Inzending Advertentiën. ADVERTENTIEN. Nu ontspon zich nog een discussie over het levensmiddelenbedrijf. De lieer De Ruijter vraagt wat C. pp het distributiekantoor moet doen. Die hoort op de secretarie. De voorzitter: Van N. kan het niet af. 't Werk neemt steeds toe. Met Jauuari komt C. terug. De heer v. Eldik: Ze doen er niks! Van lamlendigheid staan ze tegen elkaar te hangen. C. moet terug. Als v. N. inlichtingen wil, kan hij best even naar-hier komen, 't Is maar 150 iM. Hij. kan 't op zijn dooie slofjes af. De heer De Ruijter: Zij schijnen 'l daar aïlen erg gezellig te vinden 'l Is zoo'n bij een komst je. Eens zag ik er den dokter en den secretaris, behalve de 2 ambtenaren, en de secre taris stond het publiek te woord n.b. De voorzitter: En de secretaris klaagt over zooveel werk! Laat die zich dan niet met de distributie be moeien. De ambtenaren hebben tegen mij geklaagd, dal ze ook in de kolen- administratie werden opgenomen. De heer v. EldikEen mooie boel Als ik ze daarover spreek, is 't maar: Ja, meneer. En achter mijn rug heb-' ben ze die praatjes. Dat zijn van die kwajongensstreken! Ik zou zulke mem schen direct willen schorsen, als ze weigerden! j oj De heer De Ruijter wénscht aan sluiting van de distributie bij Zierik- zee. De voorzitter voelt er veel voor. De heer v; Rooijen is er zeer tegen. Eindelijk wordt na een discussie, die (reeds in 't begin der zitting was be gonnen en aan liet eind werd voort gezet, besloten de school niet meer te laten gebruiken voor zaken buiten het onderwijs. Gevolg hiervan is, dat de muziek niet meer in de school haar bijeenkomsten mag houden. Verduistering van broodkaarten en bons. Door het doortastend optreden van wethouder Cramerus werd op het Levensmiddelenbedrijf te Breda een belangrijke diefstal ontdekt. Een drie tal, bedienden werden ontslagen, ver dacht van verschillende broodkaarten •en bons ontvreemd te hebben en wel ieen 40Ö wit- en 250 bruinbroodkaar-' ten, welke resp. voor 25 ct. en 5 ct. verkocht werden aan verschillende winkeliers hier ter stede. Ook een 3000 melkbons werden voor 8 cent verkocht, 100 levensmiddelenboekjes voor 25 ct., verder een 50-tal koffie- (en theekaarten, alsmede petroleum- en bloembons. Voor de gemeente is dit natuurlijk een schadepost, alleen aan melkbons ongeveer f 480. De justitie heeft een uitgebreid onderzoek inge steld. De groote verteringen der jonge lui in den laatsten tijd heeft tot ont- king dezer diefstallen geleid. Aanklaoht tegen De Standaard. Naai* de Tel. verneemt, heeft de burgemeester van Marken een aan klacht ingediend bij den officier van justitie tegen het dagblad De Stan daard., wegens een daarin voorkomend en voor liem z. i. beleedigend verlag over de laatste raadsvergadering en de ontploffing, die tijdens de zitting in de raadszaal plaats had. De burge meester acht zich hierdoor in zijn eer en goeden naam aangetast. Van blfydschap krankzinnig. Te Suchtelen in Pruisen is een Russisch krijgsgevangene, op het ver nemen dat de vrede tusschen Duitsch land en Rusland zal gesloten worden, van blijdschap krankzinnig gewor den. De man moest in een gesticht worden opgesloten. De verwarring in Rusland. De strijd te Irkoetsk tusschen ge regelde troepen der Roode Garde en kozakken en kadetten, heeft bijna