Z.zeescli8 Nieuwsbode JSr, Vor2itta'' Als de Raad op het voorstel van den heer Gelderman ingaat, dan krijgen wij allerlei re kwesten met hetzelfde verzoek. B IJ VOEGSEL betoomde bij de van MAANDAG 7 JANUARI 1918, no. 10105. Vergadering van den Gemeenteraad te Zierikzse, op Vrijdag 28 December 1917. De burgemeester, mr. A. J. F. Fokker, opent de zitting. Aanwezig zijn de heeren Van der Kwast, Doeleman, Van den Bout, Pol- vliet, Koopman, Van Nouhuys, Tim merman, Gelderman en Den Beer. Afwezig: de heeren Panny, Van Os en Ribbens. De voorzitter deelt mede, dat de boeken van den gemeente-ontvanger door Burgem. en Weth. in orde zijn bevonden. In kas was f 29.431,335, 't geen overeenkomt met de vertoonde gelden en geldswaarden dat van den heer J. A. Biermaat een schrijven was ingekomen, waarin hij bericht, dat hij wegens drukke bezigheden de benoeming tot regent van hel burgerlijk armbestuur niet kan aanvaarden; van den heer M. J. Constandse, dat hij de herbenoeming tot regent van genoemd college aan- j neemt, en van den heer F. A. Klop- j bert, dat hij de hegbenoeming lot rcgenl van het Burger-Weeshuis ac- j cepteert; dat van het Ministerie van Binnen- landsche Zaken een missive ontvan- j gen was, waarin werd medegedeeld, dat volgens bericht van den Minister van Buitenl. Zaken liet onmogelijk Is het tijdstip aan te geven, waarop1 de door den bommenaanval op Zie- rikzee aangerichte schade zal worden vergoed. Intusschen is door den Mi- nister van Buitenlandsche Zaken bij de Britsche regeering aangedrongen op een spoedige regeling van deze aangelegenheid; j dat namens den vice-president van den Raad van State de Raad is opge roepen om in zake het beroep, ingc- steïd door den Raad van Zierikzee 1 tegen het besluit van Gedeputeerde Staten van Zeeland, waarbij goedkeu- j ring is onthouden aan zijn besluit I tot onderhandschen verkoop van de j iichtwachterswoning ;net grond op den Westhavendijk nabij het West havenhoofd, nadere memoriëu en be wijsstukken vóór den 21 Dec. 1917 in te zenden; dat brieven zijn ingekomen van Gedep. Statenwaarbij door hen goedgekeurd worden hel lsle suppl. kohier van den H. O. voor 1917 cn het raadsbesluit tot opname van kas geld in 1918, en dat bij Kon. besluit is goedgekeurd het raadsbesluit tot wijziging der verordening lot heffing van een belasting voor den openbaren afslag van aard- en boomvruchten en van visch. Al deze stukken worden voor ken nisgeving aangenomen. Afschrijving van den Hoofdelijken Omslag werd verleend aan mr. A. B. Somer, over zes maanden, tol een bedrag van f 46,46s, wegens vertrek naar Rotterdam, aan A. van As, voor acht maanden, tot een bedrag van f 2,73, wegens vertrek naar Haam stede. Aan de erfgenamen van Lena Zoeter, weduwe van Cornells Meerse, werd ontheffing van den Hoofdelijken Omslag verleend. De voorzitter deelt mede, dat in gekomen is een adres van de afdee- liug Zierikzee der S. D. A. P., waarin verzocht wordt een centrale keuken zelve in het leven te roepen, en die niet aan particulieren over te laten, wjjl de ervaring in andere gemeenten geleerd heeft, dat centrale keukens in handen van particulieren niet het vertrouwen van de bevolking genie ten, en dientengevolge tot ondergang gedoemd zijn. Met het oog hierop verzoekt zij beleefd het besluit in tic vorige vergadering genomen om de centrale keuken in handen van parti culieren te geven te herroepen of niet uit te voeren. Zij dringt er nogmaals op aan een centrale keuken te willen stichten, opdat, aangezien de voeilsel- en brandstoffennood steeds njjpender wordt en daarmede ook de behoefte