Zierikzeesche w Nieuwsbode ABONNEMENT: ADVERTENTIËN: Vriidaa 1 Febr 1918 ^zierikzeesche couranti 74ste JAARGANG- No-iniendmgcopedengdigev^irtuit- EERSTE BLAD. Herhalings-Onderwijs. Oorlogsoverzicht. Uit Stad en Provincie. Ingezonden Mededeelingen. Heesters Abel i j s i r o o p Prijs per 3 maanden 1,40, franco per post/1,70. Voor het buitenland per jaar 10, Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt Maandag, Woensdag en Vrijdag. van 1-^3. regels 50 ets., van 4 regels en daarboven 15 ets. per regel. Reclames 20 ets. p. regel. V I Ij Ud y I ICUI. 1310. (ZIERIIVZtCSOrlt OUURAM !TJ. Dir. A. J. DE L00ZE Jr. Uitg.-Hoofdr. A. FRANKEL. gave vóór 1,ure. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Gasfabriek te Zierikzee. Gedurende Jan. bedroeg gemiddeld: Calorische waarde 49,49 cal. Soortelijk gewicht 0.4509. Lichtsterkte 14.95. De Directie. Thee. De BURGEMEESTER van Zibkikzbb Brengt ter kennis van belanghebbenden de navolgende beschikking van den Minister van Landbouw, Ngverheid en Handel van 26 Jannati j.l., no. 6; De Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel, Gezien artikel 8 der Distributiewet 1916; Heeft goedgevonden te bepalen: 1. De aflevering van thee als drank of op welke andere wjjze ook in hotels, café's, restaurants, wachtkamers, kajniten en der- gelijken, is tot nadere aankondiging verboden. 2. Het verbod onder 1 gesteld treedt op 1 Februari 3918 in werking. Zibrïkbz, den 31 Jannari 1918. De Burgemeester voornoemd, A. J. F. FOKKER VAN CRAYE9TEYN VAN RENGIRSXERKE. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Ziebiszse Roepan op sollicitanten voor de vaoant komende betrekking van Onderwijzeres ln de nattige handwerken bjj het Herhalings- onderwjjs. Stukken in te zenden aan den Burgemeester vóór 6 Februari a.a. Zibbiszbe, 31 Januari 1918. Burgemeester en Wethouders voornoemd, A. J. F. FOKKER VAN CRAYESTEYN VAN RENGERSKERKE, Burgemeester. P. F. WITTERMANS, Seoretaris. De Italianen hebben bij hun offen sief Legen dé Oostenrijkers tusschen de Brenta en de Asiago onmiskenbaar eenige belangrijke voordeelen be haald. Zij hebben namelijk een drie tal strategisch gewichtige hoogtestel lingen veroverd ,en daarbij 2600 man en 100 officieren gevangen genomen, terwijl door hen zes kanonnen en 100 machinegeweren werden buitgemaakt. Overigens valt van het oorlogsterrein nog weinig belangrijks te vermelden. Aan de werkstaking in Berlijn nemen volgens de officiëele berichten 120.000 arbeiders en arbeidsters deel. Zij kon de regeering op geen onge legener tijdstip komen dan thans, nu zij te Brest-Litowsk met de Russische gedelegeerden over den vrede onder handelt. In de bedrijven, waarin ge staakt wordt, zijn door de stakers gedelegeerden gekozen. Deze hebben 'n comité van 500 vertegenwoordigers gevormd. Aan het hoofd van dit co mité staat een uitvoerende macht, waarin zes socialistische rijksdag afgevaardigden zitting hebben geno men. 't Volgende program van eischen werd gesteld: 1°. vrede zonder annexatie eh scha deloosstelling op grond van het zelf- bestemmingsrecht der volkeren; 2°. actieve deelneming van de ar beiders van al de landen aan de vre- desonderh andelingen. 