Zierikzeesche Nieuwsbode ABONNEMENT: Vrijdag 11 Jan. 1918. ADVERTENTIËN: r p 74ste JAARGANG- - No- ,0!P7- rBISng^opdSevtrt?: EERSTE BLAPT Oorlogsoverzicht. NIEUWSTIJDINGEN. Prijs per 3 maanden 1,40, franco per post ƒ1,70. Voor het buitenland per jaar 10, Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt Maandag, Woensdag en Vrijdag. van 1—3 regels 50 ets., van 4 regels en daarboven 15 ets. per regel. Reclames 20 ets. p. regel. ^/UUrC«8* B Jm Dir. A. J. DE L00ZE Jr. Uitg.-Hoofdr. A. FRANKEL. gave vóór 1,ure. Dit nummer bestaat uit 2 biaden. De rede, die Wilson, de president der Vereenigde Staten van Noord- Amerika gehouden heeft, is ovenals die van Lloyd George, waarvan zij een tweede editie is, een oorlogsrede in optima forma. Zij beteekent voort zetting van den strijd, totdat de gealli eerden de Centralen zoodanig versla gen hebben, dat deze de voorwaarden inwilligen, welke huii-gesteld worden. Europa moet tot een woesternij en een kerkhof gemaakt worden, opdat de Amerikanen met de Engelschcn de wereldheerschappij ónder elkaar kunnen verdeelen. Rusland en Duitschland hebben de onafhankelijkheid der republiek Fin land erkend Niet alleen Nederland geniet het twijfelachtige voorrecht af en toe met hommen bestrooid le worden, maar ook aan Zwitserland valt dat voor recht te beurt. Het waren daar even wel geen Engelsche vliegeniers, maar Fransche aviateurs, die op Zwilser- sclien bodem een vijftal bommen heb ben geworpen. Het Zwitserschc blad, de Buncl is daarover slecht te spre ken. Het spreekt van een misdadige onverschilligheid en schrijft, dat het verontrustende van dit incident is, dat niettegenstaande alle waarschuwingen en voorzorgsmaatregelen de luchtaan vallen zich niet slechts herhalen, doch steeds meer naar het binnenland wor den overgebracht, zoover zelfs, dat men moeite heeft ie gelooven, dat de vliegenier in de overtuiging verkeert nog boven vijandelijk land le zjjn. Op de oorlogsfronten is niets ge beurd. hetwelk een bespreking ver dient CHINA 'l Geheele passagiers- en goederen- verkeer tusschen Peking en Feng- Sjeng is stop gezet. Laatstgenoemde plaats is op het oogenblik het eind punt van den Peking—Soei Joean- s poor weg. i - Er was onderweg van Taloengfoe naar Fengsjeng een reiziger ontdekt, die lijdende was aan pest. Tot binnen enkele mijlen van Fengsjeng zijn er vele pestgevallen. In die plaats zelf zijn een aantal verdachte gevallen. ZWITSERLAND Eiken dag zakt het kwik dieper onder nul. Vandaag noteert het weerglas in Zurich 18° (achttien!) vorst. Dat is een koude, zooals. men die sedert veertig jaren hier niet gekend heeft. In de bergen is het natuurlijk nog zooveel erger. Gedurende de beide Nieuwjaarsdagen men viert het meestal ook den tweeden Januari als een soort yan „blauwen Maandag" verdwaalde in een dichten hooggebergte-mist een touristen-club van drie personen. Onder den blooten hemel moest overnacht wordenhet weerglas noteerde 31° vorst. Een moest er zijn beide voeten, de anderen moesten er elk een hand bij inboeten. Bij zulke vorst-cijfers kunnen er in de hergen nog leelijke verrassingen voor komen. Men meldt b.v. dat ondanks alle stroom-snelheid en alle verval het water, dat de electriciteits-fabrieken móet drijven, in de bergen begint te bevriezen. Geen water-aanvoer beteekent geen electrische kracht en de gevolgen zijn dan ook al te constateeren. In Zurich begint van morgen af een reductie in het trambedrijf; winkels en kantoren worden „op half