Zierikzeesch Nieuwsbode ABONNEMENT: ADVERTENTIËN: Maandag 4 Febr. 1918. (zierikzeesche courant). vs ^6? itl"8 van u4t" Inschrijving van Belgen. Prijsopdrijving Lompen. Maximum-inkoopprijs Zeep. Rijwielbanden. K o f f i e. Oorlogsoverzicht. nieuwstijdingen. Uit Stad en Provincie. Prijs per 3 maanden 1,40, franco per post 1,70. Voor het buitenland per jaar 10, Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt Maandag, Woensdag en Vrijdag. van 1—3 regels 50 ets., van 4 regels en daarboven 15 _cts. pér regel. Reclames 20 ets. p. regel. an 7Acfo IA ARP AMP FJ inil7 Bij contract belangrijke korting. Lijst van eigenaars of beheerders van paarden. De BURGEMEESTER der gemeente Zie rikzee brengt ter algemeene kennis, dat de ingevolge art. 17 van het Inkwartierings- reglemect opgemaakte alphabetische lgut, bevattende de namen der in deze gemeente metterwoon gevestigde eigenaars ot beheer- ders van een ot meer ter vordering en ter keuring aan te bieden paarden, gedurende de maand Februari dezer gemeente ter inzage is nedeigelegd. Zibbikzee, den 81 Januari 1918. De Burgemeester voornoemd, A. J. F. FOKKER VAN CRAYESTEYN VAN RENGERSKERKE. De BURGEMEESTER van Zierikzee Brengt ter kennis van de in deze gemeente verblijvende Belgen de navolgende circulaire van het Nederlandsch Comité tot steun van Belgische en andere slachtoffers „Om na de bevrgding van het grondge bied in België te mogen terogkeersn, „zullen de Belgen, die in Holland hebben „verbleven in het b?zit moaten rgn van „verschillende identiteitsstukken. „Daar h6t aantal uitgewekenen groot is, ,zal het opmaken dezer stukken veel tgd „vragen. Diensvolgens verzoekt het Comité „Office Beige allen Belgen, die in Neder- „land verblijven, dringend zich onverwgld „te laten inschrijven in de bevolkings- „reguters der Nederlaudsche Gemeenten, „waar zg tgdelgk verblijven. Tevens wordt „hun verzocht zich te laten inrchrgven op „het Consulaat- van het district waarin zg „zich hebben gevestigd. „Deze consulaten zullen te hunner ba- schikking houden een irjschrgving.kaart „met aanduiding van alle noodige gegevens, „welke kaart op aanvraag belanghebbenden „ter invulling wordt toegezonden. „Van deze formaliteiten zgn ontslagen „de geïnterneerden, de Belgen in de vlucht oorden en de families van geïaterceerden, „die in de nooddorpen, bg de intemeerings- „kampen opgericht, zgn gehuisvest'. Zibrikzzb, den 1 Februari 1918. De Burgemeester voornoemd, A. J. F. FOKKER VAN CRAYESTEYN VAN RENGERSKERKE. De BURGEMEESTER van Zierikzee Brengt ter kennis van bölanghebbendeh de navolgende beschikking van den Minister van Landbouw, Ngverheid en Handel van 30 Januari j 1no. 18, afdeeling Crisirzaken De Minister van Landbouw, Ngverheid en Handel, Gezien de maatregelen, die door de Com missie van Advies inzake lompen worden voorbereid ter verkrijging van een overeen stemming tusschen de verschillende belang hebbenden bg den handel in en de verwerking van lompen, waarbjj tevens wordt beoogd «ie prijsopdrijving van de eindproducten tegen te gaan, maakt bekend: dat in verband met vorenbedoelde te ver dachten maatregelen iedere prijsopdrijving van lompen onvermjjdelgk tot geldelgke ver liezen aanleiding moet geven, aangezien die maatregelen geen rekening kunnen houden met de hooge inkoopprijzen van lompen, die onder deze omstandigheden mochten zgn ont*taan. Ziibikzeb, 4 Februari 1918. De Burgemeestér voornoemd, A. J. F. FOKKER VAN CRAYESTEYN VAN RENGIRSKER&E. De BURGEMEESTER van Zierikzee; Brengt ter kennis van belanghebbenden de navolgende