een week geduurd. Kanonnen en machine geweren waren in actie. Gemeld wordt dat heele wijken der stad Verwoest zijn, terwijl ook het filiaal van de staatsbank en het telegraafkantoor in de asch gelegd zijn. Volgens een telegram uit Harbin heeft de Roode Garde tijdens den strijd te Irkoetsk den Franschen consulaircn agent en twee andere Franschen ver moord. De stad staat in brand. De be volking verhongert. De maximalisten hebben versterking uit Krasnojarsk ontvangen. Uit Harbin wordt gemeld, dat te iWladiwostok door de Bolsjewiki ernstige ongeregeldheden veroorzaakt zijn. Hel fort Peter I te: Kroonstad is in de lucht gevlogen. i Het graf der Bourbons. Zaterdagavond zijn in zes kisten de lijken van de vorstelijke personen uit het huls van Bourbon, Karei de Xde van Frankrijk, hertog Lodewijk van Agouléme, diens gemalin; voorts van een dochter van Lodewijk de XVIde, dat van den graaf van Chain- bord en zijn gemalin, prinses Maria Theresia van Modena, welke in de groeve van bet Franciskanerklooster te Castagnevezza bij Görz waren bij gezet, naai* Weenen, ter bijzetting in het Karmeliter-kl.ooster, overgebracht. Toen de strijd om Görz woedde, iiad het klooster van Castagnevizza veel van liet Italiaansch geschut te lijden, zoodat het plan opkwam, de lijkkisten naar Weenen over te brengen. De broeder der Keizerin, prins René van Bourbon-P arm a, woonde de bijzetting van liet lijk van de dochter van Lodewijk XVI en Koningin Antoi nette, de prinses Maria Theresia van Bourbon, bij. Petroleum. De minister van landbouw, nijver heid en handel heeft tot de burge meesters liet navolgende rondschrij ven gericht: Mij bereiken klachten over dc hoedanigheid van petroleumwelke door sommige kleinhandelaren wordt verkocht. Het schijnt, dat enkelen hunnen voorraad hebben willen ver- groolen door toevoeging van water Ook tijdens het vervoer moet het voor gekomen zijn, dat vervoerders of hun personeel een gedeelte van den inhoud der vaten petroleum vervingen door water. Hoewel van de zijde der petro- leum-imporleurs al het mogelijke wordt gedaan om dergelijke handelin gen tegen te gaan, zijn deze uit den aard der zaak meermalen moeilijk te bewijzen. Ik wil in het bizonder uwe aandacht op deze aangelegenheid vesti gen, om daardoor te bevorderen, dat de polilie-autoriteiten de bedrijvers van deze onregelmatigheden doen op sporen, opdat tegen hen maatregelen kunnen genomen worden om zulks in den vervolge te voorkomen. Scheuren van grasland. Het blijkt, dat sommige landbou wers niet tot het scheuren van gras land overgaan, omdat zij vreezen, dat hetgeen zij op dat land zullen telen, in 1t geheel door de regeering in bezit zal worden genomen. In dit verband zij opgemerkt, dat dit uit den aard der zaak voor de ge wassen, geteeld op gescheurd gras land, geen uitzondering op de alge meen te stellen regeling Jean worden gemaakt. Aan de andere zijde zullen echter in geenen deele de op grasland geteelde gewassen bij die van het bouwland ten achter worden gesteld. Buitengew. omsFandigheden voor behouden zullen voederbieten, kool rapen en paardepeen in ruime hoe veelheden aan de verbouwers worden gelaten, terwijl, indien het mogelijk is, haver, gerst en andere veevoeders aan de verbouwers voor veevoeder te laten, ook zij die deze