Zierikzeesche 0 Nieuwsbode ABONNEMENT: Vrijdag 15 Febr. 1918. (zierikzeesche courant). fskajr'sf td'ag van uiï" advertentiën: EERSTE BLAD. Strandvonderij. Kennisgeving. Oorlogsoverzicht. Koper en Pasmunt. Lijnzaad. Prijs per 3 maan-1 en 1,40, franco per post 1,70. Voor het buitenland per jaar 10,—. Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt Maandag, en Vrijdag. van 1—3 regels 50 ets., van 4 regels en daarboven 15 ets. per regel. Reclames 20 ets. p. regel. Bij contract belangrijke korting. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. RECHTHEBBENDEN op vier stuks grenen Balken, respectievelijk van de volgende afmetingen 1 lang 6,M. zwaar 86 X 42 c.M. 1 9,40 40X35 1 plm.10 30X 30 1 8 13 X 8 alle gevischt bij den zeedijk, van Borren- damme, worden voor de tweede maal opgeroepen, om zich aan te melden bij den BURGEMEESTER van Zierikzee, bij wien dit strandgoed is aangebracht. De BURGEMEESTER van Zizhixzee brengt ter kennis van de Ingezetenen, dat er op Zaterdag den 16 Februari a.s., des namid dags te 2.nnr, op liet Raadhuis, eene openbare vergadering van den Gemeenteraad zal ge houden worden, waarin de navolgende punten zullen worden behandeld: 1. Vaitstelling notulen d.d. 18 October, 3 November en 24 November 1917. 2. Ingekomen stukken en mededeelingen. 3 Voorloopigo vaststelling pensioentgrond- slagen. 4. Wpziging begrooting Burger-Weeshuis 1917. 5. Voorstel crediet Brandstoffen-Commissie. 6. intrekking verordening beper king gasverbruik 7. Voordel verdeeling Gemeente in stern- districten voor verkiezingen Gemeente raad en aanwijzing stemlokalen. 8. Voorstel verbooging toelagen. 9. tot conversie geld leen ing, oor spronkelijk groot f 52000, thans nog groot f18000. Voorstel inzake verzoek vereeniging het Volkskoffiehuis tot rooien van boomen 11. Voorstel omtrent vergoeding twee leeraren Avondschool voor Vakonderwijs. 12. Voorstel inzake duurtctoeslagen. Ï3. centrale keuken. 14. Comtabiliteitsb^slnit6n. 15. Benoeming lid Commissie tot wering van schoolverzuim. 16. Benoeming onderwijzeres o. 1. school A (vacature mej. Muller). 17. Benoeming onderwijzeres nuttige hand werken herh.school (vacature alsvoren). 18. Ber.oea ing onderwgzer(es) met verplichte hoofdakte o. 1. school A. Zjesikzee, den 13 Februari 1917. De Buvgemeenter, A. J. F. FOKKER VAN CRAYESTEYN VAN RENGERSKERKE, Vordering van Plataan- en Eschdoornhout. Be BURGEMEESTER der gemeente Zie- rikzbe; (Gelet op het schrgven van dan Utücier /belast met de vordering van plataan- en eschdoornhout, van 9 Februari J1-, W. F, no. 265/809, waaruit big kt, dat er voor bereidende maatregelen getroffen moeten worden, om zoo spoedig mogelgk te kunteu overgaan tot de vordering van platanen en eschdoorns. Noodigt allen, di* eigenaars zgn van platanen en eschdoorns, uit, daarvan Vóór 21 Fabruarl a.s. aan hem opgave te doen, met vermelding van aantal en standplaats. Stammen met minder dan 1 Meter omtrek, - gemeten op manshoogte boven den grond, behoeven niet te worden opgegeven. Ziërikzbe, den 13 Februari 1918. De Burgemeester voornoemd, A J. F. FOKKER VAN CRAYESTEYN VAN RENGERSKERKE. den in artikel VI van opgewelde bcsohifckiog gestelden terra jjn te verlengen tot 15 Maart 1918. zoodat artikel VI moet gelezen worden Voor den export geschikt Lijnzaad, waar voor vóór 15 Maart 1Ö?8 geen vervoerbewjjs is afgegeven, moet onmiddellijk worden inge leverd aan don Regeerings-Commmaris der Provincie, waarin genoemd Lijezaad