?.zeesche Nieuwsbode B IJ VOEGSEL 416e Staatsloterij. behoorende bij de van MAANDAG 28 JANUARI 1918, na. 10114. Vergadering van den Gemeenteraad te Nieuwerkerk, op Vrijdag 25 Januari. Afwezig de burgemeester; één vaca ture. Voorzitter de lieer J. v. d. Zande. Hij opent de vergadering niet de mede- deeling, dat er gunstige berichten in gekomen waren van onzen burge meester. Hij hoopt, dat wij hem weer eerstdaags in ons midden mogen zien. Hij verzoekt den secretaris de notulen te lezen, waarop de heer Ga ander se een aanmerking maakte, dat in de vorige vergadering door hem gevraagd was, of de verloskundige het bericht van haar belooning was toegezonden. De secretaris antwoordt, dat haar in de laatsté dagen van D ecember - bei schrijven was toegezonden, waarop de heer Gaanderse antwoordt, dat zij dit eerst 3 Januari j.t had ontvangen; ook meende hij, dat het verslag van de vorige gemeenteraadsvergadering in de Z.z. Nieuwsbode niet juist was weergegeven, daar de verloskundige niet was benoemd, maar alleen een belooning was toegewezen. (Sommige heeren hebben de gewoonte zoo zacht te spreken, dat zij door den verslag gever bijna niet te verstaan zijn. Verslaggever). Een schrijven is in gekomen van de verloskundige mej. Heuseveldt te Oosterland, waarin zij haar dank betuigt voor de toegezegde belooning en van de heeren onderwij zers en den gemeente-ontvanger voor de verhooging hunner jaarwedden. Voorts verschillende ingekomen stuk ken van Gedep. Statenv.die voor ken nisgeving werden aangenomen. Ver volgens werden vastgesteld de pensi oengrondslagen van de verhoogde jaar wedden der verschillende gemeente ambtenaren. Ingekomen is ook een brief van den telegrambesteller A. van Oost, waarin hij 1°. zijn dank betuigt voor de verhooging zijner jaar wedde; 2°. dat hij met leedwezen had vernomen, dat hem z'n tekort over 1916 en 1917 niet wordt vergoed. Hij verzoekt den raad op dit besluit te willen terugkomen. De voorz. vraagt wie hierover het woord verlangt. De heer Gaanderse zegt, waar moet het heen, dan kunnen alle ambtenaren wel komen evenals knechts, die zijn gehuurd. De heer Van Poortvliet zegt: iVan Oost is reeds f 75 verhoogd, komt f 30 te kort van de voorgaande jaren, zoodat hem" f 45 ten goede komt. De heer Flikweert zegt: Van Oost heeft wel een vergissing begaan door op de vorige vergadering geen vergoeding voor zijn tekort aan te vragen, maar het gaat niet aan, dit te weigeren nu het aangevraagd wordt, daar het ver diend loon is en de werkzaamheden door de vele telegrammen niet door hem', maar door de gemeente dienen gedragen te worden. Daarop ant woordt de Voorzitter, dat Van Oost wakker is gemaakt; hij meent, dat na den oorlog het aantal telegrammen verminderen zal. De heer Flikweert is van meening, dat het aantal tele grammen niet verminderen zal, b.v. bij een jubileum1 zullen al meer tele grammen worden gezonden. De heer De Reus meent, dat de heer Flikweert de zaak Van Oost te ernstig opneemt. Hij zegt: kon Flikweert zelf fietsen, dan zou hij anders spreken. Hij be weert, dat v. Oiost geen cent onkosten heeft, soms per uur meer verdient dan hij zelf. De voorzitter herhaalt zijn bewering, dat v. Oost is wakker geschud, brengt deze zaak in stem ming, welke met 4 stemmen tegen 1 wordt verworpen. Vóór stemde de heer Flikweert. Verder is ontvangen een schrijven van den telefoorihouder J. den Boer, waarin hij verhooging zijner jaarwedde verzoekt wegens het vermeerderen der telefoongesprekken. De heer Gaanderse zegt: het is net als met Van Oost. De heer Van Poort vliet zegt, deze zaak komt wel wat onverwachts, hij wenscht 't aan te houden tot de volgende vergadering, wat met algemeene stemmen' wordt aangenomen. De secretaris doet ver slag van de verschillende posten van inkomsten