beschikking van den Minister van Landbouw, Ngverheid en Handel van 30 Januari j.l,, no. 22; afdeeling Orisiszaken; DE MINISTER VAN LANDBOUW, NIJVER HEID EN HANDEL, gezien art. 3 der Distributiewet 1916, Heeft goedgevonden: onder intrekking van zijne beschikking van 27 December 1917No 2743/2 Afd. Crisiszaken, Bureau Volksvoeding, vast te stellen voor zaohte zeep eea maximam- inkoopprgs, door de gemeenten te besteden, voor de periode van 29 Januari tot 25 Febrnari 1918, van f 55,60 per 100 K G. Zibbikzee, den 4 Febrnari 1918. De Burgemeester voornoemd, A. J. F. FOKKER VAN CRAYESTEYN VAN RENGERSKERKE. De BURGEMEESTER van Zibbikzee, Brengt ter kennis van belanghebbenden de navolgende beschikking van den Minister van Landbouw, Ngverheid en Handel van 30 Januari j.l. no. 16, Afd. Crisiszaken. De Minister van Landbouw, Ngverheid en Handel, Gezien zgne beschikking van 17 October 1917, Afdeeling Crisiszaken, Bureau Ngver heid No. 192 C. Heeft goedgevonden te bepalen: dat rijwielbanden van alle soorten, welke door grossiers en fabrikanten aan tusschen- handelaren worden geleverd voor de bg genoemde beschikkiog vastgestelde maxi mum tassohenhandelsprjjzen, moeten zgn vrg van kosten voor verpakking en vracht tot de bestemming. Zibbikzee, dén 4 Febrnari 1918. De Burgemeester voornoemd, A. J. F. FOKKER VAN CRAYESTEYN VAN RINGIRSKIRKI. De BURGEMEESTER van Zierikzee; Brengt ter kennis van belanghebbenden de navolgende beschikking van den Minister van Landbouw, Ngverheid en Handel van 30 Januari j.lno. 8, afdeeling Crinszaken. De Minister van Landbouw, Ngrerheid en Handel, Gezien artikel 8 der Distributiewet 1916; Gezien zgne beschikking van 29 November 1917, no. 907. afdeeling Crisiszakeu, Bureau Algemeene Zaken; Heeft goedgevonden: A. in te trekken zgn vorengonor-mcfe be schikking; B 1°. vast te stellen de volgende maxi mumprijzen voor koffie Tusschenhan- dolprgs, d i. de prjjs aan detail listen in reke ning te brergen Kleinhandel- prgs. f 1.40 per V2 K.G. f 0,20 per deci liter exclusief flesch. f 1,24 per V» K.G. los f 1,27 per Vs K.G,, netto Koffie- verpakt, extract, f 0,14p8r deci liter exclusief flesch. 2°. ten aanzien van vorenbedoelde prjjzen e bepalen a dat vorenstaande tnsschenhand^lprgzen zgu gesteld mot inbegrip van distributie- kosten, levering franco station-van bestem ming, spoor, boot of laatste veer en emballage, voor zoover deze emballage niet bestaat uit jute-zakken; b. dat koffie-extract, getrokken uit een mengsel van vaste strffen, dat minder dan 80 koffie bevat, niet zal mogen worden afgeleverd c. dat de flesch, waarin koffie-extract wordt verkocht, tegen kostenden prjjs mag worden berekend en tegen dienzelfden prjjs, mit» onbeschadigd moet worden terug genomen C. te bepalen, dat de beschikking in wer king treedt op 1 Februari 1918. Zierikzee, den 4 Februari 1918. De Burgemeester voornoemd, A. J. F. FO'iKER VAN CRAYESTEYN VAN RENGERSKERKE. Van de verschillende oorlogsfron ten geen belangrijk nieuws. Gemeld wordt, dat dagelijks Amerikaansche schepen met troepen in de Fransche havens debarquooron, tonoincle <leol le nemen aan den strijd tegen het ver wachte Duitsclie offensief. Of het landen van Amerikaansche troepen in .Frankrijk werkelijkheid of fictie is, weten wij' niet. Het is mogelijk, dat Amerika, teneinde de geallieerden ©enigszins tevreden te stellen, eenige hulptroepen naar Europa zendt, maar het komt ons hoogst onwaarschijn lijk voor, dat, terwijl de Japansche krijgsmacht stillekens in Japan blijft, Ide Yankees hun legermacht ten