Zierikze Nieuwsbode ABONNEMENT: Woensdag 13 Febr. 1918. (zierikzeesche courant). d7ifat\!szejrg'uitg,ho»fdr.a.frankel. ADVERTENTIËN: RECLAMES. Manufacturen. Regeling Schooltijden O.L. Scholen. Maximum-Kleinhandelprijs Bacnn. OorSogsoverzicht. NIEUWSTIJDINGEN. Uii Stad en Provincie. Prijs per 3 maanden 1,40, franco per post 1,70. Voor het buitenland per jaar 10, Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt Maandag, Woensdag en Vrijdag. No. 10121. van 1—3 regels 50 ets., van 4 regels en daarboven 15 ots. per regel. Reclames 20 ets. p. regel. Bij contract belangrijke korting. Inzending op den dag van uit- 20 cent per regel. Wederverkoopers van Hollandsche en Zweedsche LUCIFERS Jcmnen deze bij iedere hoeveelheid betrekken bij R W J. OCH TM AN &3F' Appelmarkt. Gevonden op den openbaren weg: Een Zilverboneen Brileen Sliklap van een Fiets; een zakje met Boter; een paar Kinderhandschoenen. Inlichtingen te bekomen aan 't Bureau van Politie te Zierikzee, van des mor gens 10 tot 12 en des namiddags van 2 tot 4 en van 8 tot 9 uur. De Commissaris van Politie, R. P. BRONS. De BURGEMEESTER vaa Zimrikzbb; Brengt tar kennis van belanghebbenden de navolgende beschikking van den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel van 7 Februari j.l., no. 39, afd. Crisiszaken. De Minister van Landbouw, Ng verheid en Handel, Gezien artikel 1, 1 sub B, van de wet van 1 September 1917, Staatsblad no. 578; Gezien zjjne beschikking van 1 Februari 1918, no. 21, Afdeeliag Crisiszaken, Buiean Nijverheid, betreffende manufacturen Heeft goedgevonden te bepalen de verbodsbepalingen, in voormelde be schikkingen sub 1 gesteld, zjja tot nadere aankondiging niet van toepassing op: a. gebrnikte ljjf- en huishoudgoederen, voor zoover het betreft vervoer naar of van waa- scherjjen. verzending vanbagageen dergelijke; b. koffers met monster-collecties manufao- turen, voor zoover het betreft vervoer ten behoeve van handelsreizigers; c vervoer van manufacturen door markt kooplieden, uit hun opslagplaatsen naar de markt en van de markt naar de voormelde opslagplaatsen van het restant der ten verkoop aangeboden goederen; d. vervoer van manufacturen van confectie- iniichtingen en oonfeotie-fabriekèn naar thuiswerkers en omgekeerd; e. ledige emballage, voor zoover uit de vraohtbrieven blijkt, dat het vervoer betrek king heeft op de terugzonding van ledige verpakkingsmiddelen; f. op textielgoederen, gebezigd tor ver pakking van goederen, die als zoodanig zelf niet onder deze verbodsbepalingen vallen; g. op het vervoer van textielgoederen in of ten behoeve van den militairen dienst. ZnaiKZEB, 12 Februari 1918. Be Burgemeester voornoemd, A. J. F. FOKKER VAN CRAYESTEYN VAN RENGERKERKE. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Ziebikzbe maken bekend, dat met ingang van 18 Februari e.k., de lessen aan de beide openbare lagere scholen weder zullen worden gegeven van Maandag tot en met Vrijdag, van 9 tot 12 uur v.m. eb van 2 tot 4 uur n.m., des Zaterdags zjjn dus de scholen den geheelen dag gesloten, terwgl op Woensdag ook des namiddags les wordt Zierikzïb, 12 Februari 1918. Burgemeester en Wethouders van Zierikzoe, A. J. F. FOKKER VAN CRAYESTEYN VAN RENGERSKERKE, Burgemeester. P. F. WITTERMANS, Secretaris. De BURGEMEESTER van Zibrikzzb; Brengt ter kennis van belanghebbenden de navolgende beschikking van den Minister van Landbouw, Ngverheid en Handel, van 6 