SU Zierikzeesche m Nieuwsbode PI® Maandag 14 Jan. 1918. (wbbkzhsoh» oau*m)>SSl2^^£JSL «HEgtyg» Monsters Zaaizaad. Herkenningsteeken Motorvoertuigen. L O MPE N. Oorlogsoverzicht. NIEUWSTIJDINGEN. Uit Stad en Provincie. De BURGEMEESTER van Ziebikzb?.; Brengt ter kennis van belanghebbenden de navolgende circulaire van den Minister van Landbouw, Ngverbeid en Handel van 7 Januari j.l., co. 27687/44. De Minister van Landbouw, Ng verheid V en Handel, Ik heb^ de eer U mede te deelen, dat de Directeur van het Rjjksproefstati.in voor Zaadcontröle er iogne aandacht op vestigt, dat de verzending van monsters zraisaad, die voor onderzoek aan genoemd station worden toegezonden, dikwerf wordt vertraagd, door de formaliteiten verbonden aau het ver krijgen van vervoerbewgzeu of geleide- biljetten. Deswege verzoak ik U allen die zich tot weaden tot het bekomen van een dergeljjk vervoarbewjjs te willen wededeeleo, dat monsters zaaizaad geadresseerd aan het Rfcks- proefstation voor zaadcontrole te Wage- ningea zonder vervoerbewgs of geleibiljet mogen verzonden worden. Voorts verzoek ik U het ond?ir U ressor- teerecde politie- en conti ólepereonael met een en ander in kenci* te stellen opdat aan opgenoemd vervoer geenerlei belemmering wordt in den weg gelegd. Zibbikzïb, den 12 Januari 1918. Da Burgemeester van Zierikzee, A. J. F. FOKKER VAN CRAYESTITN VAN RENGERSKERKE. De BURGEMEESTER van Zisbikzer; Brengt ter kennis van belanghebbenden de navolgende cironlaire van den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel van 7 Januari j.l., no. 3328. De Minister van Landbouw, Ng verheid en Handel, Gezien artikel 7, 2e en 3e lid van zjjne beschikking d.d. 4 December 1917, afaeeling Crisissaken La. A, Bureau Ng verheid, hou dende vaststelling van het verbod van vervoer van motorbrandstof in het reservoir van een_ motorvaartuig Maakt bekend: 1°. dat het herkenningsteeken, als bjjlage III behoorende bg vorenvermelde beschikking bestaat uit een door een smallen roodeu rand omljjst geel bord waarop bovenaan naast elkander het Nederlandsche wapen en de letters T. C. B. en daaronder het num mer, waaronder de ontheffing van het vervoer- verbod werd gegeven. 2#- dat dit herkenningsteeken vooraan het motorvoertuig, duidelijk zichtbaar moet zjjn aangebracht. Zisrikzze, den 12 Januari 1918. De Burgemeester van Ziebikzeb, A. J. F. FOKKER VAN CR4YESTEYN VAN RENGERSKERKE De BURGEMEESTER van Zierikzee: Brengt ter kennis van belanghebbenden de navolgende circulaire vau den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel van 8 Januari j.lno. 5497. De Minister van Landbouw, Ng verheid en Handel, noodigt de directies van alle industrieën in Nederland, die lompen verwerken, alsmede alle in Nederland gevestigde groothandelaren in lompen, die vóór of gedurende den oorlog rechtstreeks aan zulke industrieën lompen hebben geleverd, in hun eigen belarg uit, zich uiterlijk 15 Januari a s. schriftelijk te richten tot de Commissie van Advies inzake Lompen, Stadhouderslaan 102 te 's Graven- hage, met vermelding van firmanaam en adres. Door die Commissie zullen in het belang van de regeling van den handel in lompen, vragenlijsten worden verstrekt, welker nauw keurige invulling in het belang van verbruikers en handelaren ten zeerste wordt aanbevolen. Ia het bizonder wordt de aandacht van belanghebbenden gevestigd op de onwen- scheljjkheid van opslag of vasthouding van lompen uit speculatieve oogmerken, daar ten opzichte van den uitvoer hetzjj gedurende of