Zierikzeesche Nieuwsbode ABONNEMENT: Dinsdag 1 Jan. 1918. (zierikzeesche courant). advertentiën: EERSTE BLAD. RECLAMES. Schaatsen. HA AU ER - Tholen. Frijs per 3 maanden 1,40, franco per post ƒ1,70. Voor het buitenland per jaar 10, Afzonderlijke nummers. 5 cent. Verschijnt Maandag, Woensdag en Vrijdag. 74ste JAARGANG. No. 10102. Dir. A. J. OE LOOZE Jr. Uitg.-Hoofdr. A. FRANKEL. gavi vóór-1,— "nre." van 1—3 regels 50 ets., elke regel meer^ 15 ets. Reclames 20 ets. per regel. - Bij contract belangrijke korting. Inzending op den dag van uit- Dit nummer bestaat uit 3 bladen. 20 cent per regel. Friesche, Bergambachtsche en Hollandsche, zoowel voor gewone als kunstrijders. Telef. 7. Het suppletoir kohier op de hon denbelasting wordt op f 52 vastge steld. Herbenoemd werden tot leden der Commissie: a. voor de Strafverorde ning de heeren Gelderman en Van Nouhuys; b. van Fabricage de heeren Timmerman en Panny; c. van de Gas fabriek en straatverlichting de heeren Van Os, Doeleman en Ribbens. Als commissarissen der Vischmarkt wer kten herbenoemd de heeren Geldierman en Den Boer. Tot regent van het Burgerlijk Arm bestuur werd benoemd de lieer J. H. Knaap. Mede aanbevolen was de heer W. du Claux. NIEUWSTIJDINGEN. NEDERLAND. LOOSDUINEN. Aan de kust van Loosduinen zijn twee lijken aangespoeld, blijkbaar van Engelschen. Het eene is van- een matroos der marine en het ander van een gewoon zeeman. Waar schijnlijk behoorden beiden tot de be manning van den Britschen torpedojager, die 'n eind buiten de Waterweg getor pedeerd is. De politie heeft de lijken laten fotografeeren. Zaterdagmorgen zijn ze met militaire eer begraven. U5t Stad era Provincie. ZIERIKZEE. Met het .oog op <Ie beperkte ruimte deelen wij heden slechts het belangrijkste uit de raads vergadering van Vrijdag mede. Van den heer Biermasz was be richt ingekomen, dat hij zijn benoe ming tot regent van het burgerlijk armbestuur niet kan aannemen. Van den Minister van Binnenl. Zaken was een missive ontvangen, waarin werd medegedeeld, dat volgens bericht van tfen. Minister van Buitenl. Zaken het onmogelijk is het tijdstip aan te geven waarop de door den bomménaanval op Zierikzee aangerichte schade zal worden vergoed. Intusschen is door den Minister van Buitenlandsche Za ken bij de Britsche regeering aange drongen op een spoedige regeling van deze aangelegenheid. Ingekomen is een verzoek van de afdeeling Zierikzee der 3. D. A. P. om alsnog van ge meentewege een Centrale keuken op te richten. In verband met dit schrij ven deelt de voorzitter mede een brief van den heer D, Sipkes te. hebben ont vangen, waarin deze meldt niet meer voor eigen rekening spijzen te willen verstrekken, maar wel bereid te wezen om de leiding van 'n Centrale keuken tegen een matig salaris op zich te willen nemen. Dat salaris zou moeten bedragen f 700. Besloten werd bij het gemeentebestuur van Bode- graven, waar van gemeentewege een centrale keuken is in het leven ge roepen, inlichtingen in te winnen. Aan mej. Muller werd op haar verzoek eervol ontslag als' onderwij zeres verleend. Besloten werd Jtot het rooien van vijf iepenboomenstaande ,in het Zeiketerrein. - Aangenomen werd het voorstel van Burgem. en Wetli. om al de gemeente- gebouwen tot een gezamenlijk bedrag van f 514.650 bij de Maatschappij tot verzekering van uitgesloten