Zierikzeesehe fH Nieuwsbode ABONNEMENT: ADVERTENTIËN: Vriidaa 8 Fcbr 1918 tzierbïczeesche"coulant*» 74ste -'aargang. no. 10119. SzeSng^p^de^d^vaï'Sf- VlIJUdlJ O reus. lino. ViJLMS\ZEE,jG»3fe, COURANT). Dir. A.J.DE LOOZEJr. Uitg.-Hoofdr. A. FRANKEL. gave vóór 1,ure. EERSTE BLAD. Oorlogsoverzicht. NIEUWSTIJDINGEN. Uit Stad en Provincie. Prijs per 3 maanden 1,40, franco per post 1,70. Voorliet buitenland per jaar 10, Afzonderlijke nummers 5 cent.- Verschijnt Maandag, Woensdag en Vrijdag. van 1—3 regels 50 ets., van 4 regels en daarboven 15 ets. per regel. Reclames 20 ets. p. regel. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Geen nieuws van de oorlogsfronten. Een transportschip, hetwelk Ame rika nnsche troepen aan boord had, is bij de Iersclie kust getorpedeerd geworden. 2187 manschappen zijn ge red, waaronder 76 officieren. In Rusland wordt de toestand met den dag verwarder. De Bolsjewiki hebben het rijke klooster Alexander Newski, hetwelk meer dan twee millioen bezit, voor gewonden en zieken willen inrichten. Dit was niet naar den zin van ide gees telijkheid. Inzonderheid verzette zich de prior van het klooster tegen de inbezitneming. Hierop kwam de com missaris van openbare weldadigheid met twaalf rqodé gardes en vijf ma trozen. Bij den aanblik van de rootte gardes liet de prior den stormklok luiden. De menigte school samen, en deelde onder de roode gardes stoksla gen uit, waarop versterkingen aan rukten, die den prior gevangen namen en het klooster bezetten. In Petersburg moet het verschrik kelijk toegaan. Gewapende opgescho ten jongens, soldaten, matrozen en roode gardes verspreiden schrik en ontsteltenis onder de bevolking. Goud- smidwinkels worden geplunderd. Wie zich verzet, wordt gedood. Daar bij komt, dat er aan alles gebrek is, waarvan ernstige hongeronlusten bet gevolg zijn. Alles is er peperduur. De prijzen der levensmiddelen zijn tot een ontzettende hoogte gestegen. De boter kost veertien roebels het pond. Een soldaat, die brood voor vijf roebels het pond verkocht, werd gelyncht en in het kanaal geworpen. Alexejef,, die met Kaledin ongenoe gen heeft gekregen, is met 30.000 man uit het Dongebied tegen de maxima listen of Bolsjewiki opgerukt. Deze, die den mond vol hebben van het vrije beschikkingsrecht der volkeren, hebben, na eerst Finland's zelfstan digheid erkend te hebben, aldaar een oproer verwekt en vervolgens de op standelingen met kanonnen en man schappen ondersteund, zoodat Hel- singfore geheel en al in de macht van de roode garde is. die er op een ont zettende manier huis houdt. Külhmann en Czernin zijn uit Ber lijn, waar zij niet de legerautoriteiten geconfereerd hebbennaar Brest- Littowsk teruggekeerdteneinde te trachten een vrede met Rusland tot stand te brengen. Met de Oekraine zal dit wel lukken. Met Trotzky echter, die tot nu toe alles heeft gedaan om de totstandkoming van den vrede te beletten, zullen de pogingen ver moedelijk niet slagen. Wel beslaat de mogelijkheid, dat met Rumenië, het welk inziet, dat het beter is met de Centrale stalen op goeden voet te ko men, dan trouw te blijven aan de Entente, of de wapenstilstand, die nu afloopt, verlengd wordt, of een defi nitieve vrede gesloten wordt. Rumenië zal heel blij wezen, wanneer het in de plaats van de D.oebrudsha, Bessa- rabië verkrijgt. Bij de Bolschewiki en de gealliëer- den is een neiging merkbaar met elkander op goeden voet te komen, nu eerstgenoemden bij monde van Trotzky de ernstige pogingen der Centrale Staten [om met Rusland vrede te sluiten in de war sturen. In ver band daarmede zij vermeld het be richt uit Parijs, dat de oorlogsraad der geallieerden te Versailles besloten heeft voorloopige politieke betrekkin gen met de regeering te Petersburg aan te knoopen. In ongeveer honderd belangrijke middelpunten van Vlaanderen zijn v,oor den Raad van Vlaanderen groote volksvergaderingen gehoudenwaar aan duizenden deelnamen. Te Gent, Brussel, Antwerpen en Leuven had den de betoogingen