Z.zeesche Nieuwsbode B IJ VOEGSEL Uit Stad en Provincie. behoorende bij de van VRIJDAG 25 JANUARI 1918, no. 10113. ZONNEMAIRE. In den nacht van WoenBdag op Donderdag 1.1. overleed Slotseling mej. A. P. van Zaaien, hoofd er bewaarschool alhier. Bijna 39 jaren stond zij aan het hoofd van deze inrichting. Door haar liefde tot de kinderen en hare getrouwe plicht betrachting had zij, die den laatsten dag van haar leven nog te midden der kinderen doorbracht, de liefde van jong en oud verworven. Diep wordt haar heengaan dan ook betreurd en niet licht zal zij worden vergeten. OOSTERLAND. Woensdagavondte zéven ure gaf het'gemengd koor „V. Z. O. S", onder leiding van zijn directeur, den heer H. G. v. d. Doel, de aange kondigde uitvoering. Een zeer talrijk publiek was opgekomen, zoodat de zaal meer dan vol was. Nadat op de gebruikelijke wijze de vergadering met psalmgezang en gebed was geopend, ving de vereeniging met de uitvoering van haar eerste nummer aan. Het begin was al goed, zoowel, wat de keuze als de uitvoering betreft. Forsch en fiink klonk het driemaal „Welkom" door de zaal en had dan ook onmiddellijk de gewensche uitwerking op het publiek. Aldus voortgaande, werd het programma, hetwelk 18 num mers bëvatte, afgewerkt. Hieronder troffen ons zeer het „Slaap zacht", van F. Abt; „Avondlied", van T. O. Fuechs en „Verlangen naar den Hemel", van H. G. Nageli. Ook de eolo's gaven veel goedsneem b.v. „Draag nu den Olijftak aan", vansA. Pomper, een zeer moeilijk nummer en de beurtzang in „Het lied der Ruste", welKe heel mooi werd gezongen. Onze indruk van het koor is uitstekend, de crescendo's waren goed en ook de uit spraak viel mee, hoewel hieraan de vsreeniging nog wel zorg dient te be steden. Somtijds, als b.v. bij Vader in het „Avondlied", was het treffend goed, maar een K in Christus klinkt niet mooi. Den directeur der vereeniging komt een woord van lof toe. Op waar dige wijze kweet deze zich van zijn taak, zoowel als dirigent als in de begeleiding. Met dankzegging werd de vergadering gesloten, waarna nog door vereeniging en publiek het „Wilhelmus" werd gezongen. enkelen werd hiervan gebruik ge maakt. Besloten werd met alg. st. zich aan te sluiten bij de Zeeuwsche Landbouw-Maatschappij. De heer C. Stoutjesdijk bracht daarop qis oorzitter zijn dank aan den heer Snijders voor zijn zakelijk en helder betoog en dankte jhr. J. v. Vreden- burg voor zijn 'tegenwoordigheid ter vergadering, waarna hij de vergade ring sloot. Rechtzaken Landbouw en veeteelt. Jaarvergadering Landbouwbelang te Tholen, Tegenwoordig 34 leden. Na opening door den voorzitter, den heer G. A. H. Stoutjesdijk, worden de notulen 'door den secretaris ,den heer D. H. van de Velde, gelezen, evenals het jaarverslag en de rekening over 1917. Omtrent het jaarverslag ontspon zich een discussie wat betreft de slechte betaling van sommige afne mers. Besloten wordt zoo mogelijk indien noodig, de statuten-te wijzigen pn dusdanige leden een vaste boete op te leggen. Tot bestuurslid werd met alge meene stemmen herkozen de heer Iz? van 't Hof, die onder dank de benoe ming aanneemt. Door het overlijden van een der monsternemers, den heer Joh. Geluk, wordt de heer Jac. A, Stoutjesdijk gekozen met 22 stem men, en herkozen de heer J. v. As met 30 stemmen. Gekozen wordt als lid der commissie tot het nazien der rekening de heer J. A. Stoutjesdijk en herkozen de heer J. van As, die beiden de benoeming aannemen. Mededeeling