Zierikzeesche Nieuwsbode ABONNEMENT: Maandag 28 Jan. 1918. (zierikzeesche courant) Dir. A.-J. DE LÓOZE Jr. Uitg.-Hoofdr. A. FRANKEL. gave vóór 1 ADVERTENT1ËN: EERSTE BLAD. RECLAMES. Publicatie. DE OORLOG. nieuwstijdingen. Uit Stad en Provincie. Prijs per 3 maanden 1,40, franco per post 1,70. Voor het buitenland per jaar 10,—. Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt Maandag, Woensdag en Vrijdag. No. 10114. van 1—3 regels 50 ets., van 4 regel» éTi daarboven 15 ets. per regel. Reclames 20 ets. p. regel. Bij contract belangrijke korting. Inzending op den dag van uit- Dit nummer bestaat uit 2 bladen. 20 cent per regel. Wederverkoopers van Hollandsche en Zweedsche LUCIFERS kunnen deze hij iedere hoeveelheid betrekken bij R. W. J. OCETMAN Appelmarkt. De BURGEMEESTER der Gemeente Zibrixzeb; Brengt bg deze ter kennis van de Inge zetenen, dat bg hem ontvaDgen en aan den Ontvanger der Directe Belastingen ter invordering is verzonden, het Kohier dsr Grondbelasting voor het dienstjaar 1918, met uitnoodiging aan een iegelgk wien zulks aangaat, om na bekomene kennis geving van zgnen aanslag, ton spoedigste het door hem versohuldigd3 te kwgten, met herinnering tevens dat de bezwaren, welke dienaangaande mochten bestaan, binnen drie maanden na heden behooren te wor den ingediend. Ziebikzee, den 26 Januari 1918. De Burgemeester voornoemd, A. J. F. FOKKER VAN CRAYESTETN VAN RENGIRSKERKE. Oostenrijk. De Kölniscfie Zeitung verneemt, uit Weenen: De mededeeling, welke graaf Czernin fii de Oostenrijksche delega tie deed en waarin hij verklaarde, dat de tekst van zijn rede reeds aan Wil son was voorgelegd alvorens zij werd uitgesproken, haarde groot opzien. Hierdoor wordt de meening bevestigd, dat het bij Czernin's antwoord aan Wilson, om een reeds gedane stap gaat op den weg, die er toe leiden moet, de Westelijke mogendheden tot gedachten-wisseling met Duitschland te brengen geronlusten onderdrukt. Gewapende af deelingen zijn er op uitgezonden, om levensmiddelen in de omlig gende dorpen le requireeren De voed- selnood heeft een critieke situatie te Petrograd in het leven geroepen Het broodrantsoen is verminderd tot een kwart pond per dag De Bolsjewiki hebben de ontbin ding van 't Roode Kruis gelast, welks hoofd, de vroegere minister Pro- krofsky, is gearresteerd De Roode Garde heeft eveneens acht leden van de Constituante gevangen genomen. NEDERLAND ANNA-PAULOWNA. De 70-jarige C. S., te Breezand, onder deze gemeente, is vermoord op zijn bed gevonden. Men had den ongelukkige met een koetouw de armen gebonden en waarschijnlijk daarna door slagen op het hoofd afge maakt. De man woonde alleen, had een kleine koeboerderij, en stond als zeer vermogend bekend. SCHEVENINGEN. De vreemdeling, die gearresteerd is als verdacht van een der daders te zijn van de aanran ding en beroovin'g in de Nieuwe Park laan, bevindt zich nog steeds in arrest Hij beeft een verhoor ondergaan dooi den Scheveningschen commissaris van politie, Zijn nationaliteit is nog niet met zekerheid vastgesteld; vermoede-- lijk Russisch-Pool Hij vertoeft nog steeds aan het bureau Rivier-visch- markt ROTTERDAM. Terwijl drie kinde ren van L. P. P. op de Kipstraat al hier alleen thuis waren gelaten, heeft een dezer kinderen, een jongentje van 3 jaar, bruine boonen, door de moeder