een indrukwek kend karakter. In eerstgenoemde plaats trok een stoet van 10.000 men- schen door de stad naar de markt, waar het standbeeld van Jacob van Artevelde, door de geestdriftig gestem de menigte met bloemen bestrooid werd. RUSLAND. In den nacht van den 3en op den 4en Februari werd de kapel in. het paleis van groot-vorstin Maria Pau- lofna geplunderd en alle kostbaarhe den gestolen. Een bewapende bende van 'n 500 man drong in verscheidene winkels in hel Wosnessenski-distriel werd door militairen mei pantser auto's* en machine-geweren omsin geld. Gedurende den geheel-en nacht werd verbitterd gevochten, waarbij 120 personen gedood cu een nog greo ter aantal gewond- werd. NEDERLAND. HAVELTE. Aan den vooravond van de stemming werden van de woning van den candidaat der S. D. A. P. voo.i den gemeenteraad, den heer P. J. de Keijzer, de ruiten ingeworpen. De„helden" gingen zoo te keer, dat de heer K. met vrouw en kinderen zijn huis moest ontvluchten. HAARLEM. Hier ter stede is aan gehouden de klerk van het Levens- middelenbedrijf W. F. S., die verdacht werd van diefstal van brood- en pe- troleumkaarten. S. heeft volledig be kend. Bij fouilleering vond men bij hein 60 broodkaarten en 39 petro- leumbons. Verder werden in zijn wo ning in beslag genomen 48 pelrolcum- bons en 20 broodkaarten. In verband hiermede is ook proces-verbaal opge maakt tegen den loopknecht J. van B., wegens heling. AMSTERDAM. De vorige weck werd een kist met ongeveer ccn waarde van 118.000 aan goud gestolen Een reiziger van een firma uit Hoorn had,, toen hij zijn laatste kant in de Boomdwarsstraal had bezocht, den kruier met de kist naar een bepaald adres gezonden. Deze, een man vaa 80 jaar, die al meer dan 20 jaar den reiziger vergezelt, verwijderde zich enkele o,ogenblikken, waarvan men gebruik wist te maken om de kar met de kist weg te nemen. Woensdagavond heeft de politie in een café in de Jordaan eenige der vermoedelijke daders aangehouden. 12 rechercheurs met een inspecteur trokken er op uit, maar zij, die ge zocht werden, waren er niet. In den loop van den avond zijn toen 5 ver dachten gearresteerd en is bij hen huiszoeking gedaan. De vermoeder- lijke hoofddader woont in de Linden- straat, dus in de onmiddellijke nabij heid van de plaats, waar de kist werd weggenomen. Bij de huiszoekingen is veel geld gevonden en' ook verschillende gou den voorwerpen. De meeste gouden sieraden waren verkocht aan een uit drager, die ze echter alweer aan vele anderen van de hand heeft gedaan. Bij de moeder van den hoofdver dachte werd een belangrijke som golds in beslag genomen. De gearresteerden zijn bekenden van de justitie; twee van hen zijn buitendien deserteurs. GENDRINGEN. Een zekere Hun ting, een jonge man van 21 jaar uit Mechelen bij Gendringen, die Lus- schen Ulft en Gendringen op de rails lag te slapen, is door de laatste tram overreden en gedood. ZEVENBERGEN. Vorige week heeft men zien toegang verschaft tot hel bureau van de genie alhier en daar een bedrag ontvreemd van f 18.000. Het geld, dat daags te voren was aan gekomen voor het doen van verschil lende uitbetalingen, was in een geld kistje geborgen en geplaatst in een houten kist op de slaapkamer van den sergeant, die met de bewaking is be last. De dief (dieven) schijnen dus heel goed te hebben géweten, dat er een vrij groot bedrag aanwezig was, en hebben dit geheel onopgemerkt kun nen meenemen. Verschillende solda ten, burgers, alsook een sergeant zijn reeds in verhoor geweest, doch tot op heden zonder resultaat. ROERMOND. Dinsdagavond wist een Duitscher, die wegens verboden terugkeer in het hem ontzegde gebied over de grens zou gezet worden, aan de handen van den hem begeleiden den maréchaussée te ontkomen. Deze loste in de niet verlichte Munster- straat twee scholen op den vluchte ling, met .het gevolg, dat het daar passeerende achtjarige dochtertje van den koperslager W. door een schot ernstig in den buik werd getroffen. De toestand van het