3°. inbeslagneming der levens- middelenvoorraden om tot een be hoorlijke levensmiddelenvoorziening te geraken; 4°. invrijheidstelling der wegens po litieke misdrijven gevangen gezette personen; 5°. opheffing van den staat van be leg en van militairiseering der be drijven; 6°. de demokratiseering van de ge- heele .arbeidersinrichting door de inr voering van een algemeen, geheim en gelijk kiesrecht voor den Pruisi- schen Landdag. De opperbevelhebber heeft den ge- beelen Arbeidersraad ontbonden. Dé sociaal-demokratische fraktie heeft bij het Rijksdag-presidium de onmiddellijke bijeenroeping van den Rijksdag gevraagd, wegens den veront rustenden toestand tengevolge van de gebeurtenissen der laatste dagen. Deze werkstaking ware vermoede lijk niet uitgebroken, wanneer de nui- dige Pruisische - Landdag ontbonden en vervangen ware geworden door een op demokralischen leest geschoeide volksvertegenwoordiging, en wanneer de regeering duidelijk verklaard had. niet in le stemmen met het streven van de Yaderlandsche partij, die er j op uit is het grondgebied van Duitscti- land door annexaties uit te breiden. Hét hoofdorgaan der socialisten, de Vorwarts is voor 3 dagen geschorst In het Beiersche Huis van Afgevaar digden zeide de Minister van Binnenl Zaken: „Sedert gisteren, moeten wij helaas ook in Duitschland t schouw spel beleven, dat duizenden arb2i-'j ders aan demonstratie-stakingen deel- nemen. Deze gebeurtenis moet ieder met leedwezen vervullen. Hij wees daarbij op de vredesbereidheid van Duilscnland en op de anti-vredesge zinde Houding van de Entente. Duitsch land moet den strijd voortzetten, maar in plaats^ daarvan leggen duizenden arbeiders het werk neer. Feit is het, dat Duitschland den vrede wil, en dat de Entente tot nu toe den vrede afwijst; dat Duitschland het bezette gebied wil ontruimen, mits de Entente ook alles teruggeeft, wat' zij veroverd heeft. Maar Engeland en Japan, gedachtig aan het zalig zijn de bezitters denken tot heden toe niet aan teruggaaf. Te Parijs zijn de kopstukken 'Ier geallieerden, "Lloyd George, Orlando, Milner, Sonnino, "Crispi, bijeengeko men, om, gelijk vermoed wordt, met elkander over het voorjaarsoffensief te beraadslagen. Het ware te wen- schen, dat zij tot een vredelievender inzicht kwamen, en dat zij, lettend op den geest der revolutie, waarvan geheel Europa Uians vervuld is, po gingen deden om aan den mensch- on leerenden wereldoorlog een einiê te maken. Niet alleen op Londen, maai- ook op; Parijs hebben Duitsche vliegma chines bommen geworpen. In Finland woedt een burgeroorlog. De roode gardekrachtig gesteund door hulptroepen uit St.-Petersburg, heeft zich van een groot deel van Finland meester gemaakt, en heeft den Senaat naar huis gejaagd. Er wordt als tegenwicht een nationaal Finsch leger van 80.000 man gevormd. Gemeld wordt, dat een zekere Ra- kowski zich tot president van de Rumeeiische republiek heeft uitge roepen en tot den koning van Rumen ié een ultimatum heeft gericht, waarin hij diens abdicatie eischte. De Engelsche regeering zou van het plan zwanger gaan een onafhankelij- ken Joodschen staat in Palestina te stichten met Jerusalem als hoofd stad. Uit. een pol itiek"~oogpun t is dit een slimme zet. Wordt namelijk aan dit voornemen uitvoering gegeven, dan wordt daardoor Turkije verzwakt een staat wordt in het leven geroepen, die geheel onder Engelschen invloed komt. Zeven millioen. ZIERIKZEE. Blijkens een in dit blad opgenomen advertentie heeft liet bedrag der in omloop zijnde pandbrie ven der Insulaire Hypotheekbank de zeven millioen guldèn overschreden. ST.-FILIPSLAND. Donderdagnam. hield 'de Vrijz. Kiesvereeniging haar eerste vergadering na haar aansluiting bij de Liberale Unie. De grootste helft der leden was aanwezig. Tot afge vaardigde naar Middelburg werd ge kozen de heer L. Nilant. Er werd een reglement vastgesteld. Tevens besloot men voortaan bij verkiezingen voor den gemeenteraad op dezelfde wijze te werkf te gaan als voor de Tweede Kamer en de Staten. STAVENISSE. Het electrisch licht brand alhier nu eiken avond van on geveer 5 tot 11 uur. Het voldoet uit stekend. Geen wonder, dat velen zich aansluiten. Rechtzaken Door het openbaar ministerie van het Gerechtshof te Amsterdam werd Donderdag tegen 3 personen, clie te recht stonden wegens inbraak met diefstal van juweelen bij den Ainster- damschen juwelier Begeer, elk zes jaar gevangenisstraf geëischt. Kerknieuws Ned. Herv. Kerk. Beroepen: Te Zevenhuizen (Z.