Uit Stad en Provincie. AMSTERDAM. Zaterdagavond is het bizonder woelig geweest in de volkrijke Dapperbuurt. Een vrouw beklaagde zich bij een slager over de kwaliteit van door dezen geleverd vet. Spoedig verzamelde zich een aan tal menschen voor den slagerswinkel. iWeldra groeide het aantal menschen tot ongeveer 400 aan. Een hoofdagent poogde met eenige agenten het pu bliek uiteen te drijven, dat een vij andige houding tegen de politie aan nam. Op enkele punten werd de straat opgebroken en gooide men met straatsteenen. Ook werd er met ledige flesschen geworpen. De politie maakte nu gebruik van de stokken en sabels er werden eenige schoten in de licht gelost. Nk een poosje werd het nood zakelijk politieversterking te vragen. •Toen deze aankwam1, was een krach tige actie nietmeer noodig. Tegen half twee 's nachts was de rust weer teruggekeerd. i Een ernstig ongeluk heeft te Idezer stede aan den Laanweg plaats gehad. Jongens waren een autogeen- toestel machtig geworden en trachten dit mei lucifers aan te slèken, met ihet gevolg, dat het ontploft is. Een 11- jarigè?" joft^en rV ?zéer ernstig fn het aangezicht verminkt; a. is een van zijn oogen vernield en zijn hem'twee kaken verbrijzeld. Op de Noorderinarkt bevindt zich dp z.g. „Blauwe Gang", waar 'n krot staat, die meer dan tien families her bergt. Op de derde verdieping van die krot woont op een der kamers de familie Van der Kolff, bestaande uit man, vrouw en drie kinderen. De man is aan de gasfabriek en de Woeder gaat ,uit werken, zoodat de 'drie kinderen, resp. 2, 3 en 5 jaar oud, dagelijks alleen thuis zijn. Vermoedelijk door het spelen met lucifers geraakte gisterenmorgen een deken, welke op den grond lag, in brand, waardoor de vloêrA tevens zol der van de tweede verdieping, vuur vatte. Dit bemerkende, vloog de bewoner van de tweede verdieping de straat op en waarschuwde een agent die de hulp van de brandweer inriep. Inmid dels kwamen burgers met de kinderen aangeloopen. Een was bewusteloos ge raakt en de twee andere waren door de rook bedwelmd. Overgebracht naar 't zittinglokail in de Willemstraat, werd het kind door kunstmatige ademhaling bijge maakt en vervolgens met de twee andere door den Geneeskundigen Dienst naar het Binnen-Gasthuis over gebracht. De toestand van de kinde ren, die zich thans in het gasthuis bevinden, is niet ernstig. SCHAASBERG (L.) Zaterdag is de mijnwerker L. door een anderen werkman van de staatsmijn IWilhel- mina doodgestoken. De dader werd aangehouden. ZIERIKZEE. Zaterdagavond trad in de koffiekamer van het Concertgebouw voor de vereeniging P. A. N. als spreker op de heer C. v. d. Berg uit Rotterdam. De bijeenkomst werd door mej. Lom mei geleid, die in haar openingswoord mededeelde, hoe P. A. N. er toe gekomen was genoemden heer tot de vervulling van een spreekbeurt over de vredesbeweging uit te noodigen. Nadat een tweetal jonge meisjes een lied, gewijd aan den vrede, gezongen hadden, verkreeg de heer Van den Berg het woord, om te spreken over de vredes beweging en wat de jeugd te doen staat. Een korte historische schets van die be weging werd gegeven, waarbij spreker opklimmend tot de oudheid, Homerus, Herodotus, Socrates en tal van Grieksche en Romeinsche schrijvers en dichters aanhaalde en herinnerde aan de vraag van Seneca, waarom aan de misdaad, die oorlog heet, zooveel eer wordt be wezen, terwijl misdadigers gestraft wor den. Als bestrijders van den oorlog werden genoemd Hugo de Groot en Immanuel Kant. De eigenlijke vredes beweging dateert van 1815, toen in Amerika de eerste vredesorganisatie werd in het leven geroepen. Spreker schetst vervolgens het ontstaan der Interparle mentaire Unie, die