Z.zeescii8 Nieuwsbode TWEEDE BLAD behoorendo bij de van VRIJDAG 18 JANUARI I9I&, no. 10110. Postkantoor te Zierikzee. Lijst van onbestelbare brieven en briefkaarten, waarvan de afzenders on bekend zijn. Terugontvangen in de le helft van Januari 1918: A. Jacoba, Den Haag. J. van Krieken, Zierikzee, Dokkade 34. Nederl. Overzee Trust M.ij, 's-Gravenhage. 's Rijks Kolen- Distributiebureau, idem. Regeeringscom- missaris in zake graanverzameling in Zeeland, Hontenisse. P. de Rot Jz., Amsterdam. Sunlicht-M.ij, Rotterdam. M. van Zanten, schip „Nieuwe Zorg", Piershil. Afzender onbekend. P.S. Gelieve aan de achterzijde der te verzenden stukken naam en woon plaats van den afzender te vermelden, opdat deze bij onbestelbaarheid kunnen worden teruggegeven. CACAO. D© BURGEMEESTER van Zxuinii; Brengt ter kennis van belanghebbenden de navolgende circulaire van den Minister van Landbouw, Njjveiheid en Handel van 15 Januari jl., no. 880; Da Miniuter van Landbouw, Nijverheid en Handt 1, Heeft goedgevonden: Onder intrekking van het terzake bepaalde bjj zjjie beschikking van 22 December 1917, No. 880a, Afdecling Crisiszaken Bureau Volks voeding, Sub B i0., vast te stellen een maxi mum groot handelpiga voor cacao, in origi neels verpakking van den fabrikant, van f 3,35 per X.G. ZiHBixzEB, den 18 Januari 1918. De Burgomeahtor vam Zierikzee, 4. J. F. FOKKER VAN CRAYESTEYN VAN RKNGBR8KBBKE. NIEUWSTIJDINGEN. NOORWEGEN In Noorwegen is de toestand der le\ ei. smiddelenvoorziening in de ste den zoo, dat de bewoners zich voor een hongersnood geplaatst zien. De soda al-democraten leggen de verant woordelijkheid daarvoor op, de boeren en dreigen dat „de deuren der provi andkamers bij de boeren ingeslagen zullen worden". Óp een groots vergadering te Chris- liania op 8 Januari 1.1* riep de leider der officiëele socialisten en voorzitter van het Odelsthing, Buren, uit: „Als de honger komt, dan zal een oproer het gevolg zijn!" Verscheidene bekende Noorsche so cialisten zijn naar Petrograd gereisd, oj.ll met Lenin te confereeren. De Noorsche regeering heeft bij het Storthing een wetsontwerp ingediend volgens hetwelk 27 millioen kronen gebruikt zullen worden tot steun van der. landbouw, om meer graan enz. in 1918 te kunnen verbouwen. Verder is een wetsontwerp ingediend, volgens hetwelk slechts geëxploiteerd grond bezit onteigend kan worden, terwijl boiendien aan de eigenaars van die beziltingep groote boeten kunnen wor den opgelegd. RUSLAND Toen Lenin een wapenschouw over de Roode Garde had gehouden en per auto naar 't Smolney-instituut terug keerde, werd er op hem geschoten, doch met het resultaat, dat een Zwit- sersch socialist, die hem vergezelde, licht gewond werd aan de hand. NEDERLAND SLOTERDIJK. Alhier heeft Woens dagmorgen op den Admiraal de Ruy- terweg, vlak bij de R.-K. kerk, een zware brand gewoed, waardoor twee woonhuizen van vier étages, gézamen- lijk bewoond door acht gezinnen, bijna met den grond gelijk gemaakt zijn. Omstreeks half vijf werd de heer D., wonende op de tweede ver dieping van perceel 237, wakker door een scherpe brandlucht; hij sprong uit zijn bed en zag, de slaapkamer uitkomend, dat de keuken in brand stond. Onmiddellijk deed hij zijn heele gezin het huis verlaten en waar schuwde ook de andere bewoners, die zich allen hebben kunnen redden. Buiten stond een geweldige N.