Oorlogsoverzicht. We heer T. Barendregt 114 stemmen. Drie biljetten waren van onwaarde Als men weet, dat er op de kiezers lijst 322 namen voorkomen, blijkt het 'dat er slecht gestemd is Zou, het den ingezetenen koud laten, wie er in den Raad zit? 't Is maar goed, dat bij de nieuwe kieswet ieder, die niet op komt, met boete gestraft kan worden OOSTERLAND. Benoemd tot ambte naar ter secretarie dezer gemeente, de heer C. J. Zoeter van Bruinisse. Mej. Anna Stouten Hd. van hier, is met ingang van 1 Februari a.s. be noemd tot Analyste aan den Provincialen keuringsdienst voor Levensmiddelen te Groningen. ANNA-JACOBA-POLDER. Tenge volge van diefstal van kolen, is alhier dooi* dén burgemeester in tegenwoor digheid van de politie, bij enkele in gezetenen huiszoeking gedaan. Bij een arbeider werden eenige verdachte stukken kolen gevonden. Zaterdag ontsnapte van liet aan tal beesten, dat alhier met de tram laan de liaven werd aangevoerd, één aan zijn geleider en bracht den knecht B., die het trachtte te keeren, een slag 'toe,' waardoor hij zich onder 'dokters behandeling moest stellen.- Het dier rende den polder in en liep een half uur verder pp dc hofstede van Doeleman. Den volgenden dag daar afgehaald, rukte hij zich weer los, en weer het veld in. Maandag hebben zes man van het tramperso neel het bewuste dier weer gehaald. Op zijn bestemming op de liaven zijnde, wist het na het vertrek van zijn collega zich weer los te rukken ,en liep weer den polder in naar de hofstede van v. N., waar hij Dinsdag is afgemaakt. ST.-MAARTENSDIJK. Maandagna middag Werd hier grafwaarts "gevoerd het stoffelijk overschot van den heer J. A. Broekers," in leven predikant bij de Ned. Herv. Gem. alhier. De inge zetenen gaven blijk van groote belang stelling. Aan het graf werd achtereen volgens het woord gevoerd door ds. Steenbeek van Scherpenisse, ds. Enkelaar van Tholen, ds. Verschoor van Poort vliet, den burgemeester van St.-Maar- tensdijk, den heer Hage voorzanger bij de Ned. Herv. Gem., den heer F. Gelok, ouderling alhier, ds. Kamsteeg van Stavenisse, terwijl ds. Steenbeek van Scherpenisse nog een woord van dank sprak- namens de familie. De overledene had den ouderdom van 47 jaren bereikt en laat een treurende weduwe en 2 dochters na. Zijne zwakke gezondheid belette hem, vooral in den laatsten tijd zjjn ambtswerk geregeld te vervullen. Het getuigt zeker van zijn humaan karakter, dat velen hem gaarne lijden moohten, die nu niet bepaald tot de steunpilaren der kerk mogen gerekend worden. - De bevolking dezer gemeente be droeg op 1 Januari 2881 zielen. Bij beschikking van den Minister van Binnenlandsciie Zaken is benoemd met ingang van 16 Januari als opothe- kers-assislente aan 's Rijks Krankzin nigengesticht te.Woenselby Eindhoven mej. M. Jansen, geb. alhier. SCHERPENISSE. Het aantal inwo ners onzer gemeente bedroeg op 31 December 11. 742 m., 672 vr.. totaal 1414 POORTVLIET. De bevolking dezer gemeente bedroeg op 31 December 912 lil', en 917 vr., totaal 1829 personen. VLISSINGEN. In een woning in de Arsenaal straal alhier zijn bij afwezig heid van de moeder, twee kinderen in brand geraakt. Het eene kind is reeds overleden; hef-andere* verkeert in levensgevaar. Landbouw en veeteelt. RENESSE Zaterdag 1.1. werd in café Bienefelt een wederom druk be zochte vergadering van lupine verbou wers gehpudgn, onder leiding van* den heer II S. van Waveren van Haam stede Hel doel dezer vergadering was liet vaststellen van de statuten en