licht" gesteld. Elders hoort men van kleinere industrieën, die over een eigen water-installatie beschik ken, dat zij het bedrijf heelemaal moeten stopzetten. DUITSCHLAND Bij een zwaren sneeuwstorm ge raakten in de monding van de Eems 2 istoomvisschersvaartuigen aan den grond. Bijde redding van de opvarenden hebben zich behalve Duitsche oor logsschepen en reddingsbooten bizon- der onderscheiden de opvarenden van de Nederlandsche motor-reddingboot van Rottum. De reddingboot was draadloos via Scheveningen door den Duitschen commandant van Borkum opgeroepen. De commandant van Borkum heeft na afloop zijn harlelij- ken dank naar Rottumeroog geseind vooF de beschikbaarstelling van de reddingboot en de buitengewone, mei geluk bekroonde pogingen van haar bemanning. NEDERLAND GRONINGEN. In vreeseïijkesneeuw buien, die bijna al de menschen van de straat veegden, heeft alhier een demonstratie van duizend •arbeiders ongeveer plaats gehad. Sinds enkele dagen toch heerschle er in arbeiders kringen algemeene ontevredenheid over het optreden van hét algemeen steuncomité alhier. Een ontevreden heid die nóg versterkl werd dooi- de eischen van "de federatie van gemeente werklieden, dies 't lange adressecren aan den gemeenteraad moede, van B. en W. alhier een weekloon van f 12,50 eischte. Toen daaraan niet onmiddel lijk werd voldaan de burgemeester is uitstedig voegden zich bij de pro- testeerende gemeente-werklieden wel dra een duizendtal werkloozcn en zoo vormden zich hongeroptochten. De „Internationale" en andere socialisti sche liederen zingende, trok men door de sf ad. Iii groote drommen was men opge komen en al demonstreerende liep men de stad door, niet lettende op het vreeseïijke hondenweer. Herhaal delijk begaf zich de optocht naar liet stadhuis, hief daar de „Internati onale" aan en dan weer klonk te mid den van het gieren van de sneeuw stormen een socialistisch lied, afge wisseld door liet gefluit of gegier, doch het stadhuis bleek uilgestorven te zijn. Van politie-optreden was geen sprake. Slechts enkele agenten en re chercheurs surveilleerden door de stad en langs de woning van den bur gemeester. Tegen negen uur in den avond beklom de heer Postina de pui van 't stadhuis. Daar 'hoorden we hem de arbeiders, op dat oogenblik een duizendtal, zeer kalmeerend toespre ken. Hij zei hun, dat er thans over hunne eischen geconfereerd wordt. Hij' gaf hun in ernstige overweging om zich thans naar huis te begeven, doch morgen weer met hunne vrou wen en kinderen aan den Turf singel aanwezig te zijn. Daar zou men dan den uitslag van de conferentie verne men. De demonstratie ging daarop onder het zingen van de ..Internatio nale" rustig uiteen. Tiet bleef echter nog geruimen tijd woelig in de stad. AMERSFOORT. Zondagavond vond men langs de rails op den rijksstraat weg van Amersfoort naar Zeist den Belgischen 2en luitenant Brassine, van 't interneeringskamp te Zeist, badende in zijn bloed. Door onbekende oorzaak was hij onder de stoomtram geraakt, waarbij hem een been gedeeltelijk was verbrijzeld. In het militair hospitaal te Amersfoort'is hij tijdens de ampu tatie van 't gekwetste been overleden. LEIDEN. Uit een wagon van de Staatsspoor zijn gestolen 80 zakken haver, wegende ongeveer 4000 K.G. en toebehoorende aan het Rijk. De politie heeft de haver in beslag .ge nomen, juist toen zij werd afgeladen bij. den tapper Vail R. in liet Noord einde. Als de vermoedelijke daders zijn aangehouden voornoemde tapper, een koetsier, een ladingmeester van de S.S. en 'n wachtmeester der artillerie. 