ZIERIKZEE—ROTTERDAM ADVERTENTIEN. nadéelig saldo van f 5,18. Op 11 Jan. 1918 was in kas f0,98, op 't Rijks- postspaarbankboekje f 409,34, op 11 Januari 1918 goed slot f 410,32. Den heer C. van den Hoven, die volgens rooster af moest treden als bestuurs lid, werd bij acclamatie herkozen. Op voorstel van het bestuur werd aan den penningmeester ;een gratificatie van f 15 verleend, wegens de buiten gewone pogingen in het werk gesteld om brandstoffen te verkrijgen. Door de vereeniging zal hout worden aan geschaft, dat onder de ingezetenen zal worden verdeeld h f2,60 pcrlOOK.G. Door de vereeniging zal het van de haven ,op het dorp gebracht worden. De vereeniging bestond uit 204 leden, doch in de vergadering trad nog een persoon als lid toe, zoodat ze thans 205 leden telt. Marine en Leger. Met verlof. (Officeety; -Behoudens onvoorziene om standigheden zullen in het tijdvak van 2530 Maart 1918 met onbepaald (klein) verlof worden gezonden: de dienstplichtige onderofficieren van de lichting 1911 der bereden korpsen; de dienstplichtige korporaals en man schappen van de lichting 1912 der ber reden korpsen. 2 Maart a.s. zullen de zeemiliciens van de eerste ploegen der lichting 1915 in het genot van onbepaald klein verlof worden gesteld. Verkoopingen, enz. BRUINISSE, 12 Jan. Heden werden alhier ten verzoeke van de erfgenamen van den heer A. v. d. Est, ten overstaan van notaris Biermasz, publiek verkocht de volgende onroerende goederen: Aan de Padjes: Een gebouw, ingericht voor woonhuis en herberg en verdere getimmerten, met erf en tuin, groot 11 A. 33 c.A., voor f 5278; een tuintje, groot 4 A. 1 c.A., voor f 295; een tuintje, groot 4 A. 50 c.A., voor f 325; een tuintje, groot 4 A. 5 c.A., voor f300; een tuintje, groot 4 A. 15 c.A., voor f295; een tuintje, groot 4 A. 25 c.A., voor f 295; een wagenhuis, erf en drie tuintjes, samen groot 12 A. 35 c.A., voor f 1173; een tuintje, groot 3 A. 40 c.A., voor f 260; een tuintje, groot 3 A. 45 c.A., voor f235; een tuintje, groot 4 A. 40'c.A., voor f300; een tuintje, groot 4 A. 40 c.A., voor f 300een tuintje, groot 4 A. 45 c.A., voor f 275een tuintje, groot 4 A. 50 c.A., voor f 280. Alles bij den hoop. In den Stelhoek: 68 A. 20 c.A. bouwland, f 11'60. Aan den Booomdijk: 31 A. bouwland, f 1460. Aan dm 1 H.A. 8. A. bouwland, a 1746. Per 40 A. 33 c.A. Landbouw en veeteelt. NOORDGOUWE. Doordelandbouw- vereeniging alhier is over 1917 aange kocht 230520 K.G. kunstmest en 36299 K G. veevoeder, voor f 43701,69. Als bewijs van de duurte dezer benoo- digdheden diene, dat in 1914 voor f 25702,563 is verkregen 418478 K.G. kunstmest en 52628 K.G. veevoer. Kerknieuws Ned. Herv. Kerk. Aangenomen naar Oost-Vlieland J. Poort, cand. te Harlingennaar Sprang, S. C. Groeneveld te Garderen. Bedankt: Voor Zetten en Andelst, P. Zandt te Ede (G/); voor Harderwijk, P. J. Steenbeek te Ooster-Nijkerk (Fr.) Het aantal vacaturen in de Ned. Herv. Kerk bedroeg op J. Januari j.l. in: Gel derland 16, Z.-Holland 35, N-.Holland 32, Zeeland ll,|Utrecht 6, Friesland 21, Overijssel 10, Groningen 16, N.