-O. wind met zware sneeuwjacht; op dit wei nig beschutte, nog half onbebouwde gedeelte lag de sneeuw bijna tot knie hoogte en door dien barren storm moesten de menschen, van wie som migen zich den tijd niet hadden ge gund om zelfs maai* een kleedingstuk over hun nachtgewaad aan te trekken, ook vele kinderen, een heenkomen zoeken bij buren. De brandweer van Sloterdijk stond tegenover dit onheil jcaet eenige. slan gen op brandkranen volkomen mach teloos, zoodat onmiddellijk pogingen werden gedaan om van de Amster damse he brandweer assistentie le krijgen. Maar het bleek, dat alle tele fonische en telegrafische verbinding door den sneeuwstorm-verbroken was. Ook de Haarlemsche tram kon niet rijden, zoodat een politie-agent te voet naar Amsterdam werd gestuurd om daar de brandweer te waarschuwen. De Amsterdamsche brandweer rukte op. het eerste bericht, ongeveer een uur na het uitbreken van den brand, uit; op den Admiraal de Ruyterweg bleef echter 'n auto-stoomspuit steken ver voor het terrein van den brand. Alleen een door paarden gelrokken stoomspuit heeft de plaats des onlieils kunnen bereiken. De twee fel brandende huizen vorm den een hoogopgaande loeiende vuur zee; de bulderende storm verspreidde een dikken regen van vonken door de zware rookwolken, zooda)t er ernstige vrees bestond niet alleen dat de brand naar de huizen van de overkant zoude overwaaien, maar al de huizen tot de katholieke kerk gevaar liepen. De be woners werden dan ook gewaar schuwd zich gereed te houden en velen begonnen van hun have en goed zoo veel mogelijk in veiligheid le bren gen. Ook verlieten de jmeeste bewoners deze huizen. Bij den wilden orkaan bleken alle pogingen echter vruchteloos, zoodat aan dc heerschappij van 't vuur eerst een einde kwam! toen de muren en daken der twee verwoeste huizen met donderend geweld instortten. f STELLENDAM. De 38-jarige voor man bij dé Generale Dijkage M. v. d. Linde, ging alhier met een platte boot in de duikersluis, die in verbin ding staat met de haven, om werk zaamheden aan een der deuren te verrichten. Door het dichtslaan van de slagdeur is hij in de sluis opgeslo ten en bij het rijzen van het water verdronken. Eerst om 10 uur mocht het gelukken de deur te openen. Het lijk van v. d. L., die gehuwd en vader van zeven kinderen was, is toen op gehaald. Uit Stad en Provincie. ZIERIKZEE. In de hoofdbestuurs vergadering van de Ned. Vereeniging van Akkerbouwers te Rotterdam, on der voorzitterschap van den heer A. Colij'n, lid der Tweede Kamer, gehou den, werd besloten een krachtige actie te voeren om alsnog den uitvper van de jonge paarden te verkrijgen en* daarbij aan te dringen op een hoo- geren' prijs, daar die dieren met veel kosten door den winter worden ge bracht. BURGH. Op de prijsvraag van de Vereeniging voor Vrouwenkiesrecht is, naar het Maandblad, meldt, een 2de prijs toegekend aan het tooneelstuk „De Wereld in", geschreven doormej. A. J. Hubregtse, wonende alhier. J.I. Woensdag is weder,/ thans onder deze gemeente, een lijk aange spoeld, vermoedelijk weder van een zeeman van Engelsche nationaliteit Het lijk is. gekist en begraven op de begraafplaats alhier Een van de klee- dingstukken was gemerkt R. M. RENESSE. Door den noordwester- storm zijn weer vele mijnen op de kust van ons eiland aangespoeld. Ze zijn alle gedemonteerd en naar Vlis- singen getransporteerd. WESTELIJK SCHOUWEN. In de duinstreken, waar de wilde konijnen zich het meest ophouden, doet zich 't verschijnsel voor, dat tegenwoordig van deze knaagdieren er, verscheidene dood gevonden worden. Hoogstwaar schijnlijk is het voor dit wild ook een benarden tijd. Zij komen om van gebrek, nu het sneeuwkleed telkens de velden dekt of wel doordat in hun holwoning te veel water dringt. ELLEMEET. Op 1 Jan. 1917 be droeg het aantal ingezetenen 585. In den loop van het jaar een verminde-» ring van 4 personen, zoodat op 1 Jan. 1.1. de bevolking 581 ingezetenen be droeg. ST.