Zierikzeesche f§ Nieuwsbode ABONNEMENT: ADVERTENTIËN: "EERSTE BLAD. Maximuminkoopprijs Zeep. Oorlogsoverzicht. NIEUWSTIJDINGEN. Uit Stad en Provincie. Gemengd Nieuws. Prijs per 3 maanden 1,40, franco per post 1,70. Voor het buitenland per jaar 10, Afzonderlijke nummers 5 cent. Verschijnt Maandag, Woensdag en Vrijdag. van 1—3 regels 50 ets., van 4 regels en daarboven" 15- ets.' per regel. Reclames 20 ets. p. regel. ia ia a no a mo m mm a Bij :cöntract belangrijke korting. Vriirian A Ian 1Q1R fTicmwrrrcruF rnnoANTt jaargang. No. 10 04. In2endmg op den dag van mt- VlIJUdy f Jdll. lolo. t,ZIEKIl\ZEt&CHE OOURAIMTJ. Dir.AJ.OELOOZEJr. Uitg.-Hoofdr.A.FRANKEL. gave v66r 1- me. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Da BURGEMEESTER van Zmmww, Brengt tor kennis van belanghebbenden, de navolgende oirculaire van den Minister van Laudlnuw, Nijverheid en Handel, van 27 December j.l.f No. 2743/2, De Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel, Gezien artikel 3 der Distributiewet 1916; Heeft goedgevonden: onder intrekking van zjjne beschikking van 22 November 1917, Ho.- 906, Atdeeling Crisitaaken, Bareau Volksvoeding, vast te «tellen voor zachte zeep een möximtim-in- koopprjjs, door de gemeenten te besteden, voor de periode van 4 tot 31 December 1917, van f 53,50 per 100 E.G. ZiiKixzsa, den 2 Jannari 1918. De Burgemeester van Zierikzee, A. J. F. FOKKER VAN CRAYE8TÏYN VAN RENG1R8KÜRR*. Bij Lloyd George, den bekenden oörlogzuchtigen Engelschen staatsman, die als Duitschland met redevoeringen te overwinnen ware geweest, dit rijk reeds lang verpletterd had, zijn ver schijnselen waar te nemen, dat hij over de vraag, of men ten opzichte van den oorlog den weg der onderhande lingen zal inslaan, eenigszins anders gaat denken, dan hij lot nu toe ge daan heeft, 't Schijnt namelijk, dat bij de Britsche regeering, waarvan hij 'lot nu toe de ziel is, geneigdheid be staat aan de te Brest-Litowsk gedane vredesvoorstellen de gewenschte aan dacht te schenken. Zij doet dit niet vrijwillig, maar wordt wegens de toe nemende zucht naar vrede bij de be volking, inzonderheid bij de arbei ders, daartoe blijkbaar wel eenigszins gedwongen. De Engelsche arbeiders partij, die den algemeenen vrede be slist wil, heeft in verband met haar ^vredesverlangen bij de Russische re geering tegen het sluiten van 'n afzoh- derlijken vrede krachtig geprotesteerd. Deze heeft op dat protest geantwoord dat zij bereid is de vredesonderhande lingen, die heden met de Centrale staten te Brest-Litowsk heropend wor den, uit te stellen, wanneer de gealli eerden alsnog verklaren om over een algemeenen vrede op den grondslag der Russische voorwaarden te willen onderhandelen. Die voorwaarden zijn geen annexaties en geen schade vergoedingen. Het Fransche dagblad de Tempsschrijft naar aanleiding van die voorwaarden als volgt f „Móet „Dultschland zelf, zoo het de logische „gevolgtrekking wilde maken van het „vredesprogram in Brest-Litowsk op gesteld, niet erkennen, dat het den „plicht had Elzas-Lotharingen terug „te geven". Elzas-Lotharingen werd echter niet in 1917, maar in 1870 door Duitschland geannexeerd. ,Dit maakt natuurlijk een breed verschil. Als men nu al de landstreken en provin cies, die vóór het uitbreken van dezen wereldoorfog veroverd en ge annexeerd zijn geworden, wilde terug geven aan de oorspronkelijke eige