's-GRAVENHAGE. Personen, die er goed wat geld voor over hadden om buiten de distributie om een hoeveel heid thee in te slaan, zijn in de laatste dagen de dupe geworden van 'n bende oplichters, die, profiteerende van de theeliefhebbers reeds aardig hun slag wisten te slaan. Zij bieden thee te koop aan, welke netjes in een kist verpakt is. De kist ziet er keurig uit als een „echte theekist", maar een... kist thee is het niet. Bovenop ligt wel wat thee, maar onderin stroo, allerlei rommel, zand enz. Zoo'n kist kost f 100. De „truc" bestaat nu hierin, dat de theeliefhebbers vooruit bijv. de helft moeten betalen, en de rest bij aflevering. Te laat bemerkt men in den regel, dat men wordt beetgeno men. ROTTERDAM. Woensdagnamiddag is er een groote-brand ingebroken in het pakhuispand van de firma P. G. Kleinschmid. zakkenhandeL aan de Sche-jnmakersliaven alhier. Een zolderknecht ontdekte den brand. De chef-pakhuisbaas trachtte tevergeefs ctoor een achttal minimaxen te gebruiken, den brand in den aan vang te blusschcn. De vlammen gre pen in korten lijd fel om zich heen en zetten in een oogwenk den zolder en de daaronder gelegen verdieping, waar zich ook de stopperij bevindt en het personeel werkzaam was, in lichte laaie. Even later baanden de vlammen zich ook een weg door het dak, de geheele omgeving met 'n rossen gloed verlichtende. Van alle zijden stroomde liet publiek, onder een sneeuwbui naar. 'de Schcepmakershaveii en de Boompjes. De brandweer rukte van alle zijden aan. De belangrijke schade wordt door verzekering gedekt. Persoonlijke ongelukken hebben er niet plaats gehad. De politie heelt aangehouden 3 jongens, uitmakende Tiet bestuur van dé vvreeniging Lord Lister, welke zich ten doel stelt zooveel mogelijk op straat le rooven en tc stelen. De boefjes hadden een opslagplaats van gestolen 'goed op een hofje in de Na- •dorstslraal éii hun bijeenkomsten hielden zij 's avonds onder de viaduct op de Gedempte Binnenrotte. Ze had den juist besloten om Zondag den Haag met een bezoek te vereeren. Een uur na dit besluit werd toe vallig het geheele bestuur gesnapt met een paar in de Nieuwe Kerkstraat ge stolen dekens en een. slede. STEENBERGEN. De-wed. Van G.. wier man op Oudejaarsavond 191b vermoord gevonden werd, is opnieuw in betrekking tot die zaak m verhoor genomen. Uii Stad en Provincie. DUIVENDIJKE. Door den Gemeente raad is besloten van gemeentewege een toeslag van 20 cent te 'verleenen voor eiken Liter petroleum, gekocht door hen, die niet in den Hoofdelijken Om slag zijn aangeslagen.' SCHARENDIJKE. Een nacht vol angstige zorgen voor onze inwoners, toen Dinsdag de mijn hier ontplofte. In één spanne tijds werden honderden ruiten verbrijzeld of gescheurd, menig huis en gebouw ontwricht, daken ontzet en vernield, zoodat slechts eenige huizen hier van schade gevrijwaard bleven. Aan het baken, o. a. bij J. van der Werf en Jacob Ringelberg is de schade groot. Aan de zeewering is zij zeer gering. Het metaal van de mijn-vloog vele honderden meters landwaarts in. Gister waren tal van schilders bezig ruiten in te zetten. Eén bakker liep reeds 's nachts om één ure naar den glazenmaker, wie eerst komt, eerst maalt. De angst bekruipt menigeen, als hij den wind weer naar 't Noord-Westen ziet gaan. BROUWERSHAVEN. De bespreking inzake de prijsbepaling der Schouwsche turf heeft tot resultaat gehad, dat de turf, die reeds