Zierikzeesche Nieuwsbode Maximumprijzen belegen Kaas. ABONNEMENT: Maandag 7 Jan. 1918. (ZIERIKZEESCHE COURANT). Dir.A.J.DELOOZEJr. UitB.-Hoofdr.A.FRANKEL. gave vóór 1,ure. ADVERTENTIËN: EERSTE BLAD. Rantsoen peulvruchten. G L YCERI N E. Koffie en Thee. Oorlogsoverzicht. Uit Stad @n Provincie. Prijs per 3 maanden 1,40, franco per post/1,70. Voor het buitenland per jaar 10, Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt en Vrijdag. 74ste JAARGANG. No. 10105. van 1—3 regels 50 ets., van 4 regels en daarboven 15 ets. per regel. Reclames 20 ets. p. regel. Bij contract belangrijke korting. Inzending op den dag van uit- Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Wijziging distributieregeiing huiden en leder II. De BURGEMEESTER van Zierikzbe: Brengt tor kennis vaa belanghebbenden de navolgende oironlaire van den Minister van Laodbonw. Ngverheid en Handel van 29 December j.l. No. 2068a De Minister van Landbouw, Ngverheid en Handel, Gezi°n zjine beschikking van 7 Deoember 1917, No. 1032, Afdeeling Crisiszaken (Bureau A. Z.), betreffende eene distributieregeling van huiden en leder II; Heeft goedgevonden te bepalen I. Art. 1, derde lid, wordt gelezen als volgt: Onder schoenfabrikanten, waaronder begrepen fabrikanten van leealklaar schoen werk. worden in deze regeling verstaan alle fabrikanten, wier jaarljjksche productie op 1 Augustus 1917 meer dan 100 paar schoenen of lesstklaar schoenwerk bedroeg en voorts alle fabrikanten, die door het Rgksdistri- butiekantoor voor huiden en leder na te noemen (R. D. H. L) zullen worden aange wezen. II. In aitikel 3 worden bggevoogd de woordeu,,en fabrikanten van leestklaar schoenwerk' III. De distribuiieregeliog van huidon en leder II treedt in werking op den dag der plaatsing in de Staatscourant van deze be schikking. ZiiBixzai, den 4 Januari 1918. Do Burgemeester van Zikbikzib, A. J. F. FOKKER VAN CRAYESTEYN VAN RENGERSKERKE. Opheffing verbod van aflevering en vervoer ongeschild eikenhout. De BURGEMEESTER van Ziebikzbe Brengt ter kennis van belanghebbead«n de navolgende circulaire van deu Miniator van Landbouw, Ng veiheid en Handel van 29 December j 1., No. 4945, De Minister van Landbouw, Ngverheid en Handel, Heeft goedgevonden: in te trekken zgue beschikking van 26 No vember j 1., no. 847, Afdeelicg Criaiszaken, Bureau A. Z.betreffende het verbod van Aflevering en vervoer van ongeschild eiken hout. Zibbikzbe, den 4 Januari 1918. De Burgemeester vau Zierikzee, A. j; F. FOKKER VAN CR VYESTEYN VAN RENGERSKERKE. De BURGEMEESTER van Zibbikzbs; Brengt ter kennis van belanghebbenden de navolgende circalaire van deu Minister van Landbouw, Ngverheid en Handel van 31 Docember j.l. no. 880: De Miniiter van Landbouw, Ngverheid en Handel, Heeft goedgevonden i onder intrekking van het ter zake bepaalde bq zgne circulaire van 24 October 1917, no. 406 Afdeéling Criaiszaken, Bureau Volks voeding, vast te stellen voor peulvruchten een rantsoen van Va k.g. per hoofd en per 4 weken. ZiEKiuiB, den 5 Januari 1918. De Burgemeester van Zierikzee, A. J. F. FOKKER VAN CRAYESTEYN VAN RENGERSKERKE. De BURGEMEESTER van Zibbikzbe, Brengt ter kennis van belanghebbenden, de navolgende oironlaire van den Minirter vau Landbouw, Ngverheid en Handel, vau 81 December j.l., uo. 3323 DK MINISTER VAN LANDBOUW, NIJVER HEID EN HANDEL, Gezien artikel 8 der Distributiewet 1917; Heeft goedgevonden: te bepalen 1'. De verkoop en de aflevering van ruwe glycerine, glycerinewater, en zeepzieders- onderloog, is verboden. 