plei- ziere van Engeland aan het Fransche front zullen laten doodvechten. Ame rika zal zijn militaire kracht niet in Europa gaan verspillen. Hiervoor is de Amerikaan te veel zakenman. Hij zal denken, dat daarbij niets te ver dienen, maar wel veel te verliezen valt. De werkstaking in Duitschland, die aanvankelijk een dreigend karakter aannam, schijnt thans aan 't afnemen te wezen. In Berlijn heft zij zich in gewelddadigheden geopenbaard. Tramrijtuigen werden vernield, en ruiten ingeworpen. Wegens verzet en wanorde werden 160 personen-in hech tenis genomen. De opperbevelhebber heeft, wijl de werkstaking belem merde de voorziening van leger en marine van wapenen en ammunitie, zeven groote wapenfabrieken onder militair beheer gesteld. De werklieden bij die zeven fabrieken, die weige ren den arbeid te hervatten, worden istreng gestraft. En zij ónder hen, die nog dienstplichtig zijn, zullen onmid dellijk in militairen dienst gesteld worden bij Weigering tot arbeid. Kamenef, een der Russische gedele geerden te Brest-Litowsk, is met een zending naar Londen en Parijs belast, om de geallieerden -omtrent het ver loop der vredesonderhandelingen in te lichten. Aanleiding tot die zending heeft gegeven een wenk, die de Russi sche regeering ontvangen heeft, dat namelijk het Britsche gouvernement onder zekere voorwaarden bereid zou zijn de Bolsjewiki-regeering te erken nen, en geneigd was met haar in be trekking te treden. Tusschen Dow- ning-Street te Londen en het Sinolny- instituut te Petersburg is in den laat- sten tijd druk geseind. Alleen Trolzky en Lenin-kennen den inhoud der de pêches. Wat van een en ander waar is, zal de toekomst leeren. De Raad van Vlaanderen heeft in een proclamatie de volledige zelfstan digheid van Vlaanderen afgekondigd. Wanneer dit 'heleekent, "geen Vlaande- deren hij Duitschland, maar een vol komen zelfstandig. Vlaanderen naast een zelfstandigen staat Wallonië, zoo dat Vlaanderen een eigen wetgevende, uitvoerende en rechterlijke macht verkrijgt, en met Wallonië een Bonds staat vormt onder de souvereiniteit van Koning Albert, dan bestaat er alle reden over dezen nieuwen staat van zaken, die gunstig afsteekt hij dien vóór den oorlog, zien grootelij ks te verheugen. De tasch met sttikken uit de kluis te Florence, die in het proces Cail laux. hetwelk even berucht belooft te worden als liet proces Dreyl'us, de hoofdrol zal spelen," is te Parijs aan gekomen en in de brandkast van liet kabinet van den rechter van In structie, kapiteinBouchardon, op geborgen. Deze veiligheidsmaatregel belette evenwel niet, dat onderschei dene Fransche dagbladen zooge naamde uittreksels uit het dossier bevatten. Terecht, heeft de advokaat van Caillaux, mr. Demange, dezelfde, die indertijd niet Lybori Dreyfus ver dedigd heeft, tegen'de publicatie van de processtukken, die niet eens juist werden wedergegeven geprotesteerd. Maar men begrijpt, waarom het te doen is. Men wil stemming maken- tegen Caillaux, het doen voorkomen, alsof hij 'n coup d'état op 't oog had en met Duitschland lot eiken prijs vrede wilde maken. Clemenceau wil zich van een hem gevaarlijken mede dinger ontdoen.. Het veelgelezen Journal clu Peuple trekt heftig te velde tegen de Fran sche regeering. Plet blad schrijft, „de regeering, die wij thans hebben, is erger dan haar vóórgangsters. Poin- caré, gemarteld door de artikelen van FHomme enchainé" (Clemenceau) kocht zich zijn rust door een daad van zwakheid. Plet aan het bewind komen van Clémenceau heeft alle hoop op vrede te niet gedaan. Deze