Zierikzeesche tü Nieuwsbode abonnement: Vrijdaq 18 Jan. 1918. czierikzeesche couran h 74ste jaargang - 10"°- advertentiën: EERSTE BLADT Oorlogscverzicht. Uit Stad en Provincie. Prijs' per 3 maanden 1,40, franco per post ƒ1,70. Voor het buitenland per ja-at 10, Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt Maandag, Woensdag, en Vrijdag. ■I Jt"" bUUKAN l Dir. A. J. DE L00ZE Jr. Uitg.-Hoofdr. A. FRANKEL. gave vóór 1— ure. van 13 regels 50 ets., van 4 i en daarboven 15 ets. per regel. Reclames 20 ets. p. i ïkoi Dit nummer bestaat uit 2 bladen. De COM M AISSARIS VAN POLITIE te Zierikzee waar schuwt voor twee vrouwen, die op de eilanden de gegoede ingezetenen be zoeken, voorgevende borduurwerk of naaiwerk te zoeken, doch inderdaad niet anders doen dan door het opsommen van verschillende familieomstandig heden te trachten medelijden op te wekken om geldelijke ondersteuning te krijgen, wat haar maar al te zeer gelukt. Zij geven zich uit nu eens voor baronesse sus, dan weer voor mevrouw zoo, hier is de man zenuwpatiënt, bij een ander lijdt hij aan een rheumatische ziekte. Verslag van den toestand der gemeente over 1916. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ZiBHiKzjia maken bekend, dat het jaarlgkach verslag van den toe»tand de»er gemeente over 1916, in drnk verkrijgbaar ,ia gesteld en ter gemeente-secretarie tegen 50 cent per exemplaar is to bekomen. Zikrikzbs, den 17 Jannari 1918. Burgemeester en Wethouders voornoemd, A, J. F. FOKKER VAN CRAYESTEYN VAN RENGERSKERKE, Burgemeester. P. F. WITTERMANS, Secretaris. Geen oorlogsnieuws. De Centrale Staten hebben bij monde van von Kühlmann op.de con ferentie te Brest-Litowsk, tegenover de Russische vredesonderhandelaren de volgende belangrijke verklaring afge legd, dat zij niet van zins zijn de door lien bezette gebieden in te lijven, en evenmin het voornemen hebben de bevolkingen er van te dwingen tot het aannemen van den een of anderen staatsvorm. Zij blijven evenwel on wrikbaar bij hun besluit het door hen bezette gebied niet eer geheel te ont ruimen voordat de algemeene vrede tot stand gekomen is. Wiel zijn zij bereid 'l aantal bezettingstroepen aan merkelijk in te krimpen, zoodat zij 't karakter van een politiemacht ver kreeg. Ook zouden zij zich niet ver zetten, indien er een nationale gendar merie georganiseerd werd. Tusschen -Rusland en Rumenië is inmiddels een ernstig geschil gerezen. De Ruraeniërs namelijk zijn om het verlies van de Dobroedscha, die dooi de Bulgaren veroverd is, eenigszins te vergoeden, bezig zich van "Bessara- bië, hetwelk een aan Rusland toebe- hoorende landstreek is, meester te maken. De Russische troepen trach ten dit natuurlijk te beletten. Het ge volg hiervan is geweest, dat eenige Russische af deelingen door de Rume niërs werden gevangen genomen. Men was hierover in Petersburg zeer ge- belgd^en nam', teneinde de vrijlating van de gevangen genomen Russische officieren en soldaten te verkrijgen, den Rumeenschen gezant gevangen en sloot hem in de Peter- en Paulsvesting op. Hiertegen kwamen de gezamenlijke gezanten in verzet. Tengevolge van dit protest werd de Rumeensche gezant in vrijheid gesteld, maar aan de Ru meensche regeering werd een ultima tum gezonden, waarin de vrijlating van de gevangen, genomen officieren en manschappen geëischt werd, op de bestraffing der militaire autori teiten, die de arrestaties gelast hadden, werd aangedrongen en waarborgen verlangd werden, dat dergelijke onge rechtigheden zich niet meer zullen herhalen. Als binnen 24 uur op dit ultimatum geen bevredigend antwoord is ingekomen^, dat zullen de vriend schappelijke betrekkingen