Februari j.l., no. 512, Afd. Crisiszaken: DE MINISTER VAN LANDBOUW, NIJVER HEID EN HANDEL, Gezien artikel 8, le en 8e lid der Distribu- tiewet 1916; Heeft goedgevonden: den maximum-kleinhandelprjjs voor BACON vast te stellen op 55 ets. per Va 3LG. Ziibizzbb, 12 Februari 1918. De Burgemeester voornoemd, A. J. F. FOKKER VAN CRAYESTEYN VAN RENGERSKERKE. en rogge of roggemeel, afzonderlijk, zoo mede v/m ingeleverde bons en overeenkomstig gewicht der grondstoffen. Evenbedoelde bakkerebaarten in verschil let de kleuren voor de verschillende grond stoffen, zullen U door het Centraal-Brond- kautoor worden toegezonden. Tevens zullen U worden verstrekt staten, welke moeten dienen ter begeleiding van de vOTzamelstaten der bakker», door U aan de» Regeeriags- Comraisean», na p.floop yaa ieder tjjdvak, toe te zenden. Met behulp vaa de bakkarskairten zal het «ogeljjk worden eor.o nauwkeurige en afdoende controle te verkrggen op h-t werkelijk verbruik en de voorraden bg do bakkers. Ik doe een ern«4ig baroep op Uwe mede werking, om tot onmiddellijke iuvoe ing der bakkerskaarten in Uwe Gemeente te doen overgaan en voor geregelde bghonding te doen zorgen. Tevens dring ik er bg U met kl9ro op aan, dat geregeld steekproeven worden ge nomen bg de bakkers, om na te gasn, ol' de aanwezige voorraden op het einde der tijd vakken overeenstemmen met de opgave», door hen op de ingediende verzamelstaten Nieuw model verzamelstaat, staten en bakkerskaarten. De BURGEMEESTER van Zibbikzbb, Brengt ter kennis van belanghebbenden de navolgende cironlaire van den Minister van Landbouw, Ngverheid en Handel van 8 Februari j.l., no. 61328/36. Met verwijzing naar artikel 11, 6e en 7e lid der Distribntieregeling van brood, bloem, meel en rogge van 27 December 1916, no. 109441, gewijzigd bg mjjne beschikking van 11 Ootober 1917, no. 68338/36, heb ik de eer U mede te deelen, dat in opdraoht van het Centraal-Broodkantoor een nieuw model ver- zamelstaten voor W-, B- en R-bons aan de Gemeentebestnren, ter uitreiking aan de bakker», wordt toegezonden. Naar opgave van het aantal ingeleverde bons dienen de bakkers op deze nieuwe verzamelstaten, in de daarvoor bestemde kolom, tevens opgave te doen van de hoeveel heid in het betrokken tjjdvak verbruikte grondstoffen, zoomede van den begin- en eindvoorraad voor hetzelfde tjjdvak. De invoering van vorenbedoelde nieuwe verzamelstaten wordt verplichtend gesteld met 25 Febrnari 1918, aanvangsdatum van het 42e tjjdvak op welk tjjdttip eveneens voor alle bakkers kaarten dienen te worden aangelegd, ter aanteekening van voorraad en verbruik van regeeringsbloem, regeeringsmeel Aanvragen voor toezending van nieuw materiaal, staten zoowel als bakkerskaarten, gelieve U bg het Centraal-Broodkantoor in te dienen. Zibrtkzbe, den 13 Febrnari 1918. De Burgemeester voornoemd, A. J. F. FOKKER VAN CRAYESTEYN VAN RENGERSKERKE. Verkenningen op het Oostelijk front en een plaatselijke aanval op het I taliaansche-Oostenrij ksche gevechts terrein, waarbij de Italianen uit hun stellingen verdreven werden, en zes officieren en 170 manschappen dooi de Oostenrijkers gevangen genomen. Aan den oorlogstoestand lusscben Rusland en de Centrale Stalen is krachtens Trotzky's verklaring te Brest-Litlowsk een einde gemaakt, zonder dat echter een vredesverdrag gesloten werd, wat een unicum in de geschiedenis is. De vraag rijst, waarom wilde Trotzky den gewonen weg een