ZIERIKZEE-ROTTERDAM ADVERTENTIEN. meststoffen, over geheel Nederland te verdeelen en niet alleen voor de zand gronden te bestemmen. De rekening over hel afgeloopen jaar gaf aan, dal ontvangen was f 191)18,61ö, met een goed slot van f 20,45. Besloten werd de Kon. goedkeuring op de statuten te vragen en in verband daarmede werd het tegenwoordig bestuur voor- loopig gecontinueerd. De contributie regeling voor de vereeniging werd nog aangehouden. Landbouw en veeteelt. ST-FlLlPSLAN I). Op verzoek van de Cultuurcommissie voor Zeeland is door den Burgemeester proces-verbaal opge- mnakt wegens overtreding van de ver bodsbepalingen ingevolge art 7 der Dist'ibutiewet tegen A V. F. M., J. v. d R, G K., M. N V. d. B en M G. De overtredingen bestaan in het zaaien van wijnpeên, uien en suikerbieten «onder of boven de vereischte vergunning Ook dit jaar zal streng worden toe gezien op dergelijke knoeierijen. STAVKNISSE. Door de Regeering is uitbetaald aau; bewaarloon voor aard appelen als volgt: te Stavenisse f10804 Sint-Annaland f 8726.38; Sint-Philips- land f 3123.27; Anna-Jacobapolder fz891,64 en op de verschillende plaatsen in Schouwen— Duiveland samen f8958.32, wat een totaal maakt van f 34503.56. Visscherijberichten. De haringvangst in den mond van de Ooster-Schelde is nog steeds in volle werking en naar wordt gemeld, zijn wel een 200 vaartuigen bij het visschen betrokken; was men in het begin niet zoo goed op visschen en afzet van de vangst ingericht, thans is dat beter, waardoor de prijzen ook gerezen zijn. De leurders brachten reeds het getal per 10 cent van 12 op 8, terwijl de bestede prijzen per K.G. reeds zouden loopen tot 25 a 30 ct., een en ander mede in verband met het betrekken van de visch in andere streken. De zoogenaamde weervis- schers in de Ooster-Schelde, uitgelokt door de haringvangsten en mede door hef eenige Januari-weer, beginnen het hout voor de visscherij reeds te steken in de hoop mede te kunnen profitee- ren van den ruimen""voorraad visch, die in de Schelde kwam, en die, naar men hoopt, ook naar beneden zal komen. Verkoopingen, enz. itïiKERZEK, 30 Jan Ten verzoeke van den heer Joost Hen Boer en kinderen' verk"cbt notaris H. J van N'ouhnys te Zierikzee alhier hedf-n in het openbaar: het recht van erfpacht met de opstallen op het onroerend goed te Fikerzee, huis. schuur. erf, groot 1 are 63 c.a., voor f 1476. Kerknieuws Ned. Herv Kerk Beroepen: Te Montfóort, J J. Timmer te Waarder. Te Hees-Neerbosch, J J. Creutzherg te Blokzijl. Te Vorden, C Reijnierse te Vollenhove. Te Leer broek, J. Severijn te Wilnis Te Gameren, P. Zandt te Ede Te Ter- kapl« (toèz H. C Ruys te Hoe.nderloo. Te Vrouwepolder (toez.), C. W. Basti- aanee te Doeveren. - De Meisjesvereeniging „Maria", te Nieuwerkerk opgericht door mevr. Van der Linden en onder hare leiding staande, vierde 11. Vrijdagayond hare eerste jaar vergadering. De feestavond werd geopend door ds. Van der Linden met een rede voering, terwijl voordrachten en zang den feestavond opluisterden. Het annuleeren van de Russische leeningen. Naar aanleiding van 't bericht van den min is Ier van buitenl. zaken, dat de regeering te Petersburg alle Rus sische leeningen in het buitenland nietig heeft verklaard, heeft, naar de Tel, verneemt, het Tweede Kamerlid dé heer Van Idsinga zich met de vol gende vragen tot den minister van buitenlandsche zaken gewend 1°. Zijn onder de nietig verklaarde leeningen ook begrepen, die, welke door de Russische regeering zijn gega randeerd (voor spoorwegen bijv.)