kind, dat na,a(r hel hospitaal werd overgebracht, is be denkelijk. De vluchtende Duitscher werd op 't Munsterplein door 2 militairen aan gehouden. de Firma M. M C. Haaijer te Tholeu, ver tegenwoordigster van de bekende Brand- kastenfabriek van Lips is tentoongesteld een deur van een Lips Brandkast, die dieven vruchteloos gepoogd hebben te forceeren. Zij hebben hun werk moeten opgeven en den aftocht blazen met medeneming van hun zuurstof-apparaat en hun inbrekerswerktuigen. Wel een bewijs voor de soliditeit van Lips brand kasten Instructie-bataljon. Blijkens achterstaande advertentie be staat er bij het Instructie-bataljon te Kampen weer gelegenheid toty&ostelooze opleiding tot sergeant bij hetSwapen der Infanterie." Nadere inlichtingen worden gaarne door den Commandant van het Instructie-Bataljon te Kampen verstrekt. Valsche zilverbons. Men deelt ons mede, dat in onze gemeente valsche zilverbons van een rijksdaalder in omloop zijn. Men zij op zijn hoede HAAMSTEDE. Naar we vernemen heeft de lieer M. Bolle Lz., burge meester dezer gemeente, tegen 1 Mart a.s. eervol ontslag aangevraagd. NIEUWERKERK. Donderdagavond trad alhier de heer Ittmaun, arts te Brouwershaven, op in een vergadering, uitgeschreven; door 't voorloopig comité tot oprichting van een afdeeling van het Groene Kruis, om de werkzaamheid dezer vereeniging en de organisatie ervan te Lip's Brandkasten. ZIERIKZEE. In de magazijnen van Ds. Van der Linden opende als voor zitter van het voorloopig comité de vergadering. Hij deelde mee, hoe op aansporing van dr. Ittmann, alhier de eerste stappen waren gedaan en het initiatief genomen. Spreker behandelde uitvoerig het doel van het Groene Kruis, de wordings geschiedenis en de organisatie Hij be handelde de verschillende verplegings- middelen, die het Groene Kruis kan verstrekken, en beschreef het groote terrein, waarop het zich beweegt. Na afloop der lezing dankte ds. Van der Linden den spreker en noodigde hij i de aanwezigen uit om zich op te geven als lid. De minimum-contributie bedraagt 50 cents, waarvoor men recht heeft op 't gebruik der voorhanden verplegings- middelen. Zestig aanwezigen traden als lid toe. Binnenkort zal het voorloopig comité, bestaande uit de heeren Van der Linden, De Jong en Wandel,- verdere stappen doen tot de oprichting der afdeeling. -- Maandag 4 Febr. j.l. hield de Chr. Jongedochters vereeniging „Dor cas" haar gewone jaarlijksche uit- deeling. 58 stuks kleederen werden uitgereikt aan 38 behoeftigen van alle gezindien. In aanmerking genomen, dat allerlei sloffen zoo geweldig duur zijïi geworden, moet liet nog verwon deren, dat zooveel werd uitgedeeld, al was het minder dan vorige jaren. Wij wenschen en hopen dan ook, dat, als binnenkort voor „Dorcas" de con- tributiën weer geïnd zullen worden, velen deze zoo nuttig werkende ver eeniging mild zullen gedenken, opdat zij haar werk niet behoeve in le krimpen wegens geldgebrek. Dat velen die haar nog niet steunden, er toe mogen besluiten het nu wel te doen. BRUINISSE. In de Dinsdagavond gehouden vergadering van den gemeente raad, die door alle leden werd bijge woond, werd na voorlezing en goed keuring der notulen medegedeeld, dat was ingekomen van Gedep. Staten het goedgekeurde suppletoir kohier honden belasting; een goedgekeurd raadsbesluit betreffende het aangaan van een geld- leening voor kasgeld, groot f 5000. De voorzitter deelt mede, dat is op genomen f 3000 4'/o pCt.een goed gekeurd raadsbesluit, houdende wijziging in de begrootingen van 1917 en 1918; een brief, waarin medegedeeld wordt dat Gedep, Staten de jaarwedde van den gemeente-ontvanger op f 600 hebben bepaald. Nog was ingekomen een brief van de veldwachters met dankbetuiging voor de verhooging hunner jaarwedde enden toegekenden duurtetoeslag. Een adres van St. de Waal, waarin 'deze zich be klaagt over het ongemak, dat hij ondèr- vindt van de stoomboot van Iz. Jumelet, welke naast zijn vaartuig ligt. Besloten wordt daar naar een