einde aan den oorlog le maken, niet bewandelen. Het antwoord hier op ligt voor de hand. Omdat hij van meening was, dat het Duilschland er om te doen is Polen, Littauen en Koer land/ in te palmen, wijl hel weigerde daaruit zijn troepen terug le trekken. En niet kunnend den oorlog voort zetten, omdat de Russische soldaten niet meer vechten wilden, en wetend, dat het leger gedemobiliseerd en ge demoraliseerd was, besloot hij den feitelijken-toestand te erkennen en den oorlog voor geëindigd te ver klaren. De politieke' slimmeling Trotz ky vrijwaart zich door deze handige zet voor het verwijt een voor zijn land nadeeligen vrede te hebben ge sloten, en wint in populariteit, om dat hij aan het volksverlangen een einde aan den oorlog te nxaken, heeft toegegeven. Intusschen verplicht de eenzijdige verklaring van Trotzky Duilschland tot niets. Het behoudt zoowel in politiek als in militair op zicht tegenover Rusland de vrije hand. De vraag is, welke houding zal Duitschland na die verklaring aan nemen. Zat het zich daarmede tevre den stellen, of zal hel van de demobi- listie van 't Russische leger gebruik maken? De maximalisten in Rusland gaan voort hun beginselen in toepassing te brengen. Zij hebben alle scheeps- ondernemingen, die aan naamlooze vennootschappen, handelsfirma's of groote ondernemers behooren, voor nationaal eigendom verklaard. Voorts is een ontwerp -decreet over de con fiscatie van de maatschappelijke ka pitalen der vroegere particuliere ban ken gepubliceerd. Daardoor worden al deze kapitalen geheel geconl'is- keerd. De bank-aandeelen worden geanuleerd. Iedere dividendbetaling houdt op. De te Stockholm aangekomen ver tegenwoordiger der wettige Finsche regeering heeft de opdracht aan de Zweedsche regeering mede te deelen, dat het gebrek bij de Finsche re- geeringstroepen aan ammunitie zóó groot is, dat op vele belangrijke pun ten de toestand wanhopig" dreigt Le worden, zoo Zweden niet spoedig ge noeg helpt. Het kost te veel lijd wa pens en ammunitie in 't buitenland te koopen. Zoo nog eenige dagen zonder steun voorbijgaan, dreigt de ondergang der beschaving in Finland. Het aantal Zweedsche vrijwilligers voor het bestrijden van de anarchie in Finland bedraagt reeds meer dan duizend. Een aantal officieren nujt verlof, bevindt zich reeds onderweg om direct aan de zijde der régeerings troepen aan den strijd deel te nemen, De Britsche regeering heeft den wegens de zand- en grintkwestie toe- gepasfeh- dwangmaatregel betreffende met overzeesche telegrafische han delsverkeer weer ingetrokken. ARGENTINIË. In Buenos-Ay rés is de algemeene spoorwegstaking geproclameerd. Ér hadden ernstige onlusten plaats in ge heel Argentinië. De stakers blazen de spoorwegen op omstoken treinen met koren in brand. Er wordt verwachl ,dat de regee- ring krachtig zal optreden. RUSLAND. Volgens de Kölnh'schc Zeitung mol den berichten uit Petersburg, dat io geheel Rusland de verscherpte oor logstoestand -is afgekondigd. Tengevolge van cl;- om zich heen- grijpende besmettelijke ziekten is hel sterftecijfer schrikbarend geslegen. In St.-Petersburg sterven dagelijks 600 menschen. De pest en de cholera brei den zich snel uit. In St.