? 2°. Welke maatregelen stelt de Ned. regeering zich voor te nemen, ten einde de belangen te beschermen h te bevorderen van Nederl. hou.:?es van obligatiën in zulke leeningen en daardoor ook het belang van de Ne derl. schatkist? 3°. Meent de regeering, dat er ter men zijn, om beslag te leggen op de eigendommen, toebehooreivj a m den voormaligen Russischen Staat, d e zich in Nederland bevinden, tèn einde daarmede voorloopig de houders van vermelde obligatiën eenigermate scha deloos te stellen en is de regeering hiertoe bereid? 4°. Is de regeering in staat mede te deelen hoe groot de waarde is van d: eigendommen in vraag no. 3 bedoeld? Zoo ja, dan verzoekt ondergetee- kende den minister die mededeeling te verstrekken. Rantsoeneering en maximumprijzen. De minister van landbouw heeft tot de gemeentebesturen de navolgende cir culaire gericht: Ik hen de eer u te berichten, dat, naar mij herhaaldelijk gebleken is, ver schillende gemeentebesturen bij het doen Van bestellingen niet steeds voldoende rekening houden met de voorraden, welke reeds ter bescschikking van de ingezetenen hunner gemeente staan. Iedere gemeente heeft recht per vier- wekehjksche periode te ontvangen het hoofdelijk vastgesteld rantsoen, ver men. gvuldigd met het aantal ingezetenen boven het jaar, welke in deze gemeente Woonachtig zijn. Met spreekt echter van zelf, dat hierbij rekeniDg moet worden gehouden met de voorraden bij sommige dier inge zetenen aanwezig. Uit verschillende omstandigheden is gebleken, dat met medeweten van het gemeentebestuui vele gezinnen in tal van gemeenten beschikken over een voorraad aardappelen en peulvruchten Gesteld, dat een gemeente 2000 in gezetenen telt, waarvan 1000 ingezetenen hun eigen voorraad aardappelen be zitten, dan kan uiteraard slechts een bestelling per vierwekelijksche periode gedaan worden van 1000 X 16 16.000 K.G. aardappelen. Bij de heerschende schaarschte aan voedingsmiddelen, dring ik er ernstig op aan, dat zooveel als maar eenigszins doenlijk is wordt nagegaan, welke voor raden in uwe gemeente aanwezig zijn en dat daarmede bij het doen van be stellingen steeds ten volle rekening wordt gehouden. Wie voorraden bezit helmort geen bons voor de desbetreffende goederen te ontvangen. Daarenboven is mij het volgende gebleken. Verschillende gemeentebesturen vatten mijne beschikkingen, waarhij hun in overweging wordt gegeven bij de distri butie van regeeringsgoederen deze tegen daarbij aangegeven prijzen, hetzij aan grossiers, hetzij aan detaillisten, te ver strekken, in dier voege op, dat zij ge rechtigd zijn deze prijzen te overschrijden, ook wanneer ze als maximumprijzen zijn vastgesteld. 'eze opvatting is echter onjuist. Maximumprijzyn (het geldt hier uiter aard uitsluitendv maximum groot- en tusschenhandeiprijzen) mogen ook door gemeentebesturen onder geen voorwaarde worden overschreden. Bedoelde beschikkingen laten u echter wel de vrijheid beneden die maximumprijzen te doen verkoopen. 