-FILIPSLAND. Nu de verbou wing van het gemeentehuis voltooid iszal een beschrijving niet over bodig zijn. Het plan is gemaakt door den heer Van Rooijen en uitgevoerd door den aannemer .L. J. Allewijn. Meubelen en stoffeering zijn uitgezocht door den burgemeester (geleverd door de Firma Gebr. Lokker te Zierikzee) en getuigen van diens goeden smaak. Het schilderwerk en 't behangen had de/schilder Joh. Vermeulen voor zijn rekening. Aan allen, die hun aandeel tot deze verbouwing bijdroegen komt een woord van lof toe. Het gebouw bestaat uit secretarie, raadzaal en burgemeesterskamer. De secretarie is voorzien van een loket voor het publiek. Raadzaal en burge meesterskamer zijn smaakvol gemeubi leerd. In de eerste zijn de stoelen, waarbij zetels voor B: en W., met leer bekleed, in de laatste met gobelin. Behangsel en overgordijnen zijn in denzelfden toon. Alle meubelair is van eikenhout. De vloer is bedekt met kokosmatten en een viperkleed. In de raadzaal is een flinke tribune voor pers en publiek. In de burgemeesters kamer staat 'n fraai bureau-ministre. Beide appartementen zijn electrisch verbonden met de secretarie, terwijl in de burgemeesterkamer de telefoon is aangebracht. Keurig zien ook de plafonds er uit. In één woord, alle onderdcelen harmopieeren met elkan der. Onze gemeente, die jarenlang niets anders heeft gekend dan het bekende bok, dat men secretarie noemde, mag nu trotsch zijn op deze practisclie en tegelijk aesthctische verbetering. Door den burgemeester is aange wezen als gemachtigde, belast met de uitvoering van de vetinzameling in deze gemeente, de heer J. J. v. Nieu- werbuijzen, directeur der distributie. Bedoelde vetinzameling zal nog deze maand plaats hebben. Dezer dagen werd door de Brand- /stoffencommissie alhier het volgend schrijven gericht tot den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel. Geeft met verschuldigden eerbied Le kennen de Brandstoffen-commissie van St.-Filipsland; dat zij adhaesie betuigt aan 't adres, door de Brandstoffencommissie te Goes 9 dezer aan uwe Excellentie ge zonden dat zij reeds bij het begin van de brandslol'fenregeling heeft ingezien dat het platteland verre achtergezet werd bij de steden; dat het absoluut onmogelijk is om zonder gaselectriciteit of andere hulpmiddelen een heel jaar lang van 10 H.L, steenkolen rond te komen; dat de menschen, die niet meer krijgen dan genoemd rantsoen, ge noodzaakt zijn hout te koopen; dat verreweg de nleeste arbeiders geen financiëele draagkracht hebben om zooveel hout te koopen, dat zij voldoende verwarming hebben; dat zij dan, na eerst onbeschrijfelijk veel ellende en kou te hebben geleden, er toe over gaan om te stelen; dat de regeling van de brandstoffen dus indirect het zedelijk peil der be volking verlaagt; dat massa-diefstal door geen politie macht is te keeren; dat een arbeider met normaal gezin 25 H.L. steenkolen per jaar