bijna tachtigjarige blijft koud tegen over den dood van millioenen jonge lingen. PleL is thans misdadig over den vrede te spreken, zoo roepen de volgelingen van Clemenceau. De huid van een ander <laat_ban ^nvpr^h.illiig.. nun huid en hun beurs, ziedaar hun patriotisme. Voordat de Centraien ge sproken hadden, riepen zij: „de vij anden moeten allereerst voorstellen doen". Sedert de Centraien echter ge sproken hebben, heet het nu: „voor zichtig, dit is een val". Men mag de Fransche regeering, die voor 't Fran sche bloed verantwoordelijk is, voor houden. Indien de Duilsclïers ons een strik spannendan behooren uw diplonfaten dit te bemerken, want anders zijn zij domkoppen. Vervangt hen dus, en knoopt onderhandelingen aan, want zoodra men 'onderhandelt, is de vrede meer nabij. Dan zal er een einde komen aan de menschen- slachting en tevens aan de schande lijke 'oorlógswinsten der oorlogsleve ranciers. Dan zal ook 'n einde komen aan den oorlogsmoed van voor den dienst ongeschikte koffiehuisbezoe kers, die de vijandelijke loopgraven aan de stamtafel veroveren, 't Schijnt heden ten dage een misdaad te zijn, wanneer men een hart heeft, een „misdaad, waarop ten slotte de doodstraf staat. Plet woord „vrede" uitspreken beteekent immers de doodstraf. De afgevaardigde-, die dit voorstel deed, moest in zijn lijd na genoeg iedere week voor den straf rechter verschijnen. Men leze zijn strafregister maar eens na, dan zal men zien, welk een waardig volks vertegenwoordiger deze is. Men be merkt, met welk een verbittering dit stuk geschreven is. Inderdaad is de stemming in Frankrijk verre van opgewekt. Plet gebrek begint te nij pen. Er is behoefte aan brandstoffen en aan levensmiddelen. CHINA Aan de Times uit PekingDe pest heeft langs de handelsroute door het noorden van Sjansi haar weg gevonden tot in Sjili. In een stadje, 50 mijl ten Z.W. van Paotingfoe, zijn 30 gevallen geconstateerd. Men vreest, dat de ziekte zal overslaan naar de volkrijke steden in deze provincie. De regeering is be denkelijk traag geweest in het nemen van voorzorgsmaatregelen, maar nu worden ze in grooten omvang getroffen. RUSLAND. Zeven gewapende mannen vielen te Petrograd onder de oogen van een vrij groote menigte een post-auto aan, waarin groote sommen golds ver voerd werden. De roovers maakten zich meester van leeren zakken, in houdende 65000 roebel en wisten te ontkomen. De Russische anarchistische partij is trouwens zeer actief. Thans heb ben zij weer het huis van den mjllion- nair Grensberg, die zich in Japan bevjndt, in bézit genomen en "daar hun club ondergebracht. Dat is het derde gebouw, waarvan zij zich deze week meester maakten. NEDERLAND. AMSTERDAM. Een reiziger van een goudsmidsfirma' uit Ploorn bezocht verschillende klanLen in den Jordaan. Hij had een monsterkoffer bij zich, die voor een waarde van ongeveer f 17000 aan horloges, ringen en bro ches bevatte. De koffer stond óp een handkar, die door een "kruier uit de Vinkenstraat, een man van 80 jaar, die al 25 jaar voor de firma werkt, werd gereden. Te twaalf uur ging de reiziger koffie drinken; de kruier werd tegen één uur met de handkar en den koffer terugbesteld - hij een goudsmid in de Nieuwebrugsteeg. Op de Lfndengracht, op weg naar zijn woning, zette de kruier de handkar met de kostbare lading even neer om in het urinoir te gaan. Toen hij even later weer" naar hui ten kwam, was de kar 'met den koffer verdwenen. De politie van liet bureau Wester straat werd gewaarschuwd. Dadelijk gingen agenten op rijwielen in de omgeving