onderzoek in te stellen en dit adres in een volgende vergadering te behandelen. Een adres van M. Jumelet Wz., waarin deze vraagt de belooning voor de con- tróle der broodbons (distributie) met f 2 per week te verhoogen. Besloten wordt de verhooging op f 1 per week te bepalen. Een adres van de Vereeniging „Am bachtsschool' te Zierikzee, waarin ant woord gevraagd wordt op het verzoek om subsidie in verband met de reorga nisatie dier school. Besloten wordt mede te deelen, dat hoewel men van het groote belang der zaak overtuigd is, er toch geen definitief besluit kan genomen worden wegens de groote uitgaven der gemeente voor de distributie enz. Besloten wordt tot vier af- en over schrijvingen op de begrooting 1917. Vastgesteld wordt het kohier Honden belasting 1918 tot een bedrag van f 177. Bij de rondvraag vestigt de heer Krepel de aandacht op den onordelijken toestand van de oude begraafplaats, waar eene behoorlijke af heining ont breekt. Burgem en Weth. zeggen een onderzoek toe. De heer L. Okkerse Jz. alhier is benoemd tot controleur der coöperatieve Mosselvereeniging ter standplaats Hans- weert. De korstoomboot van schipper Iz. Jumeletis aangevaren door een onbekende stoomboot en werd nog al beschadigd. Installatie van den heer Snellen. KORTGENE. Woensdag 6 dezer heeft de heer J. Snellen, vroeger ge meente-secretaris van Zierikzee, zijn functie aanvaard als burgemeester van Kortgene. Ongeveer half twee werd Z.E.A. door de beide wethouders van den steiger afgehaald en .per rijtuig de gemeente binnengeleid, waar de Voorstraat hier en daar met de va(ler- landsche driekleur was opgevroolijkt. In de raadzaal was de raad com pleet. De heer Moerland, oudste wethou der, heette den heer Snellen als burge meester welkom en sprak de hoop uit, dat zijn bestuur tot heil der ge meente strekken zou. Hij hing hem daarna den ambtsketen om en ver klaarde hem als burgemeester ger inslalleerd. De burgemeester sprak in de eerste plaats zijn dank uit aan Hare Maje steit, den Minister enden Commissaris der Koningin voor hun aandeel in zijn benoeming. Het verheugde hem in een welvarende gemeente als deze de leiding der openbare zaak ter hand te mogen nemen, al was hij zich be wust, dat de buitengewone tijden, die taak niet gemakkelijk maakten. De bemoeiingen van 'n burgemeester zijn velerlei. Hij dacht in de eerste plaats aan de handhaving van het gezag. Het was zijn voornemen daarbij te handelen zonder aanzien des persoous en zóó, als dit door het algemeen be lang zou worden gevorderd. Toen hij straks sprak van 't genoegen, waar mee hij zijn nieuwe functie aan vaardde, was dat genoegen niet on verdeeld, omdat hij daarbij denken moest aan zijn ambtsvoorganger, die om gezondheidsredenen zijn ambt had neergelegd. Hij wenschte den heer Danckaertsgelukkig hiér nog als raadslid aanwezig, toe, dat de rust door hem gezocht, aan zijn gezond heid mocht ten goede komen, ook in 't belang der raadsvergaderingen. Sprak hij zooeven van moeilijke lijden, hij wenschte daar aan toe le voegen, dat de moeilijkheden te dra gen zouden zijn, als. allen wilden mee werken, ze dragelijk te maken. Hij riep voor zijn aandeel den steun van allen in. En daar hij thans nog onbe kend was met de naaste belangen dezer gemeente, vroeg hij in de eer ste plaats de medewerking van de wethouders, den raad en den secre taris. Spreker eindigde met enkele dichtregelen, waarin werd uitgedrukt, dat het leven, dat de meeste moeilijk heden te hoven weet te komen, het beste leven is. Op zijn vraag of iemand nog het woord verlangde, sprak de heer L. Maas, als oudste raadslid namens zijn medeleden een gelukwensch uit aan den nieuwen burgervader en zich aan sluitende bij de woorden van den oudsten wethouder, hoopte hij, dat een aangename samenwerking van allen tot bloei der gemeente strekken zou. De burgemeester dankte voor die woorden, richtte dien dank ook nog tot den heer Moerland en slopt de ver gadering. Te 6 uur werd door den raad den nieuwen