kort vóór den oorlog 4000 leden telde, en den eersten stap van de Staten zelve, waartoe de Czaar van Rusland in 1899 het initiatief genomen had. Na de ontwikkeling van de vredes beweging tot dezen oorlog te hebben geschilderdwerd door spreker het werken van den Nederlandschen Anti- Oorlogsraad in het licht gesteld. Na de pauze werd de vraag behandeld of het goed is, dat de Nederlandsche jeugd in de vredesbeweging komt. Het is reeds uit het oogpunt van ontwikkeling ge- wenscht. En ook van een nationaal standpunt. Den Haag toch heeft groot kans de hoofdstad van de geheele wereld te worden. De vredesconferenties zijn er gehouden, het Hof van Arbitrage is er gevestigd en het vredespaleis werd er gebouwd. Dat men ons land voor de vredesbeweging koos, heeft het grooten- deels te danken aan de omstandigheid, dat tal van Nederlanders, waaronder voornamelijk Asser, op het terrein van het Internationale privaatrecht toon aangevende figuren waren. Met een opwekking tot' de leden van de P. A. N. zich op de hoogte te houden van de vredesbeweging besloot spreker zijn toegejuichte rede. De voorzitster dankte den spreker voor zijn leerzame voordracht, waarop met het zingen van het P.AN-lied door een meisjeskoor, de bijeenkomst gesloten werd. In een Dinsdag gehouden vergade ring van de verschillende besturen der afd. van .drankbestrijdersvereenigingen hier ter stede, werd onder voorzitterschap van den heer A. Verhage geprotesteerd tegen het drankmisbruik. De voorzitter schetste den toestand van ons land in den huidigen wereldoorlog in verband met de voedingsschaarschte en vooral de geringe hoeveelheid broodkoren welke beschik baar is. Door de Nationale commissie van drankbestrijdersvereenigingen is dezen winter een manifest verspreid, ook hier ter plaatse, en aan dat manifest vraagt de voorzitter adhaesie te betuigen door het aannemen van de volgende motie: „De openbare vergadering belegd door de afd. Zierikzee van den Volksbond, vereeniging tegen drankmisbruik, de Mannenafdeeling „Kruisverbond"de Vrouwenafdeeling „Mariavereeniging" en de Chr. geheelonthouders vereeniging afd. Zierikzee, gehouden op Dinsdag 29 Jan. 1918 te Zierikzee, bezocht door de besturen der resp. vereenigingen, ver tegenwoordigende pl.m. 200 leden; kennis genomen hebbende van het adres door alle drankbestrijdersvereeni gingen in den lande aan H. M. de Koningin gezonden, inzake beperking der alcoholindustrie en van de toelich ting daarvan; betuigt hare volle sympathie met be doeld adres en dringt er bij de regeering van Nederland op aan de alcoholindustrie terug te brengen tot den kleinst moge lijken omvang". Deze motie werd met algèmeene stemmen aangenomennadat eenige aanwezigen nog over enkele punten met den voorzitter van gedachten hadden gewisseld. Bij Kon. besluit is met ingang van 1 Februari e.k. benoemd tot res. kapitein de heer J. P. Louwerse, thans res. eerste luitenant bij het 38ste bat. Landweer Infanterie. ZONNEMAIRE. Maandagmiddag werd het stoffelijk overschot van mej. A. P. van Zaaien, in leven hoofd der Bewaar school grafwaarts gedragen. Toen de lijkstoet de Bewaarschool was genaderd, stonden daar vóór het gebouw de kleintjes geschaard en twee van hen legden op de kist, die reeds met een 5-tal kransen van familie en kennissen was bedekt, een palmtak met bloemen onder het zeggen van„dag lieve juffrouw!". Hier schaarden zich ook achter de lijkbaar de kinderen der beide scholen, die een palmtak zouden leggen op het graf. Toen de kist in de groeve was gedaald werden door een lid der Bewaarschoolcommissie, door ds. J. de Leur en den heer Bunschoten woorden van hulde en waardeering gesproken, gewijd aan de nagedachtenis