hel algemeen reglement voor de coöpe ratieve vereeniging tot hét verwerken van lupinen, lot welker oprichting -in een vorige vergadering niet alge- meene stemmen is besloten Op voor- stél van het bestuur werd besloten, dat de vereeniging den naam zal dragen van coöperatieve vereeniging „Lupi-Duna", Hierna,werden do-door het besluur en den directeur te voren opgemaakte statuten en hel algemeen reglement voorgelezen en besproken en na enkele kleine veranderingen aangeno men. Onder de discussies gedurende dc behandeling yjin statuten en algemeen reglement werden -door den heer Dambruin ter beantwoording van verschillende vragen hel le fabricee- ren product cn den afzet hiervan betreffende, mededeelingen gedaan, waaruit ten duidelijkste bleek, dat dc oprichting van de coöp. vereeniging „Lupi Duna" voor onze slechts in hoofdzaak voor lupineverhouw nog geschikte onvruchtbare duiugroiidcn een zaak van zoo groot belang is, dat alle ter vergadering aanwezige lupine- verbouwers zich lol deelname bereid verklaarden. Door de vergadering werden nu tol commissarissen der vereeniging ge kozen de heeren P. Blom en H, van Toledo van Haamstede en de heer KI. Steur van Rcnesse. Door ééh-en- twintig personen werd nu de onder linge overeenkomst geteekend, waarin men zich tot deelname in de coöpe ratieve vereeniging „Lupa-Duna" ver plicht, zoodat bestuur en directeur hun werkzaamheden nu kunnen be ginnen. Besloten werd nog, daar een paar personen voor andere zaken de vergadering moesten verlaten, na zich voor vertrek evenwel eerst tot deel name bereid le hebben verklaard, dat de „onderl. overeenkomst" voor dezen en ook voor-diegenen welke verhinderd waren de vergadering bij te wonen, ten fciuize van den secretaris C. J. Kooman le Renesse ter teekening zal liggen. J Kerknieuws Ned. Herv. Kerk. Beroepen: Ta Mijnsheerenland, J. G. Lekkerkerker te Nieuw-Vennep (Haar lemmermeer). Te Oude-Tonge F. F. J. van de Plassche to Den Ham. Te Norg (Dr.) D. A. van Krevelen te Dei- num (Fr.) Aangenomen: Naar Wierden G. En kelaar te Tholen. Naar Numansdorp (als hulpprediker) A. Heemskerk, cand. te Ter Aar. Bedankt vopr Nieuwvliet -M. Pol te Horssen. DINTELOORD. De Wintercommissie, welke tot taak heeft de behoeftigen van genoemd kerkgenootschap in dit barre, seizoen te ondersteunen, heeft bij een ommegang de niet onbelangrijke som van f 1040 gecollecteerd. Geref. Kerk. Beroepen: Te Zwolle Joh. Visser te Winsum (Gron.) Bedankt: Voor Nieuwerbrug a/d. Rijn, A. J. de Boer te Garrelsweer. Voor Koudekerke (Z.) A. H. Nieboer te Krab- bendijke. Chr. Geref. Kerk. Beroepen: Te Sliedrecht, J. Jongeleen te Noordeloos. Geref. Gemeenten. BeroepenTe Kdkipen, G. van Reenen te Gouda. Van de verschillende gevechtster reinen kan nog steeds niets belangrijks vermeld worden. In de bladen wordt wel gesproken van een aanstaand groot Duitsch offensief bij Verdun. Wanneer de Ceiitralen inderdaad het voornemen zouden koesteren op dit punt hun aggressief jte heropenen, dan zullen zij dit toch van le voren niet mededeelend en ook niet zeggen, waar zij dit zullen- doen. Zij zullen.om be grijpelijke redenen dit wel stiekem voor zich houden, zoodat men aan die berichten in de bladen geen onvoor waardelijk geloof moet hechten. Het ligt voor de hand, dat de Gentr. met 't oog op het 'voorjaar evenmin als de geallieerden thans stilzitten. De laat sten zijn niet het minst ijverig in de weer hun troepenmacht op het Westelijk front te versterken. In ver band daarmede