gewassen op gescheurd grasland hebben geteeld, daarvan zullen kunnen profiteeren. Den landbouwers in de veehouderij- streken wordt derhalve nogmaals drin gend aangeraden om tot het scheuren van grasland over te gaan. Zooals reeds eerder werd medegedeeld, zal worden tegengegaan, dat in de bouw- s treken meer veevoeder wordt ver bouwd dan voor eigen behoefte nooclig is, terwijl hetgeen nog te veel mocht worden verbouwd, voor de zandstre ken zal worden bestemd. In de vee houderijstreken zal men derhalve voor de voeding van zijn vee op eigen ver bouw zijn aangewezen. Varkensmesterij in de bosschen. Men heeft in Duitschland in den afgeloopen zomer tienduizenden var kens dé bosschen ingedreven in de hoop, dat dc dieren daar vet zouden, worden, door hun eigen kostje op te zoeken. De varkens bleven dag en nacht builen en ontvingen geregeld bij het-gezocht voeder ook- nog wat krachtvoeder. De Allg. Fleischer Zlg. schrijft echter nu, dal de gekoesterde verwachtingen van deze woudweiden •niet ftijn vervuld. Hel geheel onder brengen dezer dieren in de bosschen werkt niet gunstig Zelfs met hel ver strekte krach tvoeder gingen ze ach teruit. Ook de vochtige boschlucht werkte nadeelig op hun gezondheids toestand. Nagenoeg van alle bosschen moesten de varkens ontijdig geslacht wórden wegens algemeen voorkomende longziekten. En van de dieren, die' lot het late najaar in de bosschen bleven, was minstens 80 procent eer achter uit dan vooruit gegaan in gewicht. Nog altijd geen „pais en vreê" op Marken, De geheimzinnige bommenhistorie op Marken houdt de gemoederen op liet eiland nog steeds bezig. De raads vergadering kon Maandag daar niet doorgaan, omdat de leden wederom weggebleven waren. En er was nog wel een punt op de agenda, dat spoedbehandeling verei'schte, naar het Hbld. meldt: Het Kon. Nat. Steuncomité had n.l. bericht, dal hel bereid was 90 pCt. bij te dragen van het bedrag, dat noo- dig zou zijn om 150 gezinnen op liet eiland gedurende 15 weken 'n onder steuning van f 10 per week deel achtig te doen worden, onder voor waarde, dat. de overige 10 pCt. uil de gemeentekas betaald zouden worden. Kennende den noodlijdenden toe stand, waarin vele gezinnen op Mar ken verkeeren, gaven toch de vijf vaadsleden ook dit keer aan den op roep geen gehoor. Op het uur waarop de raadsver gadering zou beginnen, waren alleen de burgemeester en de beide wethou ders op het stadhuis aanwezig. De raadsvergadering is thans ten derden male uitgeschreven en wel tegen Donderdag a.s.' Nader verneemt het blad nog, dat de raadsleden te kennen gaven niet langer onder de leiding van dezen burgemeester «te willen werken. Meer graan, verbouwen. De regeering tracht jlen verbouw van voedingsgewassen te bevorderen door het uitloven van premies voor liet scheuren van grasland. Dat zal niet' in voldoende mate tot het doel leiden, betoogt de heer S. W. de Clcrcq Sn 't Hbl. In 1915 was de met graan beteclde oppervlakte 50.000 H.A. grooter dan in 1917; in de jaren 1908—1912 even eens grooler, gemiddeld 46.000 II.A. In 19Ö8—1912 was gemiddeld 237.000 II.A. met rogge bebouwd; in 1917 slechts 187.000 II.A. or 18 pCt. min der. De cijfers over 1917 zijn boven dien onbetrouwbaar. De schrijver be rekent, dat de beteelde oppervlakte bouwgrond stellig ruim 