naars of bezitters, dan zou wel de geheele kaart van Europa van gedaante veranderen, maar dan zoude Elzas- Lotharingen toch Duitsch grondgebied blijven, want Elzas werd door den Franschen Koning Lodewijk XIV aan Duitschland ontrukt. In het nummer van den 20sten Augustus 1870 schreef dan ook het Engelsche dagblad de 'Daily News „Voor bijna tweehonderd „jaar heeft Lodewijk XLV den Elzas „gestolen; het is mogelijk, dat de „diefstal verjaard is. Maar het recht „om deze laridslree'k weer le her overen, is niet verjaard. De be volking is Duitsch, volgens afstam- „ming, taal en levenswijze. Ze was „trotsch op het feit, tot de groote „natie te behooren, die tot nu toe „den hoogsten rang op "t vasteland „innam'. Ze behoeft echter niet min- „der trotsch er op te zijn, door een „grootere natie van haar eigen, bloed „en haar eigen tongval te worden op genomen". William Martin schrijft in zijir boek „Sur les routes de la victoire 1916, dit: „Daar de bevolking onder elkaar niets anders spreekt dan haar Elzassisch dialect, verstond bij het uitbreken van den oorlog het mee ren- deel der kinderen geen enkel woord- Frariscii Men in nu ingespannen bezig deze gaping aan te vullen. Het onder wijs moet echter toch in de Duitsche taal geschieden, daar deze de eenige is, die de kinderen zóó behccrschcn, dat zij het kunnen volgen"'. Inderdaad geven de. Franschen in t strookje grond van Elzas-Lotharin gen. dat zij bezet houden, 'n oorlogs krant uit, nieten T Fraïiscli", maar van 'l begin af lot 't einde toe in de Du l schc taal. .Hel bedoelde blad heelT Kriigsbeiichtc. De Russische garnizoenen begin nen Finland, hetwelk zich onafhan kelijk heeft verklaard, thaiis le ont ruimen. De Finsche senaat heeft liet voornemen in alle oorlogvoerende lau den gezantschappen le vestigen, aan gezien Finland zich als neutrale staal beschouwt. Naar de New-York Herald in zijn Parijsche Editie mededeelt, hebben een 50-tal ingezetenen van de Aineri- kaansche stad Mulvane (Kansas) de verplichting op zich genomen ieder 50 dollars bij te dragen tot oen fonds van één mifhoen dollars, dat zal wor den uitgekeerd aan dengene, die den Duitschen Keizer zal vermoorden. L' histoire se repête. ENGELAND. In de Pegwellbaai, tusschen Deal en Ramsgate is een mijn aangespoeld en ontploft, toen mannen beproefden om haar buiten bereik van de golven te trekken. Meu meldt, dat zeven man gedood en twintig gekwetst zijn. De ontploffing beschadigde ook huizen. De schok werd mijlen ver waargenomen. FRANKRIJK Ten gevolge van een ongewoon onge luk zijn passagiers in een trein tusschen Lyon en St.-Étienne het slachtoffer ge worden van verstikkende gassen. ""De trein liep op een grootencylinder met chloor, die van een goederenwaggon op het spoor gevallen was. Toen de trein stil hield, werden de passagiers in ver giftige walmen gehuld. Het ongeluk gebeurde in het open veld. Dokters uit Lyon vondon zestig menschen in een toestand van uitputting. Zij zijn naaf gasthuizen""vervoerd. SPANJE MADRID. Het paleis te La Granja is door brand verwoest. Eeu hevige wind maakte, dat de vlammen zich in het paleis verspreidden. Daar alle water buizen en fonteinen bevroren waren, kon men de brandslangen niet gebrui ken. Brandweermannen uit Segovia én andere plaatsen deden hun uiterste best om de séhade te beperken. Er zijn heel weinig schilderijen of voorwerpen van waarde