Zierikzeesc Nieuwsbode ABONNEMENT: Woensdag 6 Febr. 1918. (zierikzeesche'courant).fEel. ADVERTENTIËN: EERSTE BLAD. Maximumprijzen van Aardappelmeel, Siroop, Dextrine en Sago. Maximumprijzen Jam. Maximumprijs Tarwe- Waterbrood. Aangiftebiljetten Hoofdelijken Omslag. Oorlogsoverzicht. nieuwstijdingen. Uit Stad en Provincie. Prijs per 3 maanden 1,40, franco per post ƒ1,70. Voor het buitenland per jaar 10, Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt Maandag, Woensdag en Vrijdag. van 1—3 regels 50 ets., yan 4 regels en daarboven 15 ets. per regel. Reclames 20 ets. p. regel. Bij contract belangrijke korting. Inzending op den dag van uit gave vóór 1,ure. Dit nummer bestaaj^uit 2 bladen. De BURGEMEESTER van Zibrikzeb; Brengt ter kennis van belanghebbenden de navolgende, beschikking van den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel van 31 Januari j.l, no. 12, afdeeling Crisiszaken De Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel, Gezien art. 8, Be lid der Distribntiewet 1916; Heeft goedgevonden: onder intrekking zgner beschikking dato 2 Jnni 1917 no. 42226, Afdeeling Handel; A, Vast te stellen de volgende maximum- groothandelprijzen 1°. Voor Aardappelmeel: Prima Aardappelmeel f 45,85 per 100 Kg. Prima Saounda Aard appelmeel;;- 44,85 100 Secanda Aardappelmeel - 43,85 100 Voor afwijkende soorten prijzen naar gelang van kwaliteit, doch niet hooger dan de maximum-groothaudelprjjs in hun soort levering franco plants van bestemming; go- bruikeljjko condities. 2°. Voor Siroop: Blanke siroop f 75,per 100 Kg. Masïé Likeursiroop 42® B 44° B CoDfisenrsiroop 42° B 44» B Beste zwarte siroop Zwarte siroop no. 2. - 76.25 - 77,— 79,— - 78,- - 80,- - 45,— - 40,- 300 100 100 100 100 100 100 Levering franco plaats van bestemming gebruikelijke condities. Voor afwijkende soorten gelden de gebruikelijke prijsverhou dingen. 3°. Voor Dextrine. ■Superieure Dextrine (wit of geel) f 58, per 100 Kg. levering franco plaats van be stemming, Prijzen van afwijkende kwaliteiten naar gelang van kwaliteit, doch niet hooger dan f 58,per 100 Kg. 4°. Voor ISago f 50,per 100 Kg. Alles gebruikelijke condities. 5®. Voor Pakmeel f 43,per 100 Kg, Alles gebruikelijke condities, Do handelaren of agenten in Aardappel meel, Siroop, Dextrine, Sago en Pakmeel kunnen deze producten in rekening brengen tegen de groothandelprgzenvermeerderd met een omzetloon van f 2,per 100 Kg. B. De volgende maximum-grossiersprjjzen: bp nitgetapt of uitgepakt gewicht: Beste zwarte siroop f 0,50 per Kg, Zwarte siroop no. 2 - 0,45 Dextrine 0,31 Va Sago (verpakt) - 0,27® Va Pakmeel (verpakt). - 0,12 V< G. De volgende maximum-kleinhandel- prjjzen Beste zwarte siroop, f 0,27* per Va Kg. Zwarte siroop no. 2. - 0,25 V, Dextrine (onverpakt). - 0,33* Va Ssgo (verpakt)- 0,30 Va P&bje Pakmeel (verpakt) - 0,13 Sago (onverpakt)1. -0.27* Va Pakmeel (onverpakt) - 0,12 Zibhikzee, den 4 Februari 1918. De Burgemeester voornoemd, A. J. F. FOKKER VAN CRAYESTEYN VAN RENGIRSKERKE. (pakje) (pakje) De BURGEMEESTER van Zieeikzeb; Brengt ter kennis van belanghebbenden de navolgende beschikking van den Minister van Landbouw, Ng verheid en Handel van 31 Januari j.l., no. 2383, afdeeling Crisis zaken. De Minister van Landbouw, Ng verheid en Handel, Gelet op artikel 8 der Distrribntiewet 3916, overwegende dat het wenschelgk is prgzen vast te stellen tegen welke de diverse soorten jam of marmelade ten hoogste