0"k hiermede gelieve u voortaan rekening te houden. Een vredesresolutie der Engelsche bankwerkers? üen genjtauiüeua uerlcht aan aue Duitsche bladen uit Bern meldt, dat •er den 27 Januari in de Albertnal te Londen een vergadering van bank werkers heeft plaats gevonden, die 'n resolutie heeft aangenomen, waarin er bij de Britsche en geallieerde re- geeringen op aangedrongen wordt, on middellijk een wapenstilstand op alle fronten te sluiten en aan de middel rijken op den volgenden grondslag een vredesaanbod te doen: geen an nexaties, geen schadeloosstelling en zelfbeschikkingsrecht der volken. De resolulie veri angi dat er vertegenwoor digers der arbeidersklasse uit alle oor logvoerende landen aan de vredes onderhandelingen zullen dèelnemen en verklaart, dat, in geval de middel- rijken mochten weigeren om op dezen grondslag te onderhandelen, de Britsciie arbeidersklasse de regeering zal steunen' om het voor 't voortzetten van den oorlog noodzakelijke man- neiimateriaal te verkrijgen; dat echter in geval de Engelsche regeering mocht weigeren om den middelrijken zulk ©en aanbod te doen, de vergadering zich* verplicht om aan de uitvoering van de wet op het mannenmateriaal vastberaden tegenstand te bieden. Volgens hetzelfde bericht schrijft de parlementaire medewerker van de Daily Cronicle3 dat de groote Albert- hal dicht bezet was én dat de resolu tie met algemeene stemmen en vol geestdrift werd aangenomen. Gelijk luidende resoluties zouden tegelijker tijd in andere bankwerkerscentra als in het Clyde- en Tynegebied, in Shef field en Barrow, zijn aangenomen. de betaling tegen den loopenden wissel koers bewerkstelligen. Engelsche kolen voor de onzijdigen. De beheerder van Engelsche kolen mijnen heeft een herzien reglement op gesteld betreffende den verkoop van kolen aan de onzijdigen. De voornaamste verandering geldt de methode van be taling voor de verschepingen naar Noor wegen, Zweden, Denemarken, Nederland en Spanje. De verkoopers aan deze landen moeten voortaan den koopers in den vreemde de prijzen in de ver schillende buitenlandsche koersen no- teeren en ze moeten zich voor de betaling wenden tot het departement van handel, dat den yerkooper in ponden sterling zal betalen en de betaling op zijn beurt van de koopers-in den vreemde in buitenlandsche koersen door middel van geakkrediteerde agenten zal krijgen. In het geval van verschepingen op grond der bestaande kontrakten zijn overeenkomsten aangaande de betaling in den vreemde door middel van het departement van handel van toepassing, maar de buitenlandsche kooper moet Verduisterde bonboekjes en broodkaarten. Te Rotterdam zijn aangehouden 2 beambten van het gemeentelijk dis tributiebedrijf, af deeling broodvoor ziening, een koopman, een watersto ker en zijn zoon en een winkelbe diende, die een kettinghandel dreven in ten nadeele van het distributiebe drijf verduisterde nieuwe bonboekjes en broodkaarten. Ongeveer 300 nieuwe bonboekjes hebben de ontrouwe be ambten aan den koopman verkocht voor een kwartje per stuk. Deze deed zc aan den winkelbediende over voor twee kwartjes per stuk, en de win kelbediende verkocht ze op zijn beurt aan den waterstoker en diens zoon voor drie kwartjes per stuk; particulieren moesten bij hem een igulden voor een bonboekje betalen. Veertig nieuwe broodkaarten verkoch ten de beambten aan den koopman voor 15 cent per stuk. Deze maakte er 30 cent per stuk voor, en de win kelbediende zeven stuivers. De wa terstoker heeft, toen hij bemerkte, dat de politie er achter zat, uit vrees voor ontdekking een 130 bonboekjes waarvoor 'hij ruim f 100 had betaald, verbrand. Versclieidene boekjes zijn bij parti culieren in beslag genomen. Ruimer aanvoer