gered en de verliezen, die ge leden zijn, zijn ontzaglijk. NEDERLAND DINXPERLO. Alhier is uit Pruisen een Nederl. militair aangekomen, die vier maanden geleden uil IJmuiden met bizonder verlof naar Essen was gegaan om de begrafenis van zijn moeder bij te wonen. Daar hij niet op de daarvoor aangewezen plaats de Pruisische grens was overgegaan, had men hem in arrest genomen. Hij heeft te Munster vier maanden in de gevangenis doorgebracht. Men ver dacht hem van spionnage. SCHOTEN. Woensdagnacht is er brand uitgebroken ten huize van den heer V., aan de President Steynslraat. Nadat de vlammen gebluscht waren werd ontdekt, dat er uit een vest, in een kast hangende, ruim f 800 ver dwenen was. Naast de kachel werd een flesch petroleum gevonden met een dot. Er was een gat in den vloer gebrand. 15 arrestanten ontvlucht. AMSTERDAM. Onder de militaire (voorloopige) arrestanten in dé Oranje Nassau-kazeme heerschte in de laatste dagen van 't afgeloopen jaar een rumoe rige stemming, waartegen niet altijd met 't gewenschte succes opgetreden kon worden, aangezien de huisvesting ten eenenmale onvoldoende moet genoemd worden. In 3 cellen zijn een dertigtal personen ondergebracht, verdacht van diefstal, of wegens desertie, insubordi natie en principieele dienstweigering. De aandacht der militaire autoriteiten werd reeds meermalen op dezen wan toestand gevestigd, doch het eenige wat tot nu toe geschiedde, was de bouw van een houten jjrovoesthuis gelijk het heet op de binnenplaats dezer kazerne, een lokaliteit, die hare voltooiing nadert doch totaal onvoldoende is, om bij een ernstige poging tot uitbraak, door de opgeslotenendaaraan weerstand te bieden. Maandagochtend, oudejaarsdag, wist van 3 arrestanten, die naar 't hospitaal overgebracht moesten worden, er één, een z.g. principieele dienstweigeraar, te ontkomen, 's Middags bij 't uitgeven van 't eten en het aflossen der wacht, ontvluchtte een tweede dienstweigeraar. 'e Avonds echter zou de „groote" poging gedaan worden. Om 8 uur belden dé arrestanten in een der cellen den dienst- doenden sergeant, belast met de bewa king der arrestanten. Gewoonlijk wordt dan om drinken of iets anders geVraagd. Toen nil echter de sergeant de cel binnentrad, wérd hij Onverhoeds aan gevallen, kreeg een stomp in 't gelaat van een der dienstweigeraars, en werd totaal overrompeld. Ook den soldaten, dié buiten stonden, mocht het niet ge lukken-de bende togen te houden. Van de ontvluchtten zijn er 7 terug gekomen, waarvan zes zich vrijwillig hebben aangemeldterwijl politie en recherche een vluchteling%anhielden en In de kazerne terugbrachten» Thans is wekten duidelijkste gebleken, datavoor de bewaking van dergelijke elementen, waaronder soms ware mis dadigers schuilen, afdoende maatregelen vereischt zijn. ROTTERDAM. Een agent van poli tie heeft in de Aorl van Nesslraat al hier losse werklieden op heelerdaad betrapt op het stelen van lood. Het drietal, dat door de vlucht trachtte le ontkomen, werd door den agent gesommeerd le blijven staan. Om kracht aan zijn aanmaning bij le zetten, loste de politieman een schol in de lucht. De drie vluchtende mail- hen sloegen hier geen acht op. Een tweede schot van den agent trof een der mannen in de rechterborst. Deze man zakte op straat ineen en werd naar het ziekenhuis gebracht. De beide andere lieten zich na hel tweede schol