en uitgaven over 1917, waaruit bleek, dat van eenige posten wordt afgenomen om' de andere aan te vullen. Bij de rondvraag vraagt de heer Flikweert hoe het komt, dat de geloofsbrieven van het pas gekozen raadslid, de heer D. A. de Bruijn, niet zijn onderzocht. De voorzitter ant woordt, dat het daarvoor de lijd nog iniet is7 en ook dat het niet op de agenda is vermeld. De heer Gaanderse zegt, dat indertijd ook met hem drie maanden is gewacht, eer bij toegelaten werd. Verder zegt de lieer Flikweert, dat in Oct. 3.1. een adres van 46 bur gers aan den raad is gericht, inhou dende het verzoek om bak- en braad vet te verkrijgen en een tegemoetko ming uit de gemeentekas op den prijs dér melk'. Hij vraagt of de wethouders daarmee in kennis zijn gesteld en lioe het komt, dat het niet is behan deld. De heer Van Poortvliet zegt, dat de zieken, die er voor in aanmerking komen, een 'toeslag op. den prijs der melk krijgen. De voorzitter ant woordt, dat deze zaak berust bij B. en W. Daarop, werd de vergadering door den voorzitter gesloten. Openbare Raadsvergadering van St.-Annaiand op Donderdagvoormiddag, 11 ure. Voorzitter de heer A. J. Bierens. Afwezig de heer J. Zandee. De notulen der vorige vergadering werden goed gekeurd. Van Gedep. Staten was o. a. ingekomen de goedkeuring van de ge wijzigde salarisregeling van het personeel der school. Verder van den gemeente bode F. Weijler een dankbetuiging voor de verhooging van zijn jaarwedde. Bij de opname van de gemeentekas bleek aanwezig te zijn f7421,85, wat in orde was. De hoofdelijke omslag werd nog maals verhoogd, nu met f 1000 en ge bracht op f 15000. In behandeling kwam nu een verzoek van het raadslid J. Goede- gebuure en 40 andere winkeliers ter verkrijging van vroege winkelsluiting, 't Voorste^ van het dagelijkssch bestuur om de winkels open te mogen houden van 's morgens 7 tót 's avonds 8 uur ('s Zaterdags 9 uur) werd zoodanig ge wijzigd, dat voor de maanden October tot en met Maart 8 uur veranderd werd in 7 uur. Volgde sluiting. Rantsoeneering van varkensvleesch? Naar men verneemt, heeft de Rijkscommissie van toezicht op de Vleeschvereeniging den minister van landbouw geadviseerd over te gaan lot rantsoeneering van varkensvleesch. Aanleiding daartoe zou zijn de om standigheid, dat door het voorschrift van 't alleen verkoopen over de toon bank klanten uit den kleinen mid denstand zelden kunnen worden ge holpen, wijl ze er tegen opzien in de queue te staan. Daardoor wordt in de praktijk het varkensvleesch onthouden aan gezin nen die het toch noodig hebben. Door rantsoeneering meent de Rijks commissie in die calamiteit te kunnen voorzien. Regeeringsvarkens., 't Gaat de laatste dagen met den aanvoer van regeeringsvarkens niet best, de opkoopers voor de regeering zijn in de verste verte gtiiet in staat ;aan hun kwantum regeeringsvarkens te komen. Wel is het vervoer van varkens vleesch verboden, doch op 't platte land heeft ieder goedgestitueerde, min vermogende en middenstanders, een varken aangèschaft voor de slacht. Het slachten is n.l. niet verboden en door de absentie van zulk een verbod, zout nagenoeg ieder platte landsbewoner zijn varken in. In Venlo worden dagelijks omstreeks honderd varkens door particulieren geslacht en in Noord-Holland zijn kleine gemeenten, waai* per- dagmeër varkens voor het inzouten geslacht worden dan te Amsterdam. '•t Opkoopen geschiedt tegen enorm hobge' prijzen, te hoog om de opkoo pers voor de regeering aan het bod te laten. Het heet, dat de particulieren dit varkensvleesch voor eigen gebruik in zouten. Voor een belangrijk deel zal dit wel zoo zijn, doch dat in dit var kensvleesch geen kettinghandel wordt gedreven, zal geen enkel regeerings- ambtenaar durven bevestigen. Naar wij vernemen, wordt dan ook in regeeringskringen de noodzakelijk heid overwogen van het uitvaardigen van een verbod, waarbij het slachten van varkens door particulieren niet meer zal worden toegestaan. De Rijksmiddelen. Nu is het jaar te overzien en de fiscus heeft geen klagen; ruim 518 millioen hebben wij in totaal opge bracht of bijna 257 millioen meer dan in 1916. Ruim' eqn half milliard in 1 jaar! Met het vorige jaar mee hebben de Oorlógswinst- en 3 verdedigingsbe lastingen 221,4 millioen opgebracht, waarvan omstreeks 168 millioen aan O.W.