worden afgebroken en de meest krachtige militaire maatregelen worden geno men. Maar, 0111 die te kunnen nemen, zou de thans onafhankelijke republiek de Oekraine, die vlak aan Rumenië grenst, haar medewerking moeten ver leen en. In de Fransche Kamer heeft een der afgevaardigden de regeering geïn terpelleerd over de maatregelen, die deze denkt te nemen tot eerbiediging der rechtsbeginselen in zake huis zoekingen. De Italiaansche justitie heeft namelijk op verzoek van de Fransche justitie te Florence een safe-loket geopend, waarin Caillaux zijn geld en kostbaarheden geborgen had, toen de Duitschers in het begin van den oorlog naar Parijs oprukten. Die opening geschiedde zonder de wettelijke voorgeschrevene tegenwoor digheid van" Caillaux of diens gemach tigde. De regeering antwoordde onder protest van de linkerzijde, dat de opening op legale wyze had plaats gegrepen. Cléjnenceau, die wel weet, dat dit in strijd met de werkelijkheid is, zeide dan ook, dat de regeering geen wantrouwen koesterde in de Italiaansche magistratuur, maai- dat, zoo de Italiaansche regeering in deze de wet niet mocht hebben toegepast, het Fransche gouvernement er in geen geval verantwoordelijk voor kon ge steld worden. Uit de gepubliceerde stukken, die tegen Caillaux worden aangevoerd, blijkt ten duidelijkstedat deze den oorlog met Duitschland als een ramp voor zijn vaderland be schouwde, en dat hij het in het belang van zijn land achtte, wanneer een'eer- vollen vrede tot stand kwam en men niet langer voor Engeland-de kastanjes uit het vuur haalde. Maar wie in Frankrijk dergelijke denkbeelden voor staat, wordt van boven af als een landverrader gebrandmerkt. De afge vaardigde Delahaije heeft zelfs den treurigen moed in de Kamer het voor stel te doen om een ieder ter dood le ver-oordeelen, diena 1814 pacifisti sche neigingen aan den dag legde. Hij dringt er op aan om1 ook hen te yer- volgen, die met het Vatikaan betrek kingen onderhouden. Tusschen,de generale staven van Engeland en Frankrijk bestaat een groote ijverzucht. De Britsche regee ring verlangt, dat maarschalk Haig met het opperbevelhebberschap over.- de troepen der geallieerden zal belast worden, opdat de militaire leiding in ééne hand zij. Met hand en tand verzetten zich hiertegen de Franschen. Dat Japan aan den landoorlog geen actief deel wenscht te nemen, weel men reeds sedert lang. De weigering wordt nu eens gemotiveerd door den grond, dat men in Europa onderscheid maakt tusschen lieden van verscnil- lcnde huidkleur, dan weer hiermede dat niet de Duitsche Keizer de groot ste autokraat is, maar dat dit zijn Lloyd George en Wilson, en dat Ame rika de grootste vijand van Japan's belangen is. Niet alleen hier, maar ook in Ame rika heerscht groote schaarschte aan steenkolen. Met het oog hierop is ge last, dat alle fabrieken, behalve die waarin, levensmiddelen gefabriceerd worden, gedurende vijf dagen moeten stilliggen en dat zij iederen Maandag in den eersten tijd moeten stopgezet worden. De dagbladen mogen steen kool voor slechts één editie per dag gebruiken. In kantoorgebouwen mag slechts vijf.dagen in de week gestookt worden. Schouwburgen moeten iede ren Maandag hun deuren sluiten HAAMSTEDE. In een openbare ver gadering van de liberale kiesvereeniging HaamstedeBurgh, te Haamstede op 11 dezer, hield Jhr. de Muralt, lid van de 2e Kamer voor Oostburg, een voor dracht over Evenredige Vertegenwoor diging. Doel en beginsel daarvan blijk baar als bekend veronderstellende, zette spreker op de levendige en aanschou- lijke wijze, hem eigen, het voor ons land gekozen stelsel uiteen, verklaarde dus hoe de