arresteeren. Op den Schiedarascheu dijk al hier heeft de politie met sabel en gummistok 'n vechtende volksmenigte uiteengedreven. Hierbij is een losse werkman door een slag met een sabel vrij ernstig in den rug verwond. Per brancard is hij naar zijn woning vervoerd, na in het ziekenhuis ver- bónden te zijn. DORDRECHT. De burgemeester alhier heeft van 't ministerie van bui- tenlandsche zaken bericht ontvangen dat de stoombootkapitein Arie Hoe- gee, die eenige maanden geleden te Gent wegens het overbrengen van brieven is gearresteerd en terdood veroordeeld, den 20sten December te recht is gesteld. SPIJKENISSE. Alhier zijn op Oude jaarsavond ii zeer*groot aantal ruiten ingeworpen. Er is, naar geschat wordt, voor meer dan f 1000 schade aange richt. om betere voorziening van steenkolen, daar in tal van gezinnen in dit opzicht nijpend gebrek heerscht. ZIERIKZEE. Geslaagd voor 2den stuurman groote vaart, de heer M. J. Kuijper, geb. te Ouwerkerk, thans te Soerabaja' (N.-I.) SCTIOUWEN. Gisterenmorgen vlo gen weer twee vliegmachines langs den westkust, van ons eiland, komende uit het Z.-W., koersende in N.-O. richting. NIEUWERKERK. Op 31 Dec 1917 waren in het bevolkingsregister inge schreven 922 mannen en 911 vrouwen, totaal 1833. Vermeerdering met 21 inwoners. ÓOSTERLAND. De bevolking dezer gemeente bedroeg op 1 Januari een totaal van 2077 inwoners, alzoo eene vermeerdering van 29 personen. BRUINSSE. De Nieuw jaarscol lecle heeft alhier f 284 opgebracht. ST.-FILIPSLAND. Daar er geen regee- ringsmeel op tijd was aangekomen, heeft de burgemeester aan den regeerings- commissaris machtiging gevraagd om 2000 K.G. tarwe te koopen. De machti ging kwam spoedig. Het stelen van brandstoffen neemt onrustbarend toe. Vooral weipalen móeten- het ontgelden. Ook neemt men, evenals den vorigen winter, zijn toevlucht tot het afzagen van palen van de zeewering. Zelfs waagt men het, hout te stelen van den voorraad, dien de gemeente onlangs heeft aangekocht voor distributie. De politie is druk bezig met den politiehond de dieven op te sporen. De hond.heeft al bewijzen van bekwaamheid gegeven. De vorige week hielden eenigè stroopefs, waarschijnlijk zes, een soort van drijfjacht. De rijksveldwachter was hen reeds op het spoor. Doch daar de nacht te licht was, kregen dé „jagers" hun bespieder bijtijds in het oog. Over moedig als ze waren, vuurden ze op hem, doch wondden hém niet. Het gelukte denijverigen politiedienaar niet, de wilddieven te bekeuren. STAVENISSE. In de laatst alhier gehouden gemeenteraadszitting is, be halve de reeds gemelde regeling der jaarwedden van de onderwijzers, ook nog besloten, dat voor het bezit eener acte wiskunde f 50 per jaar zal wor den betaald. OUD-VOSSEMEER. Er circuleert te dezer plaatse een adres aan den Minister Rechtzaken De rechtbank le Leeuwarden heeft vonnis gewezen in de zaak' van D. W.. 25 jaar, pakhuisknecht, de 22- jarige A. II., dienstbode bij mevrouw de wed. Kale BisschopSwifl, en den 22-jarigen schildersknechl 1). S., be klaagd resp. van diefstal met geweld pleging ten huize van mevr. Bisschop, medeplichtigheid en medeplichtigheid en heling. De rechtbank veroordeelde hel drietal resp. lot 2 en 5 jaar. Post- en Telegrafie In een- adres aan den direeteur- generaal" heeft hel bestuur van den Algemeenen bond de aandacht er op gevestigd, dal de brievengaarders in ongunstige