2*. Het verbod sub 1 gesteld is niet van toepassing - op rechtstreeksche verkoop en aflevering van Nederlandsche glyoerine-ialfi- nadergen. 3*. Van |h«t verbod sub 1 gesteld kan ontheffing worden verleend door dea Minister van Landbouw, Ngverheid en Handel (Afd. Crisiszaken vau zgu Departement). Ziibikzbb, den 5 Januari 1918. De Burgemeester vau Zierikzee, A. J. F. FOKKER VAN CRAYESTEYN VAN RENGERSKERKE. Se BURGEMEESTER van Zibbikzbb; Brengt ter kennis van belanghebbenden da navolgende circulaire van den Minister van Landbouw, Ngverheid en Handel van 21 December j.l., no. 3497/V. De Minister van Landbouw, Ngverheid en Handel, Gezien artikel 8 der Distributiewet 1916 en artikelen 5 en 7 van de Distributieregeiing voor thee en koffie, d.d. 5 October 1917, no. 808, afdeeling Crisuzaken, Bareau A. Z, Gezien zgne Beschikkingen van 26 Novem ber 1917, no. 863, afdeeling Crisiszaken, Bureau A. Z. en vau 17 December 1917, no. 8497 II, afdeeling Crisiszaken, Bareau A. Z Heeft goedgevonden te bepalen: voor zoover noodig met intrekking van het bepaalde in vorengenoemde beschikkingen: 1°. de leveranoiers van theo en koffie aan detaillisten zullen ook nog in het tgdvak van 29 Decumbor 1917 tot en met 12 Januari 1918 aan detaillisten thee en koffie mogen aflereren en wel op een hun door een detail list over te leggen bon no 3 eener thee- en koffiekaart 0.05 kg. thee; bon no. 5 oener thee- en koffiekaart 0 05 k.g. thee; bon no. 8 eener thae- en koffie'kaïit 0,05 kg koffie 2°. Gedurende hut tgd«ak, aanvangende 1 Januari en eindigende 15 Jaauaii 1918 zul do r detaillisten aan verbruikers nog 1h*o eu koffi» mogen worden afgeleverd en wel op bon np. 9 eener thee- en koffiekap.rt 0 05 kg. thee; bon uo 26 6ener thee- en koflU- kaart 0,05 k.g. koffie. Zisrikzee, den 5 Januari 1918. De Burgomeester van Zibkikzee, A. J. F. FOKKER VAN CRAYESTEYN VAN RENGERSKERKE. De BURGEMEESTER van Zibbikzsb; Brengt ter kennis van belanghebbenden de navolgende circulaire van den Minister van Landbouw, Ngverheid en Handel van 31 December 1917, No. 1034. De Minister van Landbonw, Ngverheid en Handel, Heeft goedgevonden: Ingevolge artikelen 2 en 8 der Distributie wet 1916 vast te stellen de navolgende maximum-kleinhandelprgzon voor belegen kaas: per Vi k.g. per 0,1 k.g. a Volvette Gouda en Edammer met Rjjks- meik b. Volvette Gouda en Edammer zonder Bgksmerk c. Gouda 40 -+- d. Gouda 30 e. Gouda 20 f. Edammer 40 4- g. Edammer 30 -+- h. Edammer 20 4- t. Nagelkaas Ziibikzbb, deu 5 Januari 1918. Do Burgemeester voornoemd, A. J F. FOKKER VAN CRAYESTEYN VAN BENGER8KKRKB. f 0.94 f 0,19 - 0,92 - 0,19 - 0 85 - 0,17 - 0.74 - 0,15 - 0 60 - 0.12 - 0,86 - 0,18 - 0,76 - 0,16 - 0,61 - 0.13 - 0,40 - 0,08 Er is teil opzichte van de vredes onderhandelingen te Brest-Litowsk een kink in den kabel gekomen. De Duit- sche regeering wenscht namelijk het door haar troepen bezette gebied in Rusland vooralsnog niet te ontruimen, en is van gevoelen, dat de bevolking in Polen, Littauen en Koerland reeds over haar staatkundig lot een beslis sing genomen 'heeft.