risico's te verzekeren tot 1 Januari 1919 tegen bommen, oproer, enz. Duurtetoeslag werd verleend aan jden heer D* G. G. van Ringelstein, onderwijzer alhier. De toeslag van vrouw Klink en van vrouw Johanna Versteeg, resp. schoonmaaksters aan de openbare scholen alhier, werd van f 25 tot f 50 voor elk van beide verhoogd. Aam de gemeente-werklieden, P. J. Bossaert en H. Haze werd een ver hooging van den duurtetoeslag van f 1 per week toegekend. Op het vebzoek der leeraren van de Avondschool voor Vakonderwijs werd met 7 tegen 3 stemmen af wij zend beschikt. Tegen stemden de hee ren Van der Kwast, Van den Bout en Gelderman. Met 't oog op bezwaren van Ged. Staten werd de aanvangsjaarwedde ivan het hoofd der'O. L. S. bepaalld op f 1300 met 6 driej aarlij ksche ver hoogingen van f 100. Besloten werd de belooning voor het herhalingsonderwijs op f 1 per lesuur te brengen. Diezelfde beloo ning werd toegekend aan de onder wijzeressen in het bezit der bevoegd heid voor het geven van onder wij in de handwerken builen de school- Rechtzaken ZIERIKZEE, 31 Dec. Bij bevel schrift der arrondissements-rechtbank ïs tégen N. P. S., oud 20 jaar, dienst bode, laatst gewoond hebbende te Noordwelle, later zwervende, thans gedetineerd in het Huis van Bewaring alhier, rechtsingang met last tot instructie en bevel tot gevangenhou ding verleend, beklaagd van oplich ting ten nadeele van J. D. te Poort vliet. De bekl. heeft reeds een maand gevangenisstraf wegens oplichting on dergaan en is kort geleden wegens een zelfde feit veroordeeld tot een gevan genisstraf van een maand met een proeftijd van drie jaar. Noodvoer, systeem prof. van Calcar. Aan het verslag der Vereeniging tot expl. eener Proefboerderij te Hoorn over 1916, ontleenen wij een en ander aangaande samenstelling, aanwending en resultaten van bovengenoemd ,noodvoeder" voor varkens. De schaarschte aan varkensvoer in het tweede oorlogsjaar hier te lande gaf prof. v. Calcar te Leiden aanlei ding een noodvoer voor deze huishe ren samen te stellen uit plantaardige en dierlijke afvalstoffen. Deze stoffen zouden afzonderlijk, of voor een deel gemengd, in daartoe door hemzelf ont worpen toestellen, gedroogd worden, teneinde ze daarna in de meest ge- wenschte verhouding te vermengen. Aldus zou een duurzaam, alom be schikbaar varkensvoer met een juist voldoend eiwitgehalte en overigens ge schikte samenstelling, desnoods aange past voor verschillende leeftijden en gebruiksdoeleinden, ontstaan uit af valstoffen, die ieder op zichzelve, of ondoelmatig als varkensvoer mochten heeten, of grootendeels verspild wor den en zekér niet als zoodanig bewaard konden worden. Door den Minister van Landbouw enz. werd in den herfst 1916 een commissie van advies ingesteld inzake dit mengvoer, ter beoordeeling van de voederwaarde en de productie kosten in de daarvoor aanwezige hulp installatie. Deze commissie liet in Oct. 1916 pl.m. 96000 K.G. ruw materiaal onder voortdurende controle verwer ken tot proefvoer. Op aanwijzing van prof. van Calcar dienden daartoe 8960 kilo mosselen met schelp, 14521 kilo vischafval (kleine en voor consumptie ongeschikte visch), 10726 kilo bloed, 29583 kilo grove aardappelschillen van de kazernes, 14200 kilo kriel van aardappelen, 4500 kilo peulen,3370 kilo koolbladeren en stronken, 9557 kilo wortel afval en 530, kilo roestige selderijbladerendus'(totaal pl.. m. 34600 kilo dierlijke en pl.m1. 