van haar, die gedurende 39 jaren met groote toe wijding haar dikwijls moeielijke taak heeft vervuld. Daarna zangen de kinderen Ps. 130 vs. 8, wat een diepen indruk maakte op de groote schare, die op het kerkhof saamgekomen was om blijk van belangstelling te geven. Getroffen door zooveel teekenen van liefde en genegen heid jegens de overledene, dankte diep ontroerd de zwager van mej. van Zaaien voor de groote eer haar bij haar uit vaart bewezen. BROUWERSHAVEN. Dinsdag 29 Januari 1918 hield de afd. Brouwers haven van den Bond voor Staatspension- neering een matig bezochte vergadering in hótel Dekker. De rekening van den penningmeester over 1917 werd in orde bevonden en goedgekeurder is een batig saldo van fl2,51Vs. ^>e heer G. Klaasse werd met algemeene stemmen tot bode herkozen. Aan de Federatie voor Schouwen .en Duiveland zal f 5 gegeven worden als vergoeding in de kosten voor de gevoerde propaganda. Het hoofdbestuur zal gevraagd worden op den beschrijvingsbrief te plaatsen als punt, daar de Bond voor Staatspension- neering geen eigen candidaten stelt, aan alle politieke partijen, met het oog op de a.s. verkiezingen voor de Tweede Kamer, Provinciale Staten en Gemeen teraden te vragen hun juiste standpunt mede te willen deelen, inzake de Staatspensionneering. Daarna werd de vergadering gesloten. ST.-FILIPSLAND. Na herhaalde pogingen om steenkolen te krijgen, waarbij zij zich zelfs telegrafisch tot den Minister wendde, is de Brandstoffen- Commissie eindelijk eenladiDgtoegezegd. Dit zal een ware uitkomst zijn voor de velen, die al verscheidene weken zonder kolen zaten. In verband met een verzoekschrift van den werkliedenbond kan gemeld worden, dat het gemeentebestuur 125 K.G. sajet ter distributie is toegezegd. Daar onder den vorigen burgemeester geen maatregelen genomen waren om sajet te verkrijgen, werd de aanvraag in vergelijking bij andere gemeenten hier wat laat gedaan. Na veel moeite is het den burgemeester gelukt de sajet nog vast te krijgen. De Rotterdamsche Tramwegmaat schappij heeft in den Henriëttepolder alhier 3 dwarsliggers vermist. Van den dader is geen spoor ontdekt. Ingevolge een missive van 22 December - 1917 van den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel heeft de burgemeester een gemeentelijke commissie uit de ingezetenen benoemd, wier taak het zal zijn de maximum prijzen te handhaven. In die commissie zullen de volgende dames zitting hebben mej. J. Kunst—v. Elsacker, mej. A. J. BlankertWestbroek, mej. M. A. Geense, mej. A. HooglanderVerwijs en mej. I. C. Verhage—Nieuwelink. Vrijdag a.s. zal de eerste vergadering op het raadhuis gehouden worden. YLISSINGEN. Onlangs meldde de Tel. dat er een uitzettingsbevel uitge vaardigd was tegen den heer B. Duitsch vice-consul te Terneuzen, maar dat het voorloopig' voor nader onderzoek geschorst was. Toch be greep men ,dat dit nader onderzoek den lieer B. weinig helpen zou. Het bevel is dan ook bevestigd en zoo is aan den Duilsche vice-consul te Ter- neuzen, door liet militair gezag liet verblijf in Zeeland ver li oden, wegens het betrokken zijn bij smokkelhan del. Landbouw en veeteelt. Meer dan een halve ton voor een paard. De Belgische kampioénhengst In- digène de Lessines, tot nu toe gesta- tionneerd te Sluis in Zeeuwsch Vlaan deren, \yerd voor de som van f 52.500 aangekocht door de hengslenvereeni- ging Le Gulpen. Dit is hel hoogste be drag, dat tot nu toe voor een dek hengst in ons land wërd betaald. Kerknieuws Ned. Herv. Kerk. Beroepen: Te Tholen (toez.) ds. Severijn te Wilnis. Te Amsterdam H. E. Gravemeyer te Steen wijk. Te Ter Aar, J. H. Koster te 's-Grevelduin- Capelle. Bedankt: Voor Vrouwepolder (toez.), P. de Borst te Blitterswijk. Voor Bovensmilde W. J. v. Elden te Zoelmond. Aangenomen: Naar Putten o. d. Veluwe, J. G. Dekking te Renkum. Naar Nieuw-Helvoet, A. Priester te Heenvliet. BRUINISSE. Zondagnamiddag is voor het laatst godsdienstoefening gehouden in het kerkgebouw der Evangelische gemeente. De voorganger, de' heer Iz. Jumelet Wz., die gedurende ongeveer 20 jaar in het gebouw optrad, hield voor een vrij talrijk publiek eene af scheidsrede. Het gebouw zal binnenkort verkocht worden. Geref. Kerk. Beroepen: Te IJselmonde, S. Idema te Workum. Te Knijpe, J. W. Esselink te Alteveer. Aangenomen: Naar Donkerbroek, D. Prins te Oudega (Sm.). Marine en Leger. Met klein verlof. Behoudens onvoorziene omstandig heden, zullen in het genot van onbepaald (klein) verlof worden gesteld In het tijdvak van 18—23 Febr. 1918 de dienstplichtige korporaals en man schappen der najaarsploeg van de lich ting 1914 der vesting-artillerie. Op 1 Maart 19f8 a. de telegrafisten en telefonisten dei- genie (uitgezonderd de onderofficieren) van de lichting 1914, die in het tijdvak van 1819 Januari 1915 zijn ingelijfd. b. de dienstplichtige onderofficieren van de lichting 1913 der onbereden korpsen. Een misdadige aanslag. In den nacht van Zaterdag op Zon dag hebben een vijftal jonge mannen, van 18 a 20-jarigen leeftijd, zooals reeds in het nummer van Maandag telegrafisch werd vermeld, zichdoor middel van inklimming toegang we ten 1e verschaffen tot het kruitmaga zijn aan den Haarlemmerweg onder de gemeente Sloterdijk. Zij hadden, om hun doel te bereiken, een ladder geplaatst aan'<de .achterzijde van het gebouwtje, dat,' wonderlijk genoeg, zelfs in dezen tijd, zonder bewaking staat. Een tuimelraampje was snel verbrijzeld, zoodal de toegang spoe dig werd verleend. Nadat zij uit den grooten voorraad gevaarlijke munitie een tweetal bussen niet slaggas had den genomen, hebben zij vlak bij hel trapgat op een bosje houtwol en papier, die beide in petroleum ge drenkt zijn, teruggevonden, een gra naatkartets geplaatst. Een en ander was bevestigd aan een strook papier van ongeveer D/2 M. lengte, '11 strook, die bestemd scheen 0111 als lont te moeten dienen. Intüsschen kon nog niet worden vastgesteld of ook deze strook tot misdadige doeleinden ge prepareerd \vas. Erger is liet feit, dat deze strook papier reeds gebrand beeft en dat ruim 20 c.M. van deze 'lont in asch was vergaan, zoodat het ernstige vermoeden rijst, dat de jon gens het papier met lucifers hebben aangestoken, met de' misdadige be doeling liet kruithuis in de lucht te doen vliegen. Anarchistische gevoelens schijnen aan deze poging niet vreemd te zijn geweest, want in de nabijheid van jde lont lagen een paar tot een prop saamgeperste exemplaren van Dc Vrije Socialistofschoon dit natuur lijk op zichzelf niets beteekenl. Want vlak daarnaast lag bij wijze van tegen stelling, een bjièf, van een pastoor afkomstig. Intüsschen kan het vermoeden he- vesLigd worden uit de bekentenis van liet vijftal, dat als door een toeval vrij spoedig in de fuik geloopen eii aangehouden is. Nadat zij n.l. de lont hadden aangestoken, hebben zij zich snel in de landelijke richting van Sloten verwijderd en zich vervolgens naar den Sïoterweg bij de Baarsjes begeven, ten einde de beide bussen met slaggas in de nabijheid van het ,,Huis Te Vroeg" te begraven. Hier werden zij ontdekt door een surveil- ïeerenden agent van politie, die on middellijk alarm maakte en hen op de vlucht joeg. Een wilde jacht ont stond en door revolverschoten werd de aandacht getrokken van de Am- sterdamsche politie in hel posthuis aan den Amstelveenschcn weg. Agen ten vlogen naar buiten en sloten, den