ABONNEMENT: ADVERTENTIËN: Maandag 21 Jan. 1918. (zierikzeesche courant). EERSTE BLAD. Ooriogsoverzicht. nieuwstijdingen. Uit Stad en Provincie. Prijs per 3 maanden 1,40, franco per post 1,70. Voor het buitenland per jaar 10, Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt Maandag, Woensdag en Vrijdag. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Van de verschillende oorlogsfronten is nog steeds niets belangwekkends te vermelden. Wel hoorden wij hier lei- stede in de laatste dagen, voornamelijk Zaterdagnamiddag, kraciitig kanon gebulder, zoodat de ramen rinkelden schitterende jongste verdedigingsrede Maar de oorlogzuchtige Clemen'cean. van 1—3 regels -50 ets., van 4 regels on daarboven 15 ets. per regel. Reclames 20 ets. p. regel. 74ste JAARGANG. - NoT iöllTT Dir. A. J. DE L00ZE Jr. Uitg.-Hoofdr. A. FRANKEL. gave vóór 1,ure. "V program) was uitgewerkt, hetwelk zou worden verwezenlijkt, indien Caillaux Minister-President mocht worden. Het zou alsdien in zijn voornemen hebben, gelegen Poincaré en nog andere lioog- waardigheidsbekleeders te laten arres teeren. Die bewering is zotteklap. Caillau>vware rijp voor een krank zinnigengesticht, wanneer hij zulk een onzin had neergeschreven. En dal Caillaux nog zijn volle menschemer- stand bezit, heeft hij bewezen in zijn en de deuren dreunden, maar of dit een veld- of zeeslag was, en waar die geleverd is, dit alles weten wij op het oogenblik, waarop wij dit overzicht schrijven, nog niet. De vredesonderhandelingen te Bresl- Litowsk schieten niet op. De hecren afgevaardigden debalteeren met el- kaai*, alsof zij leden van een geleerd dispuutgezelschap zijn, waar staats rechterlijke en vol keur echtelijke vraag stukken behandeld worden. Weinig praktisch werk is tot heden afgedaan geworden. Nu zijn op voorstel van Trotzky om redenen van binnehland- sche politiek de beraadslagingen tot 29 dezer verdaagd. Sedert Trotzky aan die beraadslagingen deelneemt, worden deze als liet ware geheel en al door hem' behèerscht. Trotzky is een hoogst begaafde, krachtige per soonlijkheid, die gevVoon is te zeggen waai* liet op staat. 'Zijn eigenlijke naam is Leon Davydowitzji Bron- stein. Toen hij in ballingschap was, nam hij, om zich aan de nasporingen van de geheime Russische staatkun-_ dige politic te onttrekken, den naam* van Trotzky aan. Hij wist, dat de agenten der Oekrana hem trachtten op het spoor te komen. Hij was n.l, Siberië, waarheen hij verbannen was, omdat hij aan de revolutie in 1905 had deelgenomen, met valsche pa pieren en een kunstig nagemaakten pas ontvlucht. Over China en Japan begaf bij zich naar Europa. Metter woon vestigde hij zich in Weenen, hetwelk toen een verzamelplaats was van uitgewekene Russische revoluti- onnairen. Sober levend in quartier Russe gaf hij zich geheel over aan zijn geestelijken arbeid. Zijn liefste ontspanning was het schaakspel. Toen in 1914 de oorlog uilbrak, moest hij Oostenrijk verlaten. Van Weenen be gaf hij zich naar Parijs, waar hij een Russisch blad uitgaf, hetwelk in zulk een revolulionnairen geest ge schreven was, dat op verzoek van Is wol ski, den Rifssischen gezant te Parijs, de uitgave er van door de Fran- schc regeering verboden werd, Onder een anderen naam verscheen hierop onder zijn leiding een nieuw blad, waarin het imperialisme, hetwelk hij ramp voor 't menschdom achtte, door hem fel 'bestreden werd. Deswege werd hij door het Fransche gouverne ment uitgewezen. Hij scheepte zich in naar Amerika. Nauwelijks had hij voet aan land gezet, of