-geld, zoodat ook de verdedigings belastingen flink hebben meegehol pen. Bij het begin van dit jaar zijn de crisis-uitgaven tot omstreeks 890 mil lioen opgeloopen. Is er op den gewonen dienst dus stellig geen tekort te verwachten, voor den crisisdienst blijven de inkomsten aanzienlijk bij de uitgaven achter. Het kan wel niet anders. Bezien wij den dienst der gewone middelen, dan levert deze over het geheele jaar 1917 een yoordeelig ver schil met de raming op. Yan wel haast 43 millioen en over de maand December van 6,4 millioen. De op brengst is dus meegevallen. Inlusschen vertoonde de laatste maand des jaars een minder aange name verrassing in een vermindering van de opbrengst der inkomstenbelas ting. Dat de'eindsom nochtans meer dan 2 millioen hooger was dan over Dec. 1916, ofschoon de successierechten een paar ton tegenvielen, is te danken aan flinke verhoogingen van grondbelas ting, personeele en vermogensbelas ting aan een zeer sterke toeneming van de accijnzen op suiker en ge slacht en in 't bizonder aan een ge weldige stijging van de registratie rechten welke vermoedelijk voor ecu groot deel aan de talrijke verkoopen van huizen en gronden moet worden toegeschreven. Uitvoer vhn 'sigaren. Dezer dagen zijn in de pers mede- deelingen gepubliceerd over bespre kingen, welke belanghebbenden bij de sigaren-industrie zouden hebben ge voerd met den minister van land bouw, nijverheid en handel met het oog op een beperking van den uitvoer van sigaren, voornamelijk naar Skan- dinavië. Voor de goede orde wordt opge merkt, dat gebleken is, dat zulke be sprekingen niet hebben plaats gehad, dal voor het oogenblik er geen aanlei ding is om' andere dan de reeds be staande maatregelen ter bespreking van den uitvoer van sigaren te nemen of zelfs maar te overwegen, aange zien liet bekend is, dat" hoewel van de zijde van winkeliers geklaagd wordt over onvoldoende levering van sigaren door de industrie, door tal van winke liers aanbiedingen van honderdduizen den, ja zelfs millioenen sigaren voor export aan fabrikanten worden ge daan, wat niet direct wijst op een al gemeen tekort aan voorraden bij win keliers. In beslag genomen. Te Halsteren zijn op last van den minister van landbouw in beslag ge nomen ongeveer 5 millioen K.G. knol rapen, grootendeels bestemd voor de' drogerijen. j Thee. De minister van landbouw heeft de volgende circulaire gericht aan de gemeentebesturen Gelijk u bekend is, zijn de hier te lande nog aanwezige voorraden thee zeer gering en, naar mate die voorraden slinken, worden de moeilijkheden grooter om aan iederen winkelier een evenredig gedeelte van het restant ten verkoop aan het publiek te verschaffen. In hoofdzaak wordt hier het bezwaar ondervonden, dat ook een deel der tusschenhandelaren niet meer over vol doende hoeveelheden beschikt om aan de winkeliers, die zij gewoonlijk bedie- den, thee tegen overlevering van in ontvangst genomen bons te verstrekken. Een afgewezen winkelier moet zich dan tot het Rijksdistributiekantoor voor thee -en koffie wenden om te vernemen, welke tusschenhandelaar over nog vol doenden voorraad beschikt om hem wèl te helpen. Hiermede gaat onver mijdelijk tijd. verloren, met het gevolg, dat het publiek hier en daar reeds niet in