wordt gedaan, dat binnenkort zal worden afgeleverd 50 der bestelde amoniak-superph. en 58% kalizout, benevens 42 kaïniet en 37 patent kali der aangevraagde bestellingen. Daarop wordt voorgelezen een re kwest dat van wege ^de Zeeuwsche Landbouw-Maatschappij is verzonden betreffende de distribueering der stik stofmeststoffen. Besloten wordt ad- haesie hieraan te betuigen en den Mi nister van Landbouw, Nijverheid en Handel te verzoeken niet aan zijn voornemen gevolg te geven, om de 6tikstof hoofdzakelijk naar de zand gronden 'te dfstribueéren, doch ook de stikstofmeststoffen even goed voor cle Mei disponibel te stellen. Na nog en kele punten van ondergeschikt belang besproken te hebben, trad voor de vergadering op. de heer J. A. Snijders, secretaris der afdeeling Tholen van de Z.L.'M. Deze, uitgenoodigd door het bestuur der vereeniging, behan delde in een .keurige rede de reorga nisatie der Z. L. M. en verdeelde zijn rede in 3 punten: 1°. Hoe is men hier toe gekomen; 2°. Hoe heeft men zich deze reorganisatie voorgesteld; Welke resultaten kan en mag men er van. verwachten. Nadat de geachte spreker deze 3 punten in den breede ontvouwd had ,werd gelegenheid ge geven tot het stellen van vragen. Door ZIERIKZEE. Bij bevelschrift der arrondissements-rechtbank is de zaak tegen N. P. S., oud 20 jaar; dienstbode, geboren te Zonnemaire, het laatst zwer vende, thans gedetineerd in het 'Huis van Bewaring, beklaagd van oplichting, gepleegd in de gemeente Poortvliet, verwezen naar de openbare terechtzitting, met bevel tot gevangenhouding van de beklaagde. Aan beklaagde is ambtshalve als raadsman toegevoegd Mr. H. Polvliet. Kerknieuws Ned. Herv. Kerk. Beroepen: Te St.-AnnalandJ. Timmer te Waarder; te Wijckel, J. Ver meulen te Stavorente Maassluis, J. G. Lekkerkerker te Nieuw-Vennep; te Oost huizen c.a., A. A. Cremer te Broek in Waterlandte Sybekarspel, F. H. Koster te Klooster-Ter-Apel. Bedankt: Voor Exmorra, J. Ver meulen te Stavoren. Geref. Kerk. Beroepen: Te Werkendam (B), J. Vesseur te Ouderkerk a/d. IJsel. Aangenomen: Naar Stedum, J. H. Broek Roelofs te Schildwolde. Qtfd-Goref Kork. Via. 9 30, nm. 2 an av. t 5 30 nr©. Lepskerk. Maandag 28 en Dinsdag 29 Jan. Av. 6 ure, ds v. d. Begden van Vlaardingen. 9t.»Ann*)ftiu!. Herv. Kerk. Vm. 9.30, ds. Verschoor van Poort7liet (Bed. H.A) en nm. 2 ure, Leeskerk. Geref. Kerk. Vsa. 9 30, nm. 2 en av. 5 aie, Leeskerk. PREDIKBEURTEN. WaardeoringI Uit. de Raadsvergadering van Pur- merend. Er werd gesproken over de lioogere klasse-indeeling, door Gedep. Staten, waardoor de burgemeester f 650 meer salaris zou krijgen. Een der wethouders vroeg: is de burgemeester dat salaris waard? Ik, heb van hem steeds den indruk ont vangen, dat hij absoluut niet op de hoogte van het beheer der gemeente bedrijven is, evenmin als van het marktwezen. De voorzitter.: Daarover kunt uiliet oordeelen. Ik heb steeds getracht er mij in te werken. Een raadslid wil voor de gemeente meer zeggingschap bij 't benoemen barer burgemeesters. Vóór een ge meente als Purmerend had men zeer zeker een sterkere kracht als hoofd kunnen krijgen. De wethouder zeide nog: Wat U beweert, mijnheer de voorzitter, heeft werkelijk geen cent om het lijf. De voorzitter: Dank u. De Raad besloot daarop bezwaar te maken tegen de hoogere klasse-in deeling, waarop de voorzitter zeide: We zullen toch wel worden gedwon gen enfin, het laat mij koud, ik ben geen geld jager. Waarop een raadslid ,een sociaal democraat, dit debat besloot met: Omdat u er van overtuigd bent, dat wij voor Gedep. St. moeten zwichten, Zondag 27 Januari. Züertkfiee. Gerei. Kerk. Vw. 10, ds. Hoek van Zonnemaire (Avondmaal) eu av. 5.30 ure, idem. Ghr. Geref. Kerk. Vm. 9.30, d«. Wisse, ma. 2, Leeskerk en av. 6 ure, ds. Wisse. Ond-Gatef, Geva., 8rue«traa?. Psa. 9.30, nu». 