wijzen wij pp' de aan neming in eerste lezing door het En- gclsche Lagerhuis van het door de regeering ingediend wetsontwerp tot aanmerkelijke uitbreiding van de legerslerkle. Uit die indiening en aan neming blijkt tot groote droefenis van lien, die naar het einde van den wereldoorlog smachten, dat de wind in Groot-Brittannië nog steeds uit den oorlogshoek waait. Hetzelfde kan van Frankrijk gezegd worden. Zoolang Clémciiceau er den scepter zwaait; wordt het als eenstaatsmisdaad -en alV verraad jegens het vaderland be- sch ouwd vredelievend gezind te wezen. De gevangennemipg van Caillaux, den voormaligen Minister-President van Frankrijk, de opsluiting van dezen staatsman in een cel als een gemeene spitsboef, is daarvan een welsprekend bewijs. Caillaux heeft naar onze overtuiging evenmin zijn vaderland verraden als indertijd Dreyfus, voor wicu Ciémenceau weleer zoo vurig in de bres sprong. Maar de oude Cié menceau van vroeger bestaat niet meer. De wereldoorlog 'heeft zijn rechtsge voel verstompt en zijn slaatsmans- blik verduisterd. Zal, Caillaux de tweede wezen, die aan den oorlogs- Moloch moet worden ten offer ge bracht. .Want toen de oorlog ont brandde, werd Jean Jaurès, de man, die met hart en ziel tegen het uit breken er van gckanL was, op laag hartige wijze uit den weg geruimd, en alhoewel meer dan drie-en-een-half jaar sedert verstreken zijn, werden de sluipmoordenaars tot op den huidigen dag door Vrouw Juslilia niet gestraft. Zal men thans wederom hetzelfde spel spelen? Zal men Caillaux op zekeren dag dood in zijn cel vinden, zoodal het heeten zal, dat liij zelf de hand aan zich heeft geslagen? 01' zal men het treurspel herhalen en hem voor een krijgsraad,voeren, die gelijk de- ervaring leert; het met de bewijzen en getuigen zoo nauw niet neemt? Hoe ook deze „affaire" moge eindi gen, de gerechtigheid, die onoverwin nelijk is, zal ten slotte zegevieren. De Engelschen en Franschen hebben een nieuwen slag geleverd, maar niet bij Ieperen of Kanierijk, tegen de Duitschers, doch met elkander achter liun front, namelijk te Rouaan. Het moet daar tusschen de Fransche en Engelschc soldaten tot een formeelen slag gekomen zijn, waarbij aan beide zijden met groote bitterheid gestreden werd. De oorzaak hiervan moet in de verbittering der Fransche soldaten tegen de Engelscne worden gezocht, aangezien eerslgenoeiiidcii weten, dat zij nimmer gespaarddoch steeds naar de gevaarlijkste punten gezonden worden. De Franschen verwijten de Engelschen, dat deze zich nog steeds niet voldoende inspannen om toerei kende krachten naar Frankrijk te zeilden, en dat zij hun eigen troepen zooveel mogelijk sparen. Aanstaanden Vrijdag zal, wanneer de .berichten althans juist zijn, de constituante le Petersburg bijeenko men. Dc huidige regeering is "voor nemens voor te stellen de uitroeping van een socialistische republiek en de onteigening van al het grondbezit en al de eigendommen. De vredesonderhandelingen te Brest- Lifowsk tusschen de Verbondenen en de Russen schieten niet erg op. De Russen eischen, dat de Duitschers de door hen bezette gebieden van Koer land, Lijfland en Estland, Polen en Lilhauen geheel ontruimen, teneinde de bevolking van deze gewesten in de gelegenheid te stellen cén vrije uit spraak te kunnen doen over de vraag tot welken staat zij wenschen te be- hooren. De onderhandelingen zijn ge schorst. Vergadering van den Gemeenteraad te Nieuwerkerk, gehouden op Vrijdag 11 Jan. Afwezig deTurge mees Ieréén