aan een centrale keuken des te groo- ter, in de komende maanden de fiuan- ciêel minst draagkrachtigen de zeker heid erlangen zich ook van een war men maaltijd tegen een niet te hoogen prijs te kunnen voorzien. De voorzitter zegt, dat Burgem. en Weth. zicli met mijnheer Sipkens in verbinding hebben gesield. die zich disponibel tiad gesteid om dc spijzen tot geringen prijs ,tc leveren, Jnits voor hem een fornuis werd aangeschaft, hetgeen een kwestie van een f 300 was. Later is een schrijven van den haer Sipkens ingekomen, waarin hij meldde, dat de risico om voor eigen rekening spijzen te verstrekken voor hem te groot was, maar dat hij met genoegen de leiding van een centrale keuken zou op zich willen nemen tegen ecu salaris van f 700. Dc maal tijd, bestaande uit aardappelen, vet en groente zou op ongeveer 20. cent per portie komen te staan, bijaldien er honderd mensehen waren, die van de central.' keuken zouden gebruik maken. Spreker vreest, dat als een centrale keuken er zal komen, de ar beidende bevolking, evenals elders, voor wie zij bestemd is, er geen ge bruik var. zal maken. Men kookt lie ver zijn eigen potje. Burgem. en Weth. weten niet, wal zij in deze moeten doen. Zij hebben er aan ge dacht een commissie van vrouwen te benoemen, om na te gaan, waaruit een behoorlijks maallijd zal moeien bestaan, en tot welken prijs die- geleverd kan worden. Zij doen echter geen voorstel, maar verklaren zich, diligent. De heer Doeleman vindt liet jam mer, dat Burgem. en Weth. geen nadere slappen gedaan hebben. Spr. heeft in de laatste raadsvergadering op de Concertzaal-gewezen, die best voor een centrale keuken zou zijn in te richten. Hij had verwacht, dal B. en W. dc kosten van ecu centrale keu ken geraamd hadden, cn ook den prijs der porties, zoodat men kon welen, tegen hoeveel deze kunnen ge geven worden. Het onderzoek van den heer Sipkens geeft weinig licht. Deze is geen deskundige; kan dus niet weten wal de porties zullen kosten. B. en W. hebben in dc vorige zitting machtiging van den Raad gekregen in deze handelend op te treden. Hij hoopt, dat zij er alsnog gebruik van zullen maken. Medegedeeld is aan hem, dat de producten ,die betrok ken kunnen worden van het Levcns- middelenbureau, in voldoende nunc aanwezig zijn, en dat men niet dit bureau in overleg kun Ircdcn, boe die producten verstrekt zullen wor den. De brandstoffennood is grooter dan Burgem. en Weth. zich voor stellen. Zeer velen hebben niet toe reikend brandstof. Spreker geeft in overweging om de som voor de op- richting van een centrale keuken be- noodigd, niet te hoog te nemen. Wij moeten toonen, dal Zierikzee iets doet. wat voor de bevolking noodig is. De voorzitter zegt, dat hij met den heer Sipkens lang over deze zaak gesproken heeft. Eerst was diens ver langen, dat de gemeente met een for nuis zou tegemoet komen. Den 21slen December ontving hij van den heer Sipkens een brief, waarin deze mede deelt, dat hij van de zaak afzag. Aan de vertraging in deze hebben niet Burgem. en Weth., maar heelt de heer Sipkens schuld, die ons zoo lang op antwoord liet wachten. Spr. heeft gehoord, dat in de meeste ge vallen n centrale keuken fiasco heeft gemaakt. In Amsterdam wordt van de centrale keuken weinig gebruik gemaakt. Men moet, zegt de lieer Doeleman,'er niet te veel geld aan spendeeren. Burgem, cn Weill, heb ben er aan gedacht een bekendma king in dc courant te doen, dat, wie van een centrale keuken gebruik wenscht te maken, zich daarvoor zal opgeven. Blijkt dit getal te gering te wezen, dan gaat men niet tot de oplichting van een centrale