candidatenlijsten en hoe de stembiljetten- tot stand zullen komen, en hoe na de stemming uitgemaakt wordt welke personen verkozen zijn; daarbij wijzende op verschillende bizon- derheden en o.a. sterk waarschuwende tegen candidaatstellingen door kleine groepen van kiezers buiten de groote partijen om. Na de pauze hield spreker nog een wel wat lang betoog om de Liberale Unie wegens haar verleden en heden sterk bij de kiezers aan te bevelen, om te eindigen met groote lof toe te zwaaien aan het tegenwoordig ministeiie. DREISCHOR. Donderdagavond her dacht de vereeniging „Tot Nut en Ge noegen" in de voor deze gelegenheid feestelijk versierde zaal van den heer J. Slager haar 50-jarig bestaan. In grooten getale waren de leden met hunne geïntroduceerden opgekomen. Met een kernachtige toespraak opende de voorzitter, de heer J. J. Klompe, deze feestelijke vergadering, in de eerste plaats zijn dank uitsprekende aan de jongelui voor de zaalversie ring. Daarna herdacht hij de oprich ting en oprichters en complimenteerde inJhet bizonder den heer Anth. Ver- jaal Jbz. als de eenige hier aanwezige persoon, die van de oprichting af steeds lid was geweest en altijd zijn beste krachten aan de vereeniging ten beste had gegeven, hierbij den wensch uitsprekende, dat hij nog vele jaren in hun midden mocht zijn. Spreker schetste het wel en wee van zijn voor zitterschap en meende, daar de léden aan het bestuur de viering van deze jubileum-avond hadden opgedragen jn den geest der aanwezigen te hebben gehandeld, d,oor voor hen te laten op treden de gevierde ceremoniemeester- komiek Milders uit Rotterdam. Da verend is er gelachen om zijn hoogst komische figuur, zijn voordracht en 'liedjes en niet het minst om zijn ver tellingen. Tot laat in den nacht heeft hij den leden geamuseerd onder gc- noegelijk samenzijn, vioolspel en dans. ST.-MAARTENSDIJK. De Vereeni ging „Het Groene Kruis" hield Dinsdag avond hare jaarlijksohe algemeene ver gadering. Tegenwoordig waren 52 leden. Op 't oogenbük telt de vereeniging er 478. De voorzitter, de burgemeester, heet de aanwezigen welkom en wenscht hen een gelukkig jaar toe. De secretaris, de heer J. Tazelaar, leest het jaarverslag voor en wijst op het nut der vereeniging. Het sterftecijfer der jonge kinderen is gedaald sedert de boekjes door tus- schenkonnt ven den ambtenaar van den burgerlijken standjjaan de ouders worden verstrekt. De heer Tazelaar hondt ook nog een causerie over de eerste hulp bij ongelukken en wel inzonderheid over de eerste hulp aan drenkelingen te ver strekken. Op een ppmerking, aan het eind der vergadering door den heer Everaers gedaan, verklaart de dokter zich bereid een cursus te geven in het behandelen van drenkelingen, als ten minste de belangstelling onder de in gezetenen daarvoor groot genoeg is. Tot 31 dezer wordt ieder in de gelegenheid gesteld van zijn belangstelling in dezen te laten blijken door een, kort briefje bij den heer Tazelaar in de brievenbus te werpen. Door den penningmeester, den heer Rijnberg, wordt het financieele verslag uitgebracht. De ontvangsten bedroegen in 1917 f 524,72B, de uitgaven f 884,26, goed slot derhalve f 140,46B. De aan de beurt van {aftreding zijnde bestuursleden wedden met bijna alge meene stemmen herkozen, n.l. deÉeeren N. Polderman, W. Rijnberg en P. Kodde. De begrooting voor den dienst 1918 bedroeg f 391,166. Aan den magazijn meester werd 20 pCt. toeslag op zijn salaris verstrekt. Aan den penning meester we-d het bedrag voor 't voeren der financieele administratie met f 10 verhoogd en gebracht van f 5 op f 15, onder de opmerking van den secretaris, dat de arbeider zijn loon waard is Voor nieuw aan te "schaffen materiaal werd f 200 uitgetrokken.