vóór haar vertrek uitgespreid om1 te drogen, ïn zijn mond gestopt en in geslikt. Een van de boontjes is in de keel van het jongentje blijven steken en toen de andere kinderen om hulp riepen en een buurman het knaapje opnam en naar het ziekenhuis bracht, bleek het bij aankomst aldaar reeds gestikt. Het ontslag van het kabinet-We- kerle is door den Koning aanvaard en .Wekerle werd opgedragen een nieuw ministerie te vormen, waarin hij is geslaagd en Wekerle zelf tijdelijk mi nister van Financiën en Landbouw wordt. Alle ministers hebben reeds hun ambtseed afgelegd. Duitschland. In de hoofdcommissie van den Rijksdag ontsponnen zich na de rede van Von Kühlmann debatten, Waarbij de conservatieven protesteerden tegen het volkomen herstel van België's po litieke onafhankelijkheid Ledebour zwaaide lof toe aan de Oostenrijksche sociaal-democraten en ."Erzberger zette het standpunt der meerderheidspar tijen opnieuw uiteen 1 j i i\ Japan- De Japansche minister van buiten- iandsche zaken verklaarde in zijn in het parlement gehouden rede, de on afhankelijkheid en integriteit van het Chineesche gebied te zullen hand haven en dat de regeering der Ver- eenigde Sta ten de bizondere positie van Japan heeft erkend. Verder is liij van meening, dat de tijd om tot vredesonderhandelingen lover te gaan, nog niet is aangebroken, dat 'de veiligheid in het Verre Oosten bij Japan berust en dat het' rijk de Entente uit alle macht zal steunen Frankrijk. De verschillende Parijsche bladen doen mededeelingen over het dossier van Caillau'x, dat men in zijn safe te Florence gevonden heeft Het blijkt, dat 'Caillaux tot in de kleinste bi- zonderheden de plannen had uitge werkt, hoe hij te werk zou zijn ge gaan, zoo hem1 gelukt was minister president te worden De bladen kwali- ficeeren deze plannen als een staats greep. i AUSTRALIË. De Tijnes verneemt uit Sydney, dat tengevolge van een cycloon,de kust van Queensland bij de stad Mackay •overstroomd is. De stad is verwoest. Honderden zijn dakloos. Twintig personen zijn ver dronken. l i RUSLAND. De Times verneemt uit Petrograd; De gewapende macht heeft de hon- ZIERIKZEE. Benoemd tot officier van justitie te 's-Gravenliage, mr J. de Vries van Doesburgh, thans in gelijke betrekking 'te Leeuwarden, vroeger officier van justitie alhier. In verband met berichten om trent zieke mosselen, vaag aangeduid met de aanwijzing van plaats op de. Oosterschelde, is het nietondienstig te melden, dat dezulke voorkomen in de Grevlingen, Dorsman en Vondelin gen, en naar men verzekert, niet voor de plaats bewesten Zierikzee, waar zulks gelukkig niet voorkomt, getuige de kwaliteit, opleverend zelfs 20K.G. vischgewicht per ton. De bommen op Zierikzee. (Officieel.) Het ministerie van buiten- landsche zaken deelt het De Britsche regeering heeft een bedrag van f 92,976,36 ter beschikking van de Nederlandsche regeering gesteld als gedeeltelijke vergoeding voor de schade, die uit een Britsch vliegtuig geworpen bommen in den nacht van 29 op 30 April 1917 te Zierikzee hebben ver oorzaakt. Hiermede wordt vergoed de recht streeks aangerichte stoffelijke schade, zooals deze door de Nederlandsche deskundigen was geschat. Ten aanzien van de vergoeding der indirecte schade door de bommenveroorzaakt (door de Nederlandsche deskundigen geschat op een bedrag van f 27,033,64) wordt een nadere mededeeling van de Britsche regeering tegemoet gezien. Rijksveldwacht. Met 1 Februari e.k. worden tot rijks veldwachter (brig.