positie komen te verkee- ren door de verhoogde kolenprijzen. Doordat in hun persoonlijke aanvraag ookde hoeveelheid begrepen is, die lioodig is voor verwarming van het hulppostkanloorvallen zij in de hoogere groepen, die voor de brand stofeenheden boven de 10 hoogere prijzen moeten betalen. Gevraagd is, deze hoogere prijzen, die niet uit het abonnement bestreden kunnen worden, voor rekening van de administratie te nemen, waardoor dan ook verkregen wordt, dat met. de verwarming van de hulpp'oslkan- toren verder wordt doorgegaan, het geen ook voor de postboden van groot belang is. Landbouw en veeteelt. Aan het Z. Land-( en Tuinbouwblad van 29 Dec. ontleenen we de volgende opgave vanwege de Rijkscommissie van Toezicht op de vereenigingen Groenten- en Fruitcentrale onder dato 18 Dec. 1917 van firma's (exporteurs) kooplieden, telers, die als zoodanig zijn geschorst of niet op de veilingen mogen worden toegelaten, terwijl het anderen verboden is voor of ten behoeve van te noemen personen als kooper of verkooper. op te treden M. de Giaaf te Oud-Vossemeer; P. Uil, J.b van Dienst, Joh. Ooms, M. Lindhout, J.b Vader, J. Bevelander, Abr. Horsel, F. W. Noteboom, G. J. de Wilde, A. C. Heijboer, Chr. Rijstenbil, Jac. Rijstenbil, allen te Oud-Vossemeer; C. W. Hagen te Steenbergen; A. Martens, Heinkenzand; J. C. Vermue te 'sHeeren- hoekW. Kole te 's-Heer-Arendskerke J. Westdorp te Ovezande en A. Ars te Borsele. Kerknieuws Ned. Herv. Kerk. Beroepen: Te Paesens c.a., C. J. van den Boom le,, Uithuizermeeden Te Nieuwyliel, M. Pol le Ilorssen. Aangenomen: Naar Bodegraven, F. Kijftenbelt te Leerdam. Naar Nieu we Pekéla, "E. II. Blaauwendraad cand". te Zuilen (U.) Bedankt: Voor Mijdrecht, J. II. ICöster le s-Grevelduin 'Capelle. - Voor Vorden (toez.), jhr. J. L. A. Martens van Seveiiho.ven le Utrecht. Voor Ooslerwokle, W. M. Bosch Ie Geesteren. Voor Moerkapelle. .1. Bus te Enter. BRUINISSE. - Dc collecte voor „Ivinderzorg" heeft f 51 opgebracht. Geref. Kerk. Bedankt: Voor Haastrecht, J. A. Verhoog te Reeuwijk. Voor Ter- wispel, J. Douma te Ambt-Vollcnhove (B.) Glir. Geref. Kerk. Bedankt: Voor Steen wijk, J. W. Polman te Hoogeveen. Het oppotten van zilvergeld. Er is schaarschte aan zilvergeld. Dit koml, doordat er velen zijn, die papiergeld niet vertrouwen en in de winkels alles wat ze koopen, met klein papier betalen en zilver terug, vra gen om het dan op te potten. Het Nbl. v. h. N. begrijpt de hou ding van deze menschen niet. Waar om wordt het zilvergeld vastgehou den? Vrees voor een staatsbankroet van Nederland behoeft er niet le zijn, want geen enkele staal staat er waar schijnlijk zóó sotied, zóó credielwaar- dig voor als Nederland. En diezelfde menschen, die nu zilver" en goud op potten en diamanten koopen, hebben misschien een groot deel van hun ver mogen in „Klissen" belegd of in an dere effecten, of namen in hoop op winst Duitsch papier. Of dit wijs of dwaas is, laten we in 't midden, maar dwaas is hel toch zekér órn Nederlandsch bankpapier niet te ver trouwen en liever zilver te hebben, dal toch zeker, als T op innerlijke waarde aankomt, blijft beneden de waarde van goud en dus ook beneden de ,wa'ardé van T papier van de Ned. Bank. dat meer dan wettelijk noodig is door goud gedekt wordt. Wij blijven dit bedrijf afkeuren en er tegen waarschuwen .zcgl het blad. Ook nog Ier wille van de potters