vaca ture; aanwezig vijf leden. Voorzitter de heer J. v. d. Zande. Hij opent de vergadering met zijn leedwezen uit te spreken, dat de bur gemeester wegens ernstige ziekte ver hinderd is ter vergadering te zijn. Daar het de eerste gemeenteraads vergadering van liet nieuwe jaar is, wenscht hij den leden een gelukkig en voorspoedig jaar toe en hoopt in goede harmonie voort te gaan lol heil 'der gemeente. Hij spreekt ook eenige waardeerende woorden Ier nagedach tenis van wijlen den heer D. A. La brijn, wiens ledige plaats eerstdaags zal vervuld worden door een der ge stelde candidaten. De secretaris leest daarop de notulen der vorige vergade ring. De heer Flikweert heeft naar aanleiding van de gelezen notulen een aanmerking. In de vorige vergadering is besloten een lantaarn te doen. bran den aan het tramstation en aan het postkantoor. Daaraan is tot heden niet voldaan. Daarop werden de notulen goedgekeurd. Verschillende ingekomen stukken worden voor kennisgeving aangeno men. Ingekomen is ook een brief van de wed. D. A. Labrijn, meldende het overlijden van haar echtgenoot welk schrijven met een brief van rouwbeklag door p. en W. namens den raad is beantwoord. Een schrij ven van den telegrambesteller A. v. Oost is ingekomen, waarin hij meldt dat hij zich genoodzaakt ziet, zijn ont slag te nemen niet 31 Dec. indien zijn salaris liiet met f 75 wordt ver hoogd. De heer v. Poortvliet zegt, liet salaris van alle ambtenaren is ver hoogd en de vele telegr. en, de tijdsom standigheden in aanmerking riemende acht hij deze vraag billijk. De lieer FJikwert zegt, dat, aangezien Van Oost in 1916 cn '17 een belangrijk tekort heeft gehad en gelet op dc meerdere uitgaven van fiets en anders zins, hij zijn vraag zeer bescheiden vindt. De voorzitter meent deze vraag te moeten steunen, waarop zij met algern. stemmen aangenomen wordt. De lieer Flikweert zou gaarne zien, dat de schade door A. van Oost in '16 en '"17 geleden, vergoed werd. De 'voorzitter meent, dat die schade ver goed wordt door' het verlceuen van deze f 75, waaruit zich een levendige discussie ontspon tusschen den lieer Flikweert en de andere leden. De heer Flikweert maakt hiervan een voorstel, dat rnjet 1 legen 1 slem werd verworpen. De voorzitter stelt voor over te gaan tot de benoeming van liet stembureau. Gekozen worden de heeren Gaanderse en De Reus; tot plaatsvervangende leden de heeren y. Poortvliet en Flik weert. Ten verkoop worden aangeboden eenige M5. grondliggende int Noord slop, welke bij opbod werden ver kocht en gegund voor f 1.50 aan den heer Jac.s Sijrier. Een voorstel vanf B. en W., onder nadere goedkeuring van Ged. Staten, tot verkoop van 5 boomen, staande op de algemeene begraafplaats, wat door alle leden wordt goedgekeurd, mei een opmerking van den heer Flikweert, dat die boomen door be kwame mannen moeien worden ge rooid," ter voorkoming van schending van grafslecnen. Besloten wordt ze le verkoopen aan 'de wed. v. d. Berg voor de geboden som. De heer Gaan derse bracht in het midden de bui ten-rij geheel te doen rooien en daar voor in de plaats te planten een haag van iepen. Dit werd aangehouden tot de volgende vergadering. Bij de gehouden rondvraag vroeg de 'lieer Gaanderse of de verloskundige hare benoeming is bekend gemaakt. De secretaris antwoordt, dat haar de benoemingsbrief is toegezonden. De agenda afgewerkt zijnde, werd de vergadering door den voorzitter gesloten De „Caledonia". liet stoomschip „Caledonia", met een lading