spoedig na den oorlog geen enkele toe zegging kan worden gedaan en in het be lang van da binnenlandsche ng verheid zoo noodig tot het in bezit nemen van voorraden zal worden overgegaan. Ziebikzeb, den 12 Januari 1918. De Burgemeester van Zierikzee, A. J. F. FOKKER VAN CRAYESTEYN VAN RENGERSKERKE. Het wintertook op oorlogs terrein. De wapenen rusten wel niet, maar er gebeurt toch niets belang rijks, zoodat wij geen gewichtige krijgsbedrijven te vermelden of te be spreken hebben. Blijkbaar rust men zich van beide kanten thans met alle kracht toe voor een nieuw aggressief. De Entente schijnt vol vertrouwen te wezen en in de meening nog steeds te verkeeren de Centralen, inzonderheid Duitschland, te kunnen verpletteren, zoodat zij de vredesvoorwaarden, die Lloyd-George en Wilson in hun rede voeringen gesteld hebben, zullen moe ten aannemen. Van de oorlogsrede, die Wilson voor het Amerikaansche Con gres gehouden heeft, - wordt gezegd dat zij door den President geheel alleen en zonder overleg met zijn po litieke raadgevers is opgesteld. Van een man, die voorgeeft te strijden voor de demokratische beginselen, en die zegt jnet Duitschland niet te willen onderhandelen, omdat naar zijn mee ning Duitschland op aiitokratisclie wijze geregeerd wordl, is het wel veiv wonderlijk, dat hij zonder rugge spraak te houden met staatslieden en volksvertegenwoordigers, met zulk 'n ingrijpend staatsstuk, waarin over het wel en wee van de mcnschheid ge handeld wordt, eigendunkelijk voor den dag komt. Want door dal staats stuk, waardoor hij de lol stand ko ming van een algemeencn vrede tegen houdt, bindt hij d#geheele Amerikaan sche natie. Nooit zulten do Centrale Stalen er toe overgaan, tenzij zij over wonnen worden, de voorwaarden Ie aanvaarden, die de Amerikaansciie President in navolging van den Engel- schen Premier Lloyd Georges, gesteld heeft. Die voorwaarden, welke groo te ndeels overeenkomen met de ge heime diplomatieke afsprakenko men neer óp een aanmerkelijke ge biedsuitbreiding ten voordeele van de geallieerden en ten koste van de. Cen tralen. De Enteifte schijnt nog steeds te meenen de Centralen te kunnen overwinnen. Rekent zij heusch nog op Amerika? Waar vandaan toch moeten de schepen komen om dat Amerikaansche millioenenleger met zijn kanonnen, ammunitie- en foura- gewagens naar Europa te transportee ren? De Amerikanen zelve schijnen een dergelijk transport dan ook niet voor mogelijk te houden," want uit de Nieuwe Wereld is een bericht ge komen, dat zij aan de geallieerden aanbieden of levensmiddelen öf troe pen, dus niet beide. Troepen te zen den 'zonder levensmiddelen heeft bij den reeds heerschenden nood in gansch Europa geen zin. Zij zouden toch, wanneer zij in Europa kwamen, hon ger moeten lijden. En met hongerige soldaten is 't slecht vechten. Amerika denkt er dan ook niet aan actief aan dezen oorlog deel te nemen. Het heeft aan de Centralen den oorlog verklaard om tegenover Japan een geschikt voorwendsel tot legerformatie te heb ben. En 't wil den oorlog bestendigen om' 3 redenen: 1°. liet is, nog niet vol komen uitgerust; 2°. het wil door zijn leveranties aan de Entente nog meer milliarden verdienen; 3°. het wenscht op een uitgemoord en uitgemergeld Europa zijn wereldheerschappij te vestigen. De drijfveeren van de Yan kees zijn niet van de edelste. Zij dein zen ter bereiking van hun zelfzuch tige doeleinden voor niets terug. Wij Nederlanders hebbenwanneer wij denken aan de behandeling, die onze landgenooten in Amerika te