-Da,t Ide Duitschers weigeren te voldoen aan 't Russisch verlangen zich terstond uit het ge bied terug te trekken, hetwelk zij len koste van vele opofferingen en groote inspanning veroverd hebben, zoolang zij geen absolute zekerheid hebben, dat de geheele Russische natie den te sluiten vrede aanvaardt en eerbie digt, en zoolang het Russische leger niet is gedemobiliseerd, is alleszins verklaarbaar. Immers indien zij aan dit verlangen thans voldeden en Kale- din en Kornilof zouden met hun troepen zegevieren en de huidige Rus sische regeering verjagen, dan kan men er op rekenen, dat genoemde generaals, die steeds voor voortzetting van den oorlog geijverd hebben en geheel onder den invloed van de gealliëerden staan, geen o,ogenblik zou den aarzelen den oorlog met de cen trale staten te hernieuwen. Reeds hierom alleen zou een huidige ont ruiming een onvergeefelijke •taktische fout wezen. Ook de eisch van demo bilisatie der Russische troepen is om diezelfde reden niet onbillijk. An ders staat het geschapen ten opzichle van de zoogenaamde uitspraak dei- bevolking van de bezette gebieden. De lichamen toch, die zich over hel staatkundig lot der bevolking hebben uitgesproken, zijn door de regeeringen der Centrale Staten ingesteld. Zij kun nen dus zéker niet als een vertegen woordiging van het volk aangemerkt worden. Bovendien kan geen volksuit spraak als 'n vrije wilsuiting aange merkt worden, zoolang 't land mili tair bezet is. De Russische regeering heeft levens voorgesteld de vredesonderhandelin gen niet meer tc Brest-Litowsk, maar te Stockholm voortaan te voeren. De Duitsche regeering heeft dit voorstel van de hand gewezen, op grond dat voor de heropening der zittingen Brest-Litowsk vooraf was aangewezen en voorts dat de gevolmachtigden van de vier verbóndene staten zich rdeds naar Brest-Litowsk begeven hadden. .Wat dit punt betreft, heeft Rusland toegegeven. De Russische gevolmabh- tigden zijn dan ook met Trotzky in eigen persoon naar Brest-Litowsk af gereisd, teneinde te trachten de onder handelingen alsnog tot een goed einde te brengen. Intusschen verkneukelen zich de gealliëerden, inzonderheid de leidende Eng. staatslieden, over de gerezen moei lijkheden. Zij zijn zelfs deswege tegen over de Bolsjewiki reeds veel vrien- I del ijker gestemd. Engeland heeft zijn 1 gezant Buckanan, die bij de Bolsjewiki geen persona grata is, teruggeroepen, eü Rusland heeft tot gezant te Londen l benoemd den revolulionnair Lilwinof. De twee Russische revolutionnairén, die te Londen gevangen werden ge houden en op wier vrijlating de Bolz- jewiki tevergeefs hebben aangedron gen, zijn nu plotseling in vrijheid ge steld. Dit alles wijst er op, dat de Britsche staatslieden een zwenking van hun staatskunde ten opzichte van Rusland's huidige regeering voorberei den, teneinde deze des te beter te kunnen beïnvloeden. Een 'Finsch blad brengt het sensationeelc bericht, dal de gezanten fier Enleïile gezamen lijk aan hun rederingen hebben ver klaard, dat zij lè,i aanzien van de be trekkingen lot Rusland geen anderen uihyeg zien, clan een deelneming aan de vredesonderhandelingen. Trotzky trouwens heeft op 29 December aan alle^ volken en regeeringen der met Rusland verbonden landen 'n oproep gericht, waarin deze worden uitge- noodigd aan de vredesonderhandelin gen te Brest-Litcwsk deel te nemen. In dien oiiroep werd 'n overzicht ge geven van het door de Russische ge delegeerden onl'Vorpen plan. Dan volgt liet program der Centralen, het welk zich door de volgende verklaring kenmerkt: „het ligt niet in de bedoe ling der Middenrijken zich de tijdens den oorlog bezette gebieden geweld dadig toe tc eigenen'. Met het oog op deze verklaring kan men niet meer bewerendat de oorlog om de bevrijding van Belgiëvan de Noordel. departementen van Frank