steenkolen gekomen van Melhjl, in Schotland, is Zaterdagavond 18 mijl O.Z.O. van Scheveningen, met een mijn in aanraking gekomen. De mijn raakte het achterschip. In hel logies werd alles overhoop geworpen. Van de uit. 18 koppen bestaande be manning begaven een stuurman en twee matrozen zich in een boot, en ook de andere booten werden uitgezet. Toen kapitein Roos evenwel bemerkte dal de „Caledonia" drijvende bleef, hoewel het achterruim water maakte, Cn hel schip met pompen boven water gehouden kon worden, zijn de booten weer binnen boord gehaald en is het schip met eigen kracht naar hier op- gestoomd. In de Maashaven bij Thomson's Ha venbedrijf heeft het ernstig bescha digde schip ligplaats genomen. De stuurman en dc twee matrozen, die men aan boord van de „Caledo nia" uit 't oog verloren had, zijn Zon dagmorgen bij het aanbreken van den- dag door een loodsboot benoorden den Waterweg opgepikt en te Hoek-van- Holland aangebracht. Annuleering der Russische schuld. De opperste raad van beheer der Russische nationale goederen iieeft een ontwerp voor een decreet uitgewerkt betreffende de annuleerihg van alle nationale lecningen uitgegeven dooiv de keizerlijke en bourgeois-regeerin- gen. Overeenkomstig dit ontwerp wor den alle binnenlandsciie leeningen waarvan de obligation in het bezit zijn van buitenlanders, onvoorwaar delijk geannuleerd. Als geldig Zullen alleen worden beschouwd de natio nale schatkistleening op korten ter mijn en de verschillende series der- zelfde schatkist-uitgiften. Nederlander gofusileerd. De oud-directeur van een veiling le Rotterdam ging regelmatig den laat sten tijd naar België. Den laatsjen keer bezocht hij een familielid te Oos terhout en alsof hij voelde dat hij ditmaal niet terug zou keeren, depo neerde hij daar een groote som geld. Zijn voorgevoel bleek juist te zijn, want nooit is hij teruggekeerd en dezer dagen kreeg de familie bericht dat hij in Belgic door dc Duitschers is gefusilleerd. Achteraf bleek, dal hij zoowel ten nadeele van Duitschland als van Engeland spionneerde, en toen de Duitschers daar achter kwamen was zijn lot beslist. Nog al bewerkelijk. De rijksambtenaren hebben een inval gedaan bij een firma le Doetin- cliem. In beslag werd o. a. genomen een nachthemd, dat voor uitvoer ge reed was gemaakt en waarin niet minder dan 900 fopspeentjes genaaid waren. i 1 Schip in het ijs bekneld. De Dagener Nyheter deelt mede, dat bij Degerhamn. bfl Karlskrona een schoener om hulp heeft geseind, liet schip verkeert in een gevaarlijken toestand, het zit in het ijs vast en drijft daarmee voort. Men heeft van liet land uil getracht over hel ijs loopend,zich met net schip in ver binding le stellen, het ijs was echter. Te zwak. Wel kon men zoo ver komen, dat men den naam van het 'schip kon lezen. Het schip bleek tc zijn de Nederlandsche schoener „Anna' van Rotterdam. Dc reddingsbooten liggen onder sloom, om het schip te hulp te ko men. Tot nog toe konden zc echter door het ijs nog niet uitvaren. Noodlottige twist Te Gorinchem hebben Zaterdagavond drie landstormeis uit Almkerk, in het café van Q. op don Kortendijk ruzie gekregen. Het slot was een hevige vechtpartij tusschen de militairen en den waard, diens vrouw en familieleden, waarbij in het geheel 6 menschen ge wond werden. Een zwangere vrouw is zoodanig in den long gestoken, dat op neming in het ziekenhuis noodzakelijk was men vreest voor haar leven. De militairen, die door de politie gearresteerd weiden, hebben