-tit.) aangesteld de rijksveldwachters-jachtopz. C. Krijger te Burgh, L. Fritzius te Oosterland en J. van Gorsel te Serooskerke (S.) Verwijzende naar een in dit nummer voorkomende advertentie dei- drankbestrijders vereeniging tot het houden van een prolestvergadering, wekken wij hierbij, zoowel dames en heeren op, om1 in grooten getale naar deze vergadering te gaanom mede te protesteeren, dat nog te groote hoe veelheden graan naar den brouwketel gaan. RENESSE. Zaterdag hielden de leden van de Geitenfokvereeniging de jaarvergadering. Uit het verslag van den secretaris bleek, dat in den loop van het jaar 11 nieuwe leden waren- toegetreden, zoodat het aantal thans 63 bedraagt. De penningmeester deed verslag van zijn gehouden beheer dei- gelden. De rekening sloot met 'n batig saldo van f 6,75. Besloten werd een controleur aan te stellen, die belast wordt nauwkeurige controle uit te oefenen op de melkopbrengst, dé ver zorging der dieren, het bijhouden van melklijsten en het stamboek. Tot controleur werd benoemd het lid S. Hart. Hij ontvangt f 1 vergoeding van elk lid, dat zich aan zijn controle wil onderwerpen. Nog een paar vak bladen zullen ter verspreiding onder de leden worden aangeschaft. i NOORDWELLE. Bij Kon. besluit is aan mej. J. de Koster, wed", van li. W. Poldermans, in leven hoofd dei- school alhier, een pensioen verleend van f 406. NOORDGOUWE. Vrijdag is alhier de algemeene vergadering van de afd. X Groene Kruis gehouden. Van de 169 leden waren er, buiten het bestuur slechts een tiental opgekomen. Uit bet verslag van den secretaris bleek, dat de vereeniging over 19i7 goed had ge werkt. 27,keer werd een der verple- gings-ar li kelen uitgeleend, terwijl de wijkverpleegster aan 12 patiënten hare hulp had verleend. Van teen inge zetene was een doelmatige ligstoel ten geschenke ontvangen. Iiaar is de dank der vereeniging gebracht. Uit de reke ning van den penningmeester bleek, dat de ontvangsten hadden bedragen f264,25, de uitgaven f243,185, zoodat X goed slot is f 21,065, waarvan echter nog een gedeelte aan 't prov. bestuur zal afgedragen moeten worden. Als bestuurslid werd herkozen de lieer P. C. de Keijzer. Het bestuur werd gemachtigd nog eenige verplegings- artikelen aan te koopen. DREISCHOR. Vrijdagavond gaf de Rederijkerskamer Kunst na den Ar beid" alhier liare uitvoering. De door de tijdsomstandigneden in haar leden aantal getroffen vereeniging werd bij liaar opvoering ten zeerste gesteund door de gewaardeerde medewerking van een paar oud-leden. Opgevoerd werden het reeds meermalen ver toonde tooneelspel in drie bedrijven Het verloren Document", gevolgd door het aardige blijspel „Daar is Tante", in één bedrijf. Ofschoon de leden zeer rolvast waren en de hande ling vlot van stapel 'liep, schenen ze de matig opgekomen toeschouwers, meest uit jongelieden bestaande, niet geheel te kunnen boeien, daar de aan dacht onder hen af en toe wel eens iets te wenschen overliet. Na afloop dankte de president der vereeniging in een korte en ernstige a-ede de aan wezigen voor hunne, belangstelling en steun, waarna deze avond besloten werd met een bal, ditmaal