van visch. Het Bureau voor Mededeelingen in zake de voedselvoorziening deelt mede, dat over de maand Februari een eenigszins rüimere aanvoer van zeevisch mag worden verwacht dan in de vorige maanden, aangezien een aantal zeilloggers en beugers de diep- visscherij hebben hervat. Toch mag niet op aanvoeren ge rekend worden, welke het mogelijk zullen maken aan de groote vraag naai* zeevisch te voldoen. Aanvoer van graan en veevoeder. Aangezien er nog steeds eenig mis verstand blijkt te bestaan omtrent de aanvoeren, die krachtens de voorloopige met Amerika getroffene schikking ons land zullen, bereiken, wordt er nogmaals op gewezen, dat de aanvoer van overzéé van graan en veevoeder eerst zal kun nen worden hervat, wanneer eventueel de definitieve economische overeen komst met de entente mocht zijn tot stand gekomen, doch dat, gelijk reeds is gemeld, krachtens de voorloopige schikking uitsluitend twee schepen, de '/oaiündia aa. da SHrnarinda, met levens- behoeften voor öhs land uit AmeriKa hierheen zouden komen, op welke schepen zich echter geen graan en veevoeder voor Nederland bevindt, ter wijl bovendien ook de komst dezer schepen nog niet volkomen vaststaat De door onze regeering gevorderde graanschepen, welke tot dusver grooten- deels reeds gelost in Amerikaansche havens vastlagen, doch die van onze regeeriug, vooral ook in het belang onzer reeders en van de schepelingen, thans vergunning hebben gekregen, overeenkomstig de getroffen schikking, korte reizen te gaan maken, zullen dus nog niet voor. den aanvoer van graan en veevoeder naar óns land gebezigd worden. Minne Sabotage. Zooals men weet, klagen te Zaandam de bewoners over 't slechte voedsel, dat de centrale keuken daar thans verschaft. In H Vad. wordt over één der oor zaken het volgende medegedeeld: Het gebeurde op een ongeluksdag, dat iemand in een overigens zeer appe- tijtelijken stamppot eenige voorwerpen ontdekte, die er allerminst in thuis behoorden: Jan vond een half dozijntje punaises, Piet een paar haarspelden, Klaas een dot haar! Bij Gerrit was een stamppot van peen en aardappelen tot een hoogst onsmakelijke dunne brij verworden die zeer verdacht geurde Het is tot dusver moeilijk na te gaan, wie de daders van deze minne sabotage zijn geweest. Welhad de directeur eenige vermoedens. Men mag tegenover de Centrale Keuken staan, hoe men wil, een dergelijke daad in dezen tijd van voedselschaarschte is laag en misdadig te noemen. Onze deze omstandigheden zal het echter bij velen verwondering wekken, dat men er toe overgaat de keuken, die toch een capaciteit heeft van 8000 L. voedsel daags, belangrijk uit te breiden door een achttal wijklokalen te bouwen, terwijl men localitoiten beschikbaar heeft. Voor een schuldrijke stad als Zaandam zijn die peperdures machines wel wat overbodig. In de groote stad. Een ouderlooze en argelooze jon geling van buiten, de 22-jarige P. Veldman, van Waalwijk, was als land- j slcrmplichtige naar Amsterdam ge- 1 komen. Hij li ad f 3000, het erfdeel zijner moeder, bij zichen kreeg j kennis aan Sientje, een meisje, dat zich blank onschuldig voordeet, maar j 'n straatdeerne was cn den jongen i op allerlei -manier zijn geld afhan- dig maakte. „Tot den laalsten cent j toe zal ik het hem afpingelen", zei ze tol een vriendin. Toen het zoover was, lachte ze hem uit en wilde nifel* meer van hem weten. In razernij schoot de jongeling het