doorgang bij de Baarsjes af. Hier lie pen de vluchtende jongens in den val. Zij werden terstond aangehouden en overgeleverd aan de Slotensche poli tie, die hen opsloot. Eerst weigerden zij bij het verhoor alle inlichtingen te geven, maar toen hun de bussen, die vrij spoedig opgespoord waren, vertoond werden, vielen zij door de mand en gaven een volledig relaas van de herkomst en de daaraan ver bonden misdadige pogingen. De ramp, die, ware de lont blijven branden, zou geschied zijn, is na tuurlijk niet in hare gevolgen te over zien. Vier van de vijf verdachten heb ben bij hun verhoor bekend. De vijfde weigert zich over de zaak uit te laten; hjj wil niets zeggen. Het vijftal wordt ter beschikking van de justitie ge steld. Van zeer bevoegde militaire zijde wordt nog het volgende vernomen: Zooals nu de poging tot brandstich ting heeft plaats gehad, is de kans, dat daarvan een ontploffing't gevolg zou zijn geweest, inderdaad zoo bi zonder gering, dat zij gerust op nul is te stellen. Werden meer deugdelijke middelen intens toegepast, dan zou er misschien kans zijn, dat ten slotte, wanneer brandblussching ten eenenmale zou zijn uitgesloten wat; iniet is aan te nemen een ernstig ongeval zou kunnen gebeuren, maar ook dan nog zelfs niet in den uiterst westelijken rand van Amsterdam. S.s. „Folmina" getorpedeerd. Volgens een telegram' uit Sunder land van den kapitein van het stoom schip „Folmina", is dit schip op de' reis van Rotterdam1 naar Methil ge torpedeerd en gezonken, zooals reeds onder telegrammen in ons Maandag- nummer is gemeld. Elf man, onder wie de kapitein en de eerste stuurman, zijn te Sunder land geland. De donkey-man is ge dood; de kok, '3 matrozen en 2 sto-, kers worden vermist. Dit schip, dat hij het onlangs uitge varen convooi behoorde en voer naar Engeland om kolen te halen. Geen warmte genoeg. Bij de Brandstoffencommissie te Deventer kwam dezer dagen van een gehuwde dame een aanvrage in voor huisbrandkolen ten behoeve van een kamerbewoner, waaraan de inede- deeling werd toegevoegd, dat bij niet inwilliging van 't verzoek „Z.Ed. kaar anders ging verlaten om elders meer warmte te zoeken". Bij een ingesteld onderzoek bleek, dat deze kamerbewoner., de echtge noot van de aanvraagster was. Prijsregeling kool. Volgens de mededeelingen van het Centraal-Bureau van de Veilingen in Nederland vallen alle kwaliteiten roode, gele en Deenschc witte kool builen de vroeger vastgestelde prijs regelingen. De verrekeningen over den aankoop voor de Groenten-Centrale van roode en gele kool heeft niet meer plaats over het Bureau der Veilingen. De Levensmiddelenvoorziening. De besturen van de S. D. A. P. van 'het Nederlaiidsch Verbond van Vak- vereen iginge 11 en van den Bond van Nederl. Arbejderscoöperaties hebben een adres aan de leden van den Ministerraad en van de Stalen-Gene- raal gezonden, waarin op snel wer ken door regeering en volksvertegen woordigers inzake rantsoenèerihg van alle vetten, rundvleesch-distribu- lie en verstrekking van goedkoope brandstoffen wordt aangedrongen. Prov. Broodcommissie in Zeeland. De Minister van Landbouw heeft eervol ontslag verleend aan den heer J. W. Wagtho, te Tholen, als lid van de Prov. Brood-Commissie in Zeeland. Stagnatie in de sigaren-industrie. Een groot aantal sigarenfabrieken hebben zich door verschillende oor zaken genoodzaakt gezien, <?en deel van hun personeel te ontslaan of aan Ie zeggen, dat het bedrijf binnen af- zienbaren tijd zal stopgezet moeten worden. Te Amsterdam zijn er reeds eenige fabrieken ,die een deel der werklie den hebben, ontslagen. In enkele ge vallen is de oorzaakgebrek aan grondstoffen, doordat de veilingen van liet