- Enkele per sonen traden als lid toe. In de Woensdag gehouden verga dering van den gemeenteraad werd. de H. O. verhoogd met f 1000 en de be grooting gebracht op f 50764 in ontvang en' uitgaaf. Op voorstel van den heer W. Kloet werd besloten de honden belasting te verhoogen van f 2,50 tot f 5,—. Vrij van belasting werden gesteld herdershonden, trek- en waakhonden, die vastliggen en honden voor politiedienst. WISSENKERKE. De jongste raads vergadering alhier werd door den voor zitter geopend met een Nieuwjaars groet, waaraan hijvastknoopte een terugblik op 't afgeloopen jaar, dat veel droevigs opleverde, maar ook veel dat tot dankbaarheid stemde en hoop gaf voor de naaste toekomst. De agenda -vermeldde de geloofsbrieven van 't nieuwe lid A. C. van Nieuwep- huijzen, welke werden goedgekeurd; kasopneming in ordekennisgeving van' de benoeming van J. B. Wisse tot secr.-penningmeester van 't bur ger!armbestuur; goedkeuring der on derwijzers - salarisregeling kennisge ving, dat Iz. Verhulst J.Jz. benoemd is tot zetter. De Raad benoemd hem thans tot lid der schattingscommissio voor de inkomstenbelasting. Een adres der vereeniging van burgemeesters en secretarissen in Noord- en Zuid-Beve land, vragende verhooging der jaar wedden van de gemeente-veldwach ters werd voor kennisgeving aangeno men. De belooning voor de telefoon houdster werd op f .200 's jaars ge bracht. In verband met opmerkingen in de vorige vergadering gemaakt werd nu de jaarwedde van den amb tenaar ter secretarie op f 300, die van den bode op f 200, die van den straat reiniger-grafdelver op f 205 gebracht. De heer Abrahamse wenscht de wegwerkers tot vaste gemeente-amb tenaren gemaakt te zien met het oog op 'hun pensioen. B. en W. zullen dat betoog in overweging nemen. Daarna wordt de begrooting 1918 gewijzigd in verband met de genomen besluiten. De heer Rottier stelt voor 't presentie geld te verhoogen. Besloten werd het te brengen- van f 84 op f 154. In ver band met de crisisuitgaven werd de H. O. op f 25000 gebracht als maxi mum, en voor 1918 voorloopig op f 21000. De ui tg ave-begrooting voor 1917 werd met f 800 verhoogd, en aan den Rijksveldwachter Verton de ge wone gratificatie ad f 40 en aan den wegwerker A. Goulooze voor politie diensten een toelage ad f 10 toegekend, Omvraag: De heer De Jonge wenscht bij dooiweer tijdige bestrooiing van den weg met zand ter bescherming van de deklaag. De heer De Regt dringt aan op rioleering van een vuile sloot te Geersdijk. B. en W. zeggen over weging toe. De heer Buijze informeert naar de verdiensten van den haven meester. Antwoord: op f 25 na het begroote bedrag. De beer De Ridder wijst op ongelijke 'inkwartiering. De voorzitter verklaart, dat dit samen hangt met de wet op de personeele belasting. Op voorstel van den voor zitter besluit de raad in beginsel tot het aanschaffen van een politiehond. Hierop werd de vergadering gesloten. MIDDELBURG. De vrijzinnig Demo cratische Kiervereen. alhier vergaderde Donderdagavond onder voorzitterschap van den heer Herman Snijders, die er in zijn openingswoord op wees, dat de Vrijzinnig Democraten toch maar goed hebben ingezien, dat bij het stelsel van evenredige vertegenwoordiging iedere politieke partij afzonderlijk moet op trekken, ook rechts zal de coalitie niet gehandhaafd blijven aan de stembus en alleen nog de Liberale Unie ziet de nood- lakelijkheid van gescheiden optrekken niet in. Voor te worden geplaatst op de gros lijst van candidaten der partij werd de volgende alphabetische lijst van per sonen opgemaakt - Mr. J. Adriaanse