gedistribueerd is, ge leverd wordt voor f 11,per 1000 K.G. aan boord schip te Zierikzee. De turf zal dan kosten per 100 K G. van f 1,40 tot f 1,50. De niet gedistribueerde turf, die voornamelijk aan den Schelphoek is opgeborgen, mag geleverd worden buiten de distributie om, voor f 2,50 per 100 K.G. afgehaald. Daarna zal de Schouwsche turf-kwestie wel tot aller tevredenheid zijn opgelost en als kwestie spoedig tot het verleden behooren. BROUWERSHAVEN. De bevolking onzer gemeente bedroeg op 31 Dcc. j.l. 1324, t. w. 638 mannen en 686 vr. NIEU WERKERK. Gisteravond is den knecht van den heer C. J. v. Westen, landbouwer alhier, een ernstig ongeval overkomen. Toen hij de paarden na het drenken weer op stal bracht, sloeg een der overigens makke dieren den knecht, J. v. d Meet, tegen dë linkerzijde van den buik, zoo ernstig, dat onmiddellijk geneeskundige hulp moest worden in geroepen. Nog denzelfden nacht is hij naar het ziekenhuis te Noordgouwe vervoerd, waar het bleek dat de inge wanden waren getroffen, zoodat een operatie noodig was.- Dë toestand van den ongelukkige is zeer ernstig. BRUINISSE. HedenDonderdag middag kwam alhier in de Tramhaven de ijzeren sleepkraan „Rotterdam No. 97", schipper Verbeek, geladen met steen kolen van Rotterdam naar Ter Neuzen. Het schip was onder het sleepen van Dordrecht naar hier zwaar lek geworden. Pompers zijn op het schip om het boven water te houden. Waarschijnlijk zal de lading overgeladen moeten worden. Een meisje had het ongeluk een kan kokende koffie over het lijf te krijgen. Terstond moest heelkundige hulp worden iDgeroepen. ST.-FILIPSLAND. Woensdag 9 dezer hield jhr. De Muralt, in de „Druiven tros" alhier, een rede. Voor de pauze voerde hij het woord over: „Evenredige vertegenwoordiging", daarna sprak hij over de geschiedenis van zijn partij, de Unie-Liberalen. Van beide gedeelten volgt hier een kort overzicht. I. Heel Nederland vormt 1 kiesdistrict en wordt verdeeld in 18 kieskringen. De 3 grootste steden vormen elk een afzonderlijken kieskring. In de gemeen ten blijven dezelfde stembureaux. In eiken kieskring is een hoofdstembureau. In Den Haag is het Centraal-stembureau. De stemming gaat net als vroeger. Elk stemmer maakt slechts 1 hokje zwart. Elk stembureau telt de stemmen der vakjes en der candidates en zendt de opgave naar 'thoofdstëmbureau. Van hier gaan al de opgaven uit denzelfden kieskring naar 't Centraal-stembureau, waar dus alles samen komt. Elke groep van 25 kiezers heeft het recht een candidaat te stellen. Aan sluiting bij een of andere politieke partij is noodzakelijk. Van 1 partij mogen niet meer dan 10 candidaten op de lijst komen. Op het hoofdstembureau wordt het stembiljet vastgesteld. De voorzitter loot, welke lijst in elk vakje komt. Voor eiken kieskring is dus een stembiljet. Die stembiljetten, welke verschillend zijn, worden 45 dagen voor de stemming gepubliceerd. Gemachtigden der kieskringen wijzen aan het Centraal-stembureau de partijen aan. Als dezelfde partij uit de verschil lende kieskringen denzelfden gemach tigde aanwijst, krijgt men dus in het geheel voor b.v. 10 partijen 10 gemach tigden in Den Haag. 'tAantal uitgebrachte stemmen: 100 noemt men den kiesdeeler. Door den kiesdeeler te deelen op 't aantal stemmen van elke partij, weet men het aantal zetels voor die partij. De zetels, die nog aan het getal 100 ontbreken, zijn voor de grootste resten. Wie minder stemmen dan de helft van den kiesdeeler heerf, krijgt geen zetel. 