noodig heeft; redenen, waarom zij zich tot uwe Excellentie wendt met 't beleefd doch dringend verzoek dergelijke maatrege len te nemen, dat er een billijker rege ling kome in de brandstoffenvoorzie- ning voor het platteland. SCHERPENISSE. Waren voorheen voor ieder ingezetene op 't gemeente huis kaarsen, schemerlichten enz. in onbeperkte mate verkrijgbaar, thans is dit artikel bij de winkeliers le koop; nü echter op de door het dis tributie-bureau afgegeven bons. Met de brandstoffen is het in deze gemeente treurig gesteld; zeer schaars wordt er gedeeldaange zien er zeer weinig aanvoer is. Nu zijn de pakhuizen ledig en is ieder aangewezen op hout enz. Werd in normale omstandigheden het varkensvleesch verkocht voor 50 60 cent per pond, thans is liet alhier buiten de distributie om verkrijgbaar f 1,25 per pond. Voor vele gezinnen vooral de werkende klasse, is spek een onmisbaar artikel, doch wie kan er aan zulke prijzen koopen. ST.-ANNALAND. De St. Crt. No. 12 bevat de statuten der commission- nairs-vereeniging Eendracht maakt Macht" alhier. OUD-VOSSEMEER. Te dezer plaatse zijn bij twee landbouwers brongas installaties gemaakt, welke uitstekend voldaan. Een proefboring bij 'n dérden landbouwer gaf geen gunstige resul taten. Ongetwijfeld zullen meerdere ingezetenen overgaan tot proefnemin gen. MIDDELBURG. Woensdagavond is P. de H„ wonende alhier, bij de Abeele aangevallen door tot nu toe onbekende personen, in het kanaal geworpen en ontroofd van f 50. De man kon zich al zwemmende redden. Onderwijs. ZIERIKZEE. Geslaagd voor het ingenieurs-examen voor scheikundig ingenieur aan de Technische Hooge- school te Delft, mej. J. C. Koopman, geb. alhier. POORTVLIET. Naar wij vernemen, zal de heer Van Alten, hoofd van de Clir. School alhier, op a.s. Woens dag le Tholen een lezing houden in de Chr. school aldaar, over '1 onder werp: „Het Eeuwgetij der Reformatie herdacht in betrekking tot de school". Laten hu vooral de wijfelaars in Tholen, die de beteekenis van de Chr. school niet kennen of miskennen daar eens heengaan. Visscherijberichten. Wederom verluiden van veler zijden klachten over zieke mossels. Vooral in hel Westelijk deel van de Ooster- Sclielde, waar een belangrijk getal perceelen met den ondergang bedreigd wordt. Waar het vorige jaar belang rijke ontvangsten konden geboekt wor den, werd voor de teelt voor dit afleve- riugsjaar vaak niet gezien op kosleii om de banken rijk te bevolken, terwijl ook de pachtsommen van groote be teekenis zijn; waar nu het resultaat van de kweekerij' door de doode mos sels zeer gering moet worden, zal het voor vele Zeeuwsche kweekers maar moeilijk gaan om er zonder finan ciëele schade uit te, komen. BRUINISSE. Gedurende de vorige week werden van hier verzonden naar België 1200 tonnen mosselen, ad f 2,75 per ton. Naar Holland werden verzonden 200 balen mosselen, ad f 3,80 tot f 2,50 per baal, naar kwaliteit. PREDIKBEURTEN. Zondag 20 Januari. ZlcëikB©*. Geref. Kerk. Vin. 10 en av. 5.30 ure, ds. Wielenga van Hazerswonde. Chr. Geref. Kerk. Va. 9.30, dz. Wisse, nm, 2, Leeskerk en av. 6 ure, da. Wisse. Ond-Geref. Gees., Breeatraat. Vié. 9.30, noi. 2 88 av. 6 are, Leeskerk. Luth. Kerk. Va. 10 ure, Geen dienst. Evangelisatie Jernël. Ym. 10 en av. 7 ure, Gewone dienst. K®rkvr©»7©. Nax. 2 ure, ds. Do Lear van ZouceBtaire. Serooskecka. Nm. 2 ure, da. Been, ink van Eikerzee. BfUTgk* Vm. 9.30 ure, ds. Vaa