-Petersburg zijn wederom on lusten uitgebroken. De rood© garde vuurde op de betoogers. De burgeroorlog in Finland. Volgens bij liet Finsche gezant schap ingekomen telegrammen neemt het schrikbewind der roode garde te Wiborg onbeschrijflijke afmetingen aan. De meeste particuliere huizen zijn geplunderd. Ook heerscht er bon-, gersnood. Ritmeester Ignatius, de ver overaar van Uleaborg, vroeg het Fin sche gezantschap telegrafisch of van Zweden hulp te verwachten is. De Russische soldalen plunderen, dooden, branden den boel plat en schieten met machinegeweren op hun ge vangenen. DUITSCHLAND De Duitsche bladen melden, dat de broodvoorziening van Berlijn bijna in gevaar gebracht is door een brood- kaartenvervalsching op groote schaal. Vele bakkerijen werden met brood kaarten overstroomd. De voornaamste drukkerij was te Bielefeld gevestigd; er werden voor zes weken broodkaartep. tegelijk gedrukt, voor de 3e week van 1918 zelfs 46000 stuks. De vervalschers brachten de kaarten persoonlijk naar Berlijn en ontvingen tot vier mark per stuk er voor. NEDERLAND. HOORN. Door een 200 vrouwen is gedemonstreerd tegen de duurte der levensmiddelen en tegen het gebrek aan vet. In den regel wordt 1/2 '~ns vet per hoofd en per week beschik- baaar gesteld en voor deze week was er niets. Om half elf Kwam men op de Kaasmarkt bijeen, waarna men in optocht naar het stadhuis ging. Vier vrouwen werden toegelaten bij den burgemeester. Ze hadden een onder houd van een uur en aan haar werd toegezegd, dat binnen 1 of 2 dagen vet zou komen. De belooging had een rustig verloop. Later op den dag werd het erger. Men hield optochten door de stad en betoogde voor de huizen van parti culieren, van wie men dacht, dat ze groote voorraden hadden. Men was niet tevreden voor de po litie huiszoeking deed. Bij één ge schiedde dit met gunstig gevolg. De politie, die met veel takt op trad, behoefde niet in te grijpen. ENSCHEDE. Een 58-jarig remmer uit Zutphen, kreeg te Borkenlo ter wijl hij in den trein zijn middagmaal gebruikte, een stuk Yleesch in de keel. Hij werd onmiddellijk naar Enschede vervoerd, doch bleek bij aankomst aldaar reeds overleden te zijn. UTRECHT. In 't Mcrwedekanaal is de 38-jarige schippersknecht T. B. uit Dordrecht, terwijl hij op het dek van zij n schip iheen len weer liep, door een rukwind gegrepen en legen het gangboord gesmakt. Hij kon zich niet meer staande houden en sloeg over boord. Hij werd spoedig uit het water gebaald, doch toen waren de levensgeesten reeds geweken. In beslag genomen. BUSSUM. Een aantal hier wegens hel slachtverbod in beslag genomen afgeslachte varkens zij bij een paar slagers in distributie gegeven. Het vk-esch werd op een bon verkrijg baar gesteld. 's-GRAVENIIAGE. De heer M. J. Goudsmit, de juwelier aan «de Plaats, bij wien in den nacht van 'Zaterdag op Zondag is ingebroken, looft een belooning uit van f 3000 voor liein of haar, die de politie aanwijzingen ver strekt, welke leiden tot de aanhoii-" ding van dader of daders en de inbe slagneming der gestolen voorwerpen en, indien niet alles wordt- terugge vonden, eventueel een lager bedrag, evenredig aan de waarde van het teruggevondene. Uit het water aan de Prinsesse- gracht alhier zijn deze week opgehaald de lijken van een man en een vrouw, die later bleken te zijn de 67-jarige letterkundige Feitsma en zijn 63-jarige vrouw Veenstra. Beiden verkeerden blijkbaar in zeer armoedige om standigheden en hadden in Januari vertoefd in het Geheelonthouders logement „De Dageraad" aan de As- sendelftstraat. Zij hielden elkander omstrengeld, in welk feit nien aan leiding vindt tot de verond<srstel ling, dat kommer en