62000 kilo plantaardige stoffen. De mosselen (met schelp) dien den hoofdzakelijk tot verhooging van. het kalkgehalte, waardoor de ruwe celstof beter zou verteren, zooals proe ven met konijnen in het physiol-labo- ratorium te Leiden geleerd hadden (Versterking van de alcalische reactie der spijsbrij' door deze krijttoevoe- ging zou de verterende werking der cellulose-bacteriën verhoogen). Door deze toevoeging evenwel van schelpen moest het gedroogde voer in sterke magnesietmolens stoffijn gemalen wor den. Ook deze bewerking zou, meende men, op grond van iu Duitschland genomen proeven met brood uit ge heel gemalen korrels, de verteerbaar heid van de ruwe celstof en van het eiwit bevorderen. Door "de gebrekkige functiën. der hulpinstallatie en de uiterst nauw keurige controle duurde de berei ding betrekkelijk lang en beliepen de productiekosten de hooge som van ruim f 23 per 100 K.G., terwijl voor öeen normaal bedrijf de kosten der" grondstoffen op f 6 en die der berei ding ook op ongeveer f 6 geschal waren, zoodat met b.v. f 13 de risico gedekt kon worden. In gewone om standigheden zal dijt bedrag sterk ver minderen, wellicht lot f 3 en minder aan fabricage-kos!?n per 100 K.G. ge droogd voer. Vooral bij betere droog- toestellen, die minder steenkool eiscben zal aan brandstof "heel wal bespaard worden. In de lroogtrommels van prof. v. Calcar zouden b.v. aardappel schijven met 70 pCl. vocht ongeveer 't halve gewicht aan steenkool cisehen, terwijl bij gebruik van hel cellen- droogtoestel Gomiermann Co. te Haarlem daarvoor Vg a Vs van het aardappelgewicht nan steenkool noo- dig wordt geacht.. Met het aldus l^reidé voer werden proeven genom1"'v o. a. aan de Rijks- serum-inrichting, met het gevolg, dat het plotseling geheel vervangen van gewoon voeder (gerst en mais) door dit noodvoer schadelijk, werkte ten opzichte van groei en gezondheidstoe stand der varkens. Dc proefdieren moeten dus geleidelijk gewend wor den aan deze groote hoeveelheid schel pen. Ook te Hoorn op de proefboer derij werden zoowél practische als wetenschappelijke- voederproeven met dit noodvoer genomen. Een groep -Varkens kreeg geen proef voer, maar enkel gerste- en maïsmeel drie andere groepen kregen langzaam stijgende hoeveelheden proefvoer bij gerste- en maïsmeel. Daardoor wa ren op 3 November de proef varkens gewend aan het volgende rantsoen: controlegroep 71/2 kilo gerstemeel en 71/2-kilo maïsmeel; groep II 33/d kilo gerste- en 33/4 kilo maïsmeel en 71/2 kilo proefvoer; groep III l3/4 kilo gerste- en 1% kilo maïsmeel en 9 kilo proefvoer; groep IV 43/d kilo gerste- en 43/4 kflo maïsmeel en 5 kilo proefvoer. Bovendien ontvingen de proefvarkens gedurende de geheele proef per stuk 3 K.G. weihooi en verder water met. een weinig pekel j naar behoefte. Het nieuwevoedsel werd in het begin traag opgenomen, doch spoe dig gewenden ze aan. De dieren, die het proefvoer iuj grootere hoe veelheden kregen, toonden zich dorsti- ger dan de andere; de mest was don ker van kleun en week, de dieren gaven den indruk niet geheel gezond te zijn. Den 3 November werden de rant-, soenen gewijzigd, ook op 5 Nov. en op 18 Nov.; de dieren hadden het toen gebracht tot 93/4 kilo, 12 kilo en 41/4 kilo proefvoer en ze werden ge