Maanen. Woensdag 23 Januari. Av. 7 ure, ds. Van Maanen (Gemeonttavcnd). Kenesae. Nm. 2 are, d». v. d. Nieuwen- hugzen. Noob4w«II©o Vm. 10 are, ie. v. d. Nieaweu- hajjzen. Haamstede. Herv. Keik. Vm. 9.30 ure, ds. Japchen en 'b avonds 6 30 ure, idem (Bijbel lezing ia de consistorie). Geref. Kerk. Vm. 9.30 en nm. 2 are, as. Brouwer. Ond-Geref. Kerk. Vm. 9.30 en nm. 2 ure, Leeskerk. Klkoraee. Herv. Kerk. Vm. 9.30 are, ds. Beernink. Geref. Kerk. Vm. 9.30 en nm. 2 ure, ds. Bruinsma. BïoawerihavöB. JJerv. Kerk. Vm. 10 are, dr. Proost. Geref. Kerk. Vm. 9.30 en nm. 2 ure, d*. Tollenaar. Zonnemate©. Herv. Kerk. Vm. 9.30 me, ds. De Lear. Geref. Kerk. Vm. 9.30 en nm. 2 are, ds. Hoek. Noordfouwe. Vm. 9 30 ure, ds. Van Doorn. Drelscho*. Vm, 9.30 ure, ds. v. d. Griend (Bed. H. Avondmaal). Oawexkerk. Nm. 2 are, ds. v. d. Griend van Dreischor. Nieuweikerk. Herv. Kerk. Geen opgaaf ontvangen. Geref. Kerk. Vm. 9.30, nm. 2 en av. 5.30 ure, Leeskerk. Oud-Geref. Kerk. Vm. 9, nm. 2 en av. 5 30 ure, ds. Kok van Aagtekerke. Ooaterland. Hervl Kerk. Vm. 9 30 en nm. 2 ure, dr. Weeda. Geref. Kerk. Vm. 9.30 en nm. 2 nre, ds. Klamper vaa Nieuwerkork; av. 5.30 are, Leeskeik. Stejansland. Nm. 2 are, ds. Peter. BvQlnlaao. Herv. Kerk. Vm. 9.30, ds. Waar- denbnrg en nm. 2 nre, idem (Doopsbod.) Geref. Kerk. Vm. 9.30 en nm. 2 are, Leeskerk. Geref. Gem. Vm. 9, nm. 2 en av. 5 are, Leeskerk. Oad-Geref. Kerk. Vm. 9, nm. 2 en av. 5 are, Leeskerk. Evangelisatie. Vm. 9.30 en nm< 2 ore, Gewone dienst. ST.-FILIPSLAND en THOLEN. .St.-Filipaland, Herv. Kerk. Vm. 9.30 en nm. 2 nre, ds. Loran. Ond-Geref. Kerk. V». 9, nm. 2 en av. 5.30 are, ds. Boone. TholenHerv- Kork. Vm. 9.30, ds. Enklaar en nm. 2 ure, ds. Verschoor. Geref. Kerk. Vm. 9.30 en nm. 2 nre, Leeikerk. Geref. Gem. Vm. 9.30, nm. 2 en av. 6 ure, Leeskerk. gt.-Mzartenadgk. Herv. Kerk. Vm. 9.30, ds. Steecbeek van Scherpenisse (Rouwpieek) en na. 2 ure, Leeskerk. Oad-Geref. Gem. Vm. 9.30, nm. 2 en av. 5,30 are, Leeskerk. Ond-VoMemeem Herv. Kerk. Vm. 9.30 en nm. 2 ure, ds. Van Griethuizen. Geref. Kerk. Vm. 9.30 en nm. 2 nre, ds. Staal. Poortvliet. Herv. Kerk. Vm. 9.30, ds. Ver schoor en nm. 2 ure, Leezketk. Geref. Kerk. Vm. 9.30, nm. 2 en av. 6 are, Leeskerk. Seherpenlaae. Herv. Kerk. Vm. 9.30, Lees kerk en nm. 2 ure, ds. Steenbeek. Oad-Geref. Kerk. Vm. 9.30, nm. 2 en av. 5.30 ure, Leeskerk. gtavenlaae. Herv. Kerk. Vm. 9.30, ds. Kam steeg (Collecte Ziekenfonds) en nm. 2 ure, idem (Bed. H. Doop en Coll. Ziekenfonds). Ond-Geref. Kerk. Vm. 9.30, nm. 2 en av. 5.30 nre, Leeskerk. St.-Annaland. Herv. Kork. Vm. 9.30, Lees kerk en nm. 2 nre, ds. Enklaar van Tholen. Geref. Kerk. Vm. 9.30, nm. 2 on av. 5 are» Leeskerk. De „Nieuw-Amsterdam". Het s.s.„Nieuw-Amsterdam", van de ITolland-Amerika Lijn is wegens de slechte weersgesteldheid niet ver trokken. Aan boord bevinden zich 629 passa<- giers eerste, 611 tweede en 265 derde klasse. Onder de passagiers bevindt zich o. a. de heer Aug. Philips, onze niéuwe gezant te Washington, |met zijn gezin, en dertig officieren van 't Ned. O.