20.000 II.A. (grooter is dan is opgegeven. Die 20.000 H.A. zullen wel niet met graan, maar zeker voor het grootste deel met ver boden vruchten zijn bebouwd ge weest. Het eenigc middel, waarvan de schrijver heil verwacht voor denver- bouw der graangewassen, is sterkere inkrimping van den verbouw van handelsgewassen eu zaden. Dat zal geld kosten. Maar meent men dan, vraagt hij, dat Amerika zoo liet ons al tarwe levert, dat zal doen tegen lageren prijs, vracht enz. inbegrepen, dan waarvoor die bier geteeld zal worden? Zouden wij politiek niet sterker staan, wanneer wij ons cconomiscK weerbaarder en onafhankelijker maak ten? Een schipbreuk. Hel stoomschip -Peregrine" van öc Gen. Steam Nav. Comp. is Zaterdag nacht bij storm\veer in tweeën ge broken bij het lichtschip „Longsand'1 ten N.-O. van den Theemsmond. Een reddingsboot bracht met moeite alle opvarenden in veiligheid: 56 passa- giersj meest vrouwen en kinderen en de 32 leden der bemanning. De „Pere grine" voer van Rotterdam naar Lon den. De Engelsohe gevangenen in Nederland. •Kolonel Gibbs, de oudste der En- gelsche officieren, die Zaterdag hier uit Duitschland zijn aangekomen, ver zocht aan Reuter's Bureau door mid del van de Nederlandsche pers den dank der Engelschen over te brengen voor de hartelijke ontvangst in Hol land, zoowel als voor de talrijke bloe men en andere betuigingen van wel willendheid. Kolonel Gibbs verzekerde dat de Engelschen door dit hartelijk welkom zeer getfoffen waren. Oogstvooruitzichten in Argentinië. De laatste berichjen uit Argentinië maken melding van het voortduren van de droogte. Voor het binnenhalen van den tarwe-, haver- en lijnzaad- pogst in '1 zuiden des lands' is djlvoor- deeliig. Daarentegen bestaat tengevolge van het gebrek aan regen gevaar voor het mislukken van den maïsoogsl: in het noorden des lands. De kwaliteit van 't tot nu toe geoogste broodgraan is zeer gunstig, zoodat het voor export beschikbare kwantum weder hooger geschat wordt dan te voren. De Euro- peesche 'mogendheden onderhandelen in tusschen over zoo groote leveringen, dat zelfs een recordoogst waarschijn lijk niet voldoende zal zijn, om in deze vraag te voorzien. Alleen reeds Engeland en Frankrijk onderhandelen over een levering van 2,5 millioen ton tarwe. Nieuwjaarsschieten. In de Borgerslraat te Amsterdam wilde een soldaat „het oude in het nieuwe schieten". Hij nam een pa troon, Mie hij bij zich liad, en be- werkte die met een nijptang, met bel gevolg, dat liet projectiel ontplofte en de kogel zijn meisje in de linker borst trof. De ongelukkige werd in het Williclmina-gasthuis opgenomen. Te middernacht werd een familie, clie in een bovenverdieping aan de Sinl-Anthoniebréeslraat gezel ling bij een was. plotseling opgeschrikt door een revolverkogeldie door de ruit binnen kwam vliegen. Gelukkig werd niemand door liet projectiel getroffen De kogel was er een van het zwaarste kaliber, 5 m.M. De vliegtuigonplaag. Een Duilsche tweedekker vloog Maandag te kwart over 11 over Aardenburg en St.-Kruis zeer laag en werd in St.