2 °rs av. 6 ure, Leeskerk. Evang-lisatie Nobelstraat (tgdelgk in het lokaal Jexuë Geen dienst Evangelisatie JernSl. Va. 10 en av. 7 ure. Gewone dienst. wrevê. Va. 9.30 ure, ds. Blankert. Smrooskerko* Nm. 2 ure, ds. Blankert van Kerkwerve. Burgh. Nm. 2 ure, de. Japchen van Haamstede. Woensdag 30 Januari. Av. 7 ure, ds. Van Maaneu (Bijbellezing). Renesift. Va. 10 ure, de, v. d. Nieuwen- hugzen. Hooxdwell*. Nm. 2 ure, Geen dienst. Haamitade» Herv. fferk. Vm. 9 80 nre, d». Japchen en 's avonds 6 30 ure, idem (Bijbel lezing in de consistorie). Geref. Kerk. Vm. 9.30 en nts. 2 nre, ds. Brouwer. Ond-Geref. Kerk. Vm. 9.30 en nm. 2 ure, Leeskerk. Elfeersee. Herv. Kerk. Nm. P/a ure, ds. Van Door van Noordgouwe. Gsref. Kerk. Vm. 9.30 en nm. 2 ure, ds. Bruin sma. BvonvroffehaTe». Herv. Kerk. Vm. 10 ure, dr. Proost. Geref. Kerk. Vm. 9.30 en nm. 2 ure, dn. Tollenaar. Zonnem&fce. Her?. Kerk. Vm. 9.30 ure, ds. De Leur (Doopsbadiening). Protestantenbond. Vm. 9.30 ure, ds. De Roode, in de openbare school. Geref. Kerk. Vm. 9.30 es nm.2 ure, Leeskerk. Noovtigouwe. Vm. 9 30 ure, ds. Van Doorn. Dveisehoi* Vm. 9.30 nre, ds. v. d. Griend. Onwsrkerk. Nm. 2 ure, ds. Waardenburg. Nleawerkesk. Herv. Kerk. Vm. 9.30 en nm 2 nre, ds. v. d. Linden! Ood-Geref. Kerk. Vm. 9, nm. 2 en av. 5.30 ure, Leeskerk. Oofiterland* Herv. Kerk. Vm. 10.30 en nm. 2 ure, dr. Weeda. Geref. Kerk. Vm. 30.80, nm. 2 en av. 5.30 ure, Leeskerk. Slvjansland. Vm. 9 30 en nm. 2 ure, ds Peter (Doopsbediening). Buolnisie. Herv. Kerk. Vm. 9.30, ds. Waar denburg en nm, 2 ure, Leeskerk.1 Geref. Kerk. Vm. 9.30 en nm. 2 ure, Leeskerk. Geref. Gem. Vm. 9, nm. 2 en av. 5 nre, Ond-Geref. Kerk. Vm. 9, nm. 2 en av. 5 ure, Leeskerk. Svangeliaatio. Vm. 9.30 en cn, 2 ure, Gewone dienst. ST.-FltlPSLAND en THOLEN. St.-FUlpulanè. Herv. Kerk. Vm. 9.30, ds. Loran eu nm. 2 ure, Geen dienst. Oud-Geref. Kerk. Vm. 9, nm. 2. en av. 5 ure, Leeskerk. Tholen. Herv. Kerk. Vm. 9.30 en^ nm. 2 ure, ds. Enklaar (DoopxbeL en collecte Kerk gebouw). Geref. Kerk. Vm, 9.30 en nm. 2 ure, de* heer Begt van 's-Gravenhago. Geref. Gem. Vm. 9.30, nm. 2 en ar. 6 ure, Leeskerk. 8t.~M»artena<lgk. Herv. Kerk. Vm. &30, Beeskerk en nm. 2 ure, ds. Loran van Sint- Filipsland. Oud-Geref. Gem. Vm. 9.30, nm, 2 on av. 5.30 ure. Leeskerk. Ond-Vosaemee*. Herv. Kerk. Vm. 9.30 en nm. 2 ure, ds. Van Gricthugzen. Geref. Kerk. Vm. 9.30 en nm. 2 ure, da. Staal. Poortvliet* Herv. Kerk. Vm. 9.30, Leeskerk en nm. 2 ure, ds. Verschoor. Geref. Kerk. Vm. 9.30 en nm. 2, de heer De Graaff; av. 6 ure, Leeskerk. Seherpenlsao. Herv. Kerk. Vm. 9.30, ds Steer.beek (Bed, H. A.) en nm. 2 ure, idem (Dankzegging). Oud-Geref. Kerk, Vm. 9.30, nm. 2 en av. 5 30 ure, Leeakerk. Nederland en de Entente. Router's agentschap te Londen ver neemt naar aanleiding van de medé- deeling uit Washington over het ver huren aan de Vereenigde Staten van meer dan 80 Nederlandsche schepen die nu in de Amerikaansche havens worden vastgehouden,* dat dit een schikking bij wijze van een „modus vivendi" is, zoo lang een meer al meene overeenkomst op ruimer schaal tusschen de gealliëerden en