keuken over. De heer Koopman heeft de vorige vergadering tot zijn leedwezen niet kunnen bijwonen, waarin de centrale keuken besproken is geworden en aan Burgem. en Weth. een blapco-crediel is verleend. De centrale keuken i - in sommige gemeenten geslaagd, in an dere niet. De heer Doeleman wijst op de Concertzaal. Dit gebouw is wel geschikt om personen te herbergen, maar niet om er een centrale keuken in te vestigen. Voor een 60 a SO men- schen te koken, gelijk mei de Bel gen geschied is, zou nog gaan. Men moet, zegt spreker, met een centr. keuken flink beginnen. Half werk is niets. Bij een centrale keuken toch moet men alles in het groot aan schaffen ,wil men goedkoope porties kunnen geven. De zaak is niet ge makkelijk. De heer Doeleman onderschat de moeilijkheden niet. Het beéto was, dal men in de courant publiceerde, dal een centrale keuken zal opgericht worden, wanneer er voldoende deel neming is. Een ieder ihocl cclitci weten, wat hij voor zijn geld krijgt. De heer Den Boer had het goed gevonden, wanneer Burgem. en Weth. met bepaalde voorstellen gekomen waren. Hij vreest echter, dat men in Zierikzee van een centrale keuken weinig gebruik zal maken. Aan brand stof echter is grootc behoefte. Hij zou willen, dat men de som, die men wil uittrekken voor een centrale keu ken, waarvan de deelname dubieus is 'zal aanwenden in lil mindering vail den brandstoffenprijs voor de be hoef tigen. De voorzitter: B. en W. zullen aan het gemeentebestuur te Bodegraven schrijve i, waar een centrale keuken van gemeentewege is opgerichl, en dit verzoeken de noödigc gegevens te willen geven len opzichte van den prijs der porties en dc 1c verstrekken spij zen. ij zullen dit publiceeren én vragen wie van een. centrale keuken gebruik wenscht ie maken. Hij hoopl a i „c" W- in Januari mol een definitief voorstel kunnen komen Wat de heer Den Boer wil, lacht hem niet toe. Gesteld, dat men hei bedrag t welk 'n centrale keuken zou kosleii verdeden ging aan toeslag voor brand stollen en andere lovensbcnoodiïil- heden, dan zou men daarmede lócli mei ver komen. Elke huisvrouw wil haar eigen polje koken, zoolang zij stooksel heeft. In de grootc steden zooals Amsterdam, zal groot gebrek komen aan voedsel en brandstof. Aan de orde is hel voorstel van B en W. tot liet rooien van vijf iepen- boemen staande in iiet Zejkcterrein. Zij strekken, niel lol versiering en kunnen best gemist worden. Hel afko mend hout zal men. bezigen voor hel vernieuwen van briiggcdekkeu. We gens de buitengewone (Tuurle van hei hout cn liet noodzakelijke' der boven genoemde vernieuwing is de aanne ming van dit voorstol'zeer in 'l beland van de gemeen Ie. De heer Van der Kwast: Op den uuichlweg zijn ook egiige boomen die er beslist uit moeten. Nog cenige boomen op den Grachïwcg en het Havenplem werden door spreker aan gewezen, die zijns inziens gerooid moesten worden. De voorzitter 'merkt op, dat in den Raad alhjd voor liet behouden van hoornen gevoelden is geworden. De heer Van der Kwast zou willen, dal men flinke boomen plaatste in plaats van jonge boompjes te zetten naast oude boomei De heer Koopman is hel in dil op zicht niet eens met den lieer Van rVaS['.Ec" doel der hoornen van den Grachtweg. zou kunnen gerooid worden, maar hij durfde niel met een voorstel daarloe komen. Grootc boomen te planten,: gelijk dc lieer Van der Kwast wenscht, gaat niet. J vindt nok, dat verscheidene boomen nog kunnen gerooid worden, tn het Shngerbosch staan er verschei dene, die inrotten. Hij zal alles nog eens goed nagaan, maar vrees! dat wanneer hij met voorstellen