hij vernam, dat in Rusland een revolutie was uit gebroken. Onmiddellijk' ondernam hij de terugreis naar Europa. Onderweg werd het Amerikaansche stoomschip door een Engelsch oorlogsschip aan gehouden. Meenend, dat Ti^ótzky een Duilscher was, haalde men hem van boord en zette hem gevangen. Zijn gevangenneming deed een storm van verontwaardiging te Petersburg op gaan. De voorloopige regeering drong bij de Britsche op zijn onmiddellijke vrijlating aan. Voor dien aandrang zwichtte men in Londen. Aan Trotzky werd de vrijheid hergeven. En nu is deze man de invloedrijkste persoon lijkheid in geheel Rusland. Vraag is. of hij in staat zal wezen de Constitu ante, die Vrijdag te 'Petersburg bijeen gekomen is, in zijn richting te leiden. De Engelschen gevoelen zich in Petersburg nu de maximalisten aan het roer zijn, zich niet bizonder op hun gemak. Zestig hunner, meeren- deels ingenieurs en fabrieksdirecteu ren, hebben met den Britschen gezant Buckanan den aftocht geblazen en zich naar Stockholm begeven. Dat in de -landen der geallieerden het verlangen naar vrede bij de bevol king even groot is als in de Centrale Staten, bewijst een artikel in 't Jour nal du Peuplehetwelk de Fran sche regeering, die anders blijkens de gevangenneming van Caillaux v,oor geen geruchtje vervaard is, niet ge waagd heeft te onderdrukken. Van dit ■artikel zal men in dit blad een uit treksel vinden. Van Caillaux gesproken, beweerd wordt in de Petit Parisiandat in de safe, die te Florence onwettig geopend is geworden, documenten zijn gevon den waarin een uitvoerig politiek die er belang bij heeft den vredèlie- venden Caillaux onschadelijk te ma ken, laat door een zekere pers laster praatjes en zinnelooze sprookjes rondstrooien, teneinde tegen den voor- maligen Minister-President een zoo danige stemming in het leven te roe pen. dat de willekeurige arrestatie in de oogen vaji 't volk volkomen gemo tiveerd is. CUBA De president van Cuba heeft een decreet onderteekend, waardoor de ver deeling over de gansche werèld van den geheelen Cubaanschen suikeroogst door èen internationale commissie, wrelke met het levensmiddelen-departement der V. S. zal samenwerken, wordt goedgekeurd. ITALIË Te Milaan hebben twee aardbevingen plaats gehad, die echter geen m'aterieele schade veroorzaakten. In de omgeving van Monza werd de bevolking door de kracht van den stoot eenigermate ver ontrust en verliet de huizen, maar ook daar hadden geen ongelukken plaats. Het feit, dat het juist driejaar geleden was, dat de rampzalige aardbeving in de Abroezen en dé Campania plaats had en zooveel slachtoffers eischte veront rustte meer dan de schokken zelf. De schokken werden ook in Zwitser land gevoéld, voornamelijk in het Itali- aansche deel. DUITSCHLAND Te Keulen is het peil van den Rijn lot op 7,30 M. gestegen. De beneden- wijken dér stad zijn overstroomd. Tal rijke families werden door 't hooge water verrast, zooda;t zij de in den'kel der opgestapelde levensmiddelen niet tijdig tegen den binnendringenden wa tervloed konden' beschermen. Ook alle zijrivieren van den Rijn hebben hoogen waterstand. In het ge bied van de Ahr zijn dij kovels troh- mingen ontstaan, die het treinverkeer tusschen Walporzhcim en Dernau on mogelijk maken. Het personentrein- verkeer wordt op deze lijn door een zweefspoor onderhouden. In enkele stadsgedeelten van liet hoven-Rij n-gebied kwam het hooge water dermate snel opzetten, dat de autoriteiten in eenigc plaatsen de stormklokken deden luiden en in bi zonder bedreigde