Nederland nog niet is gesloten. Deze overeenkomst is het onderwerp geweest van een langdurige beraadslaging te Londen tusschen vertegenwoordigers der ge alliëerden en van Nederland en men hoopt, dat als een gevolg daarvan een bruikbare 'regeling tusschen de ge alliëerden en Nederland zal getroffen kunnen worden. Krachlens deze over eenkomst, die nu door verschillende regeeringen wordt onderzocht, zullen de onderhavige voorraden aan grond stoffen en andere benoodigdheden aan Nederland worden gewaarborgd, waar door dit land dus iu staat wordt ge steld om zijn belangrijke takken vau nijverheid op gang te houden. fttaveniaBO. Herv. Kerk. Vm. uro, da. Kamsteeg. on nm. 2 Hoog water. WINSCHOTEN. In Oostelijk Gro ningen heeft de plotselinge stijging van 't water heel wat angst verwekt, Den Zuidelijken dijk van den Ransel bij Winschoten heeft men met groote moeite kunnen verdedigen. Ook naar den kant van Scheemda dreigde het water uit het Winscholerdiep te stroo men. Het kon slechts met inspannini van alle krachten worden gekeerd. Schier overal worden dijken en andere waterkeeringen bewaakt, om te voorkomen, dat kwaadwilligen, zij het dan ter beveiliging van eigen hav. en goed, ze doorsteken. Boeren van Winschoter Zuiderveen brachten het vée naar elders, den kunstmest in de hanebalken, meu belen, huisraad, kleeren, beddegocd. huis voorraad en, huisgerief op den zol der. Ook elders gebeurde dat. Zoo werd op een zolder te Meerland een noodhok voor een varken gemaakt. Schier overal ziet men groote Nel- den bouw- en groenlanden onder wa ter slaan, wat een reusachtig groote schade voor den landbouw beteekent. Duizenden en duizenden hectoliters aardappelen staan in de kuilen onder water. De weinige kunstmest, welke kon worden uitgestrooid, mist voor een groot deel zijn effect terwijl de uitgezaaide graansoorten het zwaar te verduren zullen hebben. De afstroo ming door de zeesluizen wordt ern stig belemmerd, -doordat bijna voort durend liet water op peil staat. Overal ziet men tal van personen bezig, om dammen en dijken kaden en andere waterkeeringen te verster ken, ten einde overstrooming te voor komen. Uit Twente: De Dinkeldijk is op een paar plaat sen jn de gemeenten Denekamp en Losser doorgebroken. Honderden hec taren in genoemde gemeenten staan onder water. In tal van huizen is liet water binnengedrongen en zijn er be woners naar de zolders verhuisd, Uit G^ave: De Maas voor Grave is op dezelfde hoogte gebleven. De Beersche over laat werkt nog over een lengte van 3000 M., met een .gemiddelde diepte van 20 c.M. De peilschaal te Grave teekent thans 10.70 M. plus N. A. P. Broodrantsoön. Van alle gemeenten in Nederland verkeeren de Sas van Gentenaren zoo niet in de slechtste, dan toch zeker in een minder gunstige positie wat be treft het broodrantsoen. Volgens de Distributiewet en al wat daarmede in verband staat, heeft de Nederl. ingezetene in deze tijden recht ,op ongeveer 255 gram per dag. Alles nauwkeurig berekend, krijgen wij evenwel van dit kwantum 230 gram. - Hier bestaat namelijk -geen brood verordening en de bakkers huldigen unaniem het systeem: deeg is brood, zoodat na afwerking van de ons toe komende 250 gram het verlies door inhakken en indrogeil ais negatieve waarde moet -geboekt worden. En dan spreekt men nog van ver mindering van het rantsoen 1 schen hulpkruiser was gedwongen. De Nederl. regeering heeft daarom ge lijk wanneer ze de Engelsche regee ring voor, de