-Kruis beschoten. De nieuwe toestand in Rusland. De bolsjewiki willen vrede en dat is hun kracht, want ver het meerendeel der Russen smacht er naar. En de bol sjewiki hebben de boeren gewonnen door den grond onder hen, die tot dusver nict-bezitter8 waren, te verdeelen. Na tuurlijk is zoo'n regeering naar bet hart der boeren. Laatstgenoemden bebbon alvast hun deel genomen. De boeren uit een zelfde dorp hebben de gronden, die rond-het dorp lagen, onder elkaar verdeeld. Lagen de gronden tusschen meer dan een dorp, dan verdeelde men bet land tusschen de dorpen. Heel eenvoudig. Maar.... is dat socialisme? Integen deel Als de constituante nu de nationa lisatie van den bodem proclameert, wat zal er dan gebeuren? Zij zal aldus voorspelt een Rus van de andere partij in eiken boer, in plaats van een socia list, een kleinen eigenaar, een kleinen burger-grondbezitter vinden. Men zal moeten onteigenen. Dat zal aanleiding geven tot ongekende moeilijkheden en zelfs tot bloedig verzet. Op de vraag, of Rusland zal uiteen vallen in verscheidene afzonderlijke republieken, antwoordde dezelfde Rus, dat bij het niet gelooft. Slechts Finland zal zich onafhankelijk maken. En de Oekrainers zullen in hun land zelf geen meerderheid voor hun onafbankelijk- beidsvoorstel vinden. Op zijn best zullen zij als zelfregee- rende staat in de Russische bondsrepu bliek blijven. Wat Polen betreft, zoo beweert men te St. Petersburg, dat Duitschland aan Polen dezelfde vrijheid geven zal, aie Rusland aan Finland zal schenken. Indien Finland bijvoórbeeld een onafhankelijke staat wordt, zal dit met Polen ook bet geval zijn. TELEGRAMMEN. DEN HAAG, 2 Jan. Het gerechts hof alhier heeft lieden den Minister van L., N. en H. bevoegd verklaard, 'tot het uitvaardigen van een verbod van vervoer van aardappelen en de beklaagden, die door de rechtbank al hier wegens het overtreden van dit verbod ontslagen waren van rechts vervolging, tot f 15 boete veroordeeld en verbeurdverklaring van de in beslag genomen aardappelen. Het gerechtshof heeft vrijge sproken L. H. L., visscher, en P. J. D., kruidenier te Bergen-op-Zoom.% be klaagd van verboden vervoer in een visschersvaartuig. Door de rechtbank te Zierikzec waren zij veroordeeld i'esp. tot 2 en 3 maanden gevangenis straf. Bevestigd is 't vonnis der recht bank te Middelburg, waardoor C O. Ie Breskens wegens oplichting door een brief met waardelooze papieren te verzenden met een aangegeven waarde van f 10.000; ook is bevestigd het vonnis der rechtbank te Middel burg veroordeelende F. J. W., predi kant te Serooskerke (W.) wegens be- leediging van J. V., door deze in de kerk toe te roepen: „Jij bent de dief!" LONDEN, 2 Jan. In regeerings- kringen wordt erkend, dat de voor stellen te Bresl-Litowsk gedaan, een ernstig nieuw feit vormen, waarvan officieel kennis genomen dient te worden. Zelfs met de beperkingen door graaf Czernin gemaakl, ik dc aanneming van de Russische voor stellen een aanwijzing voor een nieu wen koers. Reeds is tusschen Groot- Britlannië, Frankrijk, de Vereenigde Staten en Italië 'n gedachtenwisseling aan den g ang. BERLIJN, 2 Jan. Bij het Hout- hulslerbosch en bij Passchendaele heerschte zeer levendige artillerie- actie. Een krachtige Engelsche verken- nings-aanval Zuid-Oostelijk van Mon- chy is mislukt. Zuidelijk van Mar- coing werd dc terreinwinst uitgebreid. Het aantal gevangenen is tot-enkele officieren en 70 man gestegen. PARIJS, 2.1 an. Levendige artillerie- actie lieerschle in Champagne en hij de heuvels van Mesnicl. Een Duitsche overval ten Z.