zoeken. Een hunner zag in een straat van den Jordaan een man rijden met een handkar, welke beant woordde aan de gegeven beschrijving en waarop iets lag, door een zeil overdekt. De agent vroeg den man, wat hij hij zich liad, waarop deze aan den haal ging. Bij onderzoek bleek in de kar niet de ontvreemde koffer te liggen, doch een haal manufactu ren, ter waarde van f 2000, gestolen ten nadeele van een firma aan de Keizersgracht. Van de ontvreemde handkar en den koffer was nog geen spoor gevonden. Iemand heeft gezien dat de kar door twee mannen is weg gereden. ArniJUUUiJKiNliv weudvvé vau aeri onlangs in den ouderdom van ruim 80 jaar overleden Van B., wiens lijk op •last van de justitie is opgegraven, aan gezien wordt vermoed, dat hij aan de gevolgen van vergiftiging is overleden, is in het politiebureau alhier opgesloten. Zij was onlangs voor de 4de maal weduwe geworden. LOSSER. De Nederlandsche grens wacht onder deze gemeente heefteen Duitsch militair van de grenswacht onder Gronau aangehouden, die bij ingezetenen van Losser om brood be delde. Nadat hij voor den grenswacht commandant gebracht was, werd liij op zijn verzoek weer naar de Duit- sche grenswacht teruggebracht. WINTERSWIJK. Naar de Teh- (/raaf verneemt, zullen 70000 Neder land sche arbeiders bij de Duitsclie in dustrie in het werk gesteld worden. Wanneer men ziethoeveel men schen iederen dag voor liet consulaat te Arnhem wachten op liet verkrij gen van een pas, dan kan men zich voorstellen, hoeveel menschen voor 't verrichten van arbeid naar Duitsch land'trekken. 's-GRAVENPIAGE. Tijdens afwezig heid van de bewoners is ingebroken in het magazijn van gouden en zilve ren werken van den heer P. Abraham- son aan de Hoogstraat alhier. Uit de. étalagekast en uit de kasten in den winkel is ontvreemd, voor zoover tot dusver was ria ie gaan, voor een waarde van ongeveer f 25.000 aan sieraden. De inbrekers hebben zich blijkbaar tot het perceel toegang ver schaft door 'n poort in de Anuastraat. KERKRADE. Te Kloostenrade on der deze gemeente zijn de hulp-kom miezen sergeant Hendriks en de mili cien J; v. d. Meer slachtoffer gewor den van hun vak. Toen zij op patrouille liepen, zagen zij zeven smokkelaars ieder met een paard aankomen. Op hun geroep van 'halt, zette 't zevental 'het op een loopen met achterlating van de paarden. De kommiezen ach tervolgden lien echter en haalden hen in. Daarop ontstond er oen worsteling. Een der smokkelaars trok 'n revolver en loste 3 schoten, met het gevolg, dat v. d. Meer terstond gedood werd en Hendricks zwaar gewond in de borst ter aarde stortte. Op 't schieten kwam de grenswacht in 't geweer en vond de hvee kommiezen badende in hun bloed. Hendricks werd terstond naar het hospitaal te Heerlen ver voerd en stierf kort daarop. De politie is de daders op het spoor. Een nieuw politiek Weekblad. -ZIERIKZEE. Verschenen is het eerste nummer van het Vrijzinnig Democratisch Weelcblad voor 'Zeeland. Wij heeten het blad, hetwelk te Middelburg wordt uit gegeveneiken Vrijdag verschijnt, en onder redactie staat van den heer P. J. van Ravensteij.nwelkom in het leven. ELLEMEET. Er komen in deze ge meente in. den laatsten tijd enkele ge vallen van besmettelijke keelziekte, diphtheritis, voor. De vorige week is dientengevolge de school één dag gesloten geweest. RENESSE. Zaterdagavond gaf het fanfarecorps „Luctor et Emergo", in de zaal van mej. M. C. Kappers, eene wel geslaagde uitvoering. De zaal was geheel bezet. Het programma werd zeer ver dienstelijk afgespeeld, vooral de num mers „Mosaique del' opera Martha", „Bertha", „Bellatric" en „Esmaraldo" getuigden van flinke oefening en ernstige studie. Aangezien er vele leden gemobili seerd zijn, heeft het kleine troepje ge toond, welk een hoogte de kunst onder de goede leiding van den bekwamen directeur en door wilskracht kan bereikt worden. De dilettanten vonden |in het publiek een aandachtig en dankbaar gehoor. Gaarne brengen wij ook hulde en dank aan hen, die door hunne leuke voordrachten „Hannes voor den kanton rechter" en „Hannes voor een examen commissie" en hun deel dat zij hadden in het tooneelstukje: „De rechte Jozef" en „De bedriegers bedrogen", den avond hebben gemaakt tot een zeer aangenamen en genoegelijken avond. Nog wat gezelligen kout en ieder keerde hoogst voldaan huiswaarts. NOORDWELLE. De fairbank deelde aan haar aandeelhouders dit jaar 4y3 pCt. uit. Doordat er heel wat minder gewogen was eii den weger meerder loon was toebedacht, is de uitkeering heel wat lager dan verleden jaar. SCHOUWEN. Zaterdag vlogen vier vliegtuigen lang3 den westkant van ons eiland, richting nemende naar 't Zuid westen. Zondagochtend weer twee waar genomen die 's namiddags weer naar het Noordoosten koersten. Dnu u w jc.rv.oii a V iilSAan ue iwi. 'nisclie Hoogeschool te Delft slaagde dezer dagen voor het candidaats-exa- men civiel-ingenieur de heer J. C. Pannekoek, voorheen alhier, thans technisch ambtenaar bij den Ran van toezicht op de spoorwegdiensten te 's-Gravenhage. 1 In deze gemeente zal eene huur- commissie worden ingesteld, als het daarvoor vereischte aantal personen zich beschikbaar wil stellen om in die com missie zitting te nemen. ZONNEMAIRE. Alhier heeft zich een comité gevormd om op het graf van wijlen mej. Van Zaaien, in leven Hoofd der Bewaarschool, een blijvend aandenken te plaatsen. BRUINISSE. In de groote loods, die naar de eischen des tijds ingericht, het vorige jaar aan de Gedempte Dee ge bouwd werd, zal heden (Maandag) met het koken van mosselen worden be gonnen. Voorloopig moeten 60 ton ge leverd worden; deze mosselen worden in het zuur gelegd en voor de con sumptie gereed gemaakt. Naar verluidt bestaan er plannen bij de Regeering om de mosselen niet alleen als voedsel voor de menschen maar ook voor veevoeder te. gebruiken. Met andere plaatsen zal ook deze gemeente alsdan voor de levering van mosselen worden aangewezen. STAVENISSE. In de Vrijdag alhier gehouden gemeenteraadszitting is be sloten dé heffing van haven- en kade- gelden weder te bestendigen, daar de tegenwoordige regeling slechts tot 1 Juli 191S was goedgekeurd. ST.-ANNALAND. In het café „In den Handel" werd Donderdagavond de jaarvergadering gehouden van het muziekgezelschap „Accelerando". Ze werd bijgewoond door 4 {van de ©ere leden. De notulen werden ongewijzigd goedgekeurd. Ook de rekening, nage zien door de heeren C. Burgers en A. 'J. Soeters, werd in orde bevonden. Ontvangen was f 122,70, uitgegeven f 139,27, er was dus een nadeelig sal do van f 16,57, in kas is echter nog 1" 114,44ö. De bestuursleden, ieder jaar aftredend, werden alle weer op eer volle wijze herkozen, 't Zijn de hee ren L. J. Soeters Pz., W. A. Boogaard, 'M. P. Lanooij, P. van Bendegom en J. C. Soeters. Daarna volgde sluiting. ST.-MAARTENSDIJK. In de Vrij dag gehouden vergadering der ver- eeniging „Landbouwbelang" alhier, waren 50 leden aanwezig. Besloten werd adhaesie te betuigen aan een {door de Z. L. M. te richten adres, aan tden Minister om stikstofhoudende

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1918 | | pagina 8