-IL), Joh. Kijne te Nijkerkerveen. Te Schoonhoven J. J. Timmer te Waar der. Te Callantsoog F. A. France te Stolwijk. Te Lellens (toez.) A. N. Tonsbeek, cand. te Roswinkel. Aangenomen: Naar Koïham, H. W. M. Hupkes Jr., cand. te Menaldum. Bedankt: Voor Papendrecht," L. v. Mastrigt te Vlaardingen. Gèref. Kerk. Beroepen: Te Nieuw-Loosdrecht, Joh. Kwak te-Culemborg. Geref. Gem. x Bedankt: Voor Kampen, G. van Reenen te Gouda. Vergadering van den Gemeenteraad te Scherpenisse, gehouden op Woensdag 30 Jan. 1918. Afwezig de heerèn Har tog en Keur. De notulen wérden onveranderd vastgesteld. j Onder de ingekomen stukken be- hoorep^o. a.: van Ged. Stalen, betreffende verdaag beslissing be-, igrooting 1918 tot 1 April 1918. Missive Gedep. Staten betreffende goedkeuring verhooging jaarwedde van den ge- meenterontvanger; een schrijven van de vereeniging van burgemeesters en secretarissen in het eiland Tholen, be treffende jaarwedden burgemeesters en secretarissen werd tót een volgende vergadering aangehouden; een besluit tot wijziging der bdgrooting van het armbestuur 1917 werd goedgekeurd met een vermeerdering, van ontvang en uitgaaf van f77,22. Aanbieding ver slag art. 52 woningwet. De regeling der jaarwedden van de onderwijzers werd vastgesteld overeenkomstig het verlangen van Gedep. Staten en naar aanleiding daarvan de begrooting ge wijzigd. Een nieuw ontwerp ouderdomsverzekering. Door een aantal sociaal-democratische, vrijzinnig-democratische en Unie-liberale leden der Tweede Kamer is een ontwerp ouderdomsverzekering ingevoerd. Zooals men weet, heeft de Tweede Kamer indertijd het wetsontwerp Treub- Lely bij stemming van links tegen rechts aangenomen, doch heeft de Eerste Kamer na de ontbinding geweigerd dit ontwerp in behandeling te nemen, terwijl minister Cort van der Linden weigerde het wederom in te dienen. Daarom hebben de heeren Duijs en eenige andere leden van links nu een initiatief-ontwerp in gediend, dat geheel gelijk is aan het ontwerp, indertijd door de Tweede Kamer aangenomen. Men wil zoodoende de Eerste Kamer noodzaken, dit ontwerp in behandeling te nemen, en zich over het staatspensioen uit te spreken. Het wetsvoorstel is onderteekend door de voorzitters van de sociaal-democra tische, vrijzinnig-democratische en Unie- liberale Kamerfracties en daarnaast door nog een ander lid uit elk dier fracties. Goud en zilver te Petrograd. Het ministerie van buitenlandsche zaken heeft een telegram ontvangen van Hr. Ms. tijdelijken gezant te Petrograd, waarbij bevestigd wordt, dat het bewind der volkscommissarissen aldaar al een aanvang heeft gemaakt met inbeslag neming van goud en zilver, geborgen in aan particulieren toebehoorende brand kasten der banken. Hr. Ms. 'tijdelijke gezant heeft, voor. zoover Nederlanders van dezen maatregel het slachtoffer waren, hiertegen geprotesteerd en zich in naam der regeering het recht voor behouden, schadevergoeding te eischen voor alle nadeelen, die Nederlandsche onderdanen daarvan ondervinden. Herijk. De herijk der maten en gewichten in 1918 zal voor de hierna vermelde gemeenten plaats hebben op de vol gende dagen en nader door den IJker- in overleg met het gemeentebestuur vast te stellen uren: Colijnsplaat voor Colijnsplaat: 15 April, des namiddags, en 16 April; Kals: 16 April, des voorraiddags. Wissekerke: 17 en 18 April. Kortgené: 19 en 20 April. Stavenisse: 29 April, des namiddags en 30 April. St.