verduren hadden, aan 't pressen van Nederlan ders, die in Amerika wonen, voor den militairen dienst, en aan net in beslag nemen van onze schepen, zeker ern stige redenen van klacht. Maar wat baten onze klachten, wat balen onze vertoogen, wat balen onze protesten? Daarvan wordt door de machtige republiek niet de minste nota geno men. Wij zijn slechts een klein volk. Om' terug te komen op de vredes voorwaarden, die de geallieerden bij monde van Lloyd George en Wilson gesteld hebben, zoolang deze niet her zien worden, zal de algemeene vrede niet tot stand komen, en zal het pleit op de bloedige slagvelden moeten be slist worden. Wat de vredesonderhandelingen mei Rusland betreftwaaraan nu ook de afgevaardigden van de Oekraine deelnemen, deze zijn weer in 'n goede richting geleid. Trotzky heeft zijn eisch in Stockholm de onderhande lingen voort te zetten, latep vallen, zoodat nu te Brest-Litowsk over het sluiten van een afzonderlijken vrede met Rusland onderhandeld wordt. Terwijl de heeren aan 't beraadslagen zijn over de voorwaarden voor den vrede, heeft de Russische opperbevel- hebber^ Krylenko, in een oproep aan het Russische volk de gelieele natie te wapen geroepen, teneinde den strijd tegen de bourgeoisie in Europa aan te binden. Het kan zijn, dat die op roep ten doel heeft invloed te oefenen op ide afgevaardigden der Centralen teneinde hen tot groote inschikkelijk heid ten opzichte van Rusland te stemmen. Hoe ook, het is in elk geval gewenscht, dat deze van alle annexa ties afzien en toonen zullen niet mede lie gaan met de zoogenaamde „Vater- landische" partij. Aan de bevolking van de bezette landen moet worden overgelaten te beslissen, of zij wenscht geheel onafhankelijk te wezen, dan wel of zij met behoud van haar zelf standigheid tot Rusland of Duitsch land in een zoodanige betrekking wil komen, dat zij daartoe behoort. Heejjjf echter de oproep, waarvan wij bóven spraken, ten oogmerk in ftl de lhnden van Europa een sociale revolutie te doen ontbranden, dan mo gen, zij, die de voortzetting van den oorlog beoogen, zich nog eeiïs ernstig over de gevolgen bedenken, die uit hun halstarrig vasthouden aan hun veroveringsplannen kunnen voort spruiten. In Italië is de toestand reeds zeer gespannen. Het paleis van Sonnino te. Rome wordt streng bewaakt, en Salandra durfde niet langer in Rome blijven. Italiaauscne soldaten hou den dag en nacht voor de Engelschc ambjkssadc de wacht. Het Palazzo Varnoso, waar de Fransche gezant verblijf houdt, wordl door circa 20 soldaten van- de buitenwereld afge sneden. Het Koninklijk paleis is afge zet. Giolitli, die tegen den oorlog was, en bij liet begin er van niet zeker van zijn leven was, werd, toen hij onlangs, te Rome eenige dagen vertoefde, door het volk aan het station toegejuicht en in triumf naar zijn woning geleid. Die ommekeer in cle gevoelens van het Ttaliaansche volk geeft te denken. CHINA De correspondent van de North China Daily N&ws verneemt van een corres pondent in het centrum van het pest- gebied het volgende: De pest heeft in zes weken tijds een afstand van 300 mijl afgelegd. Taijoeanfoe en de Peking- Hankou-lijn zijn reeds aangetast. AMERIKA Chicago is volkomen van het spoor wegverkeer afgesloten, tengevolge van een der ergste sneeuwstormen, welke de geschiedenis der stad kent. Hat zaken leven is verlamd. Er is geen melk te krijgen. De treinen met steenkolen zijn niet in staat vooruit te komen. Engelsche bladen bevatten een be richt uit Norfolk,,in den staat