schade aansprakelijk stelt. Het doel van de Meine vervalsching der geschiedenis, waaraan Balfour zich schuldig maakt, is tastbaar duidelijk. De Engelsche regeering zoekt naar argumenten om de. schuld van het beschadigen vau de „Bernisse" op Duitschland te schuiven en daartoe is ieder middel goed. De Nederland sche regeering heeft zich echter ge lukkig door de argumenten van Bal four niet laten overbluffen en is bij haai* oorspronkelijk inzicht gebleven. Dat Engeland verdere onderhande lingen kortweg geweigerd heeft, toont voldoende aan wat voor overtuigings kracht Balfour aan zijn eigen argu menten toeschrijft. Smokkelen. Met de toeneming der werkloos heid in de textielindustrie en op ander gebied breidt zich ook de smokke larij weer verbazend uit. Van heinde en verre, zelfs uit Nederlands groot ste steden, komen nu mannen naar onze Oostgrens, om artikelen voor het smokkelbedrijf te leveren. En zij kun nen handlangers in overvloed vinden, ondanks dat een leger van plichtbe wuste ambtenarenkommiezen en militaire hulp-kommiezen met voor- beeldigen ij ver waakt tegen overtreding van 's lands verordeningen en wetten De bekeuringen, inhechtenisnemin gen, enz 7,'jn dan ook de laatste weken ongekend groot. De kansen op, een smok kei succes zijn uiterst gering. Maar gelukt het, dan is de winst fabelachtig hoog; zoo betaalt men er voor een stukje cocoszeep graag 10 Mark, voor een pond spek 50 Mark en meer. Ook kleedingstukken, sajet, ch.-colade, enz. doen reuzenprijzen. Een geslaagde onderneming kan daar om heel wat schadeposten goed ma ken. Duitschland dreigt onze schepen in den grond te boren. De Kola. Zeitung schrijft over het verhuren van Nederlandsche schepen aan Amerika: „Het verdrag draagt een schaamte vol vijgenblad: de neutraliteitsbreuk is bedekt met de bepaling, dat deze schepen niet in het spergebied zullen worden gebruikt, alsof zij daardoor minder de oorlogsbehoeften van onze vijanden zouden dienen. Ieder schip, dat ergens voor onze tegenstanders vaart, versterkt de positie van den vij and. De neutraliteitsbreuk blijft on miskenbaar. Door het verdrag met den vijand zijn de geleverde schepen volgens het volkerenrecht vóór ons vijandelijke schepen geworden. Daar aan zullen wij Nederland herinneren als in verband met hetgeen moet ko men, getracht zal worden Duitsche misdaden te construeeren." Manufacturen-magazijn in de heide. Met behulp van politiehonden is er de politie in geslaagd een partij manufacturen ter waarde van circa 1000 gulden op te sporen in de Stra- tumsche heide. De kostbare voorraad zat uitstekend verzorgd en tegen vocht beschermd ingegraven. Er was vermoeden gerezen tegen de handelaren: de familie Kr. te Eindhoven. Dit vermoeden werd ver sterkt doordat de hond van Kr. de wacht hield bij het onderaardsche magazijn. De verdachten zijn gear resteerd. Vluchtelingen. Er is een wetsontwerp ingediend tot verhooging van de begrooting van binnenlandsche zaken voor 1917. Blij kens de memorie van toelichting zal voor het onderhoud van vluchtelingen nog een bedrag van twee millioen gulden noodig zijn. Het desbetreffende artikel wordt gebracht op zeven milli oen gulden. Beschadiging van het s.s. „Bernisse". Over de Engelsch-Nederlandsclie wisseling van nota's over de beschadi ging van het Nederlandsche stoom schip „Bernisse" schrijft de Nordd. Allg. Ztgj Tegenover do huichelachtige ver klaringen van den heer Balfour over het voeren van den zeeoorlog door Duitschland, stellen wij opnieuw vast dat het Engeland geweest is, dat ons tot den onbeperkten duikboot-oorlog heeft genoodzaakt. Het Nederlandsche stoomschip zou echter nooit in het versperde gebied gekomen zijn, wan neer het. daartoe niet door een Engel- Koffie, géén thee. Antwoordende op vele telefonische aanvragen of de „Orioh" van de Kon. Ned. Stoombootmaatschappij, die de vorige week te Amsterdam binnenviel, thee heeft aangevoerd, komt de mede- deeling. dat van thee-aanvoer geen sprake is. 