streken-soldalen ter hulpverieening uitzonden. NEDERLAND IJMUIDEN. De recherche heeft 2 vischhandelaren en een_ geëmploy eerde bij de Nederlandsche Vereeni- ging van Haringreeders gearresteerd, verdacht consenten voor uitvoer naar Duitschland te hebben vervalscht. Naar men verneemt, moeten de aan gehoudenen reeds geruimen lijd deze praktijken hebben uitgeoefend. De 'geëmployeerde heeft een vol ledige bekntenis afgelegd en beweert, dat hij ongeveer vijftienduizend gul den met de zaak verdiend had. De handelaren blijven halsstarrig ontken nen geweten le hebben, dat de consen ten op niet geoorloofde wijze waren verstrekt. Een van de gearresteerden is thans in militairen dienst. - DIEREN. De 66-jarige vrouw van den schoenmaker J. te D. aan de Lage- straat alhier, is in brand geraakt en aan de bekomen brandwonden overleden. De brand ontstond vermoedelijk door het wegwerpen van een braqdende lucifer in een hoop vodden en papier, die in het woonvertrek op den grond lagen. Toen het ongeluk plaats had was de man zoo dronken, dat hij geen hulp kon verleenen en door de politie in arrest moest worden gesteld. DEN HAAG. Omtrent ontdekte mal versatiën bij de administratie der Gemeente-gasfabrieken het volgende De kassier, die reeds 28 jaren bij de administratie werkzaam was, meldde zich 2 Jan. ziek en toen daarop den volgenden dag bericht'kwanr, dat zijn toestand ernstig was, ging de adminis trateur hem persoonlijk**bezoeken. M. lag met een opgezwollen gezicht te bed en kon niet meer spreken, ter wijl hij dienzelfden avond nog over leed. Dit geheimzinnig sterfgeval deed vermoeden rijzen, of hier geen opzet in het spel was, en het onderzoek, dat daarna werd ingesteld, bracht aan het licht, -dal zijn kas niet klopte. On middellijk werden B. en W. gewaar schuwd, die 'n uitgebreid onderzoek, deden instellen, waaruit bleek, dat verschillende kwitanties waren ver duisterd en een groot aantal bedragen niet geboekt. Het belrol' voorname lijk bedragen, welke in -de maand November geïnd waren, kleine pos ten, de grootste waren f 100, die suc cessievelijk inkwamen en waarvan ook de afrekening door het doen van andere betalingen successievelijk ge schiedde. Hoc groot het .verduisterde bedrag is,' kon thans nog niet gez'ggd worden, daar men nog niet weet, welke betalingen zijn gedaan, maar een bedrag van f 10.000 wordt zeker overschreden. De malversaties hadden niet langer verborgen kunnen ^lijven, zoodal men vermoedt, dat de plotse linge dood hiermede in verband staat. Men vermoedt, dat hij door onge lukkige speculatie tot diefstal is ge komen. De gemeente, die geen borgstorting Van hem had, is tegen verduistering verzekerd, zoodat dit voor de gemeente geen schadepost is, ROTTERDAM. Een honderd man nen, vrouwen en kinderen hebbeii een met steenkolen geladen trein, komende van het terrein der Steenkolen-Han dels-Vereenjging aan de Maashaven en gaande naar 't staatsspoor terrein aan den Parallelweg, op den Bree.den Ilil- Jedijk alhier, bestormd, met 't doel de deuren open te breken, en zich de steenkolen toe te eigenen. Agenten van politie, die den trein begeleidden, hebben om' vrees aan te jagen, revol verschoten in de lucht gelost en met gummistok en sabel de menigte uiteen gedreven. BREDA. Toen Zaterdagmorgen de dienstwagen van de posterijen van het station alhier naar de stad terugkeerde, dreigde de wagen in botsing te komen met de Zuid-Nederl. stoomtram, die naar Oudenbosch vertrok. De brie venbesteller Bakker, het gevaar ziende sprong uit den wagen, met het