-Annaland: 1 en 2 Mei. Oud-Vossenieer: 3 Mei en 4 Mei, des voormiddags. Tholen: 22, 23 en 24 Mei. St.-Maartensdijk: 28 en 29 Mei. Scherpenisse: 30 Mei. Poortvliet: 31 Mei. Zierikzee, bok voor Ouwerkerk en Kerkwerve: 10, 11, 12, 13, 14, 17, 18, 19 en 20 Juni, Dreischor: 21 Juni. Noordgouwe: 1 Juli, des namiddags. Zonnemaire: 2 Juli, Eikerzee: 3 Juli, des voormiddags. Ellemeet: 3 Juli, des namiddags. Brouwershaven, ook voor Duivendijke, 4 en 5 Juli) Haamslede, ook voor Burgh, 8 Juli, "des namiddags en 9 Juli. Renesse: 10 Juli, des voormiddags. Noordwelle, ook voor Serooskerke (Schouwen), 10 Juli, 'des namiddags. Nieuwerkerk: 11 Juli. O os Ierland: 12 Juli Brüinissê: 23., 24 en 25 Juli. St.-Philipsland: 26 Juli en 27 Juli, des voormiddags. (Onder verantwoordeljfkh. van den inzend- r) Van l - 3 ceifal. 65 Cts,; elke regel meej 20 O's. KNOOP HET IN UW OOR verwaarloost toch dat schijn baar onbeteekenende hoestje of kuchje niet, want Bron chitis,Pleuris of Lor;;ont- ^tekingkur.ncnU aangrijpen. Verzorgt U bijtijds met een krachtig ingrijpend middel, neemt de •lljmoplossend en hoaslsliilend veelgeprezen bij BRONCHI TIS, INFLUENZA, XiNiC- en SLIJMHOEST, ASTHMA. Priii per fincon I.. 25, f3.75. Eiicht rooden b.-. -o: handtecker.iiiQ:L.) A.1KER, Trek nu beide loordiee aan, dan knoopt gc dezen raad voor altijd in Uw oor en vergeel 't nooit I Tabak-nood. We hebben nog voor een maand of zeven tabak. Nader* zal worden over wogen, zegt het Hbl., of de uitvoer ook meer moet worden beperkt. Hiertoe zal echter slechts in het uiterste ge val worden overgegaan, want in de Brabantsche tabaksfabrieken wer ken thans duizenden arbeiders voor export, en de verzendingen naai* Scan dinavië, België en Duitschland, als mede die onder N. O. T.-toezicht naar Engeland en Frankrijk; zijn zeer tal rijk. Tijdens den oorlog is ook de bin nenl. labaksproductie aanmerkelijk toegenomen. Het inlandsche product wof-dt verwerkt door de kerverijen en in de goedkoope sigarensoorlen. Met dat al vermindert, bij gebrek aan aanvoeronze tabaksvoorraad waarvan herhaalde prijsverhooging het gevolg is. De prijzen staan, gegeven de omstandigheden, nog lang niet op het hoogste punt. Goedkooper boter. Nu voor versche boter heel den winter reeds f 1,75 per pond moet worden betaald, redden velen het er zonder en is de vraag dus zeer afge nomen. Dit heeft tengevolge, dat het reserve-potje van- 5 millioen pond boter, dat verleden zomer in de koel huizen is opgeslagen, nog in 't geheel niet behoefde te worden aangespro ken. Die boter heeft niet zooveel ge kost en kan nu ook goedkooper geleverd worden. Gemeentebesturen kunnen ze aanvragen voor de winke liers, die f 1,321/2 per pond moeten betalen en die zelf een maximumprijs van f l,42i/2 mogen vragen. Versche boter blijft heel den 'winter op f 1,75. Prov. Staten van Zeeland. De heer K. Brants (A.-R.) te Goes, is bij enkele candidaatstelling in de vacature-Wondergein (A.-R.) lot lid van de Provinciale Staten van Zeeland in het district Goes gekozen. Na den oorlog. Vóór den oorlog betaalde men in verschillende landen 8 a 15 pCt. van zijn inkomen aan belastingen; naden oorlog zal 't wel 25 a 50 pCt. worden. Dat zal beteekenen een' aigemeene verlaging van den levensstandaard. Na den oorlog zal men allerwege zich inspannen om de achterop ge raakte producten weer zoo hoog mo gelijk op te voeren. Maar waar do helft of althans een kwart van de inkomens aan belasting weggaat, zal de koopkracht over heel Europa sterk verminderen. Dat zal weer een te rugslag op de productie geven en het gevolg zal zijn een langdurige vrij aigemeene malaise. Wat de oorlog voor zich zelf heeft opgevorderdom gevoerd le w orden en wat hij heeft vernietigd in velerlei opzicht voor