rijk of van Servië wordt voortge zet. Nu gaat het* niet langer aan ons al' te schepen met algemëene f razen dat het noodig is den strijd tot het einde uit te vechten. Eischen de ge allieerden aldus de oproep even als wij hel recht om over eigen lot te beslissen voor de bevolking van Elzas- Lotharingen, Galicië, Polen, Bohemen, zoomede van de Zuid-Slavische ge bieden? Zoo ja, dan behooren zij zich er over uit le sp -<\ken, of zij hunner zijds bereid zijn aan de volken van Ierland, Egypte, Indië, Indo China en Madagascar zelfbeslemmingsrecht toe te kennen, zooals de Russische revo lutie dit aan de volkeren van Finland, de Oekraine, Wi(rusland enz. heeft verleend. liet is duidelijk, dat indien men eenerzij ds voor de vreemde vol keren van vijandelijke stalen het recht eischt om over eigen lot te beslissen, doch anderzijds dit aan de volkeren 'der eigen staten, of koloniën Onthoudt, dit niet anders beteekent dan een ver dediging van een verkapt, doch zeer cynisch imperialisme. Ingeval de re geeringen der Entente den algemeenen vrede met geweld zullen trachten Le verhinderen, zal dc Russische delegatie niettemin de onderhandelingen toch hervatten. Aldus de zakelijke inhoud van den Russischen oproep. ÜMIEUWSTUDINGEN. NEDERLAND ASSEN. Te Zwarlemeer heeft II. van D. een moordaanslag gepleegd op zijn buurman J. L., door op dezen met een revolver een schot te lossen, waardoor hij levensgevaarlijk verwond is geworden. D. is gevankelijk naar Assen overgebracht. 'ZIERIKZEE. poor de Nationale Bankvereeniging is voor ruim 25 millioen aan inschrijvingen overge bracht op de nieuwe 41/2 Nederland sche Staalsleeuing. De Commissaris der Koningin heeft mot ingang van 16" December 1917 herbenoemd tot secretaris van de Gezondheidscommissies, gezeteld le Middelburg, Goes, Veere en Zierikzee, de tegenwoordige titularissen. Insulaire hypotheekbank te Zierikzee. Uit den Slaat der Bank per 31 Dec. 1917 blijkt, dat in 1917 werd verkocht voor f 1.632450 Pandbrieven, terwijl f 310750 werd teruggekocht, gevende dus eene vermeerdering van f 1.321700. In 1917 werd gesloten aan Hypo theken voor f2.686150 en f 1.261300 afgelost, gevende dus eene vermeerde ring van f 1.424S50. Op 31 December 1917 stond aan Hypotheken uit voor f 7.019650, terwijl voor f 6.908050 aan Pandbrieven in omloop was. De vermeerdering der Pandbrieven zoowel als die der Hypotheken is de grootste geweest van de oprichting j der Bank af. Op 31 December was er geenerlei achterstand van rente. Executies hebben in 1917 wederom niet plaats gehad. Mej. Kühl, modiste alhier, heeft haar cliënteele 'n smaakvollen wand- kalender doen toekomen. SEROOSKERKE. Hel aantal inwo- ners dezer gemeente bedroeg op 31 December j.l. 297 personen. NOORDGOUWE. De bevolking de zer gemeente ,is in den loop van het jaar met 16 personen vermeerderd, zoodat de bevolking op 1 Januari 1.1. bedroeg 882 personen, l. w. 430 m. en 452 vr. ZONNEMAIRE. De bevolking dezer gemeente bedroeg op 31 Dcc. 1.1.1018 zielen. BROUWERSHAVEN. De uilslag der Vrijdag alhier gehouden verkie zing voor een lid van den Raad dezer gemeente is, dat zijn candidaat ge steld de heeren C. W. den Boer, P. D. Bos, C. Gast Jz. en J. D. de Kater, over welke personen op Dinsdag 15 dezer alhier een stemming ten stad- huize door de kiezers zal plaats hebben. Deze stemming wordt nog ge houden volgens de bestaande kiezers lijst op dezelfde wijze als dit in de laatste jaren plaats vond. Eerst in 1919 wordt de Raad na ontbonden te zijn volgens evenredige verlegenwoor- ding in zijn geheel opnieuw herkozen. Het mag daarom wel eenige verwon dering wekken, dat voor deze eene opengevallen plaatswelk lid toch slechts een jaar ongeveer zitting zal hebben, zooveel animo bestaat en zoo veel drukte veroorzaakt wordt. ST.