-Brabant 1, Limburg 1 en Drenthe 5. Samen 154. Sedert 1 Jan 1917 is het getal vaca turen met 7 toegenomen. Door emeritaat en overgang in andere werkkringen komen er spoedig nog 5 vacaturen bij, waar tegenover staat, dat 6 candidaten een beroep hebben aangenomen en 1 predikant uit bet buitenland is over gekomen. In 1917 zijn 12 predikanten overleden, 17 werden emirilus, 5 gingen tot een anderen werkkring over en 2 nieuwe predikantsplaatsen werden gesticht.» In het geheel ontstonden dus 36 vacaturen, waar tegenover staat, dat 3 emiriti- predikanten weder dienstdoende zijn geworden. Beschikbaar zijn thans nog 16 candi daten, terwijl in 1917 tot de Evangelie bediening 25 candidaten .zijn toegelaten tegenover slechts 17 in 1916. Dat het aantal beroepen van candi daten niet evenredig is aan liet getal vacaturen, is te verklaren uit het feit, dat de richtingsquaestie hierbij eene groote rol speelt. 1 Geref. Kerk. Bedankt voor Rotterdam W. den Hengst te Amsterdam. Vergadering van den Gemeenteraad van Sint-Filipsland, op Vrijdag 11 Januari. Voorzitter de heer Nilant. Afwezig de heer Aarnoudse zonder kennisgeving. In zijn openingswoord zegt de voorzitter dat men voor het eerst in de nieuwe raadzaal en tevens de le maal in 't nieuwe jaar vergadert. Hij brengt zijn dank, ook van de gebeele gemeente, aan de Raadsleden voor hun medewerking en in 't bizonder aan den heer Van Rooyen voor diens bouwplan. Hij hoopt ook in 1918 aangenaam te vergaderen. Bij ver schil van gevoelens blijve men parle mentair. Wrijving van gedachten scherpt het geheugen. De notulen worden na een kleine be merking goedgekeurd. Ingekomen stukken: 1. Schrijven van Ged. Staten. Begrooting 1918 goed gekeurd. 2. Schrijven van Ged. Staten salarisregeling onderwijzers goedgekeurd. 3. Adres van den smid K. M. Roozemond, waarin hij zich beklaagt over onrecht van gemeentewege ondervonden. De voorzitter licht de zaak toe en het adres wordt voor kennisgeving aangenomen De heer De Ruyter vraagt, of voortaan de smeden weer om de beurt worden aangewezen en krijgt een bevestigend antwoord. 4. Adres van de afd. van „Schuttevaer" over onreinheden langs den dijk. Daar bet niet op zegel is, wordt het op 's voorzitters voorstel voor kennisgeving aangenomen. Adres van de muziek vereeniging „Concordia" om in de school te mogen blijven repeteeren. Een voorstel van B. en W. om het besluit der vorige ver gadering betreffende deze zaak in te trekken, brengt de tongen los. De heer Boudeling is bang, dat de niewe school er door zal lijden en vraagt, of het niet in een café kan. De heer van Eldik bestrijdt dit en zegt dat er geen ander lokaal is. De heer van Rooyen zegt dat er vroeger klachten zijn ingekomen van het hoofd der school. De heer De Ruyter is bang, dat er onderscheid gemaakt wordt tegenover andere vereenigingen. 't Voorstel van B. en W. wordt aan genomen. Nu wordt voorgesteld „Con cordia" behalve voor uitvoeringen voor 1 jaar in de school toe te laten, en verder elk geval afzonderlijk te be- oordeelen. De heer Van Rooyen stemt tegen. Aan een klacht van de wed. Felius over onreinheid naast haar huis wordt gehoor gegeven. De burgem. met een lid van de Gezondheidscommissie zal gaan kijken. Nu komt aan de orde een voorstel van B. en W. om met het oog op de uitbreiding van diefstallen een 2en veldwachter op te roepen en den H. O. daartoe van f 14000 op f 15000 te brengen. De heer Van Dijke wil een rijks veldwachter. De voorzitter zegt, dat pogingen daartoe mislukt zijn. De heer Boudeling vindt het wel wat duur voor een tijdelijken maatregel. De voorzitter zegt, dat de tegenwoordige veldwachter oud is en niet zoo heel lang meer blijven zal. De beer De Ruyter denkt, dat een 2e veldwachter niet zal helpen. De heer Van Rooyen zou het bodeloon van den veldwachter zoo