staat is geweest voor zijn thee-bon ook thee te koopen. De minister heeft het daarom wen- schelijk geacht den theeverkoop zoowel aan verbruikers als dóór tusschenhande laren aan' winkeliers tijdelijk te staken. Hij. is daarbij uitgegaan van de over weging, dat, waar de theeverstrekking nog slechts gedurende enkele perioden mogelijk zal zijn, het er weinig toe afdoet, of de verkoop tijdelijk wordt onderbroken, om later evenwel langer te kunnen worden voortgezet. En ge durende die onderbreking kan ernaar gestreefd worden de beschikbare voor raden zoo gelijkmatig mogelijk over het land te verdeelen. Een daartoe strek kende regeling is bij den minister in overweging. De Minister van landbouw heeft voorts bepaald, dat met ingang van 1 Februari^ tot nadere aankondiging de aflevering van thee als drank of op welke andere wijze ook in hotels, café's, restaurants, wachtkamers, kajuiten en dergelijke verboden is. De scheepvaart-overeenkomst met Amerika. De New York Times deelt bijzonder heden mede over de regeling, die dooi de Amerikaansehe en Nederlandsche regeeringen gesloten is. Volgens deze regeling zullen de 82 Hollandsche schepen, die zes maanden lang stil lagen in Amerikaansehe havens,' weer in de vaart komen. Vijf er van zullen levensmiddelen voor Zwitserland en twee andere voor Nederland vervoeren. Alle andere schepen worden ter beschik king van de Amerikaansehe regeering gesteld; in hoofdzaak zullen deze graan uit Australië en Argentinië en suiker van Java halen en verder 100,000 ton chilisalpéter, die de regeering te Was hington voor de Amerikaansehe land bouwers heeft gekocht. Op deze wijze heeft Amerika de be schikking over 350,000 ton gekregen. Men weet niet nauwkeurig, hoe groot de hoeveelheid graan is, die Nederland uit Amerika zal ontvangen, maar het blad verzekert, dat de Amerikaansehe regeering de-noodige waarborgen heeft, dat niets daarvan naar Duitschland kan worden uitgevoerd. Koffie. De minister van landbouw heeft be paald, dat de leveranciers van koffie aan detaillisten in het tijdvak van 125 Februari aan deze zullen mogen afleveren en wel op een hun door een detaillist over te leggen bon no. 12 eener thee-4 en koffiekaart: 0,1 k.g. koffie; bon no. 14 eener thee- en koffie kaart: 0,1 k.g. koffie, geldende deze hoeveelheden als voorziening in de be hoeften aan koffie van den detaillist voor de geheele maand. Gedurende het tijdvak, aanvangende 1 Februari en eindigende op 15 Februri, zal door detaillisten aan verbruikers mogen worden afgeleverd op bon no. 16 eener thee- en koffiekaart 0,1 k.g. koffie. Gedurende het tijdvak, aanvangende 16 Februari en eindigende op 28 Februari zal door detaillisten aan verbruikers mogen worderf afgeleverd op: bon no. 18 eener thee- en koffiekaart 0,1 k.g. koffie. Bon 16 en 18 voor koffie, daar detail listen van verbruikers in ontvangst ge nomen, mogen door den betreffenden detaillist desgewenscht dadelijk aanzijn leverancier worden afgegeven. Nader zal worden bekend gemaakt, welke hoeveel heden koffie de leveranciers op deze bons na 28 Februari zal mogen afleveren aan den detaillist. Regeeringsmeel. Naar men aan het U. D. mededeelt, is er verandering gekomen in de samen stelling van het regeeringsmeel. Deze is van dien aard, dat het brood, dat ér van gebakken moet worden, voortaan uiterlijk het midden zal houden tussshen tarwe- en roggebrood. Het zou het best behandeld kunnen worden als roggebrood, doch daar deze wijze van bakken veel brandstof vereischt, zal men zich tevreden moeten stellen met brood, dat niet goed gerezen is, dus erg dicht gebakken. Zoolang de bakkers nog meel van de vorige samenstelling ontvangen, of in voorraad hebben, zal bet publiek natuur lijk nog niet de gevolgen van bet nieuwe regeeringsmeel ondervinden, maar