-FILIPSLAND. In verband met de discussie over de distributie in het laatste raadsverslag diene 't volgende: Door 2 leden van de commissie van advies is een onderzoek ingesteld naar den omvang van. het werk, aan de distributie verbonden. Zij moesten al spoedig conslaleeren, dat het werk voor één persoon te veel is. Hierdoor zijn de heeren V.an Nieuwenhuijzen en Clarisse (in het raadsverslag aan geduid door v. N. en C.) in het gelijk gesteld. Toen dezer dagen een schipper van hier eens op zijn motorschuit ging kijken, vermiste hij de koperen stoomfluit. Daar 't vaartuig al eenigen tijd onbeheerd voor den wal lag, is het niet met zekerheid vast te stellen wanneer de diefstal heeft plaats ge had. De politie stelt een onderzoek in. ST.-MAARTENSDIJK. Blijkens de in dit nummer voorkomende adver tentie zullen voor het gezelschap „Tot Nut en Genoegen" alhier in 't midden dezer maand optreden de heer en mevr. Speenhof!'. Een aparte aanbe veling behoeven we daar niet voor tc schrijven. 'Goede wijn behoeft geen krans en bovendien het talrijk ipubliek dal nu ongeveer een jaar geleden was opgekomen om het echtpaar Speen- hóff te hooren, gaf bij die gelegenheid door het herhaaldelijk luide applaus voldoende blijk van ingenomenheid; 't Toen aan mevr. en den heer Speen- hoff enthousiast toegeroepen „Tot weerziens" zal derhalve spoedig ver vuld worden. Verkoopingen, enz. RENESSE, 5 Jan. Ten overstaan van Notaris F. J. H. Jespers werd voor de Erven van wijlen den heer R. Steur Jr, publiek verkochtEen woonhuis, achter huis, Erf en Tuin in de kom dezer gemeente voor f 2710. 78 A. Bouwland in Roelandsweegje onder Noordwelle voor f 1170,per 41 A. ,68 c.A. 42 A. 80 c.A. Bouwland aan den Lagen Zoom onder Noordwelle voor f 1275,per 41 A. 68 c.A. 51 A. 20 c.A. Bouwland onder Noord welle voor f 1300,per 41 A. 68 c.A. ST.-ANNALAND. Het op 3 dezer ten overstaan van Notaris Timmerman te St.-Annaland geveilde huis en erf aldaar, van wijlen J.h Gunter, is gekocht door den heer Abraham Pieter Goedegebuure voor f 1800. Onderwijs. THOLEN. Vrijdagmiddag had hier in de Bijzondere School in tegenwoordig heid van den heer K. Brants, District- Schoolopziener te Goes de installatie plaats van het nieuwe Hoofd der School den heer J van den Berg van West- Kapelle. Gesproken werd door den voor zitter, den heer Joh. Janssen, den heer Brants, den heer van den Berg en den heer M. M. C. Haaijer. Vanwege de oudej-s der kinderen waren velen opge komen. Heden Maandag aanvaardt de heer van den Berg zijn betrekking.. Kerknieuws Ned. Herv. Kerk. Beroepen: Te Putten o/d. Veluwe J. G. Dekking te Renkum. AangenomenNaar Benschop, I. Kievit te Garderen. Bedankt: Voor Leiden Dr. Th. L. Haitjema te Hoogmade. Voor Wilium S. G. Groeneveld, cand. te Garderen. Voor Gouderak |J. Ronge te Hoogblok- land. GereL Kerk. Aangenomen Naar Doesburg, J. L. Jaspers te Beekbergen. Geref. Gem. THOLEN. Naar wij vernemer is da. A. Janse reeds sedert geruimen tijd ver hinderd voor zijn gemeente op'te traden. Door een hevigen schrik heeft lir z:gn stem bijna geheel verloren. Rechtzaken MIDDELBURG. De rechtbank alhier heeft rechtsingang met bevel tot ge vangenhouding van beklaagde verleend in de zaak tegen den 27-jarigen werkman B. uit Wemeldinge, thans gedetineerd te Middelburg, die verdacht wordt brand te hebbeu gesticht te Wemeldinge, op 27 December j .l., in een schuur van den landbouwer K. aldaar, door een bran dende lucifer door een gebroken ruit in die schuur te werpen. Het O. M. der Rotterdamsche Recht bank eisch te tegen C. T., 37 j., schipper te St.