zich bevindt tegen een p-jjs, geschat met inaobt- neming van den maximumprijs vastgesteld voor slagzasd bjj beschikking van 6 October 1917, no. 37824/7, Rijksbureau voor de Dis tributie van Graan en Meel, Staatscourant no. 234. Ziirikzse, den 14 Februari 1918'. De Burgemeester voornoemd. A. J. F. FOIXER VAN CRAYESTEYN VAN RENGERSKERKE, Het eenige, hetwelk vail tie oorlogs- ronien te vermelden valt, is liet ctrdeellje, 't welk de Fransche troe pen na een-korte artillerie-voorberei ding in Champagne behaald hebben. "T'ansche aiclëeiingen hebben name lijk ten Zuid-Westen van de Butte-de- Monil over een front van ongeveer 120C Meter een aanval ondernomen, die in zoover gelukt is, dat zij de Duitsche stelling lot aan de derde nie zijn binnengedrongen. Zij heb ei hierop de verdedigingswerken de Duitschers gesloopt en een ,roo' aanlal ondergrondsche schuil- 1 arisen vernield. Zij maakten hierbij meer dan honderd gevangenen. Van groot belang is dit militair voordeel ca cl wel niet. Trotzky heeft zonder vredesverdrag de/ oorlog mei de Centralen voor geëindigd verklaard. Het schijnt, dat een der redenen, die hem daartoe be wogen, gezocht moet worden in zijn verlangen de handen vrij te krijgen tegenover de Oelcraine. Hij wil n.l. Xzen jongen onafhankelijken staat met zijn roode gardes oversIroomen, ten einde er het heerlijk regeerings- regime te vestigen, hetwelk hij aan de Finnen in Helsingfore gebracht heeft. Gelukt het hem de Oekraini- sche regeering te verdrijven, en daar voor de zijne in de- plaats te stellen, dan is 't te Brest-Littowsk tussclien de Centr. Staten en de Oekraine geslo ten vredesverdrag van nul en geenerlei waarde, want Trotzky en zijn satel lieten zullen natuurlijk dit niet erken nen. In verband daarmede staat ook het feit, dat Trotzky tracht uit de Russische troepen een nieuw leger van roode gardes te formeeren, ten einde met behulp hiervan zijn voor- remen te kunnen uitvoeren. De lei dende Duitsche staatslieden echter, De BURGEMEESTER van Zierikzee; Brengt ter kennis van belanghebbenden de navolgende circulaire van don Minister vau Landbouw, Nijverheid en Handel, van 12 Februari j.l., no. 50, Afd. Crisiszaken: De Minister van Landbouw, Njjverbeid en Handel, Gezien zijne beschikking van 4 Februari 1918, no. 17, Af deeling Crisiszaken, Bureau Nij verheid; Maakt bekend: dat de laatste alinea dezer beschikking moet gelezen worden als volgt Het vervoer van Nederlandache bronzen -of nikkelen pasmunt is verboden in hoeveel heden van meer dan 2Vi Fg-, welk verbod niet van toepassing zal zgu op vervoer binnen ide grenzen eener gemeente, zoolang althans wan deze uitzonderingbepaling geen misbruik zal blijken te worden gemaakt. Zierikzee, don 14 Februari 1918. De Burgemeester voornoemd, A. J. F. FOKKER VAN CRAYESTEYN VAN RENGERKERKE. De BURGEMEESTER van Zierikzee; Brengt ter kennis van belanghebbenden navolgende circulaire van den Minister u Landbouw, Nijverheid en Handel van Februari j.l., no. 30897/46. 