't Aantal stemmen van een partij door 't aantal zetel3 heet de secundaire kiesdeeler. Wie minstens zooveel stemmen heeft als de sec. kiesdeeler, is gekozen. De meerdere stemmen worden gevoegd bij den kandidaat, die van de niet ge kozene het hoogst staat. .Door overneming van eenzelfde kandidatenlijst worden meerdere kieskringen tot 1 kieskring samengesmolten. Daardoor krijgt een ander dan no. 1 meer kans. De stemmen van iemand, die 2 maal gekozen is, vervallen, dit alles werd zooveel moge lijk aanschouwelijk voorgesteld. H. De liberale partij was ontstaan door de Fransche revolutie. Zij heeft het goede ervan overgenomen en het slechte weggeworpen. In 18 iS veroverde zij met Thorbecke de vrijheid van spreken, denken en schrijven. Zij was een en had geen tijd voor onderling gekibbel. Haar tegenstanders waren en zijn nog de dogmatici: de clericalen en de socialisten (eedsdwang, privaatbezit). Na 1848 kwam allengs de verslapping, zooals in de A.-R. partij eerlang de ver slapping zal komen na haar overwinning van de finantiëele gelijkstelling. De liberalen hebben niet gedaan wat zij" konden, vooral niet voor het openbaar onderwijs. De onderwijzers hebben te weinig salaris. Om dat goed te regelen zou 30 millioen per jaar noodig zijn. De 'liberalen hadden eigenlijk ook een dogmahet anti-clericalisme. Langzamer hand ontstonden stroomingen. In 1885 ontstond onder Mr. Levy de Liberale Unie. In 1894, toen Tak van Poortvliet voor algemeen stemrecht was, scheidden zich de oud-liberalen onder Mr. Tyde- man af. In 1901 stichtten Drucker, Treub en Marchant de vrijzinnig-democratische partij. In 1913 ging men weer samen, vor mende de concentratie. Doch de vrijz.- democr. hebben de zaak bedorven door uit de concentratie te gaan Spr. noemde de vrijz.-democr. het dartele veulen, de oud-lib, de rossinant en de liberale unie het stevige werkpaard. Een woord van dank bracht hij ons ministerie, dat ons land op eminente wijze uit den oorlog weet te houden. Met een op wekking om zich bij de liberale unie aan te sluiten eindigde hij zijn belang wekkende rede. SCHERPENISSE. Onze vroegere dorps genoot L. M. van Geet, thans woonachtig te Leerdam is aldaar benoemd als Het zoontje van A. O. had deze week het ongeluk op het ijs te vallen waardoor hij zijn hand verwondde. Dit ging. tot bloedvergiftiging over, zoodat geneeskundige hulp moest worden in geroepen. De wond is beterende., ST.-ANNALAND. Onze gemeente telde op 1 Jan. 1918 totaal 2588 zie len (1284 m. en 1301 v.), legen 2599 jop 1 Jan. 1917.. MIDDELBURG. De politie alhier heeft een inval gedaan in een café, waarover reeds klachten van ouders waren ingekomen, daar door jeugdige personen in dat café vrij grof om geld werd gespeeld. Bij den inval werd een viertal dezer jeugdige personen spelende aangetroffen en naar het bureau mede genomen, terwijl thans tegen den café houder procesverbaal is opgemaaakt wegens het geven van gelegenheid tot hazardspel en tevens wegens overtreding der drankwet. Door de politie alhier is in genomen een baal met 375 knotten regeëringssajet; als verdacht van dezen diefstal werden aangehouden twee be stellers van Van Gend en Loos, waar van een bekende de baal uit de goederenloods aan het station te hebben ontvreemd. Eveneens werd aangehouden een koopman, die deze baal heeft ge kocht. Tegen hem werd procesverbaal wegens heling opgemaakt. Op verzoek van de politie alhier is te Nisse aangehouden een deserteur van de infanterie, die