Virginia, waarin melding werd gemaakt van een heel grooten brand, die op verscheiden punten tegelijk was uitgebroken. De schade werd geschat op 5.000.000 gulden. Bij de bestrijding van het vuur werd meegeholpen door soldaten en matrozen. De krijgswet werd afgekondigd en 1500 matrozen deden patrouilledienst. Er zijn eenige dooden. Verscheiden ver dachten werden in hechtenis gesteld. ENGELAND. Zaterdagochtend heeft zich in een mijn te Halmer End benoorden Staf fordshire, een noodlottige gasontploffing voorgedaan. Twee honderd zeven en veertig man waren op dat oogenblik beneden. Tot nu toe zijn er slechts 60 naar boven gehaald. Men vreest, dat er velen gedood zijn. De laatste berichten wijzen uit, dat honderd mannen en eenige lijken naar boven zijn gebracht; 140 menschen zijn in de mijngangen ingesloten. E.i is geringe hoopdat ze zullen worden gered. DUITSCHLAND In Duisburg drongen 'midden jn den nacht drie individuen de woning van den voerman Janssen binnen, waar ze de bewoners wekten en zich als detec tives voordeden. Met een revolver op hem gericht, noodzaakten ze den man wiens vrouw ziek te bed ligt, mede te gaan om het huis te doorzoeken. Al zijn bare geld (130 Mark), zijn porte- monnaie met 11 Mark, zijn horloge en eenige bussen groente namen ze mede. Ze verboden de menschen vóór den volgenden morgen buiten te ko men en werkelijk bleef een hunner nog geruimen tijd voor het. huis op post staan. De kerels maakten den in druk van intelligente lieden en waren goed gekleed. NEDERLAND AMSTERDAM. Naar gebleken is, heeft Kle '14-jarige jongen, de z.g. jon gen met de „cape", die gedurende 2 jaar belangrijke winkeldiefstallen pleegde, ook te Haarlem zijn bedrijf .uitgeoefend. Zoo is uitgekomen, dat hij uit een schoenmakerswinkel in de Barleljorisstraat te Haarlem een geldkistje met f 1100 heeft ontvreemd. DEN HAAG; In de Bierstraat alhier heeft iemand geschoten op eenige lieden, die zijn huis niet wilden verlaten. Een hunner werd gewond in een arm, een ander in de borst. De gewonden werden in het ziekenhuis opgenomen, doch' hebben die inrichting korten tijd later weer verlaten. De personen waren ge komen om geld te vragen, dat zij be weerden te vorderen te hebben. Bommen op Zierikzee. Binnen enkele dagen zal de schade te ZieriKzee, door bommen verwekt, .uitbetaald worden. Voor het laatste onderzoek bevonden zich Donderdag te Zierikzee de Brilsche consiil van Vlissingen, de heer Percy Jones, als mede een Nederlandsch dokter en architect, door het Engelsch consu laat-generaal van Rotterdam afgevaar digd. De dokter had tot taak de sclia- de-eischen van gewonden of zieken na te gaan en dé bouwkundige, die van de eigenaars der getroffen woningen, liet gezamenlijk bedrag der aanvra gen van schadevergoeding beloopt honderd-t wi n tig-d ui ze nel gu lden WESTENSCHOUWEN. Aan hel strand alhier zijn twee lijken aange spoeld, vermoedelijk van zeelui van Engelsche nationaliteit. Zij zijn ge kist en worden Maandag op de be graafplaats te Haamstede begraven. HAAMSTEDE. Na door den jheer C. Blom, voorzitter van de Liberale kiesvereeniging alhier, te zijn ingeleid, hield 'jhr. De Muralt Vrijdagavond de aangekondigde rede. Voor jdc pauze behandelde hij het stelsel van „Even redige Vertegenwoordiging", na de pauze besprak hij de geschiedenis van de Liberale partij, in het bizonder van de Unie-Liberalen. De belangrijke voordracht werd door een niet talrijk, maar aandachtig gehoor bijgewoond. Na een kort debat met den heer Hubregtse dankle de heer