wogen. De totale groei per varken be droeg in deze periode van 3 weken voor groep I 17,3 kilo, voor groep II 15,3 kilo, voor groep III 16,5 kilo en voor groep IV van 17,4 kilo. Na 24 Nov. bestond hét rantsoen' uit nagenoeg dezelfde voedermiddelen jtot 24 Januari, toen de proef moest gestaakt worden wegens gebrek aan proefvoer. De varkens waren nog niet uitgemest; alleen die der controle groep waren slachtrijp. De groei had in de laatste periode van drie weken bedragen per proef dier in groep, I 22,8 kilo, in groep II 25,3 kilo, in groep III 22,6 kilo, in groep IV 26 kilo of per week uitge rekend 4,5 kilo, resp.. 5,1 kilo, 4,5 kilo en 5,2 kilo. De gevonden cijfers wijzen er op, Zegt de verslaggever, dat het proefvoer volgens het procédé van prof. v. Cal car voor het vetmesten eenigszins ach terstaat bij gerst en maïs, wanneer het in grootere hoeveelheden wordt toegediend; dat het daarentegen in een kwantum van 25 pCt. van liet droogvoer een rationeele aanvulling van het gewone mestvoer, gerst en maïs mag heeten door het hooge eiwit-, kalk- en phosphorzuurgc- halte. Door het weglaten van de mos selen, die de fabricalie trouwens niet weinig bemoeilijken en de kosten ver hoogen door den eisch van sterke molens, zal het proefvoer veel in bruikbaarheid winnen en alsdan waar schijnlijk boven gerst- en mais- en gelijk met erwtenmeel komen te staan, wat het vleeschvormend ver mogen betreft. De vraag is echter 'of de aanwezigheid van 1/4 deel visch- meel in dit voer niet bedenkelijk is voor het gebruik als mestvoer, zon der namesten met ander voer. Om dit uit te maken werden drie der varkens op 1 Februari geslacht (dus nadat de proefvarkens slechts enkele dagen op gerst en maïs hadden ge staan), njï. één uit de eerste of cou- tröle-groep, één uit de groep, "met 50 pCt. proefvoer gemesten één öuit de groep, uitsluitend met proef* voer gemest. Bij het openhakken der geslachte dieren was bij de laatste tweegeene vischïucht te bespeuren. Den volgen den dag werd -door verschillende per sonen het vleesch en vet gekeurd. Het vleesch van het' controle-varken bleek iets droger en blanker dan van de varkens, met proefvoer gemest. Een van de keurmeesters kon aan 't rauwe vleesch van no. 2 en no. 3 een onaan- genainen reuk bespeuren. Hel vleesch werd gebraden in zijn eigen vet, waarbij de baklucht niets vreemds opleverde: De reuk en de smaak van het. ge braden vleesch van no. 3 (100 pro cent proefvoer) herinnerden aan die van wilde eenden, dus geen duidelijke vischsmaak en vischïucht. Bij het an dere proef varken (50 pCt. proef voer), werden, hoewel in mindere male, dezelfde verschijnselen waar genomen. Waar hier dus niet een be paalde vischsmaak waargenomen werd mag men verwachten, dat deze na één maand onthouding van 't 'proef voer geheel verdwenen zal zijn, vooral als het selchts een gedeelte van liet rantsoen uitmaakt. Dec. 1917. W. Diefstal van: bankpapier. Te Vlissingen zijn ontvreemd drie bankbiljetten van f 200,. 