te Middelburgmevr. E. Bergsma Bergsma te Zoutelande; Th. M. Ketelaar te Am sterdam; mr. J. Limburg, Den Haag; mevr. N. Mansfeld—de Wit Huberts te Utrecht; mr. H. P. Mar chant te Den Haag; dr. A. van Raalte te Dordrecht; Herman Snijders te Middelburg; J. L. van der Voorden te Rotterdam en Jac. Welleman te Krabbendijke. Besloten werd nog,-dat bij de invoe ring van het nieuw kiesstelsel de ver eeniging in afwijking met wat zij tot heden deed, bij gemeenteraadsverkie zingen zelfstandig zal optreden. Het bestuur werd opgedragen eene commissie te benoemen, die een pro gramma zal samenstellen van de in deze gemeente het meest op den voorgrond komende punten van gemeentebeleid. HULST. Nog steeds is niet het volle licht gevallen in de vreeselijke moord met berooving, welke hier op Oude jaarsavond heeft plaats gehad, inaar toch steeds komen er nieuwe gegevens, aan het licht. De destijds aangehou den P. T. uit Hontenisse," vertoeft nog steeds in het huis van bewaring te Middelburg, daar de rechtbank rechts ingang tegen hem heeft verleend. Kerknieuws Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Nieuw-Helvoet A. Priester te Heen vliet. Bedankt voor Delft ds. N. G. Veldhoen te Alfen a/d. Rijn. BURGH. In de godsdienstoefening van 1.1. Zondagmorgen is voor de kerk een bankbiljet van f 10 gecollecteerd. Dank aan den milden gever of geefster. SIRJANSLAND. Bij de gehouden stemming voor diaken is gekozen de heer Jacob Klink. THOLEN. Woensdagavond wordt door de Chr. Jongedochterver. „Tabitha" alhier in de consistoriekamer,, in overleg met de Diaconie, een zeer groot aantal klee- dingstukken enz. uitgereikt aan de daar voor in aanmerking komende gezinnen. Voor velen een welkom geschenk, vooral in deze koude tijden. Een woord van lof aan de leden der vereeniging mag zeker niet onthouden worden. Mogende leden op den ingeslagen weg voortgaan, om, gesteund door allen, nog menig gezin in den komenden winter te mogen ver blijden. Geref. Kerk. Bedankt voor Alblasserdam W. van 't Sant te Voorthuizen. Nederl. schip getorpedeerd. Het stoomschip „Atlas" van dc Koninklijke Nederl.Stoomboot-Maat schappij is in de buurt van de Cana- rische Eilanden door een Duitsche duikboot in den grond geboord. De uit 28 man bestaande bemanning is ge red. Het schip was op weg naar Rot terdam met een lading grondnoten. Een truo. Bij een landbouwer te Haarlemmer meer vervoegden zich dezer dagen 2 kooplieden, niet het doel om erwten te koopen; de landbouwer weigerde, op grond der verbodsbepaling, doch ten "laatste werd de prijsaanbieding van dien aard, dat de man bezweek, eii niet minder dan 30 H.L. verkocht. Den Volgenden dag kwam. een mei twee paarden bespannen wagen op het erf, en de erwten werden opgela den; toen dit werk was geschied werd één der kooplieden onwel, de man kreeg een soort flauwte en viel op den grond; onmiddellijk werd hij in de woning gedragen en alles was in de weer om den man „bij te brengen", toen dit na geruimen lijd gelukt was en hij zich naar buiten kon begeven, was de collega-koopman met de erwten er vandoor. i Hij verliet wandelend het erf, om natuurlijk 's avonds met zijn compag non den buitte verdeelen! j i De vredesvrucht van den oorlogsboom. Ieder gewoon mensch, die zijn ver stand gebruikt-en zijn gevoel raadpleegt, zegt het Centr., zal zeggen: Wanneer men den vrede wil, moet men niet vechten, of er althans zoo snel mogelijk mee ophouden. Neen, zeggen Staatslieden en oorlogs- drijvers, wie den vrede wil, moet nu juist wel vechten. Want dan krijgt men straks den vrede. Straks Het kan over zes maanden, over een jaar, over twee jaar, of wie weet hoeveel