voor ben, die reeds brood van deze soort meel ontvingen, zal thans de oorzaak van de minder mooie samenstelling duidelijk zijn. Vergissingen. Eenige weken geleden heeft te Borne (O.) een vader zijn pasgeboren kind als meisje aangegeven, terwijl nu blijkt, dat bet een is van bet mannelijk geslacht. Ook zal bij de rechtbank aangevraagd worden om overschrijving van eenjong- mensch, dat zich voor de militie kwam aangeven en eveneens als meisje in de boeken stond ingeschreven. Voedselvoorziening van kinderen beneden het Jaar. Het lid van de Tweede Kamer, de beer De Muralt beeft 27 Dec. j.l. bij den minister van landbouw, nijverheid en handel de volgende vragen ingezonden. Is bet juist: 1°. dat door de rijksdis tributie in bet geheel geen rekening wordt gehouden met de bijzondere be hoeften van kleine kinderen, vooral van die beneden het jaar? 2°. dat door bet niet meetellen van kinderen beneden het jaar op de legiti- matiekaarten, deze kinderen verstoken blijven zelfs van die distributieartikelen, welke voor ben nog meer noodig zijn dan voor ouderen? 3°. is de minister ook van meening, dat kinderen beneden het jaar verbruiker zijn van thans schaarscbe of voor hen niet verkrijgbare noodzakelijke levens behoeften Is de minister bereid ten spoedigste algemeen geldende voorschriften te geven waardoor in deze leemten voorzien wordt? De minister beeft hierop bet volgende geantwoord Het is niet geheel juist, dat door de rijksdistributie in bet geheel geen reke ning wordt gehouden met de bijzondere behoeften van kleine kinderen, vooral van die beneden bet jaar. Wat de kinderen boven den leeftijd van 1 jaar betreft, dezen komen n.l. in aanmerking voor bet ontvangen van alle gerantsoeneerde goederen, op denzelfden voet als volwassenen, met uitzondering alleen voor wat aangaat koffie en thee. Wat de kinderen beneden den leeftijd van 1 jaar betreft, dezen komen thans, ingevolge bet bepaalde bij beschikking d.d. 18 dezer, in aanmerking voor bet ontvangen van een aanvullingswitbrood- kaart, ontdaan van 400 gram aan bons; op al de bons van deze kaarten zal in plaats van brood ook bloem kunnen worden verkregen. De overige gerantsoeneerde goederen komen voor voeding van kinderen be neden bet jaar in bet algemeen niet in aanmerking. Voorts zij er de'aandacht op gevestigd, dat aan gemeentebesturen is medegedeeld, dat" aan kinderen beneden den leeftijd van 6 jaar, die in hoofdzaak op melk- voeding zijn aangewezen melk tot den prijs van 11 ct. per later kan worden verstrekt. Het komt ond^geteekende voor, dat op dit oogenbUk in de voorziening van levensbehoeften van kinderen beneden bet jaar 6een leemten bestaan, waarin voorden behoeft te worden. De Jaarbeurs. De Tweede Nederlandsche Jaarbeurs zal op Maandagochtend 25 Februari door de Koningin persoonlijk worden geopend. H. M. zal bij deze plechtigheid vergezeld zijn van Prins Hendrik. Begrooting binnenlandsche zaken. Naar in parlementaire kringen ver luidt, zijn enkele leden der linkerzijde in de Tweede Kamer voornemens, om aanstaande week, bij de stemming over de Begrooting van Binnenlandsche Zaken, bun stem tegen de begrooting uit "te brengen, daarmede 'te kennen gevende, dat zij in het onderwijsbeleid van den beer mr. Cort v. d. Linden alle vertrouwen verloren hebben. Ingezonden stukken. Mijnheer de Redacteur Nu uit het baoteriologiaoh onderzoek ge bleken is dat de gansche stad verontrust is geworden en een ingezetene ernstig be nadeeld in zijn brood, door de veigissing van den geneesheer, die meningitis cerebro spinalis of nekkramp constateerde, terwjji er blijkbaar van besmettelijke ziekte geen sprake wa», dringt zich de vraag aan mg op of de ingezetenen niet het recht hebben zioh tegen dergelijke vergissingen en de gevolgen daarvan te vrjj