'te Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel, t wijziging van zijne beschikking van •cember 1917. no. 23512/43, Bgksburean de Distributie van Graan en Meel, lowrant no. 294; i artikel 8 van de Distributiewet artikel l van de wet van 1 Sepembe. aatsblad no. 578; Me 14 Dt voor Staats^ Gozu 1916 en 1917, St leeft goedgevonden: de huidige Poolsche regeering tegen over een aanzienlijk deel der bevol king neeml, of het wel in het belang de: - beschaving is, dat de Polen hun vrijheid en onafhankelijkheid terug gekregen hebben. Hel gemeente-bestuur van Brussel heeft geprotesteerd Legen de procla matie van den Raad van Vlaanderen ia zake dé onafhankelijkheidsverkla ring van het Vlaamschè gebied in België. In dit protest, hetwelk tot den Duilschcn rijkskanselier is ge- richt,.wordt gezegd, dat een-nauwe bi nd moet blijven voortbestaan Lus- s'cber. het Vlaamschè land en de an dere deelen van België. Ook de gemeenteraden der gezamenlijke ge meenten yan Groot-Brussel hebben een protest van gelijke strekking aan den Rijkskanselier gezonden, 't Zelfde deden de burgemeester, schepenen en gemeenteraadsleden van Antwer pen. Zij wensciien niet, dat Vlaande ren uit het Belgische staatsverband 'treedl. Trouw blijve men aan de GrondweL den Koning en hel Vader land. Onder de Russische troepen op de Alandeilanden is een volslagen mui terij uitgebroken. Dc soldaten namen de eilandbewoners gevangen, waarbij zij Ier opsporing van de vluchtelin gen -gebruik maken van bloedhonden. In Mariekom moeten zij een ontzet tend bloedbad hebben aangericht. De Ivceduizend man Russische troepen zij- voorzien van mitrailleurs en mu nitie terwijl de bevolking volkomen weet'Gos is. Uit Stockholm zijn naar Aland een ijsbrelcer en een stoomboot te middernacht begeleid door een oor logsschip vertrokken om de Zweden en de in gevaar verkeerende eiland bewoners over te brengen. NIEUWSTIJDINGEN. TURKIJE De begrafenis van Abdoel Hamld, "Fen lang Milli-telegrain uit Kon stan lino pel beschrijft de plechtige wijze waarop het lijk van wijlen Ab doel Iiamid van het paleis Ëeglerbeg over zee naar het oude Serail is over gebracht, en in het mausoleum van zijn grootvader, Sultan Mahmoed, is bijgezet. DENEMARKEN Uil Kopenhagen wordt aan de Lokal Anzeiger gemeld, dat 'n groot aantal jongsocialisten en syndilca- listen na een vergadering, ongeregeld- die ook niet van gisteren zijn, hebben j heden hebben veroorzaakt. De be de r_.Pn.nen van Trotzky aanstonds toogers trokken met roode vaandels doorzien. Het zou óns dan ook vol strekt niet bevreemden, wanneer zij ziel', om de eenzijdige verklaring van Trotzky niel bekreunden, en die militaire maatregelen in het Oosten namen, die zij in het belang van den tot stand gekomen vrede noodig achten. Bij '1 vredesverdrag met de Qekraine is de grens van den Oekrainischen laat gelegd door Poolsch gebiedzqo- düt aan de Oekraïne landstreken zijn toegekend, die vroeger deel uitmaakten varT den Poolschen slaat. De Polen zijr. daarover in hooge mate ontevre den Toen de Duitschers in den oor log met Rusland na bloedige gevech ten Polen veroverden en de hoofd stad er van, Warschau, bezetten, heb ben zij met goedvinden van Oostenrijk het Poolsche rijk onafhankelijk ver klaard. Geen vinger hadden de Polen tot verkrijging van hun zelfstandig heid uitgestoken. Als een geschenk van de Cenlrale Staten werd hun die vei leend. In stede zich die .zelfstan digheid waardig te maken, en zoowel uit erkentelijkheid, als uit eigen be lang de Duitschers in hun strijd Legen Rusland te steunen, bleven zij volkó- rrer werkeloos en verroerden zelfs geen vin. Zij wilden wel een vrije, on afhankelijke natie wezen, maar had den er blijkbaar niets voor over. Het spreekt van zeiven, dat de Duitschers thans op hun beurt, nu zij ondervon den hebben, dat zij op de Polen in 't geheel niet kunnen rekenen, er geen v/ ordeel, maar wel een nadeel in zien een machtig Poolsch rijk