8 van f 100, waaronder 1 gemerkt A M 055985; 20 van f- 60, waaronder 1 gemerkt P O [225; 3 van f 40( 5 of van f 25 en onge veer 7 van f 10, waaronder 2 die waarschijnlijk gemerkt zijn R B 42914 en K R 92241. Valscha zilverbons. Wederom heeft de .politie te Middel burg een valsche zilverbon van f 2,50 in beslag genomen, serie II P 93786. Deze bon is zeer slecht nagemaakt en gemakkelijk te herkennen, o. a. luidt het ondersciirift met strafbepa ling als volgt: „Het na maken of verval schen van zilverbons met het oogmerk dié als echl uit of te- doen7 uitgeven, wordt gestraft met gevange nisstraf van negen jaar", terwijl dit op de echte bons luidt: „het namaken of vervalschen van zilverbons met het oogmerk die als echt en onvervalscht Uit te geven of te doen uitgeven, wordt gestraft met gevangenisstraf van ten hoogste negen jaren". Onbevoegd dragen vairmilitaire kleeding. Een inspecteur van politie te Mid delburg heeft aangehouden zekeren A. J. V., die zich op straat vertoonde in den grijzen uniform van tweeden lui tenant der infanterie. Het bleek, dat deze V. reeds in Mei j.l. eervol ont slagen is als reserve-luitenant. De kleeren werden in beslag genomen. Diefstal en heling van militaire goederen. De politie te Middelburg heeft aan gehouden een soldaat en een burger. Dc eerste ontvreemde als militair schoenmaker 100 paar schoenzolen, die de burger van hem kocht. waggelende personen' uit, 'in een huur rijtuig plaats te -némen, waarmee zij hen naar een bepaald daarvoor be stemde inrichting brengt. Daar kan de patiënt éérst uitstapen en bij 't ont waken is geneeskundige behandeling zijn deel. Medicijnen worden hem toegediend wij praten nog altijd het Fransche blad 11a die hoofdpijn, duizeligheid, bra ken énz. kunnen verhinderen. Zorgvuldig wordt ten slotte de verpleegde naar huis geleid. En den volgenden dag wordt de rekening van de 0 koBten bezorgd bijden kastelein, die 't laatst den beschonkene drank ver kocht heeft. De methode is nog niet geheel verkeerd. Smokkelaarslisten. Men schrijft van de Oostgrens 'aan de „Msb." Den laatsten tijd zijn heel wat per sonen aangehouden, die met een dubbel of driedubbel stel ondergoed de grens trachten te passeeren. Deze truc is door de scherp toeziende grenswacht ontdekt, maar nu hebben de vinding rijke Groesbeekers er iets anders op gevonden. Ze begeven zich eenvoudig met een enkel stel onderkleeren naar de naburige Oostburen, waar ze wel gelegenheid hebben zich van hun onderplunje te ontdoen. Ze keeren dan weer naar Holland terug zonder dat alles, en het gekleed in hun bovengar- derobe. Het is wel een koud werkje in dezen tijd, maar geld verdienen is de kunst, denkt de Groesbeeker. Doch alles duurt zijn tijd en zoo dreigt ook deze zonderlinge handel in ondergoed een einde te nemen. De heeren moeten n.l. ook al dragen ze maar een hemd, borstrok of iets dergelijks toch voor dat kleedingstuk een geleibiljet hebben. Hoe de armen leven en sterven! Onder dit opzicht vertelt de Morning Post Bij schouwing van de lijken van den 78-jarigen Georg Edward Sullivan en diens vrouw, de 68-jarige Ann Sullivan, constateerde de Jury, dat de dood was veroorzaakt door ontbering en verwaar- loozing. Het bleek, dat de beide oudjes in een afgelegen" hutje bij Isleworth, Engeland, hadden gewoondzij hadden sh. ouderdomspensioen per week en sh. ondersteuning. Uit vrees, naar het werkhuis te* worden gezonden, hadden zij hun ellendige omstandigheden verborgen gehouden. Toen het hutje werd opengebroken, vond men er de lijken der beide oudjesde man was reeds 7 dagen dood, de vrouw eerst drie dagen. Er was geen brandstof, behalve eenig kolengruis en het eenige voedsel bestond uit