nood lottig gevolg, dat hij onder de tram terecht kwam en hem het hoofd af gereden werd. Hij laat een vrouw met 2 kinderen achter. ZIERIKZEE. Te dezer stede doet zich een geval van nekkramp menigitis) voor. Het is te hopen dat het tot dit ééne geval beperkt blijft. Vrijdagavond hield in de Concert zaal voor het Departement Zierikzee der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen de heer Johan de Meester een lezing over Eigen Werk. Spreker, die door den voorzitter van genoemd Departement, den heer Stoop, werd ingeleid, bood al aanstonds zijn verontschuldiging aaD, dat hij slecht kan voordragen. In Amsterdam was, zooals de geachte spreker mededeelde, het schellinkje on rustig'geworden, toen spreker den jubi leerenden tooneelspeler Musch toesprak. Die onrustigheid vinden wij, nu wij spreker gehoord hebben, alleszins ver klaarbaar. Hier, waar het publiek meer dé vormen in acht nam, luisterde men bijkans drie uren achtereen uit wellevendheid naar den auteur. Wel wat veel gevergd van den geachten schrijver. Iemand, al schrijft hij nog zoo boeiend, moet eigen werk niet voordragen, wanneer hij de gave der voordracht ten eenenmale mist. Een componist, die fraaie liederen gecompo neerd heeft, zou, wanneer hij over geen mooi stemgeluid beschikt, beslist échec lijden, wanneer hij gedurende den ge-' heelen avond die zelf zong. Het eenige, dat de heer De Meester met dezen avond bereikt heeft, is dit, dat hij de opmerkzaamheid van het publiek op zijn papieren kinderen ge vestigd heeft. Zaterdagavond werd, voordevereeni- ging „Algemeene Ontwikkeling" alhier, door den luitenant ter zee J. J. van dei- Have, eene lezing gehouden over „de duikboot en hare behandeling", een onderwerp, dat in de laatste paar jaren zeker wei onze aandacht heeft'gehad. Spreker gaf, aan de hand van eene reeks duidelijke en fraaie lichtbeelden, een overzicht van de constructie der onderzeebooten, daarbij behandelend: de romp van de boot, samengesteld uit bovenbouw en druklichaam, welk laatste dan de eigenlijke bootruimte vormt, waarin de verschillende soorten tanks, noodig voor de regeling van het drijf- vermogen, de machines, Dieselmotoren voor de vaart boven water, electro- motoren voor voortbeweging onder water, de accumulatorenbatterij, de lanceer- inrichting en tal van andere toestellen, een plaats vinden; waarin zich ook be vinden commandant en bemanning en vanwaar d*>or middel van de periscoop nog een uitzicht over het zeeoppervlak kan worden verkregen, als de boot op niet te groote diepte vaart; komen de periscoopbuizen niet meer boven het watervlak uit, dan vaart de boot z.g. „blind". Een overzicht, dat ons een beeld gaf van de vernuftige maar ingewikkelde inrichting der duikbooten, en dat tevens deed uitkomen van hoeveel belang is, een goed geschoold personeel, mannen, die op elk oogenblik, op elk Commando, zonder aarzelen weten, wat hun te doen i staat, want een misgreep in het samen gestelde systeem van kranen en kleppen heeft soms de ernstigste gevolgen. Wel beschikt zoo'n vaartuig over een aantal reddingsmiddelen, waaronder enkele zeer interessante, zooals het uit een gezonken bopt wegblazen van de bemanning uiPfle lanceerbuis (evenals andera de torpedo's) maar het is minder wenschelijk, deze in toepassing te moeten brengen. VVrel eigenaardig, zooals spreker opmerkte, datdemeeste reddingssystemen worden uitgedacht door niet-praktici. De onderzeebootbemanning vertrouwt op haar boot. Eenige plaatjes uit de prille jeugd der duikbooten, waaronder zeer