milliarden en mjlli- arden is Europa armer géworden. Als een dronken man den boel i ort en klein slaat, dan moet hij, ais o'j weder bij zinnen gekomen zal tot de beurs en éls hij het geld die beurs te voren reeds heeft vt - dronken, dan moet hij zich in zijn berooiden toestand maar zien te schik ken. Wat hij vernield heeft en wat weg is, is voor hem verloren. Europa heeft gedaan als die dron ken man. Europa zal ook als hij voor de ellendige gevolgen komen te staan. Zwendel In schoenbons. Ach, waren alle menschen... eerlijk en goed! Dan was er geen zelfzucht en geen bedrog, dan was er geen oor log en ook geen zwendel in schoen- bons. Want die is er nu wel! Er wordt compleet handel gedre ven in schoenbons en heel wat van het regeeringsgeld, dat daarvoor be steed wordt, komt in verkeerde han den. In de gemeente Schoterland wordt voorloopig voor ieder gezin maar één bon afgegeven. Want anders bestaat bet gevaar, dat het gezinshoofd met twee, drie of meer bons naar den schoenwinkel loopt en daarvoor dan één paar schoenen „koopt", dat hein op die manier niets kost. Maar niet overal is men zoo voor zichtig. Een groot arbeidersgezin el ders had voor niét minder dan f 30 aan schoenbons gevraagd en... verkre gen. En vele van deze bons worden gewoon verhandeld, zonder dat er Ischoenen aan worden genomen. Varkensvleesch. Volgens de Slagerscourant is de. mi nister van landbouw bezig 'n noodwet le ontwerpen om een einde le maken aan de huisslachtingen De eenheidsworst. Zijn we goed ingeliclit, dan heeft de rijkscommissie van toezicht den minister van landbouw voorgesteld, binnen de eerstvolgende veertien dagen te doen overgaan tot de distributie v n de eenheidsworst Deze zal, gelijk be kend, zijn samengesteld uit negen deelen vleesch van jonge runderen en één deel varkensvleesch. De worst zal verkocht worden tegen '11 maxi mum-prijs, vrij aanzienlijk blijvende beneden den kostprijs. Daardoor wordt een vrij belangrijke toeslag uit de schatkist noodzakelijk. De- hooge vlcéschprijzen, gevolg van le geringen aanvoer, maken een spoe dige invoering der worstvleeschdistri- butie noodzakelijk. Vetinzameling van regeeringswege. Naar 't Hbld. uit alleszins betrouw bare bron verneemt, zal zeer spoe dig en zeker in de eerste helft van Fe bruari door de regeering de 'inbezit neming van het voor nicnsche^'ke consumptie bestemde vet worden ge last. Het losse vet uit de slaclïtplaa: en dat bij de slagers aanwezig, 1 worden opgevorderd. Het zal worden afgeleverd aan de vetsmelterijen, waarna het als baky en braadvet in de distributie wordt gebracht. Engeland en Nederland. De Prov. Gron. Cri. verneemt, dat binnenkort maatregelen te verwach ten zijn van de zijde van Engeland, waardoor de represailles betreffende het handelsverkeer met Nederland zullen worden opgeheven. De aanranding te Scheveningen. In verband met de aanranding en berooving van den heer B., uit Ant werpen, onlangs op de Nieuwe Park- laan te Scheveningen gepleegd, ver zoekt thans de commissaris van poli tie te Scheveningen in 't Algemeen Politieblad inbeslagneming van de ge stolen voorwerpen en aanhouding en voorgeleiding van de daders. Gestolen zijn: 2 cheques, ieder van 10.000 R, Amsterdamsche Bank op order Th-, n Bernson; 1 cheque, getrokken op uo Amsterdamsche Bank voor bank te Berlijn, groot 2000 M.; 3 cheques ad 2500, 2000 en 1000 Mark, op de Am sterdamsche Bank te Rotterdam, van Akerbologes StockholmsHandelsbank; 50.000 kronen aan Ooslenr. bank papier; f 18.000 aan Hollandsch bank papier; 10.000 francs aan Fransch bankpapier. t Een belooning van f 500 is uitge loofd voor dengene, die inlichtingen

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1918 | | pagina 4