tot' rooi- mg komt de Raad legen zal wezen. Oogenblikkeiijk zou van de hoornen die met goed meer zijn, heel veel geld te maken wezen. Beter is het in eens een opruiming ie houden, dan van tijd tol tijd boomen 1c rooien Ten deele gaat hij mei den vorigen spreker mee. De voorzitter vraagt, of de lieer \an der Kwast genoegen neemt mol de gedane toezegging. De heer Van der Kwast: Ja, miin- heer de voorzitter. De heer Den Boer vraagt, of hel de bedoeling is, t hout van de ie rooien hoornen gereed ie maken voor de dek laag van de bruggen, of dc boomen' te verltoopen, en uit dé opbrengst er -van de kosten van de deklaag te bestrijden. De voorzitter: De bedoeling is dat het hout door de gemeente zal 'gele verd worden. De lieer Den Boer: Is dit voordee- iiger? De heer Koopman: Ja. Hierop wordt liet voorstel van B. en W. aangenomen. Aan den lieer D. G. G. van Riugél- Stem, onderwijzer aan de School voor Lager en M. U. L. O. werd op zijn verzoek een duurtetocslag toegekend berekend over liet Lijdrnk van 1 Fe bruari tol en met 31 Dec. 1917, naar to pet. vail zijn jaarwedde. Op liet adres van de gemeente werklieden P. J. Bossaert cn II. Haze waarin verzocht wordl vermeerde ring van duurletoeslag, wordt oji voor stel van Burgem. en Weth. gunstig beschikt, zoodat zij mei ingang van 1 Nov. 1917 verhooging van duurle toeslag van f 1 per week zuilen out- vangen. Ingekomen is een adres van tic leeraren van de Avondschool voor Vakonderwijs, waarin zij op hun sala ris duurletoeslag verzoeken. Waar hij hel toekennen van duur tetoeslagen de Raad sleeds van hel beginsel is uitgegaan, deze sicchïs voor hoofdbetrekkingen toe te slaan en de door adressanten verrichte werkzaamheden in nevenbetrekkingen plaats hebben, stellen Burgem. en Weth. voor afwijzend op 'l verzoek van adressanten te beschikken V Dc lieer Van der Kwast: De 'heeren die op de Avondschool' werkzaam zijn hebben die betrekking aangenomen, omdat zij-van de hoofdbetrekking niet konden leven. Spreker meent dat ui ook- aanspraak kunnen maken op duurtétoeslag. en gerit- in overweging hun hierip tegemoet te komen. De voorzitter persisteert bij 2ijn meening, dal alleen voor de hoofdbe- Irekkmg duurtetocslag verleend wordt «ijken wij daarvan af, dan zullen tal van andere personen duurteloeslag komen vragen. De heer Gelderman ondersteunt liet voorstel van den lieer Van der Kwast. J 'f gekant legen de onderscheiding van hoofd- en hijbetrekking. Er kun nen gevallen zich voordoen, waarin men met weet, wat een hoofd- en wat een bijbetrekking is. Het ver zoek is zijns inziens billijk. De levens standaard is zóó geslegen, dat de werkzaamheden ruimer betaald moe- en worden. Hij stelt voor 't verzoek in te willigen. liet voorstel van Burgem. en Weth wordl in stemming gcbrachl en aan genomen met 7 legen 3 stemmen, legen slemden de heeren Van den Bout, Van der Kwast en Gelderman. Rn Sf ^et voorstel van Burgem. en Welli. tot verzekering van gemeente-gebouwen. Naar aanleiding an n schrijven van de Maatschappij tot verzekering van uitgesloten risico's le Zulphen,.stellen Burgem. en Weth voor de onderscheidene gemeente-ge bouwen volgens de door den gemeente- bouwmeester overgelegde laxalie in herbouw tot een gezamenlijk bedrag van f 514.650 bij genoemde Maat- schappij le verzekeren. Valt er geen schade, dan zijn de kosten, ver bonden aan het sluiten dezer assuran tie gering. Valt er schade, dan wordt deelnemers gedragen, echter ten hoogste tot een vooraf vast- le| 5 r"'l,lraS' hetwelk ten hoogste 101 2 pCt. kan klimmen. DC gemeente zou dus m hel ergsle geval een schade