't Schip had in: 10.500 balen koffie, waarvan, door bemiddeling van het bestuur van de N. O. T., 9250 balen zijn vrijgegeven. Omtrent de mogelijkheid van thee- aanvoeren kan eerst worden gespro ken als onze Indische vrachten door de Vereenigde Staten zijn vrijgegeven. Een krasse oude heer. Als een merkwaardigheid deelt men mede, dat in het Burgerziekenhuis te Amsterdam de heer J. Onrust van Oostzaan, een 97-jarige, voor enkele weken een operatie heeft ondergaan en hij weer geheel hersteld bij de zijnen is teruggekeérd. Slechte teekenen. Bij het garnizoen te Leeuwarden bieden zich alle dagen gehuwde ar beiders aan, die met verlof waren, om weer in dienst te gaan. Thuis is niets te verdienen voor den lossen land arbeider. Wordt hij weer militair, dan krijgt zijn gezin vergoeding en hij zelf heeft kleeding, voedsel en ver pleging. Uitvoer, van karwijzaad. In Oostelijk Groningen wordt er thans veel werk van gemaakt karwij zaad over de grens te voeren naar Duitschland. Een landbouwer te Nieuw-Beerta ging tijdelijk te Bunde (Duitschland) wonen, om zoo verlof te krijgen zijn karwij over de Duitsche grens te halen. Dat zou hem ongeveer een halve ton rijker maken. Ook smokkelaars maken er werk van, om „kummel" te koopen. Zij besteden voor 50 K.G. niet minder dan f 120 en verdienen dan, als het gelukt nog reusachtige sommen. Varkensvleesch-schaarscbte. Het Bureau voor mededeelingen in zake de Voedselvoorziening schrijft: Naar aanleiding van de in verschil lende bladen geuite klachten over de schaarschte aan varkensvleesch kan worden medegedeeld ,dat ontegenzeg gelijk voor die klachten grond bestaat. Het gebrek aan veevoeder is oorzaak dat de varkensmes terij steeds af neemt, en in verband hiermede is het slachtgewicht van de regeerings- varkens ook voortdurend verminderd moeten worden en wel van 100 K.G. tot 50 K.G. Nu door de hooge voederprijzen de mesting in sommige streken een be langrijk verlies oplevert, worden maatregelen beraamd om daaraan tegemoet te komen, teneinde de mes- terij weer loonend te maken.Boven dien is het thans verboden worst te bereiden van of met Varkensvleesch, anders dan of met afvallen, (hart, lever en longen). Vooral deze laatste maatregel zal er toe bijdragen, dat meer varkensvleesch beschikbaar, komt. Een algemeene sigarenmakersstaking 7 De afd. Haarlem van den Nederl. Sigarenmakersbond heeft aan het hoofdbestuur verzocht stappen te doen, tot een algemeene werkstaking in dit vak in Nederland. De huidige toestand der sigaren makers werd geacht zoodanig te zijn dat alleen uiterste middelen hierin verbetering kunnen brengen. De Noordzee-Vis8cheriJ. De loggers, die sedert einde Decem ber te IJmuiden opgelegd waren, worden thans weer voor de visscherjj gereed gemaakt. De laatste dagen zijn reeds een vijftigtal loggers vertrokken, meerendeels uitgerust voor de schel- vischvangst. l l JJ „j

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1918 | | pagina 4