meisje dood, waarna hij met een tweede schot zich zelf het leven trachtte te benemen. Hij herstelde echter en thans heeft de krijgsraad hem veroordeeld tol 2 jaar gevangenisstraf. De S.D.A.P. Te Arnhem is Zaterdagnamiddag een buitengewoon congres der S. D. A. P. begonnen. Bij den aanvang reeds was de groote Musiszaal stampvol. De waarnemende voorzitter, de heer Schaper, deelde mee, dat dit congres een van de belangrijkste congressen zal worden, die de partij ooit gehouden heeft. Wat hier toch besloten zal worden, zal voor de partij voor de eerste jaren beslissend zijn. De scheepvaart Het Nederl. Correspondentiebureau meldt: Naar wij vernemen heeft de regeering bij de dezer dagen tot stand gekomen overeenstemming met de Nederlandsche reeders in zake de voorwaarden, waarop de in Amdrikaansche havens liggende Nederlandsche schepen van de vordering voor de thuisreis zullen worden ont heven, bedongen, dat de reeders met derden geen bevrachtingsovereenkomst zullen mogen afsluiten voor de bedoelde schepen, zonder voorafgaande toestem ming van de regeering. Wij meenen te weten, dat de bedoeling hiervan zou zijri, dat de regeering de beschikking houdt over die schepen, opdat zij niet plotseling, voor het feit kan worden gesteld, dat, als zij die schepen noodig heeft voor den aanvoer van de voor ons land noodzakelijke levensbehoeften, de schepen niet meer beschikbaar zouden zijn. TELEGRAMMEN. BERLIJN, 4 Febr. Alle Duitsche bladen spreken de meening uit dat heden de stakingen zul lep geëindigd zijn. Het leiden van stakingen zal voortaan worden gestraft met gevan genisstraf van hoogstens 1 jaar. Het Soc. Rijksdaglid, Dittmann, zal voor een buitengewone krijgsraad moeten terecht staan. STOCKHOLM, 4 Febr. De burger oorlog in Finland neemt een steeds heviger karakter aan en verwoede ge vechten hebben op verschillende pun ten plaats. De toestand is zoo drei gend, dat eenige Zweedsche schepen naar Finland vertrokken zijn om de aldaar gevestigde Zweden, Noren cn "Denen naar .Sciuxdinavië over le bren gen. Van officiëele zijde wordt ver klaard, dat Zweden op dit oogenblik oog niet tot een defentie in Finland zal over gaan. VAN DE GRENS, 4 Febr. Gisteren hadden in 't Noorden van Vlaanderen verschillende aanvallen uit de lucht plaats. Des middags werd Zeebrugge zeer geweldig met bommen bestookt Talrijke vliegtuigen namen aan den aanval deel. Zij stonden bloot aan zeer hevig afweergeschut, maar vertoefden toch- geruimen tijd over de kust. Ook op de haven van Brugge zijn talrijke bommen gevallen. Marktberichten. THOLBN, 2 Februari. Tarwe f 18 f 19Haver f 17 f 18; Wintergerst f 17 f 18Zomergerst f tl f Rogge f 18 f 19; Bruine boonen 29 f 31; Witte boonen f 29 f 31Kookerwten f 20 A f 29Kroon- erwten f 20 f 29, alles per 100 K.G. Aardappelen f 4,20 per 70 K.G. Ajuin f 8 A f 9,per 60 K.G. Eieren f 9 per 100 stuks. Boter f 1,625 per halve K.G. ROTTERDAM, 4 Februari. GRANEN. Buitenlandsche prijshou dend. Meel, stil. Bruin Mosterdzaad, f 102 A f 105; geel f 55 A f 58. Vlas. Aanvoer 6370 steen schoon blauw, f 6,50 A f 8,50; 125 steen vuil f2 A f3; 1200 steen Groninger, f 8 A f 101220 steen schoon -wit, f 3 A f 3,50600 steen schoon geel, f8 A f 10350 .steen vuil, f2 A f3; handel sleepend, kwaliteit minder; door hooge vraagprijzen weinig handel; grootendeels verkocht; afwij kende onverkocht. Karwijzaadf 70, Eieren, geen markt. VEE. Aanvoer .80 Rwideren, 721/., ct. tot 1027a ct., redelijk. 