onder mu zikale leiding van Gebr. Oole. Zater dagavond, met de volksvoorstelling, was de zaal wederom matig gevuld, doch de aandacht uitstekend. Tot slot sprak den heer A. Pr der Weduwen nog een paar woorden als tolk van de aanwezigen, zijn beste wenschen uit sprekend vo,or het heden en de toe komst van „Kunst na den Arbeid". OUWERKERK Vrijdagavond had de af deeling voor Staatspensionnee- ring hare j aarlij ksclie feestavond. Met een bespreking over evenredige ver tegenwoordiging door den voorzitter Werd de avond geopend. Daarna volgde een tooneelstukje, dat goed werd ge speeld, waarna met eeriige voordrach ten de avond werd besloten. 't Nuttige aan 't aangename paren bleek ook nu weer het middel te zijn om1 een groote opkonist te bevorderen OOSTERLAND. Bij Kon. besluit van 25 dezer is benoemd tot ontvan ger der directe belastingen en accijn zen te Rijp, de heer S. de Waal, ont vanger der zelfde middelen alhier. BRUINISSE. Door de brandstoffen- commissie alhier is adhaesie betuigd bij den minister aan het verzoek van de brandstoifencommissie te Goes om het rantsoen der brandstoffen voor klasse I te brengen ,op: 12 eenheden te leveren tegen den ouden prijs. ST.-MAARTENSDIJK. Zaterdagna middag trad alhier op voor de ver eeniging van Gedipl. Oud-leerlingen van den vroegeren cursus in land- bouw-huishoudkunde, mej. v. Prooijen, ieerares in dit vak. Het doel dezer bij eenkomst was nieuwe belangstelling te wekken voor tieze zaait en te trach ten deelnemers genoeg le verwerven Voor liet oprichten van een nieuwen cursus in „dat vak. Wij moeten getui gen, dat de opkonist weinig blijk gaf van belangstelling voor de zaak. Met uilzondering van de leden der ver eeniging waren slechts een 5-tal meis jes aanwezig. 'Mej. Van Prooijen had Lot onderwerp van hare rede gekozen; „Moederzorg". Zij behandelde ach tereenvolgens de zorg voor de vrouw, die pas moeder geworden was; de voeding van het jonge kind en de ver zorging van het kind in de eerste levensjaren. Pogingen zullen véï-der aangewend worden Om 'l voldoend aantal deelnemers aan een nieuwen cursus le vinden. VLISSINGEN. Met goedvinden van de militaire overheid zullen op de St.-Jacobstoren alhier des nachts elec- trische lampen met glazen in de nationale kleuren worden ontsloken, ter beveiliging legen luchtaanvallen. Rechtzaken. De rechtbank le Winschoten heeft R. B., notaris te Stadskanaal, wegens het onjuist opgeven van zijn inkomen over 1915 nX f 5425 en als oor logswinstbelasting f 5500, terwijl het meer dan f 10.000 heeft bedragen overeenkomstig den eisch veroordeeld tot f 2000 boete of 50 dagen hechtenis. Kantongerecht te Tholen. 21 Januari 1918. Door het kantongerecht zijn heden veroordeeld wegens: Jnchfovertreding: C. O. te Poort vliet, tot f 3 b. of 2 d. h. met ver beurdverklaring-van den niet inbeslag genomen haas, bevel tot uitlevering of te betalen f 2,50 of 2 d. <h.; M. P. te Scherpenisse, tot f3 b. of 2 d. [li.*; J. d. W. te Stavenisse, tot f2 b. of 2 d. h.; P. v. d. E. en A. A. D. te Oud-Vosse- meer, ieder tot f 3 b. óf 2 d. h. voor ieder hunner; J. C. te St.-Annaland lot f5 b. of .3 d. h.; J. L. II. te Oud- Y.ossemeer, tot f 5 b. of 2 d. h. Vis- s Oker ij-overtredingC. M. Z. ie St.