mogen worden te koop aangeboden of verkocht. Heeft goedgevonden vast te stellen de vol gende maximumprijzen voor jam of marmelade. A. Groothandelsprjjs voor jam of mar meladen, verpakt in emmers, tabs of kistjes; prnimappeljam f 0,70 per Kg. de andere soorten - 0,79 De aflevering geschiedt franco laatste veer of spoorwegstation plaats van bestemming, in verpakkingen (emmers, tubs, kistjes) van 5 tot 10 Kg. netto inhoud. Bjj aflevering eener bestelling van minder dan 12 verpakkingen mag door den fabrikant f 0,01 per Kg. meer, bg minder dan 6 ver pakkingen f 0,02 per Kg. meer in rekening worden gebracht. Voor de verpakking mogen geen kosten in rekening worden gebracht. B. Kleinhandelsprijs voor welken jam of marmelade uitgewogen zal mogen worden te koop aangeboden of verkocht: Prnimappeljam 85 cent per Kg.9 cent per 1/10 Kg. Frambozenjam Frambozen en bessenjam I Kers en jam I 95 cent per Kg., Aardbeienjam 10 oent per Roode bessenjam l 1/10 Kg. Reine clandejam 1 Oranje marmelade C. De prgzen snb A en B zgn te verstaan voor jam of marmelades welker samenstelling voldoet aan de voorwaarden van het z.g. .,Rotterdamsch keur", (voorwaarden vastge legd door het College van Directeuren van Stedelijke Keuringsdiensten). Zubxxcbi, den 4 Februari 1918. De Burgemeester voornoemd, A. J. F. FOKKER VAN CRAYESTEYN VAN RENGERSKERKE. De BURGEMEESTER var. Zikbikzk*. Brengt ter kennis vaa belanghebbenden de navolgende beschikking van den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel van 31 Januari j.l. no. 60488/36 Be Minister van Landbouw, Ng verheid en Handel, Gezien zguo beschikking van 18 Januari 1918, Staat»couraut no. 35 Heeft goedgevonden te bepalen: dut mot ingang van 1 Februari 19/8 de maximumprijs wordt vastgesteld voor tarwe-waterbrood (gebakken van Begeerings- bloem) op a. f 0,36 por K.G. of b. f 0,09 per 250 gram; tarwe-waterbrood (gebakken van Regee- riugsbloem onder rabbinaal toezicht) a f0,37 per K.G. of 6. f 0,097s per 250 gram. Ziebikzee, den 4 Febrnari 1918. De Burgemeester voornoemd, A. J. F. FOKKER VAN CRAYESTEYN VAN RENGERSKERKE. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ZlBRIKZEB Brengen ter kennis van degenen, wier aangiftebiljetten voor den Hoofdei. Omslag nog niet zgn ingeleverd, dat zg deze biljettep alsnog ten spoedigste ter Gemeente-Secretarie moeten inleveren. Ziïbikzbb, 5 Februari 1918. Burgemeester en Wethouders voornoemd, A. J. F. FOKKER VAN CRAYESTEYN VAN RENGERSKERKE, Burgemeester. P. F. WITTERMAN3, Secretaris. •Van de oorlogsLerreinen geen nieuws. Te Brest-Lito.wsk werd een voltal lige zitting- gehouden, waaraan alle delegaties deelnamen, die voorname lijk gewijd was aan het definitief vaststellen van het standpunt der be langhebbende regeeringen ten aanzien van de Centrale Rada der Oekraine. De voorzitter van de delegatie der Oekraine wees er op, dat de Oekrai- nische republiek zoowel door den Russischen Raad van Volkscommissa rissen als cloor de vertegenwoordigers der vier verbondenen Mogendheden erkend is. Trolzky heeft dus cle Oekraine als .onafhankelijke staal erkend. Nu beroept hij zich echter op een telegram, volgens hetwelk de meerderheid vatl het garnizoen van Kief tegen de Centrale Rada der Oekraine in verzet is gekomen, tenge volge waarvan hij de positie en de rechten der Oekrainische delegatie ontkent. De Oekrainische delegatie is het eens met Trotzky, dat in het staatsleven van de Oekraine