, dat aan brandschade over 1917 was uit betaald de som van f 956, Tot be stuursleden werden herbenoemd de heeren C. Blom te Haamstede en S. J. Gast te Duivendijke. Tot commissa rissen werden herbenoemd de heeren G. A. van Zuijen te Burgh, L. J. Blom te Haamstede, M. Steur Cz. te Renesse eh M. Steur Jz. te Ellemeet. Door het ontslag nemen van den heer J. Beije 'té Burgh werd benoemd tot commissaris de heer R. Steur te Burgh Besloten werd te~ trachten oni geheel buiten de vereeniging om een onderl. inolestverzekering tot siahd te bren gen. Het bestuur zal trachten door een circulaire de leden tot deelname op te wekken. i OUWERKERK. Vrijdag hield „T. O. G. I. D. O," zijn laatste bijeen komst i n dit seizoen. Met eigen krach ten werd de avond gevuld. Overvloed van keurig voorgedragen stukken en stukjes gaven een gezelligen en leer- zarnen avond. Zoo'n perzik smaakt naar meer. "Maandagavond kwamen een 70- tal arbeiders bijeen om een loonrege ling met elkaar te bespreken. Met algemeen goedvinden werd een loon lijst ontworpen, die den Landbouwers- bond zal worden overgelegd. Hoogst waarschijnlijk zal deze billijke rege ling bij de werkgevers een goed ont haal vinden, zoodat deze vergade ring wel zal blijken aan haar doel beantwoord te hebben. BRU1NISSE. De heer Van Keulen, ambtenaar bij de Rijks-belastingen alhier, wordt met 1 Maart overge plaatst naar Baarle-Nassau; ST.-MAARTENSDIJK. Ten gevolge eener verrichte visitatie door belasting ambtenaren, werd Maandag alhier in beslag genomen een partij boonen en tarwe, welke aan de distributie wa.? onttrokken, benevens een groote partij thee. THOLEN. In de Zaterdag te Goes ge houden vergadering van den kieskring Centrale Tbolen, waartoe bebooren de districten Tbolen en NoordBeveland, is de_groslijst van candidaten opgemaakt voor de Tweede Kamer, en wel in deze' volgoide: mr. J. A. de Wilde; Idenburg, C. v. d. Voort van Zijp, J. v. d. Molen, A. A. de Veer. C. Smeek, A. Colijn, mr. V. H. Rutgers, F. H. de Monté ver Loren, dr. J. G. Scbeurer. MIDDELBURG. Alhier is door de keurmeesters van vleesch proces verbaal opgemaakt tegen een slager, die vleesch voor f 2 per K.G. ver kocht, terwijl de maximumprijs f 1,38 was. Kerknieuws Ned. Herv. Kerk. Beroepen (toez te Pranèker G. West- mijse te Wildervank (Gron.). Te Maas dam, H. J. Hak, cand. te Oegstgeest. BedanktVoor Vlissingen P. W. Foeken Jr. te Meppel. Voor Papendrecht, S. C. van Wijngaarden te Wijngaarden. Voor Gameren, P. Zandt te Ede (G.) Voor Tilburg G. Westmijse te Wil dervank. Geref. Kerk. Bedankt: Voor IJmuiden, H. S. Bouma te Hoogeveen. Voor Bolnes. J. van Loo te Mijdrecht. ST.-ANN AL AND. Donderdagavond 6 uurds. Kersten van Ierseke. Rechtzaken ZIERIKZEE, 27 Febr. Door W. van D., oud 31 jaar, van beroep, kooiker, wonende te Renesse, is hon ger beroep aangeteekend tegen het vonnis der arrond.-rechtbank, waar bij hij wegens heling van strandgoed is veroordeeld tot een gevangenis straf van één maand. Door den offi cier van justitie is mede hooger be roep aangeteekend. De rechtbank te 's-Hage beeft het volgende Vonnis gewezen in de zaak van A. P., reeder te Scheveningen, wegens ontduiking van de oorlogswinst belasting, tot 14 dagen gevangenisstraf. De eisch was f 1000 boete.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1918 | | pagina 1