- Maarlentflijk, tot 2 b. elk van f5 of 5 d. h. voor iedere boete. Overtreding der distributie-wet: A. L. te Poorl- vliet, tot f 25 b. of 5' d. h. Overtreding van de verordening van den comman dant: A. C. N. te St.-Maartensdijk, tot 10 b. of 3 'tl. h.; D'. C. .V. B.. .te Tholen ;tot f3 b. of 2 d. h.; W. d. W. le Rot terdam, J v. S. te Vlissingen en M. B te Stavenisse, teder tot f25 b. of 5 d. li. voor ieder hunner. Overtreding der leerplichtwet: C_. D. V. te Poort vliet, tot f2 b. of .2 d. h.,; C. K. X .St.-Maartensdijk, tot fff b. of 2d. h A. J. V. te St.-Annaland! tot f5 b. of 3 d. h.;. J. G. te St.-Annaland, tot L5 b. oï 5 d. li.; P. H. te St.-philipsland, [tof f3 b. of 2 d. h. Ovcrlre.ding poh- tie-vererdeningC. K. te St'aveniss: jlot f2 b. of 2 d. h.; J. V. te (dud-Vos- semeer, tot f 3 b. of 2 d. h. ..(Spertre ding der bouwverordeningM. v. te St.-Maartensdijk en J. J. PL te St; venisse, ieder tot f 5 b. of 3 d. h.; A. K. te St.-Maartensdijk, tot f 10 b. of 3 d. li. Loopen op bezaaiden grond: L. S. te Stavenisse, tot f 3 b. of 2 d. li. Vee talen loopen op bezaaiden grond: M. C. PI. te Stavenisse, tot i'5 b. of 3 d. h. Straatschenderij: G. V. te St.-Philipsiahd, tot f5 b. of 3 d. li. Loopen over verboden grond: J. A. te Sl.-Philipsland, tot f 1 b. of 1- d. h. 'Als schipper niet inachtnemen de voorschriften tot voorkomen van aan varing of aandrijving: C. cl. J. te Tlio- ien, tot f3 b. of "2 d. h.; C. V. te Clinge, tot f 5 b. of 3 d. h. Overtreding wegenreglement: I. W. te St.-Maar tensdijk, tot f3 b. of 2 d. h. Overtre ding motor- en rijwielwet: P. .v. d. R. te Oud-Vossenieer; T. L. te St.- Annaland; K. PI. te St.-Maartensdijlc; J. S. le Stavenisse; A. B. te Middel burg; J. K. te Breda; W. B. te Scher- penisse; J. A. d. R. eu A. v. H. te Sta- venisse; J. E. te Oud-Vossemeer, eh A. E. te St.-Philipsland, ieder tot f 1 b. of 1 d. h. voor ieder hunner. Dronkenschap: J. J. M. te Middel burg, tot f 10 b. of 3 d. ill.P, J. S. le Plalsteren, tot f 15 b. of 15 cl. h. ROTTERDAM. Yoor -de rechtbank alhier stonden terecht L. Hofman" en J. Leeflang, beklaagd zich te heb ben schuldig gemaakt'aan clen moord in de tramremise op den waclilsman J. van de Voorde, gevolgd door dief stal. De verdediger van den beklaagde Hofman, betoogde dat zijn client militair was en dus voor dé militaire rechtbank terecht moet staan. Na in raadkamer te zijn geweest, verklaarde de rechtbank zich onbe voegd en werd de zaak verwezen naar den krijgsraad le 's-Gravenhage. Ontvoering van een kind. De 28-jarige strijkster J. M., afkom stig uit België, was tijdens den oorlog uit haar vaderland naar Rotterdam gekomen. Op 7 December had zij- zich vervoegd ten huize van X echtpaar J. H. Öyen-van Benkel te Rotterdam, en juffrouw Oyen, die toen met man en kinderen in behoeftige omstandig heden verkeerde, had beloofd, dat zij zou trachten ondersteuning vóórhaar te krijgen. Zij was toen werkster ge weest op het kantoor van het Russi sche consulaat aldaar en had vol gens haar opgave tegenover mej. Oyen en de verklaring voor de rechtbank afgelegd' wel hoop gehad, clat dit consulaal haar len behoeve van liet gezin Oyen eenigen steun zou willen erieenen Ten einde liet medelijden van de consulaire, ambtenaren op te "wekken was het uoodig geweest, dat mej. Oyen bekl haar jóngste kindje zou meegeven. Aldus had bekl. de moeder ooi-gehouden en bewerkt, dat deze haar