Blom den spreker voor zijn leerrijke voordracht. NOORDGQUWE. Door den conlre- ieur over de bakkers op dit eiland zijn Vrijdag 1.1. bij een paar bakkers tal van overtredingen geconstateerd. De in beslag genomen brooden zijn in 't armhuis en aan eenige gezinnen die best wat brood konden inschik ken, ten geschenke gegeven. Het in beslag genomen meel wordt bewaard. Nu de dooi is ingevallen en de henoodigde cokes zijn aangevoerd, is de campagne van de cichoreidrogcrij alhier begonnen. DREISCHOR Zaterdagavond trad in de zaal van den heer Slager' voor de vrijzinnige kiesvereeniging alhier op, het Kamerlid voor Oostburg, jhr R. de "Muralt, die nadat hij door den heer J. Doeleman was ingeleid, een belangwekkende rede hield over Even redige Vertegenwoordiging. Daar dit stelsel Idloor den heer De Muralt het vorig jaar uitvoerig is uiteengezet in deze courant, en waar hij in Brou wershaven en St.-Philipsland 't zelfde onderwerp ook heeft verklaard, waar van de verslagen kort geleden in dit blad hebben gestaan, achten wij het voldoende alleen enkele bizonderheden na te gaan, die in de rede het meest naar voren kwamen. De E. V., zooals .die straks hij de verkiezingen zal worden te voor schijn geroepen, eischl „stemplicht". Iemand, die dus zonder opgave van geldige redenen van de stembus weg blijft, wordt voor den kantonrechter ter verantwoording geroepen. Door spr. werd niet klem aange drongen op „organisatie" en de waarde daarvan in een helder beloog duide lijk in het licht gesteld. Partijkeus is door de invoering van de E. V. on ontbeerlijk geworden. In Zeeland zijn thans, volgens spreker, tot lieden 73 kiesvereenigiiigen aangesloten bij de Liberale Unie. De enkele belangen groepen, die bij de a.s, verkiezingen wellicht voor den dag zullen komen, werden door spr. veroordeeld. Zulks leidt tot versnippering en verwarring. Met pakkende voorbeelden toonde spr. dit aan, wat bij het aandachtig en niet spanning luislefcnd audito rium enkele malen een applaus ont lokte, In verband niet het algemeen kiesrecht, voor mannen boven de 25 Jaar, werd ook besproken het vrou wenkiesrecht. Hoewel deze laatste het kiesrecht nog wel niet verkrijgen zullen ze echter wel „verkiesbaar" zijn voor de gemeenteraden^ Prov. Staten, Eerste en Tweede Kamer. De nieuwe aangenomen grondwet maakt 't evenwel in de allernaaste toekomst mogelijk, zonder nieuwe herziening, dat ook het „actieve" vrouwenkies recht" zal kunnen worden ingevoerd door een gewone wet. Hoe nu met het nieuwe kiesstelsel een Kamerlid gekozen wondt, hoe de candidatenlijsten tot stand komen en hioe het stembiljet er uil zal zien, werd door spr. breedvoerig uiteen gezet en zooveel mogelijk aanschou welijk voorgesteld. In de pauze gaven zich eenige per^- soncn op voor aansluiting bij dc kies vereeniging, waardoor het ledental tot ruim vijftig steeg. "Het overige gedeelte van den avond wijdde spr. laan de politieke geschie denis van de Liberale partij van af 1848 tot 1913. Die partij, voortgekomen uit de Fransche revolutie, zooals Tegenstan ders zoo gaarne beweren, doch waar spr. een eer instelt, heeft in de jaren voor 1848 gestreden voor de drie groote volksvrijhedenn.l. vrijheid van spreken, dehken en niet te ver geten drukpersvrijheid. In de grond wet van 1848 zijn toen die individu- eele vrijheden vastgelegd. De liberale partij is een partij, die niet genoemd kan worden een „dogmatische partij", zooals volgens spr. de clericale- en ook de sociale partij. In de politieke geschiedenis der laatste