eigen aardige, deden ons zien, dut reeds vroeg pogingen werden aangewend om onder water te varen. Na de pauze verklaarde spreker de behaudeling der booten: hoe wordt ge varen, gedoken en hoe een torpedo ge lanceerd wordt, waarna tot slot een paar buitenlandsche boottypen en bergings- vaartuigen op het doek werden gebracht en nog eenige methoden van beproeving en transport werden aangehaald. Met eea woord van dank aan den Spreker voor de interessante voordracht, daarbij den wensch uitsprekend, dat het zoo vernuftige wapen, de duikboot, voor ons land niet „praktisch" werkzaam zou behoeven te zijn, een wensch, die zeer zeker door alle aanwezigen werd gedeeld, sloot de voorzitter, Mr. Polvliet, deze leerzame 'vergadering. NOORDGOUWE. Zondagmiddag had alhier een ongeluk plaats. De 20-jarige M. K., die het vee van den landbouwer M. G. moest verzorgen, was met de 13- jarige S. op de hofstede, toen een zwerm musschen daar neerstreek. Hadden zij nu maar een geweer! In de schuur stond dat van den baas. Het geweer werd genomen en beiden meenden dat 't niet geladen was. Toen K. 't geweer weer op zijn plaats wildé zetten, ging het geladen geweer af en trof P. S. in de dij. Met veel bloedverlies en hevige pijn werd de ernstig getroffene naar \t ziekenhuis gebracht. OUWERKERK. -Bij zijn installatie had onze burgemeester, de heer A. C. Visser, den kinderen een tractatie be loofd. Vrijdag j.l, had dit feestje want "t was voor de jeugd natuurlijk een feest plaats. Tijdens de smul partij kwamen Z.E A. met zijn vrouw en verscheidene vrienden en kermissen eens bij de kleinen kijken. Allereerst bezocht men de bewaarschool, die door mej. Verjaal keurig versierd was Nadat de peuters een paar versjes gezongen hadden trok men naar de „groote" school. Daar zongen de kinderen den burgemeester wederom toe. Ook hier wareu de klassen begroend en beroosd. Een zestal gelegenheidsliederen gaven uiting aan de blijdschap, den dauk en de goede wenschen der jeugd. Ook sprak een der kinderen den burgemeester in versmaat toe. Zichtbaar bewogen door de hartelijke ontvangst dankte VZ.E.A. de kinderen en het onderwijzend personeel. ST.-FILIPSLAND. Door de afdce- ling van den Chr. Wcrkliedenbond alhier is een adres tot den Raad gericht, waarin zij verzoekt: a. oin het door de gemeente ge kochte hout beschikbaar te stellen legen een lageren prijs dan tot nu toe; b. om den prijs van den petroleum te verlagen; c. om te zorgen, dat er sajet gedis tribueerd wordt; d. om bestuursvergaderingen temo gen houden in een der lokalen van de school. Door den burgemeester is reeds eenige maanden geleden alle. moeite gedaan om sajet te verkrijgen, maar 'lot nu toe zonder resultaat. STAVENISSE In de 1.1. Zaterdag alhier gehouden vergadering van den dijkraad der walerkeering van de calam polders O.-K. Hofstede en Moggershil werd vastgesteld de om schrijving der gewone en der buiten-' gewone werken, dienst 1918/19, aan beide dijkvakken De bedragen zijn resp (O.-K.-H.) f 619 en f 2213 en (mogge) f 1235 en -F 5310 Besloten werd lot aankoop van 590 last zuilen- bazalt bij de bazalt-maatschappij te Rotterdam Yoorts yverd nog besloten dat de buitenkant van den zeedijk van den polder O. K. PI. en M. van 1 Mei—1 Oct. met hoornvee mag wor den beweid, indien althans op de kruin van den dijk een afheining wordt geplaatst. De buitenkant mag in het vervolg niet meer gehooid wor den. Binnen- en buitenkant mogen evenals tot dusverre, wel met schapen beweid worden. OUD-VOSSEMEER.. Het totaal der bevolking is in 1917 gedaald van 2265 tot 2244. ST.