gebrek hen lot zelfmoord hebben gedreven. GORINGHEM. Bij een handelsrei ziger alhier werden 14 kisten zeep in beslaggenomen. Een kist zeep was bij het vervoer vermist, waarvan bij' de polilie door den vervoerder kennis werd gegeven. Zóó kwam men op de hoogte van nog andere verboden artikelen, die in groote partijen op gestapeld waren. ALPHEN a/d. MAAS. De heer C. Mollenberg, die Zondagavond aldaar overvallen werd en diepe messteken "in den rug ontving, Ss ,aan de gevolgen overleden. Als vermoedelijke dader is 'n 20-jarig jongmensch aangehouden. ROTTERDAM. Aan het station D. P. alhier zoo meldt de N. R. Crl. zijn vier Duitsche vrouwen uit Crefeld aangehouden, elk in het bezit van 100 stukjes kwatta, slultken zeep, blouses, zakdoeken, schoenen enz., die zij onder haar kleeding hadden ver- horgen, om over de igrens te smok kelen. Nadat zij teverge.efs getracht hadden te Venlo haar inkoopen te doen, waren zij naar Den Haag ge reisd, waar de verloofde van een barer, een Duitsche deserteur ver blijf houdt. Daar deden zij toen haar inkoopen. Door, haar buitengewonen omvang liad men de vrouwen in de gaten gekregen. tijdsomstandigheden. De contributie blijft echter. ST.-MAARTENSDIJK. Met 't oog -op de a.s. verkiezingen is men deze week alhier begonnen of voortge gaan den kiezers politiek leven in te blazen. Voor een aanmerkelijk deel der kiezers echter heeft men 'n sterke blaaspijp noodig. Donderdagavond trad hier voor de afdeeling der S. D, A. P. op de heer Lindeijer van Vlis- singon, waarbij de zaal geheel gevuld was mei landarbeiders, die allen aan dachtig luisterden naar den spreker. Zijn woorden gingen er in als koek. De S. D. A. P. treft het tegenwoordig bizonder ook. De tijden zijn er naar. Vrijdagnamiddag had hier 'n open bare samenkomst plaats, ja, nu wel niet alleen van geïntroduceerden, doch het doel der vergadering was een genoegzaam aantal geestverwan ten uit het gebeele eiland bij elkander le krijgen, teneinde te kunnen komen tot dc oprichting van een Christelijk Historische kiesvereeniging voor heel het eiland. Ongeveer een 60-tal waren opgekomen uit deze gemeente enSta- venisse samen. Van de overige plaat sen waren er geen; mogelijk ook al door het slechte weer, maar ook mis schien door de weinige ambitie in politiek. Onbekend maakt onbemind; dit spreekwoord geldt in dezen voor vele bewoners van 'L eiland Tholen. De heer Pleizier uit Goes fungeerde als voorzitter en de heer Steinz, Herv, predikant te Goes, hield een rede, waarin hij de Chr.-Hist. beginselen uiteenzette. Na afloop^hiervan wer den door enkele aanwezigen vragen gesteld, die door den inleider welwil lend beantwoord werden. Een paar ingezetenen uit deze gemeente ver klaarden zich ^bereid pogingen aan te wenden tot het oprichten eener kies vereeniging op Chr. Hist, grondslag; ook een paar Stavenissenaars zouden datzelfde te Stavenisse beproeven. Veel schot zat er nog niet in. Was pok niet te verwachten hier voorloopig. ZIERIKZEE. De Firma Timmer man Verbeek, handelaren in land- bouw-werktuigen alhierheeft een even sierlijken als duidelijken wand- kalender aan haar begunstigers aan geboden. Deze wandkalender bevat vele verschillende prchtopnamen van ons eigen land. Een nieuwe staatkundige partij. Een nieuwe socialistische partij onder den naam van Socialistische Partij, is in het ltven geroepen. De oprichters er van achten „in de zich snel verburgelijkende