ais buur in het leven te roepen. Vandaar dat zij wel hun woord een Pool schen staat te stichten gestand zullen deen, maar altijd binnen zekere gren zen Daarbij komt nog, dat de Polen cok nog die deelen van Polen terug- hegeeren, die van Pruisen en Oosten rijk deel uitmaken. En tot die terug- geve is noch Pruisen noch Oostenrijk geneigd. De vraag mag gedaan wor den,. gezien de reactionnaire maat regelen van onverdraagzaamheid, die het Prinsenhof, waar des middags de raadsvergadering had plaats gehad. Toen de politie na herhaalde som malie aanstalten maalde om de me nigte uiteen te drijven, vielen eenige personen den adjunct-inspecteur V. met messen aan. De agent L., die zijn chef te hulp kwam, kreeg een mes steek in den hals. Daarop werd de menigte met de sabel uiteengedreven. Bij de arrestatie van B., die den agent L. verwond had, liep B. een hevigen sabelhouw over het hoofd pp. Hij werd naar het St.-Elisabetsgasthuis overgebracht. De agent Den D. kreeg een steek achter het oor. De menigte werd daarop ver spreid. NIJMEGEN. Alhier is een inge- zelene naai' het huis van bewaring overgebracht om te worden gegijzeld, i wegens het niet-betalen van oorlogs winstbelasting. GOUDA. Zekere vrouw R. kwam met" haai* kleeren in aanraking met een gloeiende kachel.- De buren von den haar in vlammen gehuld en dom pelden haar onder water in een na- hij zijnde sloot. De vrouw kreeg ver- schrikkelijke brandwonden. EINDHOVEN. De 18-jarige serge ant T. van het zevende, een jonge mar.- uit Hilversum, werd in zeer zorgwekkenden toestand naar het ziekenhuis gebracht. Hii lie vond zich in zijn kamer na eer marsch. Toen de leden van hel gezin v. d. G., bij wie hij ingekwar tierd was, een schot in die kamer hoorden knallen, snelden zij daar heen en troffen den ongelukkige in deerniswekkenden toestand aan. Een a gel is hem door 'l onderlijf gegaan. De juiste oorzaak kon nog niet opge helderd worden. TIEL. De vermoedelijke moorde naar van den heer C. Mollenberg te Alphen a/. Maas, is alhier gevanke lijk binnengebracht. Het is de 21- irige J. Adams. De beide personen hadden kort geleden een woorden twist gehad, die bij A. zeer veel kwaad bloed schijnt gezet te hebben, ten minste de daad is door bedreigingen voorafgegaan. HEERLEN. Bij een binnenbrand in een mijn werkers woning zijn twee dochtertjes van een geïnterneerd" Bel gisch soldaat omgekomen. en onder het lossen van revolver schoten door de binnenstad, bestorm den de beurs eu sloegen er met stok ken Le midden der beursbezoekers op los. De politie en de brand weer grepen in en er werden bloe dige gevechten geleverd. Ook in an- c'erc stadswijken hadden kloppartijen plaats. Dc militairen werden binnen de kazernes gehouden. De sociaal democratische partij heeft niet aan de betooging deelgenomen. Het ge bouw van het socialistisch orgaan Social Deinokraten moest zelfs door de politie worden beschermd. Men vreest verdere onlusten. NEDERLAND. BAKHUIZEN. Ten huize van den vrachtrijder F. alhier heeft 'n 3-jarig meisje haar broertje een sublimaat- Pflslille in den mond gestopt, tenge volge waarvan de kleine is over leden. liet meisje had dit 'vergift uit een kast genomen. ENSCHEDE. In het ziekenhuis is een 28-jarige vrou\y aan nona over leden. Zij verkeerde 9 dagen in sla penden toestand. ALKMAAR. Alhier zijn in een der volksbiiurten oen paar broodwagens door arbeidersvrouwen leeggehaald, Dit" geschiedde, omdat' bekend ge maakt was, dat op de