zich ver anderingen hebben voorgedaan, maar deze zijn van anderen aard, dan die waaróp Trolzky wees. Die verande ringen staan in verband met een ver klaring van de Centrale Oekrainische Rada, waarin gezegd wordl', dat de Oekrainische' Volksrepubliek een zelf standige van niemand afhankelijke, vrije en souvereine staat van 't Oekrai nische volk is. De regeering der Oekrainje heeft getracht een band le vormen van alle republieken, welke in het voormalig Russisch keizerrijk Ontstaan zijn en een gemeenschappe lijke federatieve regeering in Rusland in 't leven te roepen. Uit den toestand van het oogenblik blijkt, dat een zoo danig .orgaan niet tot stand kan ko men, zoodat het denkbeeld tot vor ming van een federatieve regeering moest opgegeven worden. De Oekrai nische Rada wil echter in vrede en vriendschap leven met alle aangren zende staten, duldt echter- geen in menging in haar aangelegenheden. De Oekrainische delegatie stelt voor de Oekrainische republiek als een vol maakt zelfstandigen en van niemand afhankelijken staat formeel le erken nen. Trotzky heeft geen bezwaar tegen de zelfstandige deelneming der dele gatie van den Rada van Kief aan de onderhandelingen, maar 1111 ook ver tegenwoordigers van de Oekrainische Soviets tot de Russische delegatie zijn toegetreden, meent hij dat slechts zoodanige overeenkomsten met de Rada van Kief erkend kunnen worden, die ook door de Russische delegatie zijn goedgekeurd. Hierop werd namens de Oekrainische vredes- delegatie verklaard, dat men zich op deze bijeenkomst (niet moet uitlaten, over de. binneülandsche aangelegen heden v/an zijn tegenstanders. Herin nerd werd, dat in. den loop van het jaar. 1917 verscheidene regeeringen iaan het! roejr van d,eze republiek ge staan. 't Jaar begon onder den scepter van een keizer en eindigde, nadat het de stadia eener kadetien- en sociaal- kacicUenregeering doorloopen had juist met dezelfde schietpartijen in de straten van St.-Petersburg en met de toebereidselen der Bolsjewiki-re- geering voor de uiteenjaging van de Constituante. De regeering der Bolsje- wiki heeft 't beginsel van 't zelfbe schikkingsrecht der volkeren slechts verkondigd met 't doel dit in zijn toe passing te kunnen bestrijden. De luid ruchtige uitlating der Bolsjewiki over de vrijneid der volkeren in Rusland zijn slechts grove demagogische middelen De regeering -der Bolsjewiki, welke de constituperende vergadering uiteen gejaagd heeft, steunt slechts op dc bajonetten van de soldaten der Roode Garde. Zij zal er nimmer toe over gaan in Rusland zelf de hooggeroem de beginselen van 't zelfbeschikkings recht toe te passen, want zij -weet zeer goed, dat niet alleen talrijke re publieken, de Ukraine, het Dongebied, dc Kaukasus enz. haar niet als hun regeering zullen erkennen, maar dat ook het Russische volk zelf haar .dit recht zal onthouden. Tot bestrijding der toepassing van het zelfbeschik kingsrecht der volken nemen de bols jewiki hun toevlucht niet alleen tot de bende huurlingen der Roode Garde, maar nog naar erger middelen. Zij schorsen dagbladen, jagen politieke vergaderingen uiteen en arresteeren en fusileeren politici. Zoo past de re geering der bolsjewiki het beginsel der anarchie toe. Na deze niet mal- sche declaratie van den Oekraini- schen afgevaardigde, zeide graaf Czer- nin in naam van de delegatie der vier verbonden mogendheden, dat er geen (reden is om 't erkennen der Oekrai- nische