zich te dezer stede had schuldig gemaakt aan ver duistering van zijn militaire kleeren. De man werd naar-hier overgebracht en na verhoor ter beschikking van de militairg overheid gesteld. Tegen een koopman, die de militaire kleeren voor burger- kleeren ruilde, werd verbaal opgemaakt wegens het feit, strafbaar gesteld bij artikel 439 wetboek van strafrecht, waarin liet inruilen van militaire kleeren zonder toestemming van den comman deerenden officier verboden is. Kerknieuws Ned. Herv. Kerk. Bërocpen: Te Papendrecht, L. v. Maslrigl le Yiaardiiigeii: Te Nu- mansdorp (als hiilppred.) A. Heems kerk, caud. le Ter Aar. Te Moerkapelle. le Blauwkapel en te 1-1a- geslein, S. C. Groeiieveld, cand. le Gardcrcn. Te' Iloogersmilde (toez.) II. W. M. Hupkes, cand. te Menal- tlum. - Te Bovensmilde, W. J. van Eklen te Zoel mond Bedankt: Voor Maassluis P. G. de Vev Mesldagh te Schipluiden. Geref. Kerk. BeroepenTe Donkerbroek, D. Prins le Üudega (Small.) Chr. Géref. Kerk. Aangenomen: Naar Groningen, II. Bicsma. cand. le. Sneek. Bedankt: Voor Harlingen en voor Rijnsburg, II. Biesma, cand. Ie Sneek. Voor Apeldoorn, A. M. Berkhof f le Zwolle. Marine en Leger. Bij beschikking van den Minister van Marine isde heer H. W. Polder mans, mach. 3e ld., geb. le "Noord- wellc, geplaatst aan boord van H. M. „Noord-Brabant". Landbouw en veeteelt. Hel aantal, leilen der Zeeuwsche Landbouw-Maalschappij is gestegen tot 4000. Het vorige jaar bedroeg heL nog maar 3185. Voor de afd. Zie rikzee was de toename van 406 lot 518 leden. POORTVLIET. Dinsdagavond werd door de landbouw-vereenig'ing „Ons Voordeer', in de herberg van P. J. van der Slikke, een algemeene jaarverga dering gehouden Na voorlezing der notulen en preccntielijsten werd over gegaan tot de benoeming' van een voorzitter; de lieer Joh. de Wilde moest als zoodanig aftreden. Op den heer Joh. de Wilde werden uitge bracht 89 en op den heer G. P. vau der Slikke 18 stemmen, zoodat eerst genoemde werd herkozen. Door hel bedanken van den lieer G. P. van der Slikke als secrelaris- pcnningmcesler, waarvoor sollicitan ten w'.nvu opgeroepen en er zich 9 hadden aangeiheld, werd overgegaan lot hel stemmen van die candidaten. Na verschillende malen 'n vrije stem ming le laten passèêren, 'bleven op het laatst over de heeren B. Krijger en C. van Westenbrugge, eerstgenoemde kreeg 79 en laatstgenoemde 42 gel dige stemmen, zoodat gekozen werd de ljcer B. Krijger. Na eenige onder geschikte zaken besproken te heb ben, 'Aloot de voorzitter de vergade ring. Verkoopingen, enz. BRUJNISSE, 9 Jan. lieden werden alhier teil verzoeke van de hëferen Gebr. Hage, ten overstaan van notaris Biermasz, publiek verkocht: paar den voor f 270, f 550, f 980 en f 1335. Onderwijs ZIERIKZEE. Zeventien sollicitan ten hebben zich aangemeld voor do vervulling der betrekking van onder wijzeres aan School A. OUD-VOSSEMEER. Mej. Christina de Wilde, oud-leerlinge der Rijks- Normaallessen le Tholeu, en in liet voorjaar 11)17 geslaagd als onderwij zeres, heeft thans een benoeming ge kregen als tijdelijk onderwijzeres le SL-Annalaml, waar de heer Geense lijdelijk aldaar werkzaam zijnde, nu in militairen dienst is. Geen diefstal. Onlangs werd gemeld, dal 'tc Vlis- singen diefstal, van een portefeuille met een belangrijk bedrag aan geld had plaals geluid, waarvan '11 offi cier werd verdacht. Thans is de por tefeuille met inhoud teruggevonden in

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1918 | | pagina 1