broodkaarten, welke morgen ingaan, heden geen brood te krijgen was. Eenige vrouwen betaalden 't door haar weggenomene anderen lieten echter betaling achterwege. HAARLEM. Alhier is 't Woensdag bij' een werkloozeii optocht op het Prinsenhof tot een botsing met de politie gekomen. Eenige .agenten van politie zijn gekwetst. Een der werk- loozen werd gearresteerd. Een troep van ongeveer '500 werkloozen met hun vrouwen trok *s middags door de stad. Voor het woonhuis van den burge meester in het Kenaupark werden eenige baldadigheden bedreven. Later trok de stoet onder politiegeleide naar Uit Stad en Provincie. ZIERIKZEE. Gisteren omstreeks 3 ure, had alhier in het pakhuis van den heer J. J. de V., wijn- en kolenhande laar, een ongeluk plaats. Bij het zagen van hout kreeg de werkman van B. eén zwaren houten balk op het hoofd, waar door hem een groote wonde werd toe gebracht. - Benoemd tot gemeente-veldwach ter te Kapelle a/d. IJssel T. P. Stoel, agent van politie alhier. De jonge Vrijzinnigen Gisteren avond vergaderde in het „Huis van Nassau" alhier bovengenoemde Propagandaclub. De voorzitter, de heer Enzlin, opende de vergadering met een toespraak, waarin hij herinnerde vooreerst aan de verkiezingen voor de Tweede Kamer, die in het verstreken jaar in tegenstel ling met vroeger met stille trom hadden plaats gehad; een gevolg van het con- venuj: „laat zitten, wat zit", ten tweede aan de Grondwetsherziening, die ons bracht algemeen manuenkiesrecht, de mogelijkheid schiep tot invoering van vrouwenkiesrecht, gaf de verkiesbaarheid der -vrouw voor publiek rechterlijke licha men, evenredige vertegenwoordiging en stemplicht, en ten 3e aan het uiteenvallen der Concentratie. Tengevolge hiervan zal bij de verkiezingen in dit jaar elke partij van links haar eigen weg bewandelen, en op de groslijst haar candidaten bren gen. Spreker betreurt het ten. zeerste, dat op de groslijst der liberalen onze hooggeachte afgevaardigde, mr. R. J. EU Patijn, niet voorkomt, een man die door zijn edele strijdwijze, zijn vurige geest drift en zijn groote bekwaamheden in ons Parlement een toongevende figuur was, en die voor ons jongeren een voor beeld ten goede geweest is Onder applaus van de vergadering bracht hij buide aan hetgeen mr. Patijn voor de vrijzinnige zaak gedaan heeft. Door den secretaris, den heer Van de Velde, werden hierop de notulen gelezen. Door den penningmeester, den heer W. van Splunter, werd hierop rekening en verantwoording gedaan van het door hem gehouden beheer. Een. commissie, bestaande uit de heeren Kooiman Kandel en den verslaggever, onderzocht de rekening, bevond haar in orde en adviseerde tot hare goedkeuring. Dien overeenkomstig werd besloten. Met bijkans algemeene stemmen wordt de heer Enzlin als bestuurslid herkozen. Aan de orde kwam alsnu de vraag, of de Bond onder de gewijzigde omstan digheden, ontstaan door invoering van evenredige vertegenwoordiging in zijn tegenwoordïgen vorm af of niet behoort te blijven bestaan. Nadat door den voorzitter deze vraag uitvoerig was toegelicht, uit welke toe lichting o. a. bleek, dat het Bonds- bestuur uit 9 leden bestaat, waarvan 3 tot de Unieliberalen, 3 tot de Vrijzinnig Democraten en 3 tot de Vrije liberalen b.ehooren, zoodat in het bestuur zelf een groot meeningsverschil heerscht, werd met algemeene stemmen beslist, dat het niet meer mogelijk is denTond in zijn huidigen vorm bijeen te houden. De bond kan blijven bestaan, -zonder actief aan den politieken strijd deel te nemen, wanneer hij ^ich beschouwt als een leerschool voor de vrijzinnige be ginselen. In den huidigen vorm is de Bond ten doode opgeschreven. Tot afgevaardigde naar de op 17 Febr. 