-ANNALAND, 19 Jan. Een begin van brand" bij J. W. E. aan de Lang straat werd nog tijdig ontdekt en gedoofd. In een kast, waaruit iets gehaald was met een n kaars, was hij aangekomen. Een paar kleeding6tukken zijn vernietigd. Vrijdagavond hield de Scherp schutters vereen iging „Prinses Juliana" haar 8e jaarlijksehe huishoudelijke ver gadering, waarbij 16 leden tegenwoordig wareh. Uit de rekening bleek dat was ont vangen met inbegrip good slot 1916, f 131,78 en dat was uitgegeven f 76.34 zoodat er een batig saldo was van f 55,44. He bestuurslid Lanooy, aan de beurt vau aftreding zijnde, werd met 15 van de 10 stemmen als zoodanig herkozen. Als blijk, dat de geest voor deze sport nog niet gedoofd is; (hoewel de oefe ningen reeds geruimen tijd zijn gestaakt wegens gebrek aan munitie) zij mede gedeeld, dat door alle leden f2,50 werd geschonken voor noodwendige reparaties aan het gebouw op het schietterrein. WISSEN KERKE Het paard van de postkar, die ongeveer half vijf Zaterdag avond het postkantoor verlietsloeg even buileu het dorp op don weg naar Camperland op hol. Op den draai uit het Kortewegje raakten paard en kar de sloot. De poatiljon brak daarbij een arm en liep nog eenige andere kneuzingen op. Visschepijberichten. Bij de laatste verpachting der tal rijke Zeeuwsche' banken voor de mos sel teelt en kreeft en visscherij bedroeg de pacht van 37 perceelen te zamen ruim f 6600, tegen ëen oude pacht van ongeveer f 1200. Een der perceelen is niet gegund geworden. Het hoogste bod, dat thans gedaan werd, bedroeg f 200, terwijl de oude pacht daarvan f 5 beliep. Onderwijs Als no. 1 op de voordracht voor onderwijzer aan de openbare lagere school te Oostvoorne komt voor 'de heer A. H. van Daalen, onderwijzer te Dreischor. ELLEMEET. Men weet, dat 't besluit van 't Gemeentebestuur om geen her halingsonder wijs te geven door Ged. Staten niet goedgekeurd is. Tengevolge daarvaD wordt thans dit onder wijver strekt. Dat de behoefte er aau bestaat, blijkt wol hieruit, dat het gevolgd wordt door elf jongens en vijf mei. een getal, dat nog nimmer zoo groot was. Kerknieuws Ned. Iierv. Kerk. Beroepen te Heeg O. W. C. van der Veen te Hindeloopen. Bedankt voor Giessendam-Nederhar- dinxveld J. Kraay te Gorinchem. Geref. Kerk. Bedankt voor IJsolmonde W. van 't Sant te Voorthuizen; voor Ter Aar J. Oosterveen te Geesteren (Borculo). Geref. Gem. Beroepen ,le Leiden W. den Hengst te Amsterdam. Rechtzaken Naar bet huis van bewaring te Mid delburg is overgebracht A. A. van L., landbouwer en weihouder van Over slag, die poogde 700 K.G. rogge uit te voeren en bij betrapping eeöst tnel f 500, toen met f 5000 trachtte de ambtenaren om te koopen en deze beleedigde. De Familie van den ex-Tsaar. De Novoja Jisn deelt mede, dat de Duitsche delegatie verzocht heeft, dat de vroegere tsarin én de.andere leden van de keizerlijke familie, die aan keizer Wilhelm verwant zijn naar Duitschland zouden mogen gaan. Het verzoek .is geweigerd, hetgeen leidde tot het besluit, om (irie leden der keizerlijke familie een verhoor te doen ondergaan. Uien. Blijkens de medcdeelingen van het centraal bureau der veilingen in Ne derland, kan het „overzee-gedeelte der uien niet meer door de Belgische Re- liefcommissie en het Comité Hellan- dais worden afgenomen en dat het „overzees-gedeelte thans voor den vrijen handel op Engeland-kan wor den geveild. Indien bij dezen handel de prijst j'

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1918 | | pagina 9