delegatie als zelfstandige en wel als gevolmachtigde vertegenwoordi ging der Oekrainische republiek weer in te trekken of te beperken. De zit ting werd hierop gesloten. Von Kühl- mann en Czernin gaan voor ëen korte poos naar Berlijn. De geallieerden hebben te Versail les oorlogsraad gehouden. Daarin werd besloten den oorlog voort te zetten, totdat de geallieerden een voor hen voordeeligen vrede kunnen slui ten. Dit is de quintexens van het door lien gepubliceerde verslag dier zit- (ling. De Daily News is daarover slecht 'te spreken. Het Engelsche blad steekt zijn afkeuring niet onder stoelen of banken. Het zegt, dat de oorlogs bedoelingen der Entente in 'n stroom van frases werden verdronken. Rusland is in oorlog met Rumenië, wijl de Rumeniërs de plunderende Russische troepen aanvallen, deze ge vangen nemen en hun geweren en kanonnen buit maken. De Rumeniërs zeggen ter vergoeilijking van hun ln val in Bessarabië, dal de bevolking van deze Russische provinciën hun hulp heeft ingeroepen. Zij hebben zich reeds van Kisjinef, Bolgrad en Reni meester gemaakt. Bovendien meenen j zij op Bessarabië aanspraak te mo gen maken, daar dit gewest lot 18S0 bij Rumenië behoorde. Men zegt, dat Krylenski en zijn staf door de Polen gevangen is ge nomen. In het Engelsche Lagerhuis is een wetsontwerp ingediend lot uitbreiding van het leger met 450.000 man. De Britsclie regeering heeft met het oog op de omstandigheid, dat twee door de Duitsc'hers gevangen geno men Engelsche officieren wegens het laten neervallen van propagandage schriften achter dé Duitsche linies tot tien jaren gevangenisstraf zijn veroor deeld, dóór middel van de Nederland- sche regeering aan de Duitsche doen weten, dat wanneer bedoelde offi cieren niet als gewone krijgsgevange nen behandeld worden, zij repressail- lemaalregelen zal nemen. De Vorwcirts is ontevreden, dat de Duitsche regeering geweigerd Leeft aan het verzoek der socialisten te vol doen om met het oog op de staking den Rijksdag bijeen te roepen. De staking loopt nu ten einde. De socia listische afgevaardigde voor den Rijks dag Wittmann, die een werkzaam aandeel aan de staking nam, is we gens poging tot landverraad tot vijf jaar vestingstraf en wegens verzet tegen 't staatsgezag tot twee maanden gevangeniss traf veroordeeld. voor 1917/18 bedraagt 43.557.000 bus- hel, tegenover 36.600.000 in 1916/17. De vermeerdering in de medeop- brengst is gedurende de laatste jaren zeer sterk geweest en wordt thans op 57 millioen bushel geschat, die beschikbaar 'zijn voor den uitvoer. MEXICO. De New-York Sun ontving van zijn specialen verslaggever in Mexico-City een telegram, waarin de toestand in het land zeer donker wordt geschil derd. Er heerscht overal hongersnood. In de republiek is het een chaos en de dagen van Carranza zijn geteld. De schatkist is ledig en liet is abso luut onmogelijk nog credieten te vin den. De Carranzistische generaals or- ganiseeren regelmatig plundertochten. DUITSCHLAND De (tijdens de stakingsrelletjes in hechtenis genomen) Rijksdagafgevaar digde Dittmann (onaf. soc.) is, met aanneming van verzachtende omstan digheden en met ontkenning vaiieer- looze bedoelingen le hebben gehad, wegens poging lot landverraad, tol 5 jaar vestingstraf en wegens gepleegd verzet tegen hel gezag tot twee maan den gevangenisstraf veroordeeld. NEDERLAND. WEESP. Toen de locaalspoortrein der firma v. Houten naar het station reed, is