-I. leger. De „Nieuw-Amsterdam" is voor deze reis op Rotterdamsche beiirs- polis (free all capture) verzekerd voor een bedrag van twee millioen gulden, waarvan de regeering negen tiende gedeelte' voor haar rekening heeft genomen. Koffie. Van de koffie, aangevoerd door het stoomschip „Orion" zijn, dank zij de bemoeiingen van de N. O. T., 9250 balen vrijgelaten. Het rooken. Wie voor zijn rookgenot niet meer wil uitgeven dan voorheen, moet zich met half zooveel sigaren vergenoegen of de sigaar goeddeels door een pijpje vervangen. Daarmee is voor hem de kwestie opgelost, maar er zit meer aan vast. Eenige cijfers zullen dat duidelijk maken. Er zijn in ons land 1320 siga renfabrikanten, 24370 sigarenmakers en 12000 sigarenwinkeliers, gezwegen nog van de 16000 gelegenheidsverkoo- pers en 20.000 andere personen, die indirect van het tabaksbedrijf leven. Beperking van het rookgenot betee^ kent voor die allen beperking van inkomst; de zwaksten zijn reeds be zweken. De sterkeren klagen nóg niet, •want wie koopkrachtig is, doet nog voortdurend ruimen inslag, uit vrees dat hij binnenkort nog duurder uit zal komen of in het geheel niets meer zal kunnen krijgen.' Dat geeft mo menteel aan de fabrieken volop werk. Maar straks komt de tegenslag. Wan neer? Men berekent, dat de tabaks voorraad in ons- land strekken zal tot Augustus. Dan zal liet uit zijn, tenzij Schiet opoorlogvoerendenmet uw onderhandelingen over den vrede. Er is een lekkere sigaar mee gemoeid. Zelfs nog meer. Een koffer verduisterd. Tot de passagiers van liet stoom schip „Nieuw-Amsterdam" behoort ook de lieer De H., die naar Indië gaat. Deze heer is belast met liet medenemen van 'n aantal officiëele stukken, bestemd voor Amerikaan- sche consulaten en de. Regeerihg in Nederlandsch-Indië.vliij had de stuk ken in een koffer bijeengedaan. Toen liij per eleclrische spoor aan het Hofplein te Rotterdam arriveerde, nam hij een rijtuig, waarmee hij zich naar het Groote A'erkplein liet rijden, ten einde daar van 'n vriend afscheid te nemen. Den koetsier liet hij wach ten. Toen hij echter terugkwam, bleek de koetsier verdwenen en met hem de koffer met officiëele stukken, die in het rijtuig was achtergebleven. Hij waarschuwde de politie en deze slaagde er in, den koetsier aan te hou den. In diens woning werd onmiddel lijk huiszoeking gedaan en daar vond men den koffer met alle officiëele stukken terug. De koetsier is gearres teerd. Verplaatsing eener Amerikaansche stad. .De Sunday Times bevatte eenigen lijd geleden een bericht uit Washing ton, dat door de Amerikaansche stad Hibbing, in den staat Minnesota, met haar 12000 inwoners, millioenen dol lars voor verbeteringen aangewend, zullen worden opgeofferd, om uit haar ondergrond liet waardevolle ijzererts te li alen. Hibbing ligt in het hartje van het ijzerertsgebied van Mesabi, waar de fijnste Lake Superior ijzer aarde wordt gewonnen. De Steel Cor porations hebben stil millioenen in den grond dier stad belegd en naar raming liggen er onder haar niet min der dan 33.000.000 ton ijzererts. Het 4>lan is, de stad Hibbing enkele mijlen verder le herbouwen, waarvoor reeds de noodige grond werd aangekocht. Diefstal van 50.000 Mark. In verband met de diefstal van 50.000 mark aan de Nederlandsche Handelmaatschappij is een juffrouw behoorende tot het personeel, gearres teerd. Bewezen is, dat deze verdachte zich heeft schuldig gemaakt aan dief stal van één gulden. En daardoor viel voor de 50:000 mark de verdenking op haar. Doch bewijzeirzijn daarvoor nog niet gevondeh, zoodat verwacht wordt dat zij spoedig op vrije voeten zal worden gesteld. Intusschen duurt het onderzoek onder het personeel voort.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1918 | | pagina 5