waren. Zon men bgvoorbeeld in dergelijke ge vallen niet het recht hebben te eischen dat minstens twee doktoren het eens moesten zjjn over den aard der verschijnselen, voordat men genoodzaakt kan worden zjjn fiaant'ëel doodvonnis te laten aanplakken aan de deux vau zjjn winkel of zou er niet een andere maatregel te treffen zjjn, waardoor voor komen kan worden dat in de eerste plaats de algemeene gezondheid en in de tweede plaats het belang van de betrokken per sonen ernstig wordt in gevaar gebracht? Missohien zjjn er onder Uwe lezers der zake kuodigen, die daarover hnn licht willen laten sohjjnen in het algemeene belang. Dankbaar voor de opname. Een getrouw lezer van Uw blad Naar men ons van bevoegde zjjde mededeelt, hebben twee doktoren bjj de diagnose van den patiënt menigitis of nekkramp geconstate rd eu hebben beide geneesheeren hun diagnose gehandhaafd. Di Rkdaotii. WelEd Heer Hoofd-Redacteur van de Zierikzeesche Nieuwsbode Reeds 21 December 1.1. kregen de leer lingen van de R. H. B. S hier ter stede vacantie oorspronkelijk eerst tot 8 Januari d. a. v. Daarna, wegens kolengebrek. tot 11 Januari. Toen echter vernamen wjj, dat deze vacantie tot onbepaalden datum verlengd- werd, althans voor de vier laagste klassen, zeer tot schade van de leerlingen. Naar verluidt is de reden niet absoluut gemis san brandstof in onze gemeente, doch meer de ongeschiktheid der school- kachels om de thans bg de distributie aan wezige brandstoffen te verstoken. Hebben die kachels soms geen roosters en zjjn deze thans noodig; onze smeden sullen daarin toch zeker wel kunnen voorzien. In het tegenovergestelde geval zullen zjj de roosters kunnen wegruimen. Den ben we nu aan de ernstige zjjde van deze zaak, n.l. de ontwikkeling van de jeugd, dan dringen bij velen der ouders de vragen naar voren„Is geen enkel middel toe te passen om de leerlingen niet langer van ooderwjjs verstoken te laten Beseffen de betrokken autoriteiten wel, dat deze vacantie een terugwerkende kraoht op de tot leeg- loopen en zich vervelen aangewezen leer lingen moet hebben? Deze noodgedwongen vacantie geeft hnn tooh geen gelegenheid om, zooals in de zomervacantie, zioh te vermaken en te ontspannen. Eveneens is op reis gaan buitengesloten, doordat zjj niet weten wanneer de lessen weder znllen aan vangen. Is er later tgd om de aohteistallige lessen in te halen, zonder dat er van over lading van leerstof sprake zal zjjn en als deze vacantie voortduurt, znllen dan de leerlingen, zelfs de ving ge, het leerplan in vjjf jaar naar den eisch kannen afwerken I« het wellicht mogelijk den leerlingen Teedx eenig huiswerk op te geven, opdat *jj ten minste bljjven op het peil van ontwikkeling waarop zjj heden staan Met verlangen zien wjj eenige verbetering in dezen toestand tegemoet. Beleefd dankend voor de plaatsing. Hoogaohtend, EEN VADER. Marktberichten ZIERIKZEE, 24 Jan. De aanvoeren waren bizonder groot van granen, za-" den en peulvruchten. Door taxateurs werd alles volgens regeeringsvoor- sclirift behandeld. Veilingsvereeniging „Be Een dracht te Tholen. Exportveiling van 23 Jan. Uien, gr.oote bruine Zeeuwscbe over land-f 18,50, over, zee f .19,10 h f 19,30, neutrale staten f 23,20 h f 23,40, fabrieken f 18,50, poteruien over land f 18,50, neutrale staten f 18,60. i J Collecten uit het 2e distriot van Zeeland. 5e klasse. Trekkingen van 21,22, 23 en 24 Januari 1918, Prjjs van f 100 no. 9792. Prjjzen van f 70, 3685 3707 9779 9809 13672 3698 3718 9798 13648 13683 Nieten: 2801 3706 3752 9571 9808 13668 2804 3709 3755 9574 9822 13673 3671 3710 3756 9578 13642 13684 3673 3730 3764 9580 13652 13694 3677 3732 3768 9594 13653 3684 3733 3787 9782 13666 3701 3750 3798 9795 13667

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1918 | | pagina 4