een beetje thee, een paar droge korsten, een weinig suiker en wat bedorven aardappelen Ongemotiveerde prijsstijging. Als een of ander artikel enorm in prijs omhoog gaat, dan bepaalt de minister gewoonlijk als maximumprijs- den reeds buitensporig opgedreven prijs. Wat geeft het dan? vraagt iemand uit Bréda in de N. R. Ct. Neem b.v. gebakken steen. De prijs daarvan steeg van f 16 a f 20 tot f 40 a f 45 per duizend. Een prijs verhooging met f 10 zou gemotiveerd zijn, hooger niet. Met cement dreigde het desgelijks te gaan. Zink verandert dopr aanraking van de Rijksdistributie in goud; de prijs is van 50 ct. totf2.50 per k.g. omhoog gegaan. Waar moet het heen? En is dat Rijks zorg voor de ^ingezetenen^ die -aan zoo ongemotiveerde 'prijsopdrijving zijn overgeleverd. Britsche vliegers boven Zeeland. Het ministerie van Buitenlandsche Zaken deelt het Volgende mede: Op 2 October 1917 te 12.55 uur nam. werden op zeer groote hoogte. boven Breskens zeven Britsche vliegtuigen waargenomen, komende uit Noordelijke en gaande in Zuidelijke richting, zonder noodseinen te veftoonen. De Nederlandsehe regeering droeg. Harer Majesteits gezant te Londen op bij de Britsche regeering tegen deze ernstige schending van Nederlandsch gebied te protesteeren en bij baar er nogmaals op aan te dringen, dat hare strijdkrachten het Nederlandsehe rechts gebied voortaan eerbiedigen. De Britsche regeering heeft thans ter kennis van den gezant gebracht, dat blijkens hét door de Britsche autoritei ten ingesteld onderzoek, inderdaad een Britsch eskader marine-vliegtuigen op zijn weg naar België, op .gemelden datum zich over eeri korten afstand over Nederlandsch gebied bewogen heeft, alvorens zulks te bemerken. De Britsche regeering hééft haar leedwezen over deze ongewilde schen ding van onzijdig gebied uitgesproken en daaraan toegevoegd, dat sinds dit voorval' nogmaals bijzondere er. nadruk kelijke bevelen zijn uitgevaardigd, vol gens welke Britsche marine-luchtstrijd krachten er voor zullen moeten waken zich niet in de onmiddellijke nabijheid van de Nederlandsehe grens voort te Bestrijding van drankzucht. In een Fransch blad, de Moniteur du Puy de Döme, stond onlangs te lezen, hoe men in enkele departemen ten van Noord-Frankrijk de drankzucht bestrijdt. De politie zou opdracht heb ben, met dronken lui, die ze op straat ODtmoet, zeer beleefd om te gaan. Met vriendelijke woorden noodigt zij de Koninklijke gift. De Koningin heeft wederom een be drag van f 100,000 geschonken aan het Koninklijk Nationaal Steuncomité. Van dit bedrag zijn f 30,000 bestemd tot leniging der nooden van Nederlauders. die in het buitenland wonen, en f 70,000 om te voorzien in de behoefte aan kleeding van hier te lande gevestigde Nederlanders, die daarvoor in aanmer king komen. Gemengd Nieuws. Burgemeester en Vrouwenkiesrecht. Vrij dagavond was er een vergadering van den Nederlandschen Bond voor Vrouwen kiesrecht bij den heer C. Dekker, te Giesendam. De burgemeester van Giesen- dam ie daar geen voorstander van, zoodat nooit verlof kan verkregen worden tot na tienen te vergaderen. Men was dan ook genoodzaakt de vergadering vóór tien uur te sluiten. Toen nu de spreek ster, mej. Staas uit Amsterdam, met twee bestuursleden der afdeeling de ver-

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1918 | | pagina 1