halve eeuw heeft de liberale partij tal van sociale wellen lot stand gebracht of helpen brengen, mede en vooral door de groote bewindsmannen als een Tak van Poortvliet en Goeman Borgesius en niet minder ook lie.l tegenwoordig ministerie-Corl v d. Linde. Spreker huldigde vooral den legenwoordigen premier mr. Gort v. d. Linde en den minister van buitenl. zaken, jhr. Lou don, die door hun wijs beleid liet schip van slaat met vaste hand be sturen. Een welgemeend applaus was spreker's belooning voor zijn boeiende rede. Een der aanwezigen vroeg den heer De Muralt zijn oordeel over den Plat- lelandersbond. Deze bond werd door den heer De Muraltbeschouwd als een groote groep ontevreden landbou wers, die hun belangen beter wen- schen behartigd te zien in 's lands vergaderzaal. Spr. waarschuwde er ernstig legen om voor genoemden bond actie te voeren, want het zal niet alleen leiden tot verwarring bij cle verkiezing, doch het zal de arbei ders doen toestroomen naar het soci alisme. Hierna gingen de aanwezigen die dezen avond talrijk waren opge komen, uiteen. BRUINISSE. De bevolking dezer gemeente bedroeg op 1 Jan. 2816 in woners. ST.-ANNALAND. De uitvoering van het muziekgezelschap „Accelerando" op Vrijdagavond is goed geslaagd. De zaal van den heer Rijnberg was ge heel bezet en alles had een ordelijk verloop, Het programma bevatte be halve een tiental muzieknummers een looneelsluk in twee bedrijven: „Een bankbiljet van f lOOCf en 3 komische voordrachten: „Hannes voor den kan tonrechter", „De politieke Veldwach ter" en „Een Teeravond van de Gras piepers". Alles werd zeer verdienste lijk opgevoerd en genoot veel bijval. Jammer, dat enkele aanwezigen on der het blazen niet zoo beleefd waren den mond te houden. Na afloop der uilvoering bleef men nog geruimen lijd) bijeen om zich met het dansen te vermaken. De alhier beslaande kolenbond „Ons Belang" hield Donderdag een algemeene vergadering, welke bijge woond werd dooi 61 van de 227 leden. Aangekocht waren in 1917,325 ILL. steenkolen, 112350 K.G. turfbriketten, 167689 K.G. induslrielurf en 29000 K.G. dennenhoutblokjes. Ontvangen was f 9228,463, uitgegeven f 9114,70', batig saldo dus f 113,76; er is nu in kas 1' 342,47. De aangevoerde brand stollen werden ook aan niet-leden ge distribueerd. In plaats van den heer C. Scherpcnisse, clic bedankt had als secretaris, werd met 43 van de 61 stemmen gekozen de heer A. van der Welle, lot hier toe commissaris. Deze functie ging nu over op den heer N. Overbeeke Mz. De aftr. bestuursleden werden bij acclamatie herbenoemd, 't waren dc heeren I. Overbeeke en C. van Dussen. Besloten werd om voor de veréeniging rechtspersoonlijkheid aan te vragen. Verder zal getracht worden kolen te ontvangen van de distributie, in de meening, dat clit goedkooper zaf uitkomen. Twee be stuursleden zullen tot dat doel naar 't Distributiebureau in Den Haag gaan. WISSENKERKE. -De bevolking be droeg 1 Januari 1.1. 1815 m„ 1748 vr„ totaal 3563. POORTVLIET. Vrijdagavond werd een algemeene jaarvergadering gehóu den door den kolenbond „Ons Belang" alhier, in de herberg van D. W. Kesleloo. Na voorfczing van de notulen en van de presentielijst bleek, dat 64 leden present waren van cle 205. Daarna werd door don secretaris- penningmeesler verslag uitgebracht over de werkzaamheden, die door de tijdsomstandigheden gering waren over 1917, die luiden als volgt: ontv. f 887,75, uitgaven f S92,93, alzoo een

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1918 | | pagina 1