van .en hoogste f 10.000 kunnen leiden. De lieer Gelderman weet niet, welke gel-ouwen bedoeld worden. Als die verspreid liggen, is hei hit een finan cieel oogpunt niet raadzaam de ver zekering aan te gaan. De voorzitter: De gebouwen zijn op een lijstje vermeld geworden. Alle gebouwen der gemeente zullen ver zekerd worden. Bij den vorigen bom- aanslag was liet op dc gasfabriek be doeld. Noodig is het zekerheidsmaat regelen te nemen bij bomaanslagen oorlog of oproer. De heer Gclderman heeft zich zeiven ook geassureerd. preker ook. En als een goed huis vader moeten wij het ook voor dc gemeente doen. De heer GcldermanHij zou wfel 1 scl"P, maar niet honderd sche pen, waarvan hij eigenaar was, assu- retren. Dc lieer Doeleman zegl, zich nog niet verzekerd le hebben, maai- meent dal in elk geval de gasfabriek geassu reerd moei worden, indien 't voorstel van B en W. verworpen mocht wor den Want de vliegers gaan af op het ^as-van-Gent- was het de sui- kerfabriek, hier is hel dc gasfabriek geweest De lieer Koopman is er voor alle gemeeniegeliouwen te assureeren Voornamelijk worden hommen gewor pen op die plaatsen, waar-licht brandt. Dc heer Gelderman zal geen' tegen voorstel doen. Het voorstel van Burgem. en Weth. wordt hierop met algemecne stemmen aangenomen. Tervjai'el komt hel voorstel van B en W. tot wijziging van de verordening tot regeling der salarissen van de onderwijzers. Overeenkomstig 'i ver zoek van Gedep. Sinten stellen B. en W. voor om de aanvangsjaarweddc van 1 hoofd der opeiib. lagere school le bepalen op f 1300 mei' vijf drie- .jaarlijksche verhoogingen van 1' 100. dus lot een maximum van f 1800 Na vijftien dienstjaren zal dit maximum alsdan bereikt zijn. Hel komt B. en tv met gewensciit voor de vcrlioogin- gen om de Iwee jaren toe te kennen waar de wet deze om de vijf jaar eisciit. en de door dc wet vereischtc wedden zooveel iager zijn. De lieer Van der Kwast vraagt het woord. De reden, waaróm spreker het woord vraagt over de salnrisregeliim der onderwijzers is, dat hij de vorige maal geen Raad kon bijwonen, die lie aas I onvoltallig over liet belang rijkste gemeentebelang Iioefl geoor deeld. Dc voorzitter valt spreker in de rede door 1e zeggen, dat wat spreker wenscht le bespreken, thans niet aan de orde is, wijl die zaak in de vorige vergadering behandeld is. De heer Van der Kwast meenl, dat wat hl) zeggen zal, wel degelijk be trekking heeft op. liet voorstel van Biirgem. en Weth., zooals straks zal blijken. Hij vervolgt hierop zijn rede w a arm hij na een korte- inleiding zijn meening uit over de wijze, waarop J salarissen der onderwijzers in deze gemeente wenscht geregeld te zieu. Zierikzee zij een schooIsUdje dat n aantrekkingskracht uitoefenen moet om hier ter schole te gaan. Spr haalt die dorpsscholen aan, die ais uitmuntend bekend staande een ge- liecle verandering ten goede aan het gemeenschapsleven hebben gegeven. Zijn voorstellén zijn met het oog op de tijdsomstandigheden ('tzeerknup. pelige stokpaardje van B. en Win overeenstemming met het finantiëel beleid, t welk voorschrijft den tering naar den nering te zetten. Er moeten nieuwe bronnen gevonden worden waaruit de kosten moeten bestreden worden. „Verhooging der gemeente belasting, door de oorlogswinst, mis- „schien binnenkort ook door de demo bilisatiewinst, het meer opdiepen van „belasting door controle met de rijks belastingen, het mettertijd weer min- ,,der worden van de distributiekosten. „Is het juist de bedoeling van den „Raad om het onderwijs niet op peil „te houden door een telkens wisselend „onderwijzerskorps, dan