-O. van Baumont had geen succes. Wij maakten verschei dene gevangenen. Marktberichten ROTTERDAM, 31 Dec. Ter vee- markt waren heden aangevoerd: 108 paarden, 4 veulens, 2 ezels, 600 ma gere runderen, 895 Vette runderen, 130 vetie kalveren, 370 nuchtere kalveren, 78 graskalveren, 1665 schapen of lam meren, 257 varkens, 33 biggen, 1 bok. Prijzen per half K.G.: koeien van 55 ct. lot 72i4—85 ct.; ossen van 50 cl. tot 671/4—80 ct.; stieren van 45 ct. tot 55—65 ct.; kalveren van 53 ct. to|t 80— 110 ct.; varkens van 65/76 tot-50/55 ct. Prijzen per stuk van mager vee: melkkoeien f 195—f 440kalfkoeien f 185—f 400stieren f 150—f 600 pinken f 95—f 145, graskalveren f 60 tot f 80, vaarzen f 140—f 195, paar den f 300—f 600, biggen f 11—f 25, slaclitpaarden f 150—f 225, hitten f 200 'tot f 350, slacht nuchtere kalveren f 15 tot f 27. biggen f 2—f 2,20 per week. Rollerdam'sche Eierenveiling (in exploitatie bij de V. P. N.): kippen eieren van handelaren f 14,95 h f 15,25, eendeieren van handelaren f 13,50 alles per 100 stuks. Rest tegen f 15,25 ge distribueerd. Aanvoer 3702 stuks. Telegrafisch Weerbericht, medegedeeld door het Kon. Ned. Meteor. Instituut te De Biltp naar waarnemingen verricht in den'morgen van. 2 Jan l'»18. Verwacht tot den avond varL.3 Jan. matige tot krachtigen tijdelijk afnemen - den noordelijken tot westelijken wind, zwaar bewolkt nret tijdelijke opklaring, aanvankelijk weinig of geen neerslag, kans op nachtvorst, vooral in 't oosten, overdag toenemende dooi. Men wordt er nogmaals aan herinnerd, dat NA 1 URE 's nam. geen advertentiën meer worden aangenomen. Ter voorkoming van teleur stelling gelieve men dus voor tijdige inzending te zorgen. DE DIRECTEUR. Stoombootdienst Vlissingen, Middelburg en Rotterdam en tusschengelegen plaatsen. JANUARI 19 18 Van Van Van Vlissing. Middelb.' Rotterd. naar naa; n. Middel. Rotterd. Rotterd. en Vl«. Donderd. 3 Vipdag 4 Zaterdag 5 Maandag 7 Dinsdag 8 Woonid. 9 Donderd. 10 S a-s ,2-cZ g Q A «- O1 O O Ul fe r bo 8 2 a 's m. 1- 7,~ 7*,— 'am. 7,— "7,~ 1» 7,- '<>nua«u- iu i Heden overleed mijn geliefde Vrouw en der kinderen zorgdra gende Moeder, Behuwd- en Groot moeder, Francina Sies, geb. Schuls, in den ouderdom van bijna 66 jaar. Zierikzee, 31 December 1917. Namens Kinderen, Behuwd- en Kleinkinderen, W. SIES en Familie. Heden overleed in het Hervormd Diaconie Verplegingsbuis, onze ge liefde Vader, Behuwd- en Groot vader, ADRIAAN VERWEST, in den ouderdom van 75 jaar. Zierikzee, 1 Januari 1918. Mede namens de verdere Familie, J. M. HEIJBOERVerwest. Heden overleed ons geliefd oudste Dochtertje en Zusje, JACOMINA ELISABETH, in den jeugdigen leeftijd van 11 jaarfèn bijna 3 maanden. De Heere sterke ons in deze zware beproeving. Haamstede, 31 Deo. 1917. Haar diepbedroefde Ouders, Broer en Zusjes, J. G. MALIPAARD. M. MALIPAARD—Verton. Heden overleed, tot onze diepe droefheid, onze geliefde Echtgenoote, Moeder, Dochter, Zuster en Tante, NEELTJE VERWIJS, in den ouderdom van ruim 52 jaar. St.-Philipsland, 31 Dec. 1917. J. VAN OEVEREN, Kinderen en Familie, Voor de betoonde belangstelling, op 26 Dec. j.L, betuig ik mijn oprech ten dank. J. BOOGERD, Ellemeet.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1918 | | pagina 2