willen ver- hoogen, dat zijn salaris gelijk blijft. De heer Rijstenbil zegt, dat de diefstallen komen door gebrek aan brandstof. De heer De Ruyter vindt e^p woning een bezwaar. De voorzitter beantwoordt alle bezwaren en het voorstel wordt met algemeene stemmen aangenomen. Het salaris wordt bepaald op f 800 plus f 100 voor kleeding en schoeisel. De heer De Ruyter vraagt inlichtingen over een huiszoeking, door den burge meester gedaan, over de verdeeling der RegeeriDgsvarkens en over het ontslag van den gemeentewerkman. Allen vinden het jammer dat Van Duuren bedankt hegft. De heer Van Eldik ziet 2 mogelijkheden, v. Duuren zou kunnen vragen Pm weer terug te komen öf hij kan solliciteeren. Het ^traktement van den gemeentewerkman wordt nog niet Nog geen rundvleeschdistributie. Naar aanleiding van verschillende geruchten als zou0 ^ulks in verband met de zeer hooge vfeescliprijzen., spoedig de invoering der distributie van rundvleesch te wachten zijn, kan het IIbiel.uit zeer goeae bron mee- deelen, dat daarvan voorloopig geen sprake is. Twee edelachtbaren. Beiden zijn nu lid van den gemeente raad van Smilde. De een is boer, de ander molenaar. In de jongste raads vergadering luchtte de boer zijn gemoed, omdat de molenaar hem voor zuivere boonen, die hij te malen had gegeven, waardeloos krijtwit in plaats van boonen- meel had terugbezorgd, waardoor zijn vee was vergiftigd. Schande is het, riep hij uit, dat in deze treurige tijden, nu de menschen zoo te kampen hebben om hun vee in leven te houden, zoo iemand, en nog wel een lid van den Raad, het vee vergiftigt. Het bewijs is er, dat het lid Voortman aan een viertal boeren f 25 heeft gegeven om dit vergiftigingsgeval te verzwijgen. O, maar, zei de heer Voortman, als ge mij zwart maakt, dan weet ik van u ook wel wak Ik zal je wel vóór wezen, hernam de boer (de heer Endendijk). Ik ben koopman en wil wel weten, dat ik een koopmansgeweten heb. Ik heb in zake de distributie wel eens iets gedaan, dat niet naar de letter der wet was, maar dit geschiedde om mijn vee in het leven te houden. Ik heb wel eens meer laten malen dan ik mocht, maar welke landbouwer hier te Smilde, ook hier iu de raadszaal, heeft niet wei eens de distributiewet overtreden, door niet alles aan de distributie op te geven. De heer Voortman. Niet enkele kilo's, maar mudden zuivere rogge. De heer Endendijk. Toch- nog geen vergiftiging. Zoo ging dit stichtelijk debat door, tot 'n hamerslag van den voorzitter er een eind aan maakte. Voor de smokkelaarsters. De Rijkswerkinrichting voor vrouwen te Leiden zal worden in gebruik genomen voor smokkelaarsters. Reeds zijn er drie daarheen overgebracht. Broodcommissie voor Zeeland. De minister van landbouw, nijverheid en handel maakt bekend, dat hij aan jhr. J. van Vredenburch, ingevolge zijn verzoek, eervol ontslag heeft verleend als lid der Provinciale Broodcommissie voor Zeeland, onder dankbetuiging voor de bewezen diensten. Voor het nationaal congres voor staats pensioen, dat den tweeden Paaschdag te 's-Gravenhage zal worden gehouden, hebben nagenoeg alle politieke partijen van links medewerking toegezegd. Het bevriezen van vieesch verboden. De minister van landbouw, nijverheid en handel heeft bepaald 1. het is verboden rund-, kalfs- of schapen vieesch te bevriezen, of op andere wijze te conserveeren 2. ten behoeve van het bevriezen of in bevroren staat houden van vieesch zullen met ingang van 15 