Syndicaat, die begin Januari had den moeten zijn afgeloopen, waar schijnlijk eerst half Maart zullen ein digen; een andere oorzaak is.'t 'glebrek aan hout, waarvan de kisten worden gemaakt. Doordat geen kistjes wor den ontvangen, kunnen de sigaren niet worden gedroogd en moet men niet de fabricatie ophoudenwil men 'niet, dat de partijen bederven. Een der Amsterdamsche firma's moest om deze oorzaak zelfs 30 man ont slaan. ":w - In het algemeen is-een groote stag natie in dit bedrijf te verwachten indien de voorwaarden ter verkrij ging van grondstoffen ,hout en brand stoffen niet verbeteren. Zand- en grintquaestie. De minister van buitenlandsche za ken zal dezer dagen aan de beide Ka mers mededeeling doen van de jong ste door de Britsche regeering tot de Nederl. regeering gerichte nota's in zake de zand- en grint-kwestie met de antwoorden, welke onze regeering daarop onverwijld heeft gegeven. Vaart op Scandinavië stop gezet Naar wij vernemen, is de vaart van Nederl. schepen op de Skandinavi- sclie rijken tijdelijk stop: gezet Wij meenen te weten, dat deze maatregel verband houdt met de omstandigheiddat gevreesd wordt voor aanhouding door de Duitsche marine van schepen, wier lading aan de N. O.T. is geadresseerd. - Gelijk bekend, heeft iiiet lang ge léden een Duitsch prijsgerecht beslist, dat het adres van die maatschappij geen voldoende waarborgen bood voor êen Nederlandsche bestemming der goederen. Regeeringsmeel. Het Bureau v,oor. mededeelmgénm zake de voedselvoorziening meldt De opmerking is gemaakt, dat ore •samenstelling van liet regeeringsmeel is gewijzigd, waardoor men brood zal ontvangen, dat vaster is dan vroeger. 'Dat is juist. Sinds 15 Januari toch is het maïsmeel vervangen door rogge meel, waarvan ten hoogste 35 pCt. wordt gebruikt. Nu rijst roggemeel minder gemakkelijk, zoodat het brood uit den aard der zaak wat vaster wordt. De voedingswaarde is er echter door deze verandering in de samenstelling Van hel meel niet op achteruit gegaan. Peulvruchten. Het Bureau voor Mededeelingen 111 zake de voedselvoorziening meldt: Men heeft gemeend een tegenspraak te ontdekken tusschen onze mededee ling, dat het niet de bedoeling Was hef rantsoen peulvruchten te laten op de voor Januari tijdelijk verminderde hoeveelheid van 1/2 K.G, en de .uit spraak in de Memorie van Antwoord Idat die halveering van. het rantsoen misschien voor een der volgende' tijd vakken nogmaals zou moeten geschie den. Hier is meer schijnbare dan we zenlij ke tegenslrij digheid. Dat het inderdaad de bedoeling is het rantsoen óp 1 KvG: Je houden, zoo als de a'aïïVa'hk'èfij ke - j)^èt was, blijkt blijkt reeds uit het feit, dat voor de nu komende periode'van vier wpken inderdaad weder dit kwantum als ï'antsoen-is vastgesteld. Maar dit sluit niet de mogelijkheid uit, dat''de' oiti- standigheden op 'n bepaald oogenblik Iniet toelaten het volk .l kilo te geren. Dat hangt er van af, of op T moment waarop de distributievoor een tijd vak van vier weken mpet >égintien, een voldoende voorraad aanwezig is of tiaar billijke verwachting tijdig zal binnen komen. Aan dié zekerheid llieeft het tot nóg toe eeiiigerniate ge- (haperd en door moeilijkhedenbij liet dorschen en door het dicht geraken en blijven vaii vele vaarten in 't Noor den. Daardoor was er in het thans af geloopen tijdvak geen voldoende voor raad beschikbaar om; 1 K.GV. le geven. Op liet oogenblik is ^dë1'toestand zoo, datmen vertrouwt voor de eerst volgende periode hel volle rantsoen te kiiïinen distribueteren, maar dat de aflevering misschien wal 'langzaam zal moeten gaan. Ook zuilen ditmaal

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1918 | | pagina 1