zelf, want er kunneh nog verrassin gen op 't gebied van liet geldwezen komen, die de waarde van onze zil veren" munten bijvoorbeeld zouden kunnen doen dalen tot beneden, ver beneden de waarde die er nu tenge volge van den geldslandaard aan ge hecht wordt. Het verstandigstApét hij. die zich van 'l geld bedient als ruilmiddel cn niet lot vorming van eenspaarpol van munten. En hij brengt de maat schappij dan ook het minst in de war, doordat hij er toe bijdraag! de groezelige en on vertrouwbare zilver- Jions (want er is veel namaalw te doen verdwijnen. Een smokkelschool. Hel: nieuwste op „onderwijsge bied" is wel een te Maastricht op gerichte smokkelschoolwaar de ads pi ran t-smokkel aars volledig on derwijs in dit vak kunnen ontvapgen. De leerlingen aldus wordt aan de Maasbode bericht spélen er beurtelings voor ambtenaar of smok kelaar. oefenen zich in 't hardloopen met hindernissen, in het_zich verdekt opstellen, in het verkennen van het terrein, -in het spoorzoeken van amb tenaren en in het spoedig afwerpen en weder aalidoen van smokkelhar- nassen. Ook leeren ze er, om op de minst in liet oog loopende en minst hinderlijke manier, zware vrachten te dragen, alsmede alle mogelijke .ma nieren van verpakking. Moderne Wilden. De mode is een tyran. Ze is wreed en maakt haar slavinnen lot Papoeas of Zoeloe kaffers. In de N. II. Crl. wordt hiervan het volgende staaltje medegedeeld: „Vóór mij •liep een dame, rijk in bont gehuld. Een héél nauwe korte rok, daarover een onmogelijk wijde pelsjas (het bont is. duur op 't oogon- blik) in deze barre kou kousen zeer fijn alsspinneweb, lage schoenen cn boven den enkel, den linkerenkel... 't' Was te gek, ik moest mij ver gissen, het moest een kleinigheid zijn van het intieme toilet, die van zijn plaats geraakt, afgezakt was, een kou senband oi' iels van dien aard. Ik kwam dichterbij, bukte mij zooveel .ik met fatsoen maar doen kon. Een gouden armband, een gouden enkelband! Even boven den enkel was hij bevestigd en zóó nauw, dat hij onmogelijk afgezakt kon zijn. 't Was een gewone schakelarmband, maar hoe zou een armband op zóó'n onge legen plaats komen? Ik keek nog eens goed, 't was geen droom. Door de ijzige winterlucht was het of ik een stem hoorde, die mij toeriep: de mode! En ik boog eerbiedig hel hoofd...". TELEGRAMMEN. MIDDELBURG, 4 Jan. Dcverds. -:.Ie aan den moord le "Hulst, E. Thijs, is uit Honlenissc naar liet Huis van Bewaring le Middelburg overgebracht. PETROGRAD, 4 Jan. Trotzki heeft in een rede Voor hel centraal-cuinite op sarcastische wijze dc zijns inzien schijnheilige vredesvoorstellen van Düitsclilaiid ontmaskerd. Hij ver klaarde, dat de Russische regeering en arbeiders zich nimmer met Duilschland's voorwaarden zuilen ver- eepigen: Hel zal noodig zijn de Russi sche revolutie moedig te -verdedigen, indien de Cenlralen niet royal instem men met de vrije beschikking der Poolsche en Letthisclie natiën voor "hun eigen lot. LONDEN, 1 Jan. Trotzki's rede is liet eerste officiëele hier ontvangen berichtj dat de vredesonderhandelin gen afgebroken zijn. PETROGRAD, 4 Jan. De Maxima- lislisclie regeering stelde aan de Cen lralen voor, de besprekingen in Stock holm voort te zetten. Zij weigert echter 't Duitscii-Oostenrijkscli voor stel aan te nemen in zake de bezette gebieden.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1918 | | pagina 1