Januari geen kolen meer beschikbaar worden gesteld 3. het bepaalde onder 1 en 2 is niet van toepassing op inrichtingen, die in opdracht of voor rekening van de regeering vieesch bevriezen of in bevroren staat böwaren; 4. van het verbod onder 1, kan ont heffing worden verleend door de Rijks commissie van Toezicht op de Vleesch- vereeniging. Uitwisseling van krijgsgevangenen en geïnterneerden. Het is een behagelijke gedachte, dat al die arme kerèls, die de Duitsche ambulancetremen naar Rotterdam hebben gebracht, daar nu zonder eenige stoornis binnengedragen en binnengeleid, zijn in 't uitnemend ingerichte hulphospitaal aan de Lloydkade, waar 't alles even goed, rustig en zoo gezellig mogelijk voor hen is gesphikt, om er een paar dagen en nachten te verblijven. De Nederlandsche regeering heeft nu, geleerd door de fouten bij. 'teerste transport, alle maatregelen «genomen om de moeilijke taak naar, de strengste eischen te laten uitvoeren. Prins Hendrik heeft een paar uur lang, meest op de kade langs den ambulancetrein in wind en regen een sympathiek bewijs van belangstelling gegeven. En uit de «rust, waarmee het aangrijpende werk nu verliep, bleek niets dan goede wil en genegenheid. Minister Loudon kwam zich overtuigen van de regeling. Z.Ex. zal de loods Holland en de schepen bezoeken. En wat een blijdschap spreekt er uit al die zoo zwaar beproefde jongemannen, nu zij, uit de gevangenschap, zijn aan beland in de vriendschappelijke gezind- leid van ons neutrale land. Maar wat een ontstellende gedachte voor wie deze enkele transporten aan gezien hebben, dat dit alles nog maar een druppel is in den oceaan van oorlogsellende. Zaterdagavond zijn te Rotterdam de „Zeeland", de „Koningin Regentes" en de „Sindoro" voor den wal aan de Lloydkade aangekomen. Naar wij vernemen bevinden zich aan boord van de „Zeeland" 188 militairen en 5 burgers, op de „Koningin Regentes" 177 burgers en 5 militairen, en op de „Sindoro" 449 militairen en burgers, 23 krankzinnigen en 24 zieken. Van de 200 krijgsgevangen Duitsche officieren, die aan boord van de „Sindoro" zijn, blijven er 55 hier ter stede. Tachtig gaan vermoedelijk naar Oosterbeek, 40 naar Dieren en 25 naar Dordrecht. De krijgsgevangen Duitsche onder officieren en minderen blijven hier ge huisvest. De „Kennemerland" aangehouden. Naar wij vernemen is het stoomschip „Kennemerland", op weg van Amerika naar Nederland met een lading mais, in de eerste dagen van November te St.-Vincent (kaap Verdische eilanden) aangehouden door de Portugeesche auto riteiten. Het schip werd onder militaire bewaking gesteld en de bemanning aan land gebracht, omdat men de opvaren den verdacht, seinen te hebben gewisseld met een Duitsche duikboot, die om streeks 3 November twee Braziliaansche schepen had getorpedeerd. Ofschoon een onderzoek, dat ter plaatse werd gehouden, niets aan 't licht heeft gebracht, dat het vermoeden van de Portugeesche autoriteiten bevestigde, is het schip tot dusver niet mogen ver trekken. De autoriteiten hebben nu, na twee maanden, medegedeeld, dat zij de lading mais willen requireeren, omdat te St.