later zijn. De toekomst moet worden „verzekerd" en dit schijnt het best, dit schijnt alléén te kunnen geschieden door in het heden zooveel mogelijk stuk te trappen en neer te slaan. De vredes-vrucht moet groeien en rijpen... aan den oorlogsboom! De over winning behaald en het geluk gewaar borgd door een onverpoosd en ongeli miteerd slachten van menschen. Ziedaar, waartoe de „staatsmanswijs- heid" gekomen is in dezen tijd, zoo prat op hare beschaving en verlichting 1 Geïmproviseerde diamantslijpers. Bij een maaltijd te Londen heeft Barnes, lid van het Engelsche oorlogs kabinet, voor de arbeiderspartij Woens dag gesproken over de „kortzichtige en domme politiek, die toeliet, dat 90 percent der diamanten, uit Britsche koloniën naar Nederland,. België en Duitschland werden gezonden om te worden gekloofd en geslepen". Dat zou voortaan niet meer gebeuren, meende hij. De volgende twee jaar moesten een zesduizend man zonder beenen, die hun plicht in de loopgraven hadden gedaan, in Engeland diamanten kloven en slijpen, die vroeger in Duitschland werden afgewerkt. De nieuwe industrie was van" groot belang. Rantsoenen voor vee. De Tóewijzingscommissie voor Vee voeder deelt mede dat de rantsoenen, welke over Januari zullen worden uit gekeerd, zijn vastgesteld als volgt: paarden in bedrijven van handel en' nijverheid 100 k.g., nl. 50 k.g. haver of regeeringsvoermeel, de rest in bijvoer, als zemelen enz.; melkgevende k op kleigrond 10 en op zandgrond JLo k.g. sesam-, cocos- of dergelijke koeken. Noch voor varkens, noch voor pluimvee is iets beschikbaar. Bijzonder aangewezen categoriën ont vangen voeder in hoeveelheden en soorten waaromtrent de Veevoederbureaux in lichtingen kunnen verschaffen. Om het steeds stijgend gebrek aan haver zijn de gewone rantsoenen van verschillende dier categorieën verminderdjjmoeten wor ded voorts wórdt in enkele gevallen in plaats van haver regeeringsvoermeel erwten- en boonpiksel en dergelijke ge distribueerd. Duitsch, Engelsch, Fransch in Nederland. Door den stroom geïnterneerden Lijkt ons land één Berlitz-school, Hollandsch hoort men niet meer praten, Doch wel yes, oui, jawohl. 't Is in Groningen zoo ver reeds, Dat de baliekluivers daar In het Engelsch kunnen vloeken, Als zij vechten met elkaar. Komt in Zeist men daarentegen Of in 't schoone Amersfoort, Dan is 't êtl „ewel" en „zulle" Wat men op de straat, er hoort En nu stroomen ons opnieuw weer Engelschen en Duitschers toe: „Goeden middag" wordt dra „Mahlzeit" En „besjoer" „How do you do". Op 't gebied van spraakverwarring Wordt straks, hebben wij het wel, Die van Babylon bij d' onze Weinig meer dan kinderspel. H. P. Uitvoering der gewijzigde Kieswet. Door Ged. Staten van Zeeland is een schrijven gericht tot de colleges van Burgemeester en Wethouders in verband met de uitvoering der gewijzigde kieswet. In deze circulaire wordt eraan herinnerd, dat iedere gemeente, wanneer de ge meenteraad het wenscht, voor de ver kiezing van leden van den gemeenteraad door den raad in stemdistricten kan worden verdeeld bij plaatselijke ver ordeningen, die aan Ged. Staten moet worden medegedeeld. Voorts moet een hoofd-stembureau worden ingesteld, zoo de gemeente voor verkiezing van leden van den raad in stemdistricten is verdeeld. Is dit laatste niet het geval, dan treedt het eenige stembureau tevens op als hoofd-stem bureau. De voorzitter van elk voor de verkiezing van de leden van den raad ingesteld hoofd-stembureau moet door den gemeenteraad uit zijh midden wor den benoemd. De vier andere leden van de hoofd-

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1918 | | pagina 1