-Annalandj wegens het ongedekt vervoer van aardappelen, van zijn woon plaats naar hier, f 10 boete, subs. 10 dagen hechtenis. Vergadering van den Gemeenteraad te Noordgouwe, op Vrijdag 4 Januari 1918. Tegenwoordig alle leden behalve de heer Van Gorsel. Bij den aanvang der verg idering wenscht de voorzitter de leden met de hunnen een gezegend Nieuwjaar ea hoopte dat dit jaar de zoo zeer ge- wenschte vrede zou brengen. Weder- keerige heilwensch van de aanwezigen. Ingekomen een schrijven van Gedop. Staten, dat, aangezien de Begrooting over 1918 nog niet was goedgekeurd, machtiging werd verleend om uit de posten der Begrooting betaling- a to doen tot op de helft der uitgetrokken bedragen; en een tweede schrijven van genoemd college, waarin de Raad ver zocht werd het besluit van 23 Ootober 1917, om dezen winter geen herhalings- onderwijs te geven, in te trekken1. Inge val de Raad "niet tot intrekking overging zou het besluit ter vernietiging aan H.M. de Koningin worden voorgedragen. Met één stem tegen, die van den heer Van Gastel, werd het besluit ingetrokken. Meegedeeld werd, dat door den onder wijzer Evertse een verlengd ziekteverlof tot 1 Februari as. was aangevraagd. Op voorstel van den voorzitter werd besloten dat bij een eventueele vacature van onderwijzer(es) de sollicitanten zich aan een geneeskundig onderzoek' zouden moeten onderwerpen. De heer Schikker stemde tegen. De heer Prinse, rapporteur van de Commissie tot het maken van een verordening tot pro gressieve heffing van den H. O., bracht nu rapport uit. Besloten werd de Ver ordening aan de raadsleden rond te zenden, alsmede het door den rapporteur met behulp van den gemeente-secretaris opgemaakt tarief. De Voorz. bedankte de Commissie en inzonderheid den rapporteur, voor de vele bemoeingen en vooral het uitge werkt turief, dat hij een reuzenwerk noemde. Voorts werden nog vastgesteld de voorwaarden, waarop mered: /s 29' populieren boomen zullen v mocht worden, terwijl de Voorzitter >g op een vraag van den heer Prinse mede deelde, dat de petroleum, door de ge meente aangekocht, ten dienste is.'van het herhalings-ondenvijs en van die gezinnen, waarin ernstige zieken enz. zijn. Nadat de heer Van Gastel nog eenige woordén wijdde aan de wijze waarop deze vergadering was belegd, werd zij door den Voorzitter gesloten. Het broodrantsoen. Het bureau voor mededeelingen in zake de voedselvoorziening meldt: Opnieuw circuleert in de pers een bericht ditmaal aan De Standaard ontleend dat binnen eenigen tijd het broodrantsoen zal worden verminderd in dier voege, dat de geldigheidsduur der broodkaarten zou worden verlengd van 11 tot 13 dagen. Hoewel de beperkte hoeveelheid brood materiaal, indien de voorraad niet van buitenaf wordt aangevuld, te eeniger tijd zou kunnen nopen tot verlenging van den duur der broodkaarten, beBtaat op het oogenblik niet het voornemen daar toe over te gaan. Uitvoer van rundvee. Het Ned. correspondentiebureau meldt:

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1918 | | pagina 1