burgemeester een diner aan geboden. .Van verdere festiviteiten is op zijn verzoek afgezien. MIDDELBURG. Alhier viel een be jaarde vrouw in de kaaide 17-jarige Willem Corstanje, die juist voorbij kwam bedacht zich geen oogenblik, Bprongvan zijn fiets en toen gekleed te water van den hoogen kaaimuur. Hij mocht de voldoening smaken de vrouw boven water te houden|, tot zij door meer toe geschoten hulp uit het water kon worden gehaald. Smokkelaar. Alhier zijn weder 600 stuks zeep in beslag genomen, die door een winkelier verzonden waren, waarbij hij een val- schen naam als afzender opgaf. Gisteren zijn door de politie alhier uit den watergang opgehaald rijwiel- onderdeelen, o. a. een frame, dat afkom stig was van een door den verleden A. P. G., op den 23 November 1917 voor het postkantoor weggenomen militair rijwiel. Het blijkt dus al meer en meer, dat de politie in dezen een goeden vangst heelt gedaan. Onderwijs. BRUINISSE. Mej. C. Zoeter alhier is benoemd tot tijdelijk onderr jzeres aan de openbare school te Lisserbroel ge meente Haarlemmermeer. Kerknieuws Ned. Herv. Kerk. Beroepen: Te Garderen (toez.), .W'. L. Mulder te Arnemuiden. TeGies- nendam-Hardinxveld, A. A. de Geus te Veenendaal. Te Otterloo, J. A. van Boren le Ede (G.) Aangenomen: Naar Ileeg, O. W. C. van der Veen te Hindeloopen. BUR GIL De collecte voor „Aan pakken", volbracht door de heeren Van Zalm en Van de Vale, bracht in onze gemeente op de som van f221,50. Onze gemeente bracht daarmede, het bedrag, waarvoor zij was aange slagen, bijna geheel op. Geref. Kerk. Beroepen: Te IJmuiden, II. S. Bou- ma te Hoogeveen. Te Tweede Ex- loërmond, W. Fokkens te Holland- sche Veld. Bedankt: Voor Leidschendam, J.L. van der- Wolf, cand. te Gouda. ZONNEMAIRE. 5 Maart a.s. hoopt ds. Z. Hoek zijn 25-jarig ambtsjubi leum te herdenken. De jubilaris stond achtereenvolgens te Zuidland, Ambt-VollenhoveNieuw-Dordrecht, Duisburg (Duitschland), Zevenhoven en sinds 15 Juni 1913 op zijn tegen woordige standplaats. Aanbestedingen. De Donderdag gehouden aanbeste ding voor 't bouwen van 'n stokers woning volgens bestek No. 478, door hel waterschap Schouwen, werd niet gegund. De levering van steenslag is gegund aan den heer A. Prins te Slie- drecht, voor f 10,85 per M3., en de levering van grind is gegund aan den heer W. v. d. Klippe te Oosterland, voor f 4,45 per M3. Rechtzaken ZIERIKZEE, 6 Febr. Hedenavond werd uit Rotterdam naar het huis van bewaring alhier overgebracht J. W. dc B., oud 21 jaar, laatst timmer mansknecht te Oosterland, thans zwervende, tegen wien door de recht bank alhier een bevel van gevangen neming was verleend, beklaagd van diefstal met inklimming ten kantore van den Rijks-Ontvanger te Ooster land. Voor de rechtbank te mliem is behandeld een zaak tegen eenige aan deelhouders der N. V. Vereenigde Margarinefabrieken v/h. J. te Nij megen, aan wie was ten laste gelegd, dat zij voor de belastingjaren 1915/16 en 1916/17 een onjuiste aangifte voor de inkomstenbelasting hadden ge daan en wel als volgt: A. J. J. had voor 1915/16 opgegeven een inkomen van f 119.938, wat ten minste moest zijn f 281.730; voor 1916/17 respectievel. f 142.725 en f 356.040; R. H. J. had voor 1915/16 opgegeven f 87-242, wat ten minste moest zijn f 218.250; voor 1916/17 resp. f 115.083 en f 246.221 V. J. H. J. had voor 1915/16 opge geven f 75.998, wat ten minste moest zijn f 165.718; voor 1916/17 resp. f 102.057 en f 212.057; M. G. A. J. had voor 1915/16 opge geven f 18.232, wat ten minste moest zijn f 49.675voor 1916/17 resp. f 18.132 en.f49.416; F. J. J. hadvoor 1915/16 opge geven 1' 125.564, wat ten minste moest zijn 1' 278.815 en voor 1916/17 resp. f 147.881 en f 338.942; iW. F. R. had voor 1915/16 opge geven f 21.320, wat ten minste nicest zijn f 24.700 en voor 1916/17 resp. f 21.320 en f 25.000. Geen der beklaagden was versche nen, zoodat tegen allen verstek werd verleend'.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1918 | | pagina 1