131 Kalverenf 1 A f 1,50, redelijk. 456 Schapen of Lam meren, 35 A 55 ct., Lammeren, geen prijs bepaald, redelijk. 481 Varkens, de geheele aanvoer door de regeering in beslag ge nomen en naar het abattoir vervoerd. Telegrafisch Weerbericht, medegedeeld door het Kon. Ned. Metoor. Instituut te De Bilt, naar waarnemingen verricht in den morgen van 4 Febr. 1918. Verwacht tot den avond van 5 Febr. zwakke tot matigen zuidelijken tot zuid westelijken wind, nevelig tot half of zwaar bewolkt, weinig of geen regen, lichte tot matige dooi. VERBETERING. In de advertentie Waterschap Schouwen (herstemming hoofd-inge- landen) voorkomende in ons nummer Van j 1. Vrijdag, stond onderaan N. B. De kennisgevingen van vertegenwoordi- ging (gevolmachtigden zijnde) aan het Dag. Bestuur gericht, behoeven niet gezegeld te zijn, dit moest zijn: geen volmachten zijnde. De Directeur. ST00MB00TDIENST en tusschengelegen plaatsen. FEBRUABI 1918. Van Zieriksee: 5 Van Rotterdam I Dinsd. Woen. Do»d. Vifld. Zaterd. Zond. Maand. 11 Dinsd. 12 8,30 10,- Dinad. 5 'i Woen. 6 Dond. 7 Vrjjd. 8 Zaterd. 0 Zond. 10 Maand. 11 Dinsd. 12 0,80 oi- GEBOREN: FRANCINA LENA Dochter van J. J. STOUTJESDIJK eii M. STOUTJESDIJK— de later. 4 Oüd-VossEMEER, 31 Januari 1918. In plaats van kaarten. VERLOOFD: CO OCHTMAN, Techn. Stud. en E. D. WERMUTH, Cand. Schéik. Ing; Heden overleed, tot onze diepe droefheid, ons innigst geliefd Zoontje en Broertje, Johannes Theodorus, in den nog jeugdigen leeftijd van 8 jaar en 7 maanden. Zierikzee, 3 Febr. 1918. A. ARNOLD. G. C. ARNOLD—BüDfZE en Kinderen. Heden overleed, tot onze diepe droefheid, ons geliefd Klein zoontje en Neefje, Johannes Theodorus Arnold, in den jeugdigen leeftijd van 8 jaar en 7 maanden. Zierikzee, 3 Februari 1918. Uit aller naam, Wed. J. TH. ARNOLD-db Haan. Heden overleed, tot onze diej>e droefheid, eins geliefd Kleinzoontje en Neefje, Johannes Theodorus Arnold, in den jeugdigen leeftijd van 8 jaar en 7 maanden. Zierikzee, 3 Februari 1918. -Uit aller naam, A. BUIJZE A«. De ondergeteekende betuigt, ook namens wederzij dsche Familie, haren hartelljken dank, voor de talrijke be wijzen van deelneming in haar zoo smartelijk verlies. Zierikzee, Februari 1918. Wed. L. C. JONGMANS— Looijbn. Voor de vele bewijzen van deel neming, bij de ziekte en het overlijden van ons eenig geliéfd Zoontje én Klein zoontje ondervonden, betuigen wij in het bijzonder aan Dr. J. v. d. KWAST en Zuster VAN MALLAND, onzen har telijker! dank. Zierikzee, 4 Febr. 1918. J. DUSON. S.DUSÖN—^Schouw. H. HAGE eh Fam'. te Schudde- beurs bedanken hartelijk voor de be langstelling, zóö van hier als van elders, op 2 en 3 dezer. Hartelijk dankook namens Familie, voor de vele bewyzen van be langstelling, mij betoond op 30 Januari. Renesse. L. VERSEPUT Cz. Voor de vele blijken van deel neming, ontvangen tijdens de ziekte en na het overlijden van onze geliefde Echtgenoote, Moeder, Béhuwd- en Groot moeder, Mej. ELIZABETH DOUB LE IJ N, betuigen ondergeteekenden hun nen hartelljken dank. Noordwelle, 4 Febr. 1918. Namens Banderen, Behuwd- en Kleinkinderen, A. VAN DER WERF. Aan allen, van wie ik by myna beneeming tot Kapitein blijken van belana- stelling ontving, betuig Ik hierdeor mijn welgemeenden dank. J. P. LOUWERSE, Comt. van Sohouwen en Duiveland.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1918 | | pagina 1