S. D. A. P. de belangen van het socialisme en de arbeidersklasse niet veilig, terwijl zij evenmin in de zonderverband en leiding actie voerende anarchistische en vrije socialistische groepen ver trouwen hebben. Ook in de doktri- naire en neerhalende S. D. P. (partij van Wijnkoop) zien ze geen heil. De nieuwe partij wil deelnemen aan de Verkiezingen voor de vertegenwoordi gende lichamen. Wij hebben dus nu een S.D. A. P., een S. D. P., en een S. P. Haagsch Tooneelgezelschap. Gisterenavond werd door bovenge noemd tooneelgezelschaphetwelk onder leiding staat van den heer Mor tens, voor een goed bezette zaal, in het Concertgebouw opgevoerd Sher lock Holmes, een detective stuk in vijf bedrijven, naai* den Roman van Conan Doyle. Het is een draak van een stuk, en ware het niet, dat jiet door uitne mende artisten werd gespeeld, het zou den gang naar het Concertge bouw zelfs niet waard zijn. Het Haagsch Tooneelgezelschap moest zich' voor de opvoering van dergelijke draken te hoog achten. Door den Commissaris der Ko ningin is benoemd tot zetter voor 's Rijks directe belastingen in de ge meente Renesse, oe heer G. Kappers aldaar, ter vervanging van den heer R. Steur Jr., die overleden is. SEROOSKERKE. Blijkens het jaar verslag van de varkenshoudersver- eeniging alhier telt de vereeniging 22 leden. De inkomsten en. uitgaven be droegen over 1917 resp. f 104,48 en f 37,15. 't Goed slot was alzoo f 67,33. De aftredende bestuursleden werden alle herkozen. De uitkeeringen zijn met Nieuwjaar gestaakt wegens de Onderwijs. ZIERIKZEE. De voordracht ter be- noeming van een onderwijzeres aan de openbare lagere school A alhier bestaat uit de dames C. J. Breetvelcf te Lagezwaluwe; C. J. Rietveld de 'Houdt te Stavenisse en J. L\ Jansen te St.-Philipsland. De voordracht voor onderwijzeres aan de Herhalingsschool bestaat uit: No. 1 mej. C. F. Wittenberg en No. 2 mej. J. A. v. Duin. Kerknieuws Ned. Herv. Kerk. Beroepen: Te Papendrecht, S. C. van Wijngaarden te Wijngaarden. Te Waardenburg en Neerijnen (toez.), H. H. Kolkmeijer te Baambrugge. Bedankt: Voor Maassluis, J. G. Lekkerkerker te Nieuw-Vennep. NIEUWERKERK. Voor „Aanpak ken" is in deze gemeente bijeenge bracht de som van vijf honderd en drie gulden, terwijl het quotum f480 bedroeg. Moge dit goede voorbeeld navolging vinden. Geref. Kerk. Beroepen: Te Wormerveer, G. Verrij te Hellevoetsluis. Te Veenon- daal, J. E. Goudappel te Utrecht. Te Doetinchem, S. Huismans te Zeven hoven. Te De Krim, IJ. van der Zee te Westergeest. Te Spijkenisse, R. Sybrandy te Zegwaard. Bedankt: Voor Werkendam (B.), J. Vesseur te Ouderkerk a/d. IJsel. Voor Gerkesklooster-Stroobos (A.), Joh. Kwak te Culemborg. Voor Enschedé, K. van Anken te Pernis. Geref. Gemeenten. Beroepen: Te Opheusden, G. Kersten te Ierseke. Aangenomen: Naar Leiden, W den Hengst te Amsterdam. Marine en Leger. De opperbevelhebber van land- en zeemacht heelt bepaald, dat de on derofficieren van de militie-lichting 1913 van de onbereden wapens op 1 Maart met onbepaald (klein) ver lof worden gezonden, evenals de kor poraals en minderen der militielich- ling 1914, die omstreeks 18 Januari •1915 werden ingedeeld als telegrafist en telefonist. Post en Telegrafie. DREISCIIOR. Met ingang van 16 Febr. e.k. is tot brieven- en telegram besteller le Zierikzee benoemd M. v, d. Linde, thans hulpbode alhier.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1918 | | pagina 1