-Vinpent behoefte bestaat aan mais. De Nederlandsche regeering richtte een krachtig vertoog tot 't Portugeesche gouvernement, maar tot dusver zonder resultaat. Van. Nederlandsche zijde is betoogd, dat men öf de schuld van de opvarenden moet bewijzen, öf de „Ken nemerland" onmiddellijk moet laten vertrekken, vooral ook in verband met de uitbreiding van de Duitsche onveilige zöne, waardoor het schip bij vertrek na 18 Januari zou blootstaan aan do aan vallen van Duitsche oorlogsbodems. De neutralen en Amerika. De Zwitsprsche gezant alhier is tot de overeenkomst gekomen met het departement van Staat dat Zwitsersche burgers zelfs wanneei\zij (al) dienen in het Amerikaansche leger niet- tot den militairen dienst verplicht zijn in dien zij door tusschenkomst van hun diplomatieken vertegenwoordiger daar tegen in verzet komen. Het departement van Staafrgeeft thans te verstaan, dat deze regeling van kracht is voor alle neutralen. Huisbrand. De brandstoffencommissie voor het district^ Noord- en Zuid-Bevoland heeft den minister van landbouw een adres gezonden, waarin wordt betoogd, dat bij velen binnenkort de 10 eenheden zullen verbruikt zijn, zonder dat zij instaat zullen zijn te doen, wat de grootere verbruikers kunnen en ook inderdaad doen, n.l. het slechts gedeeltelijk ge bruik maken van hun aantal schóor- steenen en het aanschaffen van brandhout. Verzocht wordt, het aantal eenheden voor de Masse I en Ia van 10 tot 12 te verhoogen, zoo mogelijk tegen de oude detailprijzen. De Brandstoffencommissie te Zierikzee heeft zich, naar wij uit de meest be trouwbare bron vernemen, bij boven staand adres aangesloten. TELEGRAMMEN. DEN HAAG; 14 Jan. Op verzoek is eervol ontslagen dr. M. Visser, als leeraar der R. H. B. S. te Zierikzee. Benoemd tot dijkgraaf van den Sluispolder' (Tfiplen) de heer M. C. Polderman te O ud-Vossemeer. BERLIJN, 14 Jan. Alhier worden voortdurend besprekingen gehouden tusschen den Duitsehen Keizer, den Kroonprins, den Rijkskanselier, Hinden burg, Ludendorff, alsmede andere invloedrijke personen op militair en politiek gebied. De Rijkskanselier zal in den Joop dezer week in de hoofd commissie van den Rijksdag een rede houden als antwoord op de verklarin gen van Loyd George,Wilson en Pichon. BREST-LITOWSK,14 Jan. Bij de hervatting der beraadslagingen werd de deelneming der Ukraine als zelfstandige staat algemeen goedgekeurd. Het kwam vervolgens tusschen generaal Hoffmann en Trotzky tot een vrij scherpe woorden wisseling over de kwestie der.Russische revolutionnaire propaganda in het Duite sche leger. De zitting werd-vervolgens opgeheven. BERLIJN, 14 Jan. Ten N. van Armen- tières alsmede in de streek van Reims heerschte levendige artilleriebedrij vig- heid. Ten N. vah Reims hebben sterke Fransche verkenningsafdeelingen aan vallen uitgevoerd, welke in gevechten van man tegen man teruggedrongen^ werden. In talrijke luchtgevechten wer den gisteren 6 vijandelijke vliegtuigen en 3 kabelballons neergeschoten. PARIJS, 14 Jan. Behalve 15 vlieg tuigen en 1 kabelballon, welke in de periode van 210 Jan. zijn neergeschoten, hebben Fransche vliegtuigen binnen de vijandelijke linies nog 12 audere vlieg tuigen geveld. Marktberichten THOLEN, 12 Januari. Tarwe f 18 a f 19Haver f 17 f 18; Wintergerst f 17 ét f 18Zomergerst f 18 f 18,50; Rogge f 18 f 19; Bruine boonen 29 ét f 31Witte boonen f 29 ft f 31Kookerwten f 20 A f 29Kroon- erwten f 20 ét f 29, alles per 100 IC G. Aardappelen f 4,20 per H.L. Ajuin f 8 A f 9,per 60 K.G. Eieren f 11 per 100 stuks. Boter f .1,62° per halve K.G. ROTTERDAM, 14 Januari. GRANEN. Buiteülandsche, lusteloos. Meellusteloos. Mosterdzaadf 85 tl f 90. Oeelf 48 a f 53. Vlas. Aanvoer 15855 steen schoon blauw, f 6,50 a f 8,75, levendige handel. Alles opgeruimd. 