behoeven wij „heelemaal niet voor de tweejaarlijk- „sclie verhoogingen zoo bevreesd te „zijn, die spreker straks zal voor stellen. Bovendien kan nog de toe- „name van onkosten door die twee- „jaarlijksche verhoogingen geleidelijk „gesteld worden over dc jaren 1918 „1919, 1920, 1921 en 1922, dus finanti- „eele bezwaren, zooals het college van „tijdsomstandigheden en Burgemeester „en Wethouders hebben, worden toch „door een .groot deel ondervangen. Bo- „yeudien al was dan de begrooting „in 1922 met f 5575 verhoogd, dan „toch nog zou dit geen vijfde cent „voor den Hoofdelijken Omslag wor- „den, terwijl ook nog in aanmerking „kan komen een voorstel tot verhoo- „giug van het hier in Zierikzee zeer „geringe havengeld, dat tevens nog „óver langeren termijn geldt, dan in „ecnige Zeeuwsche haven van dezelfde „grootte als Zierikzee. En men mag „op toeneming van de bevolking „rekenen en op welvaart, dank zij „liet werkelijke streven van onzen „Burgemeester om onze gemeente „groot te maken. Er komen toch „mettertijd meer visscliers, waterlci- „ding, electriciteit en het beheer daar over, en daardoor nijverheidsinstel- „lingen en fabrieken. „In allen gevallen, wat 't zwaarste „is, moet liet zwaarste wegen, en dat „is hier het onderwijs. Spr. verschilt „met dc regeling van Gedep. Staten „hierin, dat de veteranen juist meer „belöoning krijgen èn om hun be droefdheid èn om hun trouw, te „welen, de heeren Van Baliegooijen, „Aalbregtse, mej. Leupen, de heer De „Graaf en mej. Snellen. Dit kost nog „f 2550 meer dan het voorstel van „Gedep. Staten. Van een enkelvoudig „onderwijzer, uitgaande met f 700 „aanvangsalaris, zou ik negen twee- „jaarlijksche verhoogingen van f 100 „willen hebben, dus maximum f 1600, „op zijn vroegst op 36-jarigen lceflijd „te bereiken. „Heeft hij hoofdakte verplicht of „niet, dan f 250 meer. Heeft hij een „akte voor talen of wiskunde, gymnas tiek, teekenen, dan f 200 boven dat „van den simpelen onderwijzer. Is hij „hoofd van de school, dan f 300 bo dendien. „Waarom zijn die negen tweejaarl. „verhoogingen tot een maximum van „f 1600 noodig? Dit hebben de raads leden kunnen lezen uit de missive „van het Rijksscliooltoezicht op het „Lager Onderwijs in de 1ste Inspectie, „waarbij alle behoeften, benoodigd- „heden, lasten worden uitgezwermd; „de salarissen moeien in gelijken tred „daarmede voortschrijden. „Ook is liet goed met beter salaris „onderwijskrachten te krijgen uit an- „dere maatschappelijke kringen. - „Om den raadsleden 't gemakkelijk „te maken, zegt spreker nog eens, „dat deze voorstellen pas op volle „kracht kunnen komen in 1922, zoo adat hierin ook geleidelijkheid en „zachte glooiing is. „Dus in 1918 is de regeling dezelfde „als die van Gedep. Staten, zooals „reeds in Burgli en St.-Annaland, ja, „in Kruiningen zelfs f 100 meer (f 800 „lot f 1300). In 1919 komt céne ver hooging bij, dus f 700—f 1300; in 1920 Iwee verhoogingen, in 1921 f 700 - f 1500 en in 1922 f 700-f 1600. Dan is de regeling geleidelijk ingevoerd en worden de onkosten per jaar onge veer f 600 hooger. Spreker stelt derhalve voor: aanvang f 700, verhoogingen om de 2 jaren hoofdakte er bij f 250 meer, hoofd vnn de school f 300 meer voor het hoofdschap en zijn dienstjaren. Deze regeling geleidelijk in te voeren. De voorzitter merkt op, dat artikel 2 van dc verordening aan de orde is, en dat daarop door Gedep. Staten een aanmerking is gemaakt, die Burgem. en Wctli. aanleiding gaven de door beu gedane wijziging in de verorde ning voor te stellen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1918 | | pagina 5