op tot nog toe onverklaarbare wijze de stoker V. van de machine gevallen, wat eerst een heel eind ver der door den machinist werd opge merkt, die toen terug reed. De onge lukkige bleek met het hoofd tegen een telegraafpaal te zijn geslagen, waar door het hoofd ernstig gekneusd was en is toen gevallen. In zorgwekken- den toestand werd hij naar zijn wo ning vervoerd en is aan de gevolgen overleden, een weduwe met 6 nog jeugdige kinderen achterlatende. SCHIEBROEK. Eenige weken gele den is alhier overleden zekere C. v. P., die sedert 20 jaar onderstand had genoten van liet armbestuur. Zijn vrouw, die een paar weken na haar man is overleden, van gebrek omge komen, heeft naar men thans heeft ontdekt een bedrag van f 12.000 nagelaten, in de bedstede verborgen. GOUDA. Bij een ouden bewoner van een hofje, een man van ruim 80 jaar, die steeds zeer armelijk ge leefd heeft en wiens woning ten zeerste was vervuild, vond de politie bij het afleggen van het lijk en na een onderzoek in de woning, een groot bedrag aan bankpapier en effecten, een spaarbankboekje, veel specie, enz. De rijksdaalders, guldens en kwartjes waren gesloten in linnen zakken, ter wijl onder het gevondene zich ook lievond een papieren zak met gouden tientjes. Een en ander werd door den kantonrechter in beslag genomen. Het geld zal vermoedelijk aan den staat vervallen, daar, voor zoover bekend is de overledene, die buiten echt geboren werd. geen erfgenamen heeft. ROTTERDAM. Op last van den mi nister van landbouw zijn Maandag door de politie, afdeeling distributie dienst, op de Veemarkt alhier voor dc regeering in bezit genomen 575 levende varkens, van buiten aange voerd om op de markt alhier te wor den verkocht. Zij zijn naar 't abattoir overgebracht. BERGEN-OP-ZOOM. Bij de alhier gehouden verkoop van in liet voorjaar van 1915 geboren hengsten, welke verkoop plaats had aan het Rijks- veulendepöt, werden o. a. verkocht „Urban", geboren 25 April, fokker J. Lalco te Breskens, voor f 5200, aan G. K. Timmermans te Moordrecht, en „Uranus", gebaren 2 April 1918. fokker G. Manneke le Groede, aan de liengstenvereeniging le Poortvliet, voor f 8100. De 16 verkochte hengsten brachten in totaal op f 90.175. WAALWIJK. Dc politie alhier op het spoor gekomen van een groote dievenbende. Reeds zijn er 6 militai ren en 2 burgers gearresteerd, ver dacht van diefstal van leder, ter waarde van ongeveer f 10.000, ge pleegd ten nadeele van de firma O, Donkers te Baardwijk. Nog meer ar restaties worden tegemoet gezien. om de toonbanklade te lichten en een klein bedrag aan geld mede te nemen. SEROOSKERKE. Blijkens het jaar verslag der geilenfokvereeniging al hier, bedraagt het ledental 41. De in komsten bedroegen over het jaar 1917 f 37,40, de uitgaven l' 32,43, aizoo ecu batig saldo van f 4,97. Tot bokhouder werd in de plaats van C. Hart be noemd J. Bernevoets. De voorzitter en de secretaris werden herbenoemd. ST.-PHILIPSLAND. Ook te Anna- Jacoba-Polder is 'n dames-commissie ter controleering der maximum-prij zen benoemd. Daarin hebben zitLng de dames A. Roozemond-Huyssen, C. Noortlioek-Wagemaker en J. M. Basti- aanse-Lambrechts.