100 steen vuil, onver kocht; 2300- steen schoon Groninger, f7 a flO; 1600 steen schoon wit, f 6 a f 6,751100 steen schoon geel, f7 a f 9, minder kooplust, grootendeels verkocht Kanoijzaad, f 62 a f 63. VEE. Aanvoer 1166 Runderen57V8 A 90 ct., matig. 149 Kalveren521/, ct a fl,10, matig. 804 Schapen of Lain me ren, 37Va 21 47 Va ct., Lamineren45 a 761/3 ct., matig. 282 Varkens55 a 43 ct., lichte 42 A 47 ct., goede handel. Telegrafisch Weerbericht, medegedeeld door het Kon. Ned. Meteor. Instituut te De Bilt, naar waarnemingen verricht in den morgen van 14 Jan. 1918. Verwacht tot don avond van 15 Jan.: Matige, later wellicht weer toenemende wind uit westelijke richtingen, licht- bewolkt, later toenemend bewolkt met kans op regen- of sneeuwbuien, tihipera- tuur om het vriespunt des nachtg, lichte dooi overdag. ST00MB00TDIENST en tusschengelegen plaatsen. JANUARI 1918. Van Zietikaee: Dinsd. Woen, Do»d. Yrjjd. Zaterd. 19 Zond. 20 Maand. 21 Dinsd. 22 15 16 17 'b m. 8,- 18 Van Rotterdam Dinsd 15 's m. 8,- Woen. 16 Dond. 17 Vrjjd. 18 Zaterd. 19 Zond. 20 Maand. 2 i Din*d. 22 9,— 8,3i GEBOREN: PIETER Zoon van JAC. CONSTANDSE en A. P. J. CONSTANDSE— Verhulst. Brouwershaven, 11 Januari 1918. Heden overleed, zacht en kalm, onze, geliefde Moeder, Behuwd- en Grootmoeder, CORNELIA VAN K00TEN, Wed. T. TAN DER DAVE, in den ouderdom van tachtig jaar en zes maanden. Sirjansland, 10 Januari 1918. I L. v. d. HAVE. 1 H. J. v. d. HAVE— Stuik. E. v. IJSSELDIJK— v. d. Have. W. v. IJSSELDIJK. A. T. SMALHEER— v. d. Have. J. SMALHEER. C. W. HANSE. A. C. STUIK— v. d: Have. JOHAN STUIK. Sirjansland. Ni'uwer- kerk. Rotterdam Sirjansland Krimpen t -C. W. v. D. HAVE. ajd. Lek. J. v. d, HAVENatte en Kleinkinderen. Heden overleed, na een geduldig Jijden, onze innig geliefde en zorg zame Vader, Behuwd- en Grootvader, MARINUS HAGE, in den ouderdom van 77 jaar en 6 maanden. Ouwerkerk, 11 Jan. 1918. Numans- M. J. HAGE. dorp. K. HAGELanooij. R. HAGE. C. P. HAGE—Ver weijs. L. HAGE. N. HAGE—v. D. Bos. M. HAGE— Wed. Ruijtenburg. Geertrui-C. HAGE. C. HAGE—Den Adel. OpdVo8-\ P. HAGE. semeer. J.jC. HAGEv. d. BOUT. Ooltgens-\ J. HAGE. plaat, f JOZ. HAGEHoek. Ouwer- JOH. HAGE. kerk. H. M. HAGE—Geluk. En Kleinkinderen. mmaasammmm Heden overleed, na voorzien te 2ijn van de Heilige Sacramenten der Stervenden, in den ouderdom fan ruim 34 jaar, mijn geliefde Echtgenoot en der kinderen Vader, Levinus Christiaan Jongmans. Zierikzee, 13 Januari 1918. Uit aller naam, Wed. L. C. JONGMANS- Looijen. Heden overleed, zacht en kalm, onze geliefde Zoon en Broeder, ABRAHAM NATHAN, in den ouderdom van 25 jaar. Zierikzee, 14 Januari 1918. N. A. FRENK, Echtgenoote en Kinderen. Eenige en algemeene kennisgeving. Hederi?)o verleed, tot ons innig leedwezen, zacht en kalm, ónze beste Neef, Abraham Nathan Frank, in den ouderdom Van 25 jaar. Familie FRENK, Veemarkt 24, Rotterdam. Voor de vele blijken van belang stelling, ondervonden bij het overlijden van onzen geliefden Vader, Behuwd- en Grootvader, den Heer REINIER DE WAAL Johz. betuigen wij -onzen harfelijken dank. Bruinisse, 11 Januari 1918. Namens de Familie. Met deze betuigen wij onzen hartolijken dank voor de ontvangen bewijzen van deelneming, inzonderheid het Polderbestuur, bij. het overlijden van onze geliefde Zoons en Broeders. Dreischor, 12 Januari 1918. Namens de Familie, E. DE WAAL.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1918 | | pagina 2