bijna 2-jarig dochtertje voorden cluur.van ten hoogste een uur had af gestaan. In plaats van hel kindje een uur later terug le brengen, was bekl. er mee naar Nuiispeet, naar X vluch telingenkamp aldaar gegaan; zij had Elisabeth daar voor haar éigen kind uilgégeven, met de bedoeling het bij zich te houden. Bekl., thans gedetineerd, verklaarde dat zij de moeder niet 111 alle opzich ten misleid had. Zij zou inderdaad de bedoeling gehad hebben, een poging te cloen om ondersteuning voor mej. Oyen en haar gezin le verkrijgen BekP zou dan oo'k tot dat doel naar hel bureau alhier van het Russische consulaat zijn gegaan, doch dit geslo ten hebben gevonden. Zij bekende niet temin, dat zij het kindje had willen behouden. Bekl. had zelf voor een poos een kind van ongeveer denzelf- Jen leeftijd verloren. Dat haar handelwijze 'de. moeder van het kindje Oyen in nog grooter smart zou bréngen dan- zij zelf - ge leden liad, zag bekl. thans wel in. Vroeger had zij zich daar geen reken schap van gegeven. Het O.M. eischle wegens het ont trekken van een minderjarige be neden den leeftijd van '12 jaar aan het wettig over haar gesteld gezag, drie maanden gevangenisstraf. Onderwijs Mej. M. J. Fluijt, thans onder wijzeres le Brouwersnaven, komt als no. 2 voor opeen voordracht voor onderwijzeres aan een openb. lagere school ie Schiedam, Landbouw en veeteelt. ST.-ANNALAND. De jaarvergadering „Landbouwbelang", op Donderdagavond ahouden in 't café „In den Handel", d bijgewoond door 51 van de 156 ,we,K In zijn openingswoord herinnerde leden. .;tter ei, aani" dat het weldra 25 iaV'Sle,'1 zal ziJ'u- da,t de VT3nigi0/ J geieuex. f D noting werden goed- werd opgench. 1 - aandacht gekeurd, 't versu Ul door gevolgd en de rek.°ninf' n;*gez^ t de heeren A. P. Gc">e^^g6huure en Hoek, werd eveneens J,n 1917 waren aangekocht 862350 K.Ct. kunstmeststoffen tot eën bedrag van f 'i 1143,86. De inkomsten beé'roegen f 475,66, de uitgaven f 282,78,- het goed slot was f 192,88; er is nu inEas 558,01 gld. De vereeniging is'lid geworden van de Boerenleenbank alhier. De secretaris gaf in verband met het 25-jarig bestaan een kort overzicht van de geschiedenis der vereeniging, 'welke aanvankelijk 57 leden telde. Een gratificatie van 40 gld. werd den secretaris-penningmeester weer toegekend voor buitengewone diensten, terwijl zijn jaarwedde werd verhoogd van 100 tot 125 gld.. Bij acclamatie werd de heer Goedegebuure weer her kozen. In plaats van den heer A PX- derman, vice-voorz., die bedankt had. werd gekozen de heer A. Scherpenisse met 24 stemmen tegen 23 op den heèr J. W. Elenbaas. Een eigenlijke feest avond werd niet gehouden, alleen bood het bestuur 'de aanwezige leden een kleine tractatie aan. Hopen we dat „Landbouwbelang" spoedig onder betere omstandigheden zijn nuttig werk zal kunnen voortzetten Aanbestedingen. ST.-ANNALAND. Ten overstaan van notaris Timmerman en ten verzoeke van den heer M. P. Ooms werden Woensdag middag verkocht bijna 48 gemeten land, in pacht bij den heer P. J. Bierens. Er werdon b'esteed 'de volgende prijzen per gemet: 1475, 1405, 1175, 865, 740, 775, 1295 en 1430 gulden. Voor den bouw met ongeveer 3 gem. land werd gegeven 9450 gulden. Alles samen bracht bijna 69000 gulden op.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1918 | | pagina 6