's-Gravenhage te houden Bondsver gadering werd gekozen de heer W. van Splunder en tot plaatsvervangend afge vaardigde de heer J. C. Hendrikse, Hierop werd door 'den voorzitter de ergadering gesloten, nadat hem voor de voortreffelijke wijze, waarop hij de vraag had ingeleid, onder instemming der vergadering hulde was gebracht. BRUINISSE. De heer W. v. d. Berge .Wz. alhier is benoemd tot kommies te water, aan boord „Argus", standplaats Hansweert. OUD-VOSSEMEER. In de jaarver gadering der Vereeniging, die zich ten doel stelt beschikbaarstelling van een begrafeniskoets ten dienste van over ledenen in deze gemeente, is besloten aan den Raad te vragen de koets eh verdere baten en lasten der Vereeniging over te nemen voor rekening van de gemeente. THOLEN. Door eenige winkeliers was alhier tegen Dinsdagavond een be sloten vergadering uitgeschreven, om te trachten te dezer plaatse een Winkeliers vereniging met annex Grossierderij op te richten. Aan dien oproep had een 15-tal belangstellenden gehoor gegeven. Na gedachtenwisseling werd besloten over te gaan tot oprichting. Een voor- loopig bestuur werd gekozen, bestaande uit 5 leden, dat gemachtigd werd, alle voorbereidende maatregelen te nemen, ora voorloopig die artikelen zoo noodig aan te koopen, die niet onder de distri butie staan. Tot dit doel werden ge noemd siroop, suiker, zout, azijn, stijfsel e. a. Besloten werd tevens kennis te jeven aan de bevoegde autoriteiten met iet oog op de Distributiewet Wij wenschen deze nieuwe vereeniging succes toe. Er behoort waarlijk moed toe, om in deze dagen, nu de verkoop artikelen zoo schaars zijn, tot stichting eener vereeniging in dezer voege over te gaan. Verkoopingen, enz. ZIERIKZEE. Notaris H. J. van Nou- huys vëikocht Dinsdag ten verzoeke van den heer D. Elscot en anderen, huizen erven alhierin de Nieuwe Boogerd- straat D 22 aan J. Hanse voor f 1000; aan den Achterweg aan P. M. Stiphout voor f 675in de Molenstraat D no. 131 aan IJ. Schut voor f 600; no. 130 aan C. D. Padmos voor f 475no. 129 aan J. van den Houten voor f 350; no. 128 aan F. Mays voor f 350; no. 95 aan G. Verseput qq. voor f 501; no. 119 aan Stiphout voornoemd voor-f700; aan het Karsteil een pakhuis' voor f 925 aan J. Krijger. Kerknieuws Ned. Herv. Kerk. Beroepen: Te IJzendijke U. T. A. J. Wëstrik te Surhuisterveen. Te Ooit- gensplaat S. C. van Wijngaarden te Wijn gaarden. Te Bleëkensgraaf, W. L. Mulder te Arnemuiden. Bedankt: Voor Oosthuizen, A. A. Cremer te Broek in Waterland. Voor Wijckel (Fr.) J. Vermeulen te Stavoren. Aangenomen: Naar Vrouwepolder (toez.) C. W. Bastiaanse te Doeveren. Geref. Kerk. Beroepen: Te Beekbergen, G. van Setten Jr. te Bergambacht. Bedank!Voor Knijpe, J. W. Esselink te Alteveer. Ds. C. Staal van Oud-Vossemeer houdt op Woensdag 20 Februari a.s, 's namiddags 3 uur dienst te Poortvliet voor een huwelijks-inzegening. Onderwijs. ZIERIKZEE. Na gehouden examen zijn te 's-Gravenhage geslaagd voorCos- tumière, de dames: J. W. Bienefolt en A. Legemaat alhier. Landbouw en veeteelt. ST. FILIP8LAND. In 1917 heeft de Landbouwvereeniging te Sint-Filips- land kunstmeststoffen en veevoeder aan gekocht voor een som van f 84898,29.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1918 | | pagina 1