- De Prov. Regelingscommissie oor de Paardenfokkerij in Zeeland heeft de Februari-premiekeuring al hier uitgeschreven op Donderdag 21 Februari, des namiddags 1 uur. De burgemeester heeft daarvoor het 'ge wone terrein weer toegestaan en zal oor poiitie-toezicht zorgen. Daar deze gemeente niet zoo ijkelijk bedeeld is mei boomgewas, worden de beplante gedeelten des le meer op prijs gesteld. Zoo hebben het Kerkdreefje en de Oostdijk een groot gedeelte van het jaai: een ware bekoring. Jammer, dat men tegen woordig druk bezig is de olmen langs den Oostdijk te vellen. Reeds een 30- tal zijn afgezaagd. Men verricht dit liouthakkerswerk des avonds laat en s morgens vroeg. Zoo brengt het ge brek aan steenkolen met zich niëde, dat natuurschoon verloren gaat. NIEUW ZU1D-WALES. De opbrengst van de tar\ve-.oogst ZIERIKZEE. Maandagavond om streeks half tien hebben dieven zich toegang weten te verschaffen in het café van den heer L. op de Nieuwe Haven alhier. Op dit moment waren de bewoners juist beneden. De die- Yen namen deze gelegenheid te, baat Kerknieuws Ned. Herv. Kerk. BeroepenTe Vlissingen, P. W. Koeken Jr. te Meppel; to Buren, J. J. de Vries te St.-Michielsgestel. Aangenomen naar Oude-Tonge, P. F. J. v. d. Plassche te Den Ham. Bedankt voor Norg, D. A. v. Krevelen te Deinumvoor Mijnsheerenland, G. Lekkerkerker te Nieuw-Vennep; voor Boven-Smilde (toez.), W. J. van Elden te Zoelmond. Geref. Kerk. Beroepen: Te Alblasserdam, A. M. Boeijinga te Koog-Zaandijk; te Kou- dekerke, H. Fh. - Ingwersen te Berlikuni (Fr.); te Bolnes, J..van Loo te Mij drecht; te Giessen—Oudekerk 'en Giessen-Nieuwkerk, G. van der Zanden te Renkum. Aangenomen: Naar Zwolle, Joh. Visser te Winsum (Gr.) Chr. Geref. Kerk. Bedankt: Voor Sliedrecht, J. Jonge- leen te Noordeloos. De staking. Op verschillende plaatsen te Amster dam hebben Maandagmorgen de werk lieden gestaakt. De staking is echter verre van algemeen. Bereden maréchaussees patrouilleerden door de stad. Hier en daar werden stakers, die door de stad wilden trekken, door politie en maréchaussee verspreid. Hetzelfde geschiedde met stakers, die zich in de nabijheid van verschillende fabrieken en werkplaatsen hadden op gesteld. In den middag werd het woelig en rumoerig in de omgeving van het Con certgebouw. Voortdurend patrouilleerden bereden agenten en maréchaussees om de menigte te verspreiden. Op een ter rein aan de Ruysdaelkade was door een aantal mannen en vrouwen een upen- luchtsamenkomst geïmproviseerd. De politie, die deze menigte wilde ver spreiden, werd met steenen geworpen, terwijl een inspecteur een bos sleutels in het gelaat kreeg. Daarop werd met dè sabel gechargeerd. Herhaaldelijk werd in de omgeving van het Concertgebouw door politie en maréchausees gechargeerd. In de J. W. Brouwerstraat werd met steenen naar de politie geworpen, waarop nieuwe charges met getrokken sabel volgden. Na afloop der vergadering trok het grootste deel der vergaderingbezoekers door de Van Baerlestraat stadwaarts, Politie en maréchaussee maanden telkens, tot doorloopen aan, en nu en dan werd daarbij van de sabel gebruik gemaakt. Dit gaf aanleiding tot geroep uit de menigte: „Steenen 1" Voor het gebouw van de Postspaarbank werden de steenen uit het trottoir gebroken en daarmede werd geworpen. Van den boekwinkel op den hoek van Van Baerlestraat en P. C. Hooftstraafc en van de banketbakkerij daarnaast werden eenige ruiten ingeworpen op een oogenblik, dat er geen politie in de nabijheid was. Toen politie en maré chaussees Verschenen gingen de steenen werpers aan den haal. Door de maré chaussees werd een schot in de lucht gelost. MÜtfÉÉBMÜ

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1918 | | pagina 4