zelf ook verwondingen opgeloopen. Twee hunner waren reeds vroeger veroordeeld wegens vechten. Door de zee bedreigd. De Raad der gemeente Marken heeft een adres tot de Tweede Kamer gericht, waaiiu gewezen wordt op de groote spanning, waarin dè bevolking voort durend^ verkeert wegens het gebleken levensgevaar bij overstroomingen, en op den onhoudbaren toestand, - ;waarin het eiland verkeert. De Raad verzoekt daarom keU daarheen té leiden, dat het eiland ten spoedigste door een goeden dijk bij het vaste land worde ingesloten. Nieuwe gouden tientjes. Verschillende personen trachtten ia Amsterdam èn ombggende phndsen ver gulde halve-gulden-stukken voor gouden tientjes in betaling te geven of wel ze in den vorm van een broche te ver koopen. Reeds meermalen is hun dat gelukt. Ontevreden bakkers. De bakkers vap Tiel en omstreken ongeveer 80 in aantal, hebben besloten met ingaDg van bet 38e tijdvak voorde broodkasten geen brood meer te bakken, indien ae bloem niet wordt geleverd voor f 7,50 per 50 K.G. (thans f 10,30). TELEGRAMMEN. DEN HAAG, 16 Jan. Tengevolgfi van den sneeuwval is de telefonische gemeenschap tusschen Den. Haag en tal van plaatsen in alle provinciën zao goed als geifeel gestoord. Ook het lelegraafverkeer ondervindt vertra ging. Door toevallige omstandigheden is men op het spoor gekomen van groote knoeierijen op het kantoor van de brandstoffencoramissie alhier. Drie klerken worden verdacht reeds 1 maal verkochte brandstoffenbons opnieuw le hebben verkocht en zich aldus tot belangrijke bedragen aan oplichting te hebben schuldig ge maakt. De 9 niet ernstig gewonden van het verongelukte s.s. „Westpolder" brachten in hun hótel te Scheveningen een rustigen nacht door. De kapitein is vrij ernstig aan de beenen gekneusd. Geen der overlevenden lieeft eenig vermoeden omtrent de oorzaak van den ramp. Midscheeps had een hevige ontploffing plaats, waarna bin nen een paar minuten het schip zonk. Hoogstwaarschijnlijk wordt geacht dat 5 vermisten nog in huil boot zou? den ronddrijven. 4 dezer 5 werden slapende door het ongeluk verrast en hun slaapplaats was in liet scheeps- gedeelle waar de ontploffing plaats had. LONDEN, 16 Jan. Een krachtige Duilsche inval ten N. van Armentières werd teruggeslagen. De Engelschen deden een inval in de Duitsche loop graven N. van Lens, bombardeerden schuilholen en veroverden een aantal gevangenen en machinegeweren. PARIJS, 16 Jan. De Duitschers vie len de Fransche stellingen aan in het Chaumebosch; de aanval werd door het Fransche vuur gebroken en ver ijdeld. In Lotharingen deden de Fran schen een welgeslaagden inval in de Duitsche linies en brachten een aantal gevangenen mede. i Stoombootdienst Vlissingen, Middelburg en Rotterdam en tussohengelegen plaatsen. JANUARI 1918. Van Van Van Vliaaing. Middelb. Rotterd. naar naav n. MiddeL Rotterd. Rotterd. en VU. Donderd. 17 o H „W *8 m. 7, 'a m. Vrgdag 18 .5-2 55 a 7,- Zaterdag 19 i» Maandag 21 S? 2 s 7»— Dinadag 22 Woenad. 23 2 Donderd. 24 a 7,— Marktberichten. ROTTERDAM, 15 Januari. Ter Vee markt waren heden aangevoerd 140 Saarden, 2 veulens, 1102 magere run eren, 1170 vette runderen, 170 vette kalveren," 441 nuchtere kalveren, 160 graskalveren, 19 schapen of lammeren, 1 varken, 93 biggen, 10